Setari Cookie-uri

cununia religioasa ca-n filme

si eu imi doresc sa ma casatoresc in religie catolica

pur si simplu ma fascineaza

desi nu trebuie sa privesti casatoria religioasa ca un spectacol

ptr mine slujba catolica chiar este spectacol prin frumusete ma refer iar bisericile sunt senzatie

eu nu imi voi schimba religia pur si simplu imi doresc sa fac nunta acolo datorita obiceiurilor superbe insa si faptului k in bisericile catolice am o stare ......exceptionala

orga, flori, cor...ave maria, masul prenuptial, juramintele k in filme...ce pot spune...de vis
iulik_flore
Postat pe 13 Septembrie 2008 19:09
eu sunt de religie baptista prietenul meu e ortodox si nu ne-am logodit inca pt k el vine in religia mea,cu toate astea am fost nasi
ioanageorgiuADY
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:57
la ortodocsi
ioanageorgiuADY
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:57
Buna,

Sunt din Sibiu. Am avut nunta in septembrie, iar cununia religioasa a fost exact ca in filme. Scaune in biserica, am intrat in biserica ultima, cu nasul la brat(poti intra la brat ci cine vrei), orga, cor (toate ale bisericii - contra cost), slujba ca n filme. Suntem amandoi ortodocsi, iar biserica e greco-catolica. Chiar nu conteaza ce religie esti. Iar greco -catolicii sunt acelasi lucru ca si ortodocsii, numai ca ei tin de Vatican(ne a explicat preotul). Nu stiu din ce oras esti, dar incearca sa cauti biserica greco-catolica, si ai sa ti uimesti invitatii.
p0lyy
Postat pe 29 Octombrie 2008 10:19
sunt din Bucuresti
asa si vreau sa fie, ceava deosebitr, special
insa nu stiu cum voi face.al meu iubit desi nu este prea religios zice ca e prea mult sa ne cununam la catolici
desi eu i-am explicat cum sta treaba cu taina asta a cununiei
tare as vrea sa fie ceva deosebit
desi stiu k se spune ca slujba religioasa este ceva intim si nu spectacol, nu ma pot abtine nu cred ca este un pacat
mai asteptam, inca nu am fixat nici data nuntii
dar ptr orice eventualitate, stie cineva, exista BISERICI ORTODOXE CU ORGA? sau accepta cineva sa se cante la intrarea in biserica AVE MARIA si nu ISAIA DANTUIESTE? sau in fine amandoua...numai sa se cante ave maria.ador melodia aia, ma emotioneaza pana la lacrimi
iulik_flore
Postat pe 29 Octombrie 2008 10:42
CRED K CONTRA COST ORICE PREOT ORTODOX AR ACCEPTA,SUNTEM IN ROMANIA SI AICI ASA MERGE!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 29 Octombrie 2008 16:12
ar fi bine!!!!
as da oricat numai sa imi cante orga si ave maria
dar nu stiu daca bisericile noastre ortodoxe sunt dotate cu asa ceva
iulik_flore
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:52
pai cauta un student la conservator de le tin din oras,precis are orga,si astia chiar canta si scapi si ieftin!!!!!!!!!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 31 Octombrie 2008 19:05
da???????????? nu stiam, hmmm ca bine ai spus i-a sa ma interesez, merci ptr sfapt
pooopici
iulik_flore
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:00
CU PLACERE SI MACAR FACI SI O FAPTA BUNA K IN GENERAL MUZICIENI K SI STUDENTI IN GENERAL SUNT DESTUL DE SARACI.
SPEE SA AI O NUNTA EXACT ASA CUM AI VISAT!!!!!!!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 3 Noiembrie 2008 15:36
SAR'NA, LA FEL VA DORESC SI VOUA TUTUROR
iulik_flore
Postat pe 4 Noiembrie 2008 19:23
Multe biserici au cor propriu. Daca nu te lasa sa-ti aduci prietenii poti vorbi cu cei din cor sa-ti cante o melodie. Eventual adaptata la un ton religios daca asta ajuta. Bafta
dolph
Postat pe 5 Noiembrie 2008 10:14
pai cam asa ma gandeam si io
si ma gandeam k fiind biserica ortodoxa poate nu accepta ave maria in deschidere, oricum trebuie vorbit
am mers la o slujba de cununie la sf elefterie si mi-a placut maxim, m-a emotionat f mult
pe lanaga faptul ca biserica avea bancute, lucru putin intanlit in bisericile si catedralele ortodoxe,
corul a cantat multe melodii de dragoste, cu f putina tenta religioasa, m-a impresionat mult
credeti-ma k mi se facuse piele gaina pe mine iar lacrimile imi curgeau siroi
e mai scumpa biserica dar merita, ganditi-va cand mai e si impodobita, ce sa mai...chiar ca in filme
iulik_flore
Postat pe 5 Noiembrie 2008 21:04
buna fetelor,
am si eu o intrebare, cat costa cununia religioasa?dar corul?
veronicaparaschiv
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:33
La noi cununia costa 100 de lei si corul 60 de lei.
fantome
Postat pe 22 Noiembrie 2008 09:53
De la: k3ntutza, la data 2008-08-20 21:25:00nu inetelg...eu stiu ca nasii ca sa te poata cununa trebuie...unu sa fie botezatzi(de aceesi religie ca finii)si cununatzi tot in aceeasi religie...eu sunt ortodoxa...nu ma poate cununa decat un cuplu ortodox cununat(trebuie sa aibe neaparat cununia religioasa facuta)


