Setari Cookie-uri

Ce este cel mai important in meniul nuntii?

eu cred ca cel mai important este aperitivul, la fel cum ete "prima impresie". el e ca o carte de vizita a petrecerii de nunta, singurul care se mananca cel mai mult. restul... sa fie gustos si mai ales ARATOS!

Postat pe 24 Decembrie 2008 23:40
Bautura!
In cazul meu, cel putin, am observat ca asta a meritat toti banii!
Am intampinat invitatii cu un pahar de bautura, la alegere whiskey, tuica, palinca sau campari orange. La masa am servit si vin alb demisec.
Dupa ce au inceput oamenii sa bea si sa se dezmorteasca atmosfera, distractia a fost garantata!
constantin_beatrice
Postat pe 21 Aprilie 2009 15:06
gustarea rece spun si eu!

trebuie sa fie de cea mai buna calitate:
Eu am o problema cu maslinele.. astea tre' sa fie f mari, nesarate si bune la gust, delicioase, adevarate, (nu mici si vai mama lor ca alea clar sunt ieftine la fel ca toata farfuria inseamna). Pe unde am fost pe la nunti, maslinele imi spuneau cum este platoul: de calitare sau nu. Apoi sunca/muschiul sa fie la fel de calitate si taiate proaspat , sa nu cumva sa aiba marginile ingalbenite si uscate, taiate de mult timp. Sa dati indicatii clare la bucatarie, cadaca vedeti asa ceva, intoarceti farfuria inapoi! castravetele, gogosarul,etc sa fie la fel proaspete si nu moi si vechi taiate, daca aveti icre pe cubulete de paine prajita asigurati-va ca sunt nu proaspete ci extraproaspete si gustoase altfel invitatii o sa fie plini de bube a 2 a zi si sa vedeti ce va mai injura, ca mi s-a intamplat, mi-a una mi-ar placea un platou d-ala frantuzesc sa ofer la nunta mea: sa contina pe langa cele de mai sus si eternele rosii cu vinete, brzaeturi, cascaval si salata de cruditati si mini croissant cu branza, somon fume (nu icre ca multi nu le inghit), eventual prosciuto in loc de sunca de praga sau ce mai pun aia acolo, etc.
cristinne83
Postat pe 21 Aprilie 2009 20:52
aaaa cristinn

imi place ce zici u aici,

asa as vrea si eu!

nu stiu ce sa zic, la o nunta conteaza "toata mancarea"

adik la mezeluri, asa cum a zis cristinn e imp sa nu fie ingalbenite, prea moi sau prea tari, gretoase, reci ( in cazul in care aveti aperitiv cald)

pestele sa nu fie prea fad sau prea uleios, sa vina rece, cartofii la fel

sarmalutele de asemenea, aveti grija sa ni fie reci (e f important, altfel devin gretoase)...mamaliguta rece si tare (va dati seama ca e penibil)

in ceeea ce priveste friptura, aceasta nu trebuie sa fie nici arsa sau prea uscata (gen talpa de bocananc) insa nici in sange, pentru ca multi nu agreaza.

cartofii, daca alegeti copti sau taranesti, aveti grija sa nu fie cruzi la mijoc.

SALATA AMARA!!!! in special dc e de varza ( eu am patit-o, nu puteai sa bagi furculita in ea)

panine tare

chiar si tortul

am fost la o nunta, unde mancarea a fost senzatie, "food fusion"
insa tortul a fost dezastruos
ziceai ca e gris cu lapte

a stricat toata impresia!

si in cazul acestuia, aveti grija sa nu fie prea dulce sau prea gretos, dc il faceti din frisca sa nu fie prea lasata

nu uitati! MANCAREA si MUZICA la o nunta, fac totul!!!!

si acum vizionati aici, niste modele superbeeee


http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:03
totul este important in meniu, de la mancare, bauturi, fructe pana la tort. toate contribuie la impresia lasata invitatiilor
carmela_grace
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:07
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro


Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:07
salut la toate

din punctul meu de vedere tot meniul este important pt ca invitatii sa se simta bine si multumiti.
eu as alege un meniu usor si sanatos in acelasi timp

cu multe fructe si legume....etc
grace000979
Postat pe 31 Mai 2009 15:50
si nu uitati totusi ca suntem romani.putem noi sa mancam pana ne vine rau,putem sa bem pana cadem pe sub masa,ca daca muzica nu e buna nu ne vine cheful de distractie.acum e adevarat ca mai sunt si snobi care refuza muzica populara-traditionala la noi.am fost si la o astfel de nunta.pai dupa o noapte de muzica a la trupe vechi americane,toti "selectii"de bani gata au zis ca a fost o minune de nunta,pe cand noi..oamenii de rand,am ramas cu un gust amar,si credeti-ma ca noi eram mai multi.deci dragilor:muzica e cea mai importanta,o formatie buna,care sa nu lase lumea sa stea la masa si de plictiseala sa stea cu ochii pe ceas ca s ao intinda aks.nunta fara fedeles?fara romanul,ofitereasca?fara brasoveanca?nu se poate.si mai trebuie si cantate bine.si daca se mai pricep sa cante si o turceasca sau arabeasca din alea care te fac sa-ti scuturi tot ce ai in dotare,sa te rupi in doua cum spunem noi...e perfect.dar mai usor cu manelele.nu uitati ca parintii nostri nu le iubesc si nici cei mai multi dintre noi,asa ca.....muzica trebuie sa fie pe gustul tuturor
oni_math
Postat pe 2 Iunie 2009 00:01
ce parere aveti despre aperitivul cald si cam ce poate contine ,ca sa poata fi consumat cu placere si de cei cu diverse afectiuni si de cei care tin regim.
grace003710
Postat pe 7 Iulie 2009 11:32
De la: grace003710, la data 2009-07-07 11:32:28ce parere aveti despre aperitivul cald si cam ce poate contine ,ca sa poata fi consumat cu placere si de cei cu diverse afectiuni si de cei care tin regim.



- cand te duci la o nunta nu tii regim - se poate a 2 zi
- cei care au diverse afectiuni eu zic ca te complici

eu sunt pentru aperitivul cald pe la Cluj se da cas pane, eu sunt super incantata de acesta si in general de lactate imi place la nebunie si consider ca e foarte potrivit pana la friptura.

- de curand am fost la o nunta in loc de aperitiv calad sa servit ciorba de vacuta cu smantana - a fost delicioasa mie imi plac supele oau cand ma gandesc ce buna a fost mananc supe ciorbe si seara dar majoritatea invitatilor nu au fost incantati.

- la o alta nunta a fost bacon - eu nu mananc grasime - combinat cu sos de ciuperci un sos extraordinar...

- te mai intelegi si cu cei de la restaurant, vezi ei ce au mai facut, cam care sunt noile tendinte, ce prefera lumea
laura02maria
Postat pe 7 Iulie 2009 12:29
De la: lauramaria, la data 2009-07-07 12:29:49
De la: grace003710, la data 2009-07-07 11:32:28ce parere aveti despre aperitivul cald si cam ce poate contine ,ca sa poata fi consumat cu placere si de cei cu diverse afectiuni si de cei care tin regim.



- cand te duci la o nunta nu tii regim - se poate a 2 zi
- cei care au diverse afectiuni eu zic ca te complici

eu sunt pentru aperitivul cald pe la Cluj se da cas pane, eu sunt super incantata de acesta si in general de lactate imi place la nebunie si consider ca e foarte potrivit pana la friptura.

- de curand am fost la o nunta in loc de aperitiv calad sa servit ciorba de vacuta cu smantana - a fost delicioasa mie imi plac supele oau cand ma gandesc ce buna a fost mananc supe ciorbe si seara dar majoritatea invitatilor nu au fost incantati.

- la o alta nunta a fost bacon - eu nu mananc grasime - combinat cu sos de ciuperci un sos extraordinar...

