Setari Cookie-uri

cand sotul te inseala si ai doi copii

De la: elena70, la data 2008-10-31 15:36:20suntem casatoriti de aprox 15 ani si avem doua fetite, una de 8 ani si alta de 12. Am aflat acum un an ca ma inseala (mi-au spus prieteni care la-u vazut si i-au facut si poze dar el nu recunoaste nimic, zice ca-s photoshopuite) si de asemenea cam cu un an inainte de insel (cel de care am aflat) relatia noastra se strica... devenise violent verbal, mancarea nu mai era bna, hainele nu mai erau spalate bine, in casa nu mai mirosea frumos si viatanoastra intima incepea sa nu existe. de cand am aflat, de un an, am tot suferit... i-am spsus ca vreau sa ne despartim si a facut un scandal mosntru. Stiu ca pentru fericirea mea ar trebui sa divortam, desi fetitele ne vor impreuna, dar.... mi-e teama, groaza de el, de violenta, m-a si batut la ultima discutie... mi-e frica sa nu incerce sa-mi ia fetitele, si casa, sa vrea sa ma lase in strada... amanta lui are si ea o sit financiara buna, e divortata cu un copil de 10 ani... vreau sfaturi, pareri, idei care sa ma incurajeze sa iau o decizie! SA POT! am alaturi familia, dar.... am un gol imens in suflet... a mai trecut cineva pin asa ceva? Multumesc.


