Setari Cookie-uri

Punct si de la capat. Dar cum?

Salutare la toata lumea. Povestea mea e mai veche si ft lunga...am postat si "discutat" acum vreun an, cred, insa de atunci s-au intamplat multe si n-am mai avut timp sa mai scriu. Revin acum cu un rezumat si apoi va voi spune si care e problema.
Am fost casatorita, timp de 8 ani cu un tip care, pe langa faptul ca era ft gelos s-a dovedit a fi si infidel si in ultima perioada si violent. Desi toate celelalte puteau fi considerate lejer motive de divort, am incercat sa ii mai dau o sansa de dragul copilului, dar in final s-a recurs la violenta, lucru care m-a determinat sa pun punct. Bineinteles ca el n-a vrut sa auda de asa ceva; datorita unor situatii care nu au tinut de noi, procesul s-a lungit ft mult.Avem un an si ceva de cand suntem despartiti, insa tot legati de acte,lucru de care profita si el sa ma tot convinga sa ma intorc, insa mie nici nu-mi mai trece prin cap asa ceva. De cand ne-am despartit am realizat ce inseamna sa fii un om liber. Desi locul de munca si faptul ca am un copil de care ma ocup numai eu nu-mi permit sa ies, sa ma bucur de viata (am aproape 30 de ani), pot spune ca sunt mult mai linistita acum, decat atunci cand trebuia sa dau explicatii pana si pentru ce nu faceam. Nu vreau sa mai am de-a face cu el, vreau sa-mi pot vedea de viata in continuare si sa-mi cresc copilul cum stiu eu mai bine.
Dar aici intervine problema mea: In vara am mers intr-o delegatie cu serviciul si am cunoscut pe cineva. Am iesit la o cafea si am stat de povesti ore in sir. I-am povestit in mare parte prin ce am trecut...Cred ca la momentul respectiv aveam cu diperare nevoie de un prieten, cu atat mai mult cu cat era un necunoscut si era barbat. Vroiam sa ma asigur cumva ca nu sunt eu nebuna, sa vad , un barbat,care nu ne cunoaste pe niciunul dintre noi, ce parere are? La sfarsitul acelei zile am schimbat adresele de mail, si ne-am despartit. Bineinteles ca au urmat discutii lungi pe mess, la telefon... Simteam ca am un prieten adevarat, care ma intelege si nu ma judeca. Ne-am mai intalnit...cam o data pe luna (am uitat sa precizez ca ne despart cateva sute de km),la fel, stateam ore in sir de vorba, fara sa ne pese de nimic altceva.Eram cei mai buni prieteni. Ceea ce n-am prevazut eu a fost ca el s-a indragostit de mine, iar mie a inceput sa-mi placa atat el, cat si felul cum se purta cu mine.Pentru prima data am simtit ca sunt importanta, pentru prima data m-am simtit apreciata pentru ceea ce sunt si pentru ceea ce fac. Mi-a dat incredere in mine si ma face sa-mi doresc mai mult de la viata. Am invatat alaturi de el ce inseamna increderea intr-o relatie si faptul ca gelozia excesiva nu are nicio treaba cu iubirea, am invatat ce inseamna sa fiu respectata si sa mi se respecte dorintele.
Problema e ca mi-e frica. Mi se pare prea frumos. Pe mine ma divinizeaza, considera ca pentru el sunt femeia perfecta si face orice sa nu ma piarda, iar copilul meu nu reprezinta niciun obstacol pentru el. Inca de cand eram doar prieteni i-am spus ca pentru mine copilul este si va ramane pe primul plan. Nu visam aiurea, constientizam ft bine situatia in care ne aflam si, desi speram sa reusim sa fim impreuna in adevaratul sens al cuvantului, ramane totusi realitatea: eu am serviciu stabil aici, el are serviciu stabil acolo. Amandoua posturile sunt cam de neinlocuit. Si totusi speram sa gasim o solutie.
Inca nu stie nimeni nimic de asta (exceptandu-l pe fratele meu si inca o prietena). Mi-e teama sa spun ca am intalnit pe cineva, mi-e teama sa nu fiu judecata. Sunt o tipa cu capul pe umeri, niciodata n-am fost altfel si nu mi-a placut sa trec de la barbat la barbat. De cand m-am despartit de sotul meu n-am avut niciun fel de relatie cu nimeni... Pana acum. Si acum mi-e teama. E un om cat se poate de normal, el n-a mai fost casatorit...i-a placut sa ia totul cu calm si sa nu se grabeasca si din cate spune el, pana acum n-a gasit persoana potrivita.
Exista oare posibilitatea ca totul sa mearga bine? Sunt prea visatoare daca cred ca acest om nu ma va rani asa cum a facut-o sotul meu?
Parca mi-e si frica sa ma gandesc ca iubesc din nou...

Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:32
Acorda-i o sansa.Nu toti oamenii sunt la fel.Iubirea presupune si putin risc.Daca renunti,s-ar putea sa regreti toata viata.
ella13
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:46
nu poti sta pe margine toata viata, nimeni nu iti poate garanta ca va fi totul ok dar nici invers,daca nu risti nu castigi
mikiduta39
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:47
cnnn estii ma nene cati bani castigi cu povestile astea de tot postezi pe aici
thadoog
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:48
nu mai puneti ma nene botu,,,vrajeala
thadoog
Postat pe 30 Ianuarie 2010 12:49
Pt. Thadoog

Sunt o persoana absolut normala, care isi spune povestea pentru a auzi si alte pareri. Este un forum, sunt la subiectul potrivit...nu stiu care e problema ta. Si daca nu-ti convine ce citesti, de ce mai intri?
Si pt cultura ta generala...mi s-a pus fotografia gresita, caci nu sunt eu in acea poza.(asta in caz ca ai ceva cu persoana din fotografie)
airam82
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:23
De la: airam82, la data 2010-01-30 18:23:21Pt. Thadoog

Sunt o persoana absolut normala, care isi spune povestea pentru a auzi si alte pareri. Este un forum, sunt la subiectul potrivit...nu stiu care e problema ta. Si daca nu-ti convine ce citesti, de ce mai intri?
Si pt cultura ta generala...mi s-a pus fotografia gresita, caci nu sunt eu in acea poza.(asta in caz ca ai ceva cu persoana din fotografie)


lasa-l nu merita
iulia069834
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:27
De la: airam82, la data 2010-01-30 18:23:21Pt. Thadoog

Sunt o persoana absolut normala, care isi spune povestea pentru a auzi si alte pareri. Este un forum, sunt la subiectul potrivit...nu stiu care e problema ta. Si daca nu-ti convine ce citesti, de ce mai intri?
Si pt cultura ta generala...mi s-a pus fotografia gresita, caci nu sunt eu in acea poza.(asta in caz ca ai ceva cu persoana din fotografie)

Stai cumintica, a crezut ca este o poveste inventata de kudika, pt a mai anima forumul, pt ca sunt o gramada de genul acesta pe aici!
On topic: iubirea este frumoasa, nu-ti fie frica sa-i dai curs, nu toti barbatii "e porci"!!!Cel care ar putea sa se mute ar fi el, pt ca tu ai si un copil si ti-ar fi greu sa te muti!
miss_darine
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:30
va fi ok atat timp cat nu vei repeta greselile pe care le-ai facut alaturi de fostul sot, pt el sau din cauza lui.iubeste cu capul pe umeri si cu ochii larg deschisi si apoi iubeste cu inima.punet-i copilul pe primul loc dar nu uita ca si tu existi, esti tanara si ai o viata lunga in fata...
Shhh
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:46
De la: Shhh, la data 2010-01-30 18:46:10va fi ok atat timp cat nu vei repeta greselile pe care le-ai facut alaturi de fostul sot, pt el sau din cauza lui.iubeste cu capul pe umeri si cu ochii larg deschisi si apoi iubeste cu inima.punet-i copilul pe primul loc dar nu uita ca si tu existi, esti tanara si ai o viata lunga in fata...


