Setari Cookie-uri

Sa plec sau sa raman?

Am nevoie de un sfat venit dinafara , de la cei care nu ma cunosc pentru ca ei vad altfel problemele decat cei implicati emotional.

Am o relatie de 13 ani care s-a soldat cu un copil de 8 ani , inca in concubinaj cu un om pe care l-am iubit poate si fortata de viata mea de dinainte (parintii nu s-au inteles niciodata iar eu am fost loc de dat cu capu,nu am avut voie sa deschid gura si sa spun ca am si eu nevoi sau vise) dar langa care am crezut ca o sa am familia pe care nu o avusesem pana atunci.Eram un copil si el m-a facut un fel de sclav.Nu am avut voie sa muncesc nu mi-a dat nimic , s-a folosit de mine sa isi poata aduce toata familia din Moldova in Bucuresti (cand spun toata ma refer la peste 15 persoane , frati , mai apoi veri iar apogeul...prietenii) rand pe rand au stat in casa mea peste vointa mea luandu-mi si urma de intimitate.Au dormit pana si la picioarele noastre dar in tampenia mea am crezut ca va fi mai bine. Am ajuns sa mananc bataie sa ma insele (asta a fost de la bun inceput dar eram prea oarba sa vad),sa imi creeze complexe de orice natura iar la final ma ameninta cu cutilul ca ma omoara.Am incercat timp de 2 ani sa ma rup de acest om care in ultimii ani a ajuns sa consume si alcool in cantitati foarte mari....dar de fiecare data m-am lovit de ceva ...la inceput o frica de nestavilit fata de el , remuscari,frica de viitor,apoi am intrat in depresii din ce in ce mai grave. Am cerut ajutorul tatalui meu,al verilor,matusi si unchi (tin sa precizez ca acest om nu a fost niciodata dorit de familia mea iar cel mai vehement s-a opus tatal meu) dar de data aceasta nimeni nu a mai facut nimic.Am reusit intradevar o ruptura in urma cu 1 luna (am depus plangere la politie si am plecat de acasa impreuna cu baietelul meu dar am revenit la domiciliu datorita tatalui meu).El a plecat timp de o saptamana iar la revenire in ciuda rugamintilor mele de a nu il mai primii in casa tatal meu l-a lasat sa intre si bineinteles pe fondu slabiciunilor mele....a ramas...
Problema acum e mai grava decat inainte....omu pentru care timp de 13 ani nu am existat decat ca sclav (nici un pahar de apa nu isi lua cu scuza eu stau acasa el munceste) acum vine si imi spune ca a gresit si sa il las sa repare ceea ce el a distrus...se poarta extraordinar dar la mine s-a stins tot...nu il mai cred,nu il mai iubesc,nu mai sper,nu mai am vise,nu mai am dorinte.Intre timp in urma cu 6 luni am cunoscut un alt barbat si am ajuns sa am un inceput de relatie , ma simt extraordinar langa acest om dar neavand puterea necesara sa il scot din casa mea(casa tatalui meu) pe tatal copilului am preferat sa ascundem relatia de ochii tuturor (parintii mei stiu de el si cateva rude)
Maine ar trebui sa fiu in tren departe de Bucuresti , langa omul pe care il iubesc dar am remuscari.Remuscari create de tatal meu care ca de obicei nu e deacord cu nimic din ce fac, frica de viitor ,frica de nu stiu ce....probabil ca e si obisnuinta sa stau langa acest om sau poate mai exista sentimente...poate s-a schimbat cu adevarat.....poate ca langa celalalt o sa imi fie mai rau.Sunt confuza...Mi-e frica sa nu gresesc inca odata.Sunt constienta ca am gresit... vreau un sfat sa nu continui in greseala...(ar fi trebuit sa plec pentru o saptamana sa ii cunosc si familia si sa mergem la o nunta si urma sa revina cu mine in Bucuresti si sa se angajeze ...)

Ce sa fac?sa plec sau sa raman?
Elena_blue_eyes
Postat pe 30 August 2010 21:26
Crezi ca poate sa iti fie mai rau decat cu boul ala?Eu cred ca nu!
Barbie30
Postat pe 30 August 2010 21:37
of, greu la deal cu boii mici...de ce incercati, voi astea care ati dat chix intr-o relatie, sa iesiti din zloata, cu ajutorul alteia...de ce nu incerci sa-ti faci ordine in viata, mai ales ca ai un copil, sati un pic singura si deruleaza-ti toate greselile...ca la urmatoarea sa nu le mai repeti....si inca ceva, dupa 13 ani de concubinaj, urmatoarea relatie poate o sa fie si finalizata in fata ofiterului starii civile
miss_darine
Postat pe 30 August 2010 21:45
stai
miss_darine
Postat pe 30 August 2010 21:47
Darine,e clar ca nu ia in calcul ideea cu "stai o perioada linistita",acum e indragostita (sau asa pare)....
Barbie30
Postat pe 30 August 2010 21:48
De la: Elena_blue_eyes, la data 2010-08-30 21:26:24Am nevoie de un sfat venit dinafara ,


stai sa ies pe scara blocului!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 30 August 2010 21:49
Geo, sa plec sau sa raman?
Barbie30
Postat pe 30 August 2010 21:50
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-30 21:49:11
De la: Elena_blue_eyes, la data 2010-08-30 21:26:24Am nevoie de un sfat venit dinafara ,


stai sa ies pe scara blocului!

