Setari Cookie-uri

cand sotul te inseala si ai doi copii

suntem casatoriti de aprox 15 ani si avem doua fetite, una de 8 ani si alta de 12. Am aflat acum un an ca ma inseala (mi-au spus prieteni care la-u vazut si i-au facut si poze dar el nu recunoaste nimic, zice ca-s photoshopuite) si de asemenea cam cu un an inainte de insel (cel de care am aflat) relatia noastra se strica... devenise violent verbal, mancarea nu mai era bna, hainele nu mai erau spalate bine, in casa nu mai mirosea frumos si viatanoastra intima incepea sa nu existe. de cand am aflat, de un an, am tot suferit... i-am spsus ca vreau sa ne despartim si a facut un scandal mosntru. Stiu ca pentru fericirea mea ar trebui sa divortam, desi fetitele ne vor impreuna, dar.... mi-e teama, groaza de el, de violenta, m-a si batut la ultima discutie... mi-e frica sa nu incerce sa-mi ia fetitele, si casa, sa vrea sa ma lase in strada... amanta lui are si ea o sit financiara buna, e divortata cu un copil de 10 ani... vreau sfaturi, pareri, idei care sa ma incurajeze sa iau o decizie! SA POT! am alaturi familia, dar.... am un gol imens in suflet... a mai trecut cineva pin asa ceva? Multumesc.

Postat pe 31 Octombrie 2008 15:36
Buna Elena.numele meu este Stefania.mi-a atras atentia mesajul tau si sincer ma doare pt ca retraiesc oarecum in povestea ta trecutul meu.parerea mea e ca tre sa fii tare si sa lupti pt tine si pt fetele tale.nu merita sa-si auda si sa-si vada mama plangand de durere.cred ca e destul de mare durerea din inima ta ca sa mai ai una in plus.pt batai insa exista politie care sincer isi face f bn treaba.in plus esti si u om si ai doar o singura viata,viata pe care nu tre sa ti-o irosesti pt un om care mai devreme sau mai tarziu isi va da seama de ce a pierdut.pe langa toate astea ai noroc ca ai familia langa tine,iar asta iti va usura un pic decizia.trebuie sa-ti mai spun ca fetele tale dupa parerea mea vor fi mandre mai tarziu ca au o mama puternica care a reusit sa faca cv pt viata ei si nu a stat sa suporte batai.stiu cat de tare doare,dar pt ele si pt tine trebuie sa poti.parerea mea e ca lacrimile si neincrederea,la care adaugi bataile si grijile zilnice te imbatranesc.FII DIN NOU TANARA! daca iei o decizie buna acum mai tarziu vei reinvata sa zambesti.multa bafta
stefania_ralucuta
Postat pe 31 Octombrie 2008 20:20
Buna!
Nu te cunosc, nu ma pricep la sfaturi... dar nici nu suport sa aud ca sunt acceptate astfel de umilinte de femei...oameni...
Ai doua fetite...care vor creste intr-un mediu groaznic si in care pot fi afectate pe viata.
Tot ce stiu este sa fi curajoasa, este momentul sa te iubesti pe tine cu toata forta ta si sa te faci fericita, linsitita... trebuie sa poti, esti capabila, frumoasa (orice femeie este frumoasa daca ea vrea asta), o mama buna... de ce sa fi prizoniera propriei tale vieti. TU esti cea mai importanta...tu si copii tai...
Pleaca din mediul asta... o sa te aduca la disperare si cine stie ce se poate intampla in urmatorul moment..iubeste-=te pe tine...
In plus de asta... mergi la un terapeut..doar el te poate ajuta cu adevarat.
Mult succes si ai grija de tine pentru ca si tu esti o fiinta ce are dreptul de pace si fericire.
Cu drag, Lau.
2007Lau_grace
Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:08
Draga Elena70,

Eu am 31 de ani, proaspat casatorita si cu multe sperante in viitor, dar constienta ca pot pati si contrariul.

Sotul meu provine dintr-o familie cu oameni mai limitati spiritual si intelectual. Soacra mea nu a vrut sa divorteze cam din aceleasi motive si nu vrea nici in ziua de azi. Si inca mai incaseara batai, din pacate...
Copiii incearca sa ii ajute cat pot, dar nu au cum, ei nu sunt acolo cand el o agreseaza si o condamna mereu ca nu a divortat si ca nici nu are de gand sa o faca.
Vorbeste cu un avocat in dreptul familiei, spune-i despre casa voastra, daca e bun comun sau propriu, cat iti revine tie din ea in cazul partajului. Nu-i spune lui nimic pana nu esti pregatita si cu acte. Pune-l in fata faptului implinit.
Vorbeste cu fiicele tale si explica-le cat mai pe intelesul lor ce se intampla, nu te mai ascunde de ele, cel putin cea de 15 ani poate intelege foarte bine situatia, ei poti sa-i spui adevarul gol-golut.
Politia nu te poate ajuta decat daca tu depui plangere. Problema e ca se va alege cu o amenda si ca se va intoarce tot acasa.
Divortul este una din putinele solutii pe care le ai.
Ai pe cineva sa te ajute la nevoie?
