Setari Cookie-uri

De ce vreti sa fiti mirese?

De la: roxi_r84, la data 2009-09-12 15:09:22 Osho spunea: „Cãsnicia este cea mai urâtã instituþie inventatã de om. Ea nu este ceva natural; a fost inventatã de bãrbaþi pentru a putea pune monopol pe o femeie. Bãrbaþii au tratat dintotdeauna femeile ca pe o bucatã de pãmânt, ca pe o proprietate. Ei le-au redus la statutul de simple obiecte.” Acelaºi înþelept indian prognoza: „În societatea perfectã a viitorului nu vor mai exista decât prieteni, nu soþi ºi soþii. Evident, dacã existã doar prietenie, pasiunea nu se va mai transforma niciodatã în urã. În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege. Chiar dacã doare, nu se mai poate face nimic, este o lege a vieþii.[...] Dar omul a preferat sã creeze societãþi, culturi, civilizaþi, reguli, care au transformat întreaga umanitate în ceva nenatural. Aºa se explicã de ce bãrbaþii ºi femeile nu pot fi prieteni. Ei pot fi numai soþi ºi soþii, lucru care este absolut îngrozitor, cãci asta înseamnã cã ei pun stãpânire unii pe alþii...(Osho, „Cartea despre femei”, Editura: Mix, Braºov, 2002, p.73)
P. Coelho e de pãrere cã: „Nimeni nu pierde pe nimeni, fiindcã nimeni nu posedã pe nimeni... Asta e adevãrata experienþã a libertãþii: sã ai lucrul cel mai important din lume, fãrã a-l poseda...” • (P. Coelho- „Unsprezece minute”, Editura Humanitas, Bucureºti, 2003), ºi Eminescu e de pãrere: cã mariajul e o convenþie socialã care duce la degradarea iubirii.
Fiecare face cum simte, numai sã nu fiþi îndoctrinaþi sau sã credeþi în utopii!




Daca tu asta crezi despre casatoria din ziua de azi esti dusa raaauuuu de tot, nici nu are rost sa mai comentez mai departe
alina
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:18
De la: roxi_r84, la data 2009-09-12 15:09:22 Osho spunea: „Cãsnicia este cea mai urâtã instituþie inventatã de om. Ea nu este ceva natural; a fost inventatã de bãrbaþi pentru a putea pune monopol pe o femeie. Bãrbaþii au tratat dintotdeauna femeile ca pe o bucatã de pãmânt, ca pe o proprietate. Ei le-au redus la statutul de simple obiecte.” Acelaºi înþelept indian prognoza: „În societatea perfectã a viitorului nu vor mai exista decât prieteni, nu soþi ºi soþii. Evident, dacã existã doar prietenie, pasiunea nu se va mai transforma niciodatã în urã. În momentul în care simþi cã prietenia a dispãrut, îþi iei rãmas bun, iar celãlalt va înþelege. Chiar dacã doare, nu se mai poate face nimic, este o lege a vieþii.[...] Dar omul a preferat sã creeze societãþi, culturi, civilizaþi, reguli, care au transformat întreaga umanitate în ceva nenatural. Aºa se explicã de ce bãrbaþii ºi femeile nu pot fi prieteni. Ei pot fi numai soþi ºi soþii, lucru care este absolut îngrozitor, cãci asta înseamnã cã ei pun stãpânire unii pe alþii...(Osho, „Cartea despre femei”, Editura: Mix, Braºov, 2002, p.73)
P. Coelho e de pãrere cã: „Nimeni nu pierde pe nimeni, fiindcã nimeni nu posedã pe nimeni... Asta e adevãrata experienþã a libertãþii: sã ai lucrul cel mai important din lume, fãrã a-l poseda...” • (P. Coelho- „Unsprezece minute”, Editura Humanitas, Bucureºti, 2003), ºi Eminescu e de pãrere: cã mariajul e o convenþie socialã care duce la degradarea iubirii.
Fiecare face cum simte, numai sã nu fiþi îndoctrinaþi sau sã credeþi în utopii!




Daca tu asta crezi despre casatoria din ziua de azi esti dusa raaauuuu de tot, nici nu are rost sa mai comentez mai departe
alina
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:18
De la: happycorazon, la data 2009-09-13 14:23:00
De la: alina_manuela, la data 2009-09-11 17:45:24
Dar tu fa-i lui viata usoara, auticovinge-te ca TU nu iti doresti sa te mariti; si ca in felul asta el se va simti liber, nu te va parasi, nu te va insela - pt ca oricum amante nu se poate spune ca ar avea, sunt pe acceasi treapta cu tine, dc vor fi, sunteti toate "PRIETENELE" lui.


