Setari Cookie-uri

De ce vreti sa fiti mirese?

AUZI BANI ARUNCATI PE FERESTRA ,DACA PT TINE ASTA INSEAMNA ,MAI AI DRUM LUNG PANA POTI FACE UN BAIAT SA TE IUBEASCA DACA O SA REUSESTI VREODATA.
kalis27
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:49
AUZI BANI ARUNCATI PE FERESTRA ,DACA PT TINE ASTA INSEAMNA ,MAI AI DRUM LUNG PANA POTI FACE UN BAIAT SA TE IUBEASCA DACA O SA REUSESTI VREODATA.
kalis27
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:49
AUZI BANI ARUNCATI PE FERESTRA ,DACA PT TINE ASTA INSEAMNA ,MAI AI DRUM LUNG PANA POTI FACE UN BAIAT SA TE IUBEASCA DACA O SA REUSESTI VREODATA.
kalis27
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:49
De la: happycorazon, la data 2009-08-24 08:04:32Buna, am ajuns intamplator pe forumul acesta cautund modele de rochii de ocazie.Am si eu o curiozitate. De ce e asa important pt voi sa fiti mirese/printese si sa aveti nunta? Ca orice fetita si eu visam la nunta mea,asa ca le inteleg pe cele pana in 25 ani sa zicem.Dar dupa? Tot citind pe aici am impresia ca mai importanta e nunta decat casatoria. Oricum eu nu vad sensul pt niciuna, pt ca trecand de 30 ani am ajuns la intelepciunea ca dragostea nu dureaza pana la adanci batraneti, si atunci nu vad sensul sa ma casatoresc stiind ca e posibil ca dupa n ani sa ne despartim.Sunt cu un tip de 8 ani, avem un copil si in curand vine si al doilea si n-am de gand sa ma casatoresc.pt ca nu vad sensul.Plus ca mi se pare mai frumos sa spui prietenul meu, decat sotul meu. Sotul pare ca sta din obligatie pe cand prietenul din placere.



eu am merg pe principul ca fiecare face in viata ce isi doreste.daca tu nu crezi ca o casatorie poate sa dureze pt.totdeauna asta e problema ta.parintii mei de exemplu sunt casatoriti de 32 de ani au avut si inca au o relatie bazata pe dragoste,respect si intelegere.evident cum tu crezi ca nimic nu dureaza pt.totdeauna ,logic deducem ca te astepti ca prietenul tau sa te paraseasca,nu? sau tu ai doar o problema cu casatoria?eu asa inteleg din ce ai scris tu.e normal ca in timp intr-o relatie sentimentele sa evolueze,dupa 32 de ani de casatorie nu mai sar parintii mei unul pe altul.dar intr-o relatie d elunga durata mai ales intr-o casatorie conteaza si alte lucruri ca de exemplur espectul.
acum ca s aiti raspund la intrebare,eu ma casatoresc pt.ca asta este pasul urmator in relatie pe care simt ca trebuie sa il fac.a venit natural si simplu,de la sine.
kudika007717
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:23
De la: happycorazon, la data 2009-09-11 10:24:41Sunteti naive rau.
1. Ai impresia ca sotul nu te poate lasa?, chiar daca ai si 5 copii? Cunosc n cazuri. Replica asta mi s-a parut cea mai tare.
Unele au fost lasate chiar in timp ce erau insarcinate, ceea ce mi se pare foarte urat pt ca atunci esti mai vulnerabila.

2.Copiii mei atata vreme cat sunt recunoscuti au aceleasi drepturi ca orice copil. Iar daca nu erau, il puteam da in judecata si rezolvam pb. ^Bastarzi^ , ai impresia ca ne aflam prin secolul 15? Cine in ziua de azi mai condamna asa ceva?

3. Noi suntem o familie, avem chiar si livret de familie.

4. singura chestie cu care sunt oarecum de acord este cea cu biserica, si pe care incerc sa o rezolv. e mai greu pt ca prietenul meu e ateist, dar sper ca voi reusi in cele din urma sa-l conving.dar nu vad dc trebuie neaparat sa intri in biserica cu rochie alba si cu tot tamtamul pe care il faceti. covor rosu, flori, balustrade cu voaluri etc.


5. Cred ca nu ati inteles intrebarea mea. Am zis ca mi se pare normal sa vrei nunta perfecta cat ai sub 30 de ani, abia v-ati cunoscut si e iubirea in toi. Dar dupa? sau mai ales dupa ce ati stat mai mult de 3 ani impreuna? Cand nu mai simti flururasi in stomac? ce sens are? mi se pare ceva formal. Hai sa facem nunta sa nu zicem ca n-am facut. Eu nu cred ca la o varsta matura te mai poti indragosti ca la 20 de ani.


Si daca sunt asa convinse de imp. casatoriei dc multe cupluri o fac abia cand apar copiii? nu vi se pare o formalitate? si nu ceva venit din inima?



1.in primul rand nu se spune ateist s eapune ATEU.Sotul meu e si el ateu si totusi pt.mine si sufletul meu facem si cununia religioasa.
2.eu nu am vrut pana sa il intalnesc pe al meu sot sa ma casatoresc pana la 30 de ani iar acum o fac la 23 din tot sufletul.vreau sa fim o fam.in vata omului si a lui Dumnezeu.
3.cred ca tu vezi casatoria ca pe o obligatie de aici puctul tau de vedere.
4.tu spui ce s eintampla cand dispar fluturasii.stintific a fost dovedit ca sentimetul ala de indragosteala dureaza 3 ani.eu spun ca sentimentele evoleaza intr-o relatie.eu imi iubesc mai mult totul decat acum 4 ani,mai frumos chira mai bland,mai dulce mai tandru,mai potolit.sentimentul sa maturizat si a crescut.uite la mine a asa e voluat sentimentele mai frumos decat la inceputul relatiei.
kudika007717
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:32
De la: dracshor, la data 2009-09-11 14:28:36mi mi se pare o intrebare excelenta, pe care nu multa lume are curajul sa o puna. bravo happycorazon :).
eu am nunta in mai putin de o luna si recunosc ca o fac de dragul conventiilor si pt a o face pe bunica mea fericita, pt ca vrea sa ma vada mireasa :). nu cred ca as avea draga happycorazon, curajul tau sa desfind societatea si parintii, chit ca sunt complet de accord cu tine.
imi iubesc viitorul sot, nu ma intelegeti gresit, si vreau un copil cu el, dar asta nu sunt motive suficiente ca sa ma convinga ca nunta nu este altceva decat o conventie, si ulterior, in cazul unor neintelegeri, o dificultate. nici eu nu cred in dragoste nesfarsita decat fata de famileie (strict cei ce impart acelasi sange cu tine - parinti, frati, copii). dragostea barbatului este un lucru relativ, ei nu vor simti niciodata cu aceeasi intensitate ca o femeie, vor insela pt ca e natura lor si vor fugi de responsabilitati tot din aceleasi motive. daca un barbat pe care il iubesti vrea sa plece, hartia pe care ai semnat-o nu il va face sa stea fetelor, va fi doar o problema de rezolvat si poate un impedimet ca voi sa va continuati mai departe viata si sa incercati sa fiti fericite cu altcineva (de genul - nu divortez pt ca am stat ani si ani, pt ca ce vor zice rudele, vecinii, prietenii, pt ca am copii cu el, pt ca imi ia legal casa si ma lasa pe drumuri etc etc). daca nu ar fi actele, ar fi mai simplu.
dar bun, eu pot sa insir aici o multitudine de motive pt care casatoria este doar o formalitate, fetele tinere in inocenta si iluziile lor despre dragoste eterna imi vor sari in cap, dar experienta ne inavata ce nu vrem si nu putem sa ascultam si sa invatam de la altii.
in plus, tot acea experienta ne invata ca toleranta, respectul, inteligenta si flexibilitatea fac mai mult pt ca o relatie sa fie de lunga durata, poate chiar "for ever and ever" decat dragostea cea mai shakespeariana. si, again, toate cele de sus sunt realizabile fara sa iti pui semnatura pe o foaie de hartie. depind de voi ca oameni.

