Setari Cookie-uri

Cum sa aleg intre ratiune si glasul inimii?

Buna fetelor,

Nici nu stiu cum sa incep...pana acum 4 luni traiam intr-o poveste de dragoste impreuna cu sotul meu...cel putin asa credeam eu...insa dintr-o data toate visele mele s-au spulberat...parintii sotului meu nu m-au placut pe mine insa eu nu am dat importanta si am luptat sa-mi fie bine timp de 3 ani si jumatete...am dat tot ce a fost mai bun din mine, l-am iubit "pana la cer si inapoi", l-am protejat si ocrotit, cred ca si in coarne i-am suflat...dar cum fiecare poveste are si un sfarsit, povestea mea s-a sfarsit pe ne pusa masa...tipul se pare ca i-a fost prea bine la mine, cert e ca m-am trezit intr-o relatie in care de fapt nu eram doi ci numai eu...el a plecat de la mine si s-a mutat inapoi acasa la masa si la tacsu (specific ca are 33 de ani), fara explicatii:de ce s-a indepartat de mine?(asa zice el..);de ce nu mai aveam o viata sexuala de vreo 2 luni?ce anume i-a lipsit la mine?
A urmat o perioada in care credeam ca mor, sufletul meu era rupt in doua bucati, nu mancam, plangeam zi si noapte am ajuns sa slabesc 14 kg intr-o luna si jumatate...el nu dadea nici un semn de viata, nu intreba daca sunt bine...norocul meu a fost ca am avut alaturi un prieten foarte bun care m-a ajutat sa trec cat de cat peste perioada asta...mi-a dat energia de care aveam nevoie sa ma ridic, isi facea griji ptr mine, plangea o data cu mine...dar cum prea bine sa stie ca intr-o fata si un baiat nu poate exista o simpla prietenie...se pare ca prietenul meu a pus suflet in relatia asta de prietenie...insa nu mi-a cerut niciodata nimic...am incercat sa nu mai vb vreo doua saptamani, eu inca nu eram pregatita sa ma arunc intr-o alta relatie...dar se pare ca sentimentele sau lucrurile prin care am trecut alaturi ne-au unit si mai tare...intre timp eu cu sotul meu am bagat divortul de comun acord asteptam doar sa ne prezentam la tribunal...
Intr-un final si-a dat si sotul meu seama ce a pierdut dar eu sunt prea ranita ca sa-l iert, nu pot trai langa un om care este nehotarat si ba o data ma vrea ba o data nu ma vrea...in schimb si daca ma bag in cealalta relatie e acceasi chestie cu mici diferente:bafta mea e ca nici parintii prietenului meu bun nu sunt deocamdata de acord cu mine, insa el fiind mai mic la varsta decat sotul meu cu vreo 10 ani, lupta pentru mine, imi arata prin fapte nu prin vorbe, se cearta cu parintii lui ptr mine...Ratiunea mea imi zice ca nu o sa iasa bine daca ma bag intr-o noua relatie, fiind acceasi problema cu parintii, insa inima mea imi spune altceva, toata dragostea pe care eu i-am daruito sotului meu, acum o primesc de la celalalt tip inapoi dar treptat...imi e totusi frica sa cred din nou in lucrurile mici si marunte care in fond cladesc o poveste de dragoste...si nu stiu ce sa fac???
Poate ma puteti ajuta voi

Va pup
goldeneye
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:00
meriti o a doua sansa...nu?!!1 dupa furtuna ..trebuie soare...daca faptele sunt reale....iti urez bafta....mergi inainte....nu conteaza virsta ..conteaza sa aiba suflet si sa te iubeasca pt ceea ce esti..
pamela_1
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:12
Ratiunea mea imi zice ca nu o sa iasa bine daca ma bag intr-o noua relatie, fiind acceasi problema cu parintii, insa inima mea imi spune altceva, toata dragostea pe care eu i-am daruito sotului meu, acum o primesc de la celalalt tip inapoi dar treptat...imi e totusi frica sa cred din nou in lucrurile mici si marunte care in fond cladesc o poveste de dragoste...si nu stiu ce sa fac???
Poate ma puteti ajuta voi


pai daca ratiunea iti spune asta... d c mai ai nevoie de noi? ok. shi faptul k tu acum primesti din partea altuia ceeea ce tu i-ai daruit candva sotului..... ( moama.... ce exprimare de 10 am!) ce mare branza?! k nu inteleg ceva: tu returnezi ceea ce primesti de la prtietenul tau cel bun? sau doar primesti?