Elena, eu am o vecina care a fost in situatia ta: A rabdat multa bataie de la nemernic, pana intr-un final cand s-a hotarat sa divorteze. Fetitele ei erau mici: una de 6 ani, cealalta de 4 ani, iar ea a renuntat la pensia alimentara ca sa ii ramana partea lui de ap. (la care nu a avut nici o participare financiara - fizica). Acum dupa 14 ani, ea si-a refacut viata langa un barbat care stie s-o aprecieze, iar fetele ei il iubesc mai mult decat pe tatal lor care a ramas tot un violent. Tatal natural nu le-a ajutat financiar deloc (desi a plecat in Italia - acolo si-a refacut si el viata langa o italianca focoasa, care ii raspunde cu aceasi moneda si au o fetita de 2 ani, la 44 de ani pe care ii are el - pe care stie s-o creasca impreuna - nu numai ea).
Dar vecina mea a prins puteri nebanuite, dupa ce s-au despartit, si-a crescut fetele decent si nu s-ar mai intoarce la viata ce-a avut-o langa barbatul pe care, odata, il iubea foarte mult.
Iti doresc succes in orice decizie vei lua (dar tine minte ca dupa prima palma vine si a doua - NU PERMITE ASA CEVA - in final tot la divort vei ajunge) Bafta
iulia_expert
Postat pe 8 Decembrie 2008 23:08
hahaha! El ma insala, ma bate, ma injura, si imi face cam tot ce se poate mai rau si eu trebuie sa ii vorbesc frumos, sa nu ridic tonul, sa il respect, " SA CAUT SA MA SCHIMB PENTRU EL" sa il astept acasa cu mancarea calda cand vine de la amanta, prea tare...
Daca mama mea ar fi in situata asta pai eu as fi prima care as indemna-o sa divorteze, un om care face asa ceva nu poate fi numit om, nu merita sa fie respectat si nici iubit!
_alinaandreea_
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:15
Buna, nu am o experienta foarte mare in viata, avand doar 23 de ani si inca necasatorita, la anul ma voi casatori si sper sa o fac pentru totdeauna dar sper sa fie intre mine si sotul meu RESPECT, IUBIRE, TOLERANTA, pana la aceasta varsta am trait intr-o familie terorizata de tatl meu...bea foarte mult, o batea pe mama mea, pe mine si pe fratele meu, urma sa mai am un fratior si m-as fi bucurat....dar tatal a acceptat ca mama sa-l faca doar pana la 8 luni, fiind gravida in 8 luni a amenintat-o ca o bate pana il pierde daca nu face ceva, ca nu are cum sa-l creasca si pe cel care urma sa se nasca...stiu doar ca ne-am dus la ea la maternitate, era foarte slabita si nu i se mai vedea burtica...atunci mi-am dat seama ca ceva s-a intamplat, a plans si ne-a strans tare in brate pe fratele meu, nu ne-a zis nimic de "fratiorul" nostru, cand a adus-o acasa dupa un timp am gasit certificatul de nastere al "fratiorului" meu dar....din cate am aflat de la matusa a fost avort la 8 luni dar a trebuit sa-i faca la copil certificat, anul acesta am aflat toata povestea si ca a fost in stare sa puna in pericol si viata mamei mele care a indurat de toate ca sa ii avem pe amandoi langa noi dar de la el....nu am avut ce invata, a batut-o de nenumarate ori, ultima data a bagat divort si am plecat cu de acasa eu si fratele dar dupa 2 saptamani fratele fiind mai mic si il cauta pe la scoala a cedat si a venit acasa, mama cand a vazut ca fratele a venit la el...nu a vrut sa crestem despartiti si ne-am intors amandoua, au trecut aproape 6 ani, nu a mai lovit-o din cate stiu eu sau mama nu imi spune, si nici pe noi nu ne mai loveste dar de baut beeeea si de jignit este din ce in ce mai rau, eu lucrez de 5 ani de zile din care 4 i-am lucrat cu el, de 8 luni lucrez in alta parte, acum 1 an de zile am aflat ca o inseala cu o colega de-a nostra de servici, in prezent vorbeste cu aia la telefon cand nu este mama acasa, ii trimite sms, o plimba cu masina, ii dedica poiezii, ii declara ca o iubeste si tot felul de minuni, cand am aflat s-a intors tot in mine si in sperantele mele cu privire la casnicie, i-am spus la fratele meu anul trecut si a zis sa nu-i spunem la mami dar acum dupa un an situatia s-a agravat...am crezut ca o sa inceteze cu treaba asta dar lui nu ii este rusine de nimic, nu as vrea sa am aceste sentimente pentru el fiindca este tatal meu dar...cand vad cum isi bate joc de cea care mea mi-a dat viata si s-a sacrificat atat pentru noi ma doare ... nu stiu daca il pot ierta in sufletul meu pentru ceea ce face, nu stiu ce sa fac, nu stiu cum v-a reactiona mami daca ii voi spune dar trebuie sa fac ceva fiindca simt ca si eu o tradez din cauza ca il acopar...nu sunt apropiata de mami privind intimitatea, CUM SA ABORDEZ UN ASEMENEA SUBIECT??? CUM SA II SPUN ASA CEVA??? CUM V-A REACTIONA EA???...AM SCRIS ACEASTA INTAMPLARE DIN VIATA MEA CA SA VEZI PRIN CE TREC DIN CAUZA CA TATAL MEU NU A STIUT SA SE FEREASCA IN LEGATURA CU AMANTELE LUI SI E DUREROS PENTRU MINE SA STIU K NU O MAI IUBESTE PE MAMI, DECI NU PERMITE CA FETELE TALE SA TREACA PRIN ASA CEVA, EXPLICALE CUMVA, IA O HOTARARE IN FAVOAREA TA SI A FETITELOR CA SA NU SUFERITI SI ACUM SI MAI TARZIU IN CAZUL IN CARE NU V-A INCETA SA TE INSELE, SA TE BATA, RENUNTA LA ACTUALA AMANTA DAR DACA A AJUNS SA TE BATA PENTRU EA VOR MAI FI SI ALTELE....CALE DE INTOARCERE PENTRU ACESTI BARBATI NU ESTE, AI 38 DE ANI....POTI AVEA O VIATA FRUMOASA LANGA FETITELE TALE FARA SA II MAI FACI MANCARE, SA-I SPELI SI SA-I CALCI HAINELE ACELUI OM CARE CAND SE FOLOSESTE DE CEEA CE I-AI FACUT PLEACA LA ALTA SI CAND SE INTOARCE TE MAI SI LOVESTE, RESPECTA-TE PE TINE SI OFERA-LE LINISTE FETITELOR.....ACUM SE FORMEAZA SI TREBUIE SA FI CONCENTRATA PE VIATA LOR, MULT CURAJ IN TOT CEEA CE VEI FACE SI SPERANTA CA SE VA TERMINA CU BINE, MAI DANE SI NOUA CATE UN SEMN SA STIM CE AI HOTARAT.

