Setari Cookie-uri

renovare casa veche

ce se poate face cu o casa veche de 50 ani?
se macina cimentul dintre caramizi si cade tencuiala
radaiulian
Postat pe 13 Aprilie 2009 10:57
salut!

depinde...sigur a fost ziditacu ciment ?sau cum se zidea pe vremuri cu lut?
nu stiu ce sfat sa iti dau pt ca nu am vazut imobilul,dar la prima impresie ar trebui sa o darami si sa construiesti alta,daca iti permite bugetul.locuieste cineva acolo?
claudiu 0720816831
o zi buna
claudiu_stavarache
Postat pe 16 Aprilie 2009 08:41
-salut!-Indiferent daca este (zidita ) tencuita cu lut s-au ciment( mortar M4) o casa din caramida veche de 50 de ani daca vrei sa o pastrezi trebuie sa parcurgi urmatorii pasi:
-curatarea zidurilor de tencuiala interior si exterior, si lasat la uscat zidaria.
-curatarea rosturilor dintre caramizi si inlocuirea caramizilor macinate.
-acoperirea zidurilor pe ambele parti cu plasa STM de 4 (5) ri prinderea plaselor intre ele cu fier beton 6, creindu-se o structura de rezistenta cadru.
-se va stropi zidul pe ambele parti cu amorsa ciment si apa. (zidul fiind uscat absoarbe cimentul si intareste caramizile.
- se tencuieste zidul cu mortar M25 , si se finiseaza cu tencuiala la gata. Nu se izoleaza zidul cu polistiren sau alte materiale pentru ca este vechi si trebuie sa respire ( sa se usuce in timp).
-Inainte de tencuiala trebuie sa verifici daca fundatia casei este hidroizzolata (stratul de bitum cu carton asfalt), si daca nu trebuie sa faci hidroizolatie in subzidire pe portiuni de maxim 1,5 metri.Suces.
sacaluyy
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:55
Si eu am intrebari pe tema asta.
Eu doresc refacerea(mansardarea podului) .
Tavanele camerelor sunt cu ciment , dar deasupra in pod este scandura si pamant (tehnologia veche)
Dupa parerea mea trebuie dat jos acoperisul , scos pamntul ( si scandura ?)si turnata placa armata .Apoi refacut acoperisul.
Este bine de plecat din placa la colturi cu niste stalpi verticali pentru o rigidizare suplimentara ?
Temerea mea mare este ca nu vor rezista tavanele care au deja fisuri si asta ar insemna sa scot toata mobila din camere.
A facut cineva ceva asemanator ?
ducuoctav
Postat pe 16 Aprilie 2009 09:58
eu am o casa din paianta din 1945. Vreau sa-i fac acoperis nou
mihaela_anita
Postat pe 16 Aprilie 2009 10:53
Poate sa termoizoleze zidul de caramida cu tencuiala termoizolanta care permite respiratia peretelui spre deosebire de solutia clasica sau cu Avitop.Asta dupa ce a respectat tot ati scris.Poate realiza si termoizolarea podeleleor cu sapa termoizolanta.
Avitop
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:13
Am si eu o casa f. veche, cred ca este din 1920, este facuta din lemn(barne) si tencuita, iar in ultima vreme a inceput sa cada tencuiala rau de tot.
Va rog, daca ma puteti ajuta cu sfaturi cum o pot renova.
