Setari Cookie-uri

cununia religioasa ca-n filme

Ar fi foarte fain sa poti sa iti indeplinesti visul,dar asta depinde numai de preotul paroh si daca el considera ca nu incalca legile bisericesti.Eu am avut in vara asta nunta si nasii mei mi-au facut o surpriza foarte frumoasa :au decorat foarte frumos biserica si extriorul ei,am avut o fetita care mi-a aruncat petele de trandafiri pe care sa calc,am avut si porumbei,a vorbit cu preotul sa primeasca toata lumea in biserica si noi cu nasii sa intram la sfarsit,singuri,au asezat scaune la fel ca in bisericel catolice si au lasat un culoar pe care am pasit cu nasul la brat si cu voalul pe fata (pt ca la noi in biserica asa este traditia,nu cu tata sau oricene altcineva),iar in urma mea nasa cu mirele la brat,iar toata lumea s-a ridicat si s-a uitat cum pasim in biserica.Dar de muzica nu s-a pus problema si nu stiu daca ne-ar fi lasat.
Multa bafta!
rami_sefa
Postat pe 8 Decembrie 2008 22:56
nu,ma refeream la nasi,orga nu prea poti sa aduci in bisericile ortodoxe la noi in tm doar intr-o singura biserica te lasa cu orga,in general nu!
pisimaya_grace
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:04
e bine si atat
iti dai seama k fix la biserica respectiva m-as duce

rami_sefa ti-am vizionat pozele

m-ai lasat fara cuvinte, ai fost cu adevarat superbaaaaa
iulik_flore
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:33
poti sa intri si cu tatal

intr-adevar asa este traditia sa intri cu nasul insa te asigur k nici un preot nu are nimic inpotriva sa intri cu tatal
iulik_flore
Postat pe 9 Decembrie 2008 17:38
Buna fetelor.Ma bag si eu in discutiile voastre.Vreau sa stiu si eu cu cat timp inainte trebuie sa stabilesc data la biserica si starea civila.Noi am vrea sa facem nunta in vara si de luna aceasta ne apucam de pregatiri.PooP
toXicuta
Postat pe 4 Ianuarie 2009 14:34
la primarie actele se depun parca cu o luna inainte dar mergi si intreaba sigur

la biserica cu vreo 4-5 luni, din cauza aglomerarii s-ar putea sa nu mai gasesti loc sau sa te trezesti ca te programeaza pe la te miri de ora, 7 seara sau mai rau 12 ziua

asadar da-i bice
iulik_flore
Postat pe 5 Ianuarie 2009 12:40
Te sfatuiesc astfel ca sa nu faci 10 drumuri: mergi la Primarie si acolo iti vor da un biletel in care sunt specificate toate actele si criteriile pe care trebuie sa le ai si sa le indeplinesti cand te vei prezenta la primarie cu dosarul. Este bine sa adaugi in dosar si cele 2 xerocopii dupa buletinele celor 2 martori(in cazul in care unul dintre ei il uita in ziua respectiva....)
La noi a fost totul f bine organizat si ni s-a explicat totul in amanunt si ne-am prezentat cu dosarul inainte cu 10 zile de cununia religioasa.Dar poate la Bucuresti sau in alte parti trebuie sa mergi sa iti faci rezervare pt zi si ora de la inceputul anului ca sa stai linistit,iar dosarul il depui inainte cu 2 sapt de casatorie(asa prevede legislatia pt ca analizele sunt valabile doar 15 zile) Noi am facut analizele "pe bune" si am fost foarte multumiti.Dupa ce am facut analizele,am atasat si celelalte acte si le-am depus cu 7 zile inainte de marele eveniment)
Iti doresc succes!
La biserica trebuia sa te duci chiar de asta vara pt ca am observat ca este o nebunie.Dar cand te duci,este bine sa achiti si un avansa si sa ti se dea si chitanta ca sa nu ai surprize(li sa-u intamplat unor prieteni)
rami_sefa
Postat pe 6 Ianuarie 2009 17:36
De la: iulika_flore, la data 2008-12-09 17:33:03e bine si atat
iti dai seama k fix la biserica respectiva m-as duce

