Setari Cookie-uri

cand trebuie sa spui NU intr-o relatzie...

SA STITI CA AM CAUTAT VREO ORA SA GASESC DATELE ASTEA...nu-mi venea sa cred ca nu gasdesc nimic referitor la subiectul nostru...initial cautam pedepsele care sunt aplicate agresorilor si uimita va spun ca nu am gasit nimic referitor la asta...doar in cazul in care victima este ucisa.....
e strigator la cer.....
chiar va rog sa cautati voi (daca gasitzi )ce pedespse se aplica IN ROMANIA pentru violenta domestica.......am ramas profund dezamagita

Postat pe 25 August 2008 23:34
http://www.reinviesperanta.com/

Daca cunoasteti persoane abuzate in orice fel, dati-le adresa site-ului de mai sus. Eu am citit cateva povesti si sunt cutremuratoare, mai ales abuzurile sexuale.
fantome
Postat pe 26 August 2008 14:31
pedepse sunt. codul penal pedepseste lovirile, alte violente, vatamarea corporala, etc. marimea pedepsei in functie de gradul de vatamare. exista circumstante agravante daca agresorul este ruda, membru de familie, sot al victimei. e adevarat ca pedespele nu sunt indestulatoare. ar trebui sa fie mai mai orice aggresiune lasa urmari care raman in timp atat pe plan fizic, cat si psihic. problema e ca aceste infractiuni sunt pedepsite la plangerea prealabila a persoanei vatamate, care trebuie facuta in maximum 2 luni altfel se prescrie dreptul. sunt curioasa cate femei merg sa depuna plangere impotriva sotului :sml-indifferent 0014: chiar si pentru o singura palma ( si aia e agresiune care se pedepseste). pe langa asta, multe dintre femeile agresate nu se derpart de partener. unele chiar accepta sa fie maltratate. de ce? ce anume avem noi femeile de ne chinuim singure? ce ne determina sa fim fidele unor barbati care nu stiu sa ne aprecieze, sa ne iubeasca?

Postat pe 16 Octombrie 2008 19:25
Violeta ai mare dreptate. O mare din vina o poarta cele care accepta situatia si sunt un exemplu negativ pentru toate tinerele din jurul lor.
fantome
Postat pe 17 Octombrie 2008 15:54
Dar... cand nu au unde pleca????? Oare atunci ce solutie vad saracele dacat sa stea si sa indure! Eu nu spun ca e bine, stiu pe propria mea piele ce insemana, oarecum, insa cand femeia nu e sprijinita nici de proprii parinti, de nimeni, si nu are unde pleca? atunci ce sa mai faca?
devyl_is_crying
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:54
De la: violetaalxandra, la data 2008-10-16 19:25:56pedepse sunt. codul penal pedepseste lovirile, alte violente, vatamarea corporala, etc. marimea pedepsei in functie de gradul de vatamare. exista circumstante agravante daca agresorul este ruda, membru de familie, sot al victimei. e adevarat ca pedespele nu sunt indestulatoare. ar trebui sa fie mai mai orice aggresiune lasa urmari care raman in timp atat pe plan fizic, cat si psihic. problema e ca aceste infractiuni sunt pedepsite la plangerea prealabila a persoanei vatamate, care trebuie facuta in maximum 2 luni altfel se prescrie dreptul. sunt curioasa cate femei merg sa depuna plangere impotriva sotului :sml-indifferent 0014: chiar si pentru o singura palma ( si aia e agresiune care se pedepseste). pe langa asta, multe dintre femeile agresate nu se derpart de partener. unele chiar accepta sa fie maltratate. de ce? ce anume avem noi femeile de ne chinuim singure? ce ne determina sa fim fidele unor barbati care nu stiu sa ne aprecieze, sa ne iubeasca?



1.sunt nebune
2.sunt sado
3.n-am sa le inteleg niciodata...ar trebui sa zica....eu nu sunt carpa nimanui...la urma urmei avem drepturi egale...chiar daca ii gasesti greu exista si barbatzi buni pe lumea asta nu numai oameni de nimic....

