Setari Cookie-uri

Pilula de a doua zi

Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?
Sanndy
Postat pe 8 August 2010 13:10
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?
In primul nu te mai stresa ...stresul influenteaza intarzierea si fa-ti un test de sarcina..... simplu pustoaica, nu?!!!
cristinxxx
Postat pe 8 August 2010 13:28
buna si eu de cite ori luam pilula sa intiplat sa imi intirzie dar dupa 3 saptamini trebuie sa mergi la genecolog
mirela_halle
Postat pe 8 August 2010 23:52
Buna,
Este normal, dupa administrarea pilulei de a doua zi, sa-ti intarzie 3-5 zile fata de ziua cand trebuia sa-ti vina normal. Daca insa in decurs de o saptamana nu-ti vine, fa-ti un test de sarcina si, eventual, mergi la un control.
sonador_healthy
Postat pe 30 August 2010 09:32
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?


daca ai luat dupa 15 minute 99% n-ar trebui sa-ti faci griji.
raluk86
Postat pe 6 Septembrie 2010 19:14
daca ai luat pastila de a 2 a zi in perioada recomandata nu ai avea de ce sa iti faci probleme referitoare la o posibila sarcina.. intarzierea mentruatiei este efectul acestei pastile:) insa daca vrei sa te linistesti mergi la un doctor ginecolog pentru ca oricum e recomandat ca dupa ce ai folosit o astfel de pilula sa ii faci si un control.
criss84
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:14
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?






... frateeee, CU CINE si DE CE faceti sex daca sinteti si ajungeti in halul asta de disperate ? ... ''am luat pilula in urmatoarele 15 minute'' ... pilula aia nevinovata ''antidisperare'' e o adevarata BOMBA hormonala ... sint sigur ca perspectiva unui copil este mult mai groaznica pentru voi decit propria sanatate ... ce naiba de relatie/prietenie/familie aveti de traiti in astfel de stress ...


marco918
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:24
Draga marco, am urmarit comentariile tale si un lucru este sigur:vorbesti foarte urat cu cei care au probleme.Poate ar trebui sa intelegi mai mult oamenii.Oare tu ai prieteni?Oare tu te crezi atotstiutor?Oare tu n-ai avut niciodata probleme?Sau in spatele cuvintelor tale se ascunde ceva mai mult?Daca nu ai rabdare sa intelegi oamenii, daca nu poti sa vorbesti frumos, ar trebui sa te abtii de stat pe forumuri.Cand un om vorbeste despre probelma lui pe un froum, este clar ca are nevoie de intelegere, de sfaturi frumoase, nu de replici acide.Caci altfel nu ar mai intra pe forum ...
ela_angel
Postat pe 7 Septembrie 2010 15:33
draga daca ai 18 ani ea 4 pastile de Citodec o data .asta provoaca venirea menstruatiei si daca esti insarcinata cade sarcina in 2 zile aceste pastile sint ptr ulcer la stomac dar gravidele nu au voie sa consume din cauza provocarii menstruale .nu mai mult de 4 ca poti face HEMORAGIE .
MemoMarcela
Postat pe 8 Septembrie 2010 02:27
De la: MemoMarcela, la data 2010-09-08 02:27:05draga daca ai 18 ani ea 4 pastile de Citodec o data .asta provoaca venirea menstruatiei si daca esti insarcinata cade sarcina in 2 zile aceste pastile sint ptr ulcer la stomac dar gravidele nu au voie sa consume din cauza provocarii menstruale .nu mai mult de 4 ca poti face HEMORAGIE .


Fereasca Dumnezeu de asemenea sfaturi!!! Mai fata, tu esti normala? "si daca esti insarcinata cade sarcina in 2 zile "....wtf?! sa inteleg ca tu asta faci de fiecare data?
Deci, nu am gasit o persoana careia sa i se potriveasca mai bine zicala: Mai bine taci si sa te creada lumea prost, decat sa vorbesti sa sa inlaturi orice dubiu.
AnotherWay
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:42
De la: marco918, la data 2010-09-07 12:24:24
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?