Asteptam vesti. Suntem alaturi de tine.
fantome
Postat pe 5 Noiembrie 2008 09:11
pentru barbatii care bat femei eu am o vorba: "chiar daca eu sunt femeie si ziua nu pot sa-l bat, pot sa o fac noaptea cand doarme"...normal ca asta nu inseamna ca m-as apuca sa-l bat sau sa fac cine stie ce alte minuni...Doamne fereste!!!... insa nu suport barbatii violenti, pot sa spun ca este unul din lucrurile pe care le detest cel mai tare, nu as concepe asa ceva in ruptul capului. daca ai nevoie de ajutor sa spui...poate vreuna dintre noi te poate ajuta!!!
iti tinem pumnii!!!!
anka_hanneman
Postat pe 6 Noiembrie 2008 03:14
una e sa te insele...poate ii mai poti da o sansa..macar de dragul copiilor...dar alta e sa te bata..
nu accepta asa ceva..
NIMENI nu merita o viata asa...
da-ti seama ca in viata ta se intampla numai ce vrei tu! se intampla numai ce permiti tu!
nimeni nu are dreptul sa dea in tine!! asta numai daca i-l dai tu iar tu l-ai dat in momentul in care ai mers mai departe si ai acceptat ce ti-a facut!
in viata ta cea mai importanta esti TU!!! apoi copii, apoi cine mai vrei tu..
numai iubindu-te pe tine vei fi in stare sa iubesti cu adevarat! si aici ma refer la copii..da-le sansa sa traiasca in liniste si armonie cu o mama care se redspecta si care ii iubeste si nu le ofera o viata "falsa", intr-o casnicie falsa si cu un tata fals..
tatal lor nu ii merita..
si cand te gandesti ca sunt attia care vor copii si nu pot avea...
ce trist sa vezi cum altii isi bat joc de vietile lor si de vietile altora..
caurea_grace
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:01
De la: elena70, la data 2008-10-31 15:36:20suntem casatoriti de aprox 15 ani si avem doua fetite, una de 8 ani si alta de 12. Am aflat acum un an ca ma inseala (mi-au spus prieteni care la-u vazut si i-au facut si poze dar el nu recunoaste nimic, zice ca-s photoshopuite) si de asemenea cam cu un an inainte de insel (cel de care am aflat) relatia noastra se strica... devenise violent verbal, mancarea nu mai era bna, hainele nu mai erau spalate bine, in casa nu mai mirosea frumos si viatanoastra intima incepea sa nu existe. de cand am aflat, de un an, am tot suferit... i-am spsus ca vreau sa ne despartim si a facut un scandal mosntru. Stiu ca pentru fericirea mea ar trebui sa divortam, desi fetitele ne vor impreuna, dar.... mi-e teama, groaza de el, de violenta, m-a si batut la ultima discutie... mi-e frica sa nu incerce sa-mi ia fetitele, si casa, sa vrea sa ma lase in strada... amanta lui are si ea o sit financiara buna, e divortata cu un copil de 10 ani... vreau sfaturi, pareri, idei care sa ma incurajeze sa iau o decizie! SA POT! am alaturi familia, dar.... am un gol imens in suflet... a mai trecut cineva pin asa ceva? Multumesc.
1--AI O MESERIE?>>2--AI SLUJBA??3--CEL MAI GRAV ESTE >>>CA TE-A LOVIT!!!!!!!!! tov. 4--NU-TI SCUZA..NEHOTARAREA!!!! 5--LASA-TI ...>"COPIII NE VOR IMPREUNA...">>COPII VOR ,PRIETENIE ,LINISTE,IUBIRE,MANGAIERE,INTELEGERE,ETC...... 6-->>"SA-MI IA CASA..." ZAU ASA?!ATAT FACE LINISTEA TA??? VIATA TA?? TIMPUL TAU???... ...>>>SCEARIU:::>>>LASI TOT ...COPII,CASA...>>DISPARI>>[CASA >DACA ESTE FACUTA IMPREUNA>>AI DREPTUL LA JUMATATE,NU AU NICI UN DREPT COPII.] SI VEI VEDEA CA IN MAXIM 8 LUNI VA VENI INAPOI ....ca un catelus...CA DEEEEE ....AMANTA...>>VA CLACA ..SA CREASCA 3 COPIII?!.... FAC PARIU PE O CAFELUTA LA INTER ,CA DACA REZISTI,REZISTI...ASA VA FI!!!!!!!!!!!!!SCENARIU DUR DAR....CU REZULTATE SPECTACULOASE !!

Postat pe 1 Decembrie 2008 09:46
zi-ne ce ai mai facut!
caurea_grace
Postat pe 2 Decembrie 2008 17:06
Asa s-a intamplat si cu familia mea. Dar cand aveam varsta fetelor tale, nu am vrut ca parintii nostri sa se desparta, credeam ca este ceva rusinos si vor rade colegii la scoala de noi.
Acum, insa situatia nu s-a schimbat, doar anii au trecut, acum fiecare avem familia noastra, numai mama a ramas nefericita alaturi de tata la 44 ani.
Daca te inseala, te bate, nu te respecta, baga actele si inainteaza divortul, inainte sa o faca el. Ai dovada ca te inseala, mai bine, ai putea avea de catigat fetitele. casa ma tem, ca va trebui facut partaj...dar va plati pensie alimentara. Important este sa nu zici ca "Raman langa el de dragul sau pentru binele copiilor.", pentru ca nu este si nu va fi. Nu le veti face niciun bine stand impreuna in astfel de conditii. vor creste si isi vor da seama de situatie, si te vor certa mai tarziu ca nu ai procedat corect. daca ai sprijinul familiei, fa ce crezi tu ca este si va fi mai bine pentru tine si fetite.
