Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat...URGENT!!!

Felicitari pt decizia de a continua nunta, ai sa vezi ca o sa fie o petrecere frumoasa si toata lumea se va simti bine,ne vei povesti :)
Asa cum ai zis si tu ar fi bine sa vorbesti cu un preot ca sa te lamureasca ce si cum trebuie facut.Condoleante pt cel decedat.
Numai bine va doresc si sa fiti fericiti :)
mihaela
dara_miki
Postat pe 4 Aprilie 2009 10:44
Buna, Fetelor. Uita ca am ajuns si eu intr-o astfel de situatie. Aveam programata nunta anul acesta, pe 11.07.2009, mai exact, peste 3 luni. Dar, se pare ca n-a fost sa fie. Tocmai m-am intors din tara, fiindca si eu sunt in situatia de a-mi facee nunta de la distanta, de la inmormantarea tatalui viitorului meu sot. Din pacata a trebuit sa anulam tot, sala, muzica, fotograf. Am avut atatea iluzii...Dar incercam sa reprogramam totul pe anul ce vine...Poate avem si noi noroc...
Nefertity
Postat pe 4 Aprilie 2009 18:03
buna fetelor..condoleante..stiu cum este...bunicul sotului meu(am facut cununia civila pe 10.01.2009) a decedat acum 1 sapt si jumate..este greu..dar viatza merge inainte...si noi avem nunta progrm. pe 4.07.si nu am anulat..pt k..cu siguranta nu si-ar fi dorit sa facem asta..toti suntem datori cu o moarte mai devreme si mai tarziu..dar asta nu inseamna ca...cursul vietii nu tb urmat...va pup...si sa faceti asha cum credeti k este mai bine pt voi...succes!!!!.
hanamaria2k
Postat pe 4 Aprilie 2009 18:28
am inteles ca vei face nunta la biserica Armeneasca, esti de alta religie sau tot crestina ortodoxa? dar in ritul crestin ortodox ar exista 2 probleme; 1] suntem in post si 2] a murit tatal tau. normal, daca cineva de aceelasi sange cu tine decedeaza, timp de 1 an se anuleaza o nunta.singurul admis este botezul[ si acela in anumite imprejurari] te-ai gandit ca poate Dumnezeu ti-a dat un semn? ....vezi tu, intr-adevar ar fi niste bani pierduti, dar te intreb eu...memoria tatalui tau are vreo valoare materiala???? daca tatal tau a insemnat cu adevarat ceva pentru tine...amana totul sau anuleaza. si am sa iti relatez un caz vazut de mine si pe care 'eroii' ti-l pot confirma; toate pregatirile de nunta erau facute, absolut totul! nunta urma sa aibe loc intr-o sambata dar, in noaptea de vineri spre sambata a murit mama miresii.sfatuiti de 'bine' si mergand tot pe aceeasi premiza [sa nu piarda banii investiti] au inchis moarta in casa si...au facut nunta.rezultatul? casnicia a fost un dezastru! nu au implinit anul de la nunta si erau deja despartiti dar cu traume psihice ce i-au marcat toata viata. intr-adevar ,se spune ca..vii cu vii si mortii cu mortii! dar chiar asa???? daca intr-adevar ti-ai iubit cu adevarat tatal, anuleaza totul si lasa sa treaca anul.daca viitorul tau sot te iubeste cu adevarat , va fi de acord si te va astepta.si sa nu uiti un lucru; nu banii conteaza in viata!
vaiana
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:16
am uitat ceea ce era cel mai important! Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe tatal tau! CONDOLEANTE.
vaiana
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:18
sincere condoleante!!!!!!si eu am trecut prin asa ceva anul trecut,aveam nunta pregatita pentru data de 26 iulie,iar cu patru luni inainte de nunta tatal meu a incetat din viata.am fost distrusa si nu am tinut cont de parerea nimanui si am amanat nunta pe care o voi face anul acesta tot in iulie dar pe 25.arvuna de la restaurant nu am pierduto pentru ca imediat dupa inmormantare am fost la restaurant si am vb cu patroana si i-am explicat ce sa intamplat ,ma inteles si nu am pierdut avansul ci a ramas pe anul acesta.sincer eu te-as sfatui sa o amani un an ptr ca durerea este mare si nu te vei putea distra deloc la propria ta nunta.acum totul depinde de tine nu de rude,conteaza parerea ta ptr ca tu esti mireasa.asteptvesti de la tine si daca ai nevoie de cineva cu care sa vb iti voi da id-ul meu si vb pe messenger
mada_puffy84_grace
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:27
Sincere condoleante in primul rand
Si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare.
Exact cu o luna inainte de nunta mama mea a fost investigata cu cancer in ultima faza.
La Fundeni au operat-o (mai exact au deschis-o si inchis-o la loc) si-au zis s-o luam acasa si sa ne pregatim de inmormantare. I-au dat sanse numai cateva saptamani maxim.
Insa mama mea a avut o vointa de fier si a trait 1 an si 3 luni.
Aceleasi intrebari ni le puneam si noi daca sa mai facem nunta.
Cununia civila o aveam deja de 1 an dar nunta nu stiam ce sa facem daca s-o amanam sau nu.
