Setari Cookie-uri

greu sa decid

sunt cu un baiat de un an(o asa zisa relatie)pe el il stiu de multi ani,dar abia anul trecut am decis sa facem un pas inainte nu stiu ce sa cred uneori il simt k ma iubeste ,vad asta,dar uneori e gelos,ce zik uneori,e gelos mai mereu,nu pot merge cu prietenele undeva,dak cumva nu raspund la telefon,in mintea lui se petrec tot felul de scenarii,,si tac,inghit crezand k ma iubeste si nu vrea sa ma piarda,dar totodata ma gandesc ca nu e bine ce face,si k nu ar trebui sa tolerez,in ultimul timp am inceput sa imi ies din sarite si sa ne certam mult mai tare,........... nu am obiceiul de ai umbla in telefo,dar pentru ca el obisnuieste sa faca adesea lucrul acesta i-am luat telefonul si am incepu sa ma uit in mesaje, m-a lasat dar dupa un timp mi-a zis hai da-mi telefonul nu ai ce sa vezi.am reusit sa vad toate mesajele,insa nimic,doar mesaje de la mine,.,m-am enervat bine'nteles si i-am zis,,ai cv de ascuns da-mi telefonul sa vad,dami-l,,,ce-mi ascunzi,,,,,am stat bosumflata un timp, si mi-a zis ,,i-al dar nu ai ce vedea nu ma enerva nu ma controlezi tu p mn,,in momentul acela m-am ridicat si i-am zis plec acasa,m-a tras de vre-o 2 ori si i-am zis ma duc singura lasa-ma,iar el mi-a zis,da-mi bratara ,i-am dat vratara si am plecat........nu stiu ce sa fac........care ar fi explicatia faptului k e atat de gelos,de ce?cum il pot schimba?
dudu1992
Postat pe 15 Septembrie 2010 19:04
Sunt 3 variante:
1.sa ii explici frumos ca nu are de ce sa isi faca griji pentru ca tu pe el il iubesti,iar daca continua sa faca asta nu reuseste decat sa te indeparteze.Pe langa asta te face sa te simti prost fata de cei din jurul tau.
2.ii aplici acelasi tratament si e posibil sa inteleaga ca nu e deloc placut si sa renunte
3.sa il lasi in plata Domnului ca nu mai are remediu.

Tu alegi ce sa faci cu relatia asta,noi doar spunem cam ce am face noi.Fiecare vede lucrurile diferit,dar tu trebuie sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine!
Barbie30
Postat pe 15 Septembrie 2010 19:09
De la: Barbie30, la data 2010-09-15 19:09:48Sunt 3 variante:
1.sa ii explici frumos ca nu are de ce sa isi faca griji pentru ca tu pe el il iubesti,iar daca continua sa faca asta nu reuseste decat sa te indeparteze.Pe langa asta te face sa te simti prost fata de cei din jurul tau.
2.ii aplici acelasi tratament si e posibil sa inteleaga ca nu e deloc placut si sa renunte
3.sa il lasi in plata Domnului ca nu mai are remediu.

Tu alegi ce sa faci cu relatia asta,noi doar spunem cam ce am face noi.Fiecare vede lucrurile diferit,dar tu trebuie sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine!


idem
desi_desiree
Postat pe 15 Septembrie 2010 21:10
De la: Barbie30, la data 2010-09-15 19:09:48Sunt 3 variante:
1.sa ii explici frumos ca nu are de ce sa isi faca griji pentru ca tu pe el il iubesti,iar daca continua sa faca asta nu reuseste decat sa te indeparteze.Pe langa asta te face sa te simti prost fata de cei din jurul tau.
2.ii aplici acelasi tratament si e posibil sa inteleaga ca nu e deloc placut si sa renunte
3.sa il lasi in plata Domnului ca nu mai are remediu.