Postat pe 17 Octombrie 2008 22:23
De la: devyl_is_crying, la data 2008-10-17 20:54:44Dar... cand nu au unde pleca????? Oare atunci ce solutie vad saracele dacat sa stea si sa indure! Eu nu spun ca e bine, stiu pe propria mea piele ce insemana, oarecum, insa cand femeia nu e sprijinita nici de proprii parinti, de nimeni, si nu are unde pleca? atunci ce sa mai faca?


isi gaseste un loc de munca(daca nu are)si pleaca cu chirie undeva...adica daca nu are sprijinul parintilor si o vila care so astepte stai sa-ti dea cu pumnii in cap???buna idee ...sa nu mai spun de faptul ca daca dai divort si ai asemenea motive ai mare sanse sa castigi casa si sa-l lasi in strada...sa se uite la stele...nui mai credetzi lacrimile de crocodil...stiti vorba aia...
vraja marii pe peronu garii!!!

de ce sa ne mintim ...dupa o palma vin restu...eu una n-am de gand sa suport o asemenea viata...poate zicetzi acum ca...ce faci cand ai copii..decat sa-i tin intr-un mediu in care nu vad decat batai ,injuraturi si certuri...ii scutesc...ii iau cu mine desigur...si plec..cat vad cu ochii!!!

Postat pe 17 Octombrie 2008 22:28
nimeni nu ar trebui sa accepte sa fie constrns in vreun fel de altii! daca iubesti inseamna ca ii acorzi sustinere si libertate celuilalt, asadar partenerul care nu iti ofera toate acestea nu te merita si punct! nu spera sa il schimbi, asa ceva... nu exista la varste de peste 25 de ani. Ce era de format s-a format pana atunci in comportamentul omului. Rar vezi persoane care se schimba dupa varsta asta si daca o fac nu e pt ca realizeaza ca isi supara sotia, ci poate au un soc in viata, o situatie deosebita care le da peste cap viata. Eu propun sa deschidem pe forum o tema in care le asteptam pe toate cele care trec prin astfel de situatii si accepta pentru ca iubesc prea mult! si am sa deschid chiar eu acea tema, va astept sa dezbatem mai mult acolo!
elly_grace
Postat pe 23 Octombrie 2008 15:06
buna...cu mare greutate recunosc ca am avut si eu o astfel de relatie,care din fericire s-a terminat.a fost un cosmar..si cu toate astea l-am iertat de atatea ori..pur si simplu nu imi pot explica cum am putut sa indur atatea jicniri..iar apoi palme,etc.
imi este fff greu acum,chiar am facut tot posibilul sa fie totul ok,sa il fac sa se schimbe,sa isi dea seama cat de mult greseste si mai ales ca nu merit ceea ce imi face.eu nu aveam viata mea..pt mine nimic nu conta decat el,,,bestia care altceva nu stia decat sa dea in mine sa ma faca in toate felurile posibile sa nu tine cont de ceea ce imi doresc si eu.mi-a fost ff greu sa renunt si inca sufar fff mult pt ca la inceputul relatiei s-a purtat extraorianr iar apoi sa schimbat total...nu stiu ce a fost in capul meu de am asteptat atat pana cand sa pun capat definitiv
dar ne certam plecam iar el vene cu flori plange si asa de fiecare data il iertamiar apoi dupa un scurt o luo de la capat...si tot asa..la mine a fost si frica ca raman sg ,locuiesc in bucuresti de 1 an,nu am e nimeni aici .il aveam doar pe el...nu stiu ce afost in capul meu,,,si acum sufar si imi est greu, nu am nici macar o prietena nu am pe nimeni..dar sper din suflet ca aiaic sa imi fac multe prietene...o seara buna va doresc

Postat pe 23 Octombrie 2008 18:02
Gyanna imi pare rau pentru ca ai trecut printr-o experienta de acest gen , esti tanara , esti frumoasa, ai toata viata innainte !!Cand te trezesti dimineata asta sa spui in fata oglinzii:AM SA INFRUNT TOTUL , AM SA TREC PESTE TOATE SI O SA FIU INVINGATOARE!Trebuie sa-ti recapeti incredrea in tine si forta de a merge mai departe !Felicitari pentru decizia luata!
Cypcip
Postat pe 31 Octombrie 2008 15:26
ITI MULTUMESC CYPCIP PT INCURAJARE....
SUNT SIGURA CA VOI REUSI SA TREC PESTE...

Postat pe 3 Noiembrie 2008 14:17
Violenta nu are ce cauta intr-un cuplu. Spuneti NU la prima abatere, dragostea nu se manifesta cu palme, pumni, etc...

