Setari Cookie-uri

un SFAT... logodnicul meu ma bate cu toate ca sunt insarcinata

eu as vrea sa iti propun sa te gandesti la ceea ce te face cu adevarat fericita...daca gasesti raspunsul la intrebare, atunci vei putea sa decizi pentru tine...eu pot doar sa iti doresc sa iti gasesti linistea si sa te bucuri de copilas ( care iti poate aduce un zambet, neapartinand de problemele din cuplu)...
raluca_banutza
Postat pe 19 Februarie 2010 23:58
E o vorba din popor care spune ca fiecare om isi merita soarta. Degeaba ai terminat o facultate si degeaba ai niste parinti cu capul pe umeri, care cu siguranta au incercat sa iti ofere o educatie sanatoasa.
Daca tu ai fost in stare sa stai 3 ani cu un barbat care te-a tot batut in timpul asta, daca ai ramas si insarcinata cu el (aparent neplanificat din ce ai scris aici, deci probabil nu folosesti nici o metoda de contraceptie) si daca abia acum, in timpul sarcinii, iti pui problema "daca" sa il parasesti, atunci iarta-ma ca iti spun asta dar nu te duce prea mult capul. Asa cum spunea cineva mai sus, tu esti una din acele femei carora li se pare normal sa fie sclavele barbatilor si orice sfaturi ai primi aici tot cum o sa spuna el o sa faci.
Imi pare rau de copilul tau, care crescand intr-o asemenea familie probabil o sa ajunga un derbedeu, asemeni multora din Romania ale caror mame gandesc la fel ca tine.
Celeste
Postat pe 20 Februarie 2010 09:41
Buna ,am citit si eu ce ai postat aici ,si parca eram eu,sau aproape.Eu cand aveam varsta ta am divortat,tot asa ma batea fara motiv la un animal si un debil nu-i trebuie motiv le gaseste singur cum ar fi(esti prea frumoasa,de ce te imbraci asa ,,ce vrei sa atragi atentia si faze de genul)
Da si eu primeam bataie cu duiumul,plus de asta ma insela cu mine de fata si tot eu eram aia proasta ma mintea pe fata ca nu e adevarat,si ca sa fie paharul plin mai era si un betiv
Il amenintam cu divortul in fiecare zi ,si in fiecare zi,se jura ca ii pare rau ca ma batut ca el ma iubeste si asa isi manifesta dragostea fata de mine,si plangea de ziceai ca a murit el ca pe altcineva nu iubea.Simteam cum mi se termina viata ,simteam ca mor ca nu mai am zile,e greu sa descriu ceea ce simteam,pana intr-o zi cand mi-am luat inima in dinti ,am bagat actele de divort fara sa stie,si i-am facut un mare cadou de craciun ,i-am pus citatia sub brad ,si am zis gata eu vreau sa traiesc ,iubesc viata mai mult decat pe tine(si va spun l-am iubit mai mult decat m-am iubit pe mine).Si normal ca a zis ca el nu ma credea in stare de asa ceva ,ca ce ca trebuia sa astept sa bage el divortul,ma amenintat ca ma omoara si multe altele ,si cum el nuu prea are scoala,si nici pe ceea a vietii i-am spus ca daca nu e deacord cu divortul il bag in puscarie,si ca am facut o procura la politie si daca patesc eu ceva va infunda puscaria Si nu a avut incotro
Dupa ce sa terminat totul parca am reinviat ,parca toata lumea era a mea ,m-am renescut din nou,si am si gasit pe cineva care ma iubeste si ma respecta si nu imi e frica sa stau cu el in casa,si cu mainile lui ma mangaie nu ma bate.
Am fost intrebata de multe ori daca aveam un copil ca totusi aam stata impreuna 5 ani ce faceam ,am zis ca cu copil cu tot divortam pt ca copilul meu nu va vedea ca tati o bate pe mami,nu asa exemplu trebe sa de-a parintii copilului,copilul meu nu va traii in situatia aia.
