Setari Cookie-uri

Cheltuieli nunta

la mine obiceiul este ca verighetele si rochia miresei sa fie cumparate de familia mirelui.....restul cheltuielilor se impart.....
ioneladivina
Postat pe 21 Octombrie 2010 13:56
De la: ioneladivina, la data 2010-10-21 13:56:53la mine obiceiul este ca verighetele si rochia miresei sa fie cumparate de familia mirelui.....restul cheltuielilor se impart.....


intre vecini!!??
geo_reincarcat_iara
Postat pe 21 Octombrie 2010 13:59
salut ...geo...ce faci cununi? ne inviti si pe noi?
BEL_AMY1
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:01
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-21 14:01:21salut ...geo...ce faci cununi?

cred ca face doar coronite
miss_darine
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:05
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-21 14:01:21salut ...geo...ce faci cununi? ne inviti si pe noi?


salut proctologule!
nu cunun, sunt doar curios de obiceuri de nunta.
la mine-n comitat, mirele e cel care face nunta. el cumpara rochia, verighetele, si daca-i mai raman bani, si cateva sarmale!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:05
De la: miss_darine, la data 2010-10-21 14:05:38
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-21 14:01:21salut ...geo...ce faci cununi?

cred ca face doar coronite

buna ziua doamna deci are meserie de asta cu cununiile?
BEL_AMY1
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:08
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-21 14:05:50
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-21 14:01:21salut ...geo...ce faci cununi? ne inviti si pe noi?


salut proctologule!
nu cunun, sunt doar curios de obiceuri de nunta.
la mine-n comitat, mirele e cel care face nunta. el cumpara rochia, verighetele, si daca-i mai raman bani, si cateva sarmale!

parca tu nu stii...cite bordeie atitea obiceie...da ce ai facut ...ai dat foc la bombooo?
BEL_AMY1
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:09
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-21 14:08:33>
buna ziua doamna deci are meserie de asta cu cununiile?

are el mai multe meserii...da' e secretos si nu ne spune
miss_darine
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:10
au astia de la primarie o politica-n ei, de ti-e mai mare dragu' sa-i privesti.
toata vara nici nu s-au deranjat sa caute plajele de construcutii ilegale iar acu', dupa terminarea sezonului, s-au gandit ca spaga a fost cam mica si s-au pus pe daramat.
bamboo-u' ala e mare cat casa poporului, se vede si din avion.
praf aruncat in ochii cetatenilor, sa te faci ca-l darami dupa ce toata vara a strans protipendata constantei, si nu numai, si flacaii cu praf in nas. cica intrarea era vreo 500 euro, la care primeai o scrumierea si un pahar.
ce mi-a placut este insa, ca saptamana de saptamana au trecut p-acolo adavarati muzicieni.
geo_reincarcat_iara
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:21
De la: cryss08, la data 2010-08-30 13:59:18eu am avut nunta in iulie si am facut-o din banii nostrii ai mei si ai sotului meu, nu am vrut discutii mai tarziu ,mai ales ca socrii mei sunt niste oameni care te ajuta dar apoi te striga asa k atunci nu i-am lasat nici pe ai mei sa ne ajute . Am avut 75 de invitati pt ca am vrut ceva restrans .Cheltuielile dinainte nu au fost mari , si ne-am ocupat cu 1 an inainte asa k ne-am descurcat. Dupa au fost mai multe de achitat , dar am reusit si ne-a si ramas destui de multi bani , nu ne asteptam sa iesim asa de bine. Si am avut nunta visurilor noastre . daca ai imaginatie si idei si gasesti oameni de treaba poate iesi o nunta super cu bani putini.Multa bafta si Casa de piatra .