- te mai intelegi si cu cei de la restaurant, vezi ei ce au mai facut, cam care sunt noile tendinte, ce prefera lumea


wow ce aperitiv

nu am mai vz nicaieri pana acum

la noi in zona bucurestiului nu se poarta

dar oricum suna bineee yammy yammy, mi-a venit pofta

si mie imi plac supele si ciorbitele
iulik_flore
Postat pe 30 Iulie 2009 23:49
ce meniu scz am vrut sa zic
iulik_flore
Postat pe 30 Iulie 2009 23:51
fetelor...ca la orice nunta ies discutii..fiecare invitat fie el ruda, priten sau o persoana care o vezi pt prima data in viata ta...de la intrarea in sala si pana iese nu face altceva decat sa compare, masoare si sa comenteze totul...daca ar putea si-ar lua si notitze

eu si sotul meu initial am spsu ca nu ne batem capul cu asta insa cum se tot apropie nunta...am inceput sa punem absolut tot la punct pentru a da cat mai putine motive de comentat...

in ceea ce priveste mancarea sunt de acord cu voi..mancarea sa fie extrem de proaspata, asezata absolut impecabil si adusa la timp

cat despre cel mai important lucru din meniu eu cred ca cel mai important este sa ai un aperitiv f incarcat iar bauturasa fie intotdeauna f rece....in rest se mai trece putin cu vederea...dar daca tot ne iau astia de la restaurante pielea de pe noi cred ca e ceva normal sa fim f exigente....eu o sa fiu...nu ca as cere chetii anormale sau care nu le pot gasi in tara..ci ma refer ca ma voi ocupa personal sa vad daca isi fac treaba cum trebuie..
BarbieGirl_grace
Postat pe 1 August 2009 20:23
cum vi se pare? cascaval pane, creer pane, ficatei, ciuperci cu parmezan, cirnaciori, in asta sta aperitivul cald. astept parerea voastra.
grace003710
Postat pe 22 Septembrie 2009 10:03
Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 16:06
DACA TOT ESTI DIN ZALAU ....VREAU SA TE INTREB DACA STII CUMVA DC,SE VOR FC NUNTI DE ANU ASTA DOAR DE ZI..CICA AU DAT LEGE CEI DE LA PRIMARIE SA NU SE MAI FC DE NOAPTE...TRIMETE-MI UN MAIL PE merry_merry@yahoo.com te rog frumos eu sunt in spania si nu am idee ce se mai intampla pe acasa.merci
852701
Postat pe 18 Ianuarie 2010 16:51
DACA TOT ESTI DIN ZALAU ....VREAU SA TE INTREB DACA STII CUMVA DC,SE VOR FC NUNTI DE ANU ASTA DOAR DE ZI..CICA AU DAT LEGE CEI DE LA PRIMARIE SA NU SE MAI FC DE NOAPTE...TRIMETE-MI UN MAIL PE merry_merry@yahoo.com te rog frumos eu sunt in spania si nu am idee ce se mai intampla pe acasa.merci
852701
Postat pe 18 Ianuarie 2010 16:51
De la: iulika_flore, la data 2009-07-30 23:51:52ce meniu scz am vrut sa zic


La noi la nunta meniul a fost format din 6 feluri de mancare + tortul!
1. aperitivele
2. peste (salau parca a fost, nu mai retin ca eu nu prea sunt fana peste) cu cartofi natur si lamaie
3. supa de gaina
4. cordon bleu cu garnitura si salata
5. sarmale cu mamaliguta, costita
6. friptura cu cartofi prajiti, legume mexicane si muraturi
7. tortul

Stiu ca a fost ft multa mancare si ca invitatii nu au putut manca tot, dar macar au avut de unde alege (daca nu le placea un fel nu flamanzeau prea tare pana ala urmatorul fel).
Si bauturile la fel... au avut de unde alege: i-am intampinat cu sampanie, apoi la alegere au fost serviti cu whisky sau garonne, pe masa a fost tuica, vin, bere.. cata au vrut...
b_ralu_83
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:02
De la: b_ralu_83, la data 2010-01-21 16:02:20
De la: iulika_flore, la data 2009-07-30 23:51:52ce meniu scz am vrut sa zic