Postat pe 9 Decembrie 2008 16:10
PENTRU RALY_UCA
Esti in aceasi situatie ca si mine doar ca mama ta stie ce are de facut...sustine-o in tot ceea ce face si fii alaturi de ea, ma bucur ca si fratele tau este cu ea...la mine nu stiu daca mami o sa aiba curaj sa mai bage o data divort ... si sa o ia de la capat la 48 de ani, pentru mine nu ar fi nici o problema dar pentru ea....i-ar fi greu, dupa cum spuneam nici incredere cu el in casa nu am, cum bea tot timpul, mi-e frica sa nu se mai atinga de ea, dar de 6 ani ....nu a mai lovit-o, acum daca i-as spune adevarul mamei sigurat ar lovi-o pentru ca ar stii, pe fratele meu a ajuns sa-l dea afara din casa...TATAL...daca se mai poate numi asa, aia cu care umbla e si ea casatorita, are copil in clasa 1 dar se vede cat de preocupata de copil este...

Postat pe 9 Decembrie 2008 16:28
pt .anadbaicu: ma bucur ca-mi impartasesti ideile!
Eu cred ca femeile care incurajeaza o alta femeie sa ierte o bestie in chip de om, nu a trecut prin asa ceva niciodata, mai bine zis n-a mancat o batatie zdravana. este de nedescris!
eu am ramas traumatizata dupa nenumaratele scene in care mama era batuta...am ramas traumatizata pe viata, acum desi sunt o persoana puternica in orice privinta, tot n-am reusit sa ma abtin sa nu izbucnesc in plans atunci cand tipa cineva la mine. de batai, sa nu mai vb...
ceea ce ma ingrijoreaza pe mine, este ca aceste incidente sunt des intalnite in foarte multe familii din Romania. din pacate oamenii sunt nepasatori, legea nu-i deloc aspra si uite asa, "criminalii" astia traiesc printre noi.
raly_uca
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:17
draga mea, din pacate copiii nu-si aleg parintii si invers! daca asta ne-a fost soarta, nu stiu ce sa mai zic...
trebuie doar sa luam masuri si sa ne ajutam mamele, pt ca altfel, mai tarziu vom regreta.
eu iti doresc mult succes, sa iei cea mai buna decizie si sa ai multa credinta in D-zeu.
raly_uca
Postat pe 10 Decembrie 2008 15:25
De la: elena70, la data 2008-10-31 15:36:20suntem casatoriti de aprox 15 ani si avem doua fetite, una de 8 ani si alta de 12. Am aflat acum un an ca ma inseala (mi-au spus prieteni care la-u vazut si i-au facut si poze dar el nu recunoaste nimic, zice ca-s photoshopuite) si de asemenea cam cu un an inainte de insel (cel de care am aflat) relatia noastra se strica... devenise violent verbal, mancarea nu mai era bna, hainele nu mai erau spalate bine, in casa nu mai mirosea frumos si viatanoastra intima incepea sa nu existe. de cand am aflat, de un an, am tot suferit... i-am spsus ca vreau sa ne despartim si a facut un scandal mosntru. Stiu ca pentru fericirea mea ar trebui sa divortam, desi fetitele ne vor impreuna, dar.... mi-e teama, groaza de el, de violenta, m-a si batut la ultima discutie... mi-e frica sa nu incerce sa-mi ia fetitele, si casa, sa vrea sa ma lase in strada... amanta lui are si ea o sit financiara buna, e divortata cu un copil de 10 ani... vreau sfaturi, pareri, idei care sa ma incurajeze sa iau o decizie! SA POT! am alaturi familia, dar.... am un gol imens in suflet... a mai trecut cineva pin asa ceva? Multumesc.
MIRESICA_ADY
Postat pe 11 Decembrie 2008 01:04
iubita pleaca cat de repede de acolo afla de centre de ajutor pt persoana care sunt batute de sotii si afla de un avocat bun si divortiaza de nemernicul ala !ma rog pt tine ca sa fie totul pt tine!