ia si porta voce la tine !!!
carla11
Postat pe 30 August 2010 21:50
De la: Barbie30, la data 2010-08-30 21:50:10Geo, sa plec sau sa raman?


mai stai o tzara
geo_reincarcat_iara
Postat pe 30 August 2010 21:52
De la: deliana, la data 2010-08-30 21:50:33
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-30 21:49:11
De la: Elena_blue_eyes, la data 2010-08-30 21:26:24Am nevoie de un sfat venit dinafara ,


stai sa ies pe scara blocului!

ia si porta voce la tine !!!


imi fac palmele palnie
geo_reincarcat_iara
Postat pe 30 August 2010 21:54
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-30 21:52:37
De la: Barbie30, la data 2010-08-30 21:50:10Geo, sa plec sau sa raman?


mai stai o tzara


Yo am citit prima data "o tura" da hai ca mai stau o tzara pe aici
Barbie30
Postat pe 30 August 2010 21:55
daca ti-ai programat sa mergi, fa-o!
Insa eu zic sa nu-ti pui mari sperante in o noua relatie......
Eu zic sa mergi, sa tatonezi, si sa nu-i promiti nimic.
Tare mi-e ca si pe asta il cari din provincie la tine in casa........doamne da sa gresesc.
stem_29
Postat pe 30 August 2010 22:02
De la: stem_29, la data 2010-08-30 22:02:34daca ti-ai programat sa mergi, fa-o!
Insa eu zic sa nu-ti pui mari sperante in o noua relatie......
Eu zic sa mergi, sa tatonezi, si sa nu-i promiti nimic.
Tare mi-e ca si pe asta il cari din provincie la tine in casa........doamne da sa gresesc.







... acum sa fim cinstiti ... indiferent cum ar fi barbatul ... dar cum crezi ca se va comporta cind ii va pleca nevasta cu unul vreo saptamina ... la plimbare ... cum s-ar simti o femeie daca barbati-su ar face lucrul asta ? ... e adevarat ca o roade undeva dar asa doar ii da toate atuurile sa o chinuie si mai tare ... si nu stiu daca se merita si daca pompagiul o va sustine dupa aia ... cu tot cinismul, dar si ala e idiot ... si profita ... ia femeia de acasa si se plimba vreo saptamina cu ea si ... apoi ? ... isi pune paie in cap ... singura ...




marco918
Postat pe 30 August 2010 22:07
Nu am de gand sa il bag in casa ,am si precizat am un inceput de relatie....si daca ar fi sa ramanem nu imi permit sa mi'l bag in casa atata timp cat nu sunt ferm convinsa ca el va fi omu langa care vreau sa raman tocmai datorita copilului....iar asta nu se clarifica in 6 luni...

Am cerut un sfat daca sa sper ca tatal copilului o sa ajunga vreodata un om langa care poti convietuii pentru ca nu e usor deloc sa arunci 13 ani la gunoi ....
Elena_blue_eyes
Postat pe 30 August 2010 22:09
De la: Elena_blue_eyes, la data 2010-08-30 22:09:58Nu am de gand sa il bag in casa ,am si precizat am un inceput de relatie....si daca ar fi sa ramanem nu imi permit sa mi'l bag in casa atata timp cat nu sunt ferm convinsa ca el va fi omu langa care vreau sa raman tocmai datorita copilului....iar asta nu se clarifica in 6 luni...

Am cerut un sfat daca sa sper ca tatal copilului o sa ajunga vreodata un om langa care poti convietuii pentru ca nu e usor deloc sa arunci 13 ani la gunoi ....


Ai doua variante:
1.astepti sa se schimbe si probabil o sa te prinda pensia asteptand (parerea mea)
2.pleci si il lasi cu nebuniile lui
Ai grija ce iti doresti!
Barbie30
Postat pe 30 August 2010 22:22
De la: Elena_blue_eyes, la data 2010-08-30 22:09:58
Am cerut un sfat daca sa sper ca tatal copilului o sa ajunga vreodata un om langa care poti convietuii pentru ca nu e usor deloc sa arunci 13 ani la gunoi ....

spera mata' mult si bine...adica inca 13+13+13 =39ani
miss_darine
Postat pe 30 August 2010 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Din nou singura... 48 De la: battleofwits 17 Mai 2011 16:50
sunt mai importantii prietenii??? 8 De la: Elyaa 8 Iulie 2011 10:39
Inca il iubesc desi nu ne-am luat adio oficial? Ce sa fac? 20 De la: sweetadryana 31 Iulie 2009 22:16
all about me...help 50 De la: clau19 26 Iulie 2010 18:09
Comunicarea intr-o relatie. 10 De la: kudika182637 25 Mai 2010 17:53