eu nu as face nunta doar de dragul convenientelor sau sa imi fac familia fericita.
kudika007717
Postat pe 11 Septembrie 2009 16:34
De la: happycorazon, la data 2009-09-11 10:24:41Sunteti naive rau.
1. Ai impresia ca sotul nu te poate lasa?, chiar daca ai si 5 copii? Cunosc n cazuri. Replica asta mi s-a parut cea mai tare.
Unele au fost lasate chiar in timp ce erau insarcinate, ceea ce mi se pare foarte urat pt ca atunci esti mai vulnerabila.

2.Copiii mei atata vreme cat sunt recunoscuti au aceleasi drepturi ca orice copil. Iar daca nu erau, il puteam da in judecata si rezolvam pb. ^Bastarzi^ , ai impresia ca ne aflam prin secolul 15? Cine in ziua de azi mai condamna asa ceva?

3. Noi suntem o familie, avem chiar si livret de familie.

4. singura chestie cu care sunt oarecum de acord este cea cu biserica, si pe care incerc sa o rezolv. e mai greu pt ca prietenul meu e ateist, dar sper ca voi reusi in cele din urma sa-l conving.dar nu vad dc trebuie neaparat sa intri in biserica cu rochie alba si cu tot tamtamul pe care il faceti. covor rosu, flori, balustrade cu voaluri etc.


5. Cred ca nu ati inteles intrebarea mea. Am zis ca mi se pare normal sa vrei nunta perfecta cat ai sub 30 de ani, abia v-ati cunoscut si e iubirea in toi. Dar dupa? sau mai ales dupa ce ati stat mai mult de 3 ani impreuna? Cand nu mai simti flururasi in stomac? ce sens are? mi se pare ceva formal. Hai sa facem nunta sa nu zicem ca n-am facut. Eu nu cred ca la o varsta matura te mai poti indragosti ca la 20 de ani.


Si daca sunt asa convinse de imp. casatoriei dc multe cupluri o fac abia cand apar copiii? nu vi se pare o formalitate? si nu ceva venit din inima?





Pai daca nu mai simti fluturasi ins tomac de ce mai stai cu el, pt copii?Vezi ca te contrazici.
Si de ce nu ai facut-o cand ai considerat ca e momentul?
Eu cred ca te inseli, eu m-am casatorit dupa multi ani de relatie , dar amandoi ne-am simtit ca si cum eram la inceput, cu muuuulti fluturasi in stomac; eu cred ca problema ta este ca nu ai gasit dragostea adevarata - pt ca atunic cand o gasesti nu vei mai spune niciodata ca nu simti fluturasi in stomac, simti intotdeauna cand esti cu persoana iubita chiar si dupa 10 ani daca e cel potrivit pt tine si daca iti permiti sa mai traiesti si dupa 30 de ani.Viata nu se tremina la 30 de ani, 30 si nu inesamna numai griji, copii si lipsa fluturasilor....asta daca stii sa ti-o traiesti, vb aia cum itit asterni asa dormi.
Sau varianta 2 el nu a vrut niciodata sa se casatoreasca cu tine si asta e o forma de consolare pt tine - ca vulpea cu strugurii-lasa ca si asa sunt acrii.
Nu cred ca exista femeie care sa nu vrea sa se casatoreasca cu omul iubit; si daca zici ca importante sunt dragostea, intelegerea.....nu hartia, totusi hartia aia cu ce te deranjeaza - asta chiar nu inteleg, mie mi se pare dovada suprema a dragostei unui barbat faptul ca iti cere mana, parerea mea cel putin, eu nu as fi stat cu cineva care sa nu vrea sa se casatoreasca, cu atat mai putin sa mai fac si copii cu el.
Daca hartiile nu s asa importante pt tine de ce ai livretul ala, care apropo ce reprezinta ca e 1 data cand aud de asa ceva.
alina
Postat pe 11 Septembrie 2009 17:35
De la: happycorazon, la data 2009-09-11 10:51:29
De la: marsevintila, la data 2009-09-11 09:37:17happycorazon, esti VARZA...din toate punctele de vedere... Doamne.... cata prostie...

Auzi...da la ce-ai mai facut copiii aia? Daca tot nu crezi in iubire, in dragoste, in casatorie, in sintagma de "sot" ?Erau prea scumpe anticonceptionalele?


Crezi ca o hartie iti poate creste copiii? Crezi ca asta garanteaza ca sotul tau va fi un tata bun, si se va implica in cresterea lor? Ca nu te va lasa balta? Crezi ca pe copil il va incalzi ca in hartii are o familie, dar in realitate, tatal e tata doar cu numele?

