Setari Cookie-uri

Def: Designer de Interior? DA sau NU?

-Bine eu zic ca e momentul sa deschidem un subiect nou (si asa de la intrebarea "cam cat costa un designer" am ajuns la filozofiii de vita).
-Foarte pe scurt: Ce/Cine este Designer? Ce face el? Cum, si in functie de ce isi stabileste pretul?(aici nu e vb de "consiliere") Ce primeste clientul de la designer palpabil?
-Vreau sa fac discriminari si rog sa nu raspunda cei care au de spus ca detin o firma, sau care considera ca designer poate fi constructorul sau mai rau designerul nu conteaza.
helicobacter
Postat pe 6 Iunie 2009 00:45
Romanii au prostul (sau bunul?) obicei de a se ocupa ei singuri de tot, cxhiar daca nu este domeniul lor, de exemplu daca barbatii au o problema cu masina, prima data o deschid ei, sa umble ei pe acolo si in cel mai rau caz o duc la service. Dincolo nu este asa, fiecare are job-ul lui, fiecare este bun la ceva, si munca in echipa acolo este mult mai dezvoltata, pe cand la noi munca in echipa si eficienta unei firme se bazeaza pe 2 oameni sau chiar unul singur daca se poate, "bun la toate". Deci la noi termenul de "omul bun la toate" este tot mai intalnit si oriunde te aganjezi o sa ti se ceara sa faci mai multe lucruri care defapt nu tin de profesia ta si de job-ul ptr care te-ai angajat.

De acolo si chestia cu "constructorul este designerul"

Eu zic asa: 1.Un designer de interior este un artist, care a urmat cursuri de specialitate. (desi la noi in tara doar la Bucuresti este asa ceva, la Cluj vb din proprie experienta, nu se axeaza doar pe design de interior, iti trebuie cursuri de grafica suplimentare care sa iti dezvolti simtul estetic si sa acumulezi alte cunostiinte necesare unui designer de interior.)

2. Un designer studiaza casa/apartamentul, masoara, face poze, discuta cu propietarii, le pune niste intrebari standard legate de culori, muzica, familie, obiceiuri, mobila, stiluri preferate, anumale preferate, locul de munca, etc. intrebari esentiale si nu indiscrete ptr a putea crea un spatiu optim pentru ei, ca doar ei vor locui in casa aceea ptr multi ani de acum incolo.Designerul impreuna cu clientii rafoiesc cataloage de mobila, pe sectoare: bucatarie, living, dinning, birou, dormitor, baie. Discuta si comenteaza pe baza imaginilor, critica sau apreciaza, din activitatea asta iti poti da seama foarte usor de gusturile clientilor. Cam atat partea de relatie designer-client.
Desingerul merge la biroul lui sau acasa , cu calculatorul in fata sau cu plansa de schite, incepe si face proiectul pe camere. In proiect intra: culori pereti, pardoseala, mobila, accesorii, lampadare, pozitionarea surselor de lumina etc. Proiectul se face pe o propunere cromatica. Pe langa proiect trebuie sa fie pregatite mai multe planse cromatice, variante de culoare, pentru aceeasi incapere, pentru a oferi clientilor posibilitatea de a alege din 2-3 variante de culori. In plansa intra si propunerea de mobila, accesorii si pardoseala care urmeaza a fi achizitionate impreuna de catre clienti si designer.

3.Designerul trebuie sa aiba un pret flexibil pe care il prezinta clientului cu toata sinceritatea: "Preturile mele sunt intre 500 si 1000 de lei pe incapere, depinde de cat de mare si de complex va fi proiectul si ce negociem. Eu pentru proiectul dumneavoastra propun pretul de 750 de lei pe incapere avand in vedere cererile dumeavoastra si marimea incaperilor.Pentru acest pret dumneavoastra veti primi consiliere permanenta pana la finalizearea proiectului, veti primi proiectul pe incaperi in imagini 3d fotorealistice, vom achizitiona impreuna tot ce este necesar si eu personal voi cauta pretul cel mai corect in magazine pentru dumeavoastra si stilul de mobila si accesorii pe care il cautam.Voi propune o echipa de profesionisti pentru lucrari, in caz ca nu aveti echipa deja contractata.In urma serviciilor mele veti avea cu siguranta o casa frumoasa, bine inchegata, functionala, practica si cu bun gust." (acesta din urma a fost un model de dialog, de raspuns la intrebarea legata de pret, pe care bineinteles si clientul o pune.)

