Setari Cookie-uri

traditie deosebita(imprumutata!)

buna fetelor.
as vrea sa va povestesc cum se fac nuntile in alte tari.mie mi-au placut si as vrea sa fur si cateva idei..credeti ca in romania o sa se uite oamneii altfel la astfel de traditii??

de exemplu,in Portugalia,in timpul ceremoniei sunt expuse poze si filmulete cu mirii de cand erau mici si pana cand au crescut si s-au cunoscut(indragostit).
o alta traditie este ca atunci cand cineva fura mireasa,cel care a furat-o trebuie sa le aduca un cadou mirilor la un an dupa trecerea nuntii...
altceva ce mi s-a parut mie foarte interesant ar fi ca mireasa trebuie sa pastreze rochia timp de un an nespalata si exact la un an de la nunta sa o imbrace iar...
si tot atunci mireasa taie primul etaj de la tort si il pune in congelator un il pastreaza la fel un an de zile si dupa aia il mananca.

la un an de zile se sarbatoreste cu aceeasi pasiune ca in ziua nuntii si mi se pare minuntata ideea.
ce spuneti???
martick
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:11
stiam din chestiile astea sunt misto.. dar faza cu tortu=))) e deja deplasata cum sa reziste una la mana si a doua nu voi avea curaj sa mananc din el, mai bine il mancam la nunta cu pofta si cumpar altul cand facem un an p care il vom manca la fel :))
BlackRoses
Postat pe 14 Ianuarie 2009 18:53
asta cu filmuletul si pozele

a inceput sa fie si la noi, vezi nunta lui Dan Peteescu

dar nu numai

mai greu insa, este faptul ca nu prea gasesti asa ceva

de obicei cameramanul se ocupa, insa nu prea multi sunt dotati la noi

sincer si eu imi doream

iar cameramanul ne-a anuntat k pana la nunta s-ar putea sa isi ia

ar fi super

cred ca plasma aceasta va fi separata se restul, adik nu va intra in pret dar nu conteaza

efectul este maxim!!!
iulik_flore
Postat pe 16 Ianuarie 2009 17:41
Am participat si eu acum cativa ani la o nunta care a avut o surpriza cu un memento de fotografii afisate pe un videopriector, deci mare tehnologie nu trebuie, doar putina cautare necesita.
Si faza cu imbractul rochiei la un an de zile am mai auzit-o, dar nu-mi amintesc daca s-a intamplat cuiva sau era doar o idee ...faza cu tortul este insa prea fantezista...ar insemna sa nu speli frigiderul un an de zile, ca sa nu mai vorbim de iesirea de aprox. 1 luni si 25 de zile din termenul de valabilitate
oda_tzac
Postat pe 26 Ianuarie 2009 08:49
Sincer, imi plac aceste "traditii", insa la o nunta nu fastul conteaza. Lumea se va simti bine si va fi vesela daca va vedea iubirea pe fetele celor doi miri. La noi asa a fost, toata lumea radea, dansa si nu a mai contat cate floricele erau pe masa, cat de mare a fost tortul...poate a contat cat de buna a fost mancarea sau cat de bine a mers vinul...Am revazut filmul de vreo 10 ori si de fiecare data ne emotioneaza si ne bucura. Eu zic ca asta conteaza, ca oamenii sa te simta aproape de ei, sa fii deshis, sincer, zambitor! Sa aveti parte de o nunta de vis!
vero4new
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:55
este un obicei care mie i-mi place foarte mult, si zic eu ca este si "util", in Franta de exemplu mirii fac o lista de magazine si o ofera invitatilor, iar la magazine lasa o lista cu produse, viitoare cadouri, ...invitatul se duce la magazin si intreaba de lista si alege dupa lista ce nu s-a cumparat deja.
mi se pare foarte buna ideea , asa nu mai risti sa primesti de cate 2 3 ori nush ce cadou...:X:X:X
amoremio16
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:49
Sunt intr-adevar frumoase, iar cea cu cadourile este si utila, numai k e f greu de implementat in Romania.
Rochia mi-ar placea s-o imbrac putin la aniversarea de un an (dar spalata), dar tort dupa un an n-as mai manca ; se poate totusi merge la aceeasi cofetarie si comanda un tort mai mic dar asemenator cu cel de nunta( care sa fie astfel si proaspat).
bastiuta
Postat pe 26 Ianuarie 2009 13:03
De la: martick, la data 2009-01-13 10:11:33buna fetelor.
as vrea sa va povestesc cum se fac nuntile in alte tari.mie mi-au placut si as vrea sa fur si cateva idei..credeti ca in romania o sa se uite oamneii altfel la astfel de traditii??

