Setari Cookie-uri

sora mea imi poate fi si nasa?

eu si viitorul meu sot am dori enorm sa fim cununati de sora mea mai mare si cumnatul meu, dar am tot auzit zvonuri(si vorbe din batrani)care spun ca nu ar fi bine pentru viitorul cuplu
nu stiu pe cine sa intreb, mie personal mi se pare o prostie, nu sunt superstitioasa dar parintii mei nu prea sunt de acord,mi-au spus de niste cazuri in care cuplurile s-au despartit
cine ma poate ajuta cu o informatie reala?
vali4ana
Postat pe 3 Decembrie 2008 17:32
De la: vali4ana, la data 2008-12-03 17:32:44eu si viitorul meu sot am dori enorm sa fim cununati de sora mea mai mare si cumnatul meu, dar am tot auzit zvonuri(si vorbe din batrani)care spun ca nu ar fi bine pentru viitorul cuplu
nu stiu pe cine sa intreb, mie personal mi se pare o prostie, nu sunt superstitioasa dar parintii mei nu prea sunt de acord,mi-au spus de niste cazuri in care cuplurile s-au despartit
cine ma poate ajuta cu o informatie reala?

Personal cred k este o superstitie si implicit o mare prostie.
Cred k cel mai simplu ar fi sa-l intrebi pe parintele care o sa va cunune, sau altul daca ai altul mai aproape si dak el o sa zica ca-i ok cred k asta ii va convinge si pe parinti.
PS cuplurile se despart din cauza celor care le compun, nu din cauza k au purtat nus ce la nunta sau k au avut pe nus cine nasi(parerea mea)
bastiuta
Postat pe 6 Decembrie 2008 16:54
Foarte bine punctat... Si eu cred ca nu e nici o problema.
fantome
Postat pe 8 Decembrie 2008 14:15
De la: vali4ana, la data 2008-12-03 17:32:44eu si viitorul meu sot am dori enorm sa fim cununati de sora mea mai mare si cumnatul meu, dar am tot auzit zvonuri(si vorbe din batrani)care spun ca nu ar fi bine pentru viitorul cuplu
nu stiu pe cine sa intreb, mie personal mi se pare o prostie, nu sunt superstitioasa dar parintii mei nu prea sunt de acord,mi-au spus de niste cazuri in care cuplurile s-au despartit
cine ma poate ajuta cu o informatie reala?


