Setari Cookie-uri

Dupa nunta ne merge foarte rau

suntem crestini si ne preocupa doar sanatatea si norocul in viata,totusi doar atata cautam?apreciez foarte mult pe cea care a pus subiectul in discutie pt k ea a subliniat faptul k ei se inteleg bine si problemele ii apropie mai mult.totusi traim intr-o lume pacatoasa,nu in rai,asa ca putem sa ne asteptam la incercari cat incape pt k in toti poate lovi diavolul.luati exemplul lui iov.a fost neprihanit in fata lui Dumnezeu si totusi 10 copii i-au murit,bogatia a pierdut-o toata,sanatatea la fel si nevasta lui il indemna sa blesteme pe Dumnezeu.ce am vrut sa spun cu asta,ca si crestini trebuie sa iubim pe Dumnezeu in orice conditii,nu doar cand dam de necaz.dc ai probleme nu inseamna ca Dumnezeu te-a parasit sau ca cineva te-a blestemat.in concluzie,cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si toate celelalte le veti primi pe deasupra.
grace000358
Postat pe 8 Mai 2010 16:21
in primul rand vreau sa-ti spun ca preotii (taina preotiei) tot de dumnezeu sunt lasati pt a intermedia convorbirea dintre noi si dumnezeu atunci cand il rugam pt iertarea pacatelor (taina spovedanie) si tot dumnezeu a lasat si a ne impartasi cu sfintele taine tot prin intermediul preotului (asta numai daca meritam). de aceea sfintii, mucenicii si mucenitele mijlocesc pt noi, in fata lui dumnezeu rugaciunile noastre pt ca noi, oamenii de rand, suntem prea pacatosi pt a avea "tupeul" sa-i cerem Creatorului ceva.
oanaiullliana
Postat pe 8 Mai 2010 17:58
De la: grace000358, la data 2010-05-08 15:50:23e adevarat k nu toti inteleg biblia,dar cati dintre ei au citit-o pe toata cu post si rugaciune sincera? e usor sa dai sfaturi de ritualuri pe care nu stiu sigur dc le intelegeti.am citit biblia,merg si la biserica saptamanal(nu stiu de unde reiese k nu m-as duce)si sunt de acord cu spovedania,dar in fata lui Dumezeu nu a preotului.eu asa am gasit scris in biblie si asa fac.dc voi gasiti altfel scris in biblie,spune-ti-mi unde ati gasit si fac cum e scris. apropo de donatii,sa dai bani la manastiri alea nu sunt donatii?sau cum le spui?


Eu nu am intalnit pana acum vreun preot care sa imi ceara bani pentru a imi face o slujba, ca ii dau eu asta este altceva. El este preot, asta este "meseria" lui. Trebuie sa traiasca si el din ceva. Eu am unchi preot si stiu cum e. Si ma refeream in general la faza cu " esti credincioasa daca citesti biblia si nu calci prin biserica..", nu la tine. Multi au citit biblia in post si rugaciune, dar nu tuturor le deschide Dumnezeu inima si ochii ca sa inteleaga ce scrie acolo.
Eu nu am vazut preot sa iti zica " citeste biblia..." preotul iti zice " roaga-te, asa cum stii tu, roaga-te cu sufletul. ". Acatistele si rugaciunile pentru asta sunt. Atunci oare de ce s-au mai scris daca exista biblia? Este bine ca si alte persoane sa se roage pt o anumita persoana.
Iar atunci cand ai necazuri asta nu inseamna asa cum ai zis si tu ca Dumnezeu te-a parasit. Dumnezeu te mai pune si la incercare si te mai loveste din cand in cand daca te-ai indepartat de El.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 8 Mai 2010 21:05
De la: Al3xandra, la data 2010-05-08 21:05:23
De la: grace000358, la data 2010-05-08 15:50:23e adevarat k nu toti inteleg biblia,dar cati dintre ei au citit-o pe toata cu post si rugaciune sincera? e usor sa dai sfaturi de ritualuri pe care nu stiu sigur dc le intelegeti.am citit biblia,merg si la biserica saptamanal(nu stiu de unde reiese k nu m-as duce)si sunt de acord cu spovedania,dar in fata lui Dumezeu nu a preotului.eu asa am gasit scris in biblie si asa fac.dc voi gasiti altfel scris in biblie,spune-ti-mi unde ati gasit si fac cum e scris. apropo de donatii,sa dai bani la manastiri alea nu sunt donatii?sau cum le spui?


