Setari Cookie-uri

cat costa o nunta?

Cred ca toate am cautat variante care sa nu ne usuce buzunarele, problema e ca toti cand aud de nunta incearca sa scoata cat mai mult de la tine. Mai am 29 de zile si stiu prea bine cat am cheltuit si mai am de cheltuieli de facut. Casa se va umple de rude de prin toata tara in ultimele zile si nici macar nu pot aproxima cat o sa coste mancarea, bautura din cele 2-4 zile. Sa nu mai pun aranjatul meu, al mamei...
Nici prin cap nu-mi trecea ca o sa cheltui atat in urma cu un an si credeti-ma ca nu am aruncat cu bani in stanga si in dreapta si am alergat in multe locuri ca sa mai reduc din cheltuieli.
fantome
Postat pe 21 August 2008 10:04
asa e fanotme...si io cand ma gandesc ma i-a durerea de cap
mai ales k la cate imi doresc io...
dar mai ales cand incepi sa pui pe foaie si sa aduni...vezi cat de repede zboara banii
intr-adevar nu se gandeste nimeni sa scoata la nunta averi dar totusi nici nu vreau sa ies paguba
macar sa imi acopar datoriile sa fiu pe 0
iulik_flore
Postat pe 21 August 2008 15:25
Iulika, si in cazul meu e tot asa. Nici prin cap nu mi-a trecut sa fac avere la nunta. As fi putut sa mai scutesc din bani la meniu si la aranjamentul salii (mai ales la flori), dar nu am vrut. In primul rand vreau ca lumea sa se simta bina, sa manance si sa bea pe saturate. In al 2-lea rand, vreau multe flori in sala (am renuntat la tot felul de huse in favoarea florilor si lumanarilor). Am mai dat 1000 de euro pe formatie pentru ca vreau muzica live.
In rest, am incercat sa iesim cat mai bine si sa nu facem cheltuieli inutile. Oricum, s-au adunat...
fantome
Postat pe 22 August 2008 08:54
mda...asa este tai pe o parte si se aduna pe alta
si noi la fel am gasit o formatie cu 1000 euro
oricum sunt lucruri la care oricat ai vrea nu ai ce sa tai si cat sa tai
iulik_flore
Postat pe 22 August 2008 15:17
Sa va luati in calcul si cheltuieli "neprevazute". De-a lungul organizarii o sa va mai schimati din idei, veti mai vrea una, alta si vot fi si lucruri la cere veti renunta. Incercati sa nu-i lasati pe ceilalti sa se implice.
fantome
Postat pe 28 August 2008 09:49
da f bine, ai pus punctul pe "I" Fantome.clar ceilati nu trebuie sa se implice.acceptati pareri si sfaturi insa nu le permiteti sa va organizeze ei nunta.mare grija
iulik_flore
Postat pe 28 August 2008 15:05
corect!!! e asa de nasoala faza asta cu implicarea... si e atat de delicat sa stabilesti anumite limite, mai ales unora din persoane...

sa va zic patania mea: nu au trecut decat vreo doua zile de cand ma ceruse al meu, ca THE MONSTER-IN-LAW a si inceput cu "organizarea"... asta in conditiile in care mai am un an pana la nunta... ca sa punem prosciuto crudo con melone pe masa ca-i specialitate italiana (dar nu s-a gandit ca dintre invitati vor fi si mai trecuti de-o anumita varsta, si nu poti sa le dai la aia sa manance carne cruda cu pepene galben, trebuie sa tii cont de toti invitatii), ca vrea ca tortul de mireasa sa fie nu-stiu-cum si ca pe masa sa fie tot timpul cozonac, ca in satul ei natal asa e traditia (ma tot intrebam daca nu cumva se marita ea si nu eu)... o gramada de chestii dintr-astea... va dati seama ca era cat pe ce sa nu mai existe nici o nunta!!!... ea vroia sa ne ajute dar nu s-a gandit nici o clipa ca de fapt ceea ce face ea numai ajutor nu se cheama...