Nu numai viata lui e usoara si a mea este. Fiecare face ce vrea. Gatesc doar de placere, el la fel. Nu am nici o obligatie de sotie, dar nici pretentii de a fi el sot. Suntem parteneri in cresterea copilor. Atata vreme cat aduce bani, si se implica in cresterea copiilor, si petrece timpul cu ei si nu se simte prezenta vreunei amante care sa rapeasca in toatea astea, e OK .
Amantele vor fi pe aceeasi treapta cu mine cand vor fi si ele mame ale copiilor lui.




Daca atsa e relatia voastra totul e clar ce sa mai comentam, ati ramas impreuna pentru copil si din inertie il faceti si pe al doilea; imi pare sincer rau ca nu ai cunoscut o dragoste mai profunda si ca ai parerea asta despre dragoste ca de fapt asta e problema ta.
Daca ai iubi pe cineva cu toata fiinta ta si el pe tine, casatoria ar veni de la sine.
Si daca tu crezi ca din moment ce ai semnat hartia aia esti sclava lui sau ca o reltie se schimba dupa semnatura te inseli amarnic.
Da dragostea nu tine de aceea hartie, dar cele doua nu se exclud si eu una nu as putea sa imi traiesc viata alaturi de omul iubit altfel decat casatorita si cu atat mai putin nu as face copii.
Nu mai critica pe altele din cauza frustrarii tale.
alina
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:30
De la: happycorazon, la data 2009-09-13 13:56:36
De la: degetica86, la data 2009-09-11 16:23:52[quote na

eu am merg pe principul ca fiecare face in viata ce isi doreste.daca tu ,logic deducem ca te astepti ca prietenul tau sa te paraseasca,nu? sau tu ai doar o problema cu casatoria?eu asa inteleg din ce ai scris .


Nu neaparat. Spun ca exista posibilitatea ca oricare dintre noi sa-l paraseasca pe celalalt. Am o pb cu casatoria de convenienta, cu energia inutil consumata pt o singura zi, ca sa faci nunta perfecta, la care sa inviti lume cu care nu te ai vazut de nspe ani, doar ca sa fie multi invitati,sa fii sigura ca nu iesi in pierdere.

Daca va iubiti si vreti sa va casatoriti si sa faceti nunta, puteti face o petrecere fara prea multe conveniente. Invitati doar prietenii si rudele apropiate. Alegeti nasi pe ac criteriu, nu dupa criteriul are bani, e bun de nas. Nu mai asteptati daruri consistente din partea nimanui.Din ce ati postat la topicul asta reiese ca faceti nunta pt voi, ca va iubiti si sunteti fericiti si vreti sa impartasiti asta si altora, dar din cele mai multe topicuri de pe forum eu nu asta am inteles.


te-ai gandit ca unii fac nunta mare ca asa le place, nu neaparat pt bani; evident exista si varianta asta dar nu inseamna ca trebuie sa generalizezi
poate unii isi doresc o nunta mare, dar nu ca sa faca bani neaparat, poate au multi prieteni si rude, care e problema?
si pe de alta parte si cei care vor sa faca bani, daca au 400 de persoane care vor sa vina la nunta lor, care e problema ta, ca nu inteleg?
Nu toata lumea vede lucrurile la fel, daca altii fac altfel nu inseamna ca neaparat ei se insala si tu ai dreptate.

Nu toata lumea trebuie sa se casatoreasca, fiecare face cum simte, daca tu asta simti problema ta; dar asta nu iti da dreptul sa pui sub semnul intrebarii "simtirea" altora
Societatea asta de azi a ajuns aici dupa multe invataminte trase, de unde crezi tu ca stii atat de multe incat sa contrazici pe toata lumea?


P.S.Cand cineva iti spune ca esti beat ii spui ca se insala, daca iti spune si al doilea te duci la culcare - trage singura concluzia.
alina
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:36
Nu inteleg de ce va certati. Aveti pareri diferite si atat. Nu trebuie sa fim toti ca o turma. Fiecare isi traieste viata cum vrea. Casatoriti sau nu, o relatie implica aceleasi lucruri. Hartia de la starea civila nu intretine dragostea.
Cine vrea sa poarte rochia alba de mireasa, s-o poarte, cine nu, nu. E simplu.
fantome
Postat pe 14 Septembrie 2009 11:33
Sa inteleg ca nici copii nu sunt botezati......ca ce conteaza......
astatee
Postat pe 14 Septembrie 2009 14:58
De la: astatee, la data 2009-09-14 14:58:44Sa inteleg ca nici copii nu sunt botezati......ca ce conteaza......



