Setari Cookie-uri

Masa de seara (cina)

ce recomandati pentru masa de seara?? slab in calorii evident .. astept parerile voastre
SaraTancredi
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:22
De la: roxette13, la data 2010-09-14 18:22:32ce recomandati pentru masa de seara?? slab in calorii evident .. astept parerile voastre

salate..multe salate
cobra_dm
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:25
De la: daniela_maryuty, la data 2010-09-14 18:25:52
De la: roxette13, la data 2010-09-14 18:22:32ce recomandati pentru masa de seara?? slab in calorii evident .. astept parerile voastre

salate..multe salate


m-am gandit la o salata de legume si putin piept de pui fiert .. merge sau ..??
SaraTancredi
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:32
Am sa va spun cum am descoperit eu roata de vreo cateva luni incoace.
Asa cum stiti locuiesc in Spania. Si ani buni nu m-am impacat cu mancarea lor. Cu nimic. Drept pentru care am incercat sa inventez ceva care sa pot manca zilnic, indiferent de ora si fara sa pot spune: gata, mi s-a acrit de asta.
Ei au aici la pungi tot felul de salate in combinatie. De cele mai multe ori nici nu stiu ce contine punga, stiu doar ca ce e in interior e verde. Asta inseamna varza, papadie, salata si orice are frunze, apoi morcov, varza rosie, telina. Buuun! Toate astea sunt maruntite. Nu ca pentru ciorba ci ca pentru o salata.
Ei bine, iau o mana din combinatia asta peste care pun o cutie de ton in ulei vegetal. Si sucul de la o lamaie.
Uneori, fierb si orez si pun in aceeasi combinatie. Alteori adaug o rosie, tot asa taiata marunt. Poti inlocui pestele cu sunca. Poti rade cascaval. Poti pune ce vrei tu atata timp cat 75% din farfurie o reprezinta combinatia de salata.
Evident, fara paine.
Eu mananc asta de placere (sau de nevoie, cum vreti voi.. avand in vedere ca nu ma impac cu bucataria lor).
rashela
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:34
De la: rashela, la data 2010-09-14 18:34:49Am sa va spun cum am descoperit eu roata de vreo cateva luni incoace.
Asa cum stiti locuiesc in Spania. Si ani buni nu m-am impacat cu mancarea lor. Cu nimic. Drept pentru care am incercat sa inventez ceva care sa pot manca zilnic, indiferent de ora si fara sa pot spune: gata, mi s-a acrit de asta.
Ei au aici la pungi tot felul de salate in combinatie. De cele mai multe ori nici nu stiu ce contine punga, stiu doar ca ce e in interior e verde. Asta inseamna varza, papadie, salata si orice are frunze, apoi morcov, varza rosie, telina. Buuun! Toate astea sunt maruntite. Nu ca pentru ciorba ci ca pentru o salata.
Ei bine, iau o mana din combinatia asta peste care pun o cutie de ton in ulei vegetal. Si sucul de la o lamaie.
Uneori, fierb si orez si pun in aceeasi combinatie. Alteori adaug o rosie, tot asa taiata marunt. Poti inlocui pestele cu sunca. Poti rade cascaval. Poti pune ce vrei tu atata timp cat 75% din farfurie o reprezinta combinatia de salata.
Evident, fara paine.
Eu mananc asta de placere (sau de nevoie, cum vreti voi.. avand in vedere ca nu ma impac cu bucataria lor).


dau fuguta la supermarket si caut o punga de legume .. probbil ca voi inlocui pestele cu altceva .. o sa inecrc salata propusa de tine, si o sa revin cu pareri ! multumesc mult
SaraTancredi
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:39
De la: rashela, la data 2010-09-14 18:34:49Am sa va spun cum am descoperit eu roata de vreo cateva luni incoace.
Asa cum stiti locuiesc in Spania. Si ani buni nu m-am impacat cu mancarea lor. Cu nimic. Drept pentru care am incercat sa inventez ceva care sa pot manca zilnic, indiferent de ora si fara sa pot spune: gata, mi s-a acrit de asta.
Ei au aici la pungi tot felul de salate in combinatie. De cele mai multe ori nici nu stiu ce contine punga, stiu doar ca ce e in interior e verde. Asta inseamna varza, papadie, salata si orice are frunze, apoi morcov, varza rosie, telina. Buuun! Toate astea sunt maruntite. Nu ca pentru ciorba ci ca pentru o salata.
Ei bine, iau o mana din combinatia asta peste care pun o cutie de ton in ulei vegetal. Si sucul de la o lamaie.
Uneori, fierb si orez si pun in aceeasi combinatie. Alteori adaug o rosie, tot asa taiata marunt. Poti inlocui pestele cu sunca. Poti rade cascaval. Poti pune ce vrei tu atata timp cat 75% din farfurie o reprezinta combinatia de salata.
Evident, fara paine.
Eu mananc asta de placere (sau de nevoie, cum vreti voi.. avand in vedere ca nu ma impac cu bucataria lor).



