Setari Cookie-uri

problema: meniu pentru vegetarieni

mda, ma tot agit cu meniu, ce, cum, cand... si am mai aflat ca o intreaga familie dintre cei prezeneti sunt vegetarieni... ma omoara gandul... cred ca vor fi oropsiti la nunta mea... n-am idei de meniu special pt ei, decat fasole, mazare...salate... fucte...????

Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:07
Laila, vorbeste cu cei de la restaurant, sunt o gramada de preparate vegetariene pe baza de ciuperci, sparanghel, cartofi si soia. Le poti da pana si sarmale unde carnea e inlocuita de ciuperci.
fantome
Postat pe 11 Noiembrie 2008 08:22
acesta este site-ul meu de pregatiri pentru nunta.va invit sa va alaturati grupului si sa va inregistrati daca va face placere.multumesc! http://kentutza.at.ua/

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:25
acesta este site-ul meu de pregatiri pentru nunta.va invit sa va alaturati grupului si sa va inregistrati daca va face placere.multumesc! http://kentutza.at.ua/

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:27
Buna!

Intereseaza-te in primul rand daca mananca peste, pentru ca sunt vegetarieni care mananca si peste. Poti sa te mai gandesti si la aperitiv, sa fie optiuni vegetariene, rosii umplute, ciuperci cu cascaval, salate, branzeturi, etc, este mai usor la aperitiv. Apoi, daca ai sarmale in meniul obisnuit, poti sa comanzi sarmale vegetariene pentru ei, cu ciuperci si orez, sunt foarte bune daca sunt preparate cum trebuie, mai poate fi cascaval pane, servit in loc de carne, si in general sunt o multitudine de mancaruri cu legume care pot fi servite. Intereseaza-te la restaurant, ce iti pot prepara si sunt sigura ca vor veni si ei cu recomandari.

Succes!
micki_grace
Postat pe 4 Ianuarie 2009 02:21
torasexy_grace
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:38
Buna fetelor!
Am si eu o mica nelamurire....am cativa invitati la fel vegetarieni,aici am inteles problema,dar...am si cativa invitati care sunt diabetici?Ce fel de mancare imi recomandati?Nu o sa am sarmale in meniu
Cris_Jovy
Postat pe 12 Februarie 2009 16:28
fetelor uitati aici sfaturi si rochite ultile pentru mirese!!!!
este chiar interesant, se regasesc multe dintre intrebarile siraspunsurile pe care voi le-ati postat aici pe site

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_in_functie_de_anotimp_si_local/pagina-2.html
iulik_flore
Postat pe 13 Februarie 2009 10:16
buna fetelor..nu-i o problema...fratele meu e ovo-lacto-vegetarian si orice restaurant face menu-uri cum doresti..nu tb sa va agitati..si o sa mai fie la nunta nostra inca vreo 3 pers..si o sa avem si copii la nunta si lor un menu il vom imparti la 2 copii...:)asha k toate au o rezolvare....succes!!!
hanamaria2k
Postat pe 16 Aprilie 2009 07:24
Eu si sotul meu suntem vegetarieni,insa eu mananc si lapte si oua,el nu mananca nimic de origine animala.La cununia noastra civila la restaurant ni s-a facut mancare separata:cei care mancau carne au fost serviti cu astfel de produse,cei care tineau post(a fost pe 20martie anul acesta)au mancat de post,eu am mancat lacto-vegetarian,sotul vegetarian.Eu m-am pacalit, pt ca mancarea lui a fost f.f.f. buna!Nu-ti face griji nici pt diabetici.Trebuie insa sa vorbesti cu cei de la local,sa le zici cine mananca si ce.In rest trebuie doar sa te distrezi!Crede-ma!
grace000248
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:46
eu cred ca va complicati prea mult.... pe mine nu m-a interesat daca la nunta mea au fost vegetarieni sau nu. treaba lor. pe platoul de aperitice exisa si salata si masline si se pot servi de acolo. la fel.. fructe pe masa... dar ca sa te apuci acum sa comanzi meniuri speciale pentru vegetarieni.. sau diabetici.. am avut si eu 2 matuse diabetice la nunta. dar din cate feluri de mancare au fost.. au gasit ele ceva sa manance. iar cei care sunt vegetarieni.. inainte sa vina la nunta.. sigur mananca de acasa.
hai lasa-ti-ma cu din astea.. auzi .. meiuri speciale pentru vegetarieni. Eu nu am mai auzit niciunde asa ceva. Eu cred ca nu aveti ce face si va ocupati as spune eu,, PREA MULT de pregatirile cu nunta.
lady_me
Postat pe 22 Aprilie 2009 16:01
De la: lady_p, la data 2009-04-22 16:01:19eu cred ca va complicati prea mult.... pe mine nu m-a interesat daca la nunta mea au fost vegetarieni sau nu. treaba lor. pe platoul de aperitice exisa si salata si masline si se pot servi de acolo. la fel.. fructe pe masa... dar ca sa te apuci acum sa comanzi meniuri speciale pentru vegetarieni.. sau diabetici.. am avut si eu 2 matuse diabetice la nunta. dar din cate feluri de mancare au fost.. au gasit ele ceva sa manance. iar cei care sunt vegetarieni.. inainte sa vina la nunta.. sigur mananca de acasa.
hai lasa-ti-ma cu din astea.. auzi .. meiuri speciale pentru vegetarieni. Eu nu am mai auzit niciunde asa ceva. Eu cred ca nu aveti ce face si va ocupati as spune eu,, PREA MULT de pregatirile cu nunta.