MIRESICA_ADY
Postat pe 11 Decembrie 2008 01:07
Poate sunt dura, poate nu sunt in masura sa dau sfaturi dar....cred ca si daca aveai 10 copiii....acelasi lucru iti spuneam!Copiii percep mult mai repede si ii doare mult mai rau, sunt ingroziti de ceea ce se intampla intre parinti....Daca tu vrei sa te sacrifici , sa incasezi mereu pumni si picioare....faci ce vrei dar gandeste-te la fetite, ce simt ele....cand tu esti lovita, gandeste-te daca nu va veni o perioada cand le va lovi si pe ele....Ai o singura viata, pe care o poti trai linistita, sa iti cresti fetitele in liniste(ce noroc ai ca tii le-a dat Dumnezeu!) si sa nu traiesti zilnic un film de groaza!!!O singura viata ,nu zece!!!!
Mult succes!Sper sa iei decizia corecta!
ltr_romania
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:50
Si parintii mei au avut probleme de genul asta cand eram eu mica, tatal meu era un om care isi dorea sa se impuna, sa faca toata lumea ce vrea el, nu o lovea pe mama, cred ca doar de cateva ori s-a intamplat sa o loveasca, sau cel putin asa stiu eu, dar facea scandal foarte des, ne teroriza la propriu, cand m-am dus la scoala daca ma ameninta cineva cu bataia chiar si in gluma incepeam sa plang, si invatatoarea cred ca si-a dat seama ca sunt probleme la mine in familie, si m-a intrebat, bineinteles ca eu am spus ca nu! Fiindca ca asa fusesem invatata de acasa sa nu spun nimic din ce se intampla in casa la nimeni.
Si problema asta m-a afectat multi ani, eu nestiind despre ce este vorba, mai tarziu cand am avut de unde sa ma documentez mi-am dat seama ce se intampla de fapt cu mine, si acum pot sa spun ca am trecut peste. Ajunsesem sa accept sa fiu jignita de oricine, si ma bucuram ca nu se intampla mai rau, mai tarziu am avut o relatie cu un baiat violent, lucru pe care l-am acceptat ca fiind normal la vremea aceea, acum bineinteles ca nu as mai accepta asa ceva
si am acceptat foarte multe lucruri din partea altora fiind ca "asa mi se parea normal" pentru ca asa traisem toata viata.
Acum tatal meu s-a schimbat, de cand e mama bolnava, a suferit foarte multe operatii la ficat si stomac, probleme de care sunt sigura ca au aparut pe sistem nervos, plus ca el i-a interzis sa mai tina legatura cu rudele...
So, ti-am spus toate astea ca sa vezi de ce sunt asa impotriva violentei, si ca sa vezi ce rau le face copiilor tai situatia ta familiala, asa ca tu sigur stii ce e mai bine pentru tine si pentru ei, cred ca ai suferit destul.
_alinaandreea_
Postat pe 13 Decembrie 2008 12:29
Draga mea....daca tu te gandesti la acel "gol" pe care ti l-ar lasa si din cauza asta nu faci pasul spre divort....macar gandeste-te la binele copiilor tai.Cum vrei sa ajunga fiicele tale la vreo 20-25 de ani?Vor ajunge sa creada ca este normal ca un barbat sa dea intr-o femeie si Doamne Fereste, vor trece si ele prin asa ceva.Te-ar lasa sufletul sa vezi ca trec si ele prin asa ceva numai ptr faptul ca asa le-ai aratat tu ca se tine o familie?Sigur, exista si varianta ca ele sa isi dea seama de asta si sa fie atente cu viata lor....dar, de ce sa risti atat cu viata lor?Ele trebuie sa vada ce puternica este mama lor si sa fie la fel....esti modelul lor in viata, nu uita asta.Nu poti spune ca iubesti un om care te considera aragaz, frigider , masina de calcat si sac de box (ptr momentele tandre inteleg ca o pastreaza pe amanta ).Scuza-ma te rog ca sunt putin mai dura, dar m-am saturat de atatea cazuri in care femeia este atat de lasa si prefera sa traiasca un cosmar in loc sa isi faca viata frumoasa.