Bravo Cryss, si Casa de Piatra!! si eu la fel am facut, noi am avut culmea 78 de invitati :) si cateva plicuri trimise in plus de cei care nu au reusit sa vina dar au fost alaturi de noi. Am pregatit 90% singuri si suntem asa de happy! nu si-a adus mai nimeni contributia pentru ca ideile erau in capul meu de luni bune de zile, mi-am facut singura florile de pe mese, impreuna cu mama, florile luate de mine, am conceput buchetul de mireasa, mi-am facut singura parul si machiajul, tot eu buchetul de cununie, mai devreme a fost asta cu 2 zile, apoi am avut super mare ajutor din partea celor 2 frati, al meu si al sotului asa ca putin obositi si stresati am fost, dar am salvat pe putin 4000 de euro prin eforturile astea.
Trebuie putina imaginatie si ceva zeci de ore de research :) dar merita......cine doreste ideile, poate da mailuri. Multa bafta!!!
dreamer
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:42
De la: dack, la data 2010-10-15 12:12:39eu zic nunta si toate cele sa le plateasca cine vrea nunta....din toate obligatiile sociale nu exista ceva sa urasc mai mult ca o nunta traditionala cu toata "buna relationare" dintre rude ....stiti reclama de la tv la un suc "S-au cunoscut deja!!!!! o sa avem un nepotel!!!!".......ei? nu-i buna solutia?


:)))) totul e super tare TEORETIC!!! si eu uram acest obicei....dar nu am avut cum sa il evit si sa nu am muulte scandalrui, asa ca am fost "tarata" din motive amiabile sau presiuni cateodata la poate ...12-15 nunti sa nu exagerez ca puteam merge la inca pe atatea...asta e, daca faceam faza cu cuculetul din reclama ramaneam pe "minus" :))) la alea la care totusi am fost, asa ca am aplicat si eu obiceiul.......dar la nivel super restrans, familie si apropiati sub 80 de persoane....... si acum avem o micuta miculuta rezerva de cash pentru zile negre = a se citi cand o sa fie ratele si mai mari la banci :))
dreamer
Postat pe 21 Octombrie 2010 14:52
De la: pisy4smil3y, la data 2010-10-16 19:21:47buna.am si eu o intrebare.cam kt ma costa pt cununia civila?kt trb sa dau?in jur de cat


Preturile sunt afisate la starea civila. Cred ca difera de la un oras la altul. In orasul meu in w-e e 100, iar daca se deplaseaza in alta locatie 500 RON. In cursul saptamanii e mai ieftin, poate chiar gratis. Nu se plateste nimic pe langa ce e afisat pt cei ce oficiaza.
Te costa in plus analizele medicale (aprox. 100-150 RON cu tot cu certificatele medicale, in functie de laboratorul la care iti faci analizele) si protocolul de dupa cu prajiturele si sampanie, sau ce vrei tu sa servesti.
cevaliber
Postat pe 24 Octombrie 2010 21:23
De la: Oana25_healthy, la data 2010-09-03 16:21:35 buna ziua! Draga mea eu zic ca tu si viitoru tau sot sa va faceti nunta singurei ca e cel mai bine asa...nici socrii nu au discutii si nu se cearta intr-e ei, nici voi nu va certati din pricina parintilor.(noi asa am facut) In momentu in care hotarasti sa faceti pasu asta primul lucru care trebuie stabilit este localul, dupa sa va arvuniti formatia, fotografu si cameramanu. Dupa ce terminati cu arvunitu va ocupati de invitatii ( sa va fie mai usor ii scrieti pe hartie ) . Dati comanda de cate credeti ca aveti nevoie. Ininte cu o luna-doua mergeti a restaurantu stabilit si vb cu seful de sala sau cine e ....despr-e meniu, despr-e bautura daca o luati voi sau v-o dau ei, despr-e fructe sau cemai vreti pe masa, despr-e aranjamentul restaurantului...Trebuie sa va dati comanda de tort cu o luna inainte...Iar la sfarsit ramane sa iti cumperi rochita de mireasa, pantofi si toate cele necesare unei mirese! Daca mai ai intrebari...iti voi raspunde cu placere!! O zi minunata!