... frateeee, CU CINE si DE CE faceti sex daca sinteti si ajungeti in halul asta de disperate ? ... ''am luat pilula in urmatoarele 15 minute'' ... pilula aia nevinovata ''antidisperare'' e o adevarata BOMBA hormonala ... sint sigur ca perspectiva unui copil este mult mai groaznica pentru voi decit propria sanatate ... ce naiba de relatie/prietenie/familie aveti de traiti in astfel de stress ...




Picture this. Ai 20 de ani. Ai o iubita. Faceti dragoste. Te protejezi!!!... shit happens (se rupe protectia:)). Ce faci? Te rogi sa nu se fi intamplat? Faci planuri de nunta? sau aduci un copil pe lume in conditiile in care tu nu vrei momentan un copil. Sau esti de parerea ca daca nu esti pregatit sa ai un copil, sa nu fii pregatit nici sa faci sex? Lumineaza-ne.
Chiar sper ca acel comment l-ai facut intr-un moment neinspirat.
AnotherWay
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:51
De la: AnotherWay, la data 2010-09-08 09:51:01
De la: marco918, la data 2010-09-07 12:24:24
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?






... frateeee, CU CINE si DE CE faceti sex daca sinteti si ajungeti in halul asta de disperate ? ... ''am luat pilula in urmatoarele 15 minute'' ... pilula aia nevinovata ''antidisperare'' e o adevarata BOMBA hormonala ... sint sigur ca perspectiva unui copil este mult mai groaznica pentru voi decit propria sanatate ... ce naiba de relatie/prietenie/familie aveti de traiti in astfel de stress ...




Picture this. Ai 20 de ani. Ai o iubita. Faceti dragoste. Te protejezi!!!... shit happens (se rupe protectia:)). Ce faci? Te rogi sa nu se fi intamplat? Faci planuri de nunta? sau aduci un copil pe lume in conditiile in care tu nu vrei momentan un copil. Sau esti de parerea ca daca nu esti pregatit sa ai un copil, sa nu fii pregatit nici sa faci sex? Lumineaza-ne.
Chiar sper ca acel comment l-ai facut intr-un moment neinspirat.

ioiiiiiiiiiiii, nu deschide si tu cutia Pandorei ca ti-o iei si tu de la Marco!
Lucia38
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:52
marco ai uitat sa dai replica!
sa nu mai iei pastila de a 2 zi timp de 6 luni...cred ca o sa iti spuna ginecologul cand te duci la control!
roz5blue6lila7
Postat pe 8 Septembrie 2010 11:46
De la: Lucia38, la data 2010-09-08 09:52:29
De la: AnotherWay, la data 2010-09-08 09:51:01
De la: marco918, la data 2010-09-07 12:24:24
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?






... frateeee, CU CINE si DE CE faceti sex daca sinteti si ajungeti in halul asta de disperate ? ... ''am luat pilula in urmatoarele 15 minute'' ... pilula aia nevinovata ''antidisperare'' e o adevarata BOMBA hormonala ... sint sigur ca perspectiva unui copil este mult mai groaznica pentru voi decit propria sanatate ... ce naiba de relatie/prietenie/familie aveti de traiti in astfel de stress ...




Picture this. Ai 20 de ani. Ai o iubita. Faceti dragoste. Te protejezi!!!... shit happens (se rupe protectia:)). Ce faci? Te rogi sa nu se fi intamplat? Faci planuri de nunta? sau aduci un copil pe lume in conditiile in care tu nu vrei momentan un copil. Sau esti de parerea ca daca nu esti pregatit sa ai un copil, sa nu fii pregatit nici sa faci sex? Lumineaza-ne.
Chiar sper ca acel comment l-ai facut intr-un moment neinspirat.

ioiiiiiiiiiiii, nu deschide si tu cutia Pandorei ca ti-o iei si tu de la Marco!


Ahahahaahaha. Ai fost dulce rau la faza asta. Do I look like I`m scared? Marco, ce le-ai facut fetelor astora de au asa o teama de tine? Cred ca ti-au vazut "dintisorii".
AnotherWay
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:20
Eu zic sa astepti 9 luni si sa ne spui si noua daca e fetita sau baietel.Daca ne inviti venim si la botez.
healthy010635
Postat pe 9 Septembrie 2010 00:54
De la: AnotherWay, la data 2010-09-08 09:51:01
De la: marco918, la data 2010-09-07 12:24:24
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?






