Setari Cookie-uri

Imi pastrez numele sau urmez traditia?

Corect, Iulika.
fantome
Postat pe 31 Octombrie 2008 15:23

multumesc fantome
iulik_flore
Postat pe 2 Noiembrie 2008 23:06
Subsemnez si eu aici ...Sotul meu si-a dorit sa aiba si numele meu de familie pe langa al lui, ..asa ca avem 2 nume de familie
mikaela_ta_grace
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:44
ce sot scump am...a zis ca vea sa fie si el baiatul tatalui meu
mikaela_ta_grace
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:48
De la: pisiqutza18, la data 2008-09-27 13:56:16 pe 25 oct ma casatorec,sunt ink nehotarata in privinta acceptarii numelui lui,plus k numele meu de familie este ok fatza de al sau....nu stiu ce sa fac , il iubesc dar nici PLOTOAGA nu ma pot numi..


rocsanyk3
Postat pe 11 Decembrie 2008 13:22
Eu am urmat traditia dar intotdeauna mi-am dorit sa-mi pastrez numele ... am discutat si noi mult pe tema asta el pe-a lui(sa fiu femeia lui) si eu pe-a mea(ca imi place prea mult numele meu si nu vreau sa renunt) ....pana la urma m-am lasat convinsa dar ink imi mai pare rau... e de kkt ...parca am renuntat la toata viata mea dinainte...toate actele, diplomele, prietenii, colegii care ma strigau dupa numele de fam prescurtat Pety... cred ca trebuie sa va ganditi bine la decizia luata ca e mai important decat pare.... nici cand am zis ca vreau sa-l iau pe al lui nu eram 100% sigura dar am zis asa sa-i fac pe plac....
cont la banca...contract pe apartament...actele pe spania...unde ma duc is pe numele celalalt...

ganditi-va ca stati cativa ani impreuna si dupa aia daca divortezi doamne fereste ca se poate intampla....iarasi schimba toata identitatea ta....nu intri mai tare in depresie? ca-ti aduc aminte de el oriunde te duci ?

e frumos asa....familia X intra toti acolo dar poate sa fie familia X Y si sa intre toti acolo.....pui un singur nume copiilor nu trebuie sa se cheme Ana-Maria-Magdalena X Y....

in fine....fiecare face ce vrea si cum considera ca e mai bine pt ei
rocsanyk3
Postat pe 11 Decembrie 2008 13:41
De la: paoolac, la data 2008-10-29 21:37:27Mda...eu am luat numele lui. Ca asa trebuie. Insa cred ca numele meu defata suna mai frumos ca al lui..in fine...el ar fi avut mult pre multe acte de schimbat. Si la inceput cand i-ampropus sa se treaca el pe numele meu nu a avut nimic impotriva, ba chiar i-a suras ideea. Daa..asta pana in momentul in care i-a spus lu ma-sa care s-a crizat..cand a auzit asa ceva.."cum e normal asa ceva? in neamul ei? ca cine va duce numele mai departe? ca o sa rada toti de el? ca el se insoara sau se marita?"....
Si in fine..am lasat de la mine..si am facut lucrurile cum trebuie..ca la carte. La noi actele le-a depus socru-miu. Ca el lucreaza la primarie. Si noi oricum eram prea ocupati in perioada aia. Si stiu ca m-a sunat special sa ma intrebe cum completeaza actele. Raman pe numele meu..sau il iau pe al lui.Asa ca acum sunt doamna lui. Si avem acelasi nume.Dar parca imi lipseste vechiul nume..si inca nu m-am obisbuit cu cel nou..si inca mai completez acte , formulare , cu numele vechi..dupa care .. imi dau seama ca am gresit si mai cer un exemplar..