La noi la nunta meniul a fost format din 6 feluri de mancare + tortul!
1. aperitivele
2. peste (salau parca a fost, nu mai retin ca eu nu prea sunt fana peste) cu cartofi natur si lamaie
3. supa de gaina
4. cordon bleu cu garnitura si salata
5. sarmale cu mamaliguta, costita
6. friptura cu cartofi prajiti, legume mexicane si muraturi
7. tortul

Stiu ca a fost ft multa mancare si ca invitatii nu au putut manca tot, dar macar au avut de unde alege (daca nu le placea un fel nu flamanzeau prea tare pana ala urmatorul fel).
Si bauturile la fel... au avut de unde alege: i-am intampinat cu sampanie, apoi la alegere au fost serviti cu whisky sau garonne, pe masa a fost tuica, vin, bere.. cata au vrut...


wow
iulik_flore
Postat pe 28 Ianuarie 2010 17:15
De la: iulika_flore, la data 2010-01-28 17:15:01
De la: b_ralu_83, la data 2010-01-21 16:02:20
De la: iulika_flore, la data 2009-07-30 23:51:52ce meniu scz am vrut sa zic


La noi la nunta meniul a fost format din 6 feluri de mancare + tortul!
1. aperitivele
2. peste (salau parca a fost, nu mai retin ca eu nu prea sunt fana peste) cu cartofi natur si lamaie
3. supa de gaina
4. cordon bleu cu garnitura si salata
5. sarmale cu mamaliguta, costita
6. friptura cu cartofi prajiti, legume mexicane si muraturi
7. tortul

Stiu ca a fost ft multa mancare si ca invitatii nu au putut manca tot, dar macar au avut de unde alege (daca nu le placea un fel nu flamanzeau prea tare pana ala urmatorul fel).
Si bauturile la fel... au avut de unde alege: i-am intampinat cu sampanie, apoi la alegere au fost serviti cu whisky sau garonne, pe masa a fost tuica, vin, bere.. cata au vrut...


wow




si cat a costat meniul?
cristina_ungureanu
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:18
Nu a costat ft mult meniul... a fost ~150 RON / pers, fara bauturi. Si asta pt ca nunta a fost in Fagaras, acolo sunt ft avantajoase preturile legate de organizarea nuntii comparativ cu Brasovul iar calitatea serviciilor este aceeasi sau poate mai buna. (in momentul cand am ales locatia nu stiam lucrurile astea, le-am descoperit pe parcursul pregatirilor pt nunta)
b_ralu_83
Postat pe 12 Martie 2010 10:59
De la: b_ralu_83, la data 2010-03-12 10:59:14Nu a costat ft mult meniul... a fost ~150 RON / pers, fara bauturi. Si asta pt ca nunta a fost in Fagaras, acolo sunt ft avantajoase preturile legate de organizarea nuntii comparativ cu Brasovul iar calitatea serviciilor este aceeasi sau poate mai buna. (in momentul cand am ales locatia nu stiam lucrurile astea, le-am descoperit pe parcursul pregatirilor pt nunta)


