Setari Cookie-uri

Ce flori puneti in buchet?

De la: lauramaria, la data 2009-07-30 16:09:08banuiesc ca il plateste nasul dar de daruit il daruieste mirele sper din tot sufletul sa fie asa

asa e aaggnnyy?


nush, sincer in zona mea vine nasa cu tot cu buchete, lumanari, voal, cornita, flori de pus in piept si "baticul" cu care inlocuiesti voalul

acum eu te sfatuiesc sa vorbesti cu rudele mai trecute prin nunti in rol de nasi/socrii, ei stiu cle mai bine

pupicei
agny
Postat pe 1 August 2009 14:33
lumanarile, voalul(cu tira sau clame..cu ce o fi), baticul(esarfa),cununia religioasa, floarea mirelui...sunt platite de nasi...iar la astea se adauga si rascumpararea miresei daca e furata inainte de 00,00-dupa ora asta plateste mirele

buchetul meresei si a nasei le plateste mirele..in mod normal si rochia miresei

tortul nasilor precum si cadoul sunt nelipsite..si evident sunt platite de miri...iar nasii la randul lor trebuie sa faca un cadou...



c-am atat..daca imi mai amintesc de ceva mai revin...
BarbieGirl_grace
Postat pe 1 August 2009 20:00
De la: lauramaria, la data 2009-08-01 13:59:30 da ar fi chiar culmea, dar la cate obiceiuri prostesti sunt in tara asta

- oricum pt mine tot e ciudat interventia nasilor pt buchet - ma gandesc ca nu mi-ar fi placut deloc sa mai dau detalii si sa ma complic cu nasii, cu toate ca nasii mei sunt niste draguti - mi-au spus caumpara tu ce vrei si spune-mi cat ne costa

- a fost mult mai bine sa disut doar cu sotul referitor la buchet cred ca imi pace ideea de a mi-l cumpara si daruii sotul meu
iulik_flore
Postat pe 1 August 2009 22:27
De la: sirena, la data 2009-08-01 20:00:23lumanarile, voalul(cu tira sau clame..cu ce o fi), baticul(esarfa),cununia religioasa, floarea mirelui...sunt platite de nasi...iar la astea se adauga si rascumpararea miresei daca e furata inainte de 00,00-dupa ora asta plateste mirele

buchetul meresei si a nasei le plateste mirele..in mod normal si rochia miresei

tortul nasilor precum si cadoul sunt nelipsite..si evident sunt platite de miri...iar nasii la randul lor trebuie sa faca un cadou...



c-am atat..daca imi mai amintesc de ceva mai revin...
cam asa stiam si eu...
iulik_flore
Postat pe 1 August 2009 22:28
De la: iulika_flore, la data 2009-08-01 22:28:06
De la: sirena, la data 2009-08-01 20:00:23lumanarile, voalul(cu tira sau clame..cu ce o fi), baticul(esarfa),cununia religioasa, floarea mirelui...sunt platite de nasi...iar la astea se adauga si rascumpararea miresei daca e furata inainte de 00,00-dupa ora asta plateste mirele

buchetul meresei si a nasei le plateste mirele..in mod normal si rochia miresei

tortul nasilor precum si cadoul sunt nelipsite..si evident sunt platite de miri...iar nasii la randul lor trebuie sa faca un cadou...



c-am atat..daca imi mai amintesc de ceva mai revin...
cam asa stiam si eu...



la noi in moldova asa e...nuj cum e in alte parti insa..la noi asa e...aaa...sa nu uitati ca mirele trebuie sa aibe bani la el..bancnote de 5,10,50,100 ...si c-am atat ultima e c-ma mult ca sa platesti orice...

nuj cum sunt in alte parti dar in moldova(mai precis in zona vasluiului...)la iesirea din biserica si atunci cand ajungi la restaurant ti sa aseaza galeti cu apa..si trebuie sa pui bani apoi sa dea mireasa cu piciorul sa le rastoarne

mai trebuie bani pt gatire..ca sa-ti intoarca oglinda sa te vezi...

