Setari Cookie-uri

diferenta de varsta

ce spuneti de diferentele de varsta de mai mult de 15 ani intre parteneri?
ale_blondutza
Postat pe 15 Septembrie 2010 21:16
Sunt relatii in care fiecare stie :scopul,durata si profitul!
Barbie30
Postat pe 15 Septembrie 2010 21:30
cand iubesti nu conteaza varsta
desi_desiree
Postat pe 15 Septembrie 2010 21:47
De la: ale_blondutza, la data 2010-09-15 21:16:41ce spuneti de diferentele de varsta de mai mult de 15 ani intre parteneri?
De cand ati scris mesajul si pana acum, printre altele bineanteles, am tot socotit cam cate cupluri cunosc, la care diferenta intre parteneri este cam in jur de 15 ani, plus-minus un an sau doi. Am ajuns la cifra 8, adica 8 cupluri pe care le cunosc bine. Cupluri care s-au format in diferite imprejurari si circumstante, care s-au intalnit in valtoarea asta nebuna numita viata, si care s-au hotarat sa mearga impreuna mai departe. Si pot sa va asigur ca nici un cuplu nu s-a format pentru profitul unuia dintre parteneri sau interese materiale. Pot sa va spun ca toti se inteleg excelent, mult mai bine decat o multime de cupluri cu parteneri de varste apropiate pe care le cunosc de asemenea. Asa ca subiectul este discutabil, exista pareri si pareri, dar mai multa bascalie in loc de raspunsuri normale.
MIKE_condo
Postat pe 15 Septembrie 2010 22:02
N-ai de unde sa stii cat de bine se inteleg de fapt...doar aparentele se pastreaza...
kudika226898
Postat pe 15 Septembrie 2010 23:56
De la: kudika226898, la data 2010-09-15 23:56:47N-ai de unde sa stii cat de bine se inteleg de fapt...doar aparentele se pastreaza...

nu se inteleg..e diferenta de mentalitate- de la o generatie la alta.http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/44459/quote/1156655.html#...
cobra_dm
Postat pe 15 Septembrie 2010 23:58
De la: daniela_maryuty, la data 2010-09-15 23:58:43
De la: kudika226898, la data 2010-09-15 23:56:47N-ai de unde sa stii cat de bine se inteleg de fapt...doar aparentele se pastreaza...

nu se inteleg..e diferenta de mentalitate- de la o generatie la alta.http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/44459/quote/1156655.html#...

Nu as spune chiar asa....in general partenerul mai tanar se va maturiza si el mai mult decat alti tineri de varsta lui...
anutzzaa
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:14
diferenþa de vârstã .... ...e o compatibilitate la care nu mã aºteptam .....mergi înainte dacã voi vã înþelegeþi ...nu mai conteazã pãrerea celorlalþi ...îti spun din propria experienþã...
Shocata
Postat pe 17 Septembrie 2010 21:16
depinde ;ce doresti de la partenere
ghita1989
Postat pe 18 Septembrie 2010 09:51
De la: ghita1989, la data 2010-09-18 09:51:22depinde ;ce doresti de la partenere
depinde si ce vreau partenerele de la el...
kudika029282
Postat pe 18 Septembrie 2010 11:04
Exact...ca daca nu vor sex...e OK si cu mosulicul...
kudika226898
Postat pe 18 Septembrie 2010 12:10
Mie mi se pare perfect normal. Sora mea este casatorita cu cumnatul meu care este cu 22 de ani mai mare decat ea. Au o fetita de 7 ani si sunt de 13 ani impreuna, iar pana acum nu s-au despartit niciodata. Oricum, varsta nu conteaza daca iubesti.
melabella
Postat pe 18 Septembrie 2010 15:00
Nu conteaza nici sexul daca iubesti.
Hebe
Postat pe 18 Septembrie 2010 15:08
De la: melabella, la data 2010-09-18 15:00:37Mie mi se pare perfect normal. Sora mea este casatorita cu cumnatul meu care este cu 22 de ani mai mare decat ea. Au o fetita de 7 ani si sunt de 13 ani impreuna, iar pana acum nu s-au despartit niciodata. Oricum, varsta nu conteaza daca iubesti.

eu traiesc cu unom mai mare ca mine cu 21 de ani si vreau sa spun ca la inceput era alceva ne intelegeam bine ne doream unu pe altu ,eram impreuna tot timpu si vreau sa spun ca nu are bani ,nu e bogat e un om ca tpti ceilalti ,cat despre mesajul de mai sus poate se inteleg bine ca are si ea ceva de gastigat din realtia asta care o are si mai ales ca au o fetita impreuna .cand vezi ca se raceste relatia si nu mai e ca la inceput iti dai seama ca nu sunteti facuti unu pt altu. doresc numai fericire la cine crede in asta eu nu
kudika321976
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:27
De la: Barbie30, la data 2010-09-15 21:30:42Sunt relatii in care fiecare stie :scopul,durata si profitul!