Eu cred ca nu numai mirii trebuie sa se simta bine,ci si rudele,prietenii.Ei vin sa se bucure alaturi de noi si cred ca merita si ei un gram de atentie.Nu se pot aseza la masa,iar de acolo sa aleaga si ei o maslina,o salata...E absurd.Cum sa zici ca cei care sunt vegetarieni sa manance acasa?Adica eu care nu mananc carne,merg la o nunta,iar la meniu alaturi de carne gasesc si eu o maslina...Nimeni nu cere mancare speciala,dar e normal ca in momentul in care se aseaza la masa, sa fie ceva de care se pot atinge!Sunt niste oameni dragi noua,care ne sunt alaturi,iar noi sa-i tratam cu spatele?
grace000248
Postat pe 23 Aprilie 2009 19:43
Asta e chiar tare...cum sa nu te gandesti la meniul invitatilor.Daca nu te gandesti la sanatatea lor,macar gandestete la buzunarul tau si la ce se va spune dupa nunta ta.De ex pentru un diabetic,pe langa faptul k nu are voie sa manance deserturi cu zahar si altele,nici la bautura nu trebuie sa-i dai orice(vinul sec este cel mai bun)...daca ii dai ce vrei tu te pomenesti cu ambulanta la nunta ta.Asa ca gandeste de 2 ori inainte sa pui ce vrei pe masa.
Cris_Jovy
Postat pe 26 Aprilie 2009 21:04
Scuze, dar eu nu am spus ca la o nunta nu te gandesti la meniul pentru invitati. e clar ca va fi unul cu bucate alese, cu mancare buna, sanatoasa, gustoasa... vinuri bune de calitatea... Dar ca sa oun la masa nr. 9 pentru 3 persoane.. "altceva"... nu mi se pare deloc corect. de ce sa fac diferente?
de ex. acujm de paste am fost la munte cu mai multi prieteni, cu nasii , iar nasii nasilor au fost vegetarieni. sunt. si toata lumea avea pe masa gratare..mici... drob.. oua rosi.. si alte bucate care se fac de paste. ei.. daca au fost vegetarieni.. au mancat cu noi doar salata, fructe. si au avut "la pachetel" de acasa mancare special pentru ei. un fel de drob..care sincer nu mi-a placut nici mie nici altcuiva..si etc.
meniul la nunta e la fel de la un cap la altul. si cum spunea Cristina_Gabriela... despre "prajiturile cu zahar si altele".. la nunta... sunt zeci de feluri de deserturi.. si sarate.. si simple si cu zahar. ca la nunta gasesti de toate pentru toti.. si pui si porc si peste...
lady_me
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:55
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro




Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 18:56
Interesant fetelor! Dar sa va spuneu una si mai si! Mama viitorului meu sot e adventista sanitar (sambatara, adica ziua lor de odihna e sambata), adica nu mananca deloc carne. Ca sunt si adventisti care nu mananca porc, ca dupa ei, porcul e dracul pe pamant, auzi! Noi am discutat initial ca pentru ei sa facem meniu aparte, adica sa nu fie nevoiti sa aleaga din meniul ortodox. Ulterior mi-a zis "SOCRUELA" ca o sa faca acasa a 2-a zi o masa pentru cei care nu vor sa participe, in jur de 10-15 persoane. Eu ma gandeam ca e vorba de prieteni si cunostinte la care nu-ti permiti sa insisti sa vina la restaurant. Dar aflu ieri ca e vorba de toti, adica cca 30-35. Deci nu vor nici macar rudele apropiate sa participe. Asta in ideea in care noi 2 am mers la nunti de adventisti duminica, in ziua de odihna ortodoxa, am mancat frunzoasele si radacinoasele care ni s-au servit, si nu am comentat la muzica, spre deosebire de rudele miresei care au inceput sa faca bascalie, iar in plic au pus ziare. In timpul programului de cununie (asa se numeste la ei, nu slujba, sau altfel...), predicatorii insinuau foarte diplomat cu cuvinte alese ca restul religiilor sunt pagani. Mie mi se pare o mare jignire din partea lor, o ofensa, nu pot sa vina la o nunta de-a paganilor ortodocsi. Oricum i-am spus viitorului sot ca eu la astfel de nunti nu mai particip in VECI. Precizez ca nu am nimic cu alte religii, dar cand e vorba de ofense... mi se pare sincer ca se tin mai buni ca noi, ca ei sunt corecti, ca ei intgerpreteaza corect Biblia. Nu zic ca noi, ortodocsii suntem perfecti! Nu suntem! Poate nici o religie nu e, dar de aici si pana la recruta, la a convinge prin diverse moduri... sau a influenta judecata fiului ei pe care l-a botezat la ortodocsi... e prea mult... e peste puterile mele de compromis, de a intelege... Va pup fetelor si sa aveti grija de voi...
Tassy_grace
Postat pe 15 Mai 2009 09:19
Am totusi o intrebare!Cum te intelegi cu viitorul tau sot???Soacra ta nu l-a influentat sa nu se insoare cu tine?Sau mai spera sa te dea "pe brazda"?Oricum sa stii ca vrei nu vrei o sa mergi la nuntile lor,la mesele lor...acum te lasa mai usor,dar sigur vor incerca sa te manevreze!Stiu din experienta surorii mele,aia nu sunt adventisti,dar nu sunt prea sanatosi mintal...Viata e teribil de grea daca cel pe care l-ai ales nu te sustine!Iti urez o viata linistita si fericita,dar si o personalitate puternica!
grace000248
Postat pe 19 Mai 2009 12:36
Cu viitorul meu sot ma inteleg foarte bine! El este ortodox. Mama lui a fost adventista, ca sa se poata casatori cu un ortodox s-a botezat la ortodocsi si apoi a redevenit adventista (nu stiu daca si oficial), dar copii i-a botezat la ortodocsi. Si nu, nu l-a influentat sa nu se casatoreasca cu mine, deoarece ea stie ca, chiar daca fiul ei o respecta, el face asa cum vrea, cum ii dicteaza lui sufletul si mintea. El stie care este viitorul lui, adica EU, si ca mama lui este trecutul si putin din prezent. Zic "putin" din prezent deoarece noi nu locuim in acelasi oras cu parintii nostrii. Amandoi suntem din Orastie, dar locuim si avem serviciile in Timisoara, iar pe la parinti - mai rarut, ca-i mai dragut. Niciodata mama lui nu mi-a zis ceva rau sau bun despre religia ortodoxa sau adventista, asta in sensul ca sa ma convinga de ceva... stie parerea mea despre faptul ca m-am nascut ortodoxa si asa voi muri. Deci nu ma voi da pe "brazada" ei.

