Setari Cookie-uri

cand se da cadoul la nasi? help!!

buna. spuneti-mi va rog cand se da cadoul la nasi? care stiti cum se obisnuieste? mersi
caurea_grace
Postat pe 30 Iunie 2008 17:06
Depinde ce fel de nunta faci si daca mai au astfel de pretentii nasii. Daca faci o nunta cu vechile traditii cadourile se dau inainte de tort impreuna cu prosoapele pentru nuntasi si dupa asta se striga darul.Vorbeste si cu nasii. Majoritatea acum nu mai dau nici cadouri, nici prosoape si nici nu mai striga darul. Daca tii neaparat sa le faci un cadou le poti da dupa nunta.
flori_olaru_ct
Postat pe 2 Iulie 2008 11:53
SI mai ales ce se da cadou la nasi?

Postat pe 2 Iulie 2008 18:15
paai..noi le-am luat un tablou. nou ne plac tablourile foarte mult. este un tablou in ulei, de 120/80 cm, si se asorteaza la culori si stil cu salonul lor. cred ca le-a placut plus ca nu aveau tablouri in casa, iar casa lor este destul de incarcata cu obiecte de decor. v-o recomand ca idee..pupici...
caurea_grace
Postat pe 14 Iulie 2008 11:10
Buna ideea cu tabloul. Eu inca nu le-am luat cadoul, inca ma mai gandesc. Ma gandisem la o colectie de carti, ceva editie limitata...
Haideti fetelor, veniti cu idei!!!
fantome
Postat pe 19 August 2008 14:16
In functie de buget le puteti lua un obiect decorativ, de pus in casa, ceva vechi sau nou, dupa preferintele lor...
Gaby211081_grace
Postat pe 20 August 2008 09:41
eu nu le-am dat nimic, doar un tort, dupa nunta....ma omorati cu traditiile astea!!!!!!!!!!
anamariaguta
Postat pe 20 August 2008 13:02

Depinde de tine daca le dai ceva sau nu, nu de traditii.
fantome
Postat pe 21 August 2008 09:42
da, sigur ca depinde de mine, dar daca da toata lumea, pana la urma ii "forteaza" si pe aceia pe care poate nu-i intereseaza sa-si mai incarce memoria si cu chestii din astea sa dea, si uite asa, se formeza traditia...de exemplu eu nici nu am stiut ca majoritatea dau cadou la nasi si poate mi s-a luat in nume de rau, dar eu habar nu am avut si nici nu ma intereseaza
anamariaguta
Postat pe 21 August 2008 22:07
Anamaria, nu trebuie sa te simti fortata sa faci nimic. Toti avem posibilitatea de a alege. Daca tu nu vei face cadou nasilor, daca altii vor face ca tine, atunci poti dezvolta un nou curent, cel fara cadouri.
fantome
Postat pe 25 August 2008 14:17
eu m-am gandit sa le cumparam un tablou in relief de argint...ce zicetzi???nuj ce sa le iau...trebuie ceva decorativ...nu pot sa le cumpar electrocasnice...sau cum se face la tzara covoare si perdele.....am vazut ceva interesant la o nunta...au facut un tort special pentru nashi din care iesea o sampanie...mia placut...dar lui oceaneyes nu ia prea suras...el insista ca de ce trebuie sa le luam cadou .....

Postat pe 28 August 2008 22:35
Buna fetelor...si baietilor care mai intrati pe acest forum,

Ma numesc Teo(dora), sunt din Brasov si mi-a placut tema...ce cadou sa le luam nasilor? Eu am nunta anul viitor pe 3 octombrie dar nu imi pot scoate din minte cadoul nasilor desi stiu ca mai e timp. Pana acum am rezolvat cu sala si cu formatia dar cadoul nasilor? Cred ca e o idee buna sa ii intrebam si pe ei daca si-ar dori ceva anume. Mi-a placut ideea cu tabloul...