Eu am avut o relatie deosebita cu mama. Cred ca nici-o mama nu poate sa-si iubeasca copilul mai mult decat m-a iubit ea pe mine, fiind si singurul copil. noi ne doream copil dar nu ni se arata. Cand am auzit tragica veste eram innebuniti ca nu ramaneam insarcinata. Cu ajutorul bunului Dumnezeu am aflat vestea ca vom avea un copil.
Mama era in al noualea cer. A avut asa o vointa incat a trait inca 1 an si o luna de la nunta. Si-a strans nepotelul in brate si a murit fericita ca a putut sa-si vada nepotul. Va dati seama ce-a fost in sufletul meu lauza fiind si vazand cum mama mea se stinge.
Mi-a fost cumplit de greu sa trec peste eveniment dar viata merge inainte. Nu stiam ce sa facem cu botezul. Preotul ne-a dat dezlegare si am facut botezul exact cum isi dorea mama.
de fapt inainte sa moara mama imi spunea sa facem un botez deosebit. Sa fie la fel de frumos si reusit ca si nunta.
Mi-a fost f greu sa trec peste aceste momente dar am reusit. Finii nostri aveau fixata nunta. Cand au auzit vestea au luat hotararea si au amanat-o cateva luni ca sa treaca 1 an de cand a decedat mama mea. Stiau ce e in sufletul meu si au tinut sa ma vada fericita la nunta lor.
Insa cu o luna inainte de nunta bunica miresei a decedat tot de cancer. Nunta a mers mai departe. Fina mea a mers la biserica si preotul i-a datdezlegare. Toata lumea s-a simtit extraordinar de bine.
Sfatul meu e sa mergeti mai departe cu nunta cu toate ca-n ziua nuntii o sa-ti amintesti de tatal tau. Preotul mi-a spus ca viata merge inainte si ca mama toate aceste lucruri si le dorea sa le vada. Daca ai sa amani nunta tatal tau va fi f trist ca ti-a stricat fericitul eveniment si ca nu se va odihni in liniste.
Trebuie sa-ti intemeiezi o familie ca asa e lasat pe pamant. Gandeste-te ca asta e ordinea fireasca a lucrurilor. Iti doresc sa ai o nunta can povesti si sa te bucuri de tot.Tatal tau va fi f mandru de tine. Odata cu aparitia primului tau copil ti se va schimba total viata si o satreci mult mai usor peste toate greutatile. CASA DE PIATRA
lacramioara_suzana
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:31
Doliul dupa tata se tine un an. Nu e vorba k ai sau nu voie sa dansezi insa sunt doua evenimente majore in aelasi an.Nu poti spune k in 2009 ti-ai ingropat si tatal, te-ai si casatorit. Si tatal meu a decedat in iulie iar sora-mea s-a casatorit in februarie, fara sa tina cont de doliu. In schimb a avut parte numai de ghinioane in ziua nuntii. Depinde de tine ce alegi sa faci!
Mult succes!
diana27
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:52
condoleante pt tatal tau...
ce sa zic, ai luat o decizie tare greu si crede-ma ca nu mi-as dori sa fiu in pielea ta. iti doresc o casnicie fericita si pe viitor sa te pazeasca D-zeu de necazuri.
si bunica sotului meu e foarte bolnava, de vreo 2 ani e paralizata pe patea dreapta si e din ce in ce mai rau. cu toate astea, ne-am pus nunta anul asta si sper s-o mai tina D-zeu in viata. ar fi o tragedie daca ar muri tocmai acum, pt ca ea l-a crescut pe sotul meu si nu vreau sa-mi imaginez cat ar suferi el daca s-ar intampla necazul asta. mai ales, ca ea si-a dorit sa-l vada la casa lui, fericit. stie cat ne iubim si-si doreste sa ne stie casatoriti.
sunt lucruri pe care nu avem nici o putere sa le evitam, tre sa mergem inainte!
raly_uca
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:56
Fetelor...am nunta pe 25 aprilie si o voi face, fara sa ma uit inapoi, sper numai sa nu se mai intample nimic...acum 2 saptamani a murit bunica lui, iar azi dimineata m-au sunat parintii mei ca a murit si bunicul meu, maine il inmormanteaza...off, ce cumplit!!!!! Dar, nu cred nici o secunda ca toate astea se intampla pt ca ''e un semn'', eu stiu ca am o viata minunata cu viitorul meu sot- de atatia ani- deci nu ma voi lasa infuentata de traditii si superstitii, noi suntem vii si fericiti, asta e tot ce conteaza cu adevarat! Dumnezeu sa ii ierte pe toti!
veratgv
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:16
Condoleantele mele!!!
Eu am vazut ce ti-au scris fetele si nua s vrea sa ma repet...
Ce as dori eu sa-ti spun...vrea sa te invit sa te gandesti la ce a zis Mantuitorul unuia dintre apostotli... vroia sa-l urmeze pe Hristos, dar i-a zis ca sa-l astepte ca sa-si ingroape tatal si apoi il va urma unde zice El... Dar Mantuitorul i-a zis: Lasa mortii sa-si ingroape mortii, iar tu urmeaza-ma ...