nu e nici o problema! parintii mei sunt nasii matusii mele, care este sora mai mare a mamei si verisoara mea a fost botezata tot de parinti mei. si apropo de superstitiile ca nu o sa tina casnicia, etc, nu este adevarata, matusa si unchiul meu sunt impreuna si acum, iar verisoara mea are 21 de ani, deci nu trebuie sa crezi in superstitii
banzytza
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:35
si eu cred acelasi lucru ca este o mare prostie daca zice cineva cu nu are voie sa te cunune sora sau fratele. parinti mei sunt cununati de fratele tatalui meu si au mai mult de 20 de ani de casatorie.
cu alte cuvinte este vorba de voi cum va intelegeti si nu de ce spun altii.
pitik_ady
Postat pe 11 Decembrie 2008 10:00
In cazul meu s-a adeverit. Am cununat fratele sotului. Dupa citiva ani, am divortat si noi si finii nostrii. Si pe mine m-a avertizat mama mea, dar nu am dat atentie. Ea mi-a spus ca frate pe frate si sora pe sora nu este bine sa se cunune. Sora poate sa cunune fratele, la fel si fratele poate sa cunune sora.
Batrinii stiaua ceva, si sa nu uitam ca intelepciunea lor a provenit din experientele vietii si din observatiile lor asupra naturii lucrurilor.
Sint sigura ca veti gasi alti nasi, iar sora si cumnatul totdeauna poate sa va fie prieteni de viata.
Sa fiti fericiti!
margaretaberceanu
Postat pe 15 Decembrie 2008 04:24
Din pacate,in secolul acesta mai sunt persoane care cred in superstitii, vise, si alte semne,acesti oameni periculosi si inapoiati pentru civilizatia de azi trebuiesc inlaturati !!!! Cunosc multe familii cu nasi frati si cununati la biserica,uni chiar de episcop.
Tycu
Postat pe 15 Decembrie 2008 07:48
Sigur ca te poate cununa. Astea sunt superstitii. Mama mea a cununat-o pe sora ei mai mica si oamenii sunt inca casatoriti, au doi copii, cel mare are 18 ani, nu au nici un fel de probleme. Parintii mei la fel, sunt casatoriti de 27 ani si nu au probleme in casnicie. Eu zic ca totul tine de cum isi face fiecare casnicia, de cat va iubiti si de cat de bine va intelegeti.
Mult noroc in casnicie, orice nasi veti avea si casa de piatra!
soralumihai
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:23
hej.este pentru prima data cind scriu pe acest forum.pentru inceput va doresc mult noroc la toate cititoarele si cititorii.sa raspund si la intrebare:eu sunt casatorita de 15 ani si nasa mea chiar este sora mea.am o casnicie fericita si am si 2 copii cu care pot sa spun ca ma mindresc.asa ca nu mai apleca urechia la tot ce maninca lumea.depinde de norocul fiecaruia.mult noroc si sarbatori fericite la toata lumea,
lusa1974
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:54
stai linistita ca nu se intampla nik, cunosc un caz intr-o familie cu 4 fete care s-au cununat intre ele, cea mare pe cea mijlocie a doua pe ultima, ultima i-a cununat baiatu celei mari, si-au botezat copii unei alteia, si iti pot spune ca sunt o familie reusita, si cred ca le-a si alaturat treaba asta.........deci sfatul meu este urmatorul......lasa-le incolo de barfe si fa ceea ce simti......ca nasi nu tre sa aibe bani, sa fie in top 300, sau alte celea, tre sa fie niste persoane cu care sa va intelegeti, sa ii respectati si sa aveti de la cine primi un sfat
ellita87
Postat pe 15 Decembrie 2008 10:19
si eu sunt noua ...pe noi ne va cununa sora lui, la randul lor si ei au fost cununati de sora sotului....cred ca important este sa-ti alegi nasii dupa felul lor, cat de solida vezi tu relatia lor, daca sunt sau nu un exemplu pentru voi, etc
sper ca sora mea sa imi spuna mie sa-i fiu nasa cand va fi cazul...asa suntem noi "one big happy family"

Postat pe 15 Decembrie 2008 11:33
doamneeeeeeeeee ce prostiiii!!!!!!!

adevarul este ca si parintele dc il intrebi iti va spune ca aceste sunt doar niste "sminteli"

si ca defapt este pacat sa crezi in superstitii, singurul lucru in care trebuie sa crezi e Dumnezeu!
iulik_flore
Postat pe 15 Decembrie 2008 14:34
dacom....sora mea l-a cununat pe fratemiu.... sper sa nu aiba probleme din cauza asta ...
rocsanyk3
Postat pe 15 Decembrie 2008 14:41
NICI O PROBLEMA, pe noi ne-a cununat sora sotului meu si inainte de asta am intrebat preotul care ne-a asigurat k cele ce se aud cum k nu ar bi bine sunu babisme,chiar astea au fost cuvintele lui.
pussycat
Postat pe 15 Decembrie 2008 17:12
Buna seara fetelor.
Sincer nu stiu ce sa spun pe mine ma cununat fratele meu ,tot el mi-a botezat si fetita si dupa 5 ani de casatorie am divortat cand fetita noastra avea doar 1 anisor asa ca se poate adeveri in unele cazuri dar nu intotdeauna .
Dar cel mai bine ar fi ca nasi de cununie sa fie din afara familiei ,cunostinte, prieteni pt ca fratele, sora tb sa ramana cumnati iar nasi tb sa fie nasi pt ca niciodata nu va exista acel respect fata de nas este ca si cum ai sta de vb cu fratele mai ales daca sunt apropiati fratii ,cumnatii parerea mea deci.......
Oricare va va fi decizia sa aveti cati mai multi ani si sa imbatraniti multi ani impreuna si sa va bucurati de tot ceea ce ne da dumnezeu pentru ca nu stim ce ne va rezerva ziua de maine .