Cat despre mersul la nuntile lor, crede-ma ce spun eu aia fac. Am discutat acest subiect delicat cu viitorul sot si mi-a zis ca avem obligatia sa mergem la nunta lor ca si ei vin. I-am spus ca si ei vin, dar nu la nunta, nu vin in data scrisa pe invitatie, desi ne-am gandit la meniul lor, ca am fi facut pentru ei meniu ovo-lacto-vegetarian pe care l-am fi servit mai comasat ca timp sa nu stea la toata receptia care va dura 10-12 ore. I-am zis ca daca si ei fac pentru noi numai meniul carnivor, si nu in alta zi cum vor ei, ca DE – ei nu pot veni la asa dezmat, atunci vom participa, altfel trimitem plic, ca nu ne putem face de rusine.

Ai dreptate cand spui ca sustinerea partenerului e foarte importanta. Nu sunt geloasa, sunt doar foarte posesiva. Nu accept ca ceea ce e al meu sa impart cu altii. Amandoi am avut ghinionul de a avea familii dezbinate si am stabilit sa-i luam ca si model de NOT TO DO, sa nu facem ca ei, sa invatam din greselile lor, sa nu ajungem ca ei. La insistentele mele mama mea a divortat, s-a recasatorit cu un om foarte ok, iar familia viitorului meu sot este condusa de mama lui, care munceste foarte mult si tine toata casa. Nu sotului ei ii cere parearea cand e sa faca ceva, ci fiului ei mai mare, adica viitorului meu sot, care daca am fi ramas in Orastie ar fi trebuit sa fie capul a doua familii, lucru pe care nu l-as fi acceptat niciodata. Si acesta a fost un motiv pentru care am hotarat sa raman in Timisoara, orasul meu de suflet, iar el a avut de ales, sa mearga acasa singur, unde are casa lui primita mostenire sau sa stea cu mine in chirie pana vom reusi sa ne luam ceva cu credit. Recunosc, a fost si un test din partea mea pe care l-a trecut. Mi-a demonstrat ca ma iubeste. Un alt motiv a fost ca am vrut sa-mi demonstrez (si am reusit) ca pot mai mult in viata, ca pot sa am satisfactii pe plan profesional, si daca persoana de langa mine ma iubeste atunci vin si satisfactiile personale.
Am curajul sa spun lucrurilor pe nume chiar daca e vorba de mama mea, de viitoarea soacra, de sefa mea sau de iubitul meu!
Cred ca am o personalitate puternica, din moment ce ceea ce-mi planific, ceea ce-mi doresc, mi se cam intampla. Bine, pentru asta nu stau cu mainile in san si astept sa cada. Iau initiativa si muncesc, sunt convinsa ca munca imi va fi mai tarziu rasplatita. Asa a fost intotdeauna. Asta iti da incredere in propriile forte si aduce mari satisfactii, bucurie si liniste sufletului si mintii si te indeamna sa ai teluri mai mari!
Tassy_grace
Postat pe 20 Mai 2009 10:56
De la: Tassy, la data 2009-05-20 10:56:02Cu viitorul meu sot ma inteleg foarte bine! El este ortodox. Mama lui a fost adventista, ca sa se poata casatori cu un ortodox s-a botezat la ortodocsi si apoi a redevenit adventista (nu stiu daca si oficial), dar copii i-a botezat la ortodocsi. Si nu, nu l-a influentat sa nu se casatoreasca cu mine, deoarece ea stie ca, chiar daca fiul ei o respecta, el face asa cum vrea, cum ii dicteaza lui sufletul si mintea. El stie care este viitorul lui, adica EU, si ca mama lui este trecutul si putin din prezent. Zic "putin" din prezent deoarece noi nu locuim in acelasi oras cu parintii nostrii. Amandoi suntem din Orastie, dar locuim si avem serviciile in Timisoara, iar pe la parinti - mai rarut, ca-i mai dragut. Niciodata mama lui nu mi-a zis ceva rau sau bun despre religia ortodoxa sau adventista, asta in sensul ca sa ma convinga de ceva... stie parerea mea despre faptul ca m-am nascut ortodoxa si asa voi muri. Deci nu ma voi da pe "brazada" ei.