Copilul e botezat,desi prietenul nu ar fi vrut pe motiv ca dc sa i hotaram noi religia. I-am zis ca botezul nu-l impiedica sa-si schimbe religia cand va fi mare , daca asta isi va dori. celalat inca e pe drum si bineinteles ca va fi botezat.
happycorazon
Postat pe 15 Septembrie 2009 09:31
[quote
te-ai gandit ca unii fac nunta mare ca asa le place, nu neaparat pt bani; evident exista si varianta asta dar nu inseamna ca trebuie sa generalizezi
poate unii isi doresc o nunta mare, dar nu ca sa faca bani neaparat, poate au multi prieteni si rude, care e problema?
si pe de alta parte si cei care vor sa faca bani, daca au 400 de persoane care vor sa vina la nunta lor, care e problema ta, ca nu inteleg?
Nu toata lumea vede lucrurile la fel, daca altii fac altfel nu inseamna ca neaparat ei se insala si tu ai dreptate.

Nu toata lumea trebuie sa se casatoreasca, fiecare face cum simte, daca tu asta simti problema ta; dar asta nu iti da dreptul sa pui sub semnul intrebarii "simtirea" altora
Societatea asta de azi a ajuns aici dupa multe invataminte trase, de unde crezi tu ca stii atat de multe incat sa contrazici pe toata lumea?


P.S.Cand cineva iti spune ca esti beat ii spui ca se insala, daca iti spune si al doilea te duci la culcare - trage singura concluzia.
[/quote]


Eu nu critic. Eu mi-am spus parerea si am vrut sa vad motivele voastre pt casnicie si nunta. Nu am spus ca sunt total impotriva lor, am expus aici ce mi se pare aiurea, nu mai are sens sa repet.

Nu mi spune ca faci o nunta mare pt sufletul tau.Poate din grandomanie. In primul rand nici nu ai timp sa bagi toti invitatii in seama, in al doilea rand nici nu mai ai timp sa te distrzi tot incercand sa faci pe toata lumea multumita, plus ca multi vin din obligatie, nu din placere.


Si dupa cum vezi nu toata lumea imi spune ca sunt beata
happycorazon
Postat pe 15 Septembrie 2009 09:40
[

[/quote]

Daca atsa e relatia voastra totul e clar ce sa mai comentam, ati ramas impreuna pentru copil si din inertie il faceti si pe al doilea; imi pare sincer rau ca nu ai cunoscut o dragoste mai profunda si ca ai parerea asta despre dragoste ca de fapt asta e problema ta.
Daca ai iubi pe cineva cu toata fiinta ta si el pe tine, casatoria ar veni de la sine.
Si daca tu crezi ca din moment ce ai semnat hartia aia esti sclava lui sau ca o reltie se schimba dupa semnatura te inseli amarnic.
Da dragostea nu tine de aceea hartie, dar cele doua nu se exclud si eu una nu as putea sa imi traiesc viata alaturi de omul iubit altfel decat casatorita si cu atat mai putin nu as face copii.


Nu mai critica pe altele din cauza frustrarii tale.[/quote]


Am ramas impreuna pt ca odata cu aparitia copilului ne-am schimbat si noi. Nu mai trageam unul hais si altul cea. Mie imi placea sa ies cu prietenii,sa merg in cluburi, sa bat lumea in lung si in lat, lui ii placea sa stea acasa linistit cu tabieturile lui. Nu l-am obligat la nimic, pt ca eu singura am luat hotararea sa pastrez sarcina,(pt ca n-as putea in viata mea sa fac un avort), iar el poate sa faca ce vrea, sa se implice sau nu, sa-l recunoasca sau nu.

Nu sunt de acord nici ca partenerul sa impuna un avort. Daca nu vor sa fie tatici, sa aiba grija, odata produs fenomenul consider ca nu mai au nici un cuvant de spus, pt ca nu ei trec printr-o trauma fizica si psihica, nu ei risca sa nu mai poata avea copii niciodata.

Nu consider ca devii sclava lui. Poti fi sclava si fara hartie. Depinde cum il obisnuiesti de cand incepi o relatie. Daca te dai peste cap sa fii gospodina, sa-i indeplinesti toate dorintele fara sa astepti echitate, atnci iti meriti soarta casatorita sau nu.

Eu am zis ca nu vad sensul sa te casatoresti cand stii ca nu va fi pana cand moartea ne va desparti., nu ca se schimba relatia dupa. Am la fel de multe prietene care zic ca dupa, relatia s-a schimbat in bine si la fel de multe care zic ca s-a schimbat in rau.
happycorazon
Postat pe 15 Septembrie 2009 10:02
De la: happycorazon, la data 2009-09-15 10:02:24[

Am ramas impreuna pt ca odata cu aparitia copilului ne-am schimbat si noi. Nu mai trageam unul hais si altul cea. Mie imi placea sa ies cu prietenii,sa merg in cluburi, sa bat lumea in lung si in lat, lui ii placea sa stea acasa linistit cu tabieturile lui. Nu l-am obligat la nimic, pt ca eu singura am luat hotararea sa pastrez sarcina,(pt ca n-as putea in viata mea sa fac un avort), iar el poate sa faca ce vrea, sa se implice sau nu, sa-l recunoasca sau nu.