Eu nu am intalnit pana acum vreun preot care sa imi ceara bani pentru a imi face o slujba, ca ii dau eu asta este altceva. El este preot, asta este "meseria" lui. Trebuie sa traiasca si el din ceva. Eu am unchi preot si stiu cum e. Si ma refeream in general la faza cu " esti credincioasa daca citesti biblia si nu calci prin biserica..", nu la tine. Multi au citit biblia in post si rugaciune, dar nu tuturor le deschide Dumnezeu inima si ochii ca sa inteleaga ce scrie acolo.
Eu nu am vazut preot sa iti zica " citeste biblia..." preotul iti zice " roaga-te, asa cum stii tu, roaga-te cu sufletul. ". Acatistele si rugaciunile pentru asta sunt. Atunci oare de ce s-au mai scris daca exista biblia? Este bine ca si alte persoane sa se roage pt o anumita persoana.
Iar atunci cand ai necazuri asta nu inseamna asa cum ai zis si tu ca Dumnezeu te-a parasit. Dumnezeu te mai pune si la incercare si te mai loveste din cand in cand daca te-ai indepartat de El.


NU AI VAZUT TU PREOTI CARE SA CEARA BANI! EU AM VAZUT, SI NU UNUL!!!

cel mai frapant lucru mi s-a parut cand am fost la MANASTIREA CERNICA. dupa slujba, eram in curtea bisericii si imi asteptam parintii impreuna cu viit sot. stand noi asa in parcare, langa masina pe care tocmai ne-o cumparaseram am auzit pe cineva vorbind langa noi cum ca ar veni preotul acolo in parcare sa "sfinteasca" masinile. cand am auzit, noi chiar ne-am bucurat tinand cont ca masina noastra era nou cumparata si acest lucru ne prindea bine. in cele din urma a aparut si preotul insotit de dascal, care intr-adevar a tinut o slujba ptr toate masinile din parcare ci nu ptr fiecare in parte ( din cate imi amintesc) le-a stropit cu niste apa cu busuioc dintr-o galeata si ne-a cerut de la OBRAZ FIECARUIA 30 RON ( 300 MII LEI VECHI PE VREMEA ACEEA) plimbandu-se de la o masina la alta cu mana intinsa. cum asta n-ar fi fost tot, ne-a lasat masca cand ne-a spus "DATI SI PTR BAIATU' (DASCAL) 20 LEI ( 200 MII LEI VECHI).

am o sg intrebare: DE CAND SERVICIILE RELIGIOASE SE PLATESC?????

hai, am inteles, platin nunti, botezuri, inmormantari, mergi la spovedanie si impartasanie si dai bani dar pana si cand vine cu Botezul, Craciunul sau la asa ceva trebuie sa dai bani?