Pt.mine are o valoare emotionala f. mare.
Va multumesc
daneci_simonaelena
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:57
De la: sonutz, la data 2009-04-16 10:02:16De ce sa o darimi? Cel mai usor e sa darimi si sa faci o viloaie, daca asta iti doresti. Nu vei avea insa parte decit de betoane fara personalitate, de ceva fara istorie, de ceva comun si banal.Poate ca aceasta casa merita sa fie salvata.Unde e casa?
Eu am restaurat o casa veche construita partial in 1777 ( da, vezi bine), partial in 1912. Nu numai ca se macina mortarul dintre caramizi, ca se ducea toata tencuiala,dar toata structura de rezistenta era la pamint.Am lucrat cu o echipa super calificata de catre fundatia Printului Charles ( cea care a restaurat o gramada de case in satele sasesti dintre Brasov si Sighisoara), echipa cu care m-am inteles minunat, nu a avut preturi nesimtite ca alte firme si au facut o treaba exceptionala. Daca imi trimiti o adresa de mail iti trimit citeva poze cu ce a fost si ce e acum.
Imi gasesti toate datele de contact pe situl meu: contact@ornamentica.ro
Stela Onut
david_laur
Postat pe 16 Aprilie 2009 18:13
Si eu am o casa care se sprijina pe bolovani mari apoi talpici de lemn si paianta realizata din caramida plina si pamint galben . Curios ptr mine a fost cind a trebuit sa sparg un orificiu intr-un perete . Am muncit o zi intreaga , de ziceai ca dai in beton nu alta . N-am crezut niciodata ca un perete construit din pamint si caramida poate ajunge la o asemenea duritate . Tavanele sunt din lemn si deasupra pamint cu paie , acoperisul din tigla groasa care rezista sute de ani . Asa ceva nu se mai fabrica acum , ii zice tigla de Simileasca si este foarte cunoscuta ca un material foarte rezistent . Pacat ca nu se mai fabrica . Precum antevorbitorii mei si eu as vrea sa o renovez si nu sa o stric , ar fi pacat . Ce sfaturi imi puteti da ? Dar cam la ce costuri se ridica o renovare
david_laur
Postat pe 16 Aprilie 2009 18:24
De la: david_laur, la data 2009-04-16 18:24:52Si eu am o casa care se sprijina pe bolovani mari apoi talpici de lemn si paianta realizata din caramida plina si pamint galben . Curios ptr mine a fost cind a trebuit sa sparg un orificiu intr-un perete . Am muncit o zi intreaga , de ziceai ca dai in beton nu alta . N-am crezut niciodata ca un perete construit din pamint si caramida poate ajunge la o asemenea duritate . Tavanele sunt din lemn si deasupra pamint cu paie , acoperisul din tigla groasa care rezista sute de ani . Asa ceva nu se mai fabrica acum , ii zice tigla de Simileasca si este foarte cunoscuta ca un material foarte rezistent . Pacat ca nu se mai fabrica . Precum antevorbitorii mei si eu as vrea sa o renovez si nu sa o stric , ar fi pacat . Ce sfaturi imi puteti da ? Dar cam la ce costuri se ridica o renovare