daca te cununi la biserica catolica, nu te convertesti. Pur si simplu te casatoresti la o bisertica catolica, si ramai ortodoxa. Este doar in fata lui Dumnezeu. Doar Dumnezeu e unul? Nu?

L.
machiajoradea
Postat pe 24 Noiembrie 2008 10:21
Draga Fantome,m-au impresionat f mult cele 2 mesaje ale tale.Cuvintele preotului sunt extraordinare,are dreptate,iar noi nu vom castiga nimic dak ne contrazicem,pt k parerile sunt impartite si fondate poate si datorita zonei din care suntem.Traditiile difera de la o zona la alta.Iar felui in care ne-ai descris-o pe nasa ta m-a miscat de-a binelea,FELICITARI .Eu zilnic intru pe acest site,insa sunt putine mesaje care ma impresioneaza.Spre rusina mea raspund f rar la un mesaj mostat,prefer sa nu-mi dau cu parerea,ci sa ii ascult pe altii,insa de data asta sincer nu m-am putut abtine.
onyce_84
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:33
helpppppppppp

am si eu o intrebare!!!!!!!!!!!!
ma ajuta si pe mine careva????
stiti dc in biserica ortodoxa se poate aduce orga, adika sa iti cante cineva la orga???????

plssssssssss raspuns

ati auzit cazuri, cunoasteti pe cineva????
iulik_flore
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:23
De la: k3ntutza, la data 2008-07-23 22:40:15eu am o problema in capshorul meu...cei mai multi romani sunt crestini ortodoxi..la noi la biserica nu avem bancutze si nici nu se prea poate impodobi biserica...eu as vrea sa vb cu preotul...despre niste aspecte poate macar il conving sa imi aduc niste fosti colegi de la scoala(un coleg cu violoncelul si un violonist...sa fac cumva sa intru pe o melodie in biserica si sa ies pe o alta..sa o fac putin in stilul catolic..sper sa accepte...voi ce parere avetzi???

mai degraba poti sa iti aduci un cor religios care sa-ti faca slujba k la carte, adik sa cante un cor in locul dascalului. Crede-ma k este extraordinar. Si astfel ei cand si cand intri tu in biserica, exista o cantare specifica acevstui moment si cand iesi se canta ""dusi de noroc'' care este marsul nuptial, acela care ne place noua atat de mult, numai k e pus pe versuri.
Si in felul asta ai si tu ce-ti doresti si nici nu incalnic nici o dogma si nu negociezi cu parintele.
bastiuta
Postat pe 3 Decembrie 2008 12:25
De la: iulika_flore, la data 2008-12-03 10:23:06helpppppppppp

am si eu o intrebare!!!!!!!!!!!!
ma ajuta si pe mine careva????
stiti dc in biserica ortodoxa se poate aduce orga, adika sa iti cante cineva la orga???????

plssssssssss raspuns

ati auzit cazuri, cunoasteti pe cineva????

Din cate stiu eu nu se canta la nici un fel de instrument in biserica noastra.
dar daca ai un cor bun face cat 10 orgi !
bastiuta
Postat pe 3 Decembrie 2008 12:27
deci o curiozitate .....pot face cununia religioasa la o biserica catolica????? chiar daca toata luema e ortodoxa.....doar de curiozitate.....ar lesina neamurile.. dar e muuuuuuult mai frumos acolo si altfel se poarta fetele luminate cu lumea....e diferenta de la cer la pamant.....poate am sa ma duk de curiozitate la biserica sa intreb....

