Setari Cookie-uri

Cheltuieli nunta

Noi am facut nunta din banii nostri si nu suntem directori. trebuie sa te intinzi cat te tine buzunarul, si nu te baza pe nimeni altcineva. facute din timp si cu cap , toate cheltuielile pot fi suportate de miri ( restul ce e de plata -DJ, masa etc se achita din banii de dar). Daca esti o mireasa care vreo sa de-a pe o rochie 4000 ron numai ca sa fie cu mot...povestea de schimba..bridezilla. Noi am facut o nunta eleganta, cu bun gust, dupa lungi negocieri si umblat la diverite magazine am reusit sa facem nunta noasta de vis.
Bafta tuturor viitoarelor mirese
basarabeanur
Postat pe 23 Decembrie 2010 12:52
da asta e adevarat tot timpul se intampla asa,niciodata nu o sa reusestin sa multumesti pe toata lumea....dar conteaza sa va simtiti voi bine,,mireasa si mierele,, pt ca este nunta voastra:D


Da si eu cu iubitu meu ne dorim sa facem nunta peste 2 ani si as vrea sa stiu ce si cum ar trebuii sa ne cumparam prima data ?


si in jur de 140 pers cam ce cheltuieli o sa ajungem:)....am dori sa facem intr-un restaurant.,ma poate ajuta si pe mine cineva? sa aflu cam intre cat si cat vom cheltuii?(aproximativ)
divapapi
Postat pe 27 Decembrie 2010 00:39
De la: divapapi, la data 2010-12-27 00:39:25da asta e adevarat tot timpul se intampla asa,niciodata nu o sa reusestin sa multumesti pe toata lumea....dar conteaza sa va simtiti voi bine,,mireasa si mierele,, pt ca este nunta voastra:D


Da si eu cu iubitu meu ne dorim sa facem nunta peste 2 ani si as vrea sa stiu ce si cum ar trebuii sa ne cumparam prima data ?


si in jur de 140 pers cam ce cheltuieli o sa ajungem:)....am dori sa facem intr-un restaurant.,ma poate ajuta si pe mine cineva? sa aflu cam intre cat si cat vom cheltuii?(aproximativ)


Toate se schimba de la an la an. Nimeni nu stie ce-o sa fie in viitor. Adunati bani si atat.
Pana peste 2 ani se pot intampla multe, ma refer financiar.
stem_29
Postat pe 27 Decembrie 2010 02:56
nu cred k ar trebui sa respectii anumite traditzii akuma depinde de tine...cel mai bine este k sa eviti orice discutie nunta sa se faca de miri...yo am facut nunta aku 3 luni si am realizat-o noi 2...fara nici un ajutor din partea nimanui...am asteptat sa facem pasu asta pana cand ne-am aduat banutzii..akum tu consideri ce si cum...Casa de piatra!!!!!!!!!
kudika344857
Postat pe 29 Decembrie 2010 17:40
da, meniul de la restaurant e meniul chel. doar mancarea pe care ti-o pune in fata. atat. tortul si prajiturile le faci separat la cofetarie, bauturile te orientezi unde e mai ieftin..de prin depozite eventual....
andra_teslaru
Postat pe 30 Decembrie 2010 21:11
si eu am nunta anul asta.Ce sa zic,nu am auzit nimic cum ca ar platii socrii ceva...Parerea mea sincera e ca mirii ar trebui sa fie capabili sa isi faca singuri nunta prin propriile eforturi financiare!Asa e la inceput mai greu,dar nu trebuie sa asteptam pomana de la nimeni!Noi platim singuri totul de la local pana la tortul miresei si nu mostenim vreo avere si nici nu ne-am imbogatit peste noapte,dar este o traditie ce merita respectata,crede-ma!mult succes
kudika347702
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:52
si eu ma abtin de la comentarii; trebuie gasita o varianta de mijloc de comun acord astfel incat sa nu iasa discutii dupa aceea;
dincolo de astea, eu tare mi-as dori asa inel de logodna, eeeeehhh!!!!!oare se mai intampla povesti ca altadata? sau doar ne petrecem timpul sa vedem cine a dat mai mult si pe urma sa ne scoatem ochii pt asta????!!!!!! ia uitati-va aici: nu v-ar placea?
Inel secol XIX, cu diamante, pe okazii.ro
http://www.okazii.ro/catalog/39842870/inel-secol-xix-cu-diamante.html