Multa sanatate si aveti grija de voi.
m3rlinetza
Postat pe 6 Decembrie 2008 04:11
Buna!Iti trebuie foarte mult curaj sa-l infrunti.Dreptul de a fi mama nu ti-l poate lua nimani, nici chiar el, iar statul roman protejeaza mama si copilul.Daca tot ai dovada adulterului de ce nu intentezi divortul?Ce astepti, sa te distruga psihic si Doamne-Fereste, fizic?Gandeste-te ca ai doi copii care au nevoie de tine mult timp de acum inainte.Poate exista cineva care sa te ajute in acest timp, sa te sustina. Copiii vor suferii acum, dar mai tarziu vor intelege gestul tau, dar consider ca sunt destul de mari si inteleg si acum ce se intampla, asa ca poti discuta cu ei deschis incercand sa-i protejezi de elementele neplacute.
covete_monica
Postat pe 6 Decembrie 2008 05:10
Draga mea nimic nu conteaza in aceasta lume decat linistea si fericirea ta... Daca esti tu ... vor fi si copii.Gresit spus fetele va vor impreuna . ele nu sunt inca la varsta cand pot sa decida nu stiu ce e bine si ce e rau.Am trecut printr-o experienta asemanatoare.Am doi copii atunci de 17 si 14 ani ,Exact la varsta cand au nevoie de sprijin si mai multa atentie am avut atunci 18 ani de casnicie si tot asa sa topit.Asta e viata... are si urcusuri si coborasuri , e usor de urcat sus dar e mai greu de a te mentine in piramida unde ajungi dupa multa munca si sacrificiu.Bardatii care dau cu piciorul la o asa famile, dupa atatia ani arata iresponsabilitatea , orgoliu si pe egoismul pe care ii caracterizeaza. Acestia clacheaza la un moment dat ... deseori ajung rataii, totul se plateste in viata.Daca acum ti se pare ca va fi greu si nu gasesti raspunsuri la intrebarile tale, eu iti spun ca le vei avea in timp dar trebuie sa fi puternica si sa nu te gandesti la casa.Casa ...ai tot dreptul la ea, sa nu faci greseala sa pleci din ea si nici copii sai parasesti doar doar se intoarce el.... nuuuu de caum incolo trebuie sa iti iei viata in propiile maini cautati servici si vei reusi.Multumestete cu putin si dumnezeu iti va da mai mult, nu il judeca acum pentru ce sa intamplat p[entru ca tot raul spre bina draga mea ai sa vezi. Nu au roost intrebarile de felul ce voi face ? tu trebuie sa spui "voi reusi ".Eu am reusit cu un salariu de mizerie am luptat si miam schimbat jobul am invatat lucruri noi si azi am urcat acolo sus singura. Deci se poate si fara barbati.Sunt mandra ca am reusit singura ca (doar intrun an de zile-insa acest an mi sa parut a fi 10 )Azi sunt doar eu si cei dooi copii care ma implinesc si ma ajuta .Deci a trecut si problema casei, nu uita oriunde te-ai duce sa stai bucurate ca esti cu cei doi copii, doar ei conteaza...ok?Iti tin pumni , sa te ajute dumnezeu
gabrielasirma
Postat pe 6 Decembrie 2008 08:14
draguta daca ar fi sa ma i-au dupa ID cred ca ai 38 ani(sz pt indiscretie), eu zic sa nu iti irosesti viata langa cineva care nu te merita, avand 2 copii(si fete pe deasupra) cred ca la divort sotiorul tau va ramane doar cu "praful de pe toba", asa ca te rog sa consulti un avocat specializat pe divorturi(unul bun tre sa afli de unul) fa toate demersurile si lasal pe "fraier" cu buza umflata!
Iti tin pumnii, toate bune, si nu uita un singur lucru AI O SINGURA VIATA! mai bine singura decat langa cineva care nu te merita(iar peste 10 ani tu vei avea in continuare o familie langa fetele tale dar el iti spun sincer ca nu va mai avea nik).

Postat pe 6 Decembrie 2008 09:10
buna! nu sunt experta dar dupa cat am invatat casa intotdeauna revine parintelui care primeste copiii ca sa le poata asigura o casa! ( asta daca e bun comun) si apoi mama intotdeauna primeste copiii! doar daca el poate demonstra ca esti o mama denaturata sau ca nu ai un loc de munca sa-i poti intretine desi si asa instanta tot mamei ii incredinteaza copiii! asa ca nu-ti mai face griji cu privire la casa si copii! si apoi nu cred ca acesti copii vor sa traiasca intr-un mediu de scandaluri si presiune emotionala!
este foarte greu s-o iei de la capat singura dar e mai usor daca te sprijina fam. ta!
stiu un caz asemanator si aveau 3 copii! si ea a divortat iar el s-a intors la ea dupa cativa ani! mai prost e ca ea la si primit inapoi! si acum el se poarta la fel de urat!