buna....am eu o intrebare...???...nasii ce trbuie sa plateasca....?..stiu ca si ei contribuie...astept rasp..poop
gabry88
Postat pe 25 Octombrie 2010 11:10
salutare!si noi ca si voi avem nunta la anul in septembrie si nu ne ajuta nimeni cu bani ,doar sotul este cu bani si vrem sa facem intreaga pregatire de nunta acasa,impreuna cu cumnatii,adica mancare,pregatire local ,absolut totul!localul arata bine,dar mesele si aranjatul lor si a caminului trebuie sa avem inspiratie sa le facem cu bani putin dar si cat de cat frumos!acum te as intreba cu ce sa incep...Eu voi merge la coafor dar ma voi machia singura si as vrea niste sfaturi si la capitolul asta!cauta ma pe stefaniachihu dc crezi k putem fi prietene,te poop
shteffa
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:01
Am vazut caz real ,parintii mirelui au facut aproape toata nunta ei s-au ocupat de pregatiri . Au vrut sa isi insoare baiatul...mai mult l-au fortat.S-au gandit k nu mai gasesc o fata asa frumosa pt el.El fiind un analfabet care abia avea 8 clasa,fara loc de muca,nu cred ca se mai uita cineva la el ...in fine...parintii lui i-au facut nunta cu putina lume, in jur de 50 de persoane.Toate bune si frumoase pana la sfarsit cand au inceput conflictele intre parinti... Paritii baiatului i-au reprosat parintilor fetei k ei au facut nunta fetei cu 1000 de lei ...si k ei au adus mai putini inviati din partea lor...si multe altele .Mie mi se pare o prostie chestia asta...important este k mirii sa se inteleaga.
kudika089384
Postat pe 1 Noiembrie 2010 12:29
De la: ysza_00, la data 2010-09-08 17:02:25Nici nu ma gandeam la asemenea exagerari! Vreau sa va dau exemplu oncret ca sa vedeti la ce ma refer: Eu am cautat un meniu - care cuprinde doar mancarea- care sa fie cat mai bun calitate/pret si am ajuns la suma de 180 ron, daca pun si bauturile+ tortul ma duce pe la 210-220- deci conform spuselor voastre - suma asta trebuie s-o 'declar' . O prietena are nunta intr-un local in care are inclus in meniu si pretul aranjamentelor si are meniul 210 ron (+ bauturi si tort 40 ron). Ea spune invitatilor ca pretul meniului ei este de 250 ron- pt ca deja a fost intrebata... Voi ce ziceti de stituatia asta? Cine greseste?


eu nu inteleg ce e cu declararea asta a meniului. noi am avut nunta acum 2 ani, si in primul rand nu am luat nici un ban de la parinti pentru ca am strans un an jumatate inainte pentru a ne acoperi cheltuielile. in al doilea rand nu am declarat nici un meniu. prietenii si rudele au dat cat au crezut de cuviinta, si oricum ne-am acoperit cheltuielile. nu am "castigat" nimic de pe urma nuntii, dar nici nu am facut nunta pentru asta. dupa nunta, cand am strans banii nici nu ne-am uitat la plicuri, cine cat a dat. in orice caz, eu cand sunt invitata la o nunta si mi se spune costul meniului, ma enervez, mi se pare de prost gust. la fel cum ma enerveaza si plicurile cu nume pe masa. noi am avut carduri micute cu numele invitatilor si plicuri albe la chelneri. cine a vrut sa se semneze, s-a semnat, cine nu nu. nunta am facut-o pentru noi, nu pentru bani. si oricum, oamenii sunt simtiti, si stiu si ei cam cat e meniul, in functie de conditiile de la nunta, asa ca nu ramai pe minus.
summer1
Postat pe 4 Noiembrie 2010 09:23
Cheltuielile ar fi frumos sa vi le planificati foarte bine, sa le discutati si sa le acoperiti voi doi... la noi a iesit foarte frumos nunta si multi prieteni si-o amintesc cu mare drag. De cheltuieli nu s-au ocupat parintii, pentru ca am vrut sa ne descurcam singuri pe partea asta, ei si-au facut datoria oricum cu petrecerile traditionale la fiecare acasa (si astea sunt tot un fel de cheltuieli pana la urma).
"Nunta" am achitat-o parte in avans, iar majoritatea din darul de dupa... insa stransesem mai bine de doi ani inainte si aveam un pic de "acoperire"... am invatat oricum ca nunta nu poate fi exclusiv traditionala sau exclusiv moderna, numarul de invitati este foarte important la "socoteala", pretentiile voastre trebuie la fel..socotite (rochia de designer e ceva mai scumpa daca visezi la ea, iar un costum la fel), iar la noi nunta a fost o imbinare armonioasa intre traditional si modern, cu multe emotii si cu un... inceput foarte fericit (zicem noi). Mult succes si voua!
carla10
Postat pe 4 Noiembrie 2010 11:58
buna.eu am facut nunta de curand. daca vrei sa te simti bine la nunta ta si sa nu te intereseze banii atunci iti recomand sa nu tii cont de cine cat cheltuie. intelegeti-va cu parintii si fiecarea sa cumpere in functie de buget. oricum va raman dupa nunta bani ca sa platiti cheltuielie.
bafta si casa de piatra.
kudika328992
Postat pe 7 Noiembrie 2010 21:06
Vrei sa stii ce tendinte sunt pentru mirese in 2011? – rochii de mireasa, pantofi, machiaj, coafura, buchete de flori, invitatii de nunta – tot

