Setari Cookie-uri

Oare diferenta de varsta e o problema ?

dupa parerea mea asta chiar nu conteaza cand exista iubire j intelegere prietenul meu e mai mare ca mn cu 6 ani...dar ne intelegem f bn j suntem de 1 an impreuna...normal ca mai exista j intre noi certuri ca in orice cupluri(nu cont ca diferenta e de cateva luni sau de cativa ani intre parteneri) dar....trecem peste toate impreuna aja ca cei care cred ca diferenta de varsta conteaza se insala amarnik !!!
kudika124522
Postat pe 4 Septembrie 2010 23:07
De la: kudika183384, la data 2010-09-03 19:27:32poate daca era altcineva,da era pentru mine o problema ,dara lui nu ca-l iubesc si-l sarut


Mai fata ai irosit 75 de mesaje sa-ti strigi iubirea pentru el si el nimic?Macar stie ca tu te agiti pe aici?
Barbie30
Postat pe 4 Septembrie 2010 23:18
Nu,te asigur ca nu-i nici o problema,cel putin in cazul meu nu este ...l-am cunoscut pe actualul meu sot(i-i spun asa desi nu suntem casatoriti legal)acum 3 ani si 6 luni..eram singura ,trista ,ma despartisem de sotul meu dupa 23 de ani de casnicie de care apoi am si divortat!Actualul meu sot m-a cunoscut intr-un mijloc de transport in comun,m-a placut,el era divortat dupa 18 ani de casatorie...!Amandoi am simtit ceva special ..ceea ce credem noi ca se poate numi dragoste la prima vedere!Atunci l-am inteles si pe fostul sot!De atunci nu a trecut o zi in care sa nu-mi spuna "te iubesc",nu putem sta unul fara celalalt...si asta se simte..cand i-l iubesti si te iubeste...fiecare descopera in el ca se transforma pur si simplu si descopera ca nu conteaza studiile,banii,averea...Apropo...este mai mic decat mine cu 7 ani,dar am avantajul ca arat mai tanara decat varsta pe care o am...asa ca....curaj..dar trebuie sa fii foarte dragastoasa cu el,sa nu i-l sufoci...Noi nu ne-am certat niciodata si nu am ridicat tonul unul la celalalt niciodata in acesti ani!(si..destul de greu...baiatul meu care are 25 de ani ..l-a acceptat in ideea de a ma vedea pe mine fericita..si m-am straduit sa ii fac si sa fie prieteni,el locuind cu noi)!
olgabalan
Postat pe 5 Septembrie 2010 09:52
De la: kudika315664, la data 2010-08-28 14:35:45DIFERENTA E DOAR DE 8 ANI !!!!Nici eu nici el nu credem ca e o problema,e vorba de lumea din jur ! Am deschis acest subiect din curiozitate !!


Buna sunt noua pe forum, am vrut sa-ti raspund la aceasta intrebare .... diferenta de varsta este o problema vazuta doar de cei din jurul unei astfel de relatii, personal nu am avut relatii cu o diferenta mare intre noi (maxim 4 ani), dar am prietene care au astfel de relatii si garantat iubirea a invins, acum depide foarte mult de cei doi....sincer cred ca DIFERENTA DE VARSTA ESTE UN CLISE, nu exista tipare exacte in lumea asta care sa spuna dom'le diferenta trebuie sa fie de maxim nu stiu cati ani..Succes pe mai departe si incearca sa ai incredere mai multa in tine !!!
Marryzza
Postat pe 5 Septembrie 2010 10:19
Nu are inportanta varsta deoarece acolo unde este dragoste intelegere si pasiune nu mai conteaza . Intre mine si sotia mea este dif. de 10 ani suntem casatoriti de 12 ani si totul este OK. Daca mai merge la batranete si atunci este OK.
mysulica
Postat pe 5 Septembrie 2010 12:11
cred ca e problema diferenta de varsta
ardeleanm_yahoo_com
Postat pe 5 Septembrie 2010 12:23
De la: ardeleanm_yahoo_com, la data 2010-09-05 12:23:37cred ca e problema diferenta de varsta
daca exista respect afectiune si intelegere nu conteaza diferenta de varsta
kudika029282
Postat pe 5 Septembrie 2010 12:38
Oare diferenta de varsta e o problema ?