de cand cu patania asta, i-am rugat pe toti sa ma scuteasca de sfaturi gratuite... in fond si la urma urmei e nunta noastra, sunt banii nostri, deci noi vom decide cat de mult vom intinde coarda!

asa ca, fetelor, nu pot decat sa va urez NERVI DE OTEL si, chiar daca dispuneti de un buget mai mare sau mai mic pentru nunta, atata timp cat puneti suflet in organizarea ei, va fi cea mai reusita si mai frumoasa nunta!!!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 28 August 2008 19:29
Multumim la fel. Poate ca in cazul meu a fost mai usor sa ma impun si din cauza varstei... la 30 de ani nu mai ai cum sa accepti ce vor altii.
fantome
Postat pe 29 August 2008 13:09
ASA ESTE FANTOME INSA MAI SUNT SI PARINTII CARE NU REALIZEAZA CA AM CRESCUT SI CA NU MAI SUNTEM NISTE COPII SI CA AVEM PRORPIA NOASTRA PERSONALITATE.EU NU AM PROBLEME CU MAMA, INSA UNEORI MAI SARE SI EA CALUL DA'O POTOLESC IMEDIAT.STIE K NU STAU LA DISCUTII SI K SUNT DINTR-O BUCATA
iulik_flore
Postat pe 29 August 2008 15:25
vero4new, te rog mult, chiar vreau detalii despre toate costurile unei nunti... vreau sa ma marit anul acesta si nu stiu la ce sa ma astept. In principal ma intereseaza meniul cam cat te ajunge si restaurantul. Te rog munt si iti doresc o nunta ca-n povesti!
sweet_escape_c
Postat pe 3 Septembrie 2008 14:26
Fetelor am facut un calcul cu tata si am ramas uimiti toata nunta mea ajunte pe la 20.000 euro, cu tot cu meniu cu absolut tot.Bine cei drept atunci cand sti ca mai sunt bani te mai "lafai".
nec_simi
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:38
vai de sufletul meu.... sa "spargi" intr-o seara 20.000 Euro.... o caruta de bani!!!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:58
Acum depinde de restaurant...noi nu am platit chirie, ci doar un avans de 2000 RON. Am vorbit atunci cu patronul si ne-a oferit 3 tipuri de meniuri, cu 3 feluri principale fiecare: 160, 180 si 200 Ron. In cel de 200 Ron avem incluse si fructele, prajiturile si tortul. Tot in meniu este inclusa si plata ospatarilor si a bucatarului. Noi va trebui sa ornam sala si am inteles ca acest lucru nu ne costa mai mult de 500 Ron. Rochia mi-am comandat-o si am dat pe ea 1500Ron(deocamdata am platit doar un avans de 100 Ron). Pe fotograf am dat 1400Ron, iar pe Dj 1000Ron. Acestea ar fi cheltuielile mari. Daca va mai intereseaza in mod special ceva, va ofer informatii cu drag! Sa fiti fericite!!!
vero4new
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:06
am noroc ca fac nunta in orasul natal, si nu in cluj, ca ma "jupuiau" astia... asa ca voi iesi mai ieftin!

astfel ca nu voi plati chirie la sala, am patit acum 1500 ron avans, meniul de persoana, la ora actuala ne costa 97 ron, se va mai scumpi, probabil, putin pana la anul, in august, cand ne vom casatori, dar spunea tipa de acolo ca nu va depasi 110 ron (in meniu este inclus totul, in afara de prajituri si tort, desigur - adica fructe, alune, covrigei etc, aperitive, o supa sau ciorba, friptura cu cartofi si salata, si gratare de piept de pui cu legume mexicane - in linii mari acesta ne va fi meniul, de definitivat o vom face cu 3 saptamani inainte de nunta)!!! bautura (bere, apa, suc, cafea) le platim separat, si doar cat se consuma (ca sa va faceti o idee, berea ne-o da la 2 ron sticla si cafeaua expresso 1.2 ron), iar restul de bauturi (tuica, vin, chestii de-astea) ni le putem aduce noi! pentru personal vom plati 150 ron de persoana (adica 1 bucatar si 8 ospatari)! restaurantul ne va asigura si decoratiunile, cu absolut toate aranjamentele posibile (impodobit mese si scaune, decorat masa mirilor, ornamente florale pe fiecare masa, impodobit intrarea in sala si covor rosu, globuri de flori etc) ne costa 900 ron! daca ar fi trebuit sa apelam la o agentie, ne-ar fi luat pe putin 1500 euro, si fara sa avem toate ornamentele pe care ni la pune restaurantul la dispozitie, stiu asta din surse sigure...