Nu sunt de acord nici ca partenerul sa impuna un avort. Daca nu vor sa fie tatici, sa aiba grija, odata produs fenomenul consider ca nu mai au nici un cuvant de spus, pt ca nu ei trec printr-o trauma fizica si psihica, nu ei risca sa nu mai poata avea copii niciodata.

Nu consider ca devii sclava lui. Poti fi sclava si fara hartie. Depinde cum il obisnuiesti de cand incepi o relatie. Daca te dai peste cap sa fii gospodina, sa-i indeplinesti toate dorintele fara sa astepti echitate, atnci iti meriti soarta casatorita sau nu.

Eu am zis ca nu vad sensul sa te casatoresti cand stii ca nu va fi pana cand moartea ne va desparti., nu ca se schimba relatia dupa. Am la fel de multe prietene care zic ca dupa, relatia s-a schimbat in bine si la fel de multe care zic ca s-a schimbat in rau.


[/quote]
Ok ca sa nu o mai lugim, pentru mine e clar de ce crezi ceea ce crezi.
Eu cred ca va fi pana cand moartea ne va desparti.Si cred ca cu asta ti-am raspuns.
alina
Postat pe 15 Septembrie 2009 10:33
Vorbesti despre acel Osho care spunea despre Sfanta TReime ca este o adunatura de homosexuali ????? De ce ar fi Osho un etalon de gandire pentru noi ???
FAci parte dintr-o secta sau ceva ...? sau vreo "scoala spirituala " ? ,... numai prin asta se explica faptul ca il citesti pe Osho .
grace001783
Postat pe 15 Septembrie 2009 16:39
eu sunt mireasa pe 4 octombrie anul acesta. am ajuns la casatorie fara sa ne dam seama, a fost ca o evolutie naturala , fireasca a relatiei noastre.Am fost ceruta pe Sena ,in Paris , si habar nu aveam ca o sa se intample asa ceva. Si nunta o sa o facem intr-un cadru intim, intr-un castel vechi , renovat , cu 60 de persoane, cele mai apropiate de noi, ne cununam la catolici-desi suntem ortodocsi -pt ca e mai civilizat acolo si pt mine D-zeu e doar unul, indiferent de biserica.
Si o sa fim imbracati in costum popular la inceputul nuntii , asta asa ca o surpriza pt invitati, dar si pt ca ne plac costumele popular si traditia noastra. Nu facem nunta cu manele sau orchestra si playlist-ul il alegem noi. Nasa e verisoara mea cu care am copilarit . Un prieten a purtat la nunta lui tenisi rosii , efectiv pt ca asa a avut el chef. CINE ZICE CA E O CONVENTIE NUNTA SI UNDE SCRIE CA TREBUIE SA FACI O NUNTA MARE DE DRAGUL CELORLALTI , si cum vor altii ? O faci exact asa cum vrei tu.Daca vrei sa o faci cu 10 oameni cine te opreste ? asta e problema ? sau problema e ca nu te cere si esti doar frustrata si atunci arunci cu noroi in cei care fac nunta ??
grace001783
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:03
De la: grace001783, la data 2009-09-15 17:03:43eu sunt mireasa pe 4 octombrie anul acesta. am ajuns la casatorie fara sa ne dam seama, a fost ca o evolutie naturala , fireasca a relatiei noastre.Am fost ceruta pe Sena ,in Paris , si habar nu aveam ca o sa se intample asa ceva. Si nunta o sa o facem intr-un cadru intim, intr-un castel vechi , renovat , cu 60 de persoane, cele mai apropiate de noi, ne cununam la catolici-desi suntem ortodocsi -pt ca e mai civilizat acolo si pt mine D-zeu e doar unul, indiferent de biserica.
Si o sa fim imbracati in costum popular la inceputul nuntii , asta asa ca o surpriza pt invitati, dar si pt ca ne plac costumele popular si traditia noastra. Nu facem nunta cu manele sau orchestra si playlist-ul il alegem noi. Nasa e verisoara mea cu care am copilarit . Un prieten a purtat la nunta lui tenisi rosii , efectiv pt ca asa a avut el chef. CINE ZICE CA E O CONVENTIE NUNTA SI UNDE SCRIE CA TREBUIE SA FACI O NUNTA MARE DE DRAGUL CELORLALTI , si cum vor altii ? O faci exact asa cum vrei tu.Daca vrei sa o faci cu 10 oameni cine te opreste ? asta e problema ? sau problema e ca nu te cere si esti doar frustrata si atunci arunci cu noroi in cei care fac nunta ??




Te felicit pt modul in care -ti faci nunta. Eu spun ca foarte putini au curaj sa faca nunta asa cum vor, sau sa nu faca deloc, decat sa fie obiligati sa respecte niste tipare.