Copiii ii faci pt ca ii doresti sau pt ca asta e mersul*firesc* , ne-am casatorit, hai sa facem si copii sa fim in *randul lumii*



Si crezi ca fara hartia aia e garantat ca va fi un tata bun?ca se va implica in cresterea lor?
Asta nimeni nu ti-o poate garanta nici hartia, nici lipsa ei.
Eu inteleg ca poate simti o frustrare vizavi de casatorie pt ca se pare "prietenul" tau nu vrea sa se casatoreasca sau nu cu tine; dar de aici pana la a afirma ca suna mai bine "prieten" decat sot
Primul copil a fost intr-adevar un accident, dar cum pana la 34 de ani nu am avut nici un avort nu cred ca se pune pb cum ai pus- o tu. pe al doilea l-am dorit in primul rand pt fiul meu, ca e mai bine sa fie 2, si in al doilea rand pt ca prietenul meu a dovedit ca este un tata bun. pt ca le putem oferi un camin, o familie in adevaratul sens al cuvantului , nu o familie doar in hartii

Si cred in iubire, dar nu in iubire pana la moarte decat fata de copii si parinti.Si cand spun iubire, ma refer la intensitatea ei. Fata de parinti si copii nu se poate diminua, nu intervine rutina etc.
- o mare mare aberatie; pai prieten imi era unu altu mai pe la 20 de ani asa cu care mergeam la plimabre si atat, nu tatal copiilor mei si omul alaturi de care vreau sa-mi petrec restul vietii.
Dar tu fa-i lui viata usoara, auticovinge-te ca TU nu iti doresti sa te mariti; si ca in felul asta el se va simti liber, nu te va parasi, nu te va insela - pt ca oricum amante nu se poate spune ca ar avea, sunt pe acceasi treapta cu tine, dc vor fi, sunteti toate "PRIETENELE" lui.
alina
Postat pe 11 Septembrie 2009 17:45
De la: grace001783, la data 2009-09-11 13:32:40din punctul meu de vedere , a refuza sa te casatoresti e un refuz de a-ti asuma niste responsabilitati.Din prisma copiilor , cred ca e un minus concubinajul pt cA parintii lui au fost prea lasi ca sa-si asume niste responsabilitati . Ca au gasit o scuza penru a nu intra in normalitate , pentru ca le e teama de ce va urma , ca au preconceptii legate de casatorie . Certificatul de casatorie nu iti ofera nici o garantie ca acel mariaj va dura sau nu va dura, dar iti ofera un sentiment de siguranta si implinire , pt femeie dar si pentru barbat. Nici nu te constrange, nici nu te elibereaza . ESti tot tu , cel dinainte de casatorie. E doar o chestie de perceptie si atitudine vis-a vis de casatorie.
Si la biserica nu te cununa daca nu ai acel certificat de casatorie , pentru ca religia nu incurajeaza concubinajul.

Cred ca unii se casatoresc pentru ca asa simt , ca o evolutie fireasca a iubirii lor , altii din interes ,altii ca sa nu ramana singuri...
cred ca cei care nu se casatoresc , chiar daca au copii, o fac fie dintr-un liberalism al gandirii, sau chiar o razvratire impotriva oranduirii sociale...
Pana la urma casatoria e o experienta in viata noastra, uneori o experienta frumoasa, alteori dureroasa . DEpinde de cat de noi cum o facem sa fie ...




alina
Postat pe 11 Septembrie 2009 17:47
buna,vreau sa-ti spun k te inseli enorm cand zici k n te mai indragostesti dupa 20 de ani.Eu am 30 si am facut nunta acum trei saptamani si eu credeam k nu are sens sa faci nunta dar M-AM INSELAT ENORM,pentru k ceea ce simti in momentele alea nu se explica si vreau sa-ti mai spun k am stat impreuna 7 ani si pe urma nunta,dar cand l-a vazut imbracat in mire in fata usi mele m-am indragostit din nou de el si ptr el a fost la fel.poate ptr tine nu mai e imortant sa fi mireasa ptr k deja ai copii dar nu incerca sa critici sau sa gasesti raspunsuri de la noi.Nu toti suntem la fel si poate ideea ta e oprita si din cauza prietenului tau are e ATEU si atunci e normal sa nu mai vrei sa fi mireasa.
aly79_grace
Postat pe 11 Septembrie 2009 20:24
buna,vreau sa-ti spun k te inseli enorm cand zici k n te mai indragostesti dupa 20 de ani.Eu am 30 si am facut nunta acum trei saptamani si eu credeam k nu are sens sa faci nunta dar M-AM INSELAT ENORM,pentru k ceea ce simti in momentele alea nu se explica si vreau sa-ti mai spun k am stat impreuna 7 ani si pe urma nunta,dar cand l-a vazut imbracat in mire in fata usi mele m-am indragostit din nou de el si ptr el a fost la fel.poate ptr tine nu mai e imortant sa fi mireasa ptr k deja ai copii dar nu incerca sa critici sau sa gasesti raspunsuri de la noi.Nu toti suntem la fel si poate ideea ta e oprita si din cauza prietenului tau are e ATEU si atunci e normal sa nu mai vrei sa fi mireasa.
aly79_grace
Postat pe 11 Septembrie 2009 20:24
vrem sa fim mirese,pentru k toate visam la momentul asta unic in viatza.asa e lasat de la dumnezeu sa ne casatorim da ce ai zis tu cu prietenu si sotzu mi se pare o prostie,sotzu sta din obligatie si prietenu din placere.da tu cum zici k ai doi copii cand il recomanzi ti se pare k suna frumos prietenul meu inloc de sotzul meu???sunt multi barbatzi care dupa casatorie au inpresia k esti propietatea lor, din pacate mai exista in zilele nostre cunosc cazuri,da sa nu generalizam.eu sant cu sotul meu de 5 ani jumate si nimic nu s-a schimbat,am stat 4 ani jumatate si dupa am decis sa ne casatorim da doar civil si urmeaza sa facem si nunta si apropo am 30 de ani.DRAGOSTEA NU ARE VARSTA
aurychy
Postat pe 11 Septembrie 2009 20:54
NU TE OBLIGA NIMENI SA FACI TAMTAMUL ALA CARE SE FACE,AM O VERISOARA CARE NICI EA NU E DEACORT K ASTA SI SIMPLU SIA LUAT SOTZU DE MANA SI SAU DUS IN BISERICA CU NASI INBRACATZI NORMAL(IN BLUGI)SI ASTA A FOST NUNTA LOR.FIECARE E LIBER SA ALEAGA SI SA FACA CE VREA DOAR E DEMOCRATZIE NU
aurychy
Postat pe 11 Septembrie 2009 21:02
Osho spunea: „Cãsnicia este cea mai urâtã instituþie inventatã de om. Ea nu este ceva natural; a fost inventatã de bãrbaþi pentru a putea pune monopol pe o femeie. Bãrbaþii au tratat dintotdeauna femeile ca pe o bucatã de pãmânt, ca pe o proprietate. Ei le-au redus la statutul de simple obiecte.” Acelaºi înþelept indian prognoza: „În societatea perfectã a viitorului nu vor mai exista decât prieteni, nu soþi ºi soþii. Evident, dacã existã doar prietenie, pasiunea nu se va mai transforma niciodatã în urã. În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege. Chiar dacã doare, nu se mai poate face nimic, este o lege a vieþii.[...] Dar omul a preferat sã creeze societãþi, culturi, civilizaþi, reguli, care au transformat întreaga umanitate în ceva nenatural. Aºa se explicã de ce bãrbaþii ºi femeile nu pot fi prieteni. Ei pot fi numai soþi ºi soþii, lucru care este absolut îngrozitor, cãci asta înseamnã cã ei pun stãpânire unii pe alþii...(Osho, „Cartea despre femei”, Editura: Mix, Braºov, 2002, p.73)
P. Coelho e de pãrere cã: „Nimeni nu pierde pe nimeni, fiindcã nimeni nu posedã pe nimeni... Asta e adevãrata experienþã a libertãþii: sã ai lucrul cel mai important din lume, fãrã a-l poseda...” • (P. Coelho- „Unsprezece minute”, Editura Humanitas, Bucureºti, 2003), ºi Eminescu e de pãrere: cã mariajul e o convenþie socialã care duce la degradarea iubirii.
Fiecare face cum simte, numai sã nu fiþi îndoctrinaþi sau sã credeþi în utopii!