e strigator la cer

cred ca preotul acela a strans in aceea zi in parcare milioane, numai noi am numarat peste 6,7 masini in tura noastra. cu siguranta a venit si mai tarziu sau poate ca venise si mai devreme. e posibil? sa vii si sa citesti 5 min si sa ceri bani de la obraz????
iulik_flore
Postat pe 8 Mai 2010 23:46
oanaiulliana,cu tot respectul vreau sa te intreb ceva pt k vad k te preocupa si lucrurile spirituale.cum poate traditia din care imi vorbesti tu sa fie mai importanta decat Biblia,tinand cont de urmatoarele considerente:Biblia este una dintre cele mai vechi carti si toti crestinii se raporteaza la ea ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu,cartile Bibliei sunt scrise de sfintii profeti si sfintii apostoli care au primit direct de la Dumnezeu acest har.pe de alta parte,sfanta traditie apare dupa anul 200 d.hr si se cristalizeaza in anul 400-500 d.hr prin formarea bisericii catolice de rasarit si apus.abia de atunci putem vb despre sf traditie(a se vedea istoria religiilor).ca fapt divers,sfintii parinti recunosc strecurarea in sfanta traditie a unor sarbatori de origine pagana,crestinate mai tarziu,dar care raman in traditia noastra tot pagane,cum ar fi pre exemplu Craciunul.acum,tinand cont de toate astea in biblie nu am gasit nicaieri scris de preoti care sa mijloceasca pentru noi dupa moartea Domnului Isus Hristos.El zice urmatoarele:Eu sunt calea,adevarul si viata.nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.de ce am folosi noi alti intermediari?sau crezi ca vreun om ar putea vreodata sa aiba "tupeul"de a veni in fata lui Dumnezeu prin faptele lui de sfintenie?taina preotiei si mielul care trebuia adus jertfa s-au incheiat la cruce prin jerfa lui Isus Hristos si de atunci continua in cer prin Isus Hristos ca si mijlocitor in fata Tatalui.in concluzie,in Biblie nu ai sa gasesti scris depre sfinti sau mucenite care sa mijloceasca pt oameni,in afara de Domnul Isus.dc nu iti cer prea mult te-as ruga sa citesti biblia si doar apoi sfanta traditie pt k s-ar putea sa se contrazica...
grace000358
Postat pe 9 Mai 2010 02:56
al3xandra,n-ai vazut preot care sa spuna citeste biblia pt ca nici ei nu o prea cunosc.la teologie se studiaza cel mai mult sfanta traditie si slujbele,iar biblia destul de putin,cand ar trebui de fapt sa fie invers.din pacate in biserica se mai tine si de sloganul:crede si NU cerceta.acum eu te intreb:poti sa crezi in ceva ce nu ai cercetat tu doar pt k cineva iti spune asa?mai ales cand ai in biblioteca ta Biblia pe care nu o deschide nimeni,dar din care toti vorbesc ca si cand ar fi citit-o...
grace000358
Postat pe 9 Mai 2010 03:07
De la: grace000358, la data 2010-05-09 03:07:15al3xandra,n-ai vazut preot care sa spuna citeste biblia pt ca nici ei nu o prea cunosc.la teologie se studiaza cel mai mult sfanta traditie si slujbele,iar biblia destul de putin,cand ar trebui de fapt sa fie invers.din pacate in biserica se mai tine si de sloganul:crede si NU cerceta.acum eu te intreb:poti sa crezi in ceva ce nu ai cercetat tu doar pt k cineva iti spune asa?mai ales cand ai in biblioteca ta Biblia pe care nu o deschide nimeni,dar din care toti vorbesc ca si cand ar fi citit-o...


Te contrazic, la teologie se invata si din biblie. In caz ca nu stiai sunt profesori de Noul Testament si profesori de Vechiul Testament.
angel_ou_demon_grace
Postat pe 9 Mai 2010 10:26
Hey fetelor iar o luati pe aratura. Fata asta v-a cerut sfaturi nu convorbiri pe forum. Mai bine va cereti id-urile de mess si va bagati la o conferita toate :)
Si ca sa fac asa o paranteza daca va dati asa citite in religie ce cautati pe internet? Nu stiti ca internetul si calculatorul sunt unealta diavolului?
bianca_petrescu
Postat pe 9 Mai 2010 10:33
este un subiect de viata si atunci are de a face in primul rand cu religia.pt misto-uri este mess si alte tipuri de forum-uri.internetul este o forma de comunicare,la fel ca si telefonul sau scrisoarea.daca te deranjeaza lucrurile serioase,nu le baga in seama.vorbesti de sfaturi dar din ce vrei sa le dam? din bancuri cu bula?
grace000358
Postat pe 9 Mai 2010 23:09
De la: grace000358, la data 2010-05-09 23:09:10este un subiect de viata si atunci are de a face in primul rand cu religia.pt misto-uri este mess si alte tipuri de forum-uri.internetul este o forma de comunicare,la fel ca si telefonul sau scrisoarea.daca te deranjeaza lucrurile serioase,nu le baga in seama.vorbesti de sfaturi dar din ce vrei sa le dam? din bancuri cu bula?