Tu alegi ce sa faci cu relatia asta,noi doar spunem cam ce am face noi.Fiecare vede lucrurile diferit,dar tu trebuie sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine!


i-am aplicat acelasi tratament insa un timp se linisteste,iar dupa o ia de la capat.......:~/
dudu1992
Postat pe 16 Septembrie 2010 14:40
De la: desi_desiree, la data 2010-09-15 21:10:23
De la: Barbie30, la data 2010-09-15 19:09:48Sunt 3 variante:
1.sa ii explici frumos ca nu are de ce sa isi faca griji pentru ca tu pe el il iubesti,iar daca continua sa faca asta nu reuseste decat sa te indeparteze.Pe langa asta te face sa te simti prost fata de cei din jurul tau.
2.ii aplici acelasi tratament si e posibil sa inteleaga ca nu e deloc placut si sa renunte
3.sa il lasi in plata Domnului ca nu mai are remediu.

Tu alegi ce sa faci cu relatia asta,noi doar spunem cam ce am face noi.Fiecare vede lucrurile diferit,dar tu trebuie sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine!


idem [/qu

avem momente knd ne intelem de minune,insa cum sunt un pik plecata....uff....face la fel....nu stiu ce i se pare lui asa de suspicios la mine,incerc sa fac tot ce e bn pentru noi...
dudu1992
Postat pe 16 Septembrie 2010 14:43
Eu cred k ar trebui s-o lasi balta...am o prietena care a trecut prin ce treci si tu...o controla mereu, era gelos, etc....de multe ori venea dimineatza la scoala f suparata din cauza luisi nu vorbea cu nimeni,venea cu ochii unflati(de oboseala sau de plans), cand ieseam cu colegii undeva ea nu putea sa mearga fara el si daca nu mergea el nu mai mergea nici ea etc...nu are rost sa-ti pierzi cei mai frumosi ani din viata ta pentru cineva care nu te respecta ca la urma urmei asta inseamna din moment ce nu iti ofera libertatea de a alege de a fi mai libera...intorcandu-ne la problema....acuma prietenei mele i-a venit minte la cap si a pus capat relatiei si acuma radiaza de fericire....e mereu vesela, glumeste, iesim in grup si eu cred k a fost cea mai buna alegere...
kudika082942
Postat pe 17 Septembrie 2010 21:04
mmhh...si tu chiar crezi ca pe voi va leaga...dragostea?!
Narcisa_tesfio
Postat pe 17 Septembrie 2010 21:15
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-17 21:15:35mmhh...si tu chiar crezi ca pe voi va leaga...dragostea?!


asa e ea... e dragostea... cand intri in joc.. nu poti scapa... Era o melodie!
Barbie30
Postat pe 17 Septembrie 2010 21:17
eu un singur lucru stiu: ca dragostea nu inseamna gelozie, nici viceversa. Deci cand apar manifestari de gelozie nu mai poti vorbi de dragoste. Stiu ca multa lume e troglodita si sunt o gramada (fete, in general) care trag concluzii de genul: "daca e gelos inseamna ca ma iubeste". Nu-i asa! Tocmai, atunci cand e gelos iti dovedeste ca nu te (mai) iubeste. Sau ca are ceva probleme la mansarda (nevoia de a controla si de a avea putere asupra cuiva). Oricum ar fi, nu e cazul sa-ti mai pierzi timpul cu unul d-asta..
Narcisa_tesfio
Postat pe 17 Septembrie 2010 21:25
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-17 21:25:42eu un singur lucru stiu: ca dragostea nu inseamna gelozie, nici viceversa. Deci cand apar manifestari de gelozie nu mai poti vorbi de dragoste. Stiu ca multa lume e troglodita si sunt o gramada (fete, in general) care trag concluzii de genul: "daca e gelos inseamna ca ma iubeste". Nu-i asa! Tocmai, atunci cand e gelos iti dovedeste ca nu te (mai) iubeste. Sau ca are ceva probleme la mansarda (nevoia de a controla si de a avea putere asupra cuiva). Oricum ar fi, nu e cazul sa-ti mai pierzi timpul cu unul d-asta..
daca e prea gelos lasa-l ca nu ai ce regreta...
kudika029282
Postat pe 17 Septembrie 2010 22:24
Cum sa-l schimbi ?
El este imaginea ta din oglinda. Schimba-te pe tine si se va schimba tot universul tau...