super foarte bine zis
te intelegi bine la inceput
kudika321976
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:29
De la: Barbie30, la data 2010-09-15 21:30:42Sunt relatii in care fiecare stie :scopul,durata si profitul!

si dupa se alege prafu
kudika321976
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:30
Evident...cand el devine tataie si nu mai face fata, e finish...numai ca atunci s-ar putea sa fii prea batrana ca sa mai alegi ceva ca lumea...si tot ratare se cheama...
kudika226898
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:53
EU SANT NECASATORIT ,AM CUNOSCUT O PERSOANA CU 9 ANI MAI TANARA ,NE-M INTELES BINE ,DAR DUPA 2 ANI SI JUMATATE M-A LASAT PENTRU UN BATRANEL DE APROAPE 70 ANI,EU AVAND 47 SI EA 38, AICI OARE CE POATE FII?
EL ARE 2 FETE MAI MARI CA SI EA,MAI EXISTA DRAGOSTE? SENTIMENTE ? SI DUPA CATE AM FOST INFORMAT CA A DESPARTITO DE PRIMUL SOT ACUM 10 ANI.DAR AU IN COMUN FAPTUL CA FAC PARTE DIN MISCAREA MISSA .
OARE PE CINE POTI SA IUBESTI IN ACEASTA LUME?
florin63b
Postat pe 18 Septembrie 2010 19:36
tot respectul pentru amandoi. prietenul meu este cu 12 ani mai MIC decat mine si ne intelegem minunat, ne iubim si suntem de 3 ani impreuna, TOTUL ESTE CA LA INCEPUT
kudika074001
Postat pe 18 Septembrie 2010 23:29
De la: kudika074001, la data 2010-09-18 23:29:37tot respectul pentru amandoi. prietenul meu este cu 12 ani mai MIC decat mine si ne intelegem minunat, ne iubim si suntem de 3 ani impreuna, TOTUL ESTE CA LA INCEPUT


Dar nici mult nu a trecut!
Barbie30
Postat pe 18 Septembrie 2010 23:44
De la: kudika321976, la data 2010-09-18 16:30:24
De la: Barbie30, la data 2010-09-15 21:30:42Sunt relatii in care fiecare stie :scopul,durata si profitul!

si dupa se alege prafu


Ramane praful pe care il lasa masina lui cand se duceee si mai ramane vantul la ea in buzunare,daca nu a prestat bine.Glumesc!
Barbie30
Postat pe 18 Septembrie 2010 23:47
Eu as spune ca diferenta de varsta asa de mare, de la 15 ani in sus (desi si 10 ani sunt multi uneori) NU mai conteaza sa zicem, cand cel mai tanar dintre ei are vreo 40 de ani. Cand, cel putin in teorie, si-a trait tineretea cum a dorit, cu cine a vrut.
Daca ati observat se ridica mereu problema - generatii diferite, nevoi diferite. A fi tanar si a te indragosti de "tatal" tau e ok la inceput. Te fascineaza toata experienta celuilalt. Apoi apar propriile nevoi pe care nu ti le mai poate satisface.
Ori, zic eu, pe la 40 de ani, cand ai un trecut in spate cu bune si cu rele, cand de multe ori esti satul de balamuc si vrei doar linistea unui camin, atunci diferenta aceasta nu mai conteaza. DImpotriva, face ca lucrurile sa fie perfecte, relatia sa fie perfecta.

