Setari Cookie-uri

nasii dau bani la masa ori cadou mirilor?

am o dilema... eu stiam ca nasii dau cadou mirilor, ceva frumos, pompos si cu o valoare insemnata. mai apoi am auzit idei cum ca nasii dau bani la masa mirilor!!!???? deci pana la urma care sunt atributiile nasilor? sau sunt amandoua, si cadou si bani?
amalia79_healthy
Postat pe 20 August 2008 11:03
Eu stiu asa: nasii platesc buchetele si voalul miresei, cununia la biserica, dau dar la masa mirilor si pot da si cadou de cununie.
Mirii iau nasilor un cadou care se da dupa ce inchina nasii sau a doua zi la asa-zisa "cale mare".
fantome
Postat pe 20 August 2008 15:03
fantome are dreptate camasta fac nasii,in plus cumpara florile care se pun in piept irelui si nasului.nasii aduc un cadou si la cununie si dau si dar la masa.depinde totusi si de nasi.

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:04
pai tre sa cumpere voal,coronita,lumanari si floare mirelui...apoi tre sa faca cadou mirilor...tre sa plateasca cununia religioasa si sa dea bani pe masa......

Postat pe 7 Septembrie 2008 23:42
De la: oanamichel, la data 2008-09-03 17:04:14fantome are dreptate camasta fac nasii,in plus cumpara florile care se pun in piept irelui si nasului.nasii aduc un cadou si la cununie si dau si dar la masa.depinde totusi si de nasi.



mirii cumpara florile nasilor si nuntasilor...nu-si cumpara nasul singur floarea

Postat pe 7 Septembrie 2008 23:42
la noi florile care au fost in piept la nas si mire au fost cumparate de nasi,asa e traditia.

Postat pe 8 Septembrie 2008 20:11
Eu stiu ca nasii trebuie sa cumpere lumanarile, buchetul miresei, floarea mirelui (chiar daca o cumpara mireasa, va trebui sa fie platita de nasi), coronita si voalul miresei, basmaluta sau esarfa pentru mireasa, sa plateasca la biserica, turta miresei, sa dea darul la masa si un cadou mirilor pentru cununia civila. Daca fac cununia civila separat, atunci cadoul se da in ziua cununiei civile. Buchetul miresei trebuie platit de ginere, caci ginerele ofera buchetul nasei. Dar obiceiurile mai difera, in ultimul timp se cer "mai multe" nasilor. Dar trebuie sa tina cont si mirii ca nasii inseamna "parinti spirituali", care sa-i indrume pe un drum bun, sa le dea un sfat cand au nevoie. Nasii nu inseamna "oameni cu bani".

Postat pe 15 Septembrie 2008 16:41
desi am avut o groaza de propuneri, nasii i-am ales dupa cum ne-a dictat inima. o pereche tanara culmea necasatorita! am facut in asa fel incat sa faca ei nunta cu o luna inaintea noastra. sunt mai instariti, dar asta n-a fost un criteriu de selectie.
oricat ai zice ca faci o nunta "fara obligatii si fara pretentii" realitatea e ca totul costa si sa cununi in ziua de azi nu e chiar floare la ureche.
placerea nasilor nostri a fost sa cumpere ei lumanarile, buchetele, turta, voalul, coronita (dar eu nu vreau sa-mi pun ), baticul si sa plateasca biserica. noi nu le-am impus nimic. restaurantul l-au descoperit ei, ne-am dus, ne-a placut si dupa 3 zile am dat avansul fara sa mai stam pe ganduri. rostul nasilor este sa se implice pe parcursul pregatirilor, sa sara in ajutorul viitorilor fini, sa se faca utili...noi am avut norocul asta!
raly_uca
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:21
la mine e o situatie mai dificila cu 10 zile inaite de nuta adica acu vreo 4 zile in urama..."nasi" m-au anuntat ca nu ne ma cununa...am ramas masca si vreau sa zic ca sunt foarte suparata si neincrezatoare....acu nu stiu ce sa fac...problema e in felul urmator fosti nasi imi dau tot ce mi-au cumparat si nu stiu daca e bine sau e rau
viorica_perianu
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:55
mamaaa..ce nasol viorica...maaa..ce oameni.. cum te pot lasa balta dupa ce ai dat si invitatiile cu numele lor?
(ia-le tt fata...nici nu te gandi...macar sa le faci paguba...:)))
caurea_grace
Postat pe 20 Septembrie 2008 10:09
O situatie chiar dificila, Viorica!