iulik_flore
Postat pe 15 Martie 2010 00:01

PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
Marry_grace
Postat pe 29 Martie 2010 18:47
depinde de fiecare persoana..nu exista doua persoane la fel...pentru unii e f importamnt sa-i lasi sa fumeze in sala, pentru altii alcoolul e partea cea mai importanta...pentru copii (daca o sa aveti aprte si de asta) conteaza dulciurile....de obicei lumea se uita ca masa sa aiba din ambundenta mancare si bautura..pe mine ma interseaza diversitatea...de multe ori exista ceva din aperitiv de exemplu care nu-min place, sau sunt alergica...asa ca diversitatea face pe toata lumea fericita..
BarbieGirl_grace
Postat pe 30 Martie 2010 18:36
De la: BarbieGirl, la data 2010-03-30 18:36:29depinde de fiecare persoana..nu exista doua persoane la fel...pentru unii e f importamnt sa-i lasi sa fumeze in sala, pentru altii alcoolul e partea cea mai importanta...pentru copii (daca o sa aveti aprte si de asta) conteaza dulciurile....de obicei lumea se uita ca masa sa aiba din ambundenta mancare si bautura..pe mine ma interseaza diversitatea...de multe ori exista ceva din aperitiv de exemplu care nu-min place, sau sunt alergica...asa ca diversitatea face pe toata lumea fericita..


da, mai nou am auzit oameni care sunt nemultumiti k la nunta nu gasesc pe masa fructe sau "crantzanele".

eu de obicei nu dadeam niciodata imp. deoarece nu voiam sa "imi stric foamea" cum s-ar spune...si asa nu reusesc sa mananc toate felurile de mancare care se servesc

intr-adevar mai mananc fructe k sa ma "racoreasca" putin dc ma simt prea plina...
iulik_flore
Postat pe 30 Martie 2010 22:53
si eu la fel..nu dadeam importanta..pana nu le-am agsit la o nunta pe masa:)) wow! dar ce importante sunt!

daca nu iti place mancarea.. iei o piersica, sau o buca' de ananas , sau o banana, daca nu vine mai repede sarmaua, te infingi in alunele pana iti sar capacele si merg perfect cu ce bei tu acolo:))orice ar fi, daca ti-e si mai foame si nunta detine foietaj- pateuri, buseuri, saleuri,etc..e si mai bine, te infingi si in alea;))

cristinne83
Postat pe 31 Martie 2010 15:55
super nr 2
carla_cra
Postat pe 31 Martie 2010 21:29
viitorul meu sotiorash a fost ospatar pentru 6 ani si ma bazez pe el sa faca cel mai bun meniu pentru invitatii nostri .(si a facut :X) tot el zice ca cel mai important intr-un meniu de nunta este aperitivul deoarece,in primul rand, e primul fel de mancare si e cel mai consumat, din acest motiv. totodata aperitivul trebuie sa fie cel mai bogat.
meniul nostru de nunta contine:
1.aperitiv(foooarte bogat si pentru toate burticile:P)
2.ciorba (ardeleneasca sau taraneasca nu mai tin minte:P)
3.mixed grill (friptura vita, pui, carnaciori, legume si cartofi taranesti)
4. cotlet umplut, garnitura si salata
5. tortuletz

in meniu sunt incluse si 2 cafele si painea la fiecare fel! iar pretul meniului e extraordinar de bun iar mancare e foarte buna.
iar noi vom aduce fructe si snack-uri si bautura din'nafara restaurantului
la intrare vor avea sampanie, iar apoi pe masa vor avea: cogniac, bautura pentru femei(cinzano, cred), baura pentru barbati(nu stiu ce), vin alb, bere, suburi naturale si acidulate!
chetegalina
Postat pe 6 Aprilie 2010 19:37
f bun meniul tau, deja mi-ai facut pofta. pot sa te intreb si ce pret are?
iulik_flore
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:01
si eu sunt de parere ca aperitivul trebuie sa fie cel mai bogat fel....faza naspa afost la mine la nunta ca aia ne-au pus niste farfurii mai micute decat mi-au aratat!!!
BarbieGirl_grace
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand rochie de mireasa 1 De la: grace007224 19 Ianuarie 2010 22:42
Totul pentru nunta ta 13 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:54
Restaurant La Familia 1 De la: andra14 27 Decembrie 2009 22:45
Iubesc un barbat casatorit! 46 De la: kudika356541 22 Ianuarie 2011 09:39
DECORATIUNI IN HUNEDOARA -DEVA 3 De la: Cassey 24 August 2009 14:42