Deci... murim si ne nastem... asta e demersul vietii... eu zic sa mergi inainte...
Domnul sa te lumineze si sa te ajute sa iei decizia cea mai buna...
Si Felicitari cu nunta...
victoria_captari
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:18
Imi pare rau ce ti s-a intamplat ,dar viata merge inainte,oricum tatal tau va avea loc in inima ta vesnic,dar parerea mea e ca n-ar trebui sa opriti nunta,faceti macar cununia civila,la fel a patit si doua prietene de ale mele,una cu cateva luni inainte de nunta a murit tatal ei,normal ca au anulat nunta pina anul urmator,cand au stabilit anul uramtor cu 2 luni inainte a murit bunica lui si iar au aminat cu cateva luni nunta,in final cand au hotarat sa faca nunta,in saptamina nuntii a murit bunica ei si n-au mai avut ce face,oricum toata lumea le spunea ca nu e bine sa tot amini nunta,si in final mirii dupa cativa ani s-au despartit,sa fie de la asta sau asa a fost sa fie,dar nu cred ca e bine sa o tot amini,si cealalta prietena ,a murit tatal lui cu 2 saptamini inainte de nunta,in data stabilita au facut cununia civila,iar dupa cele 6 saptamini cum s-ar zice au facut si cea religioasa,nu poti amina,crezi ca el de acolo de unde e,ii place sa te stie trista?oricum va fi alaturi de tine si se va bucura,iar tu ca vei fi trista in ziua nuntii,e normal pt cateva minute,dar tot trista poti fi si peste 1 an,ca amintirea lui nu ti-o poate lua nimeni,trebuie sa te calmezi si sa iei hotararea pe care o vrei tu,vb si cu mama ta,cu viitorul tau sot,si sunt sigura ca va fi bine.Mergi mai departe,nu te uita inapoi,si e adevarat ai pierdut si niste bani pe care in ziua de azi e cam greu sa renunti asa usor!
Sa ai noroc in viata si multa bafta!
adelhilde
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:42
fetelor am rezolvat cu rochita, am fost la targ si au fost f intelegatori cu mine (cred ca se temeau cand am vb la tel ca vreau banii, dar am explicat ca vreau rochie nu bani..) a ramas sa merg cu o luna inainte de nunta sa-mi ia masurile pt alta rochie.
acum sunt racita cobza si stau acasa, sper sa ma fac bine si sa nu pateasca nik bebe.
iuliam
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:57
condoleante,si sincer as face ce as dori eu ce as simti eu din suflet ca trebuie sa fac,nu te lasa influentata de nimeni si nimic.
casa de piatra
MONYK_ADRIANA
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:20
Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat! Condoleante! Cred ca golul din suflet nu-l vei putea inlocui niciodata. Sincer, am trecut si eu prin "frica" aceasta. Tata a avut un accident, si-a revenit, insa traim mereu cu teama sa nu pateasca ceva. Inainte de a ma marita, imi era frica sa nu se intample ceva, ori cu el, ori cu bunicii, erau parca toate prea frumoase... Si, in mintea mea, construiam mii de scenarii, in care, orice s-ar fi intamplat, eu nu as fi renuntat sa ma marit.( E o vorba in popor, cam dura spus:"Mortii cu mortii, viii cu viii.") Da, ce sa-i faci, viata merge inainte. Cat despre dans, probabil e recomandat sa tii doliu 1 an de zile. Sunt milioade de ziceri si obiceiuri, dar cel mai bine e sa vorbesti cu un parinte, sa-i explici totul, asta te va ajuta si sa treci mai usor peste toate, iti vei mai usura sufletul. Va doresc multa sanatate si sa va iubiti, indiferent de ceea ce se iveste in viata!! Si orice decizie vei lua, fii sigura ca tatal tau va fi mandru de tine!
vero4new
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:26
De la: vaiana, la data 2009-04-06 08:16:56am inteles ca vei face nunta la biserica Armeneasca, esti de alta religie sau tot crestina ortodoxa? dar in ritul crestin ortodox ar exista 2 probleme; 1] suntem in post si 2] a murit tatal tau. normal, daca cineva de aceelasi sange cu tine decedeaza, timp de 1 an se anuleaza o nunta.singurul admis este botezul[ si acela in anumite imprejurari] te-ai gandit ca poate Dumnezeu ti-a dat un semn? ....vezi tu, intr-adevar ar fi niste bani pierduti, dar te intreb eu...memoria tatalui tau are vreo valoare materiala???? daca tatal tau a insemnat cu adevarat ceva pentru tine...amana totul sau anuleaza. si am sa iti relatez un caz vazut de mine si pe care 'eroii' ti-l pot confirma; toate pregatirile de nunta erau facute, absolut totul! nunta urma sa aibe loc intr-o sambata dar, in noaptea de vineri spre sambata a murit mama miresii.sfatuiti de 'bine' si mergand tot pe aceeasi premiza [sa nu piarda banii investiti] au inchis moarta in casa si...au facut nunta.rezultatul? casnicia a fost un dezastru! nu au implinit anul de la nunta si erau deja despartiti dar cu traume psihice ce i-au marcat toata viata. intr-adevar ,se spune ca..vii cu vii si mortii cu mortii! dar chiar asa???? daca intr-adevar ti-ai iubit cu adevarat tatal, anuleaza totul si lasa sa treaca anul.daca viitorul tau sot te iubeste cu adevarat , va fi de acord si te va astepta.si sa nu uiti un lucru; nu banii conteaza in viata!