de exemplu,in Portugalia,in timpul ceremoniei sunt expuse poze si filmulete cu mirii de cand erau mici si pana cand au crescut si s-au cunoscut(indragostit).
o alta traditie este ca atunci cand cineva fura mireasa,cel care a furat-o trebuie sa le aduca un cadou mirilor la un an dupa trecerea nuntii...
altceva ce mi s-a parut mie foarte interesant ar fi ca mireasa trebuie sa pastreze rochia timp de un an nespalata si exact la un an de la nunta sa o imbrace iar...
si tot atunci mireasa taie primul etaj de la tort si il pune in congelator un il pastreaza la fel un an de zile si dupa aia il mananca.

la un an de zile se sarbatoreste cu aceeasi pasiune ca in ziua nuntii si mi se pare minuntata ideea.
ce spuneti???
1- EXPUNEREA FOTOGRAFIILOR DE CAND... MINUNATA !!..2-CU FURATUL MIRESII ..MA ROG ... 3- EU SI ACUM PASTREZ ROCHIA MEA DE MIREASA....VREO 37..DE ANI !DECI ESTE TRADITIA NOASTRA !! 4-CHESTIA CU TORTUL ...NICI EU NU AS AVEA CURAJUL SA O MANANC ,DUPA ...1 AN?!?!!! 5-LA IMPLINIREA UNUI AN DE LA CASATORIE SE NUMESTE LA NOI >CASATORIA VERDE !! SI SE SARBATORESTE !!!! LA NOI !! ..LA 5ANI = CASATORIA DE LEMN !!>>FERICIRE TUTUROR !!!

Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:38
artafengshui cate lucruri intereante ne-ai spus!!!!

habar nu aveam crede-ma!!!!

hmmm casatoria verde, casatoria de lemn



e bine de retinut!!!
iulik_flore
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:29
De la: iulika_flore, la data 2009-01-26 16:29:26artafengshui cate lucruri intereante ne-ai spus!!!!

habar nu aveam crede-ma!!!!

hmmm casatoria verde, casatoria de lemn



e bine de retinut!!!
MULTUMESC SUFLETEEEEE !! >>TRADITIA NOASTRA ,A RAMANILOR, SPUNE CA : NU ESTE VOIE SA IMPRUMUTI ROCHIA DE MIREASA ,NICI S-O VINZII. AI VOIE DOAR ..DUPA 10 ANI = CASATORIA ROZ , SA O VOPSESTI,SA MODIFICI MODELELUL.< 1N DE CASATORIE =CAST.VERDE ! >5ANI DE CAST.=CAST. DE LAMN!.>7ANI DE CAST.= CAST DE CUPRU [ceea mai mare incercare in casatorie] !>10 ANI DE CAST. = CASATORIA ROZ!.>12 ANI DE CAST. =CAST. NICHEL!.!>20 DE ANI CAST.=CASATORIA DE FAIANTA !..>25 ANI DE CAST.=CAST.DE ARGINT!! >30 DE ANI CAST. = CASATORIA DE PERLA!.>40 DE ANI CAST.=CAST. RUBIN. !> 50 DE ANI CAST.= CAST. DE AUR!.>60 DE ANICAST.= CAST.BRILIANT!.>75 DE ANI DE CAST. =CAST. PLATINA !.

Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:46
Toate ideil;e mi se par bune in afara de una sungura. Sa manance torul la 1 an de zile dupa nunta? Da se strca sigur pana atunci si se arunca, pana sa se implineasca anul. La noi in mnunata noastra Romanie nu se fac lucruri sa dureze.
Roxy1000
Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:15
probabil felia aia de tort ar fi foarte expirata dupa atatia ani 1:))
adinutus
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:56
De la: iulika_flore, la data 2009-01-16 17:41:40asta cu filmuletul si pozele

a inceput sa fie si la noi, vezi nunta lui Dan Peteescu

dar nu numai

mai greu insa, este faptul ca nu prea gasesti asa ceva

de obicei cameramanul se ocupa, insa nu prea multi sunt dotati la noi

sincer si eu imi doream

iar cameramanul ne-a anuntat k pana la nunta s-ar putea sa isi ia

ar fi super

cred ca plasma aceasta va fi separata se restul, adik nu va intra in pret dar nu conteaza

efectul este maxim!!!



