Setari Cookie-uri

calele in buchetul miresei inseamna despartire?

eu imi doream tare mult in buchetul meu cale visinii dar am auzit ca astea aduc despartire
ce credeti despre aceasta superstitie??
NASUC18
Postat pe 23 Februarie 2009 12:41
e o prostie sieu am auzit dar mami a mea a avut buchetul de mireasa din cale si uite au trecut 25 ani de casnicie si doresc tuturor o casnicie k a parintilor mei...
grace000144
Postat pe 5 Martie 2009 19:49
De la: NASUC18, la data 2009-02-23 12:41:07eu imi doream tare mult in buchetul meu cale visinii dar am auzit ca astea aduc despartire
ce credeti despre aceasta superstitie??


cica s-ar putea sa fii fericita ca facut totul cum ti-ai dorit
alina
Postat pe 6 Martie 2009 15:53
Din cate stiu eu Cala este floarea miresesi ..asa ca din punctul meu d vedere aceste superstitii cad.
Si eu o sa am buchetul numai din cale.
Numai bine
IssaBabyDoll
Postat pe 7 Martie 2009 10:17
Ceau, stai linistita ca nu-i adevarat, dc stii pe vremuri "calele" erau buchetul miresei iar acuma se mai zice ca is florile morti dar cui ii plac, cum si mie imi plac f mult pe mine nu ma intereseaza cine ce zice despre cale dar stiu sigur ca erau pe vremuri florile miresei
tunde_grace
Postat pe 11 Martie 2009 21:17
superbeeee rochitze



http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Mituri_si_realitati_despre_rochia_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 12 Martie 2009 11:25
Sper ca nu vorbesti serios.........
klarra
Postat pe 19 Martie 2009 10:19
nu, sunt simple speculatii. Mama mea a avut buchetul miresii din cale si a este foarte fericita in casnicie de 37 de ani.
iuliaiulia
Postat pe 18 Mai 2009 07:03
De la: NASUC18, la data 2009-02-23 12:41:07eu imi doream tare mult in buchetul meu cale visinii dar am auzit ca astea aduc despartire
ce credeti despre aceasta superstitie??

BUNA EU STAU IN AFARA,AICI CALELE SE NUMESC CRINI,SI MIE A VRUT SA-MI PUNA IN BUCHET,DAR AM ALES TRANDAFIRI ALBI CU LILA-MOV.MERG MAI BINE CU ROCHITA SI COAFURA DECAT CALELE[CARE MULTE PERS.AU ZIS SA NU LE PUN ,CE-I DREPT NU-MI PLAC ATAT DE MULT,NUNTA E IN VARA ASA CA PREFER UN BUCHET ZAMBARET,DEOARECE ROCHIA E SIMPLA SI ALBA ,MACAR BUCHETU SA-L AM MAI COLORAT.TINE UN BUCHET CU CALE IN MANA SI ALTU CU ALTE FLORI VEZI CARE TE REPREZINTA EU ASA AM FACUT .DECIZIA ITI APARTINE.
kalis27
Postat pe 18 Mai 2009 07:28
Eu stiu ca sunt 2 flori diferite adica exista si crini si cale si sunt foarte diferiti si ca forma ,aspect,miros tot ....si intreadevar calele nu aduc bucurie ,bunica mea a avut buchet de cale si mama mea de asemenea si nu au avut o viata usoara din aceasta cauza mama ma sfatuit sa nu-mi fac buchetul din cale.....oricum parerile se respecta si ...bafta tuturor in luarea unor decizii corecte
myssnatacha
Postat pe 18 Mai 2009 10:46
daca nu te simti bine si crezi ca ar afecta viitorul tau, sau gandul tau - orniaza-ti tortul cu aceste cale sau aranjeaza sala si masa voastra cu ele.

Succes si o nuta asa cum iti doresti.
laura02maria
Postat pe 18 Mai 2009 11:24
nu stiu cine inventeaza povestile astea dar sunt jalnice sincer
mereu vad subiecte ce ma socheaza aici
deci eu am avut cale roze buchetul din poza a fost buchetl facut de mine si suntfericita si iubita si respectata....


Calele sunt foarte populare pentru buchetele de nunta, deoarece acestea semnifica maretie si frumusete.
Cala este una din cele mai frumoase flori, cu o forma unica de floare, vine intr-o gama larga de culori. Calele sunt orginare din Africa de Sud si au aparut cu multe secole in urma.
In limbajul florilor, calele semnifica exotism, rafinament si eleganta.

Trandafiri
Aparut acum 35 de milioane de ani, trandafirul a fost simbol de dragoste, de frumusete, de razboi, si de politica.
Trandafirul este cea mai intalnita floare in poezii. Este floarea cea mai des asociata cu cel mai frumos sentiment: dragostea. Nici o alta floare nu este atat de iubita, in toate culturile, precum trandafirii.