De ce va luati toti de mine??? railor
nu am stiut si nu stiu nici acum cum se prezinta casa respectiva,in ce stadiu de degradare este.normal ca se poate restaura,dar depinde si de stadiul de degradare in care sa afla.
am vazut ca sunteti si care doriti sa restaurati si sa inlocuiti vechiul acoperis,daca va intereseaza sunt o firma de constructii din jud.Dambovita,cu posibilati de deplasare in jud limitrofe
pentru cei care vor sa inlocuiasca vechiul acoperis pretul pe care merg eu este:
10 mp/decopertare vechiul acoperis
25 mp/sarpanta noua
8 ml/pazie si streasina
15 mp/montaj tigla metalica
25 mp/montaj tigla de beton
la cerere pot achizitiona la preturi foarte bune si sistemul de invelitoare din tigla metalica
iar pt cine doreste o restaurare a casei va pot da lamuriri numai in urma unei discutii telefonice si la fata locului.
0720816831,claudiu
claudiu_stavarache
Postat pe 16 Aprilie 2009 19:35
Salut,
Daca nu este afectata partea de structura de rezistenta,inclusiv acoperisul, ar merita sa fie renovata,poate sa fie si latura sentimentala.
Eu am renovat casa parinteasca construita in 1939 ,casa sanatoasa fara probleme de structura,si am adaugat o constructie noua de aceeasi suprafata de ea. Din exterior se vade ca o singura constructie DAR !!!!
Pe renovarea casei vechi am platit dublu fata de constructia noua.
La casa veche planseele sunt din grinzi de lemn cu boltisoare de caramida intre ele, iar zidaria este din caramida plina ,peretii fiind de 58cm.
A trebuit sa izolez suplimentar casa veche.
La cea noua cu plansee de beton si izolatie de polistiren atat a peretilor cat si a planseelor,costul a fost mai redus si timpul de executie mult mai scurt.
Abea cant te apuci de lucru descoperi cate lucrari ai de facut la renovare,tot timpul apare ceva, sunt groaznic de costisitoare.
Daca nu era partea sentimentala ,as fi demolat casa, unde mai castigam ceva di vanzarea unor materiale ,si o construiam de noua, cu izolatii la fundatii, izolatii moderne la plansee si pereti.
Va doresc rabdare si calcule multe, un bun diriginte de santier, si sa adaugati la pretul final calculat 30-40 la suta in plus ,ca sa dormiti linistiti ca ajung banii pentru constructie.
Sarbatori Fericite ! la toti
sabiebogdan
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:56
Am si eu o casa veche de vreo suta de ani pe care vreau sa o renovez. Este facuta din lut cu nuiele, pe talpi de lemn de cires iar tavanele din scandura. M-am gandit sa rezidesc bolovanii din fundatie cu ciment, pe pereti sa aplic polistiren, plasa de fibra si adeziv, sa o acopar cu tabla, iar interioarele sa le fac din rigips.Cred ca ar arata frumoasa
marianx
Postat pe 17 Aprilie 2009 07:25
Salut!