kagome_grace
Postat pe 6 Decembrie 2008 09:39
nu te cunosc, insa nu cred ca are vreo importanta. uite parerea mea. cauta un avocat bun. discuta cu el posibilitatile, shi arata`i pozele cu sotul tau impreuna cu cealalta. avand in vedere k ai shi poze cu el inshelandu`te, nu are el cum sa`tzi ea casa. el este cel care a gresit asa ca tu esti in castig de cauza. cat despre fetitele tale, sunt aprope sigura ca iti vor ramane tie. din acelasi motiv, pentru ca el te`a inselat. singura modaliate prin care el ar putea sa`ti ia fetele ar fi daca ar demonstra ca ai probleme mintale, si ca iti agresezi fetele. ai incredere in tine. si abia dupa ce ai vorbit cu avocatul, si dupa ce ai dovezi concrete ca el te inseala, spunei ca ai inceput divortul. nu trebuie sa`ti fie frica. iar daca el are iesiri violente, suni la politie. gandestete ca fetele ar suporta mai bine ruptura dintre parinti decat sa`i vada pe amandoi cum se agreseaza, se lovesc, se injura si nu se suporta. si mai mult, fetele tale sunt destul de mari si nu ai cum sa le ascunzi, iar in momentul in care te vor vedea plangand vor suferii mai mult decat orice pe lume. si iti mai dau un sfat: du fetele la mama ta, sau la o prietena, din momentul in care decizi sa`i spui sotului tau de divort. nu se stie niciodata cum va reactiona[nu neaparat violent in fapte, ci poate doar verbal, insa fetele nu vor suporta sa va vada in situatia respectiva] si nu vrei sa`ti traumatizezi fetele.
ai grija de tine si tinene la curent cu evolutia faptelor.
ale_glamour
Postat pe 6 Decembrie 2008 09:44
buna,nu se merita sa stai linga un asemenea om,nu te respecta pe tine ca femeie ,ca sufletul care ai stat linga el 15 ani si i-ai daruit 2 copii,cauta un avocat bun si divorteaza i-ti va fi mai bine doar cu fetitele decit si cu el
cind te vei elibera din aceasta casatorie vei vedea viata cu alti ochi si sigur va iesi soarele si pe stada ta
multa sanatate si putere iti doresc
nemarc28
Postat pe 6 Decembrie 2008 10:03
Buna, nu stiu daca sunt in masura sa-ti dau vreun sfat, dar daca ceea ce-ti voi spune iti va fi de folos, atunci ma bucur. In primul rand, asa cum au spus si ceilalti, ar fi bine sa consulti un avocat, si inca unul bun pt ca din cate am inteles ai o fetita care are deja 12 ani. Dupa varsta de 12 ani, copilul este interogat de judecator, sa-i afle parerea si cu cine vrea sa stea, apoi el trebuie sa aiba dovada ca daca va lua una dintre fete, are unde sa o tina si cum sa o intretina. Gaseste-ti de asemenea doi martori care stiu ce sa spuna la proces, este foarte important. In ce priveste abuzul fizic pe care ti l-a aplicat, asta fac numai barbatii slabi, care nu mai au alte alternativa pt a-si sustine minciunile. Ce bine ar fi sa te pregatesti la o sala si sa-i aplici niste lovituri, atunci cand el considera ca nu vei riposta la loviturile primite. Si inca ceva foarte important, il mai iubesti? Tu sti daca el te mai iubeste? Afla lucrurile astea. Nu-i raspunde la telefon cand te suna, fi mai misterioasa, schimba-ti coafura, aranjeaza-te altfel decat erai, imbraca obiecte vestimentare mai sexy, vei afla atunci care este pozitia lui si in functie de asta vei sti si ce hotarare sa iei. Asta daca raspunsul la intrebarile de mai sus sunt pozitive. Ce conteaza cel mai mult insa, este linistea ta si a copilelor tale, ele trebuie sa creasca intr-un mediu cald, pt ca fara sa-ti dai seama mai tarziu totate aceste evenimente vor avea repercusiuni asupra vietii lor. Iti doresc sa iei deciziile cele mai bune si liniste in suflet
vioxx_grace
Postat pe 6 Decembrie 2008 11:00
golul il simpti finca il iubesti ! dar ganestete ca daca ar fii vrut sa fie cu amanta ,ar fii plecat de mult !
florimoraru
Postat pe 6 Decembrie 2008 11:43
E foarte urat ca a devenit si violent si ca tea si batut o data.
Dac era numa inselatul(desi nu sunt deacord cu astfel de oameni lipsiti de taria si caracterul unui adevarat barbat)poate ca cumva reuseai sal schimbi,prin modul de viata personala zambet si vb,dar in cazul ca este si violent dupa o bataie mai urmeaza altele.
Si nu cred ca e ok sati sti fetele terorizate ca mama lor e batuta din nou.IN unele cazuri a functionat metoda despartire temporara, persoana pentru cateva saptamini sau chiar 3 luni impreuna cu copii pleca si lasa mesaj cum ca are timp de gandire cum vrea sa traiasca de acolo inainte se schimba si va fi totul frumos sau nu?
Desii varianta de sus cu divortul e una mult mai sigura si iti va asigura linistea si tie si fetelor tale,evident ca iti va fi mai greu dar e mai bine decat sa suferi din violenta.
Ronicut
Postat pe 6 Decembrie 2008 14:31
De la: Ronicut, la data 2008-12-06 14:31:15E foarte urat ca a devenit si violent si ca tea si batut o data.
Dac era numa inselatul(desi nu sunt deacord cu astfel de oameni lipsiti de taria si caracterul unui adevarat barbat)poate ca cumva reuseai sal schimbi,prin modul de viata personala zambet si vb,dar in cazul ca este si violent dupa o bataie mai urmeaza altele.