Elevarea noastra spirituala, este un proces in armonie cu tot universul.
Tu invezi din experientza cu el si el invatza din experientza cu tine. Altzii invatza de la voi si voi de la altzii...

Ia-ti ochii de pe faptele lui si pune-i pe faptele tale... El sau ei , intregul univers, este doar o reactzie la gandurile si faptele noastre... Universul, este oglinda-n care se reflecta propriile noastre ganduri

NU se misca cel din oglinda... tu esti fiintza care se misca...
Deci ? priveste-te pe tine ...

Eu, sint eul tau alternativ si tu, esti eul meu alternativ
denis_3d25
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:06
Hai dispari mai cu universul tau si schimbarea ei.
Gelozia e o boala. Din pacate netratabila. Daca nu are incredere in tine relatia nu va merge niciodata. Vei avea meru certuri, vei ajunge sa crezi ca tu esti vinovata si ca are motive sa se poarte asa. Vei fi mereu timorata si speriata ca nu cumva sa creada ca daca te saluta vreun barbat aveti si o relatie. Nu prea e viata. Gelosul roade osul.
Hebe
Postat pe 18 Septembrie 2010 21:07
asta este...gelozia...neincrederea in celalalt.....din pacate nu cred k va merge niciodata o rel in care exista gelozia...
kudika313830
Postat pe 19 Septembrie 2010 01:09
De la: kudika313830, la data 2010-09-19 01:09:23asta este...gelozia...neincrederea in celalalt.....din pacate nu cred k va merge niciodata o rel in care exista gelozia...
gelozia duce sigur la despartire asa ca fa ce vrei dar sa nu iti para rau...
kudika029282
Postat pe 19 Septembrie 2010 10:45
De la: Narcisa_tesfio, la data 2010-09-17 21:15:35mmhh...si tu chiar crezi ca pe voi va leaga...dragostea?!


nu stiu ce sa cred:(dar ma gandesc ca,poate i este frica sa nu ma piarda....posibil sau nu,cred...
dudu1992
Postat pe 19 Septembrie 2010 14:48
asa este,va dau dreptate tuturor,dar mi-e greu,mi-e greu sa ne despartim,pt k avem momente knd ne intelegem super bine,fara gelozie,fara nicio problema,dar uneori pfuaii,
dudu1992
Postat pe 19 Septembrie 2010 14:54
imi spune k,,dc nu ai raspuns la telefon,cu cn ai vb?ai pe altu nu?recunoaste,, i-am spus de multe ori k il iubesc si nu l-as lasa pt nimic ....plang,ma vede k sufar si uneori imi spune am vr sa vad dak e asa...am glumit ..............
dudu1992
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:04
De la: bursuka, la data 2010-09-19 15:04:45 imi spune k,,dc nu ai raspuns la telefon,cu cn ai vb?ai pe altu nu?recunoaste,, i-am spus de multe ori k il iubesc si nu l-as lasa pt nimic ....plang,ma vede k sufar si uneori imi spune am vr sa vad dak e asa...am glumit ..............