Postat pe 15 Decembrie 2008 17:47
Buna!!
si eu sunt de acord cu malina....Nasi trebuiesc sa fie nasi ,iar sora -sora respectiv cumnata si atat..Daca iti e frate nu cred ca ti-ar putea deveni si parinte spiritual..Oricum voi decideti si daca credeti ca e ok , de ce nu?
alindor
Postat pe 15 Decembrie 2008 18:07
chiar sunt surprasa insa,nu am mai auzit asa ceva pana acum.si eu am nunta si as vrea sa ne cunune sora mea.dar si nasa mea e sora mamei la toti copiii,si tot asa prin familie.auzisem ca nasii trebuie sa fie un cuplu fericit si etc.hmmm
kalis27
Postat pe 15 Decembrie 2008 20:25
dar daca pui o verisoara primara este bine?stie cineva,ceva?chiar am o prietena care face nunta si mi-a zis ca ea stia ca-l pune pe fratele ei ca nu e bine sa pui sora,deja nu stiu c sa mai cred.helpppppppppp
kalis27
Postat pe 15 Decembrie 2008 20:37
nu stiu daca e o problema sau nu dar eu zic asa: de ce sa te cunune sora sau fratele cand poti sa alegi si alti oameni cu care sa te inrudesti? Sora sau fratele iti va fi intodeauna alaturi si te va sprijini de ce sa nu mai iti faci noi oameni de suflet?de ce sa nu mai ai inca un sprijin cu o alta experienta de viata?


Si sora sotului meu vroia sa o cununam dar am sfatuit-o sa aleaga pe altcineva din prietenilor buni, nu ca nu as vrea sa o cunun, dar eu si sotul ii vom ajuta mereu

Dar fiecare e liber sa aleaga
nec_simi
Postat pe 15 Decembrie 2008 21:07
Eu cred k nu conteaza gradul de rudenie cand e vorba de nasi.e important sa fie o relatie de prietenie,respect si sprijin reciproc intre voi.si ar trebui sa tii cont de ce va doriti voi cu adevarat si sa lasati la o parte toate povestile si superstitiile k totul depinde de voi!casa de piatra si multa bafta!
acular22
Postat pe 15 Decembrie 2008 22:47
De la: vali4ana, la data 2008-12-03 17:32:44eu si viitorul meu sot am dori enorm sa fim cununati de sora mea mai mare si cumnatul meu, dar am tot auzit zvonuri(si vorbe din batrani)care spun ca nu ar fi bine pentru viitorul cuplu
nu stiu pe cine sa intreb, mie personal mi se pare o prostie, nu sunt superstitioasa dar parintii mei nu prea sunt de acord,mi-au spus de niste cazuri in care cuplurile s-au despartit
cine ma poate ajuta cu o informatie reala?


STAI LINISTITA!!!!EU AM AVUT NUNTA IN LUNA MAI (ALTA SUPERSTITIE, FARA NICI UN SENS!!) SI NASI NE-AU FOST SORA SI CUMNATUL MEU. A FOST SUPER OK LA NUNTA, AU TRECUT 6 LUNI SI SUNTEM BINE TOTI. NU CONTEAZA CINE ESTE NAS!! E IMPORTANTA RELATIA DINTRE VOI.
emaxi
Postat pe 17 Decembrie 2008 19:40
doamneeee cate aberatii vad aici!!!

voi chiar credeti chestiile astea?

mergeti draga si intrebati un preot sa vedeti ce va va spune!

credeti toate babismele
iulik_flore
Postat pe 11 Februarie 2009 16:33
(Fara a jigni pe cineva)Ce naivi sunt unii,cum asociaza pure intamplari(despartiri) cu vorbele aruncate aiurea de vreo baba acra acu n ani(vorbe pastrate cu sfintenie la sate)si ce e si mai rau,unii chiar se ghideaza dupa aceste aberatii.Ex:Daca te gandesti un pic,ce legatura are despartirea ta,cu faptul ca te-a cununat sora sau fratele.Cumva sora/nasa l-a pus pe sotul tau sa te insele,sa te minta,sa te loveasca sau invers,sau poate pur si simplu nu va mai intelegeati(motivele despartirii)???Te-ai intrebat? Sau prin nu stiu ce aliniere de planete,produsa de nafasta clipa in care fratele/sora te-a cununat a dus la despartire??? Daca tu iti doresti ca sora/fratele sa-ti fie nasi,asa sa fie!
klarra
Postat pe 11 Februarie 2009 17:48
De la: klarra, la data 2009-02-11 17:48:36 (Fara a jigni pe cineva)Ce naivi sunt unii,cum asociaza pure intamplari(despartiri) cu vorbele aruncate aiurea de vreo baba acra acu n ani(vorbe pastrate cu sfintenie la sate)si ce e si mai rau,unii chiar se ghideaza dupa aceste aberatii.Ex:Daca te gandesti un pic,ce legatura are despartirea ta,cu faptul ca te-a cununat sora sau fratele.Cumva sora/nasa l-a pus pe sotul tau sa te insele,sa te minta,sa te loveasca sau invers,sau poate pur si simplu nu va mai intelegeati(motivele despartirii)???Te-ai intrebat? Sau prin nu stiu ce aliniere de planete,produsa de nafasta clipa in care fratele/sora te-a cununat a dus la despartire??? Daca tu iti doresti ca sora/fratele sa-ti fie nasi,asa sa fie!