Aceasta este definitia designerului de interior dupa parerea mea, dupa ce am studiat eu si dupa experientele din alte tari.
shimmy
Postat pe 19 August 2009 10:20
ai perfecta dreptate
vvnegulescu
Postat pe 20 August 2009 09:29
Intamplator sau nu , am fost pus (postez pe contul sotiei) in situatia sa propun si sa si execut amenajarile pe care le-am conceput.Vreau sa spun ca am studiat , fiind si o pasiune , si studiez si in continuare tot se se poate despre designul de interior.Problema mea e clientul:
In clipa in care ai negociat din postura de "meserias" esti tratat ca atare si nimeni nu se gandeste ca in pretul lucrarii sa includa si valoarea ideilor.
Daca asumi postura de DECORATOR (in mare parte a situatiilor )vei fi trata cu refuz datorita costurilor suplimentare pe care le implica situatia.Clientul "stie el mai bine " ce e frumos si armonios.
Astfel am o groaza de lucrari la care am facut munca voluntara si asta unor oameni cu pretentii.Poti pune cat suflet ai vrea , ei au un buget si "n-au cum sa dea mai mult".
MirelaAv
Postat pe 25 August 2009 09:34
La fel am patit-o si eu si sigur o s-o mai patesc din nou. Cred (cam greu cu ai nostrii)ca cel mai bine ar fi de la inceput sa stim bugetul de care dispune clientul si cam ce ar dori, urmand dupa aceea sa-i facem 2 oferte:una de design si una de executie. Restul va ramane la latitudinea clientului. In cazul in care nu faci si executia, ii poti recomanda (ATENTIE!!!)o firma serioasa(contra unui comision) si ai scapat de dureri de cap. Asa lucrez acum. Insa de la prieteni sa nu te astepti la comenzi, sunt cei mai dificili clienti.
vvnegulescu
Postat pe 25 August 2009 15:52
Da intradevar, romanii pun bratele in san si spun ca "nu au cum sa dea mai mult" si atunci se asteapta ca, celui care se plange, sa faca munca voluntariat. Se ajunge in situatia asta, pentru ca nu isi calculeaza de la inceput bugetul si nu tin cont ca, poate ar trebui sa angajeze SI un designer de interior pentru optimizarea spatiului, gandindu-se "cat de greu poate sa fie sa pun o mobila si culoare pe pereti?" dar cand vad casa aproape gata, si spatiul ala mare gol, nu stiu unde sa puna patul, unde sa pun dulapurile, unde sa fie spatiul de depozitare, unde vine lumina, ce sisteme de perdea sa puna,dar pardoseala de care sa fie? etc. si atunci cauta in stanga si in dreapta pentru un sfat, dar acel sfat trebuia sa-l treaca pe lista de cheltuieli la fel ca instalatorul, electricianul, gipscartonistul, etc. Deci tot la romanul care se descurca la toate ajungem
shimmy
Postat pe 30 August 2009 10:26
designerul de interior sau de alta natura nu este obligatoriu in orice casa. e ca si cum pentru fiecare barbierit te-ai duce la barbier.la un apartament obisnuit foarte multi isi aranjeaza spatiul in functie de necesitatile proprii. si atunci la ce folos un designer. de exemplu, apartamentul in care locuiesc eu este ceva mai deosebit ca amplasament. am chemat un designer,un arhitect apoi alti doi designeri. raspunsurile date de ei erau deja solutii gasite anterior de mine.si atunci? de aceea spun ca nu intotdeauna este necesar un designer.
condo000769
Postat pe 30 August 2009 19:59
De la: condo000769, la data 2009-08-30 19:59:50designerul de interior sau de alta natura nu este obligatoriu in orice casa. e ca si cum pentru fiecare barbierit te-ai duce la barbier.la un apartament obisnuit foarte multi isi aranjeaza spatiul in functie de necesitatile proprii. si atunci la ce folos un designer. de exemplu, apartamentul in care locuiesc eu este ceva mai deosebit ca amplasament. am chemat un designer,un arhitect apoi alti doi designeri. raspunsurile date de ei erau deja solutii gasite anterior de mine.si atunci? de aceea spun ca nu intotdeauna este necesar un designer.