Asa ca sfatul meu pleaca ,dute,te inteleg cca il iubesti ,dar iubirea nu iti vindeca ranile si mai gandeste-te daca din cauza batailor vei naste un copil cu probleme ,el va pleca dar tu te vei chinuii cu el si plus de asta mai sunt si parintii tai
Gandeste-te in primul rand la copilul ala nevinovat .....
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 20 Februarie 2010 12:25
scuze ca iti spun dar trebuia sa te desparti de el de prima data cand a dat in tine. e un nesimtit care profita de tine. un barbat care tine la femeia de langa el nu o loveste si cu atat mai putin daca si asteapta un copil de la el
diaramo
Postat pe 20 Februarie 2010 13:07
mai bine iti cresti singura copilu si te va ajuta bunul Dumnezeu si vei gasi o persoana care sa te iubeasca si pe tine si pe copil si sa iti refaci viata .
nu merita sa mergi mai departe sa faci un pas inportant
sa te mariti cu el pt ca vei avea parte doar de bataie
asa sa te gandesti ca bebele simte starea ta si acum si poti sa nasti sa aiba ceva malformatie din cauza ca te bate.
nu esti nici prima nici ultima care isi creste copilu singura
si vei primi pensie alimentara pt bebe
si il vei creste in armonie nu cu scandal si bataie sa creasca cu frica ca fine taicaso acasa si face scandal
esti tanara si vei gasi o persoana care sa te iubeasca si sa te respecte pt ce esti si sa iti iubeasca copilu
nu mai da nici o sansa nu merita un animal de genu
nu te gandi la timpul petrecut cu el
lol si eu am avut un porc de genu din clasa 1 am fost colega de banca pana in clasa a 8 si apoi am fost prieteni iubitei lol inca 7 ani si ce folos era un cretin.
a fost greu pana am luat decizia dar m-am gandit la orgoliul meu si la mandria mea si am pus punct
acum sunt casatorita cu un barbat minunat de vis care nu ma jigneste nu striga ma iubeste si ma respecta suntem de 4 ani inpreuna dar casatoriti de anu trecut din septembrie si stie povestea mea si cum am suferit cu animalu respectiv
sotul meu a stiut cum sa imi castige increderea
nu m-am gandit ca voi ajunge sa gasesc pe cineva asa
dar nu am pierdut increderea in Dumnezeu
si acum sunt fericita
traiesc un basm va spun sincer
dar zi de zi dimneata el gaseste biletel pe masa scris de mine si uneori ii pun ceva dulce si el imi scrie inapoi biletel si eu il citesc cand ma trezesc si cand vine de la servici imi aduce o floare ori ceva
eu pt el sunt si sotie si fetita si prietena totul
inportant samenti relatia sa ii dai incredere sa vina sa vb cu tine cand are ceva problema sau sa iti ceara un sfat

sa poata sa gaseasca tot la tine sa nu caute ce tu nu ii dai in alte pesroane
deci in final eu iti sugerez sa pui o piatra gigantica peste trecut si sa incepi o noua viata sa traiesti pt tine si bebe si sa nu te intorci in trecut
daca prietenu tau vrea sa il recunoasca pe bebe bine daca nu ii ok si cu numele tau
si sa il viziteze cand vrea el dar tu nu ceda la plansul lui nu il ierta
nu te lasa dusa de nas ca iti cere iertare in genunchi si ca iti aduce flori nu
pt ca ce a facut pana acum o va face si mai mult dupa nunta
fi fata desteapta
si cu orgoliu si mandria ta
si daca vrei sa vorbesti cu cineva ma poti contacta pe messs sau pe meil
id de messs ii rricarda2003
si meilu ii rricarda2003@yahoo.com
te sprijin si te ajut sa treci peste curaj pa
rricarda2003
Postat pe 20 Februarie 2010 16:28