Spuneti NU intr-o relatie atunci cand nu va mai simtiti implinite, atunci cand aceasta nu va mai aduce nici o satisfactie. Viata e prea scurta ca sa va cramponati intr-o relatie din diferite temeri.
fantome
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:24
De la: k3ntutza, la data 2008-08-20 21:19:38sfatul meu...e sa nu va amestecatzi deloc..stiu ca doare...insa tu vrei sa faci un bine dar o sa cazi tu...e familia lor..sunt problemele lor...ea va ajunge sa dea vina pe tine....sa zica k tu pui paie pe foc...o invetzi de rau...ca barbatul ei o iubeste si tu ii vrei raul...stai deoparte...

cand se va trezi la realitate va vedea cum ia trecut viata prin fata ochilor...si ea na stiut sa se bucure de ea...si pe langa toate astea se va alege cu un copil maltratat psihic....cel mai mult sufera copiii

Postat pe 22 Decembrie 2008 15:49
Si eu sunt maltratata psihic,stau si-i suport cuvintele urate pt ca nu am unde sa ma duc cu doi copii dupa mine .El ne intretine cu bani ,pe mine la facultate(si mi-o scoate pe ochi in fiecare minut).Eu nu-mi gasesc de munca in zona pt ca trebuie sa ai bani sa cumperi locul,incotro s-o iau?

Postat pe 22 Decembrie 2008 15:55
Liliana, la voi in oras nu exista un cenrtu pt femei maltratate? Cred ca ele te-ar putea ajuta mult, chiar daca pt inceput doar cu sfaturi, dar ele iti inteleg situatia mult mai bine.
Cati ani de facultat mai ai? Ai incercat sa gasesti job-uri pe net, traduceri si alte chestii care se pot face de acasa?
fantome
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:10
De la: devyl_is_crying, la data 2008-08-22 15:25:38Stiti... prima mea relatiea durat 3 ani jumatate, el a fost primul, barbatul visurilor mele etc... insa totul s a schimbat in momentul in care mi a dat o palma... In acel moment am ametit, mi au tiuit urechile si m am tinut de perete sa nu cad! Insa nu am reusit sa l iert... bineinteles s a pus in genunchi, mi a jurat ca nu va ma face asa ceva, ca nu stie ce s a intamplat cu el etc... Atunci am zis "Da, te iert!", insa peste putin timp ii propuneam despartirea noastra deoarece nu reusisem sa trec peste asta!
Am avut si o copilarie in care am fost batuta crunt si deseori, si mi a fost prea frica de el, dupa acel moment, parca mi vedeam parintele in el! Nu am putut ierta!

Dar nu mi pare rau, am aflat apoi ca in relatiile ce le a avut dupa mine ca se schimba se foarte mult, isi batea iubitele!
mirela_gordana_grace
Postat pe 6 Ianuarie 2009 03:14
Acest site este facut de o doctorita americana dar aduna doar materiale de la cititoare fara sa le filtreze si nu isi ia nici o responsabilitate in rezolvarea acestora.Multe din cazuri sunt povesti si fantasme,unele poate sunt adevarate dar persoanele trebuie sa se adreseze justitiei romane in caz de agresini sexuale,pedofilie sau incest,legea este foarte drastica dar trebuie sa ai curaj si sa infrunti su darzenie in justitie pe cel care te agreseaza.Din pacate multe agresiuni sunt provocate si sunt acceptate apoi la nervi se spun tot felul de miciuni cum ca au fost agresate sexual.
Site-ul acesta insa nu va va ajuta cu nimic ci va va lasa in aceeasi intunecime deoarece acesta femeie este in california si nu are nici o relatie cu justitia romana.