Va pup,
Teo
dorabv
Postat pe 21 Octombrie 2008 09:22
Servus, Dora. Nu stiu cat de elegant este sa-i intrebi ce-si doresc cadou, asta depinde si de ralatia voastra cu ei. Incearca sa afli de la cei apropiati lor cam ce si-ar dori de la voi.
fantome
Postat pe 22 Octombrie 2008 08:36
Eu merg pe principiul ca trebuie sa le iei un cadou pe care ei si l-ar dori..sau de care ei au nevoie. Eu prefer sa fiu intrebata de ziua mea. Eu mi-am intrebat nasii ce vor...si le-am spus in fata fie ca e elegant sau nu, ca nu as vrea sa le iau nush ce set despre care sa aflu pe urma ca mai au..sau nush ce tablou care nu li se potriveste..sau nush ce argintarie. Gusturile sunt foarte diferite de la persoana la persoana....Asa ca noi am fost impreuna la cumparaturi si ei au ales si noi am platit. Am fost foarte multumita cred ca si eu si nasha.
lady_me
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:04
Buna.Am inteles ca si atunci cand mergi sa ii intrebi pe oamenii respectivi daca vor sa iti fie nasi trebuie sa le cumperi ceva.Stie cineva,ceva?Daca da,please help!
Adinna_grace
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:28
Depinde ...cate bordee atatea obicee...noi cand am fost nu le-am dus nimic...intreaba si tu parintii sau rudele...dar din cate stiu nu tb sa te duci la ei cu cadou
Cypcip
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:32
Buna fetelor! Noi avem nunta anul asta pe 6 iunie. In zona noastra (noi suntem din Orastie) se da cadou nasilor cand mergi sa-i inviti oficial ca nasi. Noi stiam ce au ei nevoie, un aspirator ultraperformant, si credeti-ma pe cuvant, au ramas socati cand au vazut ce am luat. Nu se asteptau, ca in zona lor nu se da cadou la nasi. Ne-am gandit ca dupa ce spargem paharele inainte de aintra in restaurant sa le facem cadou un set de pahare personalizate cu numele lor si data nuntii. Si le facem si lor un tort frumos, deosebit... Cred ca va iesi frumos...
Tassy_grace
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:19
Chestia cu cadoul la nasi depinde mult de traditie, de preferinta si nu in ultimul rand de obligatie.
In ciuda protestelor nasilor nostri care au zis de vreo 3 ori sa nu le luam nimic, noi ne-am dorit sa le luam ceva k sa le ramana amintire, cu atat mai mult cu cat ne vom vedea destul de rar ( ei sunt din alt oras si noi oricumurmeaza saplecam din tara).
Asa k optat pt un set de 12 pahare cu o sticla, toate de cristal.
Am gasit un model deosebit si e-am gandit k va fi un cadou elegant si care place oricui. Asa k uitati-va si pe la cristaluri pt k se gasesc obiecte foarte frumoase si sunt si utile. ( vaza , paharele, fructierele etc sunt lucruri pe care le folosesti, mai ales cand ai musafiri si vrei sa pui o masa mai deosebita)

PS am uitat sa spun k nu le-am dansat, n-am facut hora, strigare cu ele sau alte chestii de genul asta, ci le-am oferit discret cand au venit la mine sa ma ia de acasa.
bastiuta
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:51
adina intreba daca ....atunci cand mergi la nasi sa-i intrebi daca vor sa te cunune tb sa le duci ceva ....chiar si pt mine e o dilema....eu nu le-am dus nimic...eu zic sa le dai un cadou la nunta....
Cypcip
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:37
eu o sa urmez obiceiul surorii mele
adik atunci cand mergem oficial sa fixam toate cele o sa luam un tort si o sticla de sampanie!
atat ptr moment!
la nunta le vom mai lua ceva, un cadou, o atentie, pe langa tortul pe care o sa il dam si lor
eu una...cam asa stiu ca se procedeaza
iulik_flore
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:53
Grace_grace
Postat pe 15 Ianuarie 2009 10:52
iulik_flore
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:39
fetelor am gasit rochitzele astea si m-am gandit sa le impartasesc cu voi

dati clik pe galerie

sunt superbe



http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_elegante_ro chii_de_mireasa_tip_sirena_.html