dj-ul cu muzica este un prieten vechi de-al socrilor, foarte cautat pentru nunti, am avut noroc ca l-am prins liber pentru sambata cu pricina si ne va "costa" 500 ron!

si deocamdata atat, mai sunt de rezolvat cameraman/fotograf, vornic (adica staroste), eventual lautari (inca nu stiu sigur ca vreau lautari, ca in urma cu vreo 10 zile am fost la o nunta cu lautari si au stricat nunta, in sensul ca luau pauze cand aveau chef, era timp mort intre piese, o melodie era din vreo 10-15 ca daca te apucai sa dansezi, nu mai plecai de acolo decat dupa 40 minute, absolut toate piesele aveau accesi linie melodica - am ramas cu "sechele" ) ... mai avem de rezolvat multe, dar pe masura ce reusim o sa va tin la curent cu totul!!!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 9 Septembrie 2008 20:32
Nightwish, esti o norocoasa!
Super preturi... Unde va avea loc evenimentul?
fantome
Postat pe 10 Septembrie 2008 08:48
Salut! Hai sa incerc si eu sa va edific: eu am avut nunta pe 22 august la Hotel restaurant Ciric,una din cele mai tari locatii din Iasi. Am avut cam 180 de invitati. Meniul a fost 150 RON si a constat din: 4 feluri de mancare, prajituri,tort, fructe, 2 cafele, 2 sucuri si o apa minerala. La sfarsit am platit 24600 (+2000 avans) meniurile, 2000 chelnerii, 5800 firma de decoratiuni (in astia intra si lumarile si buchetul meu, pe care le-au platit nasii,adica 600), muzica 3000 (le-am mai dat noi 500 ca au cantat super si au facut atmosfera), filmatul 1800 (in astia a intrat si un album super de 500).
- 7000 bautura (sampanie, whiskey, bere,vin, martini,cherry, vodka, energizant). am avut bautura pe mini-barulete si asa au ramas multe sticle intacte. Daca o pui toata pe mese,ramai cu multe sticle pe jumatate.
- 1000 rochia
- 400 rochia stare civila
- 600 costum stare civila
- 800 costum nunta
- 600 doua perechi pantofi mireasa
- 600 doua perechi pantofi mire
- 250 lumanari pe lac
- 300 cor biserica
- cam 500-600 cumparaturile pentru starea civila (ma refer si la bufetul suedez de acasa)
- 600 invitatiile
- 1700 verghetele
In mare,cam asta ar fi. Au mai fost chestii marunte,pe care probabil acum nu mi le amintesc. Daca va mai pot ajuta cu vreo informatie,cu cea mai mare placere. Dar sa stiti ca lumea apreciaza o nunta frumoasa. Noua ne-au ramas dupa toate platile cam 10 000 E. Anumite chestii le platisem dinainte de nunta,ca toata lumea, plus cate un avans pe ici-pe colo.
andreeadascalu
Postat pe 10 Septembrie 2008 13:21
ASTEPT POZE DE LA NUNTA. SUNT TARE CURIOASA CUM ARATA ROCHIA. IN POZA NU SE VEDE ASA BINE.
mirelabeceanu
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:35
De la: fantome, la data 2008-09-10 08:48:01Nightwish, esti o norocoasa!
Super preturi... Unde va avea loc evenimentul?