roxi_r84
Postat pe 12 Septembrie 2009 15:09
De la: kalis27, la data 2009-09-11 15:46:52DRAGA MEA SA STI TU CA NIMENI NU STA DIN OBLIGATIE,NICI SOTIA NICI SOTUL TE INSELI NU MAI SUNTEM ACUM ..ANI IN URMA.IAR CA NU VREI SA TE CASATORESTI SI NICI EL ASTA INSEAMNA CA NU VA IUBITI INDEAJUNS,VA COMPLACETI SA TRAITI ASA ...EU PANA ACUM NU AM INTALNIT BAIAT ,BARBAT SA IUBEASCA PE CINEVA ATAT DE MULT INCAT SA NU VREA SA SE CASATORESCA ASTA E O ABERATIE O MINCIUNA CRED CA TE MINTI PE TINE INSATI,TU NU-L IUBESTI NICI EL PE TINE INDEAJUNS A AJUNGE LA CASATORIE.AM INTALNIT BAIETI SI FETE CARE TRAIAU CA TINE DIN SIMPLU MOTIV CA NU O IUBEA ATAT DE MULT SA SE CASATOREASCA,SI EA LA FEL PT CA AVEA BANI ,CASA .ETC SI DE CE SA SE MARITE CA ORICUM NU-L IUBEA ASA DE MULT DOAR VROIA SA AIBE UN COPIL.PANA CAND ZICI PRIETENUL MEU CREZI CA E ATAT DE FRUMOS CU 2COPII PE LA 50ANI SA AI DOAR UN PRIETEN CU CARE AI FACUT NISTE COPII.MAI AM MULT PANA LA IUBIRE.


pai ne am iubit si noi la inceput.N-am afirmat niciodata ca inca ne iubim de nu putem trai unul fara altul. Dupa parerea mea iubirea intensa dureaza maxim 1an. S-a verificat cu toti prietenii mei, 3 la numar, inclusiv tatal copiilor Cu toate acestea cu toti am stat cate 4 ani,Si de tatal copillui am vrut sa ma despart dupa 4 ani, dar atunci s-a intamplat accidentul cu sarcina, care ne-a aus din nou impreuna si am ramas impreuna pt ca acum aveam un tel comun, sa crestem copilul cat mai bine,Suntem parteneri in treaba asta, si impreuna facem ce e mai bine pt copil,

Si daca divortezi pe la 50 de ani? Ce o sa fie tatal copiilor? Fostul sot sau prieten?

Mai glumesc cu prietenele care ma cearta ca nu ma marit, tot din prisma aspectului material, ca o sa ma marit dupa cestam 25 de ani impreuna si o sa facem direct nunta de argint. Cred ca la 50 de ani iti poti da seama daca vrei sa ramai pana la sf vietii alaturi de omul de langa tine.

Nu mi se pare normal sa te casatoresti ca asa e bine, ca asa vor paintii sau ca sa ai o siguranta asupra bunurilor dobandite in comun, sa faci nunta pt bani, sa inviti neamuri cu care n-ai nici in clin nici in maneca, ca nu v-ati mai vazut de nspe ani.

happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:39
De la: degetica86, la data 2009-09-11 16:23:52[quote na

eu am merg pe principul ca fiecare face in viata ce isi doreste.daca tu ,logic deducem ca te astepti ca prietenul tau sa te paraseasca,nu? sau tu ai doar o problema cu casatoria?eu asa inteleg din ce ai scris .


Nu neaparat. Spun ca exista posibilitatea ca oricare dintre noi sa-l paraseasca pe celalalt. Am o pb cu casatoria de convenienta, cu energia inutil consumata pt o singura zi, ca sa faci nunta perfecta, la care sa inviti lume cu care nu te ai vazut de nspe ani, doar ca sa fie multi invitati,sa fii sigura ca nu iesi in pierdere.

Daca va iubiti si vreti sa va casatoriti si sa faceti nunta, puteti face o petrecere fara prea multe conveniente. Invitati doar prietenii si rudele apropiate. Alegeti nasi pe ac criteriu, nu dupa criteriul are bani, e bun de nas. Nu mai asteptati daruri consistente din partea nimanui.Din ce ati postat la topicul asta reiese ca faceti nunta pt voi, ca va iubiti si sunteti fericiti si vreti sa impartasiti asta si altora, dar din cele mai multe topicuri de pe forum eu nu asta am inteles.
happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:56
De la: alina_manuela, la data 2009-09-11 17:45:24[quote name
Dar tu fa-i lui viata usoara, auticovinge-te ca TU nu iti doresti sa te mariti; si ca in felul asta el se va simti liber, nu te va parasi, nu te va insela - pt ca oricum amante nu se poate spune ca ar avea, sunt pe acceasi treapta cu tine, dc vor fi, sunteti toate "PRIETENELE" lui.


Si asta ma deranjeaza. Dc intotdeauna se presupune ca nu vrea el? Nu ma autoconving. Chiar nu vreau. N-am nici o pb cand spun numele copilului meu si apoi pe al meu si vede lumea ca sunt diferite.Nu mi-e rusine, nu mi-e jena. poate si pt ca a fost alegera mea. Poate m-as fi simtit frustrata daca ar fi fost doar alegerea lui.
happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:05
De la: alina_manuela, la data 2009-09-11 17:45:24
Dar tu fa-i lui viata usoara, auticovinge-te ca TU nu iti doresti sa te mariti; si ca in felul asta el se va simti liber, nu te va parasi, nu te va insela - pt ca oricum amante nu se poate spune ca ar avea, sunt pe acceasi treapta cu tine, dc vor fi, sunteti toate "PRIETENELE" lui.


Nu numai viata lui e usoara si a mea este. Fiecare face ce vrea. Gatesc doar de placere, el la fel. Nu am nici o obligatie de sotie, dar nici pretentii de a fi el sot. Suntem parteneri in cresterea copilor. Atata vreme cat aduce bani, si se implica in cresterea copiilor, si petrece timpul cu ei si nu se simte prezenta vreunei amante care sa rapeasca in toatea astea, e OK .
Amantele vor fi pe aceeasi treapta cu mine cand vor fi si ele mame ale copiilor lui.


happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:23
De la: aurychy, la data 2009-09-11 20:54:09da tu cum zici k ai doi copii cand il recomanzi ti se pare k suna frumos prietenul meu inloc de sotzul meu???