ohhhh.... Rashela cata dreptate iti dau ...taman ce m-am intors din Valencia .... am ramas cu gustul de Gazpacho
anastasia_m
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:43
De la: rashela, la data 2010-09-14 18:34:49Am sa va spun cum am descoperit eu roata de vreo cateva luni incoace.
Asa cum stiti locuiesc in Spania. Si ani buni nu m-am impacat cu mancarea lor. Cu nimic. Drept pentru care am incercat sa inventez ceva care sa pot manca zilnic, indiferent de ora si fara sa pot spune: gata, mi s-a acrit de asta.
Ei au aici la pungi tot felul de salate in combinatie. De cele mai multe ori nici nu stiu ce contine punga, stiu doar ca ce e in interior e verde. Asta inseamna varza, papadie, salata si orice are frunze, apoi morcov, varza rosie, telina. Buuun! Toate astea sunt maruntite. Nu ca pentru ciorba ci ca pentru o salata.
Ei bine, iau o mana din combinatia asta peste care pun o cutie de ton in ulei vegetal. Si sucul de la o lamaie.
Uneori, fierb si orez si pun in aceeasi combinatie. Alteori adaug o rosie, tot asa taiata marunt. Poti inlocui pestele cu sunca. Poti rade cascaval. Poti pune ce vrei tu atata timp cat 75% din farfurie o reprezinta combinatia de salata.
Evident, fara paine.
Eu mananc asta de placere (sau de nevoie, cum vreti voi.. avand in vedere ca nu ma impac cu bucataria lor).

intr-adevar..e greu sa te impaci cu bucataria lor...mai ales ca gasesti greu produse ca "acasa"...dar cu putina imaginatie...totul e ok...
cobra_dm
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:43
nu neaparat ceea ce manaci e important...ci cum mananci si cata miscare faci dupa...trebuie sa mananci cu trei ore inainte de a te pune la somn...apoi mananci (indiferent de ceea ce mananci)-atata cat sa nuhttp://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/44425.html# simti ca te-ai saturat...si mai ales...bei multe lichide...
cobra_dm
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:45
Dupa experienta mea e bine sa mananci pana in ora 18 dar fara sa te urci in pat pentru somn ,ca de patul se mai poate utiliza si in alte placeri .
healthy010635
Postat pe 27 Septembrie 2010 22:26
ceai atata
kudika321139
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:03
e mai simplu un ceai sau mai multe ceaiuri pt cina
kudika321139
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:05
Daca duci o viata sedentara sau nu prea faci efort fizic si in timpul zilei mananci ce te taie capul,poti sa nu mananci dupa ora 18 sau sa bei doar ceaiuri sau chiar si apa plata ca e tot degeaba!
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:08
Cine nu poate consuma salate......branza de burduf cu mamaliga, sana chefir.iaurt. Cina sa fie inainte de ora 18.
healthyCOSTAS
Postat pe 29 Septembrie 2010 17:45
De la: roxette13, la data 2010-09-14 18:22:32ce recomandati pentru masa de seara?? slab in calorii evident .. astept parerile voastre


slanina afumata
200 g branza feta
2 rosii
1 praz mare
paine
si un morcov.......dupa gust !
Celia_29
Postat pe 29 Septembrie 2010 17:47
De la: Celia_29, la data 2010-09-29 17:47:23
De la: roxette13, la data 2010-09-14 18:22:32ce recomandati pentru masa de seara?? slab in calorii evident .. astept parerile voastre


slanina afumata
200 g branza feta
2 rosii
1 praz mare
paine
si un morcov.......dupa gust !