fantome, ma intorc pentru nunta in Cugir, judetul Alba... preturile pe care le-am postat sunt de la cel mai scump si cu pretentii local din oras! inchipuie-ti ca erau localuri la care meniul de persoana era de 56 de ron, dar aratau ca de pe vremea lui Ceasca, nu era investit nimic in el, nici macar o zugraveala noua astfel ca peretii erau imbacsiti cu arome de mancare... un dezastru... ma bucur ca am gasit acest restaurant, ca altfel ar fi trebuit sa fac nunta in Cluj si m-ar fi costat de 2-3 ori mai mult!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 10 Septembrie 2008 17:59
buna

te rog zi si mie unde anume inafar bucurestiului ai gasit si la ce pret ,avansul cand lai dat mai multe detalii,, te rog frumos

:X
isabel28
Postat pe 10 Septembrie 2008 20:53
Ma bucur, Nightwish, ca ai reusit sa gasesti si bun si ieftin. Felicitari! O sa iasa minunat!
fantome
Postat pe 11 Septembrie 2008 11:42
De la: mirelabeceanu, la data 2008-09-10 15:35:06ASTEPT POZE DE LA NUNTA. SUNT TARE CURIOASA CUM ARATA ROCHIA. IN POZA NU SE VEDE ASA BINE.


are poze de la nunta la profilul ei..

Postat pe 11 Septembrie 2008 21:57
buna fetelor, sunt si eu noua la voi, stie cineva vreo firma de decor mai ieftine am nevoie pt 350 de persoane, am vazut vero ca tu ai scris ca ai 200 de invitatii si ca te-a costat 15 mil sala, unde ai gasit? si inca ceva vreau sa te intreb ca am vazut ca esti din galati, stii formatia tomis junior, ce parere ai despre ei, ca noi pe ei i-am luat.
bianca2008_grace
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:13
De la: bianca2008, la data 2008-09-15 15:13:41buna fetelor, sunt si eu noua la voi, stie cineva vreo firma de decor mai ieftine am nevoie pt 350 de persoane, am vazut vero ca tu ai scris ca ai 200 de invitatii si ca te-a costat 15 mil sala, unde ai gasit? si inca ceva vreau sa te intreb ca am vazut ca esti din galati, stii formatia tomis junior, ce parere ai despre ei, ca noi pe ei i-am luat.



Nu am scris eu lucrurile pe care le spui, insa stiu o firma de decor, mai ieftina, insa nu am idee cum se numeste si cum sa va pun in contact. Daca imi poti lasa un numar de telefon printr-un mesaj la profil, incerc sa te ajut. Noi vrem sa dam cam 5 mil pe ornat sala si avem 140 de invitati. Am renuntat la huse, pentru ca ajungeam cam pe la 10 mil cu totul. De Tomis Junior am auzit ca sunt buni.Noi am apelat la un Dj. Sala m-a costat 20 mil, doar avansul, meniul va ajunge la 2 mil/persoana. Sper ca te-am ajutat...Sa fiti fericiti!!!
vero4new
Postat pe 16 Septembrie 2008 15:56
buna fetelor!eu voi fi miresica pe 1 noiembrie.in legatura cu preturile cred ca va pot ajuta cat de cat.Localul "discoteca Calise"(langa cotroceni)-avans acum un an 2500lei.Invitatii (140buc) am avut noroc si le-am gasit la romexpo in februarie la targul de nunti si au costat 200lei(scris gratuit si reducere la invitatie)Corul 200lei.Rochia mea si accesoriile pana la 1600lei.Mai am de alergat dupa bautura,pantofi,tot ce inseamna cununia civila iar "sotul" meu (ce-mi place cum suna )mai are sa-si ia tot. mai sunt prgramarile la coafor.cosmetica...muzica avem dj-200E si cu relatii am luat din provincie si lautari care ajung la vre-o 2000lei.mai am si eu de discutat decorul...nu o sa fie ceva foarte sofisticat...am renuntat la multe din cauza de buget restrans...cam atat...sper ca am ajutat viitoarele miresici si un site de decoratii ieftin in buc e decoratii.ro cam atat....
va pup si spor la treaba
AndreeaNita
Postat pe 17 Septembrie 2008 06:53
Dragelor, eu am nunta peste 10 zile si cam stiu la ce cheltuieli s-a ajuns in cele din urma. Toata nunta inseamna cam 10.000 de euro din care 4000-4500 au fost necesari inainte pentru diverse cheltuieli. Vreau sa va spun ca nu e o nunta de fite, e chiar decenta, 140 de invitati, la Piatra Neamt. Cred ca depinde mult ce anume iti doresti si cum vrei sa fie si in functie de asta esti dispus sau nu sa dai banii.