Crinul se cultiva de mai mult de 3000 de ani. Dealungul timpului crinul a avut diverse semnificatii. In traditia crestina crinul semnifica renasterea, fiind adesea folosit in aranjamentele florale de Paste. In China crinii simboliza iubirea eterna.

Orhidee
De secole intregi, orhideea a fost un simbol al dragostei, luxului si al frumusetii. Inca de timpul primilor greci, orhideea reprezenta virilitate, iar chinezii o denumeau "planta parfumului regal". Apoi orhideea a fost considerata un afrodisiac si era folosita pentru dragoste.
Din randul orhideelor, cele mai des comercializate sunt: Dendrobium, Phaeleonopsis si Cymbidium.



daca aveti un vis eu va sugerez sa il realizati si sa nu va luati dupa povesti pt ca apoi cu timpul sa descoperiti ca nu e adevarat si sa aveti regrete ............:PPP


rricarda2003
Postat pe 18 Mai 2009 12:54
De la: myssnatacha, la data 2009-05-18 10:46:51Eu stiu ca sunt 2 flori diferite adica exista si crini si cale si sunt foarte diferiti si ca forma ,aspect,miros tot ....si intreadevar calele nu aduc bucurie ,bunica mea a avut buchet de cale si mama mea de asemenea si nu au avut o viata usoara din aceasta cauza mama ma sfatuit sa nu-mi fac buchetul din cale.....oricum parerile se respecta si ...bafta tuturor in luarea unor decizii corecte

Tu chiar iti imaginezi ca din cauza unor biete flori au avit ele probleme in viata??? Ce putere nemaivazuta poate avea o floare, care oricum se usuca a doua zi, incat sa-ti distruga toata viata?
Florile, oricare ar fi ele, sunt minunate creatii ale lui Dumnezeu, lasate pt a ne infrunuseta si a ne bucura si nu au nici o putere malefica!
bastiuta
Postat pe 18 Mai 2009 13:24
asuperstitii....eu am avut cale cu trandafiri.nu am tinut cont de parerile celor care mi-au spus asta
arorua_grace
Postat pe 22 Mai 2009 14:26
dragele mele, parerea mea este ca superstita este puternica ,pe cit sint florile de diafane, pe atit sint de reci, cred ca imi dati dreptate,cunosc 4 cupluri care sau despartit,nu cred ca asta a fost motivul, dar toti au avut la cununie numai aceste flori
grace003710
Postat pe 28 Iunie 2009 09:53
De la: NASUC18, la data 2009-02-23 12:41:07eu imi doream tare mult in buchetul meu cale visinii dar am auzit ca astea aduc despartire
ce credeti despre aceasta superstitie??


stai calma, dentista mea la nunta ei a avut buchetul facut din cale si ghici ce, are o casnicie superba si e casatorita de 5 ani !
conteaza foarte mult ca barbatul de langa tine sa te iubeasca si sa se muleze pe comportamentul tau si impreuna veti trece peste greutati.

Casa de piatra!
pupici
agny
Postat pe 28 Iunie 2009 10:35
calele sunt florile cele mai indicate pe care sa le ducem la inmormantari!! cale si garoafe!!!! nu stiu ce e cu voi...
(((((((
craciun_aurora
Postat pe 28 Iunie 2009 12:23
DOAMNE MA MINUNEZ DE CATE AM CITIT DESPRE ACESTE FRUMOASE FLORI,EU CRED CA FLORILE NU REPREZINTA UN PERICOL ATAT DE MARE PENTRU CASNICII,TOTUL ESTE IN MINTE CA NU E BINE ACEST LUCRU SI PANA LA URMA AJUNGI SA CREZI CA ASA E,NU E BINE SA FACI NUNTA IN MAI CA NU STIU CE SE INTAMPLA,FRATELE MEU S-A CUNUNAT IN MAI CU BUCHET DE CRINI ROSII SI CALE ALBE SI E FOARTE BINE,AU O CASNICIE FERICITA DE 14 ANI CU TOATE CA SOTIA LUI E MAI MARE CU CEVA ANI SI NU VA MAI LUATI DUPA ACESTE VORBE,DUMNEZEU NU A CREAT ANUMITE FLORI PENTRU MORT,NUNTA SI ZILELE FESTIVE,FIECARE FLOARE ARE FRUMUSETEA EI,CUM FIECARE OM ARE FRUMUSETEA LUI,FIECARUIA II PLACE O FLOARE MAI MULT CA ORICARE ALTA NU TREBUIE SA CAUTAM DACA ACEA FLOARE E DE BINE SAU DE RAU CA NU AU FOST IN ACEST SCOP LASATE PE PAMANT,MIE IMI PLAC FLORILE CACTUSILOR,DAR E PACAT CA NU TIN DECAT 24 ORE.
kudika023697
Postat pe 28 Iunie 2009 14:05
nu ca ar influenta cumva casnicia sau viitorul....dar unele flori se dau cu anumite ocazii!!! si calele sunt unul dintre exemple!!!
craciun_aurora
Postat pe 28 Iunie 2009 16:43
De la: craciun_aurora, la data 2009-06-28 12:23:00calele sunt florile cele mai indicate pe care sa le ducem la inmormantari!! cale si garoafe!!!! nu stiu ce e cu voi...
(((((((