eeeehhhh....!!!!!!!
kudika350428
Postat pe 9 Ianuarie 2011 12:45
foarte tare!!
emilia_rizea
Postat pe 10 Ianuarie 2011 16:39
Nunta o fac mirii, iar in cazul in care vreuna din familii poate sa ofere ajutor, este ideal, dar daca nu, mirii isi fac nunta.Daca ai noroc poti sa gasesti un restaurant unde meniul sa fie all inclusiv (80 Euro) si mirii sa se duca ca niste "invitati", adica sa scape de dureri de cap in ceea ce priveste bautura, florile, tortul, fructele, etc. in rest cheltuieli ar fi cu rochia, costumul, ceva pt cununie si cadoul nasilor, a si era sa uit, coaforul si machiajul. Ideal este sa gasesti pe cineva care sa vina acasa. Ar mai fi sa te intelegi cu un profesionist care sa filmeze si sa fotografieze si un DJ bun (muzica face nunta) in cazul in care nu iti permiti o formatie. Te intelegi cu ei si le dai o parte din bani inainte si restul dupa. Si ca sfat, ai grija pe cine chemi, sa fie oameni seriosi si nu te intinde la o nunta mare, undeva in jur de 80-100 pers. Chestia cu cine face nunta ca ai auzit ca parintii mirelui sa faca sau parintii miresei sa cumpere rochia, e cam demodata. Daca vrei sa faci pasul asta trebuie sa te pregatesti din timp, financiar vorbesc. Sa nu te astepti sa faci afacere din nunta ca pe praful asta trebuie sa te multumesti daca strangi destui invitati. Bafta
AnaMaria25800
Postat pe 10 Ianuarie 2011 16:56
De la: madya7, la data 2010-08-26 14:53:07 Am auzit mai multe variante: unii spun ca nunta trebuie facuta de familia mirelui, altii ca socrii mari cumpara doar rochia miresie , iar nunta o fac mirii si tot asa. Ma poate lamuri si pe mine cineva va rog cum se face ca nu mai stiu ce sa cred!!
bodidana2000
Postat pe 13 Ianuarie 2011 11:13
De la: madya7, la data 2010-08-27 18:57:58 Nu imi raspunde nimeni si mie?!
m-am gandit sa imi vand rochia de mireasa,daca esti slabuta si interesata,scrie-mi.este deosebita.facuta la comanda.
bodidana2000
Postat pe 13 Ianuarie 2011 11:18
am doua rochii de mireasa,una pe corset si crinolina,cealalta mai scurta in fata cu pietricele swaroski,facuta la comanda...negociem,a doua e deosebita.
bodidana2000
Postat pe 13 Ianuarie 2011 11:23
buna ma numesc deea si noi am facut nunta in septembrie 2010
intradevar este costisitor sa faci o nunta dar eu zic ca merita...cat despre cheltuieli ei bine totul depinde de voi mirii...noi cel putin am platit cam totul ai mei au dat doar o arvuna de 500 lei pentru sala,am avut noroc ca am gasit o sala la care am platit decat meniurile nu si inchiriatul salii...asta depinde in ce oras esti ca nu la toti le convine sa le platesti doar meniul...bun meniul a fost 100 ron per/pers, apoi de la un depozit am cumparat bautura si mam inteles cu cei de acolo sa mi-o duca la sala si daca cumva ramane ceva sigilat sa-mi ia inapoi, prajitura am facut-o la cofetarie si tortul la fel si m-am inteles cu ei ca sa platesc dupa nunta.noi am facut o nunta mica...depinde cate pers vrei sa inviti am calculat sa fie pe masa 2 beri per/pers suc 3 sticle cola fanta si natural plus apa minerala, o sticla de vin de 2 l tuica o sticla de 1 l,avand in vedere ca noi am avut invitati doar 60 de pers tuica a facut-o tatal meu iar daca nu e vreo 30 lei aici litrul,vinul mi-a fost facut cadou de nunta de la unchiul meu un vin alb de prin 2000 a fost ft bun,in rest dupa nunta am platit pentru meniuri 6000lei,dj-ul l-am platit cu 400 lei,lautarii au mai fost 500,la depozit bautura a fost 1000 lei si am returnat multa bere caci cu asemenea vin bun nu s-a prea baut,la prajitura si tort inca vreo 1000 lei,rochita de mireasa am fost din alba tocmai pana la bucuresti sa o cumpar si am gasit-o la un prea ft acceptabil 400 ron la un model pe care in alba pe culoarea crem am gasit-o la 1800 ron deci trebuie sa fi fost nebuna si sa fi dat atat...norocul meu a fost ca mama are magazin si merge la depozitele din bucuresti pentru marfa si mi-a zis ca ar trebui sa incerc la bucuresti pentru rochita ca sunt modele superbe si asa a fost....deci am redus din cheltuieli o gramada...bineinteles ca toate astea trebuie programate din timp.a si aranjatu salii mai e vreo 1000-1500 lei depinde cum vrei s-o faci.deci...sper sa te ajute raspunsul meu pupici