Nu am zis sa nu vorbiti de religie ci doar sa nu va mai contraziceti ca ba eu am dreptate , ba mariuca, ba marinica.Dar vad ca te ataci singura. Fata v-a cerut un sfat nu sa va bateti cu pumnii in piept care a citit biblia cu post si rugacine sau care nu.
bianca_petrescu
Postat pe 9 Mai 2010 23:15
nu tu erai mai sus cea care scriai de acatiste si alte sfaturi legate de ritualuri religioase?ori ai memorie scurta ori ai nevoie de un dex ca sa te intelegi pe tine.tu de ce sfatuiesti spiritual prin "unealta deavolului",internetul? te cam contrazici ...
grace000358
Postat pe 9 Mai 2010 23:20
De la: grace000358, la data 2010-05-09 23:20:27nu tu erai mai sus cea care scriai de acatiste si alte sfaturi legate de ritualuri religioase?ori ai memorie scurta ori ai nevoie de un dex ca sa te intelegi pe tine.tu de ce sfatuiesti spiritual prin "unealta deavolului",internetul? te cam contrazici ...


Eu am dat un sfat cu acatiste nu m-am batut cu pumnul in piept ca am citit biblia in post si rugaciune.
Eu sfatuiesc prin unealta diavolului ca nu m-am dat asa credincioasa ca tine. Nu e bine sa te dai mare cu cat post ai tinut sau de cate ori ai citit biblia.
bianca_petrescu
Postat pe 9 Mai 2010 23:49
sa-ti spun o pilda. o multime de oameni duceau in spate, pe un munte, fiecare crucea sa. la un moment dat unul dintre ei a inceput sa se roage lui dumnezeu sa-l lase sa mai ciopleasca din cruce ca era prea mare si grea. dumnezeu s-a induplecat si l-a lasat sa ciopleasca. acum amul nostru mergea alaturi de ceilalti razand. dupa o vreme de mers i se paru omului nostru ca si aceasta cruce se ingreunase si-i cere lui dumnezeu sa-l mai lase sa mai ciopleasca putin din cruce. si dumnezeu se indupleca de el si-l lasa sa-si faca crucea dupa bunul plac, adica foarte mica. omul , cu crucea foarte mica mergea vesel, ceilalti ducand la fel ca la inceput, povara unei cruci foarte mare si grea. la un moment dat ajung toti oamenii la o prapastie mare. toti oamenii si-au pus de-a lungul acestei prapastii crucea lor si au trecut pe ea ca pe un pod. omul nostru avea crucea prea mica ca sa ajunga pe malul celalalt al prapastiei, asa ca a ramas singur, pe loc. morala. dumnezeu ne da atat cat putem duce, trebuie sa fim puternici si sa avem incredere in el. nu trebuie sa ne plangem iar incercarile la care ne ssupune nu sunt altceva decat intarirea noastra. roaga-te la biserica, plateste acatiste pentru binele vrajmasilor. numai bine
mihaelapostolache
Postat pe 10 Mai 2010 09:26
De la: grace000358, la data 2010-05-09 23:20:27nu tu erai mai sus cea care scriai de acatiste si alte sfaturi legate de ritualuri religioase?ori ai memorie scurta ori ai nevoie de un dex ca sa te intelegi pe tine.tu de ce sfatuiesti spiritual prin "unealta deavolului",internetul? te cam contrazici ...