Cat despre mersul la nuntile lor, crede-ma ce spun eu aia fac. Am discutat acest subiect delicat cu viitorul sot si mi-a zis ca avem obligatia sa mergem la nunta lor ca si ei vin. I-am spus ca si ei vin, dar nu la nunta, nu vin in data scrisa pe invitatie, desi ne-am gandit la meniul lor, ca am fi facut pentru ei meniu ovo-lacto-vegetarian pe care l-am fi servit mai comasat ca timp sa nu stea la toata receptia care va dura 10-12 ore. I-am zis ca daca si ei fac pentru noi numai meniul carnivor, si nu in alta zi cum vor ei, ca DE – ei nu pot veni la asa dezmat, atunci vom participa, altfel trimitem plic, ca nu ne putem face de rusine.

Ai dreptate cand spui ca sustinerea partenerului e foarte importanta. Nu sunt geloasa, sunt doar foarte posesiva. Nu accept ca ceea ce e al meu sa impart cu altii. Amandoi am avut ghinionul de a avea familii dezbinate si am stabilit sa-i luam ca si model de NOT TO DO, sa nu facem ca ei, sa invatam din greselile lor, sa nu ajungem ca ei. La insistentele mele mama mea a divortat, s-a recasatorit cu un om foarte ok, iar familia viitorului meu sot este condusa de mama lui, care munceste foarte mult si tine toata casa. Nu sotului ei ii cere parearea cand e sa faca ceva, ci fiului ei mai mare, adica viitorului meu sot, care daca am fi ramas in Orastie ar fi trebuit sa fie capul a doua familii, lucru pe care nu l-as fi acceptat niciodata. Si acesta a fost un motiv pentru care am hotarat sa raman in Timisoara, orasul meu de suflet, iar el a avut de ales, sa mearga acasa singur, unde are casa lui primita mostenire sau sa stea cu mine in chirie pana vom reusi sa ne luam ceva cu credit. Recunosc, a fost si un test din partea mea pe care l-a trecut. Mi-a demonstrat ca ma iubeste. Un alt motiv a fost ca am vrut sa-mi demonstrez (si am reusit) ca pot mai mult in viata, ca pot sa am satisfactii pe plan profesional, si daca persoana de langa mine ma iubeste atunci vin si satisfactiile personale.
Am curajul sa spun lucrurilor pe nume chiar daca e vorba de mama mea, de viitoarea soacra, de sefa mea sau de iubitul meu!
Cred ca am o personalitate puternica, din moment ce ceea ce-mi planific, ceea ce-mi doresc, mi se cam intampla. Bine, pentru asta nu stau cu mainile in san si astept sa cada. Iau initiativa si muncesc, sunt convinsa ca munca imi va fi mai tarziu rasplatita. Asa a fost intotdeauna. Asta iti da incredere in propriile forte si aduce mari satisfactii, bucurie si liniste sufletului si mintii si te indeamna sa ai teluri mai mari!

Ma bucur enorm sa aflu ca tu gandesti astfel si are cine sa te sustina.Atunci iti urez bafta multa in tot ceea ce vei face si sa aud numai de bine.Eu acum am prea multe emotii si nu ma mai pot concentra pe nimic alceva decat pe ziua nuntii si pe ce trebuie sa-mi cumpar.Am,din fericire,si eu un sot extraordinar alaturi de care am reusit si voi reusi sa-mi intemeiez familia mult visata.Te pup!
grace000248
Postat pe 20 Mai 2009 23:02
Dar tu cand ai nunta? Noi avem in 6 iunie 2009, deci mai e putin... 2 saptamani si 1 zi... am niste emotii... Miercurea viitoare plecam acasa, inca suntem in Timisoara, la servici... Mult succes cu toate si distractie maxima! Pupici
Tassy_grace
Postat pe 21 Mai 2009 08:32
PE 4 IULIE!!!1 Nu am rochie,pantofi,toate acareturile...Ce sa-ti spun,multa bafta si daca vrei,as vrea sa-mi spui si mie cum arata rochita...te rog
Servici usor!Mai vb pana pe 6 iulie...Te pup!
grace000248
Postat pe 21 Mai 2009 16:23
eu una nu m-as sinichisi sa dau peste cap 250 de insi pt o familie de 3 insi sau 5 de vegetarieni!.. sa manance ce nu e carne si ce nu contine lapte din farfurrie si aia e!. in rest.. crantanel;e, frcute, alunele si bautura si aia e..nu imi place deloc faza cu meiuri speciale pt ei.. am avzut la o nunta asa , ca lor le-a adus cu totul altceva si erau cu mine la masa.. si mi s-a facut o pofta de mi-a venit sa ma urc pe pereti, vroiam si eu ce aveau ei in farfurie, ca deh, erau alte mendiuri si aratau ff bine.. si e ff aiurea sincer pt ceilalti invitati care sunt intr=un numar mult mai mare..
cristinne83
Postat pe 27 Iulie 2009 20:52
sorry for all the grammar mistakes.. ma grabeam!
cristinne83
Postat pe 27 Iulie 2009 20:53
cristinn nici eu nu m-as complica cu astfel de specialitati si ii faci si pe ceillti nuntasi de la masa sa se simta prost