Si nu cred ca e ok sati sti fetele terorizate ca mama lor e batuta din nou.IN unele cazuri a functionat metoda despartire temporara, persoana pentru cateva saptamini sau chiar 3 luni impreuna cu copii pleca si lasa mesaj cum ca are timp de gandire cum vrea sa traiasca de acolo inainte se schimba si va fi totul frumos sau nu?
Desii varianta de sus cu divortul e una mult mai sigura si iti va asigura linistea si tie si fetelor tale,evident ca iti va fi mai greu dar e mai bine decat sa suferi din violenta.
>>ESENTA ESTE BUNA DAR....TEA...?1 DAC..? SAL..?! ...SATI?!..ETC. CHIAR ASA ?! GRAMATICA ....BATE-O VINA!!!!!!!!!!!!!

Postat pe 6 Decembrie 2008 15:33
Si eu zic sa il lasi, si sa iti continui viata, care cu siguranta va fi mai frumoasa... Poti sa o iei de la inceput, gandeste-te cate lucruri minunate te asteapta pe viitor, gandeste-te la ce ai putea sa faci...
Un om care face ce a facut el nu merita ce are, nu merita sa aibe o familie, o nevasta care sa il ingrijasca... Si eu sincer cred ca tu nici nu il mai iubesti, pentru ca nu poti iubii pe cineva care iti face atata rau... Nu spun ca e usor, e vorba de o viata de om cum ar venii, dar nu se merita sa iti distrugi viitorul tau si pe al fetelor tale pentru cateva amintiri frumoase, pentru clipe care au trecut, care nu mai exista...
Pentru ca nu conteaza ce a fost, conteaza ce este acum, pentru ca acum e momentul in care poti face ceva pentru tine... Si sa iti schimbi viata!

_alinaandreea_
Postat pe 6 Decembrie 2008 16:54
Buna ziua,Elena.Am citit comentariile tuturor si as vrea sa iti spun sa nu te lasi influentata de nimic si sa incepi sa calculezi bine fiecare lucru si fiecare greseala, ca poate si tu ai gresit in fata lui.eu sunt un copil care a trecut prin situatia asta acum 7 ani din cauza parintilor mei.Iti spun sincer si mama mea a acceptat asta cum spun altii de dragul copiilor ca sa le fie bine si sa isi vada parintii impreuna.Nu iti spun sa accepti ceea ce se intampla in familia ta, dar iti recomand sa lupti, si anume gandind si analizand ceea ce se intampla si sper doar ca nu ai facut greseala ca multa lume care va cunoaste sa stie.Asta il face pe sotul tau si mai nervos si mai violent, pentru ca stie ca a gresit in fata ta si se simte destul de umilit cand tu stii, dar cand o lume intreaga stie.El inceaca sa isi gaseasca diferite scuze, tu nu il provoca, incearca sa alfi dorintele lui, incearca sa ii faci pe plac, sa nu ridici tonul,incearca sa iti salvezi casnicia, da pentru ca meriti.Il iubesti? daca e asa atunci ai un motiv in plus sa lupti, incearca sa fii mereu calma, sa il asculti in nevoile lui, intreabal despre viata si dorintele lui fara sa fii plictisitoare si neintelegatoare.Incearca sa realizezi unde gresesti tu, nu te lasa coplesita de faptul ca te inseala, ci dovedeste-i ca poti deveni mai buna, ca te poti schimba ca poti progresa spre o viata fericita in familia voastra.Totul tine de cum va cunoasteti pe voi si apoi unul pe celalat.Incercati sa va amintiti care erau lucrurile care v-au atras unul la celalat si momentele frumoase din viata voastra.Incearca sa fii blanda si calma si sprijinati copii, arata-le ca esti tare si in primul rand nu le strica copilaria vorbindu-le despre astfel de probleme,care vorbind deschis , cu calm se vor rezolva.CEL MAI IMPORTANT!! AI RABDARE SI CU TINE SI CU EL!!!!
o VORBA ZICE: DACA VREI SA SCHIMBI LUMEA INTAI SCHIMBA-TE PE TINE INSUTI!!! Mult succes!Iti doresc o viata frumoasa si sa iti gasesti implinirea dorintelor tale si ale familiei tale.
Fa-l pe sotul tau sa doreasca din nou sa aiba o familie cu tine si sa doreasca fericirea familiei voastre!!REgaseste aceasta dorinta in el! TE pup
anda_rbl07_grace
Postat pe 6 Decembrie 2008 17:08
Nu sunt o experta in cazul acesta, dar dupa cum ti.au mai zis si celelatle persoane e mai bine sa consulti un avocat...Si fi sigura ca legea e de partea ta.Si vorbind despre ca sotul tau nu vrea sa creada cand i.ai aratat pozele, numai decat are sa nu creada.Alta chestie care poti sa faci e sa le scrii la cei de la PrimaTV la emisiunes ''Tradati in dragoste'' , si cu siguranta atunci l.ai prinde la mijloc.Dar asta ar fi doar o optiune,in cazul in care vrei sa il aplici.Si alta chestie ce ai putea sa faci e sa schimbi iala de la intrare in casa ca el sa nu mai poata intra....

Iti doresc toate cele bune, si mult succes!!