De la: an_ny_ta, la data 2010-02-16 08:32:38buna,
am 22 ani, am terminat facultatea, muncesc si am un prieten de 3 ani, in acesti 3 ani sau intamplat multe, si bune si rele(printre cele rele vreau sa amintesc si faptul k ma batea, odata ma batut pana am ajuns la urgentza, cand am ajuns la urgentza eram insarcinata intr`o luna). cand am aflat vestea cea mare l`am iertat, ptr tot si am decis sa mergem mai departe, cu sperantza de a ne schimba aman2 in bine. Acum sunt in 2 luni jumate si a venit la ai meis a ma ceara.... parintzii la inceput erau sceptici deoarece stiu ce fel de pers e, ei fiind cei care m`au luat de la urgentza cand ma batut, dra intr`un final l`ua acceptat. Parintzii lui cu toate k le`am zis ce sa intamplat, ei spun k nu`i adevarat k mint... cu toate k am acte si de la medicina legala si de la urgentza.... dupa cateva zile dupa ce ma cerut de la parintzi a dat iar in mine... va rog sa ma ajutatzi cu un sfat.... el zice k pe bebe il doreste enorm dar cu toate astea tzipa la mine... ma bate cu toate k stie k sunt insarcinata... ma putetzi ajuta.... voi ce atzi face in situatzia mea?? vreau sa mentzionez k nu m`am gandit nici o clipa sa renuntz la bebe



Draga mea la bebe nu trebuie sa renunti pentru ca el nu e vinovat cu nimic,dar la barbatul de langa tine trebuie sa renunti ori ce ar fi.
Crezi ca o sa se scimbe vreodata daca te bate acum cand esti insarcinata? Daca crezi asta imi pare rau ca te dezamagesc dar nu e asa, odata ce a dat in tine se va repeta toata viata aceeasi poveste si pe langa tine va suferi si acel copil pe care il astepti ,daca doamne feri nu pateste ceva de la atata bataie.
Pentru binele tau si al copilului pleaca de langa el si o sa vezi ca o sa iti fie mai bine,mai ales daca te sprijina parintii.

Si nu crede in vorbele lui ....ca se schimba...ca nu te mai loveste..asta nu o sa se schimbe niciodata,si daca i-ar pasa de copilul acela nu ar mai da in tine
gety_grace
Postat pe 20 Februarie 2010 20:55
cel mai bine e sa il lasi.Iti va fi greu un timp dar poti depasi mai usor momentul mai ales daca ai sprijinul parintilor si al prietenilor,iti poti creste linistita bebelusul pana cunosti pe cineva mai bun.Iti spun din experienta multor fete k nu vei reusi sa il schimbi oricat ai incerca si odata cu incercarile tale de a-l schimba timpul va trece,vei suferi la fel din cauza batailor sau mai rau si iti va fi mai greu sa cunosti pe altcineva pt k o sa ai impresia k toti sunt la fel k el.SUCCES SI MULT CURAJ!!!
andrab_grace
Postat pe 21 Februarie 2010 15:57
In momentul in care un barbat incepe sa loveasca o femeie o va face ori de cate ori considera el ca are motiv! Scuzele de dupa sunt praf in ochi. Renunta la el! Acorda-ti sansa de a avea o viata fericita impreuna cu copilul tau.
otiliabeauty
Postat pe 21 Februarie 2010 16:25
un barbat care da in tine nu e barbat. gandeste-te ca dupa ce veti trai impreuna nimic nu va mai fi la fel. va ajunge mai rau... nu renunta la bebe, dar renunta la omul care iti face rau. pentru linistea ta si a copilului...
xteena
Postat pe 22 Februarie 2010 10:03
Pai si mai sunteti impreuna?
Fetito, te ve bate toata viata ta daca veti ramane impreuna...
Sunt barbati destui in lumea asta care nu ar face asa ceva,iar un copil nu va fi un obstacol ci din contra ar fi trebuit sa lupti pt el si pt fericirea lui...