a glumit azi, glumeste maine..si ia relatia asta drept o mare GLUMA. si din "gluma" in "gluma" ajungi sa nu mai ai intimitatea ta, prietenii tai, nevoile sau dorintele tale..prietenii lui sa fie singurii tai prieteni..poate sunt dramatica dar..am trecut prin asta..probabil ca il iubesti mult si iti e greu sa iti ascunzi sentimentele , sa nu ii faci pe plac..dar gandeste-te k dak nu pui acum piciorul in prag pe urma va fi si mai greu..te sfatuiesc sa porti o discutie cu el, sa-i spui ce te deranjeaza si sa il asiguri k nu are motive de suspiciuni..daca o tine pe a lui ...pa!!! si "du-te cu Domnul". persoanele de genul (geloase) ajung sa te lase fara amintiri de kre te-ai putea bucura mai tarziu..nu-ti mai spun cate am pierdut eu din cauza geloziei fostului..de la iesiri cu prietenii , la prieteni, la banchet si alte astfel de festivitati care iti definesc o anumita etapa a vietii... dak nu acum, knd nu te leaga nimic de acel ceva, atunci cand?
tinkerallecsandra
Postat pe 19 Septembrie 2010 20:40
Dragi Bursuka
Multumesc pentru raspuns, cum te simþi azi? cum e viaþa în þara dvs.? Sper cã vã sunt fine ºi în atmosfera de pace, sanatate si dragoste Sã me start prin a spune my name is Jolly, 29 ani, am 5.8ft sunt înalþi, weight 65 kg eu sunt o grijã, man cinstit cu valorile tradiþionale am parte din Africa de Vest, dar eu sunt aici reºedinþa în Dakar Senegal
vã rugãm sã trimiteþi unele din fotografiile dumneavoastrã sã-mi rãspundã atunci când aceastã scrisoare ºi sã-mi spui mai multe despre tine ca hobby-urile tale ii pasa de ce faci în prezent, probabil, ºi alte informaþii vitale, care mã va ajuta la cunoasterea mai bine.
Vã doresc o zi buna va fi minunat sã aud de la tine din nou.

Acceptaþi sãrutul meu ºi o îmbrãþiºare.

Al tãu Jolly

Dear Bursuka
Thanks for the reply, how are you today? how is life in your country? Hope you are fine how is atmosphere of in your peace, health and love

Let me start by saying my name is Jolly, 29 years, we are 5.8ft tall, weight 65 kg I am a careful, honest man with traditional values have part of West Africa, but I am residing here in Dakar Senegal
please send some of your pictures to me when relpying this letter and tell me more about you as your hobbies cares what you do now, probably, and other vital information that will help me know you better.
I wish you a good day will be great to hear from you again.

Accept my kiss and hug. here my adresssy jollyekag2005@yahoo.com
celinalov
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:12
De la: celinalov, la data 2010-09-19 21:12:54Dragi Bursuka
Multumesc pentru raspuns, cum te simþi azi? cum e viaþa în þara dvs.? Sper cã vã sunt fine ºi în atmosfera de pace, sanatate si dragoste Sã me start prin a spune my name is Jolly, 29 ani, am 5.8ft sunt înalþi, weight 65 kg eu sunt o grijã, man cinstit cu valorile tradiþionale am parte din Africa de Vest, dar eu sunt aici reºedinþa în Dakar Senegal
vã rugãm sã trimiteþi unele din fotografiile dumneavoastrã sã-mi rãspundã atunci când aceastã scrisoare ºi sã-mi spui mai multe despre tine ca hobby-urile tale ii pasa de ce faci în prezent, probabil, ºi alte informaþii vitale, care mã va ajuta la cunoasterea mai bine.
Vã doresc o zi buna va fi minunat sã aud de la tine din nou.

Acceptaþi sãrutul meu ºi o îmbrãþiºare.

Al tãu Jolly

Dear Bursuka
Thanks for the reply, how are you today? how is life in your country? Hope you are fine how is atmosphere of in your peace, health and love

Let me start by saying my name is Jolly, 29 years, we are 5.8ft tall, weight 65 kg I am a careful, honest man with traditional values have part of West Africa, but I am residing here in Dakar Senegal
please send some of your pictures to me when relpying this letter and tell me more about you as your hobbies cares what you do now, probably, and other vital information that will help me know you better.
I wish you a good day will be great to hear from you again.