Ps:barbatul care loveste o femeie nu e demn de ea, si o loveste pentru ca nu are incredere in el....
andreea25graversen
Postat pe 6 Decembrie 2008 19:58
buna... citeam acum mesajele care s-au scris pe acest topic... eu am 22 de ani si sunt in ultimul an la drept... am devenit cam tehnica in gandire.. nu iti spun ce sa faci pt ca sunt sigura ca tu stii deja raspunsul in sufletul tau.. doar ca trebuie sa-l cauti mai bine... din punct de vedere juridic din cate ai zis aici este destul de usor de dovedit ca sotul tau este infidel, iar asta este un motiv plauzibil pt divort... iar faptul ca te loveste iar poti demonstra cu o vizita la un medic legist... ai toate sansele sa primesti copiii... e adevarat ca judecatorul o sa intrebe parerea copiilor peste zece ani... dar pana la urma el hotaraste cu cine lasa copiii, chit ca fata ar zice ca vrea cu tata. daca judecatorul apreciaza ca mediul nu ii este favorabil nu o sa o trimita cu el chit ca ea ar vrea... despre casa... ca sa fie bun comun trebuie ca aceasta sa fi fost achizitionata in timpul casniciei si sa nu fi fost eventual o mostenire, o donatie sau un legat doar pt unul dintre soti... de regula casa este atribuita cel mai des sotului caruia ii sunt incredintati copiii daca acesta nu are alt loc unde sa mearga( chiar daca casa ar fi bunul lui propriu este posibil ca el sa fie obligat sa iti asigure o suprafata locativa in chiar apartamentul lui sau daca nu sa iti gaseasca o alta locuinta... pana atunci fiind posibil ca chiar el sa fie evacuat provizoriu din apartament)... asa ca... decizia este a ta...
alesssya
Postat pe 7 Decembrie 2008 00:20
buna nu vreau decat sa iti spun RENUNTA LA EL NU TE CHINUI NU ITI DISTRUGE VIATA SI SANATATEA PT K AI 2 FETE CARE AU NEVOIE DE TINE
SI ABSOLUT NIMENI NU ARE DREPTUL SA ISI BATA JOC DE O PERSOANA.EU CRED K ESTI O FEMEIE PUTERNICA SI NU TE VEI LASA CALCATA IN PICIOARE
AI FETELE MARI SI EU SUNT PUTIN IN SITUATIA TA SI EU AM 2 FETE DE 1 AN SI 3 ANI ATAT K PE MINE NU MA BATUT DAR NICI USOARA NU ESTE VIATA
MEA.SI SINCER AS RENUNTA SI MAINE DAR NU AM SPRIJINUL NIMANUI NU AM PE NIMENI LANGA MINE NICI MACAR PARINTII MEI.ORICUM ITI UREZ MULTA BAFTA SI SUNT SIGURA K ITI VEI GASI PE CINEVA CARE SA TE IUBESCA SI SA TE APRECIEZE LA ADEVARATA TA VALOARE SI ITI VA IUBI SI FETELE DC TE IUB PE TINE POATE MAI MULT DECAT TATAL LOR CARE NU SA GANDIT SI LA ELE SA NU MAI ZIC LA TINE KND SI A GASIT PE ALTA SI CAND A INDRAZNIT SA DEA IN TINE.NNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU MERITA.TE PUP SI ITI DORESC NUMAI BINE
alyna_witch
Postat pe 7 Decembrie 2008 03:01
De la: anda_rbl07, la data 2008-12-06 17:08:30Buna ziua,Elena.Am citit comentariile tuturor si as vrea sa iti spun sa nu te lasi influentata de nimic si sa incepi sa calculezi bine fiecare lucru si fiecare greseala, ca poate si tu ai gresit in fata lui.eu sunt un copil care a trecut prin situatia asta acum 7 ani din cauza parintilor mei.Iti spun sincer si mama mea a acceptat asta cum spun altii de dragul copiilor ca sa le fie bine si sa isi vada parintii impreuna.Nu iti spun sa accepti ceea ce se intampla in familia ta, dar iti recomand sa lupti, si anume gandind si analizand ceea ce se intampla si sper doar ca nu ai facut greseala ca multa lume care va cunoaste sa stie.Asta il face pe sotul tau si mai nervos si mai violent, pentru ca stie ca a gresit in fata ta si se simte destul de umilit cand tu stii, dar cand o lume intreaga stie.El inceaca sa isi gaseasca diferite scuze, tu nu il provoca, incearca sa alfi dorintele lui, incearca sa ii faci pe plac, sa nu ridici tonul,incearca sa iti salvezi casnicia, da pentru ca meriti.Il iubesti? daca e asa atunci ai un motiv in plus sa lupti, incearca sa fii mereu calma, sa il asculti in nevoile lui, intreabal despre viata si dorintele lui fara sa fii plictisitoare si neintelegatoare.Incearca sa realizezi unde gresesti tu, nu te lasa coplesita de faptul ca te inseala, ci dovedeste-i ca poti deveni mai buna, ca te poti schimba ca poti progresa spre o viata fericita in familia voastra.Totul tine de cum va cunoasteti pe voi si apoi unul pe celalat.Incercati sa va amintiti care erau lucrurile care v-au atras unul la celalat si momentele frumoase din viata voastra.Incearca sa fii blanda si calma si sprijinati copii, arata-le ca esti tare si in primul rand nu le strica copilaria vorbindu-le despre astfel de probleme,care vorbind deschis , cu calm se vor rezolva.CEL MAI IMPORTANT!! AI RABDARE SI CU TINE SI CU EL!!!!
o VORBA ZICE: DACA VREI SA SCHIMBI LUMEA INTAI SCHIMBA-TE PE TINE INSUTI!!! Mult succes!Iti doresc o viata frumoasa si sa iti gasesti implinirea dorintelor tale si ale familiei tale.