esti oleaca dusa draga fata....ce leg au calele cu inmormantarea??...lasa fata sa isi puna in buket ce vrea...nici nu tre sa-i strici keful in halul asta...alta comparatie cu calele nu ai gasit????
Bluesky_grace
Postat pe 28 Iunie 2009 19:34
Mi se pare o mare prostie...si eu visez ca buchetul meu sa fie de cale si nu am sa ascult ce spun ce-i din jur. Nici nu-mi inchipui alt buchet decat in cale...
Esti mireasa...e ziua ta....faci ce doresti...
hoinaru
Postat pe 28 Iunie 2009 21:44
about calla lilies
These graceful flowers are reminders of our past generations when grace and beauty were the rule. Associated with elegance and charm, a calla lily would be the perfect flower if you wanted to create a sophisticated atmosphere for your wedding.

monallissada
Postat pe 29 Iunie 2009 01:18
Buna fetele! Eu am o intrebare....Pe 19 iulie acum am nunta,iar in buchetul meu vor fii cale,binenteles dar cei de la florarie nu imi garanteaza k vor face rost de cale atunci.Cum sa fac sa gasesc cale in iulie?
Cris_Jovy
Postat pe 29 Iunie 2009 10:57
De la: craciun_aurora, la data 2009-06-28 12:23:00calele sunt florile cele mai indicate pe care sa le ducem la inmormantari!! cale si garoafe!!!! nu stiu ce e cu voi...
(((((((

Unde ai vazut tu in Romania cale la inmorrmantari?
bastiuta
Postat pe 29 Iunie 2009 14:56
Daca ne uitam la filme, vom observa ca in America la toate inmormantarile si la toate mormintele aia merg cu trandafiri.
Ce facem acum? Renuntam si la trandafiri pe motiv ca sunt de dus la mort?
Florile sunt flori si sunt folosite la diverse evenimente; nunti, botezuri, funeralii, aniversari etc indiferent de tipul lor, ci mai degraba de sezon si nu in ultimul rand la noi in functie de cost.
bastiuta
Postat pe 29 Iunie 2009 15:01
De la: craciun_aurora, la data 2009-06-28 12:23:00calele sunt florile cele mai indicate pe care sa le ducem la inmormantari!! cale si garoafe!!!! nu stiu ce e cu voi...
(((((((


iulik_flore
Postat pe 29 Iunie 2009 15:10
Doamne fereste! mai ponderati-va! si mai cititi intre timp!
craciun_aurora
Postat pe 29 Iunie 2009 19:48
Nu va luati dupa superstitii, eu am dat comanda de buchete si lumanari, si am ales cale si trandafirii.
ionescu_cld
Postat pe 30 Iunie 2009 07:40
si eu am avut cale in buchet. cale si trandafiri albastri. in aprilie am implinit deja 5 ani de la nunta si suntem tot impreuna. asa cum ziceau fetele de mai sus: ce putere poate avea o biata floare?
daniian
Postat pe 8 Iulie 2009 17:02
acuma ma gandeam: probabil ca cei care divorteaza si nu pot tine o casnicie, dau vina pe ceva sau cineva - in discutia noastra, dau vina pe flori. daca aveau alte flori in buchet, dadeau vina pe rochia care statea stramb, sau pe ginerele care s-a impiedicat, sau mai stiu eu ce sau se mai gasesc motive, dar niciodata nu vor da vina pe ei sau pe ele pentru terminarea casniciei, vor gasi intotdeauna o tampenie legata de superstitii.
daniian
Postat pe 8 Iulie 2009 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Secretul zilei de nastere dezvaluie felul in care iubesti 11 De la: cammy86 17 Mai 2010 13:16
pentru cei ce cauta local 4 De la: felicia 11 Decembrie 2009 23:43
De Valentin... inelul? 12 De la: Cassey 2 Noiembrie 2009 14:38
doua nunti 5 De la: cj25har 4 Iunie 2010 13:03
Rochita de cununie 2 De la: anastasia_m 6 Octombrie 2010 17:59