Postat pe 12 Februarie 2009 14:07
fetelor uitati aici sfaturi si rochite ultile pentru mirese!!!!
este chiar interesant, se regasesc multe dintre intrebarile siraspunsurile pe care voi le-ati postat aici pe site

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_in_functie_de_anotimp_si_local/pagina-2.html
iulik_flore
Postat pe 13 Februarie 2009 10:20
superbeeeeeeeee

uitati-va cum sa va asortati buchetul in functie de rochie

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_extravagante_buchete_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 1 Aprilie 2009 12:05
De la: k3ntutza, la data 2008-08-25 23:34:52SA STITI CA AM CAUTAT VREO ORA SA GASESC DATELE ASTEA...nu-mi venea sa cred ca nu gasdesc nimic referitor la subiectul nostru...initial cautam pedepsele care sunt aplicate agresorilor si uimita va spun ca nu am gasit nimic referitor la asta...doar in cazul in care victima este ucisa.....
e strigator la cer.....
chiar va rog sa cautati voi (daca gasitzi )ce pedespse se aplica IN ROMANIA pentru violenta domestica.......am ramas profund dezamagita

Postat pe 9 Aprilie 2009 20:09
ccllaauuddiiaa
Postat pe 14 Mai 2009 13:57
De la: devyl_is_crying, la data 2008-10-17 20:54:44Dar... cand nu au unde pleca????? Oare atunci ce solutie vad saracele dacat sa stea si sa indure! Eu nu spun ca e bine, stiu pe propria mea piele ce insemana, oarecum, insa cand femeia nu e sprijinita nici de proprii parinti, de nimeni, si nu are unde pleca? atunci ce sa mai faca?

mama a luat-o de la capat cu doi copii in brate , departe de familie , undeva unde n-o cunostea nimeni , de la 0 ...
s-a maritat de gura lumii ... de gura lumii a ramas langa el in conditiile in care o batea de-o lasa lata insarcinata fiind ... si tot de gura lumii si-a facut curaj sa-l paraseasca ...
si-a gasit alinarea la 600 km de casa ...
cu regret spun k nu am fost copii doriti ... dar primiti ... ... prima sarcina - gemeni - nu a dus-o pana la termen din cauza batailor , sora mea mai mare - rezultatul unui viol , desi mama niciodata n-a recunoscut , i-a fost prea rusine ; iar eu ... nu stiu ... cert este k atunci knd a aflat k este insarcinata s-a aruncat intentionat de la o inaltime de 5 metri ... am ajuns "impreuna" la spital , iar knd si-a dat seama k fapta ei putea sfarsi tragic - au dus-o la spital mai mult moarta decat vie - a acceptat situatia ... dar departe de el ...
a fost cea mai buna decizie a sa ...
isi vede fata cea mare maritata , cea mijlocie - subsemnata - in prag de nunta , iar mezina - rezultata din cea de-a 2-a casatorie -o adevarata domnisoara ...
meritam asemenea tratament ??????
NU ! NU ! NU ! SA LUAM ATITUDINE !
SPUNE NU VIOLENTEI !
paullyss
Postat pe 28 Mai 2009 21:46
spuneti stop violentei fizice si verbale nu merita sa suferiti langa semenea barbati josnici
grace002670
Postat pe 29 Mai 2009 20:31
Si mie mi se parea simplu sa pui capat unei relatii abuzive, chiar condamnam prostia femeilor care nu o fac...pana am picat si eu in ghearele unui agresor. Acum incep sa inteleg de ce o femeie se poate scufunda intr-o asemenea mocirla.O astfel de relatie te distruge si psihic, ajungi sa te simti ca un obiect stricat de care nimeni nu s-ar mai atinge vreodata. Prietenii pot constata cat esti de palida, de consumata, ce rau iti face o asemenea relatie, dar compatimirea lor mai mult iti scade moralul si te face si mai dependenta de agresorul care te vrea si asa, indezirabila pentru altii.
Mai ales daca la inceput el s-a purtat frumos, legatura emotionala poate fi foarte puternica si greu de rupt.
Mie mi-a venit foarte greu, dar n-am mai suportat si am incercat sa ne despartim in repetate randuri, fie cu cearta, fie pe cale amiabila. Atunci a inceput cu santaje si amenintari ingrozitoare, incat am ramas cu el sacrificandu-ma numai pentru ca el sa nu le faca rau si celor dragi mie, in special mamei mele pentru care are o adevarata obsesie.As vrea sa pot fugi in lume, dar nu am unde.
Ar fi mult de relatat despre cat de departe a putut ajunge ticalosia lui.
Sunt distrusa si nu stiu cum sa fac sa dispara din viata mea fara sa mai faca si alte victime. Nu am dovezi impotriva lui, de fatza cu altii se poarta afectuos cu mine. Pedepsele penale, m-am interesat, sunt prea usoare, adica poate scapa si cu o amenda, iar apoi sa se razbune pe mine.
Sunt foarte disperata, nu stiu ce sa mai fac, doar sa ma rog la Dumnezeu sa-mi trimita ajutor.
Evita_grace
Postat pe 30 Mai 2009 21:43
paullyss,am ramas impresionata..acum inteleg bine ca nu poti avea incredere in barbati ce sunt numai miere si lapte!!vb vine,aparentele sunt inselatoare dar mai bine vezi cum e omul dupa comportament cum se poarta cu cei din jurul tau si cum vb si dak are rabdare.dak-si pierde repede rabdarea,ridica tonul si parca ar vrea sa loveasca ceva atunci e clar..e genul mai violent!!ar trebui sa dispara de pe lumea asta,trebuie sa stim sa ne aparam de asa ceva,trebuie sa stim sa spunem nu cand ni se impune ceva fortat!ce bine ar fi sa fie un institut ptr femei care sa stie sa se apere,sa invete sa fie mai puternice!!bravo mamei tale,nota 20 ca avut curajul sa mearga mai departe in viata!bravo
primola
Postat pe 30 Mai 2009 22:21
De la: primola, la data 2009-05-30 22:21:02paullyss,am ramas impresionata..acum inteleg bine ca nu poti avea incredere in barbati ce sunt numai miere si lapte!!vb vine,aparentele sunt inselatoare dar mai bine vezi cum e omul dupa comportament cum se poarta cu cei din jurul tau si cum vb si dak are rabdare.dak-si pierde repede rabdarea,ridica tonul si parca ar vrea sa loveasca ceva atunci e clar..e genul mai violent!!ar trebui sa dispara de pe lumea asta,trebuie sa stim sa ne aparam de asa ceva,trebuie sa stim sa spunem nu cand ni se impune ceva fortat!ce bine ar fi sa fie un institut ptr femei care sa stie sa se apere,sa invete sa fie mai puternice!!bravo mamei tale,nota 20 ca avut curajul sa mearga mai departe in viata!bravo