Atunci click pe link
(eliminati eventualele spatii libere ce pot aparea in link):

http://www.verze.ro/Moda-si-Frumusete/Moda-femei/care-sunt-tendintele-rochiilor-de-mireasa-in-2011.html
peppermint
Postat pe 8 Noiembrie 2010 09:38
De la: gabry88, la data 2010-10-25 11:10:28
De la: Oana25_healthy, la data 2010-09-03 16:21:35 buna ziua! Draga mea eu zic ca tu si viitoru tau sot sa va faceti nunta singurei ca e cel mai bine asa...nici socrii nu au discutii si nu se cearta intr-e ei, nici voi nu va certati din pricina parintilor.(noi asa am facut) In momentu in care hotarasti sa faceti pasu asta primul lucru care trebuie stabilit este localul, dupa sa va arvuniti formatia, fotografu si cameramanu. Dupa ce terminati cu arvunitu va ocupati de invitatii ( sa va fie mai usor ii scrieti pe hartie ) . Dati comanda de cate credeti ca aveti nevoie. Ininte cu o luna-doua mergeti a restaurantu stabilit si vb cu seful de sala sau cine e ....despr-e meniu, despr-e bautura daca o luati voi sau v-o dau ei, despr-e fructe sau cemai vreti pe masa, despr-e aranjamentul restaurantului...Trebuie sa va dati comanda de tort cu o luna inainte...Iar la sfarsit ramane sa iti cumperi rochita de mireasa, pantofi si toate cele necesare unei mirese! Daca mai ai intrebari...iti voi raspunde cu placere!! O zi minunata!


buna....am eu o intrebare...???...nasii ce trbuie sa plateasca....?..stiu ca si ei contribuie...astept rasp..poop

dupa cite stiu...nasii platesc luminarile,buchetele si cu cedaruiesc din partea lor finii...
BEL_AMY1
Postat pe 8 Noiembrie 2010 10:22
buna. eu sunt de parere ca cel mai bine e ca nunta sa fie facuta doar de miri, e cel mai bine asa.
bafta si casa de piatra.
kudika067114
Postat pe 9 Noiembrie 2010 16:52
Fetelor, fiti atente la pretul meniului si anume meniul care vi se da cuprinde numai pretul mancarii si eventual cafea cu racoritoare.
Depinde de localul unde veti face nunta.....puteti aduge bautura de la voi fara nici o taxa. Dar in localurile mai deosebite daca aduceti bautura de la voi vi se va pune aceea taxa de dop care variaza ca pret...pate fi intre 3 si 6 euro de persoana.
Succes fetelor si va stau la dispozitie pentru ca am avut anul acesta nunta si sunt la curent in general cu ce se intampla in domeniul acesta.
Va stau la dispozitie daca aveti intrebari.
Iradia
Postat pe 11 Noiembrie 2010 16:42
De la: utad, la data 2010-08-29 22:12:56cununia civila a facut-o tata,la nunta care a fost peste 6 luni au impartit cheltuielile tatii,la celelalte casatorii tata a fost doar invitat