- e ca si cand te duci la o nunta si vezi pe masa mirilor total altceva-alta bautura alta mancare sau chiar fructe iar in sala la nuntasi numic din toate acestea, nici fructele - oribillllll
laura02maria
Postat pe 29 Iulie 2009 10:44
Intra pe www.svr.ro si ai sa gasesti acolo o gramada de preparate vegetariene.
onitzaa_oana
Postat pe 30 Iulie 2009 21:29
Buna miresici am citit topicul vostru cu m,eniul vegetarian pai mai fetelor ganditiva de 2 ori inainte sa scrieti, cum sa lasati oamenii morti de foame ce e aa greu sa faceti niste meniuri vegetariene si eu la nunta voi avea 5 persoanbe vegetariene si am sa le fac meniu separat lor si gata nu am nesimtirea sa nu le fac ca daca nu sunt multumiti nici nu cinstesc bine ganditiva de 2 ori inainte sa vb. ok? spuneti nistge aberatii mai mari ca voi imi pare rau dar asta e aderavul.
grace003126
Postat pe 3 August 2009 09:17
De la: grace003126, la data 2009-08-03 09:17:38Buna miresici am citit topicul vostru cu m,eniul vegetarian pai mai fetelor ganditiva de 2 ori inainte sa scrieti, cum sa lasati oamenii morti de foame ce e aa greu sa faceti niste meniuri vegetariene si eu la nunta voi avea 5 persoanbe vegetariene si am sa le fac meniu separat lor si gata nu am nesimtirea sa nu le fac ca daca nu sunt multumiti nici nu cinstesc bine ganditiva de 2 ori inainte sa vb. ok? spuneti nistge aberatii mai mari ca voi imi pare rau dar asta e aderavul.




- nu sunt aberatii draga mea e realitate

- iar cu cinstitul sunt foarte lamurita - ori cat de mult te-ai ocupa de ei - tot cam cu ce au venit de acasa pun asa ca..
- am avut la nunta mea un cuplu cu un copil au cinstit 400 ron in timp ce media a fost la un cuplu 600 ron iti imaginezi daca le mai faceam si un loc de joaca pt copil

- si pe de alta parte am fost de curand la o nunta unde am primit drob la aperitiv, bacon la aperitivul cald si in loc de friptura moale am primit un gratar si rece si tare ca betonul si impreuna cu fratele socrului mare cand am sosit la restaurant locurile noastre au fost in pod la mansarda - oribilllll- ca asa au facut organizarea cei de la restaurant

- deci tu te stresezi si pe ei .......
- e nunta deci te chefuiesti o zi, nu moare nimeni sau daca stii ca-ti face rau nu manaci si eu tin cura de slabire ar tb sa le spun sa-mi umple masa doar cu fructe si nu ori de care branza si legume la gratar