Tine cont de faptul ca daca acum ignori aceste lucruri care sunt ft importante,pai vei suferii toata viata ta si tu si copilul tau pt ca va da si in el,asta este inevitabil...
Apropo...si de ce vrea sa va casatoriti togmai acum cand stie ca ve-ti avea un copil???...nu cumva vrea doar sa-l treci pe numele lui???...sa-l treci ca tata ,si apoi sa ti-l ia???
Vei ramane singura dupa o vreme,crede-ma...
Aliynutza
Postat pe 23 Februarie 2010 11:32
of...ce ma deranjeaza temele deschise, lasat un post si apoi nk din partea acelei persoane. Lasa un mare semn de intrebare lucurl asta.
Sfatul meu e pentru toate persoanele care trec prin asa ceva. Daca bunica mea a fost in stare la 50 de ani sa dea divortul de bunicul meu, cu care a partit 30 de anid e casnicie, o familie, o casa si tot e implica...tu de ce nu ai putea?
Salvezi copilul daca il parasesti...pentru ca nu de multe ori aceasta violenta se indreapta si asupra copilului...si cred ca o sa regreti mai mult lucrul asta.

http://versu.ro/agny-2359.html
agny
Postat pe 23 Februarie 2010 21:32
Felicitari pentru bebe, sa-ti creasca sanatos.
Nu vreau sa fiu pesimista, dar daca va continua sa te loveasca atata vreme cat esti insarcinata, exista o posibilitate foarte mare ca sa pierzi copilul. Ceea ce e mai bine sa faci, atat pentru binele tau, cat si pentru binele copilului, este sa il lasi balta pe logodnicul tau. Nu se merita sa iti strici viata si sanatatea pentru un om violent. Daca te-ar iubi intr-adevar n-am mai da in tine. Crede-ma ca daca a dat in tine pana acuma, nu se va opri in viitor, si este posibil ca atunci cand veti fi trei, sa inceapa sa dea si in copil. El trebuie intai sa isi revizuiasca atitudinea fata de tine, daca itr-adevar vrea acest copil, si sa isi rezolve problemele interioare care il fac sa te bata (nu cred ca esti genul de persoana care cauta bataia cu lumanarea). Daca pana se naste copilul nu inceteaza, atunci continua-ti viata fara el, stiu, va fi greu la inceput, pentruca il iubesti, dar parintii iti vor fi aproape, si iti vei gasi, la un moment dat, un om care sa te iubeasca asa cum esti, si sa iti iubeasca copilul. Daca parintii lui nu te cred deloc, atunci crede-ma, nu se merita sa mai continui. Eu sper ca vei lua decizia buna pentru tine si copilul tau. O sa vezi ca atunci cand vei lua decizia buna, te vei simti mai bine din punctul de vedere al respectului de sine, si vei fi mai fericita. Mai bine mama singura, decat o viata intreaga langa un bataus.
capsunica_satmareanca
Postat pe 3 Martie 2010 12:40
Buna, as vrea un sfat din partea dumneavoastra.
Sunt impreuna cu un baiat de 8 luni, nu suntem casatoriti dar locuim impreuna , chear daca suntem putin timp impreuna ne iubim foarte tare, si neam decis ca vrem sa facem si un copilas .
De o luna am aflat ca sunt insarcinata, si am decis sa ne casatorim in curind.
Dar problema este ca el e foarte nervos,cu vrio 5 luni in urma neam certat si mia dat o palma ,dar parca nu asa tare ma afectat chestia asta , dupa citeva saptamini sa repetat, am zis cai doar o palma si nui nimic grav.
Dupa inca ceva timp sa mai repetat dar nu era doar o palma, ma lovit tare, si iam spus ca il las ,dar sia cerut iertate etc , si mia promis ca nu se mai intimpla.