Da. mi se pare urat si sot si sotie. Prefer prietena si prieten
happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:26
De la: happycorazon, la data 2009-09-13 13:56:36
De la: degetica86, la data 2009-09-11 16:23:52[quote na

eu am merg pe principul ca fiecare face in viata ce isi doreste.daca tu ,logic deducem ca te astepti ca prietenul tau sa te paraseasca,nu? sau tu ai doar o problema cu casatoria?eu asa inteleg din ce ai scris .


Nu neaparat. Spun ca exista posibilitatea ca oricare dintre noi sa-l paraseasca pe celalalt. Am o pb cu casatoria de convenienta, cu energia inutil consumata pt o singura zi, ca sa faci nunta perfecta, la care sa inviti lume cu care nu te ai vazut de nspe ani, doar ca sa fie multi invitati,sa fii sigura ca nu iesi in pierdere.

Daca va iubiti si vreti sa va casatoriti si sa faceti nunta, puteti face o petrecere fara prea multe conveniente. Invitati doar prietenii si rudele apropiate. Alegeti nasi pe ac criteriu, nu dupa criteriul are bani, e bun de nas. Nu mai asteptati daruri consistente din partea nimanui.Din ce ati postat la topicul asta reiese ca faceti nunta pt voi, ca va iubiti si sunteti fericiti si vreti sa impartasiti asta si altora, dar din cele mai multe topicuri de pe forum eu nu asta am inteles.

aici iti dau mare dreptate.e urat sa stai sa vezi pe ala il invit ca are bani pe ala nu.nasi pun fam x ca are bani.noi nu am mes pe principul asta.
peste cateva luni facem 4 ani iar noi ne iubim mai mult ca la inceput si mult mai frumos.cred ca depinde si d ela om la om si cum e el construit.
kudika007717
Postat pe 13 Septembrie 2009 15:24
nu pot sa cred ca cineva chiar gandeste asa.... ROXI_R84 cum adica """În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege """ ????? si daca in timpul "prieteniei" au venit pe lume 1-2 sau 3 copii ? nu crezi ca poate cel ami mult vor suferi copii ??? imi imaginez cum poate povesti un copil : """"eu sunt fratele cel mare iar tatal meu este X,ea este sora mea mai mica iar tatal ei este Y ,cel mai mic dintre frati are ca tata pe W ,in prezent locuim doar noi 3 cu mama noastra deoarece tatii nostri au alti copii cu alte mame deoarece prietenia lor s-a sfarsit repede dar am ramas noi 3 cu mama noastra """" mi-e rau numai cand ma gandesc ca poate exista asa ceva cred ca daca eu as fi facut parte din aceasta posibila poveste si as fi avut alti 2-3 frati cu 2-3 tati diferiti si as fi locuit doar eu mama deorece tatl a plecat pentru ca prietenia dintre mama mea si tatl meu s-a terminat ,cred ca as fi inebunit... UN COPIL ARE NEVOIE DE AMANDOI PARINTII... reuseste cineva sA o faca pe ROXI_R84 SA JUDECE NORMAL ??
lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:03
nu pot sa cred ca cineva chiar gandeste asa.... ROXI_R84 cum adica """În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege """ ????? si daca in timpul "prieteniei" au venit pe lume 1-2 sau 3 copii ? nu crezi ca poate cel ami mult vor suferi copii ??? imi imaginez cum poate povesti un copil : """"eu sunt fratele cel mare iar tatal meu este X,ea este sora mea mai mica iar tatal ei este Y ,cel mai mic dintre frati are ca tata pe W ,in prezent locuim doar noi 3 cu mama noastra deoarece tatii nostri au alti copii cu alte mame deoarece prietenia lor s-a sfarsit repede dar am ramas noi 3 cu mama noastra """" mi-e rau numai cand ma gandesc ca poate exista asa ceva cred ca daca eu as fi facut parte din aceasta posibila poveste si as fi avut alti 2-3 frati cu 2-3 tati diferiti si as fi locuit doar eu mama deorece tatl a plecat pentru ca prietenia dintre mama mea si tatl meu s-a terminat ,cred ca as fi inebunit... UN COPIL ARE NEVOIE DE AMANDOI PARINTII... reuseste cineva sA o faca pe ROXI_R84 SA JUDECE NORMAL ??

lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:05
nu pot sa cred ca cineva chiar gandeste asa.... ROXI_R84 cum adica """În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege """ ????? si daca in timpul "prieteniei" au venit pe lume 1-2 sau 3 copii ? nu crezi ca poate cel ami mult vor suferi copii ??? imi imaginez cum poate povesti un copil : """"eu sunt fratele cel mare iar tatal meu este X,ea este sora mea mai mica iar tatal ei este Y ,cel mai mic dintre frati are ca tata pe W ,in prezent locuim doar noi 3 cu mama noastra deoarece tatii nostri au alti copii cu alte mame deoarece prietenia lor s-a sfarsit repede dar am ramas noi 3 cu mama noastra """" mi-e rau numai cand ma gandesc ca poate exista asa ceva cred ca daca eu as fi facut parte din aceasta posibila poveste si as fi avut alti 2-3 frati cu 2-3 tati diferiti si as fi locuit doar eu mama deorece tatl a plecat pentru ca prietenia dintre mama mea si tatl meu s-a terminat ,cred ca as fi inebunit... UN COPIL ARE NEVOIE DE AMANDOI PARINTII... reuseste cineva sA o faca pe ROXI_R84 SA JUDECE NORMAL ??

lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:05
nu pot sa cred ca cineva chiar gandeste asa.... ROXI_R84 cum adica """În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege """ ????? si daca in timpul "prieteniei" au venit pe lume 1-2 sau 3 copii ? nu crezi ca poate cel ami mult vor suferi copii ??? imi imaginez cum poate povesti un copil : """"eu sunt fratele cel mare iar tatal meu este X,ea este sora mea mai mica iar tatal ei este Y ,cel mai mic dintre frati are ca tata pe W ,in prezent locuim doar noi 3 cu mama noastra deoarece tatii nostri au alti copii cu alte mame deoarece prietenia lor s-a sfarsit repede dar am ramas noi 3 cu mama noastra """" mi-e rau numai cand ma gandesc ca poate exista asa ceva cred ca daca eu as fi facut parte din aceasta posibila poveste si as fi avut alti 2-3 frati cu 2-3 tati diferiti si as fi locuit doar eu mama deorece tatl a plecat pentru ca prietenia dintre mama mea si tatl meu s-a terminat ,cred ca as fi inebunit... UN COPIL ARE NEVOIE DE AMANDOI PARINTII... reuseste cineva sA o faca pe ROXI_R84 SA JUDECE NORMAL ??

lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:06
PENTRU "happycorazon" SA STII CA PRIETENUL MEU JUDECA LA FEL CA SI TINE,POATE CHIAR MAI RAU,EL CHIAR URA CASATORIA CAND L-AM CUNOSCUT EU...eu cred ca tu esti o persoana f.delicata si sensibila dar care a fost ranita f.rau de un alt barbat in care tu iti pusesei mari sperante si erai f. indragostita...prietenul meu a fost casatorit putin timp(doar la primarie,nu si in biserica pentru ca ea nu vroia in biserica )...iar ea l-a ranit f.f.f mult,i-a spulberat orice vis,orice dorinta si in putinul timp in care au fost casatoriti i-a folosit in toate felurile pentru asi asigura ea un viitor... rezultatul ? cand ea a obtinut tot ce isi dorise inainte de a se casatori cu el a cerut divortul... vreau sa-ti zic ca nici in ziua de azi,dupa 8 ani de la despartire el are mare dificultate a avea incredere in femei,eu am reusit sa-i castig increderea in timp si sa-i arat ca nu toate femeile sunt la fel si ca exista femei care se indragostesc cu adevarat si nu vor sa-l distruga ...uneori plange candse gandeste la tot ce a patit si al faptul ca nu vroia nici macar sa mearga la nuntile prietenilor lor sau rudelor lui,atat de mult ura casatoria....in momentul de fata vrem sa ne casatorim dar ne gandim cum sa facem nunta NOASTRA DOAR PENTRU NOI..NU VREM INVITATI/RUDE PE CARE NU LE-AM VAZUT DE x ANI,PRIETENI FALSI ETC...VREM SA NE SIMTIM IN CENTRUL ATENTIEI,SA FIM DEZMIERDATI DE TOTI ,SA FACEM SUTE DE POZE ,SA DANSAM CU PRIETENII,EU VREAU MULTE FLORI PARFUMATE...ETC.... VREM SA STAM IN FATA LUI D-ZEU SI SA NE SPUNE JURAMINTELE...EL ESTE MULT MAI RELAXAT CAND VORBESTE DESPRE CASATORIE,FEMEI SI NU SE MAI ENERVEAZA CAND CINEVA SE CASATORESTE ASA CUM FACEA ACUM 8-10 ANI... SI CEL MAI MULT SE ENERVA CAND ,ASA CUM ZICEAI SI TU DUPA CE S-A DESPARTIT DE FOSTA SOTIE PE UNDE MERGEA II CEREAU TOTI n DOCUMENTE ,SEMNATURI..el este italian si legea italiana nu te ajuta f. mult cand trebuie sa divortezi... eu cred ca tu esti fericita acum,astepti un copil din nou esti fericita ca tatal copiilor este un tata bun si ca ai tot ce-ti trebuie...dar poate ar fi bine sa "pecetuiti iubirea voastra" macar la biserica..asa,cu cativa prieteni f.f.f. apropiati care tin LA VOI , eu cred ca face bine SPIRITUAL...POATE TU AI AVUT DEJA ROCHIA ALBA DE MIREASA,EU MI-O DORESC DE CAND ERAM LA LICEU,IMI ADUC AMINTE CA INCEPUSEM CHIAR SA O DESENEZ EU ....NU STIU DE CE MAI TOATE FETELE VISEAZA ROCHIA ALBA DE MIREASA ,CRED CA TINE DE LATURA SENSIBILA,DELICATA A FEMEILOR... ...apoi ca mai intai trebuie sa te duci sa semnezi e altceva,la asta chiar nu ma gandeam cand eram mai mica ...dar pentru a fi "legal"o familie e necesar..din pacate cred ca in cazul tau tocmai aceasta semnatura te-a facut sa suferi mult,mai ales cand aveai nevoie de ceva dupa ce v-ati despartit(ca iti cereau n documente)...e cand ma gandesc la ziua in care noi ne vom casatori nu ma gandesc la momentul in care vom semna niste hartii,ci la mometele frumoase din ziua aceia...biserica,prietenii,zambetele lor, sclipirea din ochii lui, ma gandesc la glumele pe care le vor face prietenii nostrii Luca(copilul nostru ) va fi imbracat ca si taticul lui si va dansa cu toti(asa-i place lui ...MULT NOROC
lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:40
PENTRU "happycorazon" SA STII CA PRIETENUL MEU JUDECA LA FEL CA SI TINE,POATE CHIAR MAI RAU,EL CHIAR URA CASATORIA CAND L-AM CUNOSCUT EU...eu cred ca tu esti o persoana f.delicata si sensibila dar care a fost ranita f.rau de un alt barbat in care tu iti pusesei mari sperante si erai f. indragostita...prietenul meu a fost casatorit putin timp(doar la primarie,nu si in biserica pentru ca ea nu vroia in biserica )...iar ea l-a ranit f.f.f mult,i-a spulberat orice vis,orice dorinta si in putinul timp in care au fost casatoriti L-a folosit in toate felurile pentru asi asigura ea un viitor... rezultatul ? cand ea a obtinut tot ce isi dorise inainte de a se casatori cu el a cerut divortul... vreau sa-ti zic ca nici in ziua de azi,dupa 8 ani de la despartire ,el are dificultate DE a avea incredere in femei,eu am reusit sa-i castig increderea in timp si sa-i arat ca nu toate femeile sunt la fel si ca exista femei care se indragostesc cu adevarat si nu vor sa-l distruga ...uneori plange cand se gandeste la tot ce a patit si al faptul ca nu vroia nici macar sa mearga la nuntile prietenilor lor sau rudelor lui,atat de mult ura casatoria....in momentul de fata vrem sa ne casatorim dar ne gandim cum sa facem nunta NOASTRA DOAR PENTRU NOI..NU VREM INVITATI/RUDE PE CARE NU LE-AM VAZUT DE n ANI,PRIETENI FALSI ETC...VREM SA NE SIMTIM IN CENTRUL ATENTIEI,SA FIM DEZMIERDATI DE TOTI ,SA FACEM SUTE DE POZE ,SA DANSAM CU PRIETENII,EU VREAU MULTE FLORI PARFUMATE...SA NE DISTRAM FARA SA NE GANDIM LA BANI,MACAR O DATA IN VIATA...ETC.... VREM SA STAM IN FATA LUI D-ZEU SI SA NE SPUNE JURAMINTELE...EL ESTE MULT MAI RELAXAT CAND VORBESTE DESPRE CASATORIE,FEMEI SI NU SE MAI ENERVEAZA CAND CINEVA SE CASATORESTE ASA CUM FACEA ACUM 8-10 ANI... SI CEL MAI MULT SE ENERVA CAND ,ASA CUM ZICEAI SI TU DUPA CE S-A DESPARTIT DE FOSTA SOTIE PE UNDE MERGEA II CEREAU TOTI n DOCUMENTE ,SEMNATURI..el este italian si legea italiana nu te ajuta f. mult cand trebuie sa divortezi... eu cred ca tu esti fericita acum,astepti un copil din nou esti fericita ca tatal copiilor este un tata bun si ca ai tot ce-ti trebuie...dar poate ar fi bine sa "pecetuiti iubirea voastra" macar la biserica..asa,cu cativa prieteni f.f.f. apropiati care tin LA VOI , eu cred ca face bine SPIRITUAL...POATE TU AI AVUT DEJA ROCHIA ALBA DE MIREASA,EU MI-O DORESC DE CAND ERAM LA LICEU,IMI ADUC AMINTE CA INCEPUSEM CHIAR SA O DESENEZ EU ....NU STIU DE CE MAI TOATE FETELE VISEAZA ROCHIA ALBA DE MIREASA ,CRED CA TINE DE LATURA SENSIBILA,DELICATA A FEMEILOR... ...apoi ca mai intai trebuie sa te duci sa semnezi e altceva,la asta chiar nu ma gandeam cand eram mai mica ...dar pentru a fi "legal"o familie e necesar..din pacate cred ca in cazul tau tocmai aceasta semnatura te-a facut sa suferi mult,mai ales cand aveai nevoie de ceva dupa ce v-ati despartit(ca iti cereau n documente)...e cand ma gandesc la ziua in care noi ne vom casatori nu ma gandesc la momentul in care vom semna niste hartii,ci la mometele frumoase din ziua aceia...biserica,prietenii,zambetele lor, sclipirea din ochii lui, ma gandesc la glumele pe care le vor face prietenii nostrii Luca(copilul nostru ) va fi imbracat ca si taticul lui si va dansa cu toti(asa-i place lui ...MULT NOROC
lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:46