Viana, spui tu asa! Dar cred ca mai importanta este Taina Cununiei in acest caz, e o unire Sfanta, nu este un pacat. Nunta nu va fi una obisnuita, cu siguranta va fi tristete... dar, te gandesti ca in viata se poate intampla orice si poate ca, Doamne fereste!, nu vor mai ajunge sa faca nunta la anul. Sa mearga mai bine la un preot bun si sa ia decizia impreuna si Dumnezeu ii va ajuta sa hotarasca ce e mai bine...
vero4new
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:30
draga mea, doliul este in suflet. Nu in fata invitatilor. fa exact ceea ce simti. Si mai ales, asa cum si-ar fi dorit tatal tau. Tu il cunosti mai bine decat oricare din noi. Asa ca te rog sa iei singura decizia fara sa ti cont de nimic. Doar ceea ce simti e important. viata e scurta si sunt foarte putine momentele cel mai importante si frumoase in acre esti cu adevarat fericita. Sfatul meu ea faci eact ceea ce simti si dupa ce hoatarasti, te rog sa nu regreti nimic si sa mergi mai departe.
aru
Postat pe 6 Aprilie 2009 10:55
De la: Evelinne, la data 2009-03-03 10:18:35Buna, fetelor! Am o mare problema si nu stiu ce sa fac, va rog, ajutati-ma! Ca si voi, pana luna trecuta ma pregateam de nunta...am stabilit data nuntii (20.06.2009, stiu ca este in post dar eu fac nunta la Biserica Armeneasca si la ei nu e post),am dat avans la restaurant, cameraman, formatie, am fost si la Biserica sa platim si sa programam slujba...urma ca luna asta sa mergem sa comandam invitatiile si ce mai trebuia facut, numai ca...exact in ziua de Dragobete, pe 24 feb. tatal meu a decedat. Acum sunt in doliu. Rudele din partea mamei mele au spus sa merg mai departe cu nunta ca si tata si-ar fi dorit sa o fac, cu toate ca o sa-mi fie f greu pt ca el nu va fi alaturi de mine la acest mare eveniment din viata mea si disparitia lui dintre noi m-a socat f mult ca nu ma asteptam la asta...mai ales ca avea doar 55 de ani...Pe alta parte ma gandesc ca , daca anulam nunta vom pierde si banii care i-am dat pana acum ca avans si nu este o suma neglijabila. Totusi daca as face nunta nu as vrea sa stau tot timpul la masa ca o momaie, ca doar e nunta mea si as vrea sa ma bucur si eu de ea atat cat se poate...am auzit ca nu am voie sa dansez...Ma doare sufletul de durere si ma gandesc totusi ca , daca as merge mai departe cu pregatirile mi-ar mai distrage atentia de la durerea pe care o am. Nu stiu ce sa fac, va rog, sfatuiti-ma! Daca ati auzit de astfel de cazuri sau daca aveti persoane mai in varsta care sa va spuna o parere, spuneti-mi si mie sa stiu ce am de facut ca timpul trece si nu stiu incotro s-o iau! Va multumesc!


In primul rand: Condoleante! In al doilea rand: Casa de piatra!multa fericire si sanatate.
Eu am o bunica de 83 de ani.Din momentul in care El ma cerut de sotie,bunica mia zis:"orice s-ar intampla cu mine,NU AMANATI NUNTA!!!"Nunta va fi in 22 august,deci nu imi ramane decat sa ma rog pentru sanatatea bunicii mele si doamne fereste daca se va intampla voi sti clar ce si-ar fi dorit ea.
Cred ca si tatal tau si-ar fi dorit sa te vada mireasa.Daca faci nunta acum sau peste un an durere oricum va fi(la noi in maramures e un obicei care in bistrita de unde e viorul meu sot nu este,adk starostele iti cere sa iti iei ramasa buna de la mama, de la tata, de la frati, de la surori...de la gradina cu flori..e o poezie defapt)si nunta fara lacrimi nu cred ca exista.Totul depinde de tine,cat de tare esti si cum vei reusi sa te detasezi de aceasta problema.