iulik_flore
Postat pe 12 Februarie 2009 13:41
fetelor uitati aici sfaturi si rochite ultile pentru mirese!!!!
este chiar interesant, se regasesc multe dintre intrebarile siraspunsurile pe care voi le-ati postat aici pe site

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_in_functie_de_anotimp_si_local/pagina-2.html
iulik_flore
Postat pe 13 Februarie 2009 10:17
nasa mea e verisoara mea primara....si inca un lucru parerea mea cine e sortit sati fii nasi aceeia o sati fie.pt inceput am avut alta pereche de nasi care sau razgandit inaite cu 3 luni de nunta mea si apoi sa oferit verisoara mea sa ne cunune iar fosti nasi sa le zic asa nici nu miau mai venit la nunta...
dorys_1985
Postat pe 14 Februarie 2009 08:45
Dilema secolului!! Cu tot respectul pentru vorbele don batrani si etc , dar hai sa privim cu incredere si totusi cu recu ostinta cand cineva se ofera sa-ti fie nas fie ca la nunta sau botez. Refuz sa cred ca daca port acelasi sange cu mireasa sau cu mirele nu am voie sa-i cunun ca voi arunca astfel un blestem asupra lor !!! .
Eu am botez fetita surorii mele cand inca nu eram casatorita si acum in vara am sa-i botez si al doilea bebe, se pare ca va face si cununi religioasa(nu au facut nunta mare ca mine). Deci, nasa la copilasii ei si nasa ei de cununie! Acum sa indrazneasca sa mai spuna cineva ceva ca relatiile sora-sora sau frate-sora nu sunt cele mai puternice! eu cred ca mai mult ajutor si mai multa intelegere etc tot din jurul familiei capeti decat sa astepti mila si figurile la nasi ''alesi''.Desigur ca sunt oameni printre oameni si cum 5 degete la o mana nu seamana unul cu altul....Eu am avut insa parte de nasi care si-au dorit f mult sa ne cunune, tot tineri ca si noi si care au trecut peste mari probleme (decesul mamei si bunicei nasei in anul nuntii), materiale etc ..dar au tinut cu dintii de noi si azi ii apreciez si cinstesc pentru marea lor incredere in noi si in relatia asta .
Asadar, dragele mele, mergeti pe mana inimii.Alegeti cu sufletul si o sa vedeti ca va fi totul bine! Dumnezeu stie ce alege el pentru noi in viata mai departe ...
mikaela_ta_grace
Postat pe 14 Februarie 2009 10:18
mikaela ta are cea mai mare dreptate

bravo mikaela!!!!
iulik_flore
Postat pe 28 Martie 2009 21:43
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:35
De la: vali4ana, la data 2008-12-03 17:32:44eu si viitorul meu sot am dori enorm sa fim cununati de sora mea mai mare si cumnatul meu, dar am tot auzit zvonuri(si vorbe din batrani)care spun ca nu ar fi bine pentru viitorul cuplu
nu stiu pe cine sa intreb, mie personal mi se pare o prostie, nu sunt superstitioasa dar parintii mei nu prea sunt de acord,mi-au spus de niste cazuri in care cuplurile s-au despartit
cine ma poate ajuta cu o informatie reala?


eu am in familie un caz , fratele mamei mele mai mic cu sotia lui au cununat pe sora ei..si le e bine tuturor..
micki23
Postat pe 15 Mai 2009 23:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marimea restaurantului 19 De la: felicia 27 Octombrie 2009 10:57
cum sa fac singura invitatiile 77 De la: 9 Mai 2016 17:20
Am nevoie de raspuns!! 4 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:44
Tunul de confetti 26 De la: Cassey 12 Octombrie 2009 06:17
Sotul mi-a inselat increderea,se m drogheaza...Sa-mi salvez copilul si pe mine sau sotul? 8 De la: lilyana 6 Decembrie 2009 16:56