rami_sefa ti-am vizionat pozele

m-ai lasat fara cuvinte, ai fost cu adevarat superbaaaaa

Iti multumesc frumos pt sinceritate! Ma simt foarte flatata mai ales cand vin de la tine complimentele.Iti doresc si tie mult noroc in ziua nuntii si sa fi si mai frumoasa decat mine!!!!!
pupicei! Sincer nu m-am dat peste cap cu pregatirile pt mine personal(ti-am spus ca nu am apelat la nu stiu ce salon de fitze sau la o stilista....)M-a pus o vecina pe bigudiuri acasa,le-am scos,am dat cu mana prin par,am aplicat putin fixativ de la Wella si apoi mi l-am prins eu in cateva agrafe ca sa nu ma deranjeze vreun carliont pe fata ca nu l-as fi suportat din cauza caldurii,iar machiajul mi l-am realizat singura cu produse mai scumpe,dar nu neaparat profesionale(si tu ai putea sa ti l faci singura pt ca am vazut ca te pricepi mai bine decat mine) si nu vei fi nici dezamagita,vei sti exact ce ti se potriveste.
rami_sefa
Postat pe 6 Ianuarie 2009 17:43
Buna! Tu esti draguta carei i-am vizualizat superbele poze! Grabeste-te cu pregatirile importante inca de anul asta( din experienta proprie) si nu vei avea parte de neplaceri in ziua nuntii,crede-ma! Si biserica,si primaria,si restaurantul,si lautarii sau DJ-ul,Formatia.Asta este cel mai important,restul le faci pe parcurs,mai ales ca iti vin alte idei....
SUCCES si mult NOROC!
rami_sefa
Postat pe 6 Ianuarie 2009 17:45
multumesc de sugestii rami_sefa
pai da, vom merge sa inchiriem localul in vara spre toamna, asa se fac acolo inchirierile
pe urma restul le lasam inprimavara
cred insa ca...vom vorbi cu formatia din timp k sa nu fie aglomerati mai ales k ei nu sunt din bucuresti
lasam biserica si primaria din primavara anului cu nunta adik 2010
in rest...stai linistita k io am toate detaliile puse la punct, trebuie doar sa ma apuc de treaba

o zi frumoasa


iulik_flore
Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:11
fetelor ati fost la targul de nunti de la Rin Grand Hotel?

Ia uitati ce am gasit!!!!

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Tendinte_pentru_mirese_la_Wedding_and_Fashion_Show.html
iulik_flore
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:23
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochia_de_mireasa_cu_trena_.html fetelorrrrrrrrrrr superbe pentru inspiratie
iulik_flore
Postat pe 10 Februarie 2009 12:10
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro


Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:46
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 23:38
pai mai bine intreaba preotul parah ca el stie mai bine daca se poate

Postat pe 7 Iunie 2009 15:51
De la: ioanageorgiuady, la data 2008-11-03 15:36:12CU PLACERE SI MACAR FACI SI O FAPTA BUNA K IN GENERAL MUZICIENI K SI STUDENTI IN GENERAL SUNT DESTUL DE SARACI.
SPEE SA AI O NUNTA EXACT ASA CUM AI VISAT!!!!!!!!!!

Tin sa te contrazic...cum adica studentii sunt saraci? asta e o idee comunista. Uita-te in jur: saraci nu sunt neaparat studentii, ci cei mai putin privilegiati. Eu sunt studenta si cunosc multi studenti care nu sunt saraci. Hai sa nu mai fim studenti, ca sa nu fim saraci
raluk4coco_grace
Postat pe 18 Iunie 2009 17:25
tarot_healthy
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:28
Asa e ....daca te cununi la o alta biserica decat cea ortodoxa nu inseamna ca te convertesti.Eu sunt ortodoxa,iar prietenul meu catolic si ne vom casatori la biserica, catolica.Preotul a spus ca eu pot sa raman in continuare ortodoxa chiar daca ne casatorim catolic.
maya_18august
Postat pe 8 Septembrie 2009 14:39
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:14
Dezgrop un pic acest subiect, pentru ca mi se pare tare interesant. In special mi se pare interesant sa observ cate idei preconcepute avem mostenite.
Catolicii, spre surprinderea unora, au aceeasi religie ca si ortodocsii: sunt crestini. Diferentele sunt de rit, nu de credinta.
Pentru ca am consiliat cateva cupluri care au avut problemele descrise mai sus, va spun din experienta ca o cununie religioasa in rit catolic nu va omoara spiritul, nu va face necrestini si nu va umple de pacat. Daca esti ortodox si vrei cununie catolica, mergi la o biserica catolica si vei gasi acolo intelegere si bunavointa.
Din pacate, multi preoti ortodocsi cred ca orice tentativa de a "catoliciza" cununia este mai rea decat pacatul capital. Uita uneori, asa cum o fac si credinciosii ortodocsi, ca tot crestini suntem toti.
Inainte de toate, in alegerea ritului de cununie pe care il dorim, ar trebui sa ne intrebam care este dorinta noastra si unde ne simtim noi in liniste sufleteasca.