NU este !
Dar daca vrem , putem sa o privim si ca pe o problema.
Totul este relativ . Nu putem spune ca un lucru este urat sau frumos, mare sau minc, problematic sau nu, fara sa avem un termen de comparatzie.

Daca te avantajeaza sa privesti diferentza de varsta ca pe o problema, atunci asa sa o privesti . Iar daca avantajul tau este de partea cealalta , atunci priveste invers. De tine depinde cum vrei sa privesti lumea.

Daca vrei sa traiesti, trebuie sa incetezi sa te mai ingrijorezi de ceea ce cred altzii despre tine.
Iar daca vrei sa cuceresti lumea, trebuie sa o asupresti cu violentza. Vezi- Hitler-Cezar-Alex. cel M. si a. m.d.

Iubirea, se petrece in toate fiintzele; ea nu tine cont de ani/varsta, pt ca ea este vesnica; nu tzine cont de forme, pt ca ea patrunde in toate formele; ea se manifesta libera, pt ca libertatea-i este sinonima...
Iubirea , nu se inchina nicicarei legi , pt ca toate vor trece, dar ea va ramane vesnic vie ...

Universul este un meniu deschis iar tu esti cel care alege...

denis_3d25
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:14
De la: crissa1409, la data 2010-08-28 05:01:01sunt noua pe fdorum dar si eu cred ca la un moment dat diferenta de varsta va deranja. intre mine si sotul meu sunt 10 ani dar se vede

eee...asta e de la persoana la persoana...mediul in care a crescut,cat de matur/a este,relatia cu parintii,anturajul,temperament,educatia primita,BANIII(o mare problema),si multe altele.Sunt cupluri in care diferenta de varsta e mai mare dar ei se inteleg.nu e o regula sa-ti iei pe cineva mai mare sau mai mic cu 8 ani sa zicem.
darlo
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:35
De la: kudika315664, la data 2010-08-28 14:23:58draga barbie,sa sti ca diferenta dintre noi e doar de 8 ani.Si el nu e bogat,am deschis acest subiect de curiozitate.Nu toate fetele umbla dupa bani,sa stii !



pai 8 ani nu e mult:)))) :P eu zic ca e ok. eu am o relatie cu un barbat mai mare ca mine cu aproape 20 de ani.suntem impreuna de cateva luni si ne merge foarte bine.si...pentru curiosi...DA,are bani! dar surpriza:SI EU AM!:D .il plac cu adevarat,cred ca m-am indragostit de el de cand l-am vazut :P.


darlo
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:46
De la: darlo, la data 2010-09-05 15:46:59
De la: kudika315664, la data 2010-08-28 14:23:58draga barbie,sa sti ca diferenta dintre noi e doar de 8 ani.Si el nu e bogat,am deschis acest subiect de curiozitate.Nu toate fetele umbla dupa bani,sa stii !



pai 8 ani nu e mult:)))) :P eu zic ca e ok. eu am o relatie cu un barbat mai mare ca mine cu aproape 20 de ani.suntem impreuna de cateva luni si ne merge foarte bine.si...pentru curiosi...DA,are bani! dar surpriza:SI EU AM!:D .il plac cu adevarat,cred ca m-am indragostit de el de cand l-am vazut :P.