( a sa si a copiilor).Sunt studenta la psihologie si crede-ma ca nu sunt placute urmarile unei astfel de trairi ( ma refer la copii ).Nu iti distruge viata si nu o distruge nici pe cea a copiilor tai...nu au nici o vina, protejeaza-i daca ii iubesti.Eu iti doresc tot binele din lume si fi puternica, ofera-le fetelor tale o viata linistita, iubire si sprijin.
andronescu_v_anamaria
Postat pe 14 Decembrie 2008 12:06
buna.nu trebuie sub nici o forma sa acceptisa fii umilita.suntem egale cu barbatii.avem aceleasi drepturi ca si ei, si cand intr-o casnicie nu exista dragoste si respect atunci nu mai poate fi numita casnicie.lupta p.fericirea ta si a copiilor tai.D-zeu ne da fiecaruia ceea ce meritam si dupa nori apare si soarele
grace000028
Postat pe 26 Februarie 2009 22:05
spune-i ca-i lasi copii, ia-ti certificat medico-legal pentru lovituri (se da certificatul pentru cea mai mica vanataie sau zgarietura), ameninta-l cu partajul si ca ii poti lua tot si o sa iti mai plateasca si pensie alimentara. si o sa ii treaca foarte repede. fii tare si nu lasa "animalele" cu tine in casa.
daniian
Postat pe 4 August 2009 08:56
buna. ce pot sa-ti spun e decat sa-ti iei fetitele si sa pleci cat mai repede d-acolo.nu mai astepta sa-ti dea si a doua bataie pt ca sigur o va face.divorteaza si cere pensie alimentara pt fettite pt ca ele sigur vor ramane cu tine.e grea situatia ta dar hai sa-ti spun ceva...si eu trec prin ceva asemanator.eu am 22 de ani si m-am casatorit de curand,nu cu acte inca, si stam la ai mei acasa.tatal meu are 45 d ani si umbla cu o c...a de aceiasi varsta cu mine.eu am aflat demult dar nu i-am zis nimic mamei mele pt ca ea e fff bolnava si nici n-am vrut sa-i fac pe ei sa se certe.in fine...m-am luat de aia i-am spus sa termine si sa se potoleasca ca daca n-o va face ii voi spune mamei.ea cu un cinism cat se poate de mare imi spunea ca nu e adevarat ce am auzit eu si ca ea n-a umblat niciodata cu tatal meu.aia a fost si prima si ultima discutie care am avut-o cu ea.a trecut ceva timp si a aflat si mami...defapt l-a prins pe tati cu ea.a fost plecata vreo cateva zile d-acasa dar s-a intors si ea zice ca vrea sa bage divort.eu nu ma bag ba chiar o sustin sa-l bage si sa faca ce vrea ea pt ca asa mi se pare corect.si daca va face acest pas noi (eu si sotul meu) sigur ne vom duce sa stam cu ea. asa ca te sfatuiesc sa faci acelasi lucru si ai sa vezi ca si fetitele tale vor merge cu tine.te pup si ai grija ce faci
grace004344
Postat pe 4 August 2009 09:21
Pana acum am tot citit, sfaturi si experiente.
Nimeni nu poate da sfaturi intelepte, deoarece nu este in miezul problemei.
Terapia la noi, lasa de dorit.
Dar.....fiecare trebuie sa isi vada interesul, prioritatile, ori, in cazul acesta o au cei doi copii.
Lasand la o parte faptul ca suntem femei, suntem mame in primul rand.
Ce ar trebui facut? Copii raman cu traume, habar nu aveti cat de mari, care le vor marca toata viata.
Si cred ca nu ai fi singura femeie din lume care se desparte de sotul ei, crescand doi copii singura.