Inca odata Casa de piatra si multa sanatate.
yo5pek
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:01
buna. Hai sa+ti spun ceva:in primul rand am o colega de servici care ia murit tatal inainte cu o saptamana de nunta si nunta a mers inainte si in afara de acesta as mai avea multe exemple de dat. Sa stii ca viata e cea mai importanta si orice sar iontampla viata merge mai departe si trebuie sa te gandesti ca el va fi acolo sus si te va veghea toata viata si tu trebuie sa fii fericita innziua nuntii ca e nunta ta si lui nu cred ca iar place sa te vada suparata in ziua nuntii. Si in legatura cu dansul se spune si asa am si vazut facundu-se la o nunta: vineri dimineata va trebui sa arunci bani marunti(monede)pe jos peste care tu sa dansezi sau daca are cine chiar in timpul horei miresei care se face afara iar sambata cand ajungi la salon vei face la fel, vei arunca monede peste care tu vei dansa asta ca sa nu dansezi peste mormantul lui asa se spune deci poti sta linistita si continuati nunta linistita.
dadivio_lazy
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:09
Eu cred ca cel mai bine sa vorbesti cu un preot,dar nu numai cu unul pt ca au pareri diferite,sa vezi ce-ti sugereaza.Cunosc si eu un caz asemanator,i-a murit tatal cu o zi inainte de nunta,a doua zi au facut nunta si apoi a treia zi l-au inmormantat.Asa cum s-a mai zis, sigur el si-ar fi dorit sa-ti faci nunta,pt ca parintii iti doresc doar fericirea!Iar acolo unde este ii e bine,te priveste de sus si te binecuvanteaza!Condoleante si D-zeu sa-l ierte!In ceea ce va priveste pe voi o viata fericita si plina de realizari!
grace000248
Postat pe 6 Aprilie 2009 12:01
Evelinne, tu porti acelasi nume cu una din ficele mele,doar ca pe fiica mea o cheama si Alice. te rog daca vrei sa comunicam mai mult la numele meu adauga 88 si asta este adresa mea de mess.sunt deschisa dialogului si am putea sa fim prietene desi cred ca am copiii mult mai mari ca varsta decat tine.las doar la latitudinea ta daca ma vei contacta sau nu.ok?
vaiana
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:20
nu sunt de acord cu Vaiana, cum ca ar trebui sa amani totul. eu cunosc doua cazuri in care s-a intamplat exact asa ca si in cazul Vaianei insa s-a mers mai departe cu nunta. nu cred ca poti omite niste cheltuieli de cateva mii de euro si sa anulezi nunta. poate ca tu ai facut credit ca sa-ti faci nunta si apoi poate peste 1 an nu mai ai bani s-o faci.
eu mi-am pierdut in 3 saptamani doi bunici (1 din partea lu tata si unul din partea lu mama). in iunie si iulie s-a intamplat asta, iar in octombrie am avut nunta. deci practic toate rudele mele erau in doliu la nunta mea, insa absolut toate s-au simtit bine si chiar au si dansat, pentru ca stiau ca acesta este cel mai important moment din viata mea si nu vroiau sa ma faca sa sufar. am suferit o viata intreaga ducand lipsa unui tata, care a fost inlocuit de bunicul meu. eu nu am considerat ca mi-a decedat bunicul ci ca mi-a decedat tatal (m-am simtit ca si cum mi-am pierdut tatal pt a doua oara in viata).
joi am facut cununia civila si duminica nunta. petrecerea de cununie civila am facut-o chiar in curtea bunicului meu care m-a crescut de cand aveam 3 ani si a decedat in iunie. in momentul cand a inceput sa cante muzica toata lumea plangea si in acelasi timp zambeau si se bucurau pentru mine. el era foarte fericit ca voi face nunta si abia astepta sa vina octombrie sa ma vada mireasa, insa a avut un atac cerebral si a decedat. stiu ca el orinde se afla s-a bucurat pentru mine si stiu ca va pazi tot timpul asupra mea. nu trebuie neaparat sa te imbraci in negru, sa nu dansezi 1 an sau sa nu mai faci nimic din ceea ce faceai inainte ca esti in doliu, pentru ca doar tu stii ce este in sufletul tau si toata viata ii vei purta un respect persoanei decedate (chiar daca e parinte, bunic sau matusa).
va pot spune ca am o casnicie frumoasa, fara certuri si neintelegeri, cu toate ca nu am amanat nunta dupa atatea decese in familie. (pe langa bunici am mai avut si alte 2 decese in familie, iar inainte cu 3 saptamani inainte de nunta a decedat si tatal nasei) practic pot afirma ca in aproximativ 4 ani de cand sunt impreuna cu sotul meu nu ne-am certat nici macar o data.
fericire maxima tuturoa si nu uitati viata merge inainte
carmela_grace
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:49
De la: Evelinne, la data 2009-03-03 10:18:35Buna, fetelor! Am o mare problema si nu stiu ce sa fac, va rog, ajutati-ma! Ca si voi, pana luna trecuta ma pregateam de nunta...am stabilit data nuntii (20.06.2009, stiu ca este in post dar eu fac nunta la Biserica Armeneasca si la ei nu e post),am dat avans la restaurant, cameraman, formatie, am fost si la Biserica sa platim si sa programam slujba...urma ca luna asta sa mergem sa comandam invitatiile si ce mai trebuia facut, numai ca...exact in ziua de Dragobete, pe 24 feb. tatal meu a decedat. Acum sunt in doliu. Rudele din partea mamei mele au spus sa merg mai departe cu nunta ca si tata si-ar fi dorit sa o fac, cu toate ca o sa-mi fie f greu pt ca el nu va fi alaturi de mine la acest mare eveniment din viata mea si disparitia lui dintre noi m-a socat f mult ca nu ma asteptam la asta...mai ales ca avea doar 55 de ani...Pe alta parte ma gandesc ca , daca anulam nunta vom pierde si banii care i-am dat pana acum ca avans si nu este o suma neglijabila. Totusi daca as face nunta nu as vrea sa stau tot timpul la masa ca o momaie, ca doar e nunta mea si as vrea sa ma bucur si eu de ea atat cat se poate...am auzit ca nu am voie sa dansez...Ma doare sufletul de durere si ma gandesc totusi ca , daca as merge mai departe cu pregatirile mi-ar mai distrage atentia de la durerea pe care o am. Nu stiu ce sa fac, va rog, sfatuiti-ma! Daca ati auzit de astfel de cazuri sau daca aveti persoane mai in varsta care sa va spuna o parere, spuneti-mi si mie sa stiu ce am de facut ca timpul trece si nu stiu incotro s-o iau! Va multumesc!