daca nu la plasma, ati putea folosi un proiector si un laptop noi folosim tipu` asta de "tehnologie" knd avem un film nou, si supertare, pe care il impartasim colegilor si profilor, in perioade mai libere [saptamana trecuta am vizionat twilight]
ale_glamour
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:31
ce tare ale_glamour

vreau si eu sa vad filmul asta
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 16:59
in spania pe invitatii ti se pune si numarul de cont in care trebuie sa depui banii(darul).mi se pare f practic...asa nu mai stai cu stress la nunta daca iti iese macar cheltuiala...
adrianaciprian2000
Postat pe 31 Martie 2009 15:28
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-03-31 15:28:15in spania pe invitatii ti se pune si numarul de cont in care trebuie sa depui banii(darul).mi se pare f practic...asa nu mai stai cu stress la nunta daca iti iese macar cheltuiala...


aoleuuuuuuu, pai si esti tu sigura k oamenii iti dau dupa aceea banii???

la noi in Romanica au fost cauzuri in care oamenii au dat plicurile goale crede-ma

acum facem haz de necaz dar iti dai seama ce a fost pe mirii aia?
iulik_flore
Postat pe 31 Martie 2009 16:46
superbeeeeeeeee

uitati-va cum sa va asortati buchetul in functie de rochie

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_extravagante_buchete_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:40
De la: iulika_flore, la data 2009-03-31 16:46:06
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-03-31 15:28:15in spania pe invitatii ti se pune si numarul de cont in care trebuie sa depui banii(darul).mi se pare f practic...asa nu mai stai cu stress la nunta daca iti iese macar cheltuiala...


aoleuuuuuuu, pai si esti tu sigura k oamenii iti dau dupa aceea banii???

la noi in Romanica au fost cauzuri in care oamenii au dat plicurile goale crede-ma

acum facem haz de necaz dar iti dai seama ce a fost pe mirii aia?
...eu am spus un obicei ce se practica acolo ,si la care oamenii cu bun simt pun banii in cont inainte sa vina la nunta,altfel nu mai vin...nu am zis ca in romania ar fi sau nu valabila chestia asta...
adrianaciprian2000
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:41
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-04-01 17:41:25
De la: iulika_flore, la data 2009-03-31 16:46:06
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-03-31 15:28:15in spania pe invitatii ti se pune si numarul de cont in care trebuie sa depui banii(darul).mi se pare f practic...asa nu mai stai cu stress la nunta daca iti iese macar cheltuiala...


aoleuuuuuuu, pai si esti tu sigura k oamenii iti dau dupa aceea banii???

la noi in Romanica au fost cauzuri in care oamenii au dat plicurile goale crede-ma

acum facem haz de necaz dar iti dai seama ce a fost pe mirii aia?
...eu am spus un obicei ce se practica acolo ,si la care oamenii cu bun simt pun banii in cont inainte sa vina la nunta,altfel nu mai vin...nu am zis ca in romania ar fi sau nu valabila chestia asta...


aaaa

asta cu banii inainte da!

dar poti afla si cine cat a dat, adik exista vreun sistem de verificare, k ma gsndesc k nahhh..., de unde stii cine a dat si cine nu
iulik_flore
Postat pe 8 Aprilie 2009 17:11
De la: iulika_flore, la data 2009-04-08 17:11:07
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-04-01 17:41:25
De la: iulika_flore, la data 2009-03-31 16:46:06
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-03-31 15:28:15in spania pe invitatii ti se pune si numarul de cont in care trebuie sa depui banii(darul).mi se pare f practic...asa nu mai stai cu stress la nunta daca iti iese macar cheltuiala...


aoleuuuuuuu, pai si esti tu sigura k oamenii iti dau dupa aceea banii???

la noi in Romanica au fost cauzuri in care oamenii au dat plicurile goale crede-ma

acum facem haz de necaz dar iti dai seama ce a fost pe mirii aia?
...eu am spus un obicei ce se practica acolo ,si la care oamenii cu bun simt pun banii in cont inainte sa vina la nunta,altfel nu mai vin...nu am zis ca in romania ar fi sau nu valabila chestia asta...


aaaa

asta cu banii inainte da!