si eu la fel! inca nu m-am obisnuit cu numele lui! si parca nu ma simt doamna ... ''numele lui'' ! pt ca doamna aia e maica-sa! si se tine bine de numele lui! dar daca as fi sugerat sa-l pastrez pe al meu ar fi fost jale! maica-sa s-ar fi crizat rau! in familia ei asa ceva?
oricum mi-edor de numele meu ! era si frumos si asa cum a mai spus cineva : renuntand la el parca am renuntat la toata viata mea dinnainte!
kagome_grace
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:48
si eu am vrut sa imi pastrez numele de fata si langa el sa-l adaug pe al lui... dar legea noastra nu permite acest lucru decat daca si-ar fi luat si el numele meu( ceea ce mie nu mi-a convenit si de aceea nici nu i-am propus asta) si in cele din urma am hotarat sa iau eu numele lui.. acum tb doar sa ma obisnuiesc sa-l folosesc:P mom am un defect profesional in care se aude numa si numa numele meu:D
traiasca obisnuinta .
acum sunt o doamna.
flururas
Postat pe 13 Ianuarie 2009 17:30
Insensibila de mine , am renuntat la numele de d-soara fara nici o ezitare !
Oricum nu suna bine, macar cel nou e mai ciudat (Hahuie) dar nu haios ca al meu (Capmare). Cred k si daca aveam alt nume (ionescu, popescu etc) tot nu mi-as fi batut capul cu asta, l-as fi schimbat fara pb. Nu de alta dar oricum nu-s vedete si nu risc sa nu ma mai cunoasca lumea la TV
Cat despre faptul k nu ma mai simt eu sau k as fi lasat totul in urma sincera sa fiu nu simt asa. Tot eu sunt, lumea stie k m-am maritat, mi-am facut id de mess cu numele nou, le-am comunicat tuturor si gata!
Mi s-a intamplat sa nu stiu cum ma cheama pt k imi venea sa raspund cu numele vechi si dupaia ma gandeam stai k nu ma mai cheama asa dar n-a fost prea grav, in timp te obisnuiesti cu noul nume si cel vechi ti se pare k suna ciudat.
Eu zic sa nu va stresati pe tema asta k si asa avem destule surse de stres,una in plus nu ne mai trebuie !
bastiuta
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:00
Parerea mea e ca traditia nu ar trebui sa conteze. Fiecare face cum simte ca e mai bine. Si aceasta tema nu ar trebui sa fie un subiect de cearta.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 02:42
Apropo de numele meu de familie. Nu suna chiar asa de bine si as fi bucuros sa il schimb.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 02:52
Insa eu voi respecta nu decizia parintior, nu a socrilor, ci voi tine cont doar de dorinta fetei. Aceasta chestie eu cred ca daca as avea prietena as lamuri-o in mai putin de 2 min.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 02:58
Toate ca toate dar va dati seama ce semnatura lungaaaaaaaaaaa voi avea daca ii iau si numele lui?
Numele meu de domnisoara e Iancu...daca il adaug si pe al lui Crijanovschi,scriu pana seara la semnatura.....deci,ce sa fac?
NadiaAntikieva10
Postat pe 14 Ianuarie 2009 03:03
Eu ma incadrez in categoria celor care vor sa-si pastreze si numele de domnisoara, nu pt ca ar fi extraordinar de frumos (Soare), dar mie imi place.
Plus de asta nu-mi place de nicio culoare numele lui (Ghita) si el stie lucrul asta. In final a ramas sa ne gandim, ori ramane fiecare cu numele lui, ceea ce mi se pare ok, ori le reunim ca sa nu fie cu suparare...
Pana in iulie mai avem timp de gandire...
raly_uca
Postat pe 14 Ianuarie 2009 08:54
De la: azumiazm, la data 2009-01-14 03:03:04Toate ca toate dar va dati seama ce semnatura lungaaaaaaaaaaa voi avea daca ii iau si numele lui?
Numele meu de domnisoara e Iancu...daca il adaug si pe al lui Crijanovschi,scriu pana seara la semnatura.....deci,ce sa fac?


faci cum crezi iubita
nu te mai gandi la amantuntele astea
si pe mine ma va chema spre ex Nicolaescu Roman plus doua prenume, dintre care al doilea f lung
ca sa va spun ceva, asta a fost prima conditie cand ne-am gandit la casatorie ca sa nu existe probleme mai tarziu
sa stim dinainte, ori fiecare cu numele lui, ori reunite

sa nu cumva sa imi faca vreo faza k nu ma mai marit
iulik_flore
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:03
Nu uitati ca exista si veversa. Adica baiatul sa ia numele fetei. Cel putin am auzit asta de la mama dar nu stiu daca se confirma.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:28
Exista si viceversa am vrut sa spun.
Roxy1000
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:28
eu am fost la o nunta unde nu ea a luat numele sotului ci el a luat numele ei de familie
carmela_grace
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:12
De la: carmela, la data 2009-01-27 12:12:37eu am fost la o nunta unde nu ea a luat numele sotului ci el a luat numele ei de familie

si eu stiu un cuplu care s-au casatorit si el si-a schimbat numele pentru ca avea interdictie in afara si asa a scapat de probleme ...
rocsanyk3
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:07
la mine el era complexat de numele lui si zicea ca toata viata si-a dorit sa scape de numele lui.
carmela_grace
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:43
ce n-as da sa gandeasca si al meu la fel...
dar de unde, e f mandru de numele lui!!!!!!!!!
raly_uca
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:22
Eu voi avea nunta anul acesta in august si inca de la bun inceput i-am spus sa nu se astepte sa-mi schimb numele de familie. Din "n" motive:
- de ce sa-mi schimb doar eu toate actele? Daca vrea sa avem acelasi nume, de ce nu si-l schimba el?