Eu nu sunt frustrata ca nu ma cere, am fost ceruta de multe ori la viata mea, sunt draguta, am fost model, deci nu se pune pb ca nu m-a vrut nimeni.si am fost si casatorita o data, asta ca sa nu zici ca m-au cerut doar cei pe care nu-i vroiam. Actualul nu m-a cerut niciodata, nici n-avea cum pt ca noi am discutat de la inceput acest aspect si l-am informat ca nu-i de mine. Bine, nu pot sa zic ca a fost f dezamagit din cauza asta si ca sufera ingrozitor.
happycorazon
Postat pe 16 Septembrie 2009 13:13
Alina Manuela, te rog mai intai sa inveti ce inseamna bunul simt si sa fii OM, in adevaratul sens al cuvantului, si apoi sa scrii mesaje si sa-i jignesti pe altii; dupa cum ai vazut, nu era parerea mea personala, era doar un punct de vedere pe care, se pare, cei cu o mentalitate rudimentara nu il pot accepta! Dar ai dreptate, e mai bine sa fii ignorant si cu viziune ingusta ca sa fii perfect adapatat lumii in care traim! Iti doresc o casnicie fericita!
roxi_r84
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:06
Pt Grace001783, nu fac parte din nicio secta, nu stiam ca daca esti deschis si interesat si de altceva in afara de bani, masini, moda si alte non-valori se considera ca faci parte dintr-o anumita secta! Mai face Osho si greseli, dar il gasesc interesant, si il consider un intelept!
roxi_r84
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:14
De la: roxi_r84, la data 2009-09-16 14:06:26Alina Manuela, te rog mai intai sa inveti ce inseamna bunul simt si sa fii OM, in adevaratul sens al cuvantului, si apoi sa scrii mesaje si sa-i jignesti pe altii; dupa cum ai vazut, nu era parerea mea personala, era doar un punct de vedere pe care, se pare, cei cu o mentalitate rudimentara nu il pot accepta! Dar ai dreptate, e mai bine sa fii ignorant si cu viziune ingusta ca sa fii perfect adapatat lumii in care traim! Iti doresc o casnicie fericita!


Nici nu ma asteptam la alt raspuns, dar te inseli; daca nu sunt de acord cu tine nu inseamna ca am gandire rudimentara, inseamna ca sunt realista; gandirea ta cum e daca iei in serios asemenea aberatii?, inteleg ca poate citesti orice ca si eu citesc orice, dar de aici pana la a lua in serios ce spui tu acolo esti pe dinafara si nu e cazu sa te simti jicnita simte-te cum esti
alina
Postat pe 16 Septembrie 2009 16:04
Tycu
Postat pe 16 Septembrie 2009 17:24
Aici nu s-a inteles intrebarea . ; una este ;De ce vreti sa fiti mirese," si alt inteles are despre casatorie.Casatoria este o alegere liberconsimtita,si ea este din dragoste [ aici nu e infidelitate ], interes sau ambele . Important pentru familie ca sa fie ceva frumos, indicat este nunta .Recomandat pentru frumusetea familiei ,curatenia sufleteasca a ei, indiferent de cate ori te casatoresti,este nunta, care e o fala , o mandrie pentru miri . O casatoie fara nunta este un lucru facut pe jumatate .!Alt lucru foarte important , este casatoria cu acte . Concubinajul , inseamna amanti adica cu-r-va--sa-r --i -e !Actul , ca si nunta sunt intr-o familie cele mai frumoase lucruri !!!
Tycu
Postat pe 16 Septembrie 2009 17:34
De la: Ticusor, la data 2009-09-16 17:34:56 Aici nu s-a inteles intrebarea . ; una este ;De ce vreti sa fiti mirese," si alt inteles are despre casatorie.Casatoria este o alegere liberconsimtita,si ea este din dragoste [ aici nu e infidelitate ], interes sau ambele . Important pentru familie ca sa fie ceva frumos, indicat este nunta .Recomandat pentru frumusetea familiei ,curatenia sufleteasca a ei, indiferent de cate ori te casatoresti,este nunta, care e o fala , o mandrie pentru miri . O casatoie fara nunta este un lucru facut pe jumatate .!Alt lucru foarte important , este casatoria cu acte . Concubinajul , inseamna amanti adica cu-r-va--sa-r --i -e !Actul , ca si nunta sunt intr-o familie cele mai frumoase lucruri !!!