ar fi prea mult spus k nu mai am incredere in barbati ... as putea spune k am ochii in patru la tot ceea ce face si zice ... nu vreau sa fiu dezamagita ... mai bine rece , distanta , rationala decat inselata (emotiv) si mintita ... imi place ca lucrurile sa fie spuse pe nume ... sa discutam cu cartile pe fata ... astia suntem , asta putem , nu ne facem iluzii desarte ...
curaj tuturor care trec printr-o asemenea situatie ...
paullyss
Postat pe 2 Iunie 2009 12:43
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 14:48
Cand nu se mai poate, cand e relatie falsa !!!
Tycu
Postat pe 26 Aprilie 2010 08:36
BUNA..imi este greu sa spun dar chiar eu trec prin astfel de momente,12 ani am fost femeia care s-ar incadra in tiparele perfectiunii,am acceptat multe dar am hotarat sa divortez ,am doi copii dar nu ma va da inapoi si eu visam la ziua cand el va veni si va spune ca e gresita atitudinea lui la fiecare impacare pt ca momentele rele alternau cu cele bune, dar m-am trezit,va multumesc pt solidaritate.va pup
kudika098466
Postat pe 26 Aprilie 2010 09:02
De la: grace006944, la data 2010-04-26 09:02:12BUNA..imi este greu sa spun dar chiar eu trec prin astfel de momente,12 ani am fost femeia care s-ar incadra in tiparele perfectiunii,am acceptat multe dar am hotarat sa divortez ,am doi copii dar nu ma va da inapoi si eu visam la ziua cand el va veni si va spune ca e gresita atitudinea lui la fiecare impacare pt ca momentele rele alternau cu cele bune, dar m-am trezit,va multumesc pt solidaritate.va pup

Felicitari, nu ramane decat sa nu te abati de la acest drum! In special pentru cei mici, caci merita o viata linistita, in primul rand, si mai ales sa-si aduca cu placere aminte de copilarie!
Sa ne tii la curent! Si multa multa bafta!
devyl_is_crying
Postat pe 26 Aprilie 2010 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:46
Care agebtii de turism sunt tepe si care nu? 32 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:42
soacra soacra 18 De la: cj25har 18 Iunie 2010 19:10
cununia civila 26 De la: cj25har 11 Iunie 2010 21:37
luna de miere 10 De la: andreea25graversen 25 Iunie 2009 14:11