Postat pe 21 Septembrie 2008 23:21
De la: viorica_perianu, la data 2008-09-17 14:55:50la mine e o situatie mai dificila cu 10 zile inaite de nuta adica acu vreo 4 zile in urama..."nasi" m-au anuntat ca nu ne ma cununa...am ramas masca si vreau sa zic ca sunt foarte suparata si neincrezatoare....acu nu stiu ce sa fac...problema e in felul urmator fosti nasi imi dau tot ce mi-au cumparat si nu stiu daca e bine sau e rau


buna,
la noi s-a intamplat si mai rau, trebuia sa avem nunta anul trecut dar o vom face abia sambata asta pentru ca anul trecut sambata trebuia sa fie nunta iar in acea saptamana,luni dimineata nasii au avut accident de masina si au murit.
nu vrea sa stie nimeni prin ce am trecut si nu doresc nimanui asa ceva...
am trecut si peste asta cu bine si vom avea nunta sambata asta. ne dorim din tot sufletul sa iasa cat mai frumos si sa se simta lumea bine!
anka_hanneman
Postat pe 30 Septembrie 2008 03:39
Buna fetelor. M-am intors.
Imi pare rau sa aud vesti triste referitoare la detalii ce tin de nuntile voasre.
Nasii iti pot rezerva multe surprize...
Noi ne-am ales nasi care sa nu aiba probleme financiare , pentru care nunta sa nu reprezinte un efort financiar. Ne-am platit singuri lumanarile, voalul, furatul miresei... TOT. Pe masa au dat 1000 de lei, aproape ca un invitat de rand. Am ramas cu gura cascata dar nu ne-am suparat, atat au vrut, atat au dat.
Ei au fost cei care ne-au tinut pirostiile si ii respectam ca nasi.
fantome
Postat pe 11 Octombrie 2008 10:36
.....Si au avut pretentie, probabil .... si la un cadou....?! Si poate chiar un cadou mai scump.....Atunci, care a fost atributia nasilor? Doar cu numele? Asa procedeaza unii, incat nu isi fac probleme financiare....dar se lauda ca sunt nasi.
Iarta-ma, dar eu ma gandeam cand am cununat ca poate nu sunt suficienti bani cat am oferit la masa, desi am dat 2000 lei, plus voal, coronita, esarfa, turta, lumanari, biserica, bomboane la biserica, colier, gentuta, parfum, ruj, trusa fard, iar la cununia civila le-am dat bani sa-si cumpere verighete..... Nu am platit noi furatul miresei deoarece s-a furat dupa 12.00 noaptea. Daca se fura pana in 12.00, atunci plateam noi.Iar noi, am primit o friteuza mica si un mini tocator, ambele nu cred ca au costat mai mult de 150, maxim 200 lei.

Postat pe 12 Octombrie 2008 19:03
Vai Mariuta, cred ca daca aveau pretentii si la cadouri, ma dezamageau complet. N-au avut, desi noi le-am cumparat din Grecia o icoana. Ieri ne-au scos la biserica si ne-au facut cadou un set de tacamuri de calitate.
Noi putem spune fara a fi lipsiti de modestie ca suntem niste fini model.

Acum sunt cateva perechi de tineri care ne vor in urmatorii ani ca si nasi. Am sa fac tot ce pot pt ei...
fantome
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:27
Chiar fini model sunteti! Sa va ajute Dumnezeu!
Important este ca voi sa va intelegeti, sa fiti sanatosi, sa aveti noroc in viata! Este bine ca v-ati unit destinele in fata lui Dumnezeu!

Postat pe 13 Octombrie 2008 15:22
Sarut mana, Mariuta! La fel iti dorim si tie si se te ajute Dumnezeu sa mai cununi si sa mai ajuti alti copii.
fantome
Postat pe 14 Octombrie 2008 15:25
ce dragutz!...noi am facut logodna de ctin si elena pt ca el e ctin si eu elena..:X...si pana la logodna...aveam cred ca cel putin 10 perechi de nasi...dupa logodn...nimeni nu avea bani, dar toti ar fi vrut sa ne aibe c fini...pana la urma a acceptat un coleg de al llui "renu meu"...si sincer va zic... ca deja ne`au ajutat f mult...si pana la nunta mai sunt vreo 10 luni..nu sunt instariti...dar sunt niste oameni de nota 20...si de aceeasi vs cu noi...toata lumea din anturajul nostru rade de nasu "cik a inghitzit secera"...e mai uratel intr`adevar./..dar nu`mi pasa...sunt oameni!
Heleen
Postat pe 17 Octombrie 2008 09:01
anka_hanneman
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:38
De la: anka_hanneman, la data 2008-10-19 11:38:46Noi nu am avut nici un fel de pretentii de la nasi. Singurele lor cheltuieli in afara de darul pe care l-au dat la masa au fost buchetele si lumanarile....aaa...si a tinut nasa sa-mi ia batic ( pe care mi l-a dat separat de nunta, eu nu am vrut sa fac momentul cu scosul voalului...nu-mi place ). In rest am suportat noi toate cheltuielile, voalul nu puteam sa cer sa mi-l cumpere ei, a costat 12 milioane si a fost moftul meu, coronita nu am avut (nu am vrut) iar la cadou inca nu ne-am gandit. Cred ca nasii ii alegi pentru ca-ti plac oamenii, sunt un soi de rude pe care poti sa le alegi si nu conteaza partea materiala, asa il puneam nas pe Prigoana
anka_hanneman
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:40
acesta este site-ul meu de pregatiri pentru nunta.va invit sa va alaturati grupului si sa va inregistrati daca va face placere.multumesc! http://kentutza.at.ua/