Siii..sigur ca sa mai intimplat , ieri am avut o cearta foarte mare,a aflat niste chestii din trecutul meu care el nu le cunostea si a inceput sa ma insulte si sami vorbeasca urit toata ziua , dupa care nu am mai putut suporta si recunosc ca lam provocat foarte foarte tare, ii spuneam ca vreau sa ne despartim si el nu vroia sa ma lase , si iam spus ok, atunci tu o sa ma lasi pe mine , si iam scris fostului meu , iam scris salut ce faci, sa enervat si mia dat o palma, eu mam inervat mai tare si iam spus ca o sa ma duc la fostul meu si o sa ma culc cu el.
Dupa care mia dat pumni in fata , am ramas cu vinatai.
Dupa care neam linistit si am decis sa ne impacam ca vrem amindoi copilul acesta si chear ne iubim la nebunie,avem o relatie foarte frumoasa si el e un barbat bravo, are grija de mine si sunt foarte fericita cu el atunci cind nu e violent.
Astazi am venit in ospetie la niste prieteni dealui, si i sa parut ca ma uitam la un baiat in ochi si mia vorbit urit , iam spus calm ca nu are dreptate, el continua sami spuie ca eu ma uitam la el.
Mam enervat si iam spus ca plec de la el, ca daca crede ca eu ma uit la alti barbati in timp ce am decis sa fac un copil cu el atunci el e nebun si eu nu vreau sa fiu cu el.
Dupa care ma apucat de par si ma dat cu capul la podea jos si ma tinea asa si ma intreba.... ce o sa faci? Deci nu ma batut dar iarasi a fost violent.
NU STIU CE SA FAC 😓😢 nu pot accepta sa se comporte asa cu mine,
Sal cred ca o sa schimbe? Nu prea cred ca o sa se schimbe, dar mii foarte greu sa iau o decizie pentruca daca exclud violenta care se intimpla 1 data in 2 luni atunci sunt cea mai fericita femeie, chear ma face fericita sil iubesc foarte tare si el la fel..
Ce ma puteti sfatui?
kudika_1019855
Postat pe 30 Octombrie 2016 03:52
De la: kudika_1019855, la data 2016-10-30 03:52:09Buna, as vrea un sfat din partea dumneavoastra.
Sunt impreuna cu un baiat de 8 luni, nu suntem casatoriti dar locuim impreuna , chear daca suntem putin timp impreuna ne iubim foarte tare, si neam decis ca vrem sa facem si un copilas ...................................................................................

NU, nu se va schimba, dimpotriva, atat timp cat i-ai permis sa te loveasca, o va face in continuare!Ce sfat doresti, nu iti este clar ca trebuie sa iesi din relatia asta ? Cum ai putut sa ai incredere intr-un barbat, de-abia dupa opt luni de relatie, si, in plus de asta, sa accepti sa ramai insarcinata ? Nu te inteleg, ai facut cea mai mare tampenie, pe care o poate face o femeie ! Cu ce este de vina acel copilas inca nenascut, cu ce a gresit, cand o noua viata ar trebui sa se nasca ca urmare a iubirii dintre doi oameni, iubire, care nu are nimic de-a face cu violenta domestica? Acel copilas se va naste intr-o lume, ce ii va fi ostila, datorita parintilor lui !IESI DIN MIZERIA ASTA, asuma-ti sarcina si croieste-ti alt drum, trebuie sa intelegi, violenta iubitului tau nu este ceva ocazional sau temporar, o va face tot timpul !
kudika_15804
Postat pe 31 Octombrie 2016 07:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Test de fidelitate inainte de nunta? 52 De la: amalia79_healthy 21 Noiembrie 2012 13:41
Tinute de zi, rochii de seara, rochii de mireasa la comanda si de inchiriat 1 De la: kudika_6992 9 Mai 2012 17:51
Schita pentru rochia de mireasa 20 De la: LittleMissLory 14 Februarie 2015 21:33
doua nunti 5 De la: cj25har 4 Iunie 2010 13:03
este o idee buna? 14 De la: avatarstuff 11 Martie 2010 09:10