Lizzie_grace
Postat pe 4 August 2009 19:09
O situatie trista, care-ti cere sa strangi tare din dinti. Stiu ca e greu, ca te doare sufletul dar sotul tau nu cred ca merita nici o sansa. Dimpotriva, ar trebui sa-ti imaginezi de-acum incolo viata fara el, sa lupti pt fetitele tale. Un barbat ce da de gustul p... (imi scuzi expresia) si incepe sa se comporte instinctual...e cam pierdut draga mea. Sfatul meu este sa nu te umilesti, oricat de sfasietoare e realitatea, sa mergi inainte. Sunt sigura ca o sa te santajeze ca-ti ia fetitele, poate si casa (daca o aveti cumparata impreuna).Eu zic sa nu te lasi intimidata si sa lupti pt ce e al tau- Gandeste-te ca daca il ierti, risti fff mult fericirea voastra, e f greu sa-ti recastige increderea si apoi vei trai permanent cu gandul ca te inseala, lucru care majoritatea barbatilor il repeta din pacate.
Stiu ca este greu, dar taie raul de la radacina, nu trai cu el, ca or sa simta si fetitele tale amaraciunea ta. Nu te lasa umilita, tine capul sus si nu-i arata durerea ta. Iti spun di experienta mamei mele care l-a iertat de doua ori si au ajuns tot ladivort. Te pup si ai grija de tine
dennygrace
Postat pe 4 August 2009 23:11
De la: , la data 2008-12-01 09:46:46
De la: elena70, la data 2008-10-31 15:36:20suntem casatoriti de aprox 15 ani si avem doua fetite, una de 8 ani si alta de 12. Am aflat acum un an ca ma inseala (mi-au spus prieteni care la-u vazut si i-au facut si poze dar el nu recunoaste nimic, zice ca-s photoshopuite) si de asemenea cam cu un an inainte de insel (cel de care am aflat) relatia noastra se strica... devenise violent verbal, mancarea nu mai era bna, hainele nu mai erau spalate bine, in casa nu mai mirosea frumos si viatanoastra intima incepea sa nu existe. de cand am aflat, de un an, am tot suferit... i-am spsus ca vreau sa ne despartim si a facut un scandal mosntru. Stiu ca pentru fericirea mea ar trebui sa divortam, desi fetitele ne vor impreuna, dar.... mi-e teama, groaza de el, de violenta, m-a si batut la ultima discutie... mi-e frica sa nu incerce sa-mi ia fetitele, si casa, sa vrea sa ma lase in strada... amanta lui are si ea o sit financiara buna, e divortata cu un copil de 10 ani... vreau sfaturi, pareri, idei care sa ma incurajeze sa iau o decizie! SA POT! am alaturi familia, dar.... am un gol imens in suflet... a mai trecut cineva pin asa ceva? Multumesc.
1--AI O MESERIE?>>2--AI SLUJBA??3--CEL MAI GRAV ESTE >>>CA TE-A LOVIT!!!!!!!!! tov. 4--NU-TI SCUZA..NEHOTARAREA!!!! 5--LASA-TI ...>"COPIII NE VOR IMPREUNA...">>COPII VOR ,PRIETENIE ,LINISTE,IUBIRE,MANGAIERE,INTELEGERE,ETC...... 6-->>"SA-MI IA CASA..." ZAU ASA?!ATAT FACE LINISTEA TA??? VIATA TA?? TIMPUL TAU???... ...>>>SCEARIU:::>>>LASI TOT ...COPII,CASA...>>DISPARI>>[CASA >DACA ESTE FACUTA IMPREUNA>>AI DREPTUL LA JUMATATE,NU AU NICI UN DREPT COPII.] SI VEI VEDEA CA IN MAXIM 8 LUNI VA VENI INAPOI ....ca un catelus...CA DEEEEE ....AMANTA...>>VA CLACA ..SA CREASCA 3 COPIII?!.... FAC PARIU PE O CAFELUTA LA INTER ,CA DACA REZISTI,REZISTI...ASA VA FI!!!!!!!!!!!!!SCENARIU DUR DAR....CU REZULTATE SPECTACULOASE !!
yanna_grace
Postat pe 7 August 2009 14:03
Draga mea, NU STA!!! Sfatul meu este sa divortezi si sa incerci sa iti vezi de viata ta si de fetitele tale!!! Lasa casa, lasa lucruri, si ai grija de linistea ta!!! Daca ai chef de mai multe povesti, te astept pe vioanadana@yahoo.com Tine capul sus!!!!!
yanna_grace
Postat pe 7 August 2009 14:07
Iubirea este forta din Univers care poate misca munti. Iubirea este principiul care sta la baza acestui site si de aceea, astazi, as vrea sa va impartasesc cateva ganduri despre iubire. O sa va propun o metoda de vizualizare care poate aduce din ce in ce mai multa iubire in viata noastra.Incepe sa te conectezi cu sufletul tau, simtind lumina si prezenta lui in jurul tau. Imagineaza-ti o lumina stralucitoare in centrul inimii.