Multa implinire, tuturor!
avatarstuff
Postat pe 6 Aprilie 2010 10:52
De la: avatarstuff, la data 2010-04-06 10:52:48Dezgrop un pic acest subiect, pentru ca mi se pare tare interesant. In special mi se pare interesant sa observ cate idei preconcepute avem mostenite.
Catolicii, spre surprinderea unora, au aceeasi religie ca si ortodocsii: sunt crestini. Diferentele sunt de rit, nu de credinta.
Pentru ca am consiliat cateva cupluri care au avut problemele descrise mai sus, va spun din experienta ca o cununie religioasa in rit catolic nu va omoara spiritul, nu va face necrestini si nu va umple de pacat. Daca esti ortodox si vrei cununie catolica, mergi la o biserica catolica si vei gasi acolo intelegere si bunavointa.
Din pacate, multi preoti ortodocsi cred ca orice tentativa de a "catoliciza" cununia este mai rea decat pacatul capital. Uita uneori, asa cum o fac si credinciosii ortodocsi, ca tot crestini suntem toti.
Inainte de toate, in alegerea ritului de cununie pe care il dorim, ar trebui sa ne intrebam care este dorinta noastra si unde ne simtim noi in liniste sufleteasca.

subscriu

Multa implinire, tuturor!
iulik_flore
Postat pe 6 Aprilie 2010 16:08
eu am schimbat ceva la ritualurile noastre otodoxe. am vorbit cu preotul si am fost condusa la altar de tata. a fost un sentiment deosebit. sincer! iar pe inregistarea de la nunta am pus o piesa cantata la orga. astfel ca amintirile inregistrate sunt infrumusetate de o muzica dulce.e chiar ca si in filme.
aly_b
Postat pe 6 Aprilie 2010 19:27
De la: aly_b, la data 2010-04-06 19:27:15eu am schimbat ceva la ritualurile noastre otodoxe. am vorbit cu preotul si am fost condusa la altar de tata. a fost un sentiment deosebit. sincer! iar pe inregistarea de la nunta am pus o piesa cantata la orga. astfel ca amintirile inregistrate sunt infrumusetate de o muzica dulce.e chiar ca si in filme.


bravo
iulik_flore
Postat pe 8 Aprilie 2010 21:41
Eu sunt ortodoxa și viitorul meu soț este catolic. Ne vom cununa la catolici tocmai pentru ca slujba este una deosebita. Am vorbit cu preotul și ne-a spus ca nu are importanta religia nașilor ci doar sa fie cununați și religios. Spunea ca Dumnezeu și învãțãtura creștinã conțin același adevãr. Problema noastrã este cã nu avem nași :(
Dementa_grace
Postat pe 11 Iunie 2010 16:33
inchiriez porumbei albi pt intrarea in biserica sau la iesire. porumbei voiajori care vor zbura si voltati care stau pe pamant langa mireasa.contact bogdan84v@yahoo.com pret in jur de 300 ron dar cu siguranta atmosfera creeata de acesti porumbei valoreaza mult mai mult
bogdan84_grace
Postat pe 5 Iulie 2010 17:09
Bunaaa! Sunt din Sibiu si eu si vrem cununia religioasa in biserica greci catolica..pentru mai multe detalii contacteaza-mã te rog pe Facebook aron maria Alexandra...ca as vrea sa stiu biserica la care atu fost voi...merci mult !
Aron_Maria_Alexandra_1
Postat pe 6 August 2016 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Superstitii haioase 113 De la: amalia79_healthy 26 Martie 2013 22:25
Ramai sclavul societatii sau nu? Ai sau nu ai tupeul sa spargi tiparele? 35 De la: klarra 22 Februarie 2010 16:30
traditie deosebita(imprumutata!) 36 De la: happycorazon 6 Ianuarie 2010 00:43
Poate sa fie rau daca te tine 20-30 min o partida ce amor 43 De la: paulanebunatik 1 Septembrie 2010 14:09
Momente artistice pentru nunti si evenimente artistice, cultural, sportive si de divertisment 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 10:00