la furat mireasa..rasplata hotilor..desi nu se obisnuieste sa se ceara bani..dar mai sunt sinesimtiti..

la dezgatit miresii i se pun bani in baticul cu care urmeaza sa-i fie acoperit capul(banii iipun nuntasii..dar si mirele..ca doar nu il doare mana )

si c-am atat cred...
BarbieGirl_grace
Postat pe 2 August 2009 18:20
De la: sirena, la data 2009-08-02 18:20:59
De la: iulika_flore, la data 2009-08-01 22:28:06
De la: sirena, la data 2009-08-01 20:00:23lumanarile, voalul(cu tira sau clame..cu ce o fi), baticul(esarfa),cununia religioasa, floarea mirelui...sunt platite de nasi...iar la astea se adauga si rascumpararea miresei daca e furata inainte de 00,00-dupa ora asta plateste mirele

buchetul meresei si a nasei le plateste mirele..in mod normal si rochia miresei

tortul nasilor precum si cadoul sunt nelipsite..si evident sunt platite de miri...iar nasii la randul lor trebuie sa faca un cadou...



c-am atat..daca imi mai amintesc de ceva mai revin...
cam asa stiam si eu...



la noi in moldova asa e...nuj cum e in alte parti insa..la noi asa e...aaa...sa nu uitati ca mirele trebuie sa aibe bani la el..bancnote de 5,10,50,100 ...si c-am atat ultima e c-ma mult ca sa platesti orice...

nuj cum sunt in alte parti dar in moldova(mai precis in zona vasluiului...)la iesirea din biserica si atunci cand ajungi la restaurant ti sa aseaza galeti cu apa..si trebuie sa pui bani apoi sa dea mireasa cu piciorul sa le rastoarne

mai trebuie bani pt gatire..ca sa-ti intoarca oglinda sa te vezi...

la furat mireasa..rasplata hotilor..desi nu se obisnuieste sa se ceara bani..dar mai sunt sinesimtiti..

la dezgatit miresii i se pun bani in baticul cu care urmeaza sa-i fie acoperit capul(banii iipun nuntasii..dar si mirele..ca doar nu il doare mana )

si c-am atat cred...


EXACT, despre asta e vorba. Tu vb de cum se procedeaza in Moldova, Eu vb de cum se procedeaza in SUDUL tarii.
DE asta zic ca SA NU SE IA DUPA ce ii zicem noi si SA INTREBE RUDELE CARE AU MAI TRECUT PRIN ASA CEVA. SI SA FACA BINE SA INTREBE CA SA NU SE TREZEASCA CA SE SUPARA NASII/SOCRII SAU mai stiu eu cine ca au facut dupa cum au vrut ei si nu dupa obiceiuri sau ca nu i-au intrebat cum e mai bine.
Sincer eu sunt de parere ca at cand iti alegi nasii, tii alegi ca ii admiri, ca te intelegi bine cu ei etc., nu din obligatie si atunci nu-ti e nasol sa dicuti cu ei despre buchete, lumanari, cocarde, voal, coronita ETC.
agny
Postat pe 2 August 2009 21:58
De la: aaggnnyy, la data 2009-08-02 21:58:36[quote name=SI SA FACA BINE SA INTREBE CA SA NU SE TREZEASCA CA SE SUPARA NASII/SOCRII

Sincer eu sunt de parere ca at cand iti alegi nasii, tii alegi ca ii admiri, ca te intelegi bine cu ei etc., nu din obligatie si atunci nu-ti e nasol sa dicuti cu ei despre buchete, lumanari, cocarde, voal, coronita ETC.