TIAdeea13
Postat pe 14 Ianuarie 2011 12:25
Eu am nunta anul acesta in Iulie...nunta este organizata si de parintii mei si de viitorii mei socrii...pana acum...am fost cu soacra mea in New York special ca sa imi achizitionez rochia de mireasa de la celebrul magazin Kleinfeld Bridal....este o rochita Pnina Tornai cu diamante si cristale Swarovski...este o rochie deosebita deoarece a fost facuta la comanda...am facut din 2 rochii 1...de aceea si pretul a fost mai piperat adica 5800 euro!.
AnabelutZ
Postat pe 14 Ianuarie 2011 12:59
Draga mea, din ce ne spui tu.... nu stiu cum a fost la nunta ta. Eu am avut nunta in octombrie, sunt din Bucuresti si nunta mea a costat aprox 20.000 euro si a meritat toti banii (noi mirii am platit totul). In Bucuresti nu se "poarta" nici o sticla pe masa. Fetele de masa le-am avut din brocart, rochia a fost din matase naturala cu cristale swarovski, flori au fost din abundenta. Intr-adevar, fiecare dupa posibilitati. Ideea e ca o nunta este costisitoare. Important e sa gasesti un restaurant (cum am spus si mai sus in celalalt coment) care sa iti ofere foarte multe avantaje si crede-ma sunt destule (http://www.greengarden-events.ro/ sau http://www.fleurdelys.ro/) Uitati-va aici sunt niste restaurante superbe cu super oferte pt nunti si botezuri. La primul am avut eu nunta iar in cel de al 2-lea prietena mea. CAre sunteti din Bucuresti, va garantez ca merita si sunt foarte seriosi. Noi avem de gand sa facem si botezul in restaurantul unde am avut nunta, dar in gradina (care este de vis). Fetelor pt o nunta trebuie sa va pregatiti cu un an inainte, sa luati incet tot ceea ce va trebuie si asa o sa reusiti sa va faceti nunta visurilor voastre. Mare atentie la invitati, multi dintre cei pe care ii considerati seriosi ... o sa aveti surpiza sa vedeti ca nu sunt asa. Trebuie sa stiti tot "necesarul" din timp. Noi am iesit bine dupa nunta, ne-am platit toate serviciile si ne-au ramas bani sa plecam cu cei mai buni prieteni, intr-un tur prin europa de 2 saptamani. Va urez tuturor multa bafta si distractie placuta. Daca aveti intrebari, cu placere va raspund la ele. Bafta
AnaMaria25800
Postat pe 16 Ianuarie 2011 04:04
De la: AnaMaria25800, la data 2011-01-16 04:04:52Draga mea, din ce ne spui tu.... nu stiu cum a fost la nunta ta. Eu am avut nunta in octombrie, sunt din Bucuresti si nunta mea a costat aprox 20.000 euro si a meritat toti banii (noi mirii am platit totul). In Bucuresti nu se "poarta" nici o sticla pe masa. Fetele de masa le-am avut din brocart, rochia a fost din matase naturala cu cristale swarovski, flori au fost din abundenta. Intr-adevar, fiecare dupa posibilitati. Ideea e ca o nunta este costisitoare. Important e sa gasesti un restaurant (cum am spus si mai sus in celalalt coment) care sa iti ofere foarte multe avantaje si crede-ma sunt destule (http://www.greengarden-events.ro/ sau http://www.fleurdelys.ro/) Uitati-va aici sunt niste restaurante superbe cu super oferte pt nunti si botezuri. La primul am avut eu nunta iar in cel de al 2-lea prietena mea. CAre sunteti din Bucuresti, va garantez ca merita si sunt foarte seriosi. Noi avem de gand sa facem si botezul in restaurantul unde am avut nunta, dar in gradina (care este de vis). Fetelor pt o nunta trebuie sa va pregatiti cu un an inainte, sa luati incet tot ceea ce va trebuie si asa o sa reusiti sa va faceti nunta visurilor voastre. Mare atentie la invitati, multi dintre cei pe care ii considerati seriosi ... o sa aveti surpiza sa vedeti ca nu sunt asa. Trebuie sa stiti tot "necesarul" din timp. Noi am iesit bine dupa nunta, ne-am platit toate serviciile si ne-au ramas bani sa plecam cu cei mai buni prieteni, intr-un tur prin europa de 2 saptamani. Va urez tuturor multa bafta si distractie placuta. Daca aveti intrebari, cu placere va raspund la ele. Bafta