dar poti afla si cine cat a dat, adik exista vreun sistem de verificare, k ma gsndesc k nahhh..., de unde stii cine a dat si cine nu
da iulika atunci cand pui banii in cont se poate specifica si numele persoanei respective...altfel chiar ca nu ai sti cine a dat sau cat....
adrianaciprian2000
Postat pe 9 Aprilie 2009 18:04
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:05
faza cu filmuletul e buna dar aia cu tortul e de rasul curcilor :)))
micki23
Postat pe 16 Mai 2009 00:36
intr-adevar e o prostie faza cu tortul... n-am mai auzit asa ceva .pai cum poti s bagi in gura tort facut de un an.se strica.miroase urat in frigider.cel mai bine se poate da o comanda de acelasi tort,mai mic
kudika183253
Postat pe 16 Mai 2009 09:10
Chiar ai manca o felie de tort veche de 1 an de zile daca ar fi facuta in Anglia, in ideea ca englezii fac lucruri care sa dureze? ha,ha, ha.... Pari dus rau de to(R)t....
icsuleasca
Postat pe 17 Mai 2009 10:35
Sa prezinti la nunta istoria vietii mirilor,nu va fi luata in seama de multi nuntasi.Ei vin sa se distreze,nu sa vada fotografii sau filmulete vechi.Varianta aceasta poate fi facuta pentru familie,cei foarte apropiati care pot viziona in liniste dupa nunta cit vrea montajul respectiv.Va sfatuiesc sa nu va complicati cu asa ceva la nunta,e spre binele vostru.
Rochia de mireasa + voalul le pastrez si eu,asa cum au fost in ziua nuntii(rochia am spalat-o ca se prafuise un pic la poale).Este o amintire la care tin foarte mult si nu m-am gindit sa o transform sau sa o dau altcuiva.
TORTUL....sa tii un an de zile la frigider,ar fi o nebunie,indiferent in ce tara e facut acesta.Englezii nu au produse de patiserie prea grozave(in legatura cu faptul ca ei fac lucruri trainice ;doar stofa de lina e buna la ei).Bucataria englezeasca e groaznica,mai cititi despre asta(nici la Curtea Regala nu se maninca bine).
Deci,traditiile fiecarei tari e bine sa se pastreze si sa nu copiem cite ceva doar de dragul de a arata ca am asistat la un eveniment special si noi.Despre tort,cred ca nu ai inteles bine,domnisoara,sa-l tina un AN si apoi sa manince din el.Crezi ca nu au pana de curent si la ei sau nu trebuie sa descongeleze si sa spele si ei acest obiect ?
kudika002769
Postat pe 17 Iunie 2009 08:22
nu putem pune poze cu fostii iubiti? ce tare ar fi....cred ca mirele ar lesina.... glumeam fetelor!
va pup!
Dyana_24
Postat pe 17 Iunie 2009 09:12
Dar voi nu ati citit inainte... "tortul la congelator". Nu in frigider. La congelator nu se strica. Dupa un an, dezgheti felia. Mi se pare destul de OK, fiind o traditie impamanenita acolo. Acum depinde de gusturile fiecaruia si de ce fel de tort se seveste la nunta.
Lexadee
Postat pe 17 Iunie 2009 11:44
ideea cu fotografiile e super,dar nu inteleg cum sa mananci un tort dupa un an?oricat de congelat ar fi,se strica....si chiar daca nu se strica,imaginati-va ce gust o sa aibe...eu una nu as vrea sa incerc...
kiki230485
Postat pe 17 Iunie 2009 12:32
De la: kiki230485, la data 2009-06-17 12:32:18ideea cu fotografiile e super,dar nu inteleg cum sa mananci un tort dupa un an?oricat de congelat ar fi,se strica....si chiar daca nu se strica,imaginati-va ce gust o sa aibe...eu una nu as vrea sa incerc...


:) Atat de mult s-a dezbatut pe seama tortului...

Faza cu fotografiile si micile video o stiu din filmele americane, si la ei se procedeaza asa. Numai ca sa nu uitam, americanii/ portughezii etc. aveau aparate foto din anii 40-50, si pe cele video de prin anii '60, deci si-au putut fotografia/ filma odraslele. Noi in comunism abia aveam aparate foto, de video nici nu poate fi vorba, decat la cei ce aveau pila sau erau membri de partid. Mai rar cu filmuletele din copilaria mirilor.
Lexadee
Postat pe 17 Iunie 2009 13:29
De la: Diana14, la data 2009-06-17 09:12:14nu putem pune poze cu fostii iubiti? ce tare ar fi....cred ca mirele ar lesina.... glumeam fetelor!
va pup!

Asta da surpriza !!! Geniala ideea, chiar m-am amuzat!!!
bastiuta
Postat pe 17 Iunie 2009 18:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MUZICA PT NUNTA BOTEZ SI DIFERITE EVENIMENTE TIMISOARA 1 De la: kudika420601 19 August 2011 19:04
Alegerea Bisericii pe ultima suta de metri.. Un sfat? 11 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:15
cosuletul cu cocarde si petale 9 De la: andrada2010 13 Ianuarie 2010 21:11
Video,foto,evenimente-amintiri sublime 1 De la: eunescu09 24 August 2009 08:06
Am nevoie de un sfat 8 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:08