Pot sa-ti spun din propria experienta - ii admir pe nasii mei si ne intelegem foarte bine - dar nu pot sa spun ca mi-a fost nasol sa discut cu ei despre evenimentele nuntii, pur si simplu am vrut sa fac nunta cum o doresc eu si nu cum o doresc altii cu toate ca dragii de ei nu s-au impus cu pareri, am cerut pareri si atat alegerea a fost a noastra si ei au stiut asta pt ca sunt simtiti deci in concluzie orice nas sau parinti ar tb sa se nu se supere pe miri, ca aleg o anumita procedura pt desfasurarea evenimentelor nuntii lor.

eu cam asa vad lucrurile iar la nunta mea au dat rezultate bune
laura02maria
Postat pe 3 August 2009 08:25
bine ar fii sa fie asa dar mare o sa-ti fie mirarea cand peste cativa ani o sa-i auzi comentand ca d ce nu ai facut asa si pe dincolo.
Logic k si eu sunt de parere ca e nunta mea si fac ce vreau eu nu ce vor altii dar asa de bun simt o sa-i intreb si parerea lor insa dc nu-mi convine tot ca mine fac .
Stai calma k eu nu am treaba cu ce a facut fiecare insa eu una nu caut sa-mi impun punctul de vedere ca asa TREBUIE sa faci ca stiu eu mai bine. NU! la noi in ROmania sunt sute de obiceiuri care difera de la o zona la alta ba chiar de la un oras/sat la altul. Si deaia le zic eu la viitoarele mirese ca e de sute de ori mai bine sa intrebe rudele despre obiceiuri nu pe forumuri ca asa vine o fata din moldova cu ce stie ea, una din oltenia cu cea stie ea, alta din dobrogea, alta din maramu'...si asa mai departe si iese o mare amestecatura si pe urma se trezeste ca nu asa sta treaba la ea in zona.

ASa si ne scuzati de marele off topic

pupici
agny
Postat pe 3 August 2009 10:25
aaggnnyy eu sunt foarte calma

dupa un an i-am auzit spunandu-mi ce nunta frumoasa ati avut si ati reusit sa dati si avansul pt apartament - bine ca va-ti lauat si ap ca de nu acum mai luati voi fix p..a




- iar miresicile fac foarte bine ca inainte se documenteaza chiar si pe forumuri - vor putea sa faca diferente urmand ca in final sa fac ce cred ca e mai bine pt ele

laura02maria
Postat pe 4 August 2009 08:52
http://www.okazii.ro/catalog/30625587/carduri-multumire-tip-plic-nunta.html
daca sunteti interesate va astept
gabielle88
Postat pe 4 August 2009 16:00
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 14:27
Eu am avut in buchet trandafiri albi si rosii, cei rosii in interior si cei albi pe exterior. Buchetul nasei a avut trandafirii albi in interior si cei rosii pe exterior. O sa atasez si poze daca vreti sa vedeti buchetele.
grace000396
Postat pe 26 Septembrie 2009 17:51
2 nuante de trandafiri rosii,unii mai inchisi si altii mai deschisi.
kudika007717
Postat pe 3 Octombrie 2009 04:03
fetelor eu am vazut aucm 1 an o duzina de trandafiri de o culoare mov inchis, inchis, erau sublimi, am zis k la nunta mea buchetul meu va avea acei trandafiri in "compozitie":D plus k in vara asta am vazut si altii tot asa mov dar putin mai deschis si cand zic mov ma refer la mov nu la roz :P , asa va fi buchetul pt rochia de mireasa pt k eu nu vreau sa fiu un alb total
iar la cununia civila voi avea un buchet mai mic in trandafiri spre alb dc se poate :D
agny
Postat pe 3 Octombrie 2009 23:51
Buna!! eu am avut in buchetul meu trandafiri si orhidee mov..a fost superb!
alexandra_h_grace
Postat pe 6 Octombrie 2009 16:17
Buna!
Daca sunteti din Craiova si vreti aranjamente florale pentru nunti(buchete mireasa/nasa/d-re de onoare,lumanari,cocarde,bratari,gaspouri,aranjamente pe suporti din fier forjat,arcade) sau diverse alte ocazii,apelati-ma cu incredere.Ofer preturi avantajoase si calitate.Pentru detalii si poze cu aranjamentele realizate,trimiteti un e-mail la avccraiova@yahoo.com
avccraiova
Postat pe 8 Octombrie 2009 14:45
Recomand frezii in combinatie cu trandafiri si lisianthus foarte rezistent si foarte frumos
angi_bz
Postat pe 9 Octombrie 2009 16:59
De la: angi_bz, la data 2009-10-09 16:59:47Recomand frezii in combinatie cu trandafiri si lisianthus foarte rezistent si foarte frumos


