Setari Cookie-uri

calcatul pe picior

am auzit ca in timpul fdansului in jurul mesei, isaiia danseaza, cina calca pe celalalt pe picior (mireasa pe mire de preferabil ) acela va conduce in cuplu:))) m-a amuzat copias!!
ully1986
Postat pe 9 Iulie 2008 23:13
Da, o alta superstitie. Eu nu am de gand sa fac una ca asta si sper ca nici el. E stupid...
fantome
Postat pe 21 Iulie 2008 10:32

eu am auzit ca tre sa-l calci pe picior la intrarea in biserica...si atunci vei conduce tu...
andreia_da1_grace
Postat pe 22 Iulie 2008 16:01
chestia asta cu calcatul mi se pare o idiotenie, in plus daca incepi de acum sa te gandesti care conduce in familie.... nu e bine.... ce suntem cumva la o competitie?!
odiana
Postat pe 23 Iulie 2008 13:49
Calcatul pe picior la nunta mie se pare o prostie ce duce spre dobitocie. Daca exista dragoste intre cei doi miri, atunci asa ceva nu e nevoie. Vrei sa intemeiezi o familie.. si nu sa creezi o firma.

Si, hai sa fim seriosi .. nu mai suntem in Evul Mediu sa credem in superstitii ... (sau nu e asa?!? )

Postat pe 23 Iulie 2008 23:13
De la: andreia_da1, la data 2008-07-22 16:01:54
eu am auzit ca tre sa-l calci pe picior la intrarea in biserica...si atunci vei conduce tu...

asta o stiam si eu da.....nu-l vad bine pe mire daca ma calca pe pantofiorii mei albi si frumosi pe care i-am cautat zile la rand....
rocsanyk3
Postat pe 27 Iulie 2008 01:57
torasexy_grace
Postat pe 27 Iulie 2008 15:10
mare porcarie cu calcatul pe picior
yougena
Postat pe 30 Iulie 2008 07:49
Deci ..nici eu si nici viitoarea mea sotioara... nu credem in superstitii de genul asta... dar.. Sa dea draq sa ma calce pe picior =))))

Postat pe 12 August 2008 22:21
fantome
Postat pe 13 August 2008 08:32
intr-adevar calcatul pe picior e o prostie si mai ales in timpul slujbei de cununie, dar am vazut multe cupluri care chiar cred in chestia asta si o fac. eu nu am de gand sa-mi pierd timpul in timpul slujbei incercand sa gasesc momentul potrivit sa-l calc pe viitorul meu sot pe picior pentru ca, vezi Doamne, sa fiu eu cea mai tare in casa. responsabilitatile se impart in egala masura si deciziile se iau impreuna.
sentymary
Postat pe 25 Septembrie 2008 21:37
Doar cei care se simt slabi, inferiori, nesiguri...aceia isi calca partenerul pe picior in biserica...In final e o mare prostie treaba cu calcatul...Intr-o casnicie nu trebuie sa existe un sef... Atat sotul cat si sotia au putere de decizie si trebuie sa fie capabili sa aleaga o cale de mijloc, indiferent de imprejurare...
Ancush
Postat pe 1 Octombrie 2008 11:27
noi nu ne-am calcat pe picior in biserica.......amandoi avem dreptul la replica.....cand sunt eu nervoasa lasa el...cand e el nervos tac eu.....si asa sper ca vom trai fericiti pana la adanci batraneti
rocsanyk3
Postat pe 4 Octombrie 2008 15:49
dupa topicul asta ar fi f binevenit un altul, care sa sune cam asa: "Bataia de dupa calcatul pe picior - prima noastra dovada de vie si vesnica afectiune".

Postat pe 8 Octombrie 2008 11:09
Bravo, Sagem. Bine zis...
fantome
Postat pe 13 Octombrie 2008 14:13
De la: sagem, la data 2008-10-08 11:09:42dupa topicul asta ar fi f binevenit un altul, care sa sune cam asa: "Bataia de dupa calcatul pe picior - prima noastra dovada de vie si vesnica afectiune".