Cateva luni nu cantaresc prea mult intr-o relatie.Daca tu spui ca e ok si e ceea ce iti doresti,eu iti urez la cati mai multi ani impreuna!
Barbie30
Postat pe 5 Septembrie 2010 15:53
...acum depinde si de cat de mare ii deferenta intre ani parerea mea e,daca depaseste 10 ani conteaza diferanta in primul rand in felul de a gandit, la inceputul relatie e ok ca unul e mai mare si mai matur la mijlocul vieti cel mai matur devine plictisitor pt. partener iar la batranete e prea batran....asa ca cel mai bine ar fi ca ani sa fie apropiati...nu?asta e parerea mea...
rami85
Postat pe 5 Septembrie 2010 16:58
^buna tuturor,am vazut articolul si m-am decis sa scriu si eu...
diferenta dintre mine si sotul meu e de 13 ani si vreau sa spun k nu prea se observa asa de tare dak ne vede cineva pe strada dar vreau sa spun k si caracter e f dificil,incapatanat si vrea totul perfect...avem un baietel de 1 an dar ne certam zilnic din orice,nu are rabdare,nu se joaca cu copii,nu ma ajuta in casa cu nimic,bani are destui dar va spun ceva ,poate sa aiba mimliarde dak nu exista intelegere si respect,banii si ani te schimba....as da orice sa fi avut un barbat sarac dar cinstit si intelegator....
varsta conteaza f mult dak e ca si in cazul meu....
deci fetelor orientati-va bine inainte de a va pune mintea cu cineva prea matur k o sa va distruga linistea si viata...
healthy008109
Postat pe 5 Septembrie 2010 17:01
Da uneori exista dar depinde de situati si de cat de mare este diferenta de varsta. Dak ar fi de 3, 4 ani , chiar pana in 6 ani ar mai putea fi acceptata. Dar dak exista dragoste din ambele parti deja situati se schimba si cu timpul si pers din jurul vostru ar vedea relatia altfel
kudika319806
Postat pe 5 Septembrie 2010 17:16
mrs denis frumos si adevarat asa e iubirea e vie parerea mea e ca nu conteaza diferenta dar eu spun daca acel om matur are un suflet tinar,are o gindire si un comportament de copil va fi bine,sunt multi oamenii tineri batrini si asta nu e bine
mari58
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:09
De la: kudika315664, la data 2010-08-25 00:04:07Buna,sunt noua pe forum.As vreau sa stiu parerile voastre despre diferenta de varsta.Daca asta reprezinta o problema intr-o relatie sau nu.Va rog,astept cat mai multe mesaje !



Daca va placeti nu e o problema .Normal ca se vede diferenta ,dar nu conteaza ,nu faci ce vor alti.La mine e de 9 ANI si chiar nu ma deranjeaza cind aud comentarii ale prietenilor .
doriss_doriana
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:33
De la: Barbie30, la data 2010-09-05 15:53:31
De la: darlo, la data 2010-09-05 15:46:59
De la: kudika315664, la data 2010-08-28 14:23:58draga barbie,sa sti ca diferenta dintre noi e doar de 8 ani.Si el nu e bogat,am deschis acest subiect de curiozitate.Nu toate fetele umbla dupa bani,sa stii !



pai 8 ani nu e mult:)))) :P eu zic ca e ok. eu am o relatie cu un barbat mai mare ca mine cu aproape 20 de ani.suntem impreuna de cateva luni si ne merge foarte bine.si...pentru curiosi...DA,are bani! dar surpriza:SI EU AM!:D .il plac cu adevarat,cred ca m-am indragostit de el de cand l-am vazut :P.




Cateva luni nu cantaresc prea mult intr-o relatie.Daca tu spui ca e ok si e ceea ce iti doresti,eu iti urez la cati mai multi ani impreuna!


asa sa fie!iti multumesc!:P
darlo
Postat pe 5 Septembrie 2010 21:19
De la: healthy008109, la data 2010-09-05 17:01:48^buna tuturor,am vazut articolul si m-am decis sa scriu si eu...
diferenta dintre mine si sotul meu e de 13 ani si vreau sa spun k nu prea se observa asa de tare dak ne vede cineva pe strada dar vreau sa spun k si caracter e f dificil,incapatanat si vrea totul perfect...avem un baietel de 1 an dar ne certam zilnic din orice,nu are rabdare,nu se joaca cu copii,nu ma ajuta in casa cu nimic,bani are destui dar va spun ceva ,poate sa aiba mimliarde dak nu exista intelegere si respect,banii si ani te schimba....as da orice sa fi avut un barbat sarac dar cinstit si intelegator....
varsta conteaza f mult dak e ca si in cazul meu....
deci fetelor orientati-va bine inainte de a va pune mintea cu cineva prea matur k o sa va distruga linistea si viata...


am prieteni care au aproape 40 de ani(barbati).unii se joaca cu copii lor unii nu,unii isi ajuta sotiile in casa unii nu,unii sunt ca sotul tau ceilalti sunt aproximativ cum si-=ar dori o femeie sa fie barbatul de langa ea.vroiam sa-ti arat ca nu e neaparat vb de varsta.l-ai descsirs pe sotul tau,putea f bine s afie si unul de 20 de ani....asta e el...si ca el mai sunt multi :P.
darlo
Postat pe 5 Septembrie 2010 21:26
De la: rami85, la data 2010-09-05 16:58:04 ...acum depinde si de cat de mare ii deferenta intre ani parerea mea e,daca depaseste 10 ani conteaza diferanta in primul rand in felul de a gandit, la inceputul relatie e ok ca unul e mai mare si mai matur la mijlocul vieti cel mai matur devine plictisitor pt. partener iar la batranete e prea batran....asa ca cel mai bine ar fi ca ani sa fie apropiati...nu?asta e parerea mea...