PENTRU "happycorazon" SA STII CA PRIETENUL MEU JUDECA LA FEL CA SI TINE,POATE CHIAR MAI RAU,EL CHIAR URA CASATORIA CAND L-AM CUNOSCUT EU...eu cred ca tu esti o persoana f.delicata si sensibila dar care a fost ranita f.rau de un alt barbat in care tu iti pusesei mari sperante si erai f. indragostita...prietenul meu a fost casatorit putin timp(doar la primarie,nu si in biserica pentru ca ea nu vroia in biserica )...iar ea l-a ranit f.f.f mult,i-a spulberat orice vis,orice dorinta si in putinul timp in care au fost casatoriti L-a folosit in toate felurile pentru asi asigura ea un viitor... rezultatul ? cand ea a obtinut tot ce isi dorise inainte de a se casatori cu el a cerut divortul... vreau sa-ti zic ca nici in ziua de azi,dupa 8 ani de la despartire ,el are dificultate DE a avea incredere in femei,eu am reusit sa-i castig increderea in timp si sa-i arat ca nu toate femeile sunt la fel si ca exista femei care se indragostesc cu adevarat si nu vor sa-l distruga ...uneori plange cand se gandeste la tot ce a patit si al faptul ca nu vroia nici macar sa mearga la nuntile prietenilor lor sau rudelor lui,atat de mult ura casatoria....in momentul de fata vrem sa ne casatorim dar ne gandim cum sa facem nunta NOASTRA DOAR PENTRU NOI..NU VREM INVITATI/RUDE PE CARE NU LE-AM VAZUT DE n ANI,PRIETENI FALSI ETC...VREM SA NE SIMTIM IN CENTRUL ATENTIEI,SA FIM DEZMIERDATI DE TOTI ,SA FACEM SUTE DE POZE ,SA DANSAM CU PRIETENII,EU VREAU MULTE FLORI PARFUMATE...SA NE DISTRAM FARA SA NE GANDIM LA BANI,MACAR O DATA IN VIATA...ETC.... VREM SA STAM IN FATA LUI D-ZEU SI SA NE SPUNE JURAMINTELE...EL ESTE MULT MAI RELAXAT CAND VORBESTE DESPRE CASATORIE,FEMEI SI NU SE MAI ENERVEAZA CAND CINEVA SE CASATORESTE ASA CUM FACEA ACUM 8-10 ANI... SI CEL MAI MULT SE ENERVA CAND ,ASA CUM ZICEAI SI TU DUPA CE S-A DESPARTIT DE FOSTA SOTIE PE UNDE MERGEA II CEREAU TOTI n DOCUMENTE ,SEMNATURI..el este italian si legea italiana nu te ajuta f. mult cand trebuie sa divortezi... eu cred ca tu esti fericita acum,astepti un copil din nou esti fericita ca tatal copiilor este un tata bun si ca ai tot ce-ti trebuie...dar poate ar fi bine sa "pecetuiti iubirea voastra" macar la biserica..asa,cu cativa prieteni f.f.f. apropiati care tin LA VOI , eu cred ca face bine SPIRITUAL...POATE TU AI AVUT DEJA ROCHIA ALBA DE MIREASA,EU MI-O DORESC DE CAND ERAM LA LICEU,IMI ADUC AMINTE CA INCEPUSEM CHIAR SA O DESENEZ EU ....NU STIU DE CE MAI TOATE FETELE VISEAZA ROCHIA ALBA DE MIREASA ,CRED CA TINE DE LATURA SENSIBILA,DELICATA A FEMEILOR... ...apoi ca mai intai trebuie sa te duci sa semnezi e altceva,la asta chiar nu ma gandeam cand eram mai mica ...dar pentru a fi "legal"o familie e necesar..din pacate cred ca in cazul tau tocmai aceasta semnatura te-a facut sa suferi mult,mai ales cand aveai nevoie de ceva dupa ce v-ati despartit(ca iti cereau n documente)...e cand ma gandesc la ziua in care noi ne vom casatori nu ma gandesc la momentul in care vom semna niste hartii,ci la mometele frumoase din ziua aceia...biserica,prietenii,zambetele lor, sclipirea din ochii lui, ma gandesc la glumele pe care le vor face prietenii nostrii Luca(copilul nostru ) va fi imbracat ca si taticul lui si va dansa cu toti(asa-i place lui ...MULT NOROC
lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:47
PENTRU "happycorazon" SA STII CA PRIETENUL MEU JUDECA LA FEL CA SI TINE,POATE CHIAR MAI RAU,EL CHIAR URA CASATORIA CAND L-AM CUNOSCUT EU...eu cred ca tu esti o persoana f.delicata si sensibila dar care a fost ranita f.rau de un alt barbat in care tu iti pusesei mari sperante si erai f. indragostita...prietenul meu a fost casatorit putin timp(doar la primarie,nu si in biserica pentru ca ea nu vroia in biserica )...iar ea l-a ranit f.f.f mult,i-a spulberat orice vis,orice dorinta si in putinul timp in care au fost casatoriti L-a folosit in toate felurile pentru asi asigura ea un viitor... rezultatul ? cand ea a obtinut tot ce isi dorise inainte de a se casatori cu el a cerut divortul... vreau sa-ti zic ca nici in ziua de azi,dupa 8 ani de la despartire ,el are dificultate DE a avea incredere in femei,eu am reusit sa-i castig increderea in timp si sa-i arat ca nu toate femeile sunt la fel si ca exista femei care se indragostesc cu adevarat si nu vor sa-l distruga ...uneori plange cand se gandeste la tot ce a patit si al faptul ca nu vroia nici macar sa mearga la nuntile prietenilor lor sau rudelor lui,atat de mult ura casatoria....in momentul de fata vrem sa ne casatorim dar ne gandim cum sa facem nunta NOASTRA DOAR PENTRU NOI..NU VREM INVITATI/RUDE PE CARE NU LE-AM VAZUT DE n ANI,PRIETENI FALSI ETC...VREM SA NE SIMTIM IN CENTRUL ATENTIEI,SA FIM DEZMIERDATI DE TOTI ,SA FACEM SUTE DE POZE ,SA DANSAM CU PRIETENII,EU VREAU MULTE FLORI PARFUMATE...SA NE DISTRAM FARA SA NE GANDIM LA BANI,MACAR O DATA IN VIATA...ETC.... VREM SA STAM IN FATA LUI D-ZEU SI SA NE SPUNE JURAMINTELE...EL ESTE MULT MAI RELAXAT CAND VORBESTE DESPRE CASATORIE,FEMEI SI NU SE MAI ENERVEAZA CAND CINEVA SE CASATORESTE ASA CUM FACEA ACUM 8-10 ANI... SI CEL MAI MULT SE ENERVA CAND ,ASA CUM ZICEAI SI TU DUPA CE S-A DESPARTIT DE FOSTA SOTIE PE UNDE MERGEA II CEREAU TOTI n DOCUMENTE ,SEMNATURI..el este italian si legea italiana nu te ajuta f. mult cand trebuie sa divortezi... eu cred ca tu esti fericita acum,astepti un copil din nou esti fericita ca tatal copiilor este un tata bun si ca ai tot ce-ti trebuie...dar poate ar fi bine sa "pecetuiti iubirea voastra" macar la biserica..asa,cu cativa prieteni f.f.f. apropiati care tin LA VOI , eu cred ca face bine SPIRITUAL...POATE TU AI AVUT DEJA ROCHIA ALBA DE MIREASA,EU MI-O DORESC DE CAND ERAM LA LICEU,IMI ADUC AMINTE CA INCEPUSEM CHIAR SA O DESENEZ EU ....NU STIU DE CE MAI TOATE FETELE VISEAZA ROCHIA ALBA DE MIREASA ,CRED CA TINE DE LATURA SENSIBILA,DELICATA A FEMEILOR... ...apoi ca mai intai trebuie sa te duci sa semnezi e altceva,la asta chiar nu ma gandeam cand eram mai mica ...dar pentru a fi "legal"o familie e necesar..din pacate cred ca in cazul tau tocmai aceasta semnatura te-a facut sa suferi mult,mai ales cand aveai nevoie de ceva dupa ce v-ati despartit(ca iti cereau n documente)...e cand ma gandesc la ziua in care noi ne vom casatori nu ma gandesc la momentul in care vom semna niste hartii,ci la mometele frumoase din ziua aceia...biserica,prietenii,zambetele lor, sclipirea din ochii lui, ma gandesc la glumele pe care le vor face prietenii nostrii Luca(copilul nostru ) va fi imbracat ca si taticul lui si va dansa cu toti(asa-i place lui ...MULT NOROC
lorena28
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:47
De la: lorena28, la data 2009-09-13 16:46:41PENTRU "happycorazon" SA STII CA PRIETENUL MEU JUDECA LA FEL CA SI TINE,POATE CHIAR MAI RAU,EL CHIAR URA CASATORIA CAND L-AM CUNOSCUT EU...eu cred ca tu esti o persoana f.delicata si sensibila dar care a fost ranita f.rau de un alt barbat in care tu iti pusesei mari sperante si erai f. indragostita.../quote]