si mie imi place varianta ta dar freziile din pacate sunt f firave si la cea mai mica atingere se 'sifoneaza' si pe urma se fac urate

eu din ce am observat orhideele se comporta f bine....k floare mai speciala
agny
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:26
eu am nunta in 17 octombrie si m-am gandit ca buchetul de mireasa sa fie din gherbere, voi ce parere aveti despre aceste flori?
oanaiullliana
Postat pe 11 Octombrie 2009 08:58
buna,

Si eu am avut buchetul de mireasa mov dar din orhidee.se numeste vanda blue.poti sa-l vezi pe profilul meu grace005654.Poate te inspira.Mult succes.
mile
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:56
De la: oanaiulliana, la data 2009-10-11 08:58:22eu am nunta in 17 octombrie si m-am gandit ca buchetul de mireasa sa fie din gherbere, voi ce parere aveti despre aceste flori?


uita-te la mine la profil si o sa vezi k sunt o sustinatoare a florilor de anotimp:P

sunt super ok florile, sunt frumoase, sunt de efect, le gasesti in orice culoare vrei si nu sunt nici sucmpe...
agny
Postat pe 11 Octombrie 2009 20:57
buna fetelor si eu sunt de parere ca trandafiri rosi vin bine cu o rochie alba.Dar cred ca si trandafiri albi si altele...
grace005640
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:14
prietena mea a avut nunta sambata 10 oct, si avut un superb buchet din cale abe, trandafiri portocalii si fezii albe. Nu numai ca mirosea demential dar arata si fantastic...asa ca don't worrie, freziile de import de la florarii nu sunt atat de sensibile.. Imaginati-va ca ea a avut si lumanarile cu frezii, deci..frecate si iar frecate si au ramas intacte si superbe!

PS: am pus poze la albumul "Flory Mireasa" cu buchetul.
cristinne83
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:31
Eu o sa am buchet care o sa contina neaparat lacramioare, sunt preferatele mele

Cam ca acesta:
http://www.myweddingflowerideas.co.uk/wedding-bouquet/lily-of-the-valley-wedding-bouquet-floralroundabout-e.jpg

ori acesta:

http://www.judyreidflowers.co.uk/images/celebpopup13.jpg

Ma hotarasc eu mai incolo.
Cocktail
Postat pe 21 Aprilie 2010 13:31
perlla
trebuie sa te mairti acum in aprilie- mai ca sa ai lacramioare in buchet, ca nus tiu daca se gasesc in alte luni, aceste floricele sensibile si frumusele.
cristinne83
Postat pe 21 Aprilie 2010 17:49
@ Cristinn -am vorbit deja cu cineva de la o florarie care face tot felul de buchete pt evenimente, si o sa aduca special lacramioare - si sunt niste lacramioare mai maricele, asa
Cocktail
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:03
De la: perlla, la data 2010-04-21 19:03:42@ Cristinn -am vorbit deja cu cineva de la o florarie care face tot felul de buchete pt evenimente, si o sa aduca special lacramioare - si sunt niste lacramioare mai maricele, asa


superbe lacramioarele...si pe mine ma batea gandul!!!
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2010 01:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rochie de mireasa 1 De la: geanina_jane 8 Decembrie 2009 22:35
Vand urgent rochie de mireasa - 580 lei! 1 De la: cutiedecarton 11 Iunie 2010 16:50
ce parere aveti de buchetul de mireasa stil cosulet? 11 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:35
Vand rochie Maggie sottero cristale Swarowski 1 De la: adinadinadina 25 Ianuarie 2011 11:43
Vand rochie de mireasa tip sirena,model 2010! 1 De la: grace009675 16 Iulie 2010 17:02