tre sa vezi fundatia prima data, daca nu este sapata in pamant pot sa faci o consolidare cu beton armat de cel putin 15 cm grosime.la casele vechi fundatia este din piatara naturala (de obicei)cu un mortar taca-maca cine stie din ce si nu au rezistanta, daca fundatia se misca , casa din lemn nu sa darama ci se misca si ea si primul semn este caderea tencuielii. tencuiala poate fi refacauta relativ usor de orice zidar, dar daca nu are stabiltate fundatia tot va pica



Gherghelas

duncan_o555@yahoo.com
duncan_o555
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:04
Problemele semnalate pot fi cu siguranta rezolvate, insa fiecare cu specificul sau...La caramida se pune problema refacerii rezistentei peretilor pentru ca de regula la casele vechi este zidarie portanta, adica preia greutatea si socurile...De aici necesitatea plasuirii si subzidirii fundatiei, in ideea sporirii rezistentei si stoparii alterarii peretilor in sine. Hidroizolatie trebuie facuta macar in zona elevatiei indiferent de structura, atat mortarul,cat si caramida, cat si lemnul sau paianta fiind avide de apa, care le afecteaza. Casele de lemn, sunt cele mai rezistente la seisme datorita imbinarilor elastice si flexibilitatii fibrei lemnului. Trebuie vazuta starea de sanatate a lemnului, putand fi inlocuite elementele compromise. Cat priveste mansardarile, aici discutia e mai lunga, trebuind vazut daca parterul existent suporta o marire a greutatii portante, si nu numai static, ca si masa, ci si cinematic, la seisme. Ma rog, solutiile, ca si problemele dealtfel, sunt individuale si individualizate pe fiecare subiect in parte... Personal ma ocup de proiectare si executie. Pentru lamuriri, tel. 0762 800090;0729 597487. Marius.
prema
Postat pe 21 Aprilie 2009 00:01
salut!
Si eu am o problema: casa parinteasca s-a cam lasat( intrat in pamant) vreo 2 cm... si ma gandeam sa ii fac o subzidire pe toata intinderea peretelui exterior care s-a lasat. Sincer imi e cam frica pt ca va trebui sa o fac din metru in metru , dar trebuie ca am investit o multime de bani in interior. ce sfaturi imi dati cei care sunteti in domeniu? multumesc mult!
iulia_nevada
Postat pe 21 Aprilie 2009 09:27
Firma de constructii executa lucrari de constructii case la rosu si case la cheie, amenajari interioare si exterioare , acoperisuri ,mansarde, sape , termosistem ,hidroizolatie,rigips. www.constructii-locuinte.ro 074498138
CONSTRUCTIICASE
Postat pe 21 Aprilie 2009 11:22
Salut! si eu am o casa veche cred ca din 1930 si vreau sa o refac. Cam cat m-ar costa??? inaltarea camerelor, 2 placi de beton si acoperisul?
kudika050788
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:34
Am uitat are zidurile de circa 45 cm grosime.
kudika050788
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:37
Am adaugat poze (in profilul meu) cu restaurarea casei din 1777.Poate iti vor folosi. Pentru orice intrebari raspund pe mail : contact@ornamentica.ro sau la telefon 0742968976
sonutz
Postat pe 22 Aprilie 2009 21:54
dragii mei orice se poate face si reface dar e bine sa calculatzi bine cheltuielile fiindca e posibil k refacerea unei case sa coste aproape cat a tzi face una noua.contactatzi ma pt sfaturi si v a pot ajuta cu o echipa buna de constructori
cristi_tjb2000
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:55
Renovare casa veche:
1.se analizeaza fundatia si daca este necesar se consolideaza(se toarna redieri pe colturi,se face subzidire)
2.se analizeaza gradul de deteriorare al suprafetei tencuite si daca este necesar se inlocuieste total dupa decopertarea intregii suprafete
3.se analizeaza structura de rezitenta a acoperisului si daca se constata ca grinzile si capriorii nu mai corespund se trece la inlocuirea acestuia
Daca in cazul in care se opteza pentru plafoane de beton se executa turnarea stalpilor de rezistenta .Toate lucrarile de restaurare a unei case sunt diferite de la caz la caz in functie de tipul constructiei,asa ca nu se pot da sfaturi decat pentru lucrari de executie generale
rora_condo
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:18
Cel mai bun sfat este sa discutati, prima si prima data, cu un structurist. Dupa care puteti incepe sa faceti calcule
danstaicut
Postat pe 12 Mai 2009 16:37
Buna ziua !
Ai putea sa-mi dai si mie datele de contact ale firmei cu care zici ca ai renovat acea casa atit de veche, si de care ai fost multumita si in ce priveste calitatea lucrarilor, dar si al pretului ?
Multumesc anticipat !
IUNA_condo
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:42
http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6247
Acolo solicitasem ajutorul prima data.
Acum e aproape gata. Casa e din 1923. Ce a iesit ...va invit sa vedeti...si nu am pus toate pozele.
Am folosit numai meseriasi de-ai locului, care sunt obisnuiti cu stilul de case.
Topicul pe Misiunea casa este : Renovare casa saseasca
SLAYER1971
Postat pe 20 Octombrie 2009 10:48
De la: SLAYER1971, la data 2009-10-20 10:48:06http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=6247
Acolo solicitasem ajutorul prima data.
Acum e aproape gata. Casa e din 1923. Ce a iesit ...va invit sa vedeti...si nu am pus toate pozele.
Am folosit numai meseriasi de-ai locului, care sunt obisnuiti cu stilul de case.
Topicul pe Misiunea casa este : Renovare casa saseasca