Era sa uit noi la ei am apelat si am fost super multumiti de ei si de profesionalismul lor :
Servicii Foto & Video profesionale GENERAL VIDEO
"Nu conteaza cu adevarat ce ai in viata, ci pe cine ai alaturi cand treci prin viata" Fotografie, inregistrari video si montaj pentru nunti,
www.generalvideo.ro/
AnaMaria25800
Postat pe 16 Ianuarie 2011 04:13
NU CRED CA IN ZILELE DE AZI SE MAI GASESC PARINTI LA CARE SA LE FACA NUNTA COPIILOR,ASTA DIN PRICINA FINANCIARA,ACUM SI NOI SUNTEM ''MODERNI ''VREM LUCRURI NOI CAT MAI SOFISTICATE LA NUNTA NOASTRA.CEIA CE PE TIMPUL LOR NU ERA ASA.CRED CA SE PUNE PREA MULT PRET PE ALTELE SI NU PE CEEA CE ESTE INTRADEVAR NUNTA.EU FAC NUNTA ANUL ACESTA SI NU NE AJUTA NIMENI MUNCIM NOI CA SA FACEM CEVA CAT DE MIC AR FI IMPORTANT SA AVEM PARINTII SI CEI DRAGI NOUA LANGA NOI. :
kudika358579
Postat pe 26 Ianuarie 2011 17:06
da vorbe vechi.daca vrei sa faci nunta sa o faceti voi doi singuri si parintii daca pot va ajuta pe ici pe colo ca sa nu aveti discutii dupa.eu cu sotul meu asa am facut si acum e foarte bine nu are nimeni ce sa ne zica.CASA DE PIATRA si mult succes!!!
amatiesei_gina
Postat pe 27 Ianuarie 2011 14:57
amatiesei_gina
Postat pe 27 Ianuarie 2011 15:01
noi ne-am facut nunta singuri,doar nasa a cumparat lumanarile pt ca e de datoria lor,cel mai bn arfi sa puneti bani deoparte daca stiti ca peste un an faceti nunta...iar la meniuri nu ai cum sa bagi aranjamentul salii,formatia sau altele doar nu mananci asa ceva.....................si in plus nu poti obliga omul sa plateasca un meniu de 1000 ron doar pt ca asa vrei tu sa-ti cante o vedeta.....nu faci nunta ca sa te imbogatesti............e o noapte unica a carei amintiri iti ramane pe veci.........
chryssy23
Postat pe 29 Ianuarie 2011 08:43
:) Eu am nunta in curand si, desi nici eu nici viitorul meu sot nu suntem directori, in principiu, totul va fi platit de noi. Daca parintii vor sa plateasca ei unele maruntisuri, nu vom spune nu fiindca o sa le faca placere cu siguranta, dar nu o sa ii punem la cheltuieli mari.
panaitclaudia
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:06
Eu nu stiu unde va faceti voi nuntile de va intra totul in pretul meniului....si mancarea si bautura si aranjamentele... Peste tot pe unde am fost eu, meniul costa intre 180-200 lei si nu intra decat mancarea si, eventual, apa si sucul. Bauturile alcoolice separat; aranjamentele... ori ti le faci singur, ori apelezi la o firma care sa iti decoreze sala. Nu?
panaitclaudia
Postat pe 30 Ianuarie 2011 16:22
http://presidential.ro/super_oferta.html
un exemplu de all inclusive. Bafta!
AnaMaria25800
Postat pe 1 Februarie 2011 02:32
De la: shteffa, la data 2010-10-29 13:01:38salutare!si noi ca si voi avem nunta la anul in septembrie si nu ne ajuta nimeni cu bani ,doar sotul este cu bani si vrem sa facem intreaga pregatire de nunta acasa,impreuna cu cumnatii,adica mancare,pregatire local ,absolut totul!localul arata bine,dar mesele si aranjatul lor si a caminului trebuie sa avem inspiratie sa le facem cu bani putin dar si cat de cat frumos!acum te as intreba cu ce sa incep...Eu voi merge la coafor dar ma voi machia singura si as vrea niste sfaturi si la capitolul asta!cauta ma pe stefaniachihu dc crezi k putem fi prietene,te poop