Buna. Abia acum am citit mesajul tau. In primul rand condoleante. As vrea sa-ti spun ca am cunostinte despre un caz similar. Unchiul meu a decedat acum 2 saptamani. In urma lui au ramas 3 baieti, unul dintre ei planificandu-si nunta in sepetmebrie. La fel ca si tine dadusera avansul la restaurant, muzica si altele.Aceeasi intrebare si-au pus-o si ei...ce fac cu nunta? Fiind amandoi ortodocsi, au vb cu un preot si au primit dezlegare de la acesta sa faca nunta. Si ei continua cu pregatirile..Daca va casatoriti la armeni nu cred ca are vreo importanta, dar pentru linistea voastra vorbiti cu preotul care urmeaza sa va cunune. Sper sa fie bine pena la umra. Multa sanatate va doresc si toate cele bune.!
Suflete_pereche
Postat pe 6 Aprilie 2009 22:10
Buna! Mai intai vreau sa va multumesc tuturor pentru urari si sfaturi!Eu deja am hotarat sa merg inainte cu nunta, asta dupa ce am intrebat in stanga si-n dreapta si am cerut pareri si sfaturi celor care am considerat ca sunt in masura sa le dea. Mama a fost prima care mi-a spus sa fac nunta, stiind cat de mult isi dorea tata acest lucru! Surorile mele au avut aceeasi parere, la fel si unchii si matusile, chiar si femeile in varsta de la tara, care ne ajuta de fiecare data la pomeni mi-au spus sa merg inainte cu nunta, nu cumva sa o aman. Si preotul,(caruia tocmai i-a decedat sotia)a spus ca nu e un pacat daca fac nunta. Si multe dintre voi ati spus la fel, sa merg inainte! Deci, totusi nu am luat acesta decizie de capul meu, fara sa intreb inainte...Viitorul meu sot a spus ca decizia imi apartine si el va fi de acord cu ce voi hotara eu, nu m-a influientat in nici un fel. Stiind cat de mult ne iubea tata, pe noi, fetele lui, si cat isi dorea ca noi sa fim fericite si sa ne fie bine, am zis ca si el se va bucura alaturi de noi, de acolo de sus, in ziua in care eu voi fi mireasa...si nu numai. Asa ca, cei care ma condamna pentru decizia luata, o pot face, pentru ca fiecare are dreptul la parerea lui; iar celor care ma sustin le multumesc pentru ca, prin cuvintele lor mi-au mai ridicat putin moralul si mi-au dat curajul sa infrunt orice obstacol! Durerea oricum ramane si nimeni nu o poate inlatura din sufletul meu, decat Dumnezeu si timpul care va trece si daca fac nunta nu inseamna ca il scot pe tata din viata si inima mea, el are locul lui pe care nu il poate ocupa nimeni...! Am comandat deja invitatiile pentru nunta si acum incerc sa imi aleg rochia pe care o fac la o casa de moda, nu am gasit sa cumpar unul din modelele care imi plac mie (adica, am gasit dar costa enorm in magazine si nu as vrea sa dau totusi o suma f mare pe rochie; cu banii aia plec in luna de miere...va dati seama cat costa...)Am gasit o casa de moda care imi face orice model doresc cu maxim 2500 lei(noi) si intr-o luna e gata! Acum mai trebuiesc marturiile, florile de pus in piept, hainele pentru cununie si muuulte altele, stiti si voi cate trebuiesc pentru o nunta...Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi tot ce am scris aici si va urez toate cele bune! Sa-mi tineti pumnii sa nu cedez nervos!
