Setari Cookie-uri

Masa de seara (cina)

De la: TIGRA, la data 2010-09-30 17:47:26
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


sa sti ca si eu am auzit ca nu este neaparat nevoie sa ai ultima masa inainte de ora 18, din cate stiam si te rog sa ma corectezi daca nu am dreptate , se zice ca ar fi recomandat sa iei masa cu 4 ore inainte de culcare ca sa aibe timp mancarea sa fie digerata, si astfel se pot elimina si insomniile in cazul in care se ia o masa mai copioasa, acum eu asta am auzit , tu ce parere ai?

grasimile se digera cam in 3h. pentru carbo complecsi si proteina cu absorbtie lenta ajung si 2h, iar pt carbo simpli si prot cu abs rapida ~1.5h.
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Septembrie 2010 17:53
De la: GodChild, la data 2010-09-30 12:38:53Buna...e greu sa spun: asta iti recomand...dar pot sa spun ca e sanatos sa iti prepari: salate in tot felul de combinatii, pentru ca sunt sanatoase, dar ai grija sa pui in ea ceea ce e necesar pt organismul tau. Este foarte important ca ceea ce mancam sa contine diversitati caresa hraneasca corect organismul nostru. Poti de asemnea supe cu legume sa mananci, eu de multe ori seara mananc doar supa, si eu mi-am luat o marja, sa nu depasesc ora 7. Asa cum am mai vazut scris e bine sa eviti zaharuriile, dulciurile cu alte cuvinte si grasimile. Avem la dispozitie multa hrana diversa azi, poti alege pui, curcan, peste, fructe de mare, poti alege multe lucruri. O alta problema ar fi, ce faci daca pe la 9 ti-e foame? Pai eu alegeam un ceai cu lamaie si miere. Poti sa bei daca nu un pahar de apa si am auzit ca e bine si chiar inainte sate pui la somn sa bei un pahar de apa.
Oricum, daca iti formez cat de cat un orar,in modul de manca, te vei simti mult mai bine si pe parcurs iti vin ideile ce sa gatesti...So, Good Lock!


"Asa cum am mai vazut scris e bine sa eviti zaharuriile, dulciurile cu alte cuvinte si grasimile"

si ce sa inteleg de aici? ca la tine grasimile = zaharuri?

"Pai eu alegeam un ceai cu lamaie si miere"

pai si mierea nu este zahar? mai bine alegi niste fructe; asa macar bagi tot zaharuri, dar cu IG mai mic :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Septembrie 2010 17:58
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-30 10:22:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 23:01:20
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 22:59:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 20:36:51
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


Ce`ar fi sa ne spui tu?

daca esti asa curioasa de ce nu cauti rasp tot aici pe forum? :) tot eu am postat si am rasp. nu sunteti capabile sa cautati rasp la intrebarile care se presupune ca va framanta :)


Aaaa deci ideea era sa te lauzi cat esti u de desteapta...am inteles!

ce pot sa-ti cer cand vad un asemenea post din partea ta? :) cat de penibila sa fii sa spui ca m-as lauda cu ce am scris in alte posturi? daca ai invatat sa citesti (si aici nu ma refer la cititul printre randuri, vezi ca un user a scris imediat sub tine unul din motive :)


Mai acritura,in primul rand ar trebui sa inveti sa te exprimi fara aere de superioritate!
Faptul ca nimeni n`a argumentat asa cum ti`ai fi dorit tu,nu inseamna ca tre sa ne iei de sus ca vezi Doamne noi nu stim nimic,numai TU,ca tu ai postat argumente nush unde!Drept dovada postarea de "sub mine"!
Prima data fii tu capabila sa te exprimi ca de la egal la egal,si`apoi da`ti cu parerea si`ntreaba`te cine`i penibil pana la urma!
AdrianaR
Postat pe 30 Septembrie 2010 18:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-30 18:01:22
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-30 10:22:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 23:01:20
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 22:59:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 20:36:51
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


Ce`ar fi sa ne spui tu?

daca esti asa curioasa de ce nu cauti rasp tot aici pe forum? :) tot eu am postat si am rasp. nu sunteti capabile sa cautati rasp la intrebarile care se presupune ca va framanta :)


Aaaa deci ideea era sa te lauzi cat esti u de desteapta...am inteles!

ce pot sa-ti cer cand vad un asemenea post din partea ta? :) cat de penibila sa fii sa spui ca m-as lauda cu ce am scris in alte posturi? daca ai invatat sa citesti (si aici nu ma refer la cititul printre randuri, vezi ca un user a scris imediat sub tine unul din motive :)


Mai acritura,in primul rand ar trebui sa inveti sa te exprimi fara aere de superioritate!
Faptul ca nimeni n`a argumentat asa cum ti`ai fi dorit tu,nu inseamna ca tre sa ne iei de sus ca vezi Doamne noi nu stim nimic,numai TU,ca tu ai postat argumente nush unde!Drept dovada postarea de "sub mine"!
Prima data fii tu capabila sa te exprimi ca de la egal la egal,si`apoi da`ti cu parerea si`ntreaba`te cine`i penibil pana la urma!

te hotarasti? sunt M sau F? ori capabila ori penibil? :) si unde am vb cu superioritate in primul post? ca am intrebat retoric de ce toata lumea pune aceeasi placa stricata cu mancatul pana in 18?
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Septembrie 2010 18:34
si ce anume te-a deranjat mai mult decat "superioritatea" mea? ca te-am "invitat" la informare? da, stiu ca iti este lene sa si citesti, nu trebuia sa imi dovedesti inca o data. :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Septembrie 2010 18:52
doua felii de orez expandat si un iaurt sau un fruct
daria7iulia
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-mi tai pofta de mancare? 69 De la: kudika_8888 28 Ianuarie 2016 21:32
Pont: Cum slabiti si va remodelati divin...... 3 De la: kudika_16775 17 Octombrie 2012 10:55
Spanacul, "matura" sistemului digestiv. 3 De la: enemgabriel 16 Iunie 2009 13:04
cum ma pot lasa de fumat? 30 De la: healthy015653 8 Mai 2010 13:07
doctorul Catalin Moraru 36 De la: kudika127095 8 Mai 2014 15:51