Setari Cookie-uri

la ce ora se servesc mancarurile?

Buna, imi spune si mie cineva la ce ore se servesc mancarurile?
Eu am chemat invitatii la orele 20,00 si nu stiu cand se servesc aperitivele, pestele, sarmalele, friptura si tortul. Ma ajuta cineva? Va rog!

Postat pe 10 Noiembrie 2008 18:04
Daca nunta incepe la ora 20, incepand cu 20.30 sau cel tarziu 21, poti servi aperitivele. Apoi poti servi celelalte feluri din 2 in 2 ore. Printre felurile principale poti strecura cafea, inghetata, prajiturele etc.
fantome
Postat pe 11 Noiembrie 2008 08:24
Depinde si cat vrei sa dureze nunta..Eu iti recomand primul fel la 8.30-9.00(cand s-au strans tti invitatii sau majoritatea), al doilea fel la o ora distanta de primul(asa le potolesti foamea la cei care nu prea au mancat in ziua respectiva( iar restul felurilor le poti servi la 2-3 ore intre ele,, depinde cat vrei sa dureze nunta.

Ca sa fii mai sigura, pune pe mese niste platouri cu alune, saratele, saleuri,covrigi.fornetti..ce vrei tu si daca observi ca lumea incepe sa manance din ele dupa un fel de mancare atunci grabesti felul urmator.
caurea_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:16
problema asta o am si eu nu stiu la ce ora sa inceapa petrecerea pt ca avem nunta duminica si la restaurant au zis ceva de ora 18 eu cred ca e prea devreme o sa ne cam grabeasca
andre_dany
Postat pe 2 Martie 2009 20:05
De la: andre_dany, la data 2009-03-02 20:05:13problema asta o am si eu nu stiu la ce ora sa inceapa petrecerea pt ca avem nunta duminica si la restaurant au zis ceva de ora 18 eu cred ca e prea devreme o sa ne cam grabeasca
Este mult prea devreme la 18,restaurantul nu are dreptul sa te grabeasca,l-ai inchiriat pt toata noaptea,cand pleaca ultimul invitat atunci se termina nunta.Vezi insa,ca in contract sa nu fie vreo clauza in ceea ce priveste ora inchiderii!
klarra
Postat pe 2 Martie 2009 21:30
nu cred totusi k este mult ptra devreme la 18
eu am fost in sept 2008 la o nunta dum care a inceput la 7 si s-a temrinat la 4-5 dim
si tineti cont era si duminica!!!
iulik_flore
Postat pe 3 Martie 2009 11:35
imi cer scuze, am vrut sa zic k a inceput la 17
iulik_flore
Postat pe 3 Martie 2009 11:36
buna la noi in craiova nu prea se fac contracte se merge pe incredere stiu ca este gresit dar nu am vrut sa insist si sa par eu prima paranoica din oras mai ales ca am vazut ca sunt destul de draguti si deschisi la toate problemele sper sa fie asa pana la capat trebuie sa colaboram bine sotul meu a lucrat in domeniu si stie cum merge treaba eu ma ingrijorez de invitati care o sa plece prea devreme stiu ca conteaza cum e admosfera dar daca totul incepe la 18 nu poti face pauze mari intre felurile de mancate sau sa i astept pana la ora 20 cum se obisnuieste in fine mes mult pt raspunsuri si mai astept va pup
andre_dany
Postat pe 3 Martie 2009 11:49
de obicei la restaurant se cheama invitatii incepand cu ora 20:00, deci in jur de 21:30-22:00(cel tarziu se serveste aperitivul). acum mai este si in functie de zona..la oras se asteapta sa soseasca aproape toti invitatii si apoi se serveste aperitivul..la sate sau orasele mai mici...aperitivele sunt deja pe masa si omul cum vine ...si mananca...de abia la felul 2 mananca toti odata..
asa ceva se practica in functie de ce vrea nuntasul..eu am patit la nunta unei prietene..care vorba aceea..era cineva...si uite k am ajuns la nunta ei..si ne-am asejat la masa...mancarea era deja pe masa..
mie una nu-mi place asa ceva.
DAR CEL MAI IMPORTANT..DACA RESTAURANTUL LA CARE FACETI PETRECEREA E CAT DE CAT CU 3-4* ATUNCI EI AR TREBUI SA STIE EXACT ORELE DE SERVIRE A FELURILOR DE MANCARE..DECI NU TRE SA VA FACETI VOI GRIJI!!
byanka_2009
Postat pe 13 Martie 2009 09:02
Ce pot sa spun. Romania noastra e plina de nemultumiti. Mai ales chelnerii. Daca inchiriezi restaurantul prea devreme se plang ca le furi din musterii daca il inchiriezi dupa ora inchiderii se pang ca ii tii la munca peste program fara via lor. Dar na asta e, traim in ROMANIA
Roxy1000
Postat pe 13 Martie 2009 09:23
De la: George, la data 2009-03-13 09:23:49Ce pot sa spun. Romania noastra e plina de nemultumiti. Mai ales chelnerii. Daca inchiriezi restaurantul prea devreme se plang ca le furi din musterii daca il inchiriezi dupa ora inchiderii se pang ca ii tii la munca peste program fara via lor. Dar na asta e, traim in ROMANIA