-nu sunt apartament, masina, etc sa mi se schimbe proprietarul in talon.

-va fi foarte haios cand va fi strigat din greseala Dl. popescu (asta e numele meu de familie). Cine ma va cunoaste intai pe mine si va afla ca sunt casatorita va presupune automat ca el are acelasi nume cu mine

Pana la urma ideea mea de baza e "de ce eu si nu tu?" (raspunsul "pt ca eu sunt femeie" este nevalid din start) plus ca toata chestia asta imi da o senzatie de "schimbarea proprietarului".

In cazul nostru varianta cu numele compus nu este o varianta: am 2 prenume lungi, 3 initiale ale tatalui, numele meu de familie plus al lui, care este de asemenea lung, As ajunge sa am buletinul cat o coperta de revista
Marrgot
Postat pe 24 Iunie 2009 00:36
buna am si eu o intrebare eu sunt in spania..luna viitoare avem nunta in romania..eu sunt decisa sami scimb numele..dar biletele de avion sunt deja luate dus intors..nunta e in 25 iulie iar noi ne intoarcem in 31 iulie.o sa am vreo problema la intoarcere???eu ma gandeam sami schimb buletinul,dar pasaportul nu...ca sa ma pot intoarce..ca numele sa fie celas ca pe bilet..multumesc sper sami raspunda cineva binenteles care cunoaste astfel de situatii.multumesc
grace002728
Postat pe 24 Iunie 2009 11:19
De la: grace002728, la data 2009-06-24 11:19:48buna am si eu o intrebare eu sunt in spania..luna viitoare avem nunta in romania..eu sunt decisa sami scimb numele..dar biletele de avion sunt deja luate dus intors..nunta e in 25 iulie iar noi ne intoarcem in 31 iulie.o sa am vreo problema la intoarcere???eu ma gandeam sami schimb buletinul,dar pasaportul nu...ca sa ma pot intoarce..ca numele sa fie celas ca pe bilet..multumesc sper sami raspunda cineva binenteles care cunoaste astfel de situatii.multumesc


decat sa iti dam noi un raspun care poate nu e adevarat mai binte te interesezi la compania cu care vei efectua zborul cum e mai bine sa faci si daca vei avea probleme. Asa vei stii la ce sa te astepti
carmela_grace
Postat pe 22 Iulie 2009 12:44
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:41
Dragii mei, v-ati pus intrebarea: ce te faci daca sotul are deja doua nume, al tatalui si al mamei? Tie ce-ti ramane de facut astfel incat sa se inchida cercul si sa purtati toata familia(sot+sotie+copii) acelasi nume? E o decizie foarte grea pt mine pentru ca mie nu-mi ramane decat sa renunt la numele meu si sa il iau la pachet si pe al mamei lui. Suna putin a conflict de orgolii. Mama lui e un om extraordinar, o iubesc din tot sufletul, dar parca totusi....
alina_miha
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:50
Draga, nu dovedesti nimic dak iei numele sotzului la casatorie(nici dak nu-l iei)!
Vreau sa te vad, ii pastrezi numele si dupa divort?
Abia atunci, dovedesti ceva!
nattysor_grace
Postat pe 2 Ianuarie 2010 02:10
nattysor_grace
Postat pe 2 Ianuarie 2010 02:13
noi vom lua ambele nume

si eu mi-am pus intrebarea: "ce va face copilul meu?"

dc va intalni si el pe cineva care va avea tot 2 nume de familie si va dori sa si le pastreze si pe ale lui dar sa le ia si pe ale sotului/sotiei va avea 4 nume de familie

si dc urmasii lor vor proceda la fel??????

trebuie sa se sfarseasca la un mom dat nu?

dc nu, vom ajunge ca la spanioli

jose armando hernandez de jesus de santa lucia



a propos, exista vreo limitare de nume de familie?

sau pot asa, sa am 100 de nume
iulik_flore
Postat pe 2 Ianuarie 2010 22:19
aaa, la un mom dat cred ca o sa uit
iulik_flore
Postat pe 2 Ianuarie 2010 22:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
miresici din craiova 61 De la: kudika340782 15 Decembrie 2010 18:06
inchiriere si vanzare rochii de mireasa 1 De la: leti 17 Noiembrie 2009 13:30
fetelor va recomand cei mai sooper fotografi existenti!!!! 22 De la: alcmenea 15 Iulie 2016 11:41
unde comandam tortul miresei? 22 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:17
Iubire la distanta 4 De la: pickard 28 Iunie 2011 23:12