te contrazic! diferenta dintre mine si iubitul meu este de aproape 20.asta m-a si atras la el: maturitatea!(bine!matur poate sa fie si unul de 20 si ceva ,mai mic sau mai mare).am nevoie de cineva matur pentru ca si eu sunt.ne-am placut si gata!:P semanam f mult,diferenta in gandire e aproape inexistenta,nu e plictisitor.de cele mai multe ori el e cel cu initiativa:"hai sa facem asta!","mergem acolo,dincolo..."...
deci,asta nu e neaparat o problema.:)
darlo
Postat pe 5 Septembrie 2010 21:37
Depinde si de gandire... un baiat cu o mentalitate ft stabila poate fi de ex cu o fata mai mare. Varsta e doar o cifra....conteaza intelegerea. Nu?
dyzzuk04
Postat pe 5 Septembrie 2010 22:40
10 ani nu se vad la fizic,daca nu esti ingrijitse vad sau bolnavdar mintea e mai coapta,si cu sotul daca-i om bun la ce-ti trebuie fizic de ce l-ai luat mai mare?
kudika183384
Postat pe 5 Septembrie 2010 22:46
Si eu am fost casatorita cu un barbat cu 9 ani mai mare decat mine. Si ce daca era mai mare decat mine k tot dadacit, vroia sa fie si majoritatea problemelor trebuia sa le rezolv eu. Adik eu devenisem si barbat in casa aia.... el in afara cica sa lucreze si sa se vaite k vai ce munca fac eu (si eu am un servici si scoala si lucru peste program) nu mai stia absolut nimic.

Acu sunt cu cineva tot cu 9 ani mai mare decat mine. Si e diferenta de la cer la pamant intre cei doi.
Deci nu conteaza neaparat varsta, mai mult conteaza maturizarea fiecaruia, nivelul de educatie (autoeducatie).
alexandra0
Postat pe 6 Septembrie 2010 12:53
draga mea uita trecutul chiar daca l-ai iubit cum spui si lasal sa-i dirijeze mama lui viata.Mergi inainte nu mai privi inapoi TRAIESTE-TI VIATA CUM CREZI CA TE SIMTI BINE. DACA TE IUBEA TE CAUTA
kudika045776
Postat pe 6 Septembrie 2010 16:47
ce prostii mai spui.........eu am 24el 48 nu are cont in banca si suntem amandoi fericiti...........diferenta e vizibila fizic dar mental nu,,,,,,,,,nu pot sta k unul mai mic nu m-ar intelege,,,,,,,,,,,,sunt si cazuri fericite in viata.............asa k ,,,,,,,,,,,!!!
reea_deea86
Postat pe 6 Septembrie 2010 17:04
De la: reea_deea86, la data 2010-09-06 17:04:35ce prostii mai spui.........eu am 24el 48 nu are cont in banca si suntem amandoi fericiti...........diferenta e vizibila fizic dar mental nu,,,,,,,,,nu pot sta k unul mai mic nu m-ar intelege,,,,,,,,,,,,sunt si cazuri fericite in viata.............asa k ,,,,,,,,,,,!!!
conteaza diferenta de varsta mai ales peste 20 de ani esti ca si fata cu tata..mi se pare destul de penibil
kudika029282
Postat pe 6 Septembrie 2010 17:23
a lui ALEX VARSTA NU E O PROBLEMA PENTRU MINE,TOTUL CUM ARATA CUM GANDESTE EU IL VAD CEL MAI TARE, CEL MAI FRUMOS,CEL MAI DESTEPT
kudika183384
Postat pe 6 Septembrie 2010 18:08
De la: darlo, la data 2010-09-05 21:26:32
De la: healthy008109, la data 2010-09-05 17:01:48^buna tuturor,am vazut articolul si m-am decis sa scriu si eu...
diferenta dintre mine si sotul meu e de 13 ani si vreau sa spun k nu prea se observa asa de tare dak ne vede cineva pe strada dar vreau sa spun k si caracter e f dificil,incapatanat si vrea totul perfect...avem un baietel de 1 an dar ne certam zilnic din orice,nu are rabdare,nu se joaca cu copii,nu ma ajuta in casa cu nimic,bani are destui dar va spun ceva ,poate sa aiba mimliarde dak nu exista intelegere si respect,banii si ani te schimba....as da orice sa fi avut un barbat sarac dar cinstit si intelegator....
varsta conteaza f mult dak e ca si in cazul meu....
deci fetelor orientati-va bine inainte de a va pune mintea cu cineva prea matur k o sa va distruga linistea si viata...


