Setari Cookie-uri

Traditie din zona Vrancea

Cunosc un cuplu care va face nunta anul viitor. Si in discutiile cu "mireasa" despre planificare, mi-a povestit o traditie foarte interesanta: ca nunta incepe practic cu 2 zile inainte si termina luni! adica, ceva gen ca joi inviti nasii la masa, vineri rudele apropiate si prietenii foarte apropiati, sambata nunta propriu-zisa si duminica iar inviti persoanele cele mai apropiate la ciorba de burta! E adevarat? Sunt un pic uimita pentru ca 1. nu sunt de prin partea locului, 2. dar urmeaza sa ma casatoresc tot in zona asta. Si nu cred ca as rezista fizic si financiar la traditia asta!
raspberry_grace
Postat pe 2 Martie 2010 16:35
PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
preturi minime!!!activam in timisoara dar si-n toata tara...
Marry_grace
Postat pe 17 Martie 2010 08:30
salutare!tin sa te anunt ca si prin zona buzaului este tot asa,,nunta incepe de joi si se termina duminica cu ciorba de burta:)))
milka_platon
Postat pe 17 Martie 2010 10:15
buna, eu sunt de prin partea Vrancei, intr-adevar asa sunt traditiile dar nu prea se mai respecta exact......nunta incepe cam asa: vineri se bat brazi la mire, nasi, mireasa, si apoi barbati se opresc la mire la o mica petrecere, sambata nunta si duminica ciorba de burta, pe la tara insa vinerea sunt "vedrele" si incep cu batutul brazilor si apoi lumea se strange la caminul cultural unde au loc si nuntile si se face petrecere cu lautari si bautura.....traditiile difera chiar si la noi in judet de la o comuna la alta
ellita87
Postat pe 17 Martie 2010 11:21
foarte interesant....multumesc pt. raspunsuri!
raspberry_grace
Postat pe 17 Martie 2010 12:52
De la: raspberry, la data 2010-03-17 12:52:29foarte interesant....multumesc pt. raspunsuri!

buna.eu sunt din bacau si am nunta anul ata in august 2010 in adjud(vrancea)...eu am copilarit aici si baiatul e din adjud..si sincer eu nu am auzit de asa ceva..poate e o traditie veche...si la tara poate se mai tine..ar eu nu fac asa...si nici o ruda nu mi'a batut nici macar un apropo despre astfel de obicei....si eu in ultimele 2 zle...imi pun la punct ce imi mai trebuie ptnunta..nici de cum nu voi avea chef de "petreceri".....si totul depinde de tine si de ce fel de taditii vrei sa pastrezi
elena8820
Postat pe 18 Martie 2010 22:03
eu sunt din vrancea si sincer nu am auzit de asa ceva, poate pe la tara la munte, (vintileasca..zona aia), dar in oras nu se practica asa ceva. deci, daca ai nunta in oras stai fara grija ca nu o sa fie.
cammy86
Postat pe 19 Martie 2010 09:55
Buna! este perfect adevarata aceasta traditie si parintii mei au avut acelasi tip de nunta! Acuma nu este musai sa respecti traditia, mai ales cu criza asta....
simona_grace
Postat pe 20 Martie 2010 11:04
buna, am vazut mesajul tau si iti spun din proprie experienta ca este adevarata traditia. Eu am avut nunta anul trecut si am trecut prin aceasta situatie. Intr-adevar e foarte obositor.Dar trece...si importante sunt amintirile cu care veti ramane voi ca si cuplu.
mikala
Postat pe 23 Martie 2010 15:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Blog de bijuterii :) 2 De la: silverglamour 7 August 2009 22:23
Pentru miresele de la inceputul 2010, MAI IUNIE ETC. 3 De la: bestbride 14 Martie 2010 12:14
Logodna 16 De la: ancu_14 31 Ianuarie 2013 17:33
taxa pt biserica 54 De la: Cassey 3 Noiembrie 2009 14:01
Intrebare 4 De la: iulika_flore 13 Iulie 2009 11:53