Fa-l pe sotul tau sa doreasca din nou sa aiba o familie cu tine si sa doreasca fericirea familiei voastre!!REgaseste aceasta dorinta in el! TE pup

cred ca vezi lucrurile din alt punct de vedere! daca erai tu cea agresata si nu copilul din povestea ta altfel vorbeai! ce iubire? crezi ca un om care te loveste poate sa te mai iubeasca? sau tu dupa ce te-a lovit mai poti sa-l lasi sa se apropie de tine sa te sarute , sa te mangaie? oare nut-i amintesti de fiecare data cum te-a lovit? si apoi de ce tu sa lupti atata si sa te sacrifici?ca sa reasezi relatia pe care el a distrus-o! si el? nut-i dai seama ca intri intr-un cerc din care nu vei mai putea iesi: tu invinovatindu-te si incercand sa duci relatia mai departe iar el facandu-si de cap!
kagome_grace
Postat pe 7 Decembrie 2008 10:17
parerea mea este ca nu te merita ... nu stiu ce sa iti spun dar indiferent ce ai face nu ii poti permite sa te bata. adik tot el e vinovat si tot el te bate? nu crezi ca copii tai sufera mai mult dak nu vad armonie in casa si in plus il mai vad si pe tata cum o bate pe mami.... El nu iti poate lua copii dak el este cel care te inseala... si te mai si loveste... dak o sa ma dea in tine, cu toate ca nu iti doresc asta iti recomand sa te duci sa iti scoti un certificat medico-legal iar in cazul unui divort nimeni nu iti va putea lua copii. incearca sa il pui in situatia dxe a alege intre tine si amanta. Eu una nu asi putea accepta situatia asta. gandeste-te ca vei suferi toata viata asa. mai bine suferi un an doi dupa el si apoi iti refaci o viata linistita si fericita decat sa suferi o viata intreaga alaturi de el... Sper sa se rezolve situatia asta cu bine, iar tu sa fii fericita de azi inainte pentru ca ai suferit destul timp de un an. ai grija de tine si de copii tai
droghy89m
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:23
cum toti traim doar odata cred ca e bine sa lasi temerile deoparte.....eu am divortat si aveam doi baieti mici 10 si 13 ani.m_a scos din casa ca sa o vindem si sa o impartim....nimic nu m_a speriat mai mult decat faptul de a ramane cu el restul zilelor....acum dupa 11 ani am casa mea , masina mea.si imi e bine.ai curaj sa iei hotarrai in viata.
tzenu_2005
Postat pe 7 Decembrie 2008 22:02
Buna,,


Si eu am 2 copii si am divortat, nu m-a atins cu un degete dar ma inselat asa ca nu mai sta langa un asemenea animal, DIVORTEAZA, cat despre copii stai linistita nu o sa vrea sa tii ia, iar casa banuiesc ca este bun comun, consulta in avocat si vezi ce poti face strange dovezi ale infidelitatii si batailor, fii fata desteapta nu mai traim in trecut sa nu avem un cuvant de spus.
carrie32_grace
Postat pe 8 Decembrie 2008 14:52
parerile sunt impartite...
eu, intr-o astfel de poveste am ocupat rolul de fiica. mama mea a divortat la scurt timp dupa nasterea mea, dar i-a permis tatalui meu sa locuiasca in continuare alaturi de noi. mai mult decat atat, in timp s-a hotarat sa-i mai acorde o sansa si asta a fost greseala vietii ei. cosmarul a continuat si in ziua de azi, suferim toti. batai n-a mai primit, insa gelozia (cauza scandalurilor) se acutizeaza pe zi ce trece. nu pot descrie cat suntem de nefericiti. asteptam sa vindem casa, caci singura modalitate de a indeparta un astfel de om este sa facem tot posibilul ca el sa nu mai locuiasca sub acelasi acoperis cu noi. aceasta masura trebuia luata de la bun inceput, insa mama mea a trait mereu cu frica...repet, bataile primite au ingrozit-o.
eu am acum 24 de ani si fratele meu 34. o iubim mai mult decat orice pe lume pe mama si suntem constienti ca a facut eforturi sa-l suporte pt noi. desi nu a fost cea mai buna decizie, nu suntem in masura s-o condamnam. trebuie doar ca macar acum, ca ne-am marit si noi sa incercam sa facem ceva ca s-o scapam de infernul in care a trait langa asa un nenorocit.sunt multe de povestit, dar nu vreau sa vaplictisesc.
ceea ce as vrea sa adaug este faptul ca doamna care ne-a cerut un sfat trebuie sa se gandeasca la faptul ca nimeni nu trebuie sa accepte sa fie nefericit. daca ar trece cu vederea peste lucrurile astea, mai devreme sau mai tarziu se vor repeta...si vor avea de suferit si fetele, dar si ea. copiii cresc oricum, iar el daca este un tata adevarat se poate ocupa de cresterea si educarea lor chiar daca a divortat.