am prieteni care au aproape 40 de ani(barbati).unii se joaca cu copii lor unii nu,unii isi ajuta sotiile in casa unii nu,unii sunt ca sotul tau ceilalti sunt aproximativ cum si-=ar dori o femeie sa fie barbatul de langa ea.vroiam sa-ti arat ca nu e neaparat vb de varsta.l-ai descsirs pe sotul tau,putea f bine s afie si unul de 20 de ani....asta e el...si ca el mai sunt multi :P.


Da, asa este.
La ei e nepotrivire de caracter, nu varsta.
stem_29
Postat pe 6 Septembrie 2010 18:34
De la: kudika029282, la data 2010-09-06 17:23:07
De la: reea_deea86, la data 2010-09-06 17:04:35ce prostii mai spui.........eu am 24el 48 nu are cont in banca si suntem amandoi fericiti...........diferenta e vizibila fizic dar mental nu,,,,,,,,,nu pot sta k unul mai mic nu m-ar intelege,,,,,,,,,,,,sunt si cazuri fericite in viata.............asa k ,,,,,,,,,,,!!!
conteaza diferenta de varsta mai ales peste 20 de ani esti ca si fata cu tata..mi se pare destul de penibil


poate pentru ceilalti conteaza diferenta de varsta.pentru cei implicati nu prea.si penibil pentru cine?recunosc ! e putin ciudat sa vezi un asemenea cuplu pe strada pentru ca noi nu suntem obisnuiti,nu suntem atat de deschisi!unii o sa spuna ca e impotriva naturii!pentru acea este penibil! ce ar trebui sa fac? sa nu mai ies in oras cu iubitul meu? sa nu mai iesim la plimbare? sa stam inchisi deoarece unora li se pare penibil!? asta e!pe el il vrea si nu mi-e rusine sa o spun!
darlo
Postat pe 6 Septembrie 2010 19:18
De la: reea_deea86, la data 2010-09-06 17:04:35ce prostii mai spui.........eu am 24el 48 nu are cont in banca si suntem amandoi fericiti...........diferenta e vizibila fizic dar mental nu,,,,,,,,,nu pot sta k unul mai mic nu m-ar intelege,,,,,,,,,,,,sunt si cazuri fericite in viata.............asa k ,,,,,,,,,,,!!!


Bv deea! :)
darlo
Postat pe 6 Septembrie 2010 19:20
De la: alexandra0, la data 2010-09-06 12:53:10Si eu am fost casatorita cu un barbat cu 9 ani mai mare decat mine. Si ce daca era mai mare decat mine k tot dadacit, vroia sa fie si majoritatea problemelor trebuia sa le rezolv eu. Adik eu devenisem si barbat in casa aia.... el in afara cica sa lucreze si sa se vaite k vai ce munca fac eu (si eu am un servici si scoala si lucru peste program) nu mai stia absolut nimic.

Acu sunt cu cineva tot cu 9 ani mai mare decat mine. Si e diferenta de la cer la pamant intre cei doi.
Deci nu conteaza neaparat varsta, mai mult conteaza maturizarea fiecaruia, nivelul de educatie (autoeducatie).


exact asta am spus si eu.incercam sa le conving pe unele ca nu e lagat neaparat de varsta! ;)
darlo
Postat pe 6 Septembrie 2010 19:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire care doare...SINGURA 31 De la: kudika085739 24 Noiembrie 2009 09:42
intrebare 28 De la: kudika124021 6 Decembrie 2010 19:36
iubire 2 De la: vitamina_c 11 Februarie 2011 11:17
eu 14 el.... 57 De la: ralukutzza 13 Octombrie 2009 10:46
Ce faci atunci când te îndrãgostește de vecinul tau? 18 De la: Ame_li 26 Septembrie 2013 13:17