Simte cum sufletul tau intra in centrul inimii tale, iar lumina lui stralucitoare se uneste cu lumina din inima ta. Simte cum inima ta raspunde la bucuria si dragostea pe care sufletul tau i-o daruieste.

Imagineaza-ti ca inima ta este o floare cu 12 petale, aranjate in 4 randuri de cate trei petale, si o bijuterie in mijloc. Sufletul tau trimite energie pentru a deschide petalele, astfel incat bijuteria sa devina vizibila. Acorda-ti ceva timp pentru a simti aceasta lumina din centrul inimii tale. Permite-i sa-ti deschida inima.

Pe masura ce ti se deschide inima, totul incepe sa se vindece. Nimic nu se poate schimba instantaneu, iar munca care trebuie facuta acum este aceea de a indeparta o parte din suferinta si durerea pe care am experimentat-o in viata. E nevoie sa lasam lumina sufletului sa ne vindece partile din viata noastra care au nevoie de mai multa dragoste.
Permite-i sufletului tau sa te umple cu bucuria lui de viata.

Sufletul iti daruieste vitalitatea si bucuria de viata. Este sursa energiei creatoare in viata. Lasa aceasta bucurie de a exista sa se reverse in viata ta. Permite sa fii umplut in permanenta cu energie si lumina; o energie care te regenereaza si te reincarca la fiecare nivel al fiintei tale, in fiecare moment.
Pe masura ce din suflet se revarsa aceasta energie catre chakra inimii, permite acestei energii sa curga in inima ta fizica, si de acolo, in intreg organismul tau. Sufletul tau va intineri si revitalize sangele, aducand fiecarei parti a corpului energia creatoare a vietii.

Permite sufletului sa-si amplifice calitatea dragostei. Simte puterea iubirii cum se revarsa in centrul inimii tale. Linisteste-ti mintea si incepe sa experimentezi iubirea. Doar fii. Nu judeca daca simti iubire sau nu.

Sufletul tau este iubire pura. Substanta lui este lumina.

In fiecare moment in care permiti iubirii sa intre, iti deschizi inima pentru a simti adevarata substanta a sufletului. In fiecare moment in care daruiesti iubire, iti lasi sufletul sa exprime Iubirea prin intermediul tau.

Vei deveni mai constient de cei din jur. Constienta ta va creste, ca parte a unui intreg aflat in expansiune permanenta. Mai intai vei descoperi ca relationezi altfel cu familia si prietenii. Apoi te vei percepe ca o parte a unui cerc mai larg al vietii care se extinde catre toate creaturile pamantului si apoi se reintoarce la tine. Vei simti un sentiment profund de dragoste si compasiune pentru orice forma de viata, si un sentiment de identificare cu tot ceea ce exista.

Gandeste-te la sufletul tau ca la un soare plasat in inima ta. Imagineaza-ti ca emiti dragoste din sufletul tau in cercuri concentrice, care se maresc. Imagineaza-ti-i pe cei dragi in fata ta, si vizualizeaza ca ii hranesti cu dragostea ta prin razele trimise. Gandeste-te la oamenii pe care ii cunosti si lasa-ti sufletul sa ajunga la ei. Imagineaza cum dragostea din sufletul tau radiaza catre orasul tau, catre toti oamenii, plantele si animalele din jurul tau. Permite sufletului tau sa isi intoarca dragostea si catre tine, pana cand in ea este cuprinsa intreaga umanitate si viata de pe Planeta. Simte cum sufletul tau imbratiseaza intreaga planeta! Bucura-te de aceasta expansiune a sufletului tau!


Cum sa schimbi o situatie cu ajutorul iubirii din sufletul tau:


pop50
Postat pe 18 August 2009 15:16
Iubirea este forta din Univers care poate misca munti. Iubirea este principiul care sta la baza acestui site si de aceea, astazi, as vrea sa va impartasesc cateva ganduri despre iubire. O sa va propun o metoda de vizualizare care poate aduce din ce in ce mai multa iubire in viata noastra.Incepe sa te conectezi cu sufletul tau, simtind lumina si prezenta lui in jurul tau. Imagineaza-ti o lumina stralucitoare in centrul inimii.

Simte cum sufletul tau intra in centrul inimii tale, iar lumina lui stralucitoare se uneste cu lumina din inima ta. Simte cum inima ta raspunde la bucuria si dragostea pe care sufletul tau i-o daruieste.

Imagineaza-ti ca inima ta este o floare cu 12 petale, aranjate in 4 randuri de cate trei petale, si o bijuterie in mijloc. Sufletul tau trimite energie pentru a deschide petalele, astfel incat bijuteria sa devina vizibila. Acorda-ti ceva timp pentru a simti aceasta lumina din centrul inimii tale. Permite-i sa-ti deschida inima.

Pe masura ce ti se deschide inima, totul incepe sa se vindece. Nimic nu se poate schimba instantaneu, iar munca care trebuie facuta acum este aceea de a indeparta o parte din suferinta si durerea pe care am experimentat-o in viata. E nevoie sa lasam lumina sufletului sa ne vindece partile din viata noastra care au nevoie de mai multa dragoste.
Permite-i sufletului tau sa te umple cu bucuria lui de viata.