Postat pe 17 Septembrie 2008 11:27
De la: vero4new, la data 2008-09-16 15:56:51
De la: bianca2008, la data 2008-09-15 15:13:41buna fetelor, sunt si eu noua la voi, stie cineva vreo firma de decor mai ieftine am nevoie pt 350 de persoane, am vazut vero ca tu ai scris ca ai 200 de invitatii si ca te-a costat 15 mil sala, unde ai gasit? si inca ceva vreau sa te intreb ca am vazut ca esti din galati, stii formatia tomis junior, ce parere ai despre ei, ca noi pe ei i-am luat.



Nu am scris eu lucrurile pe care le spui, insa stiu o firma de decor, mai ieftina, insa nu am idee cum se numeste si cum sa va pun in contact. Daca imi poti lasa un numar de telefon printr-un mesaj la profil, incerc sa te ajut. Noi vrem sa dam cam 5 mil pe ornat sala si avem 140 de invitati. Am renuntat la huse, pentru ca ajungeam cam pe la 10 mil cu totul. De Tomis Junior am auzit ca sunt buni.Noi am apelat la un Dj. Sala m-a costat 20 mil, doar avansul, meniul va ajunge la 2 mil/persoana. Sper ca te-am ajutat...Sa fiti fericiti!!!


Am lasat un nr de tel la profil ms mult.
bianca2008_grace
Postat pe 17 Septembrie 2008 15:08
Cand ai nunta? O sa anunt firma de decor sa te sune! Te pup!!!
vero4new
Postat pe 18 Septembrie 2008 11:26
buna! am citit la profilul tau ca ai luat pe tomis junior? imi poti da si mie numarul lor ca nu reusesc sa gasesc nicaieri. eventual contacteaza-ma pe mess la id-ul: laligiovani1985. mersi mult
lala85
Postat pe 23 Septembrie 2008 23:41
la noi pregatirile abia incep. nunta va fi la anul viitor pe 22 sau 23 august e singurul lucru concret pe care il stim. abia am comandat rochia si costumul.singurele cheltuieli facute pana acum sunt:
- rochia semnata CARLO PIGNATELLI este adusa din orasul modei Milano si costa imreuna cu toate accesoriile 2400euro
- costumul semnat de acelasi designer cu butoni si acul de la cravata imprimate cu cristale SWAROWSKI si costa 1500euro.
deocamdata atat am reusit sa comandam. apoi vom vedea ce trebuie sa mai cheltuim. timp avem
lala85
Postat pe 23 Septembrie 2008 23:56
pe noi ne costa doar restaurantul 13.800 euro, care este in cadrul hotelului Ramada. Foarte dragut! Il recomand cu caldura, oamenii sunt foarte draguti si amabili. Cat despre restul de cheltuieli..greu de spus acum, nunuta va fi la anul in august....Succes!!
alinutza83
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
conteaza oare inaltimea partenerului?! 48 De la: kudika421339 4 Decembrie 2011 15:25
Caut DJ pentru nunta , in septembrie 2010 . 15 De la: risqueclub 18 Noiembrie 2010 16:54
Nunta in stil medieval 5 De la: kudika330234 17 Noiembrie 2010 00:11
neintelegere 23 De la: cj25har 16 Iunie 2010 13:25
Povesti cu parfum de … 1 De la: luciabogorodea 13 Ianuarie 2011 02:21