mai pe romaneste "ptita cu slanina,branza buuuuna de la tara si ceapa"
bon appetit!
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 17:51
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 17:51:47
De la: Celia_29, la data 2010-09-29 17:47:23
De la: roxette13, la data 2010-09-14 18:22:32ce recomandati pentru masa de seara?? slab in calorii evident .. astept parerile voastre


slanina afumata
200 g branza feta
2 rosii
1 praz mare
paine
si un morcov.......dupa gust !


mai pe romaneste "ptita cu slanina,branza buuuuna de la tara si ceapa"
bon appetit!



eu ma gandi sa fiu mai cizelata.....dar merge si asa....tot in stomac se vor ducea
Celia_29
Postat pe 29 Septembrie 2010 17:53
O cina fara calorii depinde mult de fiecare.Poti servi peste la cuptor cu lamaie,salate de tot felul,un kefir,sana,iaurt,un orez libanez cu amestec mexican de legume care se prepara si f repede si sunt si f gustoase.Conteaza f mult ca cina sa fie luata inainte de ora 18 dar nu toata lumea poate sa manance inainte de ora asta asa ca dc iei cina mult mai tz este bine ca dupa ce ai mancat sa iesi la o scurta plimbare de minim 15 minute si atunci ai sa vezi ce bine te vei simti,in conditile in care esti prea obosit si nu ai chef de iesit nu te aseza in fata tv cu tot felul de bazaconii cum ar fi seminte,alune,chipsuri si alte prostioare de genul asta pt ca degeaba ai mancat cina fara calorii,dc tot vrei sa rontai ceva in fata tv mai bine iti pregatesti un platou cu fructe,contin si vitamine si nici nu ingrasa.
Yellowrose
Postat pe 29 Septembrie 2010 19:39
Gris cu lapte.....
kudika227120
Postat pe 29 Septembrie 2010 20:23
Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.
Ronnie_Coleman
Postat pe 29 Septembrie 2010 20:30
eu stiu eu stiu
am mancat clatite cu cioco la cina...pt ca mi-a fost pofta
_oktober_
Postat pe 29 Septembrie 2010 20:34
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


Ce`ar fi sa ne spui tu?
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 20:36
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 20:36:51
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


Ce`ar fi sa ne spui tu?

daca esti asa curioasa de ce nu cauti rasp tot aici pe forum? :) tot eu am postat si am rasp. nu sunteti capabile sa cautati rasp la intrebarile care se presupune ca va framanta :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 29 Septembrie 2010 22:59
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 22:59:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 20:36:51
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


Ce`ar fi sa ne spui tu?

daca esti asa curioasa de ce nu cauti rasp tot aici pe forum? :) tot eu am postat si am rasp. nu sunteti capabile sa cautati rasp la intrebarile care se presupune ca va framanta :)


Aaaa deci ideea era sa te lauzi cat esti u de desteapta...am inteles!
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 23:01
Pt masa de seara trebuie sa consumi alimente foarte sarce in grasimi si zaharuri.Ar fi o idee buna un iaurt cu paine prajita, o salata cu multe legume (fierte sau crude) sau o salata de legume, peste (dar nu prajit).Am vazut k cineva a zis ceva de ceaiuri..complet gresit.Nu te poti culca asa cu stomacul gol...Acuma...mai e o chestie.Depinde si cand iei masa de seara si la ce ora te culci.In general e bine sa mananci cu cel putin 2 ore inainte de culcare k sa aibe alimentele timp sa se digere.
ela_angel
Postat pe 29 Septembrie 2010 23:04
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 23:01:20
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 22:59:01
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 20:36:51
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


Ce`ar fi sa ne spui tu?

daca esti asa curioasa de ce nu cauti rasp tot aici pe forum? :) tot eu am postat si am rasp. nu sunteti capabile sa cautati rasp la intrebarile care se presupune ca va framanta :)


Aaaa deci ideea era sa te lauzi cat esti u de desteapta...am inteles!