... frateeee, CU CINE si DE CE faceti sex daca sinteti si ajungeti in halul asta de disperate ? ... ''am luat pilula in urmatoarele 15 minute'' ... pilula aia nevinovata ''antidisperare'' e o adevarata BOMBA hormonala ... sint sigur ca perspectiva unui copil este mult mai groaznica pentru voi decit propria sanatate ... ce naiba de relatie/prietenie/familie aveti de traiti in astfel de stress ...




Picture this. Ai 20 de ani. Ai o iubita. Faceti dragoste. Te protejezi!!!... shit happens (se rupe protectia:)). Ce faci? Te rogi sa nu se fi intamplat? Faci planuri de nunta? sau aduci un copil pe lume in conditiile in care tu nu vrei momentan un copil. Sau esti de parerea ca daca nu esti pregatit sa ai un copil, sa nu fii pregatit nici sa faci sex? Lumineaza-ne.
Chiar sper ca acel comment l-ai facut intr-un moment neinspirat.


in mod normal, m-as pune si-as plange cu lacrimi de crocodil pentru soarta ta. Dar intamplator m-am informat si eu un pic despre contraceptie si ghici ce? am aflat ca SE POATE ca o femeie sa nu ramana insarcinata daca nu vrea. Cu aplicare directa in cazul tau: te-ai gandit la dubla protectie? ok, ti se rupe prezervativul (desi toata lumea stie ca asta nu se intampla daca ea e bine lubrifiata...daca nu poti sa faci tu treaba asta, investeste intr-un gel lubrifiant), atunci asigura-te ca nu se poate produce fecundarea. Poate ca fata nu vrea sa ia anticonceptionale (probabil ca tine mult la sanatatea ei, desi e dispusa ca in caz de urgenta sa ia o pastila care face cat 2-3 folii de anticonceptionale sau si mai rau, sa mearga la scobeala)..dar de metoda calendarului ai auzit? Coitus interuptus suna cunoscut? Fa si tu un efort si asigura-te ca in perioada cand e fertila nu sunt sanse ca sperma ta sa ajunga in vaginul ei. Asta inseamna ori sa nu faci sex deloc in perioada aia (sunt doar cateva zile, nu cred ca moare nicunul dintre voi), ori sa pui prezervativ dar sa ai grija pe unde ajunge sperma. Nu cred ca e asa mare tragedie sa va abateti un pic de la obiceiurile voastre sexuale.

cat despre "rodul dragostei voastre", daca nu-l vrei, nu-l vrei. Nu e asa o tragedie. Multa lume nu vrea copii. Dar te rog, nu te ascunde in spatele impotentei financiare. Spunea cineva ca daca ati avut unde sa-l faceti, inseamna ca aveti si unde sa-l cresteti. Si tot persoana aia spunea ca nu pui fasolea la fiert daca n-ai oala in care s-o fierbi. Logic, nu?
Narcisa_tesfio
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:43
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-09 21:43:47
De la: AnotherWay, la data 2010-09-08 09:51:01
De la: marco918, la data 2010-09-07 12:24:24
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?






... frateeee, CU CINE si DE CE faceti sex daca sinteti si ajungeti in halul asta de disperate ? ... ''am luat pilula in urmatoarele 15 minute'' ... pilula aia nevinovata ''antidisperare'' e o adevarata BOMBA hormonala ... sint sigur ca perspectiva unui copil este mult mai groaznica pentru voi decit propria sanatate ... ce naiba de relatie/prietenie/familie aveti de traiti in astfel de stress ...