asa este. e vorba de primul meu prieten pe care l-am iubit f mult si m-a inselat cu fosta lui prietena pe care o parasise pt ca il inselase.Dar nici cu el nu am vrut sa ma marit,chiar daca il iubeam f. mult.m-am maritat, ulterior doar ca sa-i arat fostei care vroia sa-l recastige si sa se marite cu el, ca a fost o proasta, ca daca era pus sa aleaga intre noi doua pe mine, m-ar fi ales. De aici vine convingerea ca dragostea nu tine, ca barbatii inseala indiferent dc au acasa,

cred ca repulsia mea fata de casnicie vine din faptul ca sunt prea feminista. Ma enerveaza ca fetele asteapta lesinate sa fie cerute in casatorie, pana ce el printul se hotaraste intr-un final sa o faca,iar ele sunt in al noualea cer, ma deranjeaza perceptia in societate ca toate fetele sunt disperate sa se marite, ca daca una nu e maritata , saraca, nu a avut noroc in viata, sau el nu vrea sa o ia.

Dc nu se pune pb ca ea nu vrea? Ca lui trebuie sa-i tremure inima ca poate ea nu o sa -l vrea de sot?
Ca ei ii este mai bine asa? Statistic s-a demonstrat ca barbatii singuri mor mai repede decat cei casatoriti, dpe cand la femei e invers. Cele singure traiesc mai mult.
happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:01
Iar pt fata care intreba dc mi-am scot livret de familie daca nu tin la acte, tin sa o informez, ca nici eu nu am stiut de exitenta lui, dar am aflat cand am vrut sa ridic indemnizatia de nastere si in posesia careia nu puteam intra daca nu aveam acest livret.


Cat priveste partea materiala,personal nu am nevoie de nimic de la prietenul meu, si cred cu tarie in momentul de fata si sper sa nu ma insel, ca nu si va lasa copiii in strada, sau va pleca in spate cu televizorul, frigiderul sau masina de spalat.


happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutorrrrr 1 De la: gabri87 17 August 2009 11:45
Restaurante din Craiova potrivite pt o nunta ideala 5 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:24
FOTO, VIDEO, MUZICA NUNTI SI BOTEZURI 4 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:04
problema: meniu pentru vegetarieni 35 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:21
Voi catre ce MODEL de invitati nunta va orientati? 9 De la: madelinnedecor 22 Noiembrie 2011 22:11