Sigur exista si cazuri exceptionale cand ea se casatoreste cu un el mult mai in varsta (invers, extrem de rar se inatmpla) si casnicia lor dureaza ani buni. Parerea mea este ca in asemenea situatii dragostea n-are niciun amestec. Doar mentalitatea, de multe ori lipsuri materiale imense in familia fetei si tot ce decurge de aici.
rashela
Postat pe 18 Septembrie 2010 23:50
Buna fetelor, eu si sotul meu suntem impreuna de 8 ani si jumatate iar de 6 ani si jumatate casatoriti, intre noi e diferenta de 22 ani eu 31 el 53, vreau sa va spun ca avem o casnicie minunata si nu sunt deloc lipsita de modestie, ma simt o femeie iubita, respectata si implinita, doresc tuturor fetelor o casnicie fericita cum am eu. Specific ca nu m-am casatorit din interes nu aveam cum el era in pragul falimentului cu afacerea si cu fosta lui iubita, tot ce avem acum este din munca noastra si disfrutam din plin, avem o afacere si ce este cel mai important ca impreuna muncim pentru noi sa ne fie bine. Eu nu am vrut sa ma casatoresc cu un barbat de varsta mea din mai multe cosiderente, am dorit langa mine un barbat care sa pot taia muntii in doua cu el si ma bucur de alegerea facuta este un barbat, un om si un sot deosebit, mereu ma surprinde cu gesturi romantice ex: dimineta cand ma trezesc gasesc o floare langa pat sau pe perna, imi da intalnire in diverse locuri dragi noua, imi face declaratii de dragoste ma alinta zi de zi, gateste extraordinar, nu ma gandesc absolut deloc cum va fi peste 10 ani la cat de imprevizibila e viata prefer prezentul. Ce isi mai poate dori o femeie mai mult de atat? Cunosc ennnnn cupluri de aceiasi varsta care mereu se cearta se impaca, traiesc vieti duble, unii au si copii din pacate ei sufera cel mai mult. Asa ca eu am o parere formata despre cupluri cu diferente de varsta important este sa gasesti cu adevarat perechea sufletului tau. Succes fetelor .
kudika141440
Postat pe 19 Septembrie 2010 17:02
Prof. dr. LAURENTIU POPESCU - mare om de stiinta are 66 ani iar sotia lui prof. dr. OLGA SIMIONESCU are 41 ani.
ema_rice
Postat pe 19 Septembrie 2010 18:30
De la: Hebe, la data 2010-09-18 15:08:44Nu conteaza nici sexul daca iubesti.
thadoogback
Postat pe 19 Septembrie 2010 18:41
eu zic ca mai conteaza si sexul intr-o relatie .am o relatie de 13 ani cu un barbat mai mare cu 7 ani si imi este f. greu
. nu mai are acelas chef de viata , la pat.... discutam. Acum m-am indragostit de cineva mai mic decat mine cu 3 ani si imi este frica sa ii spun. nu cred ca are acelas sentiment . ma multumesc cu intalniri , declaratii , sex , .....cat va dura ?
kudika196075
Postat pe 19 Septembrie 2010 19:50
De la: florin63b, la data 2010-09-18 19:36:05 EU SANT NECASATORIT ,AM CUNOSCUT O PERSOANA CU 9 ANI MAI TANARA ,NE-M INTELES BINE ,DAR DUPA 2 ANI SI JUMATATE M-A LASAT PENTRU UN BATRANEL DE APROAPE 70 ANI,EU AVAND 47 SI EA 38, AICI OARE CE POATE FII?
EL ARE 2 FETE MAI MARI CA SI EA,MAI EXISTA DRAGOSTE? SENTIMENTE ? SI DUPA CATE AM FOST INFORMAT CA A DESPARTITO DE PRIMUL SOT ACUM 10 ANI.DAR AU IN COMUN FAPTUL CA FAC PARTE DIN MISCAREA MISSA .
OARE PE CINE POTI SA IUBESTI IN ACEASTA LUME?

aici sunt bani intra bani nu e dragoste nici bun la pat nu poate fi
iti spun din proria experienta
kudika321976
Postat pe 20 Septembrie 2010 18:03
De la: ema_rice, la data 2010-09-19 18:30:19Prof. dr. LAURENTIU POPESCU - mare om de stiinta are 66 ani iar sotia lui prof. dr. OLGA SIMIONESCU are 41 ani.


Calea spre afirmare e presarata cu sacrificii...dar, dupa ce ti-ai atins scopul, il lasi pe omul de stiinta cu stiinta lui si iti vezi de tinerete...
kudika226898
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:13
De la: kudika141440, la data 2010-09-19 17:02:04Buna fetelor, eu si sotul meu suntem impreuna de 8 ani si jumatate iar de 6 ani si jumatate casatoriti, intre noi e diferenta de 22 ani eu 31 el 53, vreau sa va spun ca avem o casnicie minunata si nu sunt deloc lipsita de modestie, ma simt o femeie iubita, respectata si implinita, doresc tuturor fetelor o casnicie fericita cum am eu. Specific ca nu m-am casatorit din interes nu aveam cum el era in pragul falimentului cu afacerea si cu fosta lui iubita, tot ce avem acum este din munca noastra si disfrutam din plin, avem o afacere si ce este cel mai important ca impreuna muncim pentru noi sa ne fie bine. Eu nu am vrut sa ma