Daca tu ca moderator ai atitudinea asta ce sa mai zic de altii.Pai desingnul nu-i numai modul cum iti organizezi spatiul , ci presupune mult mai mult decat atat.O locuinta care sa ofere confort presupune si armonia formelor si culorilor accesul facil la instalatii , fie ele electrice sau sanitare, si nu in ultimul rand eficienta iluminatului prin alegerea si dispunerea corpurilor de iluminat si..... alte si alte detalii de natura tehnica.
Si ca sa exemplific , am avut un client care dorea amenajarea unui spatiu(apartament)si care stia , la fel ca tine , unde voia sa amplaseze mobilierul si cum sa-si dispuna obiectele in spatiul respectiv.Am avut initiativa , fara sa imi ceara , sa-i lucrez pe calculator o simulare la care am adaugat si ideile mele.Vreau sa-ti spun ca a ales exact mobilirul propus de mine chiar si culorile din schita.De platit nu sa simtit dator sa dea nimic desi avea o slujba bine remunerata.Acesta e un test de bun simt pe care nu-l recomand in afaceri.
MirelaAv
Postat pe 13 Septembrie 2009 10:10

Daca tu ca moderator ai atitudinea asta ce sa mai zic de altii.Pai desingnul nu-i numai modul cum iti organizezi spatiul , ci presupune mult mai mult decat atat.O locuinta care sa ofere confort presupune si armonia formelor si culorilor accesul facil la instalatii , fie ele electrice sau sanitare, si nu in ultimul rand eficienta iluminatului prin alegerea si dispunerea corpurilor de iluminat si..... alte si alte detalii de natura tehnica.
Si ca sa exemplific , am avut un client care dorea amenajarea unui spatiu(apartament)si care stia , la fel ca tine , unde voia sa amplaseze mobilierul si cum sa-si dispuna obiectele in spatiul respectiv.Am avut initiativa , fara sa imi ceara , sa-i lucrez pe calculator o simulare la care am adaugat si ideile mele.Vreau sa-ti spun ca a ales exact mobilirul propus de mine chiar si culorile din schita.De platit nu sa simtit dator sa dea nimic desi avea o slujba bine remunerata.Acesta e un test de bun simt pe care nu-l recomand in afaceri.
[/quote]
octopus
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:59
unii apeleaza la designer din snobism pentru ca este in trend.Eu datorita profesiei producator mobilier lemn masiv m-am lovit de designer care nu stiau ce sa propuna clientului sau de ex acuma la o casa designerul propune clientului in aceeasi incapere stiluri diferite de mobilier minimalist si cu mobila stil sau alt ex mobila stil finisata wenge-daca este culoarea in trend ??
Pentru mine ca producator de mobila un designer trebuie sa fie interfanta clientului intre toti producatorii care participa la amenajarea spatiului respectiv sa faca un tot unitar sa vina cu proiectul la producator si sa spuna asat vreau altfel nu stiu pentru ce incaseaza banii .Nu spun ca toti sunt asa dar marea majoritate alearga dupa cat mai multe lucrari si atunci propunerile de amenajari nu sunt la nivelul care ar trebui sau nu se sfatuiesc cu producatorii pentru a executa o lucrare cat mai buna.
luminitagrigoriu
Postat pe 15 Septembrie 2009 09:22
buna m-ar interesa si pe mine sa renove un apartament.se afla in dr turnu severin,din cate am inteles te pricepi si inca bine la design mi-ai putea da o mana de ajutor(contra cost) si inca ceva eu muncesc in italia asa ca imi este foarte dificil sa vin in tara decat poate pt cateva zile asta ar ingreuna situatia dar vreau sa stiu daca exista vreo posibilitate sa lucrez cu un designer de la distanta.mersi
danut_croitoru
Postat pe 23 Noiembrie 2009 23:48
Salutare,