Centura casei e de piatra, peretii in beci sunt grosi de 60-70 de cm si ridicati deasupra centurei si sunt realizati din caramida plina ziditi cu lut.Am refacut perete lateral poarta, refacut stalp poarta, subzidire in sopru,refacut tavan intr-o camera,refacut acoperis,inlocuit tigla cu probleme.modificat interior pt amenajare baie si wc, montat centrala termica, zugravit exterior si partial interior (mai am 2 camere).
Dar cea mai mare satisfactie am avut-o cand vecina...o sasa , mi-a spus " Daniele..., acum rade casa !" .
Spor la munca celor ce renoveaza...satisfactia e enorma si folositi mesteri locali. Ei stiu cel mai bine despre cum trebuie facut si totul se negociaza.
SLAYER1971
Postat pe 20 Octombrie 2009 19:08
PT. CEI INTERESATI SA-SI CONSTRUIASCA/RENOVEZE/FINISEZE CASA/APARTAMENT

Ma numesc Vasile si reprezint o echipa de constructii autorizata din Sibiu cu o experienta bogata in constructii
Pt. cei interesati mai multe detali gasiti pe http://constructi-civile.blogspot.com
http___constructi_civile_blogspot_com
Postat pe 6 Noiembrie 2009 17:48
Se da tencuiala veche jos pe portiuni si se re tencueste . Pentru consolidare se sapa sub temelie succesiv cite 2m lungime, se baga armatura, se cofreaza si se toarna beton pana la 1/2 m deasupra solului.Pe verticala se toarna stalpi armati pe fiecare colt de casa care se vor uni la partea de sus printr-o centura de beton armat
nelutu_condo
Postat pe 25 Noiembrie 2009 20:44
pentru o si mai buna rigidizare a cladirii la interior in fiecari camera se poate turna o sapa armata de 100mm ancorata cu mustati de pereti De obicei o casa veche implica multa cheltuiala ptr renovare ,preferabil ar fi sa o refaci chiar daca nu e prea ieftin,dar nici sa o darami nu poti datorita legislatiei in vigoare
nelutu_condo
Postat pe 25 Noiembrie 2009 20:58
De la: radaiulian, la data 2009-04-13 10:57:17ce se poate face cu o casa veche de 50 ani?
se macina cimen
SC. ALIMONI CONS S.R.L sediu: Str. Maior Alexandru Cimpeanu, corp A 49 Bucuresti Pct .de lucru: Athanasie Enescu 53,Bl.6,sc.A,ap.5,sector1,Bucuresti CUI: RO 18665562 Nr.inreg.reg.com: J40/7803/2006 Banca/cont: Tel: 0727305896/0766668687/0216650023 E-mail: alimonicons@yahoo.com

CASE, VILE LA CHEIE SI AMENAJARI APARTAMENTE DE LUX LA STANDARDE OCCIDENTALE CONFORM NORMELOR EUROPENE

Firma noastra s-a dezvoltat in decursul anilor prin achizitia de noi membrii in cadrul societatii cu o pregatire cat mai ampla pe diverse categorii de lucrari, reusind in acest fel sa acopere intreaga gama de constructii civile, realizand constructii de case si vile la cheie conform normelor europene,din Bucuresti cat si din intreaga tara.
Prin constructia casei de locuit, cladiri de birouri, vile in zone rezidentiale, cat si pensiuni sau cabanute in zone montane, firma noastra a reusit sa multumeasca beneficiarii care ne-au recomandat in decursul anilor ca fiind o societate cu buna pregatire si serioasa.
Detaliind prezentarea de mai sus,activitatea firmei noastre se bazeaza pe urmatoarele categorii de lucrari dupa cum urmeaza:
• Amenajarea de apartamente de lux la cheie, cu materialele noastre si transport asigurat(materiale si moloz);
• Instalatii electrice, sanitare si termice;
• Mansardari;
• Montaj faianta, gresie, ceramica, marmura de o calitate superioara;
• Vile la rosu,vile la gata(cheie) standarde occidentale, cu materialele noastre sau ale clientilor;
• Zugraveli de o calitate superioara;
• Acoperisuri pentru constructii cu diverse materiale (tigla,tabla tip Lindab,membrane bituminoase,etc.)
• Finisaje interioare de mare finete, atat in sistem clasic (tencuieli gletuite), cat si cu materiale moderne ( rigips, tavane casedate, scafe,modelaj, etc);
• Termopane;
• Balustrade din inox si fier forjat;





• Zidarii cu diverse materiale de constructii;
• Vopsitorii fata de cladiri;
• Refaceri cladiri monumente istorice cu oamenii calificati;
• Arhitectura, Planuri de case;
• Termoizolatii fatade cu sistem Baumit;
• Escavarea fundatiilor de mica si medie adancime;
• Armarea si betonarea pentru fundatii,stilpi si grinzi cu diverse armaturi si betoane;
• Lucrari de restaurare si reconsolidare a cladirilor vechi,prin tehnologii noi si materiale de ultima ora;
• Alpinism utilitar .
Toate aceste lucrari sunt realizate cu angajati specializati pentru proiectare si arhitectura, desing interior, zidari, fierar-betonisti, instalatori, faiantari-zugravi, ingineri de specialitate.
Firma noastra poate executa lucrarile cu materialele proprii, de o calitate superioara la preturi deosebite, sau cu materialele clientului; lucrarile includ si transportul materialelor precum si al molozului.
Oferim o garantie minimum de 2 ani.

COMISION INTRE 5 – 7% PENTRU COLABORATORI INTERMEDIARI

NOI CAUTAM SI GASIM INTOTDEAUNA SOLUTIA CEA MAI BUNA PENTRU DUMNEAVOASTRA!


