Setari Cookie-uri

Nasii - obligatoriu casatoriti?

Buna, Buna,
problema mea este legata de nasi.....nu avem....si am dori sa rugam niste prieteni care nu sunt inca casatoriti si nici nu se vor casatorii inaintea noastra!!!
Ce parere aveti?
Eu stiam k se poate si asa, dar nu sunt sigura!!!
Multumesc!
iridody
Postat pe 1 Aprilie 2009 10:54
servus,
pana mai ieri si noi am avut aceeasi problema...nu aveam nasi.Avem niste prieteni care se vor casatorii anul urmator si am vb cu preotul,dar......surpriza,nu se poate.Nici eu nu inteleg dc,pt ca la catolici se poate...ii logodeste pe moment in biserica si gata.Bafta multa....stiu cat e de nasol sa stai cu inima cat un purice pt ca nu gasesti:-)
Cris_Jovy
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:21
OOOOfffff....eu ma gandeam sa caut totusi pe la mai multe biserici...sa aflu pareri...etc.....poate gasesc pe cineva care sa spuna ca e ok!!!!
iridody
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:17
buna..din cate stiu eu tb sa fie casatoriti...mult succes!!!!!!!!!
hanamaria2k
Postat pe 2 Aprilie 2009 18:10
Nasii trebuie sa fie casatoriti OBLIGATORIU!Altfel nu te cununa preotul !
Cypcip
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:16
Nici nasii mei nu sunt casatoriti religios, eu sper sa gasesc un preot care sa ne accepte! O sa merg la mai multe biserici cu speranta ca voi gasi intelegere. cunosc persoane care au nasit si nu erau cununati!Cel mai bine este sa cautam si vom gasi!
ana_ghita
Postat pe 22 Aprilie 2009 16:09
De la: ana_ghita, la data 2009-04-22 16:09:35Nici nasii mei nu sunt casatoriti religios, eu sper sa gasesc un preot care sa ne accepte! O sa merg la mai multe biserici cu speranta ca voi gasi intelegere. cunosc persoane care au nasit si nu erau cununati!Cel mai bine este sa cautam si vom gasi!



no comment
Cypcip
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:04
frate cu sora pot cununa fara probleme. cunosc multe cazuri. insa prietenii fara sa fie casatoriti din cate stiu eu nu se poate. nicio biserica nu accepta asta
carmela_grace
Postat pe 24 Aprilie 2009 09:36
Eu stiu ca se poate. Anul trecut, au facut nunta niste prieteni de-ai mei si tot asa au rugat un cuplu necasatorit sa le fie nasi, au fost la manastirea Nicula si s-au cununat...o manastire!!!
deci se poate
pupici
floryna_l_lazy
Postat pe 27 Aprilie 2009 12:45
Eu stiu ca se poate. Anul trecut, au facut nunta niste prieteni de-ai mei si tot asa au rugat un cuplu necasatorit sa le fie nasi, au fost la manastirea Nicula si s-au cununat...o manastire!!!
deci se poate
pupici
floryna_l_lazy
Postat pe 27 Aprilie 2009 12:45
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro




Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:20
De la: iridody, la data 2009-04-01 10:54:44Buna, Buna,
problema mea este legata de nasi.....nu avem....si am dori sa rugam niste prieteni care nu sunt inca casatoriti si nici nu se vor casatorii inaintea noastra!!!
Ce parere aveti?
Eu stiam k se poate si asa, dar nu sunt sigura!!!
Multumesc!


se poate insa trebuie sa vorbesti cu preotul sa vezi daca accepta el..daca nu accepta face-ti la alta biserica unde accepta...
micki23
Postat pe 16 Mai 2009 00:03
De la: Cypcip, la data 2009-04-02 21:16:28Nasii trebuie sa fie casatoriti OBLIGATORIU!Altfel nu te cununa preotul !


eu nu sunt casatorita si am fost nasa impreuna cu prietenul meu........deci nu este OBLIGATORIU....intradevar sunt preoti care nu vor sa cunune numai cu nasi casatoriti sau sunt si preoti care cununa asa......si sa fiu sincera majoritatea cununa cu nasi necasatoriri......cel putin in baia mare
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 17 Mai 2009 21:45
De la: ana_ghita, la data 2009-04-22 16:09:35Nici nasii mei nu sunt casatoriti religios, eu sper sa gasesc un preot care sa ne accepte! O sa merg la mai multe biserici cu speranta ca voi gasi intelegere. cunosc persoane care au nasit si nu erau cununati!Cel mai bine este sa cautam si vom gasi!