Eu am o intrebare, tu cum te rogi? Din Biblie? Cand ajungi la biserica si vrei sa te rogi cum faci? incepi si zici:" din epistola catre corinteni a sf apostol pavel citire. Si incepi sa zici din Biblie.
grace007819 roaga-te, da-i acatiste, roaga-te chiar si pentru dusmanii tai sa le dea Dumnezeu sanatate,luminarea mintii. Du-te la biserica sa-ti citeasca preotii.Asa cum a zis si Mihaela, Dumnezeu ne da atat cat putem duce, dar unii sunt mai slabi de inger si nu rezista, fiti alaturi unul de celalat ca o sa iasa soarele si pe strada ta.
grace008761
Postat pe 10 Mai 2010 09:55
eu cred k nu intelegi in primul rand definitia cuvantului rugaciune.cand ai nevoie de un lucru de la cineva,cauti carti care scriu despre el si ii dai citate de acolo?
si da,te poti ruga si din Biblie,dc mai tii minte rugaciunea Tatal nostru,aia e din Biblie nu din alta carte.e data drept exemplu,nu exercitiu de citire.eu nu inteleg ce-i cu iritarea asta legat de Biblie.dc vorbeste cineva din Camil Petrescu sau Eminescu sau iti da citate din Shakespeare ala e destept si aplaudat,dar dc vine cineva si iti spune din Biblie,intr-o tara crestina,e ciudat.nu mai traiti viata din spusele altora.degeaba stii sa citesti dc n-ai citit niciodata Biblia.
grace000358
Postat pe 11 Mai 2010 00:15
nu am vb nici despre cat post am tinut,nici n-am specificat de cate ori am citit Biblia.eu i-am dat un sfat din ceea ce am citit,chiar dc se contrazice cu ce stiti voi.cand studiezi anumite probleme,nu te rezumi la un sfat de 3 randuri din ce ai auzit de la altii.
grace000358
Postat pe 11 Mai 2010 00:26
Trebuie sa mergi la preoti si sa le urmezi sfatul.Faceti aghiazma in casa in fiecare luna, mergeti la manastiri si platiti macar la 9, si postiti.Cu rugaciuni ,post si milostenie ve-ti reusi.sa nu va pierdeti speranta .Si eu am patit ceva asemanator dar am mers prin preoti si biserici ani de zile si inca mai merg de vreo 8 ani si trebuie sa recunosc ca acum imi merge totul bine.Tot ce a fost rau a trecut.Nadejde in D_zeu si sa nu uitati de el ca nici el nu ma uita de voi,dar nicioadata sa nu uitati credinta ca daca D_zeu va va ajuta sa va mearga mai bine si dupa aceea uitati de el o sa va fie si mai rau.Cu credinta trebuie sa recunosc ca am reusit lucruri pe care nu le-am gandit niciodata.Nu va pierdeti speranta si totul va fi bine.
grace000028
Postat pe 11 Mai 2010 08:31
De la: grace000358, la data 2010-05-11 00:26:49nu am vb nici despre cat post am tinut,nici n-am specificat de cate ori am citit Biblia.eu i-am dat un sfat din ceea ce am citit,chiar dc se contrazice cu ce stiti voi.cand studiezi anumite probleme,nu te rezumi la un sfat de 3 randuri din ce ai auzit de la altii.