In speranta ca am reusit sa va captam atentia, va multumim pentru o colaborare viitoare.






tul dintre caramizi si cade tencuiala
alimonicons
Postat pe 15 Decembrie 2009 13:09

SC. ALIMONI CONS S.R.L sediu: Str. Maior Alexandru Cimpeanu, corp A 49 Bucuresti Pct .de lucru: Athanasie Enescu 53,Bl.6,sc.A,ap.5,sector1,Bucuresti CUI: RO 18665562 Nr.inreg.reg.com: J40/7803/2006 Banca/cont: Tel: 0727305896/0766668687/0216650023 E-mail: alimonicons@yahoo.com

CASE, VILE LA CHEIE SI AMENAJARI APARTAMENTE DE LUX LA STANDARDE OCCIDENTALE CONFORM NORMELOR EUROPENE

Firma noastra s-a dezvoltat in decursul anilor prin achizitia de noi membrii in cadrul societatii cu o pregatire cat mai ampla pe diverse categorii de lucrari, reusind in acest fel sa acopere intreaga gama de constructii civile, realizand constructii de case si vile la cheie conform normelor europene,din Bucuresti cat si din intreaga tara.
Prin constructia casei de locuit, cladiri de birouri, vile in zone rezidentiale, cat si pensiuni sau cabanute in zone montane, firma noastra a reusit sa multumeasca beneficiarii care ne-au recomandat in decursul anilor ca fiind o societate cu buna pregatire si serioasa.
Detaliind prezentarea de mai sus,activitatea firmei noastre se bazeaza pe urmatoarele categorii de lucrari dupa cum urmeaza:
• Amenajarea de apartamente de lux la cheie, cu materialele noastre si transport asigurat(materiale si moloz);
• Instalatii electrice, sanitare si termice;
• Mansardari;
• Montaj faianta, gresie, ceramica, marmura de o calitate superioara;
• Vile la rosu,vile la gata(cheie) standarde occidentale, cu materialele noastre sau ale clientilor;
• Zugraveli de o calitate superioara;
• Acoperisuri pentru constructii cu diverse materiale (tigla,tabla tip Lindab,membrane bituminoase,etc.)
• Finisaje interioare de mare finete, atat in sistem clasic (tencuieli gletuite), cat si cu materiale moderne ( rigips, tavane casedate, scafe,modelaj, etc);
• Termopane;
• Balustrade din inox si fier forjat;





• Zidarii cu diverse materiale de constructii;
• Vopsitorii fata de cladiri;
• Refaceri cladiri monumente istorice cu oamenii calificati;
• Arhitectura, Planuri de case;
• Termoizolatii fatade cu sistem Baumit;
• Escavarea fundatiilor de mica si medie adancime;
• Armarea si betonarea pentru fundatii,stilpi si grinzi cu diverse armaturi si betoane;
• Lucrari de restaurare si reconsolidare a cladirilor vechi,prin tehnologii noi si materiale de ultima ora;
• Alpinism utilitar .
Toate aceste lucrari sunt realizate cu angajati specializati pentru proiectare si arhitectura, desing interior, zidari, fierar-betonisti, instalatori, faiantari-zugravi, ingineri de specialitate.
Firma noastra poate executa lucrarile cu materialele proprii, de o calitate superioara la preturi deosebite, sau cu materialele clientului; lucrarile includ si transportul materialelor precum si al molozului.
Oferim o garantie minimum de 2 ani.

COMISION INTRE 5 – 7% PENTRU COLABORATORI INTERMEDIARI

NOI CAUTAM SI GASIM INTOTDEAUNA SOLUTIA CEA MAI BUNA PENTRU DUMNEAVOASTRA!


In speranta ca am reusit sa va captam atentia, va multumim pentru o colaborare viitoare.






alimonicons
Postat pe 15 Decembrie 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand perie braun 1 De la: sorina_oltean 20 Mai 2009 14:15
CASE la cheie sau la rosu- DIN LEMN / ZIDARIE - IEFTIN !! 2 De la: kudika_13112 28 Iulie 2012 11:12
fatada 5 De la: FATADA_IDEAL_CONSTRUCT_SRL 11 Iulie 2010 15:55
Lamai cu clei pe frunze........... 3 De la: crisstiann 28 Ianuarie 2011 00:55
Produse luminoase in intuneric fara alimentare cu energieelectrica 2 De la: Pafido 1 Iulie 2010 13:09