Sufletul iti daruieste vitalitatea si bucuria de viata. Este sursa energiei creatoare in viata. Lasa aceasta bucurie de a exista sa se reverse in viata ta. Permite sa fii umplut in permanenta cu energie si lumina; o energie care te regenereaza si te reincarca la fiecare nivel al fiintei tale, in fiecare moment.
Pe masura ce din suflet se revarsa aceasta energie catre chakra inimii, permite acestei energii sa curga in inima ta fizica, si de acolo, in intreg organismul tau. Sufletul tau va intineri si revitalize sangele, aducand fiecarei parti a corpului energia creatoare a vietii.

Permite sufletului sa-si amplifice calitatea dragostei. Simte puterea iubirii cum se revarsa in centrul inimii tale. Linisteste-ti mintea si incepe sa experimentezi iubirea. Doar fii. Nu judeca daca simti iubire sau nu.

Sufletul tau este iubire pura. Substanta lui este lumina.

In fiecare moment in care permiti iubirii sa intre, iti deschizi inima pentru a simti adevarata substanta a sufletului. In fiecare moment in care daruiesti iubire, iti lasi sufletul sa exprime Iubirea prin intermediul tau.

Vei deveni mai constient de cei din jur. Constienta ta va creste, ca parte a unui intreg aflat in expansiune permanenta. Mai intai vei descoperi ca relationezi altfel cu familia si prietenii. Apoi te vei percepe ca o parte a unui cerc mai larg al vietii care se extinde catre toate creaturile pamantului si apoi se reintoarce la tine. Vei simti un sentiment profund de dragoste si compasiune pentru orice forma de viata, si un sentiment de identificare cu tot ceea ce exista.

Gandeste-te la sufletul tau ca la un soare plasat in inima ta. Imagineaza-ti ca emiti dragoste din sufletul tau in cercuri concentrice, care se maresc. Imagineaza-ti-i pe cei dragi in fata ta, si vizualizeaza ca ii hranesti cu dragostea ta prin razele trimise. Gandeste-te la oamenii pe care ii cunosti si lasa-ti sufletul sa ajunga la ei. Imagineaza cum dragostea din sufletul tau radiaza catre orasul tau, catre toti oamenii, plantele si animalele din jurul tau. Permite sufletului tau sa isi intoarca dragostea si catre tine, pana cand in ea este cuprinsa intreaga umanitate si viata de pe Planeta. Simte cum sufletul tau imbratiseaza intreaga planeta! Bucura-te de aceasta expansiune a sufletului tau!


Cum sa schimbi o situatie cu ajutorul iubirii din sufletul tau:


Este trimis de pop aurelia sa faceti tot posibilu sa va iubiti
pop50
Postat pe 18 August 2009 15:19


FITI DEMNA...OARE SE MERITA ...PERSONAL ...NU CRED...

NOI, FEMEILE INCURAJAM ASTFEL DE RELATII...

MAI MULT CURAJ....SUCCES...
biatrice30
Postat pe 22 August 2009 08:14
tarot_healthy
Postat pe 12 Octombrie 2009 06:01
buna!

ti-am citit mesajul si nu stiu de ce femeile din ziua de azi se complac in situatii din astea doar pentru ca sunt la mijloc copii, sau pentru ca le e teama ca vor ramane in strada.
Da, daca gandesti asa, asta se va intampla.Fii un pic mai pozitiva, si sa stii...orice bun provenit in timpul casatoriei este bun comun, iar din experienta iti zic ca putini barbati castiga copii in romania.Asa ca fii puternica, aranjeaza-te, fii mandra ca esti o femeie, care uite, printr-un singur mesaj, o groaza de necunoscuti iti sunt alaturi:)
Sa auzim de bine!
elena_site
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine este interesat de leptopuri noi,unitati calculator,plazme haine firma,taciscrim ultima generatie 2 De la: GangstaTear 16 Februarie 2010 00:09
cel mai bun meniu de nunta si cel mai ieftin! 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:08
de unde pot inchiria vesele pt nunta? 3 De la: Lilly_s 24 Februarie 2010 15:16
Cat de importanta este alegerea Bisericii? 54 De la: DJ___Florian 21 Iulie 2010 09:59
la ce fotograf ati optat? 3 De la: grace001107 21 Martie 2010 11:11