nu stiu daca sunt nemultumiti...eu am lucrat in domeniu si nu eram deloc nemultumita pt ca la fiecare nunta eram platiti in plus.oricum programul era de dimineata si nu ne incurca cu nimic ca incepea mai repede cu o ora sau mai tarziu.ba chiar in lunile de vara cand se faceau nunti castigam aproape dublu si abea asteptam sa fie vreo nunta.stateai mai mult dar nu stateai degeaba si mie chiar imi placeau acele nopti pt ca vedeam atatea mirese(si miri)fericite ca iti era mai mare dragul..intr-adevar traim in romania dar nu sunt toate lucrurile rele in romania pt ca totul depinde de oamenii din jur
cheregi_andreea
Postat pe 13 Martie 2009 12:05
cu servitul mancarurilor totul vine de la sine.ospatarii stiu intotdeauna cand sa serveasca fiecare fel de mancare.nu este un interval de timp fix.oricat ai incerca totul depinde de invitat.pt ca nu potii lua mancarea din fata lui cat timp mananca.dureaza ceva timp pana cureti toate mesele si faci loc la alte feluri de mancare asa ca dupa ce termina invitatii de mancat deja se cam incepe la strans de pe mese.pana se aduna tot si se pune paine,se mai pune o smantana un ardei(depinde de caz)se mai schimba scrumiere,trece o ora si deja imediat poti incepe sa le pui celelate.de asta nu trebuie sa va faceti griji ca orice restaurant se uita in primul rand dupa invitati
cheregi_andreea
Postat pe 13 Martie 2009 12:11
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Mituri_si_realitati_despre_rochia_de_mireasa.html

ROCHITE SUPERBEEEE FETELORRRR!!!!
iulik_flore
Postat pe 13 Martie 2009 17:38
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro


Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:11
De la: laila, la data 2008-11-10 18:04:28Buna, imi spune si mie cineva la ce ore se servesc mancarurile?
Eu am chemat invitatii la orele 20,00 si nu stiu cand se servesc aperitivele, pestele, sarmalele, friptura si tortul. Ma ajuta cineva? Va rog!


stabilesti cu localul unde faci nunta...sa nu fie nici una dupa alat servite dar nici sa uite de invitati :0
micki23
Postat pe 15 Mai 2009 23:42
buna si eu am acceasi problema,noi ajungem f devreme la restaurant pentru k la biserica nu ne ia mai tarziu adica la ora 15.30 minute.cum fac ?toti se vor astepta sa vada aperitivul deja pe masa dar eu ma gandesc k e devreme.ma puteti ajuta cu un sfat?mersi
aly79_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 18:35
incearca sa servesti aperitivul putin mai devreme decat era prevazut

pana atunci intretine invitatii cu crantzanele, alune, fistic, fructe

sau dc vrei sa eviti mai trage de timp

mergeti printr-un parc sa faceti cateva poze, trageti cateva cadre

eu am o prietena care asa a procedat

ptr k slukba s-a terminat mai repede decat era prevazut
iulik_flore
Postat pe 25 Iunie 2009 11:41
din cate stiu eu mancarurile se servesc cam din 2 in 2 ore sau o ora jumate'

iar tortul il bagi direct dupa friptura ptr k altfel risti sa iti plece invitatii

ce ma frapeaza pe mine la nunti, e faptul ca toata lumea se lalaie la inceput si trag de timp iar apoi spre sfarsit toate vin in fuga: tortul, despodobitul, aruncatul miresei, momentul jartierei.



asadar...mai bine faceti-le din timp

nici sa ii iei mancarea omului din fata si sa il imbuibi una dupa alta

dar nici sa lasati spatiu prea mult

eu zic k o ora jumatate este de ajuns
iulik_flore
Postat pe 25 Iunie 2009 11:45
iti mulumesc mult pentru sfaturi.si nu stiu cum sa fac pozele ptr k noi avem destul de departe restaurantul si nu-mi place ideea de a lasa invitati sa astepte dupa noi 1 ora sau 2 in strada, ptr k nu avem unde sa-i tinem pana terminam noi pozele.viitorul meu sot are un apartament mic iar eu nu stau in accelasi oras cu el.pupici



















aly79_grace
Postat pe 25 Iunie 2009 17:05
Nu cred ca exista intervale optime cum sa servesti felurile de mancare, insa trebuie sa avem mare grija sa nu lasam spatii prea mari intre feluri insa nici sa nu-i bombardam cu mancare pt ca nu vor mai avea chef de dans.
o_alisa
Postat pe 21 Iulie 2009 10:29
vaiiiii am fost la o nunta de curand

unde mancarurile au venit la interval de 3 0re una fata de cealalta

am zis k lesin acolo

bine, pe mine nu m-a deranajat f mult dar.... la friptura care s0a servit la 3 30 dim mai erau jumate de invitati, la tort un sfert iar la restul evenimentelelor, aruncatul buchetului, scoaterea voalului, mai erau 3 pers, vb. vine...adik familia...jartiera nici nu a mai scos-o k nu a avut cu cine

asadar fetelor, grabiti-va la 3 trebuie deja sa vina tortul.
nu mai lasati interval mare de timp intre friptura si tort.
iar dupa tort...incepeti direct cu aruncatul buchetului, scoaterea voalului, hora miresei, momentul jartierei, scoaterea florii mirelui.