sunt sigura ca vei gasi......sunt de principiu ca nasii se aleg dupa gradul de prietenie si intelegere nu dupa faptul ca sunt sau nu casatoriti .....casa de piatra
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 17 Mai 2009 21:52
corect
micki23
Postat pe 18 Mai 2009 13:17
buna! eu cu iubitulmeu ne casatorim peste 2 luni si uite ca am fost si noi in aceeasi situatie pina mai ieri, e foarte greu de gasit in ziua de astazi nanasi, si din cite neam interesat noi pe la biserici, e obligatoriu ca nasii sa fie cununati, numai asa doar ei pot sa cunune altfel preutul te cununa dar fara de nanasi sau ei va sit martori la cununie....mult succes in continuare.
annyanocika
Postat pe 18 Mai 2009 13:22
buna....apropo de nasi sa fie casatoriti, o prietena de-a mea a fost nasa fara sa fie casatorita...preotul le-a facut logodna cu o zi inainte de nunta.si eu stiam ca nu se poate dar se pare k mai ii asa.....cel mai bine intrebati preotul
grace001048
Postat pe 18 Mai 2009 13:27
cu siguranta se poate , dar trebuie numai la o manastire
emiltudose
Postat pe 27 Mai 2009 12:01
nu...obligatoriu cununati
olguzza
Postat pe 17 Iunie 2009 17:36
salut...sa sti k si eu am o pereche de nasi necasatoriti dar preotul ii lasa sa stea cu noi in biserica cu lumanari si tot "ritualul"...insa a zis k o sa-i ia in considerare pe nasii casatoriti pt k am 2 perechi....bafta (oricum daca vb cu preotul cred k o sa fie bine )
myssnatacha
Postat pe 18 Iunie 2009 08:50
Se poate stai linistita.
carrie32_grace
Postat pe 9 Iulie 2009 13:29
Dar daca viitori nasi sunt cununati civil?Sora sotului meu se va casatori civil peste cateva zile, si vrem sa ne fie ansi la anul.Nu au posibilitate sa faca cununia religioasa.Cedeti ca se va putea?
elleea_grace
Postat pe 10 August 2009 17:44
De la: elleea, la data 2009-08-10 17:44:07Dar daca viitori nasi sunt cununati civil?Sora sotului meu se va casatori civil peste cateva zile, si vrem sa ne fie ansi la anul.Nu au posibilitate sa faca cununia religioasa.Cedeti ca se va putea?


binenteles ca se poate, stai linistita, nu-ti face griji pentru asta deloc!!...casa de piatra pupici cu sclipici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 12 August 2009 13:17
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-08-12 13:17:44
De la: elleea, la data 2009-08-10 17:44:07Dar daca viitori nasi sunt cununati civil?Sora sotului meu se va casatori civil peste cateva zile, si vrem sa ne fie ansi la anul.Nu au posibilitate sa faca cununia religioasa.Cedeti ca se va putea?


binenteles ca se poate, stai linistita, nu-ti face griji pentru asta deloc!!...casa de piatra pupici cu sclipici



Ahhhh sarumana.Ce bine! M-ai linistit.Acum avem o alta problema: trebuie sa ne mai luam o pereche de nasi pentru ca cumnata mea si sotul ei traiesc in Franta.
elleea_grace
Postat pe 12 August 2009 13:56
Buna eu am facut nunta in Cluj si am avut o pereche de nasi necasatoriti. Deci se poate.
cameliadita
Postat pe 13 August 2009 10:12
tarot_healthy
Postat pe 21 August 2009 13:49
DA OBLIGATORIU
marikk_9
Postat pe 25 August 2011 08:33
De la: iridody, la data 2009-04-01 10:54:44Buna, Buna,
problema mea este legata de nasi.....nu avem....si am dori sa rugam niste prieteni care nu sunt inca casatoriti si nici nu se vor casatorii inaintea noastra!!!
Ce parere aveti?
Eu stiam k se poate si asa, dar nu sunt sigura!!!
Multumesc!


Si eu stiu ca e obligatoriu sa fie cununati, insa am vazut cazuri cand mirii au fost cununati in biserica de unii din parintii nasilor...nu shtiu cat de ok este asa, dar poti sa iei in calcul si varianta asta. Personal nu cred ca e vreo prob. ca nu-s cununati nasii
Alvin
Postat pe 25 August 2011 09:25
Buna
Si eu voi avea nunta anul acesta si nasii mei sunt necasatoriti.Cununia religioasa este la Manastirea Nicula dar nu am intrebat daca se poate cu nasi necasatoriti.Sigur erau necasatoriti nasii de la nunta unde ai fost tu si care a avut loc la Manastirea Nicula?
Mersi
O zi buna
Carmen
kudika056522
Postat pe 16 Ianuarie 2013 13:49
De la: kudika056522, la data 2013-01-16 13:49:01Buna
Si eu voi avea nunta anul acesta si nasii mei sunt necasatoriti.Cununia religioasa este la Manastirea Nicula dar nu am intrebat daca se poate cu nasi necasatoriti.Sigur erau necasatoriti nasii de la nunta unde ai fost tu si care a avut loc la Manastirea Nicula?
Mersi
O zi buna
Carmen



Nu neg posibilitatea existentei anomaliilor ,pana si in sanul bisericii traditionale,dar legat de casatoria religioasa ,viitorii nasi ai mirilor trebuie sa fie casatoriti,cel putin legitim!!!As intreba,,stiti care este rolul nasilor in cadrul unei casatorii religioase si in viata de cuplu a tinerilor casatoriti???
kudika_15804
Postat pe 16 Ianuarie 2013 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
meniu clasic sau bufet suedez? 28 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:18
Accesorii nunti 6 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 23:49
sfat 15 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:25
Trash The Dress- poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 18 Octombrie 2009 09:07
INVITATII 7 De la: picike 15 Noiembrie 2010 14:23