- dar stiti cum e pana la urma fiecre face cum doreste si cum crede - pt restaurant nu e deloc greu sa faca cateva meniuri pt vegetarieni - dar eu tot nu m-as complica
laura02maria
Postat pe 4 August 2009 08:33
da nici eu nu m-as complica, o spun iar,din respect pt restul ..nu ca nu am eu chef!..
vegetarienii in afara de carne si lactate sa zicem, manaca de toate, ok.. sunt de acord sa vb la bucatarie sa faca bucatarii 5 farfurii cat mai identice cu a celorlalti invitati: snitel de soia in loc de peste file pane pt ca seamana perfect..sau la primul fel brazana tofu in loc de ardei umpluti cu branza e ff simplu..pt ca restul e si pt ei: rosii cu vinete si alte chestii..ca acum gandindu-ma asa nitel..chiar nu ar muri de foame, si fara farfurii speciale: salate pot manca, fructe la fel, alune, biscuitei, garniturile, toate bauturile, cartofii, legumele, etc..fie fara carne, e si ce?!.. ca saracii oricum sunt saturati de tofu si de soia, credeti ca mor daca nu le puneti in fafurie neaparat soia prajta;)) o sa aleaga ce sa manace si de foame nu mor oricum...
Vorba altei miresici pe aici: nu cred ca ei se gandesc ca eu poate platesc dublu pt meniurile lor speciale: deranjul bucatarilor ca fac alte treburi, ingredientele cumparate separat speciale, etc..si asa sunt sigura ca ma vor "omeni" de nu ma pot:)) ..
cristinne83
Postat pe 4 August 2009 15:17
De la: cristinn, la data 2009-08-04 15:17:57da nici eu nu m-as complica, o spun iar,din respect pt restul ..nu ca nu am eu chef!..
vegetarienii in afara de carne si lactate sa zicem, manaca de toate, ok.. sunt de acord sa vb la bucatarie sa faca bucatarii 5 farfurii cat mai identice cu a celorlalti invitati: snitel de soia in loc de peste file pane pt ca seamana perfect..sau la primul fel brazana tofu in loc de ardei umpluti cu branza e ff simplu..pt ca restul e si pt ei: rosii cu vinete si alte chestii..ca acum gandindu-ma asa nitel..chiar nu ar muri de foame, si fara farfurii speciale: salate pot manca, fructe la fel, alune, biscuitei, garniturile, toate bauturile, cartofii, legumele, etc..fie fara carne, e si ce?!.. ca saracii oricum sunt saturati de tofu si de soia, credeti ca mor daca nu le puneti in fafurie neaparat soia prajta;)) o sa aleaga ce sa manace si de foame nu mor oricum...
Vorba altei miresici pe aici: nu cred ca ei se gandesc ca eu poate platesc dublu pt meniurile lor speciale: deranjul bucatarilor ca fac alte treburi, ingredientele cumparate separat speciale, etc..si asa sunt sigura ca ma vor "omeni" de nu ma pot:)) ..
grace000248
Postat pe 5 August 2009 15:18
Noi am facut nunta pe 4 iulie,cum am mai spus. Noi si nasii suntem vegetarieni,dar meniul nu ne-a costat mai mult! Tacamul a fost 150 lei,si pt unii si pt ceilalti!Nu sunt capre sa "aleaga"ce sa manance,atata timp cat ei vin din placere,din obligatie la nunta si platesc tacamul,e normal sa li se pregateasca si lor ceva.E absurd sa ma gandesc ca merg la o nunta si ca acestia ar gandi in felul acesta despre noi.Si noi platim la fel ca ceilalti,iar o buruiana nu-i atat de greu de gatit,asa ca bucatarii nu se deranjeaza prea mult.Si crede-ma,din propria experienta,ca nici cei care mananca normal nu se gandesc la buzunarul tau...si unii nu-si platesc decat tacamul si bautura iar tie nu-ti da nimic in plus!Si mai mult decat atat aduna de pe mese...dar or fi cazuri izolate ...Scuza-ma ca ma amestec,dar asa consider ca e normal...Toti invitatii isi platesc tacamul,toti.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu seful de local si sa-l intrebi daca la tacamul pt vegetarieni creste pretul.
grace000248
Postat pe 5 August 2009 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
heloo 19 De la: avatarstuff 10 Aprilie 2010 09:48
vand rochie de mireasa 2 De la: grace002484 29 Mai 2009 20:31
Daca suntem fini, ce cadouri sa dam nasilor de sarbatori? 6 De la: dindirell 25 Septembrie 2009 19:27
cum sa fac singura invitatiile 77 De la: 9 Mai 2016 17:20
ofer ajutorul meu miresicilor care nu au timp 1 De la: gabielle88 8 Februarie 2010 22:40