Raporteaza abuz de limbaj
iulik_flore
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:26
uite pt ca vad ca esti din tg mures iti spun ca si eu am nasi de nunta din reghin deci de pe acolo de pe la tine iar noi ca si cadou la nunta leam dat un set din acela de tacamuri in geamantan din ala ca nu stiu exact cum sai spun dar setul contine de la lingura pana la polonic si lingura aceea speciala de inghetata e foarte modern iar apoi au urmat cadourile de craciun paste zile onomastice care la fel leam facut noi ce am crezut de cuvinta...nu cred ca trebuie sa ii intrebam pe ei....
dorys_1985
Postat pe 12 Februarie 2009 07:49
eu cred ca cel mai bine e sa-i intrebi pe ei ce vor.asa se face acum si mi se pare mai bine.va rog spuneti-mi cu cat timp inainte de nunta se duc analizele la primarie.merci!
grace000199
Postat pe 16 Martie 2009 18:08
Pai uite cum am procedat noi. Nu stiu daca e bine sau depinde de nasi, daca respectati traditiile au nu ...
Ai nostri sunt tineri, ne sunt prieteni si vom fi primii lor fini.
Cu totii suntem oripilati de "obligatiile" nasi fini si invers
si mai ales de ideea de plocoane, cadouri, etc

Asa ca am luat cu mare haz un cosulet impeltit si am inprovizat un "plocon" traznit un vin , o salata , o ridiche, telina ca nasul sa fie tare pt ca isi doresc copii ...totul in spirit de gluma, un pui la rotisor in loc de gasca samd desi era tare sa le ducem o inaripata sa o tina in balcon

Am picat pe la ei seara tarziu cu "ploconul" si a fost o seara super tare - cu glume am tinut-o pana dimineata in voie buna, am vorbit de nunta etc

Cred ca ne-ar da cu cadourile in cap ne-au si zis asta. Chiar ne-au zis ca nu vor sa se schimbe nimic in prietenia noastra poate doar sa ne vedem mai des, sunt super incantati ca vor fi nasi pentru prima oara, nu vor plocoane, cadouri si nici noi nu vrem sa ne dea dar de nas la nunta, nasa nu m-a batut la cap cu buchete minunni, o sa mergem amandoua dupa rochite si alte nimicuri, or sa ne ajute cu mare drag cu multe sfaturi si mai ales prin prezenta lor

Acesta este cazul nostru.
Nu stiu daca e bine sau nu ma repet si cred ca totul depinde de ce nasi are fiecare. Noi daca le vom lua ceva cu siguranta va fi ceva super simbolic, cu valoare emotionala, o amintire.
Cand s-au casatorit ei ne-am dus dupa ei in luna de miere la invitatia lor bineinteles intr-un tur ad hoc prin tara, le-am luat ceva super haios un sul de papirus stilizat cu " sfaturi pentru tineri casatoriti" a fost foarte haios

Pupici si casa de piatra
adacora_grace
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:31
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:49
salutare,
se dau caudouri la nasi?eu n-am auzit de asta la nuntile la care am fost in ultimii 3 ani...
grace001524
Postat pe 13 Mai 2009 14:03
De la: grace001524, la data 2009-05-13 14:03:26salutare,
se dau caudouri la nasi?eu n-am auzit de asta la nuntile la care am fost in ultimii 3 ani...



Da se dau cadouri...eu una o sa-i intreb ca sa nu le iau ceva inutil, le voi da oricum o atentie ambelor perechi de nasi ...innainte de nunta cu 1-2 zile
Cypcip
Postat pe 13 Mai 2009 14:19
cu mult inainte|
grace003710
Postat pe 6 Iulie 2009 14:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Momente artistice pentru nunti si evenimente artistice, cultural, sportive si de divertisment 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 10:00
Varsta potrivita pentru casatorie? 46 De la: grace006484 20 Noiembrie 2009 21:30
eu am niste lamuriri legat de sex 72 De la: 4 Octombrie 2012 19:25
Pentru miresele de la inceputul 2010, MAI IUNIE ETC. 3 De la: bestbride 14 Martie 2010 12:14
cand nu se fac nunti in 2010? 51 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:01