Accept my kiss and hug. here my adresssy jollyekag2005@yahoo.com


anastasia_m
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:15
Who the fuc*is?
Barbie30
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:18
cunosc pe cineva care tot asa era f gelos si disperat, care credea k il inseala partenerul bla bla bla si pana la urma ghici ce?....tot acea pers disperata a inselat... si avea astfel de ganduri...
ela_angel
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:04
De la: Hebe, la data 2010-09-18 21:07:48 Gelosul roade osul.


Nu e chiar asa, daca ea ii da motive de gelozie omul are tot dreptul sa fie gelos. Insa daca ea nu ii da nici un motiv de gelozie (toata energia sexuala se pastreaza in relatie) atunci omul ala are o problema.

battleofwits
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:12
De la: ela_angel, la data 2010-09-19 22:04:38cunosc pe cineva care tot asa era f gelos si disperat, care credea k il inseala partenerul bla bla bla si pana la urma ghici ce?....tot acea pers disperata a inselat... si avea astfel de ganduri...


Asa e...de cele mai multe ori, cand cineva sustine sus si tare ca e inselat, si nu accepta & nu vrea sa accepte nicio explicatie din partea partenerului(ei), si nici nu face pasul spre despartire cu un motiv real, acel cineva e de fapt persoana care insala. In acel moment se simte "cu musca pe caciula" si cauta nod in papura.
Mikichica
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:27
De la: ela_angel, la data 2010-09-19 22:04:38cunosc pe cineva care tot asa era f gelos si disperat, care credea k il inseala partenerul bla bla bla si pana la urma ghici ce?....tot acea pers disperata a inselat... si avea astfel de ganduri...


"Hotului de hot ii e frica"
Barbie30
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:29
ma bucur ca sunteti de acord cu mine la faza asta.
ela_angel
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:36
De la: Barbie30, la data 2010-09-19 22:29:54
De la: ela_angel, la data 2010-09-19 22:04:38cunosc pe cineva care tot asa era f gelos si disperat, care credea k il inseala partenerul bla bla bla si pana la urma ghici ce?....tot acea pers disperata a inselat... si avea astfel de ganduri...


"Hotului de hot ii e frica"
nu asa crede ca e chiar asa de multe ori gelozia cand apare poate fi intemeiata pentru ca chiar exista banuieli care sau adeverit...
kudika029282
Postat pe 20 Septembrie 2010 12:42
Nu spune nimeni ca nu trebuie sa existe un gram de gelozie intr-o relatie , dar totusi.....Si nu inteleg faza cu bratara, cred ca e foarte ranchinos.....Lasa-l sa ramana doar cu bratara, cred ca l-a durut cand ti-a cumparat-o si denota faptul ca ti-a dat-o din obligatie nu ca asa a simtit.Nu merita sa-ti pierzi timpul cu asa ceva...NEXT
kudika133457
Postat pe 20 Septembrie 2010 12:58
[quote Sunt de acord cu 133457. Si eu sunt o persoana geloasa mai ales prin natura zodiei,am invatat sa ma controlez(nu e usor,nici imposibil ... si maturitatea m-a ajutat), am si pierdut, insa, mi-am dat seama mai tarziu ca acele sccene,crize facut de mine nu erau din iubire .O sa gasesti persoana potrivita ,caut-o in alta parte !Lozinca mea acum este: gelozia nu poate respira acelasi aer cu iubirea.
ella_mysterious
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:28
De obicei oamenii cei mai gelosi sunt si cei mai infideli !
JolieJulie
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
UN CUI SCOATE PE ALTUL?! ADEVARAT SAU FALS? 12 De la: ancutzel85 4 Mai 2009 09:54
a devenit o obsesie sau chiar tin la el? 7 De la: CiupsZ_ 14 Mai 2009 16:39
despartire... 4 De la: kudika168390 6 Septembrie 2010 20:57
Orgoliul unei femei.. 20 De la: kudika_10274 27 Iunie 2012 07:24
avem vreo sansa sa ramanem impreuna? 6 De la: denysya 5 Mai 2010 03:17