1.Mitica tu nu ai inteles unele lucruri - aici nu exista acte, exista doar livret de familie (poate tu stii eu nush ce e ala)
2.doi oameni care isi sarbatoresc dragostea cred ca vor sa o faca "cu voce tare" nu sa se fereasca de parca fac un pacat - dar aici daca spui ca vrei o nunta mare cica e din grandomanie, asa mi s-a spus
Dar eu ma incapatanez sa nu-mi ascund bucuria asa intre 30 de persoane.
3. Nu inteleg din ce spui tu- cum adik a fi mireasa nu are a face cu casatoria; logic ca are ca nu poti fi mireasa fara sa ramai casatorita, decat daca o faci doar pt petrecere si peste o luna divortezi dar nu cred ca cineva in toate mitile ar face asa ceva.
SI in incheiere - citeste tot topicul ca nu cred ca l-ai citit si o sa intelegi tot.
Aici se spune ca e mai bine sa traiesti in concubinaj ca oricum toti barbatii isi parasesc femeile si atunci sa fie mai usor, fara acte, fara inconveniente si cu asemenea conceptii se mai mira ca le parasesc barbatii.
Pai "cu cat te vinzi cu atat te cumpara".
alina
Postat pe 16 Septembrie 2009 18:07
De la: alina_manuela, la data 2009-09-16 18:07:04
De la: Ticusor, la data 2009-09-16 17:34:56 Aici nu s-a inteles intrebarea . ; una este ;De ce vreti sa fiti mirese," si alt inteles are despre casatorie.Casatoria este o alegere liberconsimtita,si ea este din dragoste [ aici nu e infidelitate ], interes sau ambele . Important pentru familie ca sa fie ceva frumos, indicat este nunta .Recomandat pentru frumusetea familiei ,curatenia sufleteasca a ei, indiferent de cate ori te casatoresti,este nunta, care e o fala , o mandrie pentru miri . O casatoie fara nunta este un lucru facut pe jumatate .!Alt lucru foarte important , este casatoria cu acte . Concubinajul , inseamna amanti adica cu-r-va--sa-r --i -e !Actul , ca si nunta sunt intr-o familie cele mai frumoase lucruri !!!


1.Mitica tu nu ai inteles unele lucruri - aici nu exista acte, exista doar livret de familie (poate tu stii eu nush ce e ala)
2.doi oameni care isi sarbatoresc dragostea cred ca vor sa o faca "cu voce tare" nu sa se fereasca de parca fac un pacat - dar aici daca spui ca vrei o nunta mare cica e din grandomanie, asa mi s-a spus
Dar eu ma incapatanez sa nu-mi ascund bucuria asa intre 30 de persoane.
3. Nu inteleg din ce spui tu- cum adik a fi mireasa nu are a face cu casatoria; logic ca are ca nu poti fi mireasa fara sa ramai casatorita, decat daca o faci doar pt petrecere si peste o luna divortezi dar nu cred ca cineva in toate mitile ar face asa ceva.
SI in incheiere - citeste tot topicul ca nu cred ca l-ai citit si o sa intelegi tot.
Aici se spune ca e mai bine sa traiesti in concubinaj ca oricum toti barbatii isi parasesc femeile si atunci sa fie mai usor, fara acte, fara inconveniente si cu asemenea conceptii se mai mira ca le parasesc barbatii.
Pai "cu cat te vinzi cu atat te cumpara".






Am inteles topicul, domnita, livretul este tot act , seamana cu legitimatia ca ai prestat un serviciu in folosul statului [ ex . armata ] si nu vad rostul in casatorie ! la casatorie un singur act este, certificatul.!In legatura cu grandomania , aici depinde de cum vede fiecare pentru el, rostul nuntii ;.unii vad nunta ca pe un interes [ sa castige bani], altii o fac de placere, fala , o amintire pentru ei si copii lor,considera ceva frumos ,exemplu: eu cunosc in Craiova o fosta mireasa de o frumusete superba, o chiama Alina Manuela, pai cand va avea aceasta doamna 80-90 ani , are ce arata copiilor ei , are cu ce se mandri .,alti pentru mandrie, grandomanie adica sa vada "prostii si amaratii"cine sunt ei .Pai normal ca mireasa are legatura cu nunta, ca nu se poate altfel, dar eu m-am referit ca nu sunt de acord cu concubinajul ,mai ales cum se spune aici , adica poti sa pleci de la partener oricand ca n-ai acte . ! asta e ceva oribil si cu--r--va--s-a-re-sc !
Tycu
Postat pe 16 Septembrie 2009 20:36