deci,cununia civila ti-a organizat-o tatal tau,apoi,peste 6 luni,tot tatal tau a impartit cheltuielile dupa cum a crezut el,iar cand te-ai maritat iar,tatal tau a fost doar invitat.probabil a considerat ca ti-a facut nunta o data si bine??am inteles corect?offf,slab stai cu exprimarea
xxelena85
Postat pe 12 Noiembrie 2010 13:32
Nunta nu este o afacere si ar trebuii sa te ocupi tu si el de astfel de lucrui ,nicidecum parintii !!! Parerea mea este k NUNTA este un eveniment special si personal pe de alta parte iar dk esti traditionala atattu cat si el ,probabil k nu ai nimic inpotriva sa se ocupe x y z de anumite detalii de la vestimentatie pana la sticla de palinca va urez casa de piatra ......
monalisajacobs
Postat pe 15 Noiembrie 2010 20:39
Nu stiu cat de important este pt. tine si din ce punct de vedere o privesti daca o iei ca pe o afacere sau ca un eveniment special .in fine oricum ai privio eu te sfatuoesc sa va organizati voi nunta asa cum vreti, daca va permite si bugetul binenteles un pic de ajutor si din partea parintilor sa sti ca nu strica.

mult noroc si casa de piatra
samansa
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:11
buna eu am avut nunta anul acesta in iulie si vreau sa iti zic ca intr-adevar este destul de costisitoare. Acum eu din cate am vazut trebuie sa te gandesti ce anume iti doresti de la nunta ta adica : vrei sa ai o nunta de vis asa cum ti-ai imaginat u sau iti doresti sa iti faci nunta ca sa fi in randul lumii si sa iti mai ramana si bani din nunta.
Acum in functie de varianta pe care ti-o alegi vezi cat este de costisitoare sau nu. Iar in legatura cu cine si ce trebuie sa plateasca nu e o regula cine vrea si poate sa va ajute o face neconditionat daca mergi pe varianta ca tebuie sa imi dea... atunci s-ar putea sa ia reprosuri mai tarziu. La mine de ex rochia a platit-o sotul meu ca asa a dorit el, verighetele am pus amundoi bani si ne-a dat mama niste aur sa dam la schimb, iar restul de cheltuieli le-am facut impreuna cu putin ajutor din partea unchiului meu. Ce stiu sigur este ca buchetul tau, lumanariel, voalul si biserica le platesc nasi. in rest eu pot sa iti zic ca am mers pe varianta unei nutii de vis si chiar asa a iesit , iar la sfarsit am tras linie si nu am ramas cu datorii ceea ce ne-am si propus
v_ioana0
Postat pe 27 Noiembrie 2010 09:55
socrii mari fac cheltiielile pentru nunta si rochia de mireasa si tot este datoria lor
lory88
Postat pe 27 Noiembrie 2010 22:00
De la: lory88, la data 2010-11-27 22:00:37 socrii mari fac cheltiielile pentru nunta si rochia de mireasa si tot este datoria lor





... serios !!! ...
marco918
Postat pe 27 Noiembrie 2010 22:15
Parerea mea e ca daca iti faci toata nunta impreuna cu alesul inimii, nu o sa primesti niciodata nici un repros legat de nunta ta. E adevarat ca sunt niste costuri mari, si mai adevarat e ca nu o sa multumesti pe toata lumea orice ai face. Asa ca discutii vor fi oricum dar nu legte de bani.
crisk
Postat pe 9 Decembrie 2010 22:38
http://fashionville.eva.ro/orasul-lui-billy_G
billy69
Postat pe 10 Decembrie 2010 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ofer ajutorul meu miresicilor care nu au timp 1 De la: gabielle88 8 Februarie 2010 22:40
CINE ARE NUNTA IN 2010? 5 De la: grace000516 25 Mai 2010 22:19
Cantitatea de bauturi/ persoana 18 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:15
va rog mult,ajutati-ma sa-mi salvez relatia... 49 De la: Cassey 24 August 2009 14:57
TINUTA CUNUNIA CIVILA! 7 De la: ankaLoredana 18 Februarie 2010 22:36