Picture this. Ai 20 de ani. Ai o iubita. Faceti dragoste. Te protejezi!!!... shit happens (se rupe protectia:)). Ce faci? Te rogi sa nu se fi intamplat? Faci planuri de nunta? sau aduci un copil pe lume in conditiile in care tu nu vrei momentan un copil. Sau esti de parerea ca daca nu esti pregatit sa ai un copil, sa nu fii pregatit nici sa faci sex? Lumineaza-ne.
Chiar sper ca acel comment l-ai facut intr-un moment neinspirat.


in mod normal, m-as pune si-as plange cu lacrimi de crocodil pentru soarta ta. Dar intamplator m-am informat si eu un pic despre contraceptie si ghici ce? am aflat ca SE POATE ca o femeie sa nu ramana insarcinata daca nu vrea. Cu aplicare directa in cazul tau: te-ai gandit la dubla protectie? ok, ti se rupe prezervativul (desi toata lumea stie ca asta nu se intampla daca ea e bine lubrifiata...daca nu poti sa faci tu treaba asta, investeste intr-un gel lubrifiant), atunci asigura-te ca nu se poate produce fecundarea. Poate ca fata nu vrea sa ia anticonceptionale (probabil ca tine mult la sanatatea ei, desi e dispusa ca in caz de urgenta sa ia o pastila care face cat 2-3 folii de anticonceptionale sau si mai rau, sa mearga la scobeala)..dar de metoda calendarului ai auzit? Coitus interuptus suna cunoscut? Fa si tu un efort si asigura-te ca in perioada cand e fertila nu sunt sanse ca sperma ta sa ajunga in vaginul ei. Asta inseamna ori sa nu faci sex deloc in perioada aia (sunt doar cateva zile, nu cred ca moare nicunul dintre voi), ori sa pui prezervativ dar sa ai grija pe unde ajunge sperma. Nu cred ca e asa mare tragedie sa va abateti un pic de la obiceiurile voastre sexuale.

cat despre "rodul dragostei voastre", daca nu-l vrei, nu-l vrei. Nu e asa o tragedie. Multa lume nu vrea copii. Dar te rog, nu te ascunde in spatele impotentei financiare. Spunea cineva ca daca ati avut unde sa-l faceti, inseamna ca aveti si unde sa-l cresteti. Si tot persoana aia spunea ca nu pui fasolea la fiert daca n-ai oala in care s-o fierbi. Logic, nu?




Uof, de unde as putea sa incep? Oare nu-mi pierd timpul aiurea? Sa o luam incet....cui ii este adresat acest post stimabila domnisoara/doamna? Intai de toate sa lamurim acest asperct deoarece consider ca ai facut o ciorbaaaaaa....clar.. Clar. Iti astept raspunsul pentru a putea continua ...macar sa inteleg cu cine "discuti" tu acolo.
AnotherWay
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:39
era un raspuns la argumentele tale pro-avort. Incercam sa-ti arat ca se poate evita situatia. Dar probabil ca "ciorba" mea a deranjat. Iertare.
Narcisa_tesfio
Postat pe 11 Septembrie 2010 00:17
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-11 00:17:57era un raspuns la argumentele tale pro-avort. Incercam sa-ti arat ca se poate evita situatia. Dar probabil ca "ciorba" mea a deranjat. Iertare.