aici sunt de acord
alina
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:02
De la: alina_manuela, la data 2009-09-17 09:02:58
aici sunt oarecum de acord
alina
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:06
De la: grace001783, la data 2009-09-15 17:03:43eu sunt mireasa pe 4 octombrie anul acesta. am ajuns la casatorie fara sa ne dam seama, a fost ca o evolutie naturala , fireasca a relatiei noastre.Am fost ceruta pe Sena ,in Paris , si habar nu aveam ca o sa se intample asa ceva. Si nunta o sa o facem intr-un cadru intim, intr-un castel vechi , renovat , cu 60 de persoane, cele mai apropiate de noi, ne cununam la catolici-desi suntem ortodocsi -pt ca e mai civilizat acolo si pt mine D-zeu e doar unul, indiferent de biserica.
Si o sa fim imbracati in costum popular la inceputul nuntii , asta asa ca o surpriza pt invitati, dar si pt ca ne plac costumele popular si traditia noastra. Nu facem nunta cu manele sau orchestra si playlist-ul il alegem noi. Nasa e verisoara mea cu care am copilarit . Un prieten a purtat la nunta lui tenisi rosii , efectiv pt ca asa a avut el chef. CINE ZICE CA E O CONVENTIE NUNTA SI UNDE SCRIE CA TREBUIE SA FACI O NUNTA MARE DE DRAGUL CELORLALTI , si cum vor altii ? O faci exact asa cum vrei tu.Daca vrei sa o faci cu 10 oameni cine te opreste ? asta e problema ? sau problema e ca nu te cere si esti doar frustrata si atunci arunci cu noroi in cei care fac nunta ??






Frumos ai gandit si vorbit despre o nunta, din pacate grandomanii nu gandesc asa.
Tycu
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:02
Buna,
Am tot citit prin forumul asta si m-am minunat. Si inca nu mi-a trecut.
Va credeti atat de emancipate si "libere" in gandire, dar uitati cateva aspecte esentiale:
-Traim in era informatiei, a modernismului si a exprimarii libere
-Religia nu mai are aceasi semnificatie ca si acum 100 de ani
-Familia nu mai reprezinta o prioritate in viata ci cariera.
Tragand o concluzie ma intreb de ce va chestionati reciproc?
"De ce vreti sa va maritati" sau " De ce nu vreti sa va maritati?"
Rochie alba sau crem?" Biserica ortodoxa sau catolica? "Doi nasi sau 10?" Mi se pare chestii atat de aberante. Nici macar traditiile nu se mai respecta.
Nunta in sine a devenit un fel de afacere. Unde naibii e fericirea acelei zile unice daca toti se gandesc la meniuri si cocarde si marturii ( care, sincer, habar nu am ce inseamna).
Sunt atat de revoltata pe tot ceea ce se intampla de imi vine sa urlu.
Va certati una pe alta pe acest forum. Sunteti invidioase si rele.
Fiecare are dreptul sa viseze ceea ce vrea.
Eu visez la o nunta fara dar...ceea ce nu cred ca se va intampla vreodata, dar asta mi-ar placea.
Rochie neagra....bravo tie.Unghii false....sa te tina cat vrei tu.Nunta de 400 de persoane...felicitari.
Urari de bine tuturor mireselor care nu tin cont de barfe si rautati, iar celorlalte....va doresc la fel
Casa de piatra si sanatate
CsLaura
Postat pe 20 Octombrie 2009 01:05
dragele mele...daca am invatat ceva pana la varsta de 22 de ani este ca in ziua de azi te poti astepta la aproape orice din partea oricui si cel mai important...sa nu judeci de nimeni...pt ca daca exista undeva Dumnezeu(si eu cred ca exista)toti vom fi judecati intr-un fel sau altul pt faptele noastre nu pt ale vecinilor,prietenilor etc...si mai apoi cu ce ma afecteaza pe mine ca x-ulescu sta in concubinaj si are copii...imi pune painea pe masa?Dumnezeu cand ne-a lasat pe lume ne-a dat si puterea de a alege...liberul albitru...asa cum altii decid ca e ok sa mearga cu 200 la h si sa intre in primul stalp...SAU sa nu mearga....asa si altii hotarasc sa nu se casatoreasca...decizia lor...la cat de aiurea e lumea in ziua de azi eu cred ca cel mai important e sa ti vezi tu de viata ta...de fam ta...sa ai grija de tine si de sufletul tau...cat poti sa ajuti...sa dai sfaturi...oricum fiecare om face cum vrea...asa ca nu va mai stresati...viata e scurta bucurativa de ea
kudika008586
Postat pe 20 Octombrie 2009 12:23
De la: CsLaura, la data 2009-10-20 01:05:05Buna,
Am tot citit prin forumul asta si m-am minunat. Si inca nu mi-a trecut.
Va credeti atat de emancipate si "libere" in gandire, dar uitati cateva aspecte esentiale:
-Traim in era informatiei, a modernismului si a exprimarii libere
-Religia nu mai are aceasi semnificatie ca si acum 100 de ani
-Familia nu mai reprezinta o prioritate in viata ci cariera.
Tragand o concluzie ma intreb de ce va chestionati reciproc?
"De ce vreti sa va maritati" sau " De ce nu vreti sa va maritati?"
Rochie alba sau crem?" Biserica ortodoxa sau catolica? "Doi nasi sau 10?" Mi se pare chestii atat de aberante. Nici macar traditiile nu se mai respecta.
Nunta in sine a devenit un fel de afacere. Unde naibii e fericirea acelei zile unice daca toti se gandesc la meniuri si cocarde si marturii ( care, sincer, habar nu am ce inseamna).
Sunt atat de revoltata pe tot ceea ce se intampla de imi vine sa urlu.
Va certati una pe alta pe acest forum. Sunteti invidioase si rele.
Fiecare are dreptul sa viseze ceea ce vrea.
Eu visez la o nunta fara dar...ceea ce nu cred ca se va intampla vreodata, dar asta mi-ar placea.
Rochie neagra....bravo tie.Unghii false....sa te tina cat vrei tu.Nunta de 400 de persoane...felicitari.
Urari de bine tuturor mireselor care nu tin cont de barfe si rautati, iar celorlalte....va doresc la fel
Casa de piatra si sanatate