imi pot oferi serviiciile pentru nunta pe care o vei avea. eu ofer meniu complet pentru nunta (inclusiv vesela) la pretul de 80 lei persoana. niste fotografii ai putea vedea pe profilul meu. o seara super :)
laura_cazan
Postat pe 1 Februarie 2011 19:52
imi pare rau ca abia acum apuc sa iti raspund......DOAMNE DA ANALFABETA MAI EZTI
ps: esti si o C*urva de 2 lei...la ce ai mai facut nunta daca "ereai indragosteata de bogdy?"
iulia_stratulat
Postat pe 3 Februarie 2011 01:06
este adevarat ca nu poti pune nuntasul sa il plateasca pe guta, salam sau mai stiu eu ce vedete preferate de unii sau altii dar daca faci o nunta trebuie sa te gandesti ca trebuie sa fii prevazator si nu ajungi sa faci un credit pe 10 ani doar pentru a putea plati o noapte. Chiar daca e nunta dar mie mi se pare ca nu se merita...traim vremuri prea tulburi pentru asa ceva.
eu am nunta in septembrie....o platesc doar eu cu sotul meu...toata lumea este doar invitat indiferent de gradul de rudenie.asa cum nu vreau sa se bage parintii in casa mea mi se pare normal sa nu se bage nici in nunta.....plus, ca au muncit destul cat sa ma creasca si sa ma aduca unde sunt ca sa ii mai pun la cheltuieli pe cativa ani doar sa ma vad eu in rochie alba(mi se pare oricum depasita c nu stiu cate se mai marita virgine). daca isi permit parintii si o duc atat de bine incat as isi permita sa cheltuie cateva sute de milioane incat sa iti ramana tie toti banii de nunta...bravo voua dar sunt prea putine cazuri.
PS:prefer o viata de intelegere si dragoste alaturi de sotul meu decat o noapte de cheltuiala si lafaiala...noapte de care oricum nu prea apuci sa te bucuri ca esti atat de stresat incat nu realizezi prea bine ce e in jurul tau(asta din ce am auzit).
iulia_stratulat
Postat pe 3 Februarie 2011 01:18
BUNA,UITE ITI RASPUND EU:DACA PARINTII CELOR DOI AU BANI ,DISCUTA SI PUN JUMI-JUMA SI SE FACE NUNTA ,DACA NU COPIII ISI FAC NUNTA CU BANII LOR(DACA AU),DACA NUMAI PARINTII FETEI SAU NUMAI PARINTII BAIATULUI AU BANI SI VOR SA AJUTE NECONDITIONAT,ATUNCI O FAC EIETC....DAR FACUTA NUNTA DE ASA MANIERA ,CA DUPA SA NU EXISTE DISCUTII SAU REPROSURI CARE POT DETERIORA CASNICIA DIN START.ITI VORBESC DIN EXPERIENTA ASA CA...TU TRAGE CONCLUZIILE,CUM PROBLEMA O REPREZINTA BANII,DUPA SITUATIA FIECAREI FAMILII NE ADAPTAM.BAFTA SI DACA VREI SA FACI NUNTA CE MAI CONTEAZA CINE PUNE BANII,IDEALUL E SA CONTRIBUIE TOATA FAMILIA SI A TA SI A LUI SI SE FACE.!
mimishor957
Postat pe 18 Februarie 2011 09:30
nu cred ca ar trebui sa contribuie altii in afara de miri.eu am nunta la vara si nu ne ajuta nici unu din parinti.astea cu jumate jumate erau pe vremuri
kudika366647
Postat pe 23 Februarie 2011 21:04
De la: AnabelutZ, la data 2011-01-14 12:59:24Eu am nunta anul acesta in Iulie...nunta este organizata si de parintii mei si de viitorii mei socrii...pana acum...am fost cu soacra mea in New York special ca sa imi achizitionez rochia de mireasa de la celebrul magazin Kleinfeld Bridal....este o rochita Pnina Tornai cu diamante si cristale Swarovski...este o rochie deosebita deoarece a fost facuta la comanda...am facut din 2 rochii 1...de aceea si pretul a fost mai piperat adica 5800 euro!.