Vrei sa stii de ce ne luam toti de tine? Nu ca as avea ceva cu tine, Doamne fereste, ci din simplul fapt cu ce ai zis ca ce slujbe, spovedanii , donatii astea sunt ochii diavolului cititi biblia.. Wow de parca noi am facut un pacat ca i-am zis du-te la preot spovedeste-te, fa-ti sfestanie la casa, da-i acatiste. Eu nu inteleg tu de ce mai mergi la slujba la biserica daca ai pareri asa proaste despre preoti. Eu zic sa te mai gandesti referitor la asta.
Termin aici pentru ca nu vreau sa se ajunga si la alte discutii si jigniri.
bianca_petrescu
Postat pe 11 Mai 2010 09:01
tarot_healthy
Postat pe 11 Mai 2010 15:05
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=mellynda&id_user=16713
flavystyle
Postat pe 12 Mai 2010 00:28
buna,draga mea,as vrea sa-ti spun si eu parerea mea.Si eu m-am casatorit anul trecu in toamna(numai la primarie)si dupa cununie au inceput problemile...inainte de cununie ne-am renovat casa si ne-am mobilat-o.,(la sotul meu acasa)asa,totul era bine si frumos,ne intelegeam ff bine cu mama lui(soacra)dar dupa cununie a inceput.....ne-a spus sa plecam de acolo,de unde am renovat si sa ne mutam in altaa parte(adica in casa cealalta din curte k sunt 2 case)ca sa se mute ea k-i placea acolo....ne-am certat pe tema asta 1 luna incontinuu....dupa o luna am cedat...ne-am mutata acolo si am renovata-o si pe aia.. ...fff multi bani ne-a costat(nimeni nu ne-a ajutat nici makr cu 5 ani)asa...si dupa aia nici acolo nu ne lasa in pace...ajunsesem sa cad din picioare,nu ma mai opream din plans.,.ne bagasem in datorii mari...si ajunsesem din cauza lor sa nu avem nici un ban.a fost un cosmar care a durat 6luni...parca nu se mai termina....il blestema pe sotul meu(sa-i cada mainile etc)eram disperati...si deodata am dat pe internet la rugaciuni ,si asa am descoperit:acatistele(sf:NECTARIE,MAICII DOMNULUI,sf:CIPRIAN etc)si am inceput sa citim seara ,dimineata,ziua ascultam pe trilulilu acatistele si ma linisteam fff mult!!!!acum ne merge ff bine si-a gasit sotul de munca,eu nu mai am probleme la inima,si nici el cu ficatul.te sfatuiesc sa citesti toate acatistele........cu mults credinta si sa le citesti cu lacrimi si din suflet!!!!!si sa stii k nu iti da pe loc...dupe un timp(sstie el cand)si sa spui sa te indrume el si sa te rogi dak nu e bine sa-ti de-a un lucru care ti-l doresti sa nu ti-l dea.DOAMNE AJUTA!!!!!!!!sa va dea sanatate si sa treceti peste acest obstacol!!!!!ca pe toti ne incearca(si sa nu-l judeci niciodata:de ce eu?)stie el de ce!!!!!!!DOAMNE AJUTA!!!!!!!
grace008796
Postat pe 12 Mai 2010 13:14
la biserica nu ma duc sa ma intalnesc cu preotul,ma duc sa ma intalnesc cu D-zeu.dc dau un sfat ,dau din ceea ce cunosc din Biblie.in ce privesc parerile preotilor legate de diferite subiecte,majoritatea n-au nimic de-a face cu Biblia,din pacate.asa ca dc vrei sa fii un ortodox adevarat in zilele noatre,trebuie sa mergi direct la sursa,la Dumnezeu si la Biblie.nu crezi k ne incredem prea mult in oameni fara sa cercetam dc ce zic ei este asa?
grace000358
Postat pe 12 Mai 2010 21:21
De la: grace000358, la data 2010-05-12 21:21:52la biserica nu ma duc sa ma intalnesc cu preotul,ma duc sa ma intalnesc cu D-zeu.dc dau un sfat ,dau din ceea ce cunosc din Biblie.in ce privesc parerile preotilor legate de diferite subiecte,majoritatea n-au nimic de-a face cu Biblia,din pacate.asa ca dc vrei sa fii un ortodox adevarat in zilele noatre,trebuie sa mergi direct la sursa,la Dumnezeu si la Biblie.nu crezi k ne incredem prea mult in oameni fara sa cercetam dc ce zic ei este asa?


Papusa cred ca ar trebui sa iti schimbi numele sa nu te mai cheme grace000358 ci "Biblia" sau " fata cu biblia".
grace008761
Postat pe 12 Mai 2010 21:35
pai si cine credeti ca a scris biblia??? nu tot preotii???

adaptata, editata, rescrisa.. si nu m-ar mira sa nu fie un fel de telefon fara fir
nu zic ca nu cred. Doamne fereste.. dar cateodata imi pun intrebari asa ca Toma:D..

e ca in filmul ala recent cu Denzel W.... e cam ca acolo. eu asa cred... ala la final rescrie toata bibila din minte.

cristinne83
Postat pe 13 Mai 2010 12:18
mai fratilor,e ultima data cand mai scriu.dc mai continuam o sa ajungem hindusi si musulmani,ca poate au carti mai bine scrise.dc de Biblie ne indoim,atunci fereasca Dumnezeu ce urmeaza.dc preotii au scris Biblia,se ridica un mare semn de intrebare pt k ei nu fac mai nimic din ce e scris acolo.acuma inteleg de ce la sfarsitul Bbibliei e pusa Apocalipsa.Doamne ai mila de noi...in legatura cu schimbarea id-ului,eu cred k nu are rost,deja este un nume pt genul asta de oameni,se numesc crestini...
grace000358
Postat pe 13 Mai 2010 12:39
De la: grace000358, la data 2010-05-13 12:39:21mai fratilor,e ultima data cand mai scriu.dc mai continuam o sa ajungem hindusi si musulmani,ca poate au carti mai bine scrise.dc de Biblie ne indoim,atunci fereasca Dumnezeu ce urmeaza.dc preotii au scris Biblia,se ridica un mare semn de intrebare pt k ei nu fac mai nimic din ce e scris acolo.acuma inteleg de ce la sfarsitul Bbibliei e pusa Apocalipsa.Doamne ai mila de noi...in legatura cu schimbarea id-ului,eu cred k nu are rost,deja este un nume pt genul asta de oameni,se numesc crestini...