Cine vorbea de avort stimabila? Este vorba despre PILULA DE A DOUA ZI!!! Ai citit topicul?!?Jezz...nici nu ma mai chinui, dupa cum spuneam la inceput sigur imi pierd timpul.
AnotherWay
Postat pe 11 Septembrie 2010 16:25
mah, orice doctor o sa-ti spuna ca pilula de a doua zi are efect avortiv, oricum ai intoarce-o (respectiv distruge embrionul format, in cazul in care se formeaza). Desigur ca e mai comod pentru voi sa o includeti in categoria anticonceptionalelor, dar nu e asa. Singura diferenta fata de un avort clasic (fie el chirurgical sau medicamentos) este ca in cazul avortului stii sigur ca e o sarcina (de care trebuie sa scapi rapid) iar cand iei pilula e posibil sa existe sau sa nu existe o sarcina, in functie de ovulatia femeii si, evident, de agerimea "soldateilor". Asa ca atunci cand iei pilula de a doua zi nu poti sa zici 100% "am facut avort", dar nici sa fii sigura 100% ca n-ai facut avort. Daca intr-adevar ai fost insarcinata, atunci s-a intamplat si avortul.
Narcisa_tesfio
Postat pe 11 Septembrie 2010 17:25
Buna!Am o mica/mare problema si as avea nevoie de un sfat.
Am 21 de ani, astazi am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul in timpul acestuia. Ultima menstruatie am avut-o in 30 august si, din calculele mele, chiar daca ciclul mesnstrual e putin neregulat (23-26 de zile) am trecut de perioada fertila. Trebuie de asemenea sa mentionez ca nu pot lua anticonceptionale deoarece am valorile prolactinei ridicate si sunt sub tratament cu Dostinex. Totusi, pentru a evita o sarcina, credeti ca ar fi necesar sa iau pastila de dupa sau sansele de sunt prea mici? Aceasta pastila se elibereaza doar cu prescriptie sau o pot lua fara de la farmacie? Si nu in ultimul rand, ce ar trebui sa iau? Am citit despre Postinor dar mi-e cam teama de efectele secundare, avand in vedere starea mea de sanatate.
Va multumesc! Astept raspunsul dumneavoastra!
kudika100338
Postat pe 17 Septembrie 2010 16:07
pilula de a doua zi se ia de la farmacie fara reteta.singura mea sugestie este sa consulti un medic sau sa-i spui problema ta faracistei.degeaba ti se da aici sfaturi ce si cum, caci singurele raspunsuri corecte le primesti de la medic.
ela_angel
Postat pe 19 Septembrie 2010 09:25
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-11 17:25:40mah, orice doctor o sa-ti spuna ca pilula de a doua zi are efect avortiv, oricum ai intoarce-o (respectiv distruge embrionul format, in cazul in care se formeaza). Desigur ca e mai comod pentru voi sa o includeti in categoria anticonceptionalelor, dar nu e asa. Singura diferenta fata de un avort clasic (fie el chirurgical sau medicamentos) este ca in cazul avortului stii sigur ca e o sarcina (de care trebuie sa scapi rapid) iar cand iei pilula e posibil sa existe sau sa nu existe o sarcina, in functie de ovulatia femeii si, evident, de agerimea "soldateilor". Asa ca atunci cand iei pilula de a doua zi nu poti sa zici 100% "am facut avort", dar nici sa fii sigura 100% ca n-ai facut avort. Daca intr-adevar ai fost insarcinata, atunci s-a intamplat si avortul.


Mah?.....niiiice. Efect avortiv? Tre` sa dau un google. E vorba despre pilula de a doua zi!!!!! A DOUA ZI! Ce sarcina?! "Mah" fata....daca tu nu intelegi ce scriu eu, de ce te mai chinui sa dai reply-uri neinspirate. PROBLEMA SE PUNEA IN FELUL URMATOR!: daca o pereche(minori, majori, casatoriti sau lla 50 de ani) intretine raporturi sexuale si metoda lor de contraceptie este PREZERVATIVUL, iar acesta SE RUPE...ce faci?! Iei pilula de a doua zi sau astepti sa vezi daca "se formeaza embrionul sau nu", ca apoi sa iti dai pumni in cap si sa avortezi?(nu se doreste sarcina!) Ce este atat de greu de inteles? Tu prinzi ideea? Prezervativul ala afurisit e unul dintre cele mai sigure metode de contraceptie, fara efecte secundare. Despre ce naiba vorbim aici? Insa DA se poate rupe! Ce faci?! Se rupe in fiecare zi? NU! E un ca APARTE. Jesus...
AnotherWay
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:27
De la: Sanndy, la data 2010-08-08 13:10:49Buna, as dori si eu niste sfaturi in urma unui contact sexual protejat s-a intamplat sa se rupa prezervativul.Am luat pilula in urmatoarele 15 minute si menstruatia trebuia sa imi vina deja si nu mi-a venit ce as putea sa fac?

eu zic sa cauti nas pentru ...bebe si pantru ..."angelo..."...uite vezi pana de cauciuc...ci iti ziceam eu ...
RUY_BLAS
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:34
asdasddas
dumitre
Postat pe 22 Septembrie 2010 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hepatita c si tratamentul contra ei.. 187 De la: katykat 2 Iulie 2016 20:52
Rugaminte interpretare PAPANICOLAU 2 De la: stella_bella 13 Decembrie 2009 17:45
Staphylococcus aureus 1 De la: healthy001807 24 Aprilie 2010 14:01
Moartea , cel mai frumos eveniment al vieti ??? 116 De la: Mihaela214 20 Iunie 2011 13:06
Contentie gresita? 4 De la: kudika_15324 30 August 2012 21:41