ce pot sa-ti cer cand vad un asemenea post din partea ta? :) cat de penibila sa fii sa spui ca m-as lauda cu ce am scris in alte posturi? daca ai invatat sa citesti (si aici nu ma refer la cititul printre randuri, vezi ca un user a scris imediat sub tine unul din motive :)
Ronnie_Coleman
Postat pe 30 Septembrie 2010 10:22
Buna...e greu sa spun: asta iti recomand...dar pot sa spun ca e sanatos sa iti prepari: salate in tot felul de combinatii, pentru ca sunt sanatoase, dar ai grija sa pui in ea ceea ce e necesar pt organismul tau. Este foarte important ca ceea ce mancam sa contine diversitati caresa hraneasca corect organismul nostru. Poti de asemnea supe cu legume sa mananci, eu de multe ori seara mananc doar supa, si eu mi-am luat o marja, sa nu depasesc ora 7. Asa cum am mai vazut scris e bine sa eviti zaharuriile, dulciurile cu alte cuvinte si grasimile. Avem la dispozitie multa hrana diversa azi, poti alege pui, curcan, peste, fructe de mare, poti alege multe lucruri. O alta problema ar fi, ce faci daca pe la 9 ti-e foame? Pai eu alegeam un ceai cu lamaie si miere. Poti sa bei daca nu un pahar de apa si am auzit ca e bine si chiar inainte sate pui la somn sa bei un pahar de apa.
Oricum, daca iti formez cat de cat un orar,in modul de manca, te vei simti mult mai bine si pe parcurs iti vin ideile ce sa gatesti...So, Good Lock!
GodChild
Postat pe 30 Septembrie 2010 12:38
Apropo, retete poti cauta o gramada si pe net:) Daca vrei putem si impartasi retete...pa pa
GodChild
Postat pe 30 Septembrie 2010 12:40
De la: Ronnie_Coleman, la data 2010-09-29 20:30:49Vad ca multe spuneti ca cina nu trebuie luata dupa ora 18...dar cate stiti sa explicati de ce trebuie facut asa? (nu ca ar fi adevarat). Nu mai copiati si luati de-a gata lucruri de pe net inainte de a le verifica.


sa sti ca si eu am auzit ca nu este neaparat nevoie sa ai ultima masa inainte de ora 18, din cate stiam si te rog sa ma corectezi daca nu am dreptate , se zice ca ar fi recomandat sa iei masa cu 4 ore inainte de culcare ca sa aibe timp mancarea sa fie digerata, si astfel se pot elimina si insomniile in cazul in care se ia o masa mai copioasa, acum eu asta am auzit , tu ce parere ai?
visan_georgiana
Postat pe 30 Septembrie 2010 17:47
De la: ela_angel, la data 2010-09-29 23:04:35Pt masa de seara trebuie sa consumi alimente foarte sarce in grasimi si zaharuri.Ar fi o idee buna un iaurt cu paine prajita, o salata cu multe legume (fierte sau crude) sau o salata de legume, peste (dar nu prajit).Am vazut k cineva a zis ceva de ceaiuri..complet gresit.Nu te poti culca asa cu stomacul gol...Acuma...mai e o chestie.Depinde si cand iei masa de seara si la ce ora te culci.In general e bine sa mananci cu cel putin 2 ore inainte de culcare k sa aibe alimentele timp sa se digere.


visan_georgiana
Postat pe 30 Septembrie 2010 17:48
Parerea mea este ca poti manca ce vrei tu la masa de seara atata timp cat vei consuma respectivele calorii. E o absurditate sa nu mananci dupa ora 18 in conditiile in care programul tau de activitate este intens seara. Dupa parerea mea, daca mananci cu 3 ore inainte sa dormi e ok, iar daca iti calculezi caloriile (in sensul de a nu manca prea consistent sau ...dimpotriva) in asa fel incat sa nu ti se faca foame in cele 3-4 ore e si mai bine.
In ritmul asta nu te vei ingrasa .....
http://alimentara.libertatea.ro/username18
joy_18
Postat pe 30 Septembrie 2010 17:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
7 Secrete pentru a slabi 2 De la: danabarr 21 August 2013 12:51
aparat de gatit cu aburi 8 De la: battleofwits 26 Noiembrie 2010 09:45
Vitamine si minerale bune pentru corp.....care sunt cele mai bune? 9 De la: alinacrivoi 13 Octombrie 2014 18:04
Cursuri de gatit- hobby, pasiune, trucuri 1 De la: raluca_ichim 5 Septembrie 2010 13:17
bulimie 2 De la: 51160 26 Ianuarie 2010 12:23