Mi se par foarte kitch rochiile Pninei Tornei. Mi-aduc aminte de tigancusile cu suncile la vedere si mult, mult sclipici.

Mai bine Vera Wang sau Lanvin. Dar na, refinamentul nu se poate cumpara.
Spanish_Dancer
Postat pe 23 Februarie 2011 21:40
Noi am facut nunta in 2008, din bani nostri munciti de noi.....mai prin tara mai pe afara......rochita am inchiriat-o (am considerat ca nu este necesar sa ocupe loc in dulap dupa, deoarece se poate purta o simgura data si...moda se schimba foarte repedeeee), verighetele le-am cumparat aandoi, ...practic am facut tot singuri....parintii au venit la nunta ca si nuntasi......au cinstit...la fel sa nu fie probleme, frati...au vrut sa cinsteasca la fel..dar nu au fost posibilitati la fel..deci fiecare a dat cat a putut...... in anul 2008, am avut invitate 300 de pers...au venit...273....iar la restaurant am platit 400 de mil lei vechi....
cert este ca din 100% cam 95% au fost multumiti si s-au distrat ...
Casa de piatra!!
kudika349219
Postat pe 9 Martie 2011 15:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
marturii originale care fac senzatie la nunta 10 De la: Dani_Ella_1 12 Decembrie 2015 18:12
Sf Spiridon? pareri? preturi? 27 De la: kyru 9 August 2010 23:07
intrebare???? 2 De la: grace008160 22 Martie 2010 21:59
Ce este cel mai important in meniul nuntii? 39 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:16
Vestimentatia la nunta! Doamnelor si domnilor, mai lasati tzarania si pe acasa, va rog! 4 De la: cristinn 3 Septembrie 2009 17:08