petrecerea poate sa continue oricum....
iulik_flore
Postat pe 22 Iulie 2009 13:25
Ai mare dreptate, cred ca daca dai tortul mai tarziu de ora 3.30 sau 4.00 deja nu mai are cine sa il manance si e super naspa, oricum cei mai apropiati raman la tort dar imediat dupa acesta pleaca, asa ca trebuie imediat dupa tort sa faci restul de traditii, daca vrei sa le mai faci. Eu vreau tortul in jur de ora 3.30 si dupa aia petrecem iar ca sa dam tortul jos
Abia astept sa vina 12 Septembrie
o_alisa
Postat pe 22 Iulie 2009 15:20
De la: grace002311, la data 2009-07-22 15:20:37Ai mare dreptate, cred ca daca dai tortul mai tarziu de ora 3.30 sau 4.00 deja nu mai are cine sa il manance si e super naspa, oricum cei mai apropiati raman la tort dar imediat dupa acesta pleaca, asa ca trebuie imediat dupa tort sa faci restul de traditii, daca vrei sa le mai faci. Eu vreau tortul in jur de ora 3.30 si dupa aia petrecem iar ca sa dam tortul jos
Abia astept sa vina 12 Septembrie


ei au pus tortul la 4 30

si abia la 5 a aruncat buchetul...nu stiu restul k pe urma am plecat



oricum moooolta bafta in septembrie!!!!

si sa ai O NUNTA DE VIS!!!
iulik_flore
Postat pe 22 Iulie 2009 21:56
Ms mult Sa fii fericita
o_alisa
Postat pe 23 Iulie 2009 16:56
De la: grace002311, la data 2009-07-23 16:56:10Ms mult Sa fii fericita
iulik_flore
Postat pe 24 Iulie 2009 19:39
Buna!Eu am nunta pe6septembrie si tot la ora18 am programat invitatii...Problema este cam la ce diferenta de ore se pune urmatorul meniu,sa nu fie prea mult de asteptat.....
grace004580
Postat pe 13 August 2009 09:43
De la: grace004580, la data 2009-08-13 09:43:06Buna!Eu am nunta pe6septembrie si tot la ora18 am programat invitatii...Problema este cam la ce diferenta de ore se pune urmatorul meniu,sa nu fie prea mult de asteptat.....


o ora jum, maxim 2

te orientezi si u in functie de cum vin invitatii.

dc vezi k acestia se lasa asteptati prea mult mai amani, dc vezi k s-au strans e ok sa dau drumul la mancare.

de f multe oamenii sunt infometati inainte de primul fel.

dc vrei poti sa lasi diferenta mai mare intre aperitiv si restul mancarurilor.
iulik_flore
Postat pe 14 August 2009 10:29
Eu am nunta acum pe 22 august ......mai am o saptamana .Am inceput sa ma transform intr-o bridezila...........dar na, e dreptul meu Petrecerea incepe la 20.00 si vom servi primul fel la 20.30-21.00. NUNTA FRUMOASA LA TOATA LUMEA!!!!!!!!!
klarra
Postat pe 14 August 2009 20:58
De la: klarra, la data 2009-08-14 20:58:40Eu am nunta acum pe 22 august ......mai am o saptamana .Am inceput sa ma transform intr-o bridezila...........dar na, e dreptul meu Petrecerea incepe la 20.00 si vom servi primul fel la 20.30-21.00. NUNTA FRUMOASA LA TOATA LUMEA!!!!!!!!!


f bine klarra

iti doresc o nunta ca in povesti!!!

la 21 este perfect ptr k ar fi bine sa stai sa se adune toti invitatii care e intarziat spaga lui
iulik_flore
Postat pe 15 August 2009 23:16
tarot_healthy
Postat pe 12 Octombrie 2009 06:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E sau nu e EL? 9 De la: cj25har 10 Iunie 2010 11:32
cameramanul si fotograful iti fac amintirile de nunta 99 De la: kudika_1034395 22 Octombrie 2018 15:28
Plicuri de pus banii 3 De la: daniellem 24 August 2010 23:53
sunt DEZAMAGIT 1 De la: grace007707 18 Februarie 2010 20:50
filmare,poze,aranjamente si muzica 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:02