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:33
Mai, nasii nostrii ne-au dat si bani si ne-au dat si niste cadouri de casa noua. Banii au fost multisori iar cadourile foarte inspirate (gen filtru de cafea ca nu ma pricep sa fac vesela lenjerie de pat, etc). Sincer mie nu imi plac cadourile alea pompoase gen reclama de la Altex sau strigarea de dar si din fericire totul a fost discret...Cand am avut un moment liber la petrecere ne-am asezat pe terasa frumusel doar noi patru. Dar asta depinde si de nasii tai; poti sa intrebi pe cineva care ii cunoaste cum au facut si la alte nunti sau ce au de gand sa faca daca ei sunt secretosi.
Alexuta_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 11:29
Nasii nostri au fost niste draguti si sunt in continuare .Ne-au ajutat cu sfaturi pe ici pe colo ,dar in rest ne-au lasat sa alegem noi totul pt ca gusturile nu se discuta.Chiar nasa draguta de ea mi-a facut la comanda lumanarile cum am vrut eu.. si au iesit super.
Si de dar nu mai pomenesc au fost super au dat cat parintii nostri.
Depinde foarte mult dk vrei sa ajuti cu adevarat sau daca vrei doar sa te umfli in pene.
flururas
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:49
aici..la mine in Suceava..nasii fac cadouri mirilor de obicei ce au nevoie in casa (ceva de casa noua-vesela, tacamuri, cuptor cu microunde..etc) iar la masa festiva..dau si bani dar mult mai mult ca un nuntas oarecare!!
byanka_2009
Postat pe 31 Martie 2009 15:38
aaa.. si tot ei isi cumpara lumanarile de cununie si platesc preotul la biserica cand se face cununia religioasa
byanka_2009
Postat pe 31 Martie 2009 15:39
buna!in sfarsit pot sa vb si eu despre nasii nostri de cununie.sunt niste oameni foarte ciudati.nu vorbesc frumos cu noi decat dc le ducem ceva cat de cat de valoare cand mergem in vizita.nu ne suna niciodata decat atunci cand au nevoie sa duca ceva bagaj la tara.nu mai spun k atunci cand am nascut-o pe fetita nu au venit s-o vada pana la botez pe motiv k noi,finii venim cu bebelusul la ei in vizita.socrii mei le-au dat cadouri peste codouri,iar ei,nasii au vrut si bani de nunta.in afara de banii pe care i-am dat ne-au mai dat la nunta 9 milioane si au fost 7 persoane.nu mai spun k s-au laudat la toata lumea k au cheltuit o gramada de bani cu nunta noastra.au fost foarte suparati k au facut lumanarile si buchetele din crini imperiali si trandafiri si au costat foarte mult.nici macar nu s-au sfiit sa-mi zica asta in ziua nuntii.la orice eveniment au avut de comentat.
grace000456
Postat pe 7 Aprilie 2009 10:27
merci pt raspuns draga mea.m-am hotarat sa nu mai pun la inima tot.pana la urma asta e:nu putem sa-i schimbam noi.pa pa
grace000456
Postat pe 7 Aprilie 2009 20:54
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro




Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:21
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Ultimele_tendinte_in_materie_de_voaluri.html

PTR MIRESICILE INTERESATE DE VOALURI
iulik_flore
Postat pe 5 Mai 2009 11:18
Toate in fond sunt traditii si nimeni nu stie de ce sunt asa.
Deci, faceti cum vreti si cum considerati ca e bine.
iulia100
Postat pe 12 Mai 2009 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat de o ideie 7 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:21
Putin ajutor! 8 De la: kudika318477 11 Decembrie 2010 03:59
invitatii speciale pentru parinti 10 De la: albacz7 4 Noiembrie 2009 18:11
nunta la pitesti 3 De la: marry 29 Martie 2010 18:43
casuta pentru bani 34 De la: CRINUT 10 Februarie 2010 16:10