Tycu
Postat pe 20 Octombrie 2009 15:26
prea stresata......numai pesimism in tine ...revino-ti viatza e frumoasa si merita traita....vreau sa fiu mireasa ....ca asa simt .pupici fetelor.
claude1
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:32


Dorinta de a fi mireasa poate fi doar o traditie implementata in noi de cand eram fetite si ne jucam cu papusile. Fetitele sunt "invatate" sa fie mamici, mirese, logodnice, sotii, femei elegante si cochete, etc.

Din cate mi-am dat seama, initiatoarea acestui topic nu da doi bani pe ce cred altii si mai ales pe religie si traditiile sociale ortodoxe sau nu. Treaba ei, e alegerea ei. Nu mi se pare ceva grav sau socant. Nici prietenul ei nu e religios. Si ce-i daca? Sunt liberi sa aleaga ce vor pt ei si copiii lor.

Singura problema ar fi ca actul casatoriei este ceva mai puternic si mai indestructibil decat o prietenie. E mai sigur, mai ales daca sunt si copii acolo si din pacate societatea asta judeca oamenii ca voi. Ar putea copiii sa fie jigniti si sa sufere din cauza asta, colegii si vecinii sa nu-i trateze cu destul respect.

Felicitari pentru cei 8 ani impreuna si pt cei doi copii. Este extraordinar!

Si noi, daca aveam de ales, alegeam, dar na' parintii, redele si societatea in sine te cam obliga sa le faci pe toate astea. Si nu-mi pare rau ca a fost frumos, iar nunta ne-am facut-o singuri exact asa cum am vrut-o si a iesit superb si toata lumea s-a distrat. Practic noi am considerat nunta o petrecere de zi de nastere a casniciei noastre, ceva ce toti ceilalti sa respecte si sa se bucure impreuna cu noi.

Imi place sa-l numesc pe iubitul meu, sot si imi place si sa port inelele cu mandrie. Imi place sa mi se spuna doamna si nu ma consider batrana din cauza asta ci respectata ceva mai mult.

Dar probabil ca dorinta ta de a fi mireasa si sotie ti-a fost suprimata in timp de catre iubitul tau care e ateu si nonconformist. Nu stim si nici nu ne intereseaza.

Ai grija de tine. Inca o data FELICITARI!
Iris_grace
Postat pe 21 Martie 2010 01:16
pritenul celei care a deschis discutia e ateist!!! deci nu crede in nimic:))))) oare nu e el cel care nu a vrt sa se casatoreasca tocmai din acest motiv ???? si doamna sa conformat cu timpul??? eu asta cred sincer!!!!!!!!!! ca alt motiv nu vad ca ar avea.si inca ceva, cele care nu mai cred in casatorie dupa 30 de ani e fie ca a avut un mare esec in casnicie fie a fost dezamagita, fie partenerul e ateu! sincer!si credema am exemplu pe mama deci nu sunt in necunostinta de cauza! atat pot spune.
chetegalina
Postat pe 12 Iunie 2010 18:53
Cred ca fiecare are dreptul la alegere, si nimeni nu e in masura sa critice sau acuze decizia unei persoane. Asa cum se face aici.

Si ca sa raspund la subiectul topicului, in calitate de viitoare mireasa, vreau sa fiu mireasa pentru rochia de mireasa, pentru petrecerea frumoasa care va fi, si pentru iubitul meu.

Restul nu mai conteaza.

Va pup si nu uitati sa vizitati site ul meu www.petramakeup.eu pentru machiaje profesionale.
petramakeup
Postat pe 14 Iulie 2010 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
idei pentru aperitiv 6 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:27
Violenta in familie 7 De la: Cassey 12 Octombrie 2009 06:00
Ce fotografi sa NU alegeti la evenimentele importante: nunti, botezuri, cumetrii! 3 De la: kudika_974782 15 Noiembrie 2017 20:56
pareri despre restaurante 1 De la: ralucutzu 16 Mai 2010 19:53
Inchirieri rochii de mireasa EDDY K 1 De la: grace007530 6 Februarie 2010 15:09