genial!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anka_hanneman
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:33
a propos de calcatul pe picior ... la nunta celei mai bune prietene a mele, pe sotul ei il strangeau ingrozitor pantofii de mire....asa ca inaintea slujbei ii spune "iubita mea...jur sa fiu supus si sa te ascult toata viata, dar daca ma calci pe picior te bat in biserica!" a fost super haios si am ras pana la lacrimi...concluzia: daca aveti de gand sa pastrati superstitia, aveti grija sa aiba pantofi comozi
gothwing
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:03
da...asta e o superstitie
haioasa ka un mom dat atata timp cat nu stai sa te alergi prin biserica
iulik_flore
Postat pe 17 Noiembrie 2008 13:05
Superstitiile sunt niste prostii. Nu mai suntem atat de inapoiati sa credem in asa ceva. Suntem in secolul XXI. Ma bucur ca toti cei de pe acest forum nu mai cred in asa ceva. Intr-o casnicie nu exista cineva inferior sau superior, ci egalitate in cuplu. Pentru a mentine casnicia trebuie sa existe egalitate si sa te intelegi bine cu partenerul. Iar totul se imparte in mod egal intre cei 2 parteneri.
Roxy1000
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:30
dap asa am auzit si eu dar eu una nu cred .superstitii
claudya21
Postat pe 2 Decembrie 2008 19:01
Daca socrii, cumnatii, sau babele si mosii care mai sunt invitati pe la biserica vor sa pastrati traditia, va calcati reciproc pe picior. Tot la egalitate veti fi, si le-ati facut si placerea superstitiosilor.
Roxy1000
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:09
Dar da-i ignori pe toti si te faci ca nu stii sau ca ai uitat, nu e mai bine? Mie una mi se pare stupid...
fantome
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:18
leonardafilip
Postat pe 11 Ianuarie 2009 21:20
hm superstitiile sunt ptr cei care chiar cred in ele.. si chestia cu calcatu p picior... ai de zilele lui daca imi calca pantofiorii mei superbi de "plintesa" ...si o sa vada el atunci cu adevarat cine conduce in casa
BlackRoses
Postat pe 14 Ianuarie 2009 18:44


Dupa ce ca m-am impiedecat in rochie la fiecare dintre cele 3 ture facute in jurul mesei (si nu-s deloc impiedicata din fire dar aveam rochia cam lunga)si mai aveam si un km de voal in urma mea pe care nu reuseam sa-l adun de pe nasa care nici nu mai respira saraca, asta mai lipsea sa mai caut si piciorul lui sa-l calc

PS calcatul pe rochie se pune la socoteala , in locul celui pe picior? Nu de alta dar el a stat cam jumate din slujba cu piciorul pe marginea rochiei mele ! Voi fi condusa in viata nu gluma sau poate ''calcata'' (scuzati aluzia la zoologie dar nu m-am putut abtine sa nu fac putin misto de superstitiile astea)
bastiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:01
eu l-am calcat pe ambele picioare si mi-a lasat impresia ca eu conduc timp de aproape 4 ani pana cand mia deskis lumea okii ca de fapt el conduce, eu is la suprafata sefa,maregrija cu cei care va luati al mei e cu 11 ani mai mare si cam face ce vrea, eu am 24 de ani, si se vede peste tot ca e mai mare
verdes_marilena
Postat pe 5 Martie 2009 16:23
De la: George, la data 2008-12-03 16:09:59Daca socrii, cumnatii, sau babele si mosii care mai sunt invitati pe la biserica vor sa pastrati traditia, va calcati reciproc pe picior. Tot la egalitate veti fi, si le-ati facut si placerea superstitiosilor.

La faza asta am auzit alceva ca nu va fi egalitate ci va conduce cine calca ultimul.
yo5pek
Postat pe 5 Aprilie 2009 20:12
fetelor, va rog sa ma votati si voi ca sa pot pleca in vacanta http://www.infoturism.ro/acorda-puncte/89102/

orice vot in plus conteaza

va pup
floryna_l_lazy
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:11
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:08
Vai de el, daca imi ca strica pantofiorii...........
alice_cornelia
Postat pe 28 Aprilie 2009 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce trebuie sa faca un cavaler de onoare ? 6 De la: imagineanuntiitale 20 Mai 2013 12:16
MUZICA PT NUNTA BOTEZ SI DIFERITE EVENIMENTE TIMISOARA 1 De la: kudika420601 19 August 2011 19:04
Nunta: petrecere de zi sau de noapte? 13 De la: deya2005 20 Octombrie 2010 09:47
taxa pt biserica 38 De la: iulika_flore 9 Martie 2010 15:34
cum sunt prostite fetele crestine sa devina musulmane 137 De la: Dindirel 22 Mai 2015 00:43