Setari Cookie-uri

nasii dau bani la masa ori cadou mirilor?

De la: allyy, la data 2008-08-20 11:03:02am o dilema... eu stiam ca nasii dau cadou mirilor, ceva frumos, pompos si cu o valoare insemnata. mai apoi am auzit idei cum ca nasii dau bani la masa mirilor!!!???? deci pana la urma care sunt atributiile nasilor? sau sunt amandoua, si cadou si bani?


depinde de zona


in ardeal nasii dau o cinste mai mare in bani si un cadou, plus ei platesc lumanarile, legatul drumului, furatul pantofului si a miresei...
mireasa ii face nasei un tort mai mic de ciocolata pe care il da la sfarsit cadou...
micki23
Postat pe 15 Mai 2009 23:51
asa cum s-a mai spus mai sus, depinde de zona.
la mine de exemplu nasii ne-au dat cadou la cununia civila, au dat si dar la nunta, au luat lumarile si nasa mi-a platit voalul si coronita.

insa mai sunt si alte obiceiuri precum: nasii platesc tot ce tine de flori (lumarile, buchetul miresei si a nasei, florile de pus in piept)
carmela_grace
Postat pe 6 Iulie 2009 16:30
Buna fetelor! Eu am avut nunta anul trecut in mai...eu stiu ca nasii trebuie sa faca urmatoarele: sa plateasca buchetul miresei, sa faca lumanarile, sa cumpere voal,coronita,oglinda si palarie sau batic(dupa preferinte) pentru mireasa, turta miresei si vin, sa le dea un cadou in functie de posibilitati mirilor, cadou pentru cununie si sa plateasca un dar mai mare la masa.Daca voi stiti mai multe, va rog mentionati, avand in evdere ca o sa fiu si eu nasa in mai anul viitor :) si am o pereche de fini tineri si frumosi si ne intelegem extraordinar de bine cu ei! Sa le dea Dumnezeu multa sanatate! Mentionez ca sunt din Bucuresti si cam astea ar obiceiurile pe care eu le stiu..Multumesc, va pup
Mixture
Postat pe 13 August 2009 12:21
buna.la mine la nunta nasa mi-a cumparat lumanarile,voalu,coronita,floarea mirelui si mi-a platit taxa la biserik,iar seara mi-a dar cadoul si bani k dar.iar eu le-am luat buchetele si florile de piept.si seara le-am dat cadoul.asta depinde mult de nasi dar cel mai bine sa-i intrebati din timp ce pretentii au ,k nu cumva sa va treziti in ziua nunti k nu le convine ceva sau dupa nunta sa auzitii comentarii.la mn a fost f. bn i-am intrebat de dinainte si a fost toata lumea fericita
KATTY_grace
Postat pe 20 August 2009 15:17
buna fetelor sunt o viitoare nasica dar vreau sa va zic ca o sa am niste fini minunati noi o sa cumparam tot ceea ce tine de noi dar nu stim cat sa mai dam pe masa banii sau cadou?
va rog daca se poate ajutatima cu un sfat
ei nu vor sa ne lase sa facem noi toate cumparaturile pt ca suntem prieteni fff buni si dorinta lor a fost aceea de a ne alege pe noi dar ne-au anuntat cu 2luni inainte am eu timp sa mai strang niste banuti?
mytytyca
Postat pe 20 August 2009 23:10
la noi in ardeal mirele cumpara buchetele ptr. mireasa nasa si domnisoare de onoare,voalul sil ia mireasa impreuna cu rochia sau poate chiar mirele nasii cumpara lumanarile platesc slujba la biserica ,cinstesc in plic la masa si iau si un cadou ptr miri. si mirii la randul lor trebuie sa le cumpere cate un cadou nasilor dupa nunta.Ceea ce nu inteleg e dece trebuie platita taxa de cununie de doua ori adica de miri cand te duci sa programezi la bierica si de catre nasi dupa slujba cand este chemat de catre preot in altar.pentru plata mirilor se taie chitanta tr cea a nasilor nu se da nimic.
grace004095
Postat pe 21 August 2009 09:09
tarot_healthy
Postat pe 21 August 2009 13:47
Nasii dau cadou la cununia civila si dar(bani )la nunta. Pentru cadouri pentru miri, pentru nasi...si nu numai intra pe www.topcadouri.ro
kudika310478
Postat pe 29 Iulie 2010 16:45
Eu stiu,de la nasii nostri si de la parintii mei care au cununat cateva cupluri ca nasii fac urmatoarele:cumpara voalul si coronita miresei,o esarfa pt.dezgatit,floarea ginerelui,buchetul miresei,lumanarile de cununie,platesc preotul la biserica,da un cadou la cununia civila si dar pe masa (in bani) tinerilor casatoriti.Cam atat stiu eu.Depinde insa foarte mult si de zona in care se sarbatoreste nunta .Salutari...!
grace009320
Postat pe 26 August 2010 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cedez nunta 9 octombrie 2010 56 De la: _oktober_ 11 August 2010 22:03
Aranjamente de flori naturale sau de flori artificiale la nunta? 19 De la: ffcorina 12 Februarie 2010 11:41
Dansul oriental! 18 De la: Vandcostumeorientale 13 Mai 2013 10:14
porumbei sau fluturi la nunta 1 De la: irinnaioanna 18 Septembrie 2009 11:47
Tunul de confetti 26 De la: Cassey 12 Octombrie 2009 06:17