Postat pe 3 Decembrie 2008 20:06
buna,

la biserica unde ma voi casatori eu preotul ne-a spus unele conditii, si anume: nasi cununati in religia ortodoxa.
probabil depinde de convingerile preotilor.
ramona_matei
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:34
De la: gabontzel, la data 2008-12-03 20:06:20deci o curiozitate .....pot face cununia religioasa la o biserica catolica????? chiar daca toata luema e ortodoxa.....doar de curiozitate.....ar lesina neamurile.. dar e muuuuuuult mai frumos acolo si altfel se poarta fetele luminate cu lumea....e diferenta de la cer la pamant.....poate am sa ma duk de curiozitate la biserica sa intreb....


da se poate! si este incomparabil! :D
sper sa iei decizia buna!

L.
machiajoradea
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:13
...buna...pot sa iti dau un sfat,dar este valabil doar daca iti faci nunta intr-o perioada a verii...iti spun din experienta.cu biserica nu prea ai sanse.poti sa iti faci cununia religioasa in aer liber sa amenajezi totul in sil catolic...si sa aduci un peot ortodox...eu asa am facut si am avut si cativa studenti de la conservator si a fost asa cum mi-am dorit eu si nici nu am stat stresata cu ora, pt ca preotul ce-i drept este prieten de familie cu ai mei si a venit si la petrecere...daca mai veri detalii intreaba-ma...
Florentina78
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:09
De la: rami27, la data 2008-12-04 10:34:55buna,

la biserica unde ma voi casatori eu preotul ne-a spus unele conditii, si anume: nasi cununati in religia ortodoxa.
probabil depinde de convingerile preotilor.

Asta este regula, nu depinde de convingerea lor. Mai exista probabil si exceptii pt k mai sunt si unii care sunt dispusi sa incalce sau ma rog sa imblanzeasca dogma aceasta.
K idee e si logic k nasii sa fie cununati religios ortodox, k de aia si sunt parinti spirituali, indrumatori, si va aduc pe voi, mirii , in Biserica.
bastiuta
Postat pe 4 Decembrie 2008 17:12
nu vreau sa te descurajez da nu prea ti-as garanta ca in biserica ortodoxa ar accepta asa ceva
vyrtual
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:12
am inteles.......

oricum ramane sa vb cu un preot, nu inteleg de ce i-ar deranja

oricum noi ortodocsi ne-am inspirat si am imprumutat mult de la catolici

pana mai acum ceva ani numai in bisericile lor vedeam k mireasa sa intre la brat cu tatal, acum se poarta si la noi

sau bisericile cu bancute.am fost surprinsa intr-un mod placut sa constat ca avem si noi in bisericile ortodoxe

impodobotul bisericilor...deci...

de ce nu si orga????

innebunesc dc nu imi canta ave maria la nunta
iulik_flore
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:29
eu sunt catolica si ma marit in vara dar logodnicul meu e ortodox si ca s afie pace la el in familie trebuie s amammarit laortodocsi desi as fi vrut si eu la catolici,am vrut si nunta laambele dare prea mare bataie d ecap si plus ca preotii spun ca nu evoie! e ca si cum nu te botezi de 2 ori asa nu ti faci nici cununia de 2 ori
pisimaya_grace
Postat pe 6 Decembrie 2008 21:34
De la: vyrtual, la data 2008-12-04 22:12:54nu vreau sa te descurajez da nu prea ti-as garanta ca in biserica ortodoxa ar accepta asa ceva

accepta,a acceptat si in moldova la parintii mei,deci nasi trebuie sa fie doar cununati,crestini,si eventual unul din ei s afie ortodox
pisimaya_grace
Postat pe 6 Decembrie 2008 21:38
pisimaya deci pot aduce orga???
la asta te refereai????
iulik_flore
Postat pe 8 Decembrie 2008 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Singuratatea.......arma de distrugere a vietii de tanar 5 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 15:05
sunt isarcinata ???? 5 De la: kudika_8839 7 Iunie 2012 10:14
traditie deosebita(imprumutata!) 36 De la: happycorazon 6 Ianuarie 2010 00:43
nasi in constanta 1 De la: Dementa 10 Iunie 2010 21:33
Momente artistice pentru nunti si evenimente artistice, cultural, sportive si de divertisment 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 10:00