Poate fi destul de scump un designer, dar daca iti doresti sa ai o casa deosebita, iti poti face mobila la comanda iar designerul care o proiecteaza dupa preferintele tale, iti poate face sugesti de ambianta si te poate sfatui pentru o amenajare reusita.

Iar acest lucru este complet gratuit cu scopul de a va ajuta sa comandati mobilierul ideal pentru casa dvs.
Si cum online e mai simplu, mai rapid si implicit mai eficient va invit sa aplicati online pe http://www.vreaumobila.ro , unde colegii mei va stau la dispozitie.
tbogdan
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:18
scuze de abia acum am vazut mesajul daca te mai intereseaza scrie-mi cam ce ai vrea in casa ce suprafata are fiecare camera si ce fel de mobilier doresti eu nu agrez decat mobilierul din lemn masiv mai ales cea din tei deoarece se prelucreaza usor si se finiseaza frumos in orice culoare de fapt cam 70% din mobila din italia este din tei
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Februarie 2010 17:28
in general designer din romania nu sunt suficient de cinstiti incaseaza comision de la client si mai cer comision si de la producatori ca ti-au adus clinti sa le faci mobila.Cam asa lucreaza designeri din romania.
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Februarie 2010 17:30
buna, cum ramane cu urmarirea lucrarilor in spatiul respectiv? poate clientul nu are timp sa stea in spatele tamplarilor sa urmareasca sau nu se pricepe la asa ceva, cateodata pe langa pretul amenajarii in sine, acela de 750, mai trebuie ceva din partea clientilor si pentru aceasta etapa, zic eu cea mai importanta, urmarirea desfasurarii lucrarilor conform planului. Eu stiu cum se lucreaza intr-un atelier sau pe santier, am avut privilegiul zic eu sa fac design de mobilier trecand de pe hartie/calculator direct in atelier, trebuie sa-ti cunosti echipa cu care lucrezi, ce poate face sau ce nu poate face , dc nu-i cunosti limitele echipei cu care lucrezi iese o mare varza pe santier.
alinah_condo
Postat pe 2 Februarie 2010 10:51
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-02-01 17:30:59in general designer din romania nu sunt suficient de cinstiti incaseaza comision de la client si mai cer comision si de la producatori ca ti-au adus clinti sa le faci mobila.Cam asa lucreaza designeri din romania.



de ce ti se pare ca sunt necinstiti? de la client iau banii pe proiect, de la cei cu mobila un anumit comision, cu ce afecteaza asta clientul? orice producator de mobila acorda astfel de comisioane oricui ii aduce un client, unde e necinstea? necinste fata de cine?
alinah_condo
Postat pe 2 Februarie 2010 10:56
Toate firmele acorda comisioane arhitectilor si design-erilor nu numai firmele de mobila...
nu e nimic nou sau necinste...depinde ce face acel designer pentru banii pe care ii cere-clientului in special...executa un proiect total de amenajare,il transpune in practica, face parte dintr-o firma care produce si importa anumite piese din proiect...urmareste echipa ...sunt multe de spus... insa totul se reduce la un buget gust si calitate care duc la rezultatul final al unei amenajari...solutii la indemana sunt nenumarate pe net daca nu iti permiti un designer sau nu vrei unul...si in bugetul permisiv al fiecaruia...
LAROUZ
Postat pe 2 Februarie 2010 15:03
referitor la pret depinde de categoria din care faci parte...dar nu cred ca te recomanda un pret HIGH clientilor...vorbesc din experienta in lucrul cu arhitecti...asa ca daca un designer nu are pretul pietei gen 20 Euro/mp nu inseamna ca nu e bun sau daca cere atat iar nu inseamna ca e bun...totul e in functie de bugetul pe care vi-l permiteti-dar alegeti unul care face parte dintr-o firma care efectiv se ocupa de produsele pe care vi le propune si atunci pretul va fi altul...
succes celor care vor sa amenajeze, va pot oferi mai multe idei eventual produse daca veti intreba
eu am practicat pe spatiile mele design...nu mi-a placut sa am un spatiu la fel ca al altora...
LAROUZ
Postat pe 2 Februarie 2010 15:11
pai ce face deseignul pentru o firma de mobila nimic ar trebui sa-i predea proiectul la punct si virgula eu ca executant sa nu mai am ce cauta in casa clientului pentru asta percepe banii de la c lient dar el macar nici rlv nu il ia bine sau nu stie sa discute cu clientul ce se poate si ce nu se poate ce este mai bine dpv al utilitatii sau cum sa compartimentez o bucatarie,dresing astfel incat sa fie usor si pentru cel care executa proiectul de mobila .
Si nu tot ce vede clientul in poza se poate executa .
Ce nu va este clar acel comision care-l il da producatorul de mobila este platit pana la urma tot de clientul vostru deci nu este loial fata de client de la care ati perceput deja un comision pentru proiect.
luminitagrigoriu
Postat pe 2 Februarie 2010 16:26
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-02-02 16:26:50pai ce face deseignul pentru o firma de mobila nimic ar trebui sa-i predea proiectul la punct si virgula eu ca executant sa nu mai am ce cauta in casa clientului pentru asta percepe banii de la c lient dar el macar nici rlv nu il ia bine sau nu stie sa discute cu clientul ce se poate si ce nu se poate ce este mai bine dpv al utilitatii sau cum sa compartimentez o bucatarie,dresing astfel incat sa fie usor si pentru cel care executa proiectul de mobila .
Si nu tot ce vede clientul in poza se poate executa .
Ce nu va este clar acel comision care-l il da producatorul de mobila este platit pana la urma tot de clientul vostru deci nu este loial fata de client de la care ati perceput deja un comision pentru proiect.



aici te inseli amarnic, nu stiu de care parte esti dar generalizarea e o porcarie, clientul plateste mobilierul la pretul din magazin, preturile sunt afisate, si de obicei se face si un discount, iar apoi nu confunda intermediarul cu DESIGNERUL (scuzati majusculele, am simtit nevoia sa o fac), designerul nu iti arata cu degetul firma de la care sa-ti iei mobila, designul e o arta, in cazul asta a imbinarii unui mobilier standard, dc nu isi permite clientul ceva pe comanda, cu luminile, culoarea de pe pereti, amplasarea casei din punct de vedere geografic, si tot restul, in functie de cat de amplu e proiectul de amenajare; iar dc ai intalnit tu unul care nu a stiut sa ia masuratorile nu inseamna ca asa sunt toti, unii mai au si studii si experienta in mobila, deci nu ai cautat tu unde trebuie, sau poate ai gasit un 'mester' si nu un designer.
alinah_condo
Postat pe 3 Februarie 2010 09:48
Daca tot se vorbeste de designeri producatori etc va dau un link care mi-a placut foarte mult

http://designinteriororadea.blogspot.com/2009/12/dupa-fotbal-si-politica-romanii-se.html


apropo de producatorii romani :( lipsa totala de idei !
concepte furate din afara insa realizate cu echipamente "second hand"

ca producator de mobila in romania mai avem cale lunga


ii numar pe degete pe producatorii care au reusit sa se faca remarcati in lume..
kbr
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:15
Inca ceva ...asa pentru mnine

Poate ca nu postez unde trebuie..dar vad ca mai sunt si designeri/decoratori care urmaresc acest forum


Am nevoie de o informatie :
Unde pot gasi un pat ca in linkul de mai jos?

http://blog.casainteligenta.com/2009/04/16/cum-sa-ascundem-un-lcd-la-picioarele-noastre/

kbr
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:27
zau ca ''producatori de mobila mai avem cale lunga''
da ce producatori ai cunoscut tu ?
eu iti pot exemple de firme de mobilier care produc in Romania si pe a caror produse se pune eticheta made in italia si se vinde ca mobila produsa in italia
Le fablier+accademia del mobile face mobila la botosani
Cavio face mobila in iasi , botosani,piatra neamt
FBL ITALIA mobila in iasi
si daca vrei iti dau exemple si pe piata frantei
Scarile care sunt in toate magazinele gen bricostore din europa se fac tot in zona moldovei
sau ikea produce o gramada de mobila in romanaia
si daca vrei exemplele pot continua piata din europa si a rusiei este plina de mobilier facut in romania
luminitagrigoriu
Postat pe 14 Aprilie 2010 17:24
ikea nu face mobila in romania ci doar ansamble
cavio este productie 100% moldova-doar numele de ei
etc.....

Eu vorbesc de firme gen Romina, care este producator 100% roman, design 100% romanesc cu fabrici in state etc etc


Nu vorbesc de trusturi mari(ikea etc etc) care detin in romania fabrici datorita costurilor reduse de productie ! astea sunt investitii straine ,tehnologie straina deci alta mancare de peste.

Sper ca m-am facut inteles
kbr
Postat pe 15 Aprilie 2010 16:27
Incearca la HORYCENTER PLOIESTI ei ti-l pot executa dar te-ai gindit ca pretul este putin mai mare ca la un pat obisnuit ?
valeanucarmen31_condo
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:40
Am admirat si eu acest pat superb lucrat manual din lemn masiv si piele naturala plus tehnologia de ultima ora inglobata in el. Nu vreau sa stiu cat costa. Numai transportul din Anglia pana aici trebuie sa coste o mica avere.
Dar, desigur, merita!
Mihaela09_condo
Postat pe 17 Aprilie 2010 09:58
Nu trebuie sa fie neaparat din masiv patul , se poate face si din pal curbat .Sistemul de ridicare al monitorului il poate face un electronist foarte usor .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:19
kbr lucrezi cumva la cavio alias moldacom?
ikea i-a marfa de la o gramada de fabrici din Roamnia produse si nu subansamble este adevarat chiar a avut o fabrica ikea la siret dar a vamdut-o acum 2 ani iar cavio care colectie o face in moldova ???
nu este cazul sa faci polemica pe aceasta tema pentru ca dezimformezi consumatorii de mobilier

luminitagrigoriu
Postat pe 18 Aprilie 2010 15:27
mai bine ma intrebai daca lucrez la romina ..ca pe ei i-am dat ca exemplu pozitiv.

sunt si eu curios care este denumirea societatii tale sau a sitului de prezentare a firmei.

nu de alta dar vreau sa-mi fac o parere despre munca ta inainte sa arunc cu vorbe aiurea.poate ca esti una dintre putinii producatori romani care se pot lauda cu ceva concret.

imi cer scuze ca te-am facut sa crezi ca vreau sa intru in polemica cu tine
kbr
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:23
pe acest site nu mi-am promovat niciodata produsele firmei unde lucrez pentru ca nu cred ca acesta este scopul ci aceea de a da un sfat util celor care au nevoie din partea celor avizati dar iti pot spune ca am lucrat in functii de conducere la firme romanesti care comercilalizaeaza mobila in italia(accademia del mobile,le fablier,mc mobili)apropo piata rusiei(cavio) de asta te-am si intrebat care sunt produsele pe care le produce aceasta firma si in general cunosc producatorii mai ales din zona moldovei .
Nu consider necesar sa-mi promovez produsele cine are nevoie de sfaturi cu mare placere.
luminitagrigoriu
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Usa metalica 36 De la: soraflorentina 3 Martie 2010 21:47
mobilier din pal 1 De la: andi_condo 18 Ianuarie 2013 11:36
Decor de Pasti 7 De la: dia_moaca 2 Aprilie 2010 14:33
Culori pentru bucatarie 35 De la: IULIA_ANDR 16 Ianuarie 2015 11:28
panouri fotovoltaice!! 41 De la: paul84 24 Ianuarie 2015 21:41