Greseala mea in relatia anterioara a fost ca, din iubire, i-am iertat prea multe iar el s-a obisnuit asa. M-a inselat, l-am iertat, m-a lovit, l-am iertat, a facut crize de gelozie, am inceput sa ma port asa cum a vrut el, doar, doar va fi bine..
Persoana care e acum in viata mea cunoaste toate astea si stie ca pentru nimic in lume nu voi mai accepta sa-mi faca cineva asa ceva. Ba mai mult, ma condamna, oarecum, pt ca am stat si am suportat toate astea. Si are dreptate, pentru ca am pierdut poate cei mai frumosi ani, incercand sa-i fac pe plac unui barbat, care oricum nu m-a respectat niciodata pentru asta.
Incerc sa nu ma las influentata de fosta relatie, dar imi pun in acelasi timp o mie de intrebari, in legatura cu ceea ce traiesc acum si implicit in legatura cu el: se va putea intelege cu copilul? il va accepta copilul? daca isi va mai baga fostul nasul si ne va face viata amara? etc
De iubit...numai asa stiu sa iubesc, sincer, din inima.
Ca sa fiu sincera, din partea lui nu prea vad sa fie probleme, simt ca ma iubeste si ma pretuieste; la mine e problema, ca nu stiu daca am devenit prea pretentioasa sau teama de a nu gresi din nou ma face sa fiu putin sceptica in tot ce mi se intampla.
Si-ar mai fi ceva. Oare voi fi judecata de parinti, apropiati daca voi spune ca mi-am gasit pe cineva? Li se poate parea prea repede? Ca parca m-am saturat sa tin totul numai pentru mine.
airam82
Postat pe 30 Ianuarie 2010 21:23
[quote name='airam82' date='2010-01-30 21:23:]
Si-ar mai fi ceva. Oare voi fi judecata de parinti, apropiati daca voi spune ca mi-am gasit pe cineva? Li se poate parea prea repede? Ca parca m-am saturat sa tin totul numai pentru mine.[/quote]
Chiar atat de mult conteaza parerea celorlalti in fata ta? In tot timpul cat ai fost nefericita,te-au ajutat cumva, sau ti-au fost de un real sprijin?
miss_darine
Postat pe 1 Februarie 2010 13:22
ce ciudata kudika asta knd vrei sa dai pe cel care a deschis topicul mi se lasa pagina in jos
yumy
Postat pe 1 Februarie 2010 13:25
De la: yumalai, la data 2010-02-01 13:25:33ce ciudata kudika asta knd vrei sa dai pe cel care a deschis topicul mi se lasa pagina in jos


pai nu scrie nume deci a fost postat de un alt utilizator si nu apare yumi
iulia069834
Postat pe 1 Februarie 2010 13:28
De la: iulia069834, la data 2010-02-01 13:28:06
De la: yumalai, la data 2010-02-01 13:25:33ce ciudata kudika asta knd vrei sa dai pe cel care a deschis topicul mi se lasa pagina in jos


pai nu scrie nume deci a fost postat de un alt utilizator si nu apare yumi
pey cea care a deschis topicul ... zice ca ea a scris ce scrie acolo dar apare altcineva si nici nu ii poti vedea profilul verry strange
yumy
Postat pe 1 Februarie 2010 13:30
De la: yumalai, la data 2010-02-01 13:30:08
De la: iulia069834, la data 2010-02-01 13:28:06
De la: yumalai, la data 2010-02-01 13:25:33ce ciudata kudika asta knd vrei sa dai pe cel care a deschis topicul mi se lasa pagina in jos


pai nu scrie nume deci a fost postat de un alt utilizator si nu apare yumi
pey cea care a deschis topicul ... zice ca ea a scris ce scrie acolo dar apare altcineva si nici nu ii poti vedea profilul verry strange


Aveti dreptate. Este ft ciudat ce se intampla. Cand am deschis topicul mi-au afisat o fotografie, apoi pe fiecare zi am observat ca s-a schimbat fotografia
Nu stiu cum merg lucrurile pe aici...nu sunt asa experta in domeniu...Cert e ca eu am deschis topicul, povestea este a mea si ma bucur cand vad ca se mai gasesc persoane care sa-si mai dea cu parerea si-n cazul meu. Si pentru asta va multumesc.
airam82
Postat pe 2 Februarie 2010 17:44
Aaa, si inca ceva. Parca inainte nu era atata publicitate printre postarile noastre si puteai citi totul cu mai mare usurinta. Acum parca trebuie sa "navighezi" printre reclame, sa citesti comentariile. Eu stiu ca publicitatea ii tine, dar ajung sa ma intreb : cel care intra pe forum ce cauta, publicitate sau raspunsuri la anumite "probleme"?

airam82
Postat pe 2 Februarie 2010 17:53
e asta e kudika trebuie sa te obisnuiesti cu ea
yumy
Postat pe 17 Februarie 2010 07:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intamplari haioase 11 De la: dulcyka 24 Octombrie 2009 19:04
Sa te cunosc pe tine !😏 9 De la: kudika_1000552 21 Martie 2016 09:38
blonda sau bruneta? 63 De la: blue_moonbutterfly 7 August 2009 08:56
eu pesti, el varsator 5 De la: kudika048217 31 Octombrie 2009 17:17
Suisuri si coborasuri in dragoste 13 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 19:03