evelinne
Postat pe 7 Aprilie 2009 11:31
Sincer imi pare rau pentru tatal tau...cred k te aflii intr-o situatie foarte grea si este greu sa iei o decizie,si eu am nunta in 20 septembrie si am 2 bunici foarte batrani si mi-e fffff frica sa nu moara inainte de nunta chiar m-am gandit la asta si am povestit cu ai mei(mama zice sa mai aman nunta un an doi ca daca moare unul din ei pana la nunta nu o sa mai pot face nunta...dar tata nu are aceeasi parere el zice k indiferent ca iti moare cineva dak nunta e stabilita si pregatirile in toi ea trebuie facuta....tata mi-a zis k nu poti stii niciodata ce se intampla a zis ca si daca ar muri el inainte de nunta eu tot asa ar trebui sa fac nunta si sa ma simt bine in seara aia si sa nu fiu trista). Dupa parerea mea cred k ar trebui sa te gandesti la tatal tau..tu il cunosti cel mai bine si stii daca s-ar bucura sa te mariti si sa nu anulezi totul din cauza decesului ...tu stii ce fel de persoana era si cum gandea da cred k s-ar bucura sa nu anulezi trebuie sa te gandesti ca e undeva acolo sus si te vede in ziua nuntii si se bucura pentru voi..asta e parezea mea decizia e a ta...tu stii cel mai bine nu trebuie sa te influenteze nimeni ci doar sa te gandesti la tatal tau dak si-ar fi dorit sa faci nunta.sper sa mai povestim
andreeaaugustin_grace
Postat pe 7 Aprilie 2009 13:49
De la: Evelinne, la data 2009-04-07 11:31:04Buna! Mai intai vreau sa va multumesc tuturor pentru urari si sfaturi!Eu deja am hotarat sa merg inainte cu nunta, asta dupa ce am intrebat in stanga si-n dreapta si am cerut pareri si sfaturi celor care am considerat ca sunt in masura sa le dea. Mama a fost prima care mi-a spus sa fac nunta, stiind cat de mult isi dorea tata acest lucru! Surorile mele au avut aceeasi parere, la fel si unchii si matusile, chiar si femeile in varsta de la tara, care ne ajuta de fiecare data la pomeni mi-au spus sa merg inainte cu nunta, nu cumva sa o aman. Si preotul,(caruia tocmai i-a decedat sotia)a spus ca nu e un pacat daca fac nunta. Si multe dintre voi ati spus la fel, sa merg inainte! Deci, totusi nu am luat acesta decizie de capul meu, fara sa intreb inainte...Viitorul meu sot a spus ca decizia imi apartine si el va fi de acord cu ce voi hotara eu, nu m-a influientat in nici un fel. Stiind cat de mult ne iubea tata, pe noi, fetele lui, si cat isi dorea ca noi sa fim fericite si sa ne fie bine, am zis ca si el se va bucura alaturi de noi, de acolo de sus, in ziua in care eu voi fi mireasa...si nu numai. Asa ca, cei care ma condamna pentru decizia luata, o pot face, pentru ca fiecare are dreptul la parerea lui; iar celor care ma sustin le multumesc pentru ca, prin cuvintele lor mi-au mai ridicat putin moralul si mi-au dat curajul sa infrunt orice obstacol! Durerea oricum ramane si nimeni nu o poate inlatura din sufletul meu, decat Dumnezeu si timpul care va trece si daca fac nunta nu inseamna ca il scot pe tata din viata si inima mea, el are locul lui pe care nu il poate ocupa nimeni...! Am comandat deja invitatiile pentru nunta si acum incerc sa imi aleg rochia pe care o fac la o casa de moda, nu am gasit sa cumpar unul din modelele care imi plac mie (adica, am gasit dar costa enorm in magazine si nu as vrea sa dau totusi o suma f mare pe rochie; cu banii aia plec in luna de miere...va dati seama cat costa...)Am gasit o casa de moda care imi face orice model doresc cu maxim 2500 lei(noi) si intr-o luna e gata! Acum mai trebuiesc marturiile, florile de pus in piept, hainele pentru cununie si muuulte altele, stiti si voi cate trebuiesc pentru o nunta...Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi tot ce am scris aici si va urez toate cele bune! Sa-mi tineti pumnii sa nu cedez nervos!