In sfarsit faci si tu un lucru intelept si acela este a nu mai posta commenturi. Bravvvo
grace008761
Postat pe 13 Mai 2010 13:21
De la: cristinn, la data 2010-05-13 12:18:10 pai si cine credeti ca a scris biblia??? nu tot preotii???

adaptata, editata, rescrisa.. si nu m-ar mira sa nu fie un fel de telefon fara fir
nu zic ca nu cred. Doamne fereste.. dar cateodata imi pun intrebari asa ca Toma:D..

e ca in filmul ala recent cu Denzel W.... e cam ca acolo. eu asa cred... ala la final rescrie toata bibila din minte.



si eu am indoieli cum ca Biblia, cea pe care o stim noi, nu este in realitate cea scrisa de Sfintii Apostoli
iulik_flore
Postat pe 13 Mai 2010 23:08
baptistii nu sunt sectanti :-) si sfintii in biserica,si stautuetele reprezinta doar un simbol.consider ca tu te rogi la Dumnezeu,nu la sfinti...multi se inchina la sfanta Maria,si la alti sfinti,in loc sa isi canalizeze toata credinta si increderea in Domnul Isus :-) imi pare rau ca sunt multi cae au gandiri eronate despre adevarata credinta...
anchi_grace
Postat pe 14 Mai 2010 11:39
De la: anchi, la data 2010-05-14 11:39:58baptistii nu sunt sectanti :-) si sfintii in biserica,si stautuetele reprezinta doar un simbol.consider ca tu te rogi la Dumnezeu,nu la sfinti...multi se inchina la sfanta Maria,si la alti sfinti,in loc sa isi canalizeze toata credinta si increderea in Domnul Isus :-) imi pare rau ca sunt multi cae au gandiri eronate despre adevarata credinta...


Eu zic faptul ca trebuie sa respectam credinta fiecaruia si nu sa o judecam spunand ca nostra e cea buna si adevarata, Sfintii sunt luat drept exemplu si urmare de dreapta si adevarata credinta in Dumnezeu Iar Fecioara Maria, la fel, Nu cred ca in acest forum ar trebui sa existe discutii de genul asta, care are credinta adevarata si care nu sau dc gandeste eronat sau nu, important e sa ne respectam reciproc, va exista o judecata si nu cred ca e necesar sa dezbatem asta aici, cand o mebra a forumului cere ajutor si incurajare!!!!
lucky_happy
Postat pe 14 Mai 2010 22:59
De la: lucky_z, la data 2010-05-14 22:59:41
De la: anchi, la data 2010-05-14 11:39:58baptistii nu sunt sectanti :-) si sfintii in biserica,si stautuetele reprezinta doar un simbol.consider ca tu te rogi la Dumnezeu,nu la sfinti...multi se inchina la sfanta Maria,si la alti sfinti,in loc sa isi canalizeze toata credinta si increderea in Domnul Isus :-) imi pare rau ca sunt multi cae au gandiri eronate despre adevarata credinta...


Eu zic faptul ca trebuie sa respectam credinta fiecaruia si nu sa o judecam spunand ca nostra e cea buna si adevarata, Sfintii sunt luat drept exemplu si urmare de dreapta si adevarata credinta in Dumnezeu Iar Fecioara Maria, la fel, Nu cred ca in acest forum ar trebui sa existe discutii de genul asta, care are credinta adevarata si care nu sau dc gandeste eronat sau nu, important e sa ne respectam reciproc, va exista o judecata si nu cred ca e necesar sa dezbatem asta aici, cand o mebra a forumului cere ajutor si incurajare!!!!
iulik_flore
Postat pe 17 Mai 2010 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
in Maroc? 13 De la: paullyss 1 Iulie 2010 22:21
soacra soacra 18 De la: cj25har 18 Iunie 2010 19:10
Actele...dureri de cap? 2 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:43
Luna de miere in Austria? 13 De la: grace006179 17 Noiembrie 2009 13:09
Dupa nunta ne merge foarte rau 70 De la: grace007819 20 Mai 2016 13:20