nu este nevoie sa consulte neaparat un avocat specializat pe dr familiei sau pe divorturi, sau un avocat f bun, asa cum ati precizat in mesajele voastre. eu lucrez in domeniu si pot spune ca orice avocat poate sa-i acorde o consultatie juridica si sa -o invete ce are de facut, in cazul in care nu-si poate permite sa-l si angajeze. speta e f simpla dupa parerea mea.nu trebuie sa-i fie teama, copiii raman la mama, iar in privinta apartamentului exista mai multe variante. daca va dori doamna, ii pot explica mai multe.
poate ca in orice situatie un om ar mai merita o sansa, insa cand intervine violenta fizica, deja nu mai putem sa spunem acelasi lucru. e clar ca nu mai poate fi vorba de dragoste, respect etc.
din pacate, situatiile astea apar in f multe cupluri, iar femeile sunt lase.
nu inteleg cu o femeie, dupa ce a mancat bataie mai poate sa spuna cu lacrimi in ochi ca-si iubeste sotul??????????????? eu sunt la inceput de drum in ceea ce priveste casnicia, dar am invatat din experenta altora si mai ales a mamei mele, ca tre sa stiu sa ma pretuiesc si pt nimic in lume sa nu accept sa fiu "calcata in picioare".
raly_uca
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:19
De la: raly_uca, la data 2008-12-08 16:19:20parerile sunt impartite...
eu, intr-o astfel de poveste am ocupat rolul de fiica. mama mea a divortat la scurt timp dupa nasterea mea, dar i-a permis tatalui meu sa locuiasca in continuare alaturi de noi. mai mult decat atat, in timp s-a hotarat sa-i mai acorde o sansa si asta a fost greseala vietii ei. cosmarul a continuat si in ziua de azi, suferim toti. batai n-a mai primit, insa gelozia (cauza scandalurilor) se acutizeaza pe zi ce trece. nu pot descrie cat suntem de nefericiti. asteptam sa vindem casa, caci singura modalitate de a indeparta un astfel de om este sa facem tot posibilul ca el sa nu mai locuiasca sub acelasi acoperis cu noi. aceasta masura trebuia luata de la bun inceput, insa mama mea a trait mereu cu frica...repet, bataile primite au ingrozit-o.
eu am acum 24 de ani si fratele meu 34. o iubim mai mult decat orice pe lume pe mama si suntem constienti ca a facut eforturi sa-l suporte pt noi. desi nu a fost cea mai buna decizie, nu suntem in masura s-o condamnam. trebuie doar ca macar acum, ca ne-am marit si noi sa incercam sa facem ceva ca s-o scapam de infernul in care a trait langa asa un nenorocit.sunt multe de povestit, dar nu vreau sa vaplictisesc.
ceea ce as vrea sa adaug este faptul ca doamna care ne-a cerut un sfat trebuie sa se gandeasca la faptul ca nimeni nu trebuie sa accepte sa fie nefericit. daca ar trece cu vederea peste lucrurile astea, mai devreme sau mai tarziu se vor repeta...si vor avea de suferit si fetele, dar si ea. copiii cresc oricum, iar el daca este un tata adevarat se poate ocupa de cresterea si educarea lor chiar daca a divortat.
nu este nevoie sa consulte neaparat un avocat specializat pe dr familiei sau pe divorturi, sau un avocat f bun, asa cum ati precizat in mesajele voastre. eu lucrez in domeniu si pot spune ca orice avocat poate sa-i acorde o consultatie juridica si sa -o invete ce are de facut, in cazul in care nu-si poate permite sa-l si angajeze. speta e f simpla dupa parerea mea.nu trebuie sa-i fie teama, copiii raman la mama, iar in privinta apartamentului exista mai multe variante. daca va dori doamna, ii pot explica mai multe.
poate ca in orice situatie un om ar mai merita o sansa, insa cand intervine violenta fizica, deja nu mai putem sa spunem acelasi lucru. e clar ca nu mai poate fi vorba de dragoste, respect etc.
din pacate, situatiile astea apar in f multe cupluri, iar femeile sunt lase.
nu inteleg cu o femeie, dupa ce a mancat bataie mai poate sa spuna cu lacrimi in ochi ca-si iubeste sotul??????????????? eu sunt la inceput de drum in ceea ce priveste casnicia, dar am invatat din experenta altora si mai ales a mamei mele, ca tre sa stiu sa ma pretuiesc si pt nimic in lume sa nu accept sa fiu "calcata in picioare".


raly uca esti pe sufletul meu! nici eu nu inteleg cum poti sa mai spui ca iubesti pe cineva care te-a lovit ca pe un animal! si animalele iti provaoca mila dar omul de langa tine! cum poti sa dai intr-o femeie, in femeia cu care ai trait , pe care odata ai iubit-o , care e mama copiilor tai? ai dreptate ! toti oamenii merita sa traiasca fara suferinta! doar avem o singura viata!
kagome_grace
Postat pe 8 Decembrie 2008 23:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indragostita de sotul surorii mele 71 De la: printzes_ali 6 Februarie 2010 13:50
Am fugit de la propria nunta ! 11 De la: Barbie30_ 6 Iunie 2011 01:51
cel mai bun meniu de nunta!100 lei 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:12
Nunta si botez 7 De la: grace009421 26 August 2011 00:25
Analizele pt nunta 30 De la: Diamond_grace 26 Noiembrie 2016 15:50