buna evelinne. Sincer ma mirat ce ai scris in legatura cu rochita de mireasa ca ai putut sa gasesti asa de ieftina mai ales in bucuresti unde toate sunt mai scumpe decat in alte localitati, mai ales la o casa de moda chiar ma bucur pentru tine. Pe internet am gasit un site cu tot ce itit trebuie pentru o nunta mai mult decat perfecta dar acel site este mai mult ca sa ne inspiram din el pemntru ca preturile sunt foarte mari dar ca idei sunt bune, acolo am vazut marturii cele mai ieftine erau2,30lei iar cumnata mea care face nunta pe25aprilie lea cumparat cu doar0,60bani da este foarte adevarat doar atat a costat daca vrei si ai pe cineva in braila care te poate ajuta sa le ia si sa le puna pe colet ar fi super sau daca vrei ma pot duce eu sa le fac poze si te pot ajuta. te pup
dadivio_lazy
Postat pe 7 Aprilie 2009 14:16
De la: Evelinne, la data 2009-04-07 11:31:04Buna! Mai intai vreau sa va multumesc tuturor pentru urari si sfaturi!Eu deja am hotarat sa merg inainte cu nunta, asta dupa ce am intrebat in stanga si-n dreapta si am cerut pareri si sfaturi celor care am considerat ca sunt in masura sa le dea. Mama a fost prima care mi-a spus sa fac nunta, stiind cat de mult isi dorea tata acest lucru! Surorile mele au avut aceeasi parere, la fel si unchii si matusile, chiar si femeile in varsta de la tara, care ne ajuta de fiecare data la pomeni mi-au spus sa merg inainte cu nunta, nu cumva sa o aman. Si preotul,(caruia tocmai i-a decedat sotia)a spus ca nu e un pacat daca fac nunta. Si multe dintre voi ati spus la fel, sa merg inainte! Deci, totusi nu am luat acesta decizie de capul meu, fara sa intreb inainte...Viitorul meu sot a spus ca decizia imi apartine si el va fi de acord cu ce voi hotara eu, nu m-a influientat in nici un fel. Stiind cat de mult ne iubea tata, pe noi, fetele lui, si cat isi dorea ca noi sa fim fericite si sa ne fie bine, am zis ca si el se va bucura alaturi de noi, de acolo de sus, in ziua in care eu voi fi mireasa...si nu numai. Asa ca, cei care ma condamna pentru decizia luata, o pot face, pentru ca fiecare are dreptul la parerea lui; iar celor care ma sustin le multumesc pentru ca, prin cuvintele lor mi-au mai ridicat putin moralul si mi-au dat curajul sa infrunt orice obstacol! Durerea oricum ramane si nimeni nu o poate inlatura din sufletul meu, decat Dumnezeu si timpul care va trece si daca fac nunta nu inseamna ca il scot pe tata din viata si inima mea, el are locul lui pe care nu il poate ocupa nimeni...! Am comandat deja invitatiile pentru nunta si acum incerc sa imi aleg rochia pe care o fac la o casa de moda, nu am gasit sa cumpar unul din modelele care imi plac mie (adica, am gasit dar costa enorm in magazine si nu as vrea sa dau totusi o suma f mare pe rochie; cu banii aia plec in luna de miere...va dati seama cat costa...)Am gasit o casa de moda care imi face orice model doresc cu maxim 2500 lei(noi) si intr-o luna e gata! Acum mai trebuiesc marturiile, florile de pus in piept, hainele pentru cununie si muuulte altele, stiti si voi cate trebuiesc pentru o nunta...Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi tot ce am scris aici si va urez toate cele bune! Sa-mi tineti pumnii sa nu cedez nervos!


bravo voua !!!
este probabil cea mai buna alegere ... totul se rezolva in final ... trebuie sa avem rabdare , sa nu fortam mana destinului ... toata lumea este de partea ta ... !!!
acum trebuie sa te linistesti pt a putea lua cele mai bune decizii in continuare ... si noi suntem alaturi de tine ...
bafta si spor in toate ...
sa auzim de bine !!!
regretele mele pentru pierderea suferita ...
paullyss
Postat pe 7 Aprilie 2009 17:33
CEAU
grace000516
Postat pe 8 Aprilie 2009 10:14
Buna,

Doliul si durerea sunt in sufletul tau ( am trecut prin asta si este f greu, cel putin 1 an), asa ca ma bucur sa aud ca nunta merge inainte. Parerile sunt impartite si contradictorii.
Dupa 40 de zile,( se zice ca atunci este judecata de apoi pt morti) poti sa dansezi. Intradevar chestia cu banutii am mai vazut-o, dar nu stiu ce semnificatie are. Asa ca poti dansa linistita si tatal tau va fi intotdeauna cu tine, si se v-a bucura acolo sus de fericirea ta.
CASA DE PIATRA!
florinaN
Postat pe 8 Aprilie 2009 20:54
Buna EVELINE
Orice moment ne marcheaza in viata moartea sau nunta, botez sau alte realizari insa trebuie sa te gandesti ca orice fata de pe pamant iti dorestre cea mai frumoasa nuta si cei mai multumiti invitaTI .NUNTA PENTRU MULTI DINTRE NOI ESTE O OCAZIE UNICA CU CARE POSIBIL SA NU TE MAI INTALNESTI SI POATE NICI NU VREI .VB aceea parintii iti doresc cei mai bine pentru tine insa in ziua nuntii trebuie sa te gandesti numai la tine sotul tau si ceea ce se intampla in jurul tau.Gandestete ca este ziua voastra iar cei apropiati trebuie sa va fie aproape sa va ajute iar voi sa fiti cei mai fericiti moameni de pe pamant .Nu poti prezice ce se poate intampla insa trebie sa avem puterea sa trecem peste tot si sa mergem inainte sa ne bucuram de ceea ce avem si sa lupatm pentru ceea ce ne dorim.Eu iti doresc cea mai frumoasa nunta si sa treci peste tot ce se intampla insa nunta si cuplu vostru sa dureze si sa fie cele mai frumoase momente ce va astepta
aveti grija de voi si fiti fericiti
kudika099559
Postat pe 9 Aprilie 2009 09:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ziua nuntii 1 De la: railia22 20 Noiembrie 2009 22:18
taxa pt biserica 54 De la: Cassey 3 Noiembrie 2009 14:01
O nelamurire 81 De la: iulika_flore 7 Martie 2010 23:47
Stresata in ziua nuntii!! 23 De la: ngr28 18 Ianuarie 2013 16:46
ASEZAREA INVITATIILOR LA CEREMONIA RELIGIOASA???? 24 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:08