io sunt pentru ratiune!

asta in loc de concluzie..... shi stii d c? pt k dc ai plecat la drum cu astfel de ganduri... k n ar ieshi nimik bun... atunci nici nu va ieshi... plus k istoria se cam repeta _ vezi reactia parintilor prietenului tau cel mai bun....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:54
Eu primesc de la prietenul meu cel mai bun ce am oferit eu sotului meu...in acest moment insa eu nu pot sa-i daruiesc inima mea in totalitate pentru ca imi este teama...in ceea ce priveste reactia parintilor prietenului meu...voi vedea cu timpul...si mai ales atunci voi vedea reactia lui...
goldeneye
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:56
Multumesc pentru incurajare...asta am de gand sa si fac numai ca imi este un pic teama...important este ca are rabdare cu mine si ca incearca incet sa umple golul ramas in sufletul meu...prin fapte nu prin vorbe
goldeneye
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:59
bafta...mergi inainte..uneori a doua sansa este de fapt prima....
pamela_1
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:52
Fugi ! Cu 10 ani mai mic iar tu dupa un divort . Ai nevoie de liniste si cred ca A VENIT TIMPUL SA MAI SI PRIMESTI NU NUMAI SA DAI PT.CA NU CRED CA MAI AI DE UNDE. Intelepciune ,liniste,ordine in suflet si in ganduri
nocturnalia
Postat pe 3 Iunie 2009 13:45
te complici prea mult cu socrii astia.daca tu te simti bine in pielea ta nu conteaza cit de tinar este :ce liniste mai vrei ?viata trebuie traita ca alta nu ai sa o dedici si fostului si socrilor si actualului .priveste la viitor,daca te consumi prea mult o sa-ti creasca par alb si o sa ajungi la menopauza si -ti garantez ca lumea tot o sa te birfeasca.totusi,nu uita unde scuipi nu mai lingiai zis gata+gata
aiela_misha
Postat pe 26 August 2009 11:41
Parca ar fi intr-un fel sau altu povestea din twilight..Bineinteles cu mici diferente :) In cazul filmului sunt de acord cu bella ca nu la lasat pe edward pentru a ramane cu cel mai bun prieten al ei..In cazul tau insa..As spune prima data sa incerci sa vezi de ce nu te vrea mama baiatului..Si totusi probabil ca acest baiat nu e asa"mamaos" ca celalt si nu conteaza parerea mamei lui despre tine..Eu zic sa te incerci..Un cui scoate pe altu..Si barfele nu isi au rostul..Pana la urma sotul te=a abandonat..Nu tu pe el..parerea mea e sa lasi trecutu unde e si sa iti incepi o noua viata...Aproximand cate luni au trecut de cand ai scris banuiesc ca deja ai facut ceva in legatura cu asta..Orice ai fi facut trebuie tu sa fi sigura pe tine :)
Printz3s
Postat pe 30 Septembrie 2009 20:34
De la: Printz3s, la data 2009-09-30 20:34:33Parca ar fi intr-un fel sau altu povestea din twilight..Bineinteles cu mici diferente :) In cazul filmului sunt de acord cu bella ca nu la lasat pe edward pentru a ramane cu cel mai bun prieten al ei..In cazul tau insa..As spune prima data sa incerci sa vezi de ce nu te vrea mama baiatului..Si totusi probabil ca acest baiat nu e asa"mamaos" ca celalt si nu conteaza parerea mamei lui despre tine..Eu zic sa te incerci..Un cui scoate pe altu..Si barfele nu isi au rostul..Pana la urma sotul te=a abandonat..Nu tu pe el..parerea mea e sa lasi trecutu unde e si sa iti incepi o noua viata...Aproximand cate luni au trecut de cand ai scris banuiesc ca deja ai facut ceva in legatura cu asta..Orice ai fi facut trebuie tu sa fi sigura pe tine :)

Subscriu mult noroc in orice decizie ai lua
simonycik
Postat pe 1 Octombrie 2009 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IERI MA IUBEAI..... AZI IMI SPUI CA NU?!?!?!?1?! 35 De la: kudika074931 17 Mai 2010 09:10
Leu-Capricorn??!! 2 De la: one_size 7 Mai 2010 10:20
Cu silicoane sau fara...? 22 De la: kudika_pudika 24 Noiembrie 2011 16:29
Ce sa fac?! 16 De la: kudika_25190 12 Ianuarie 2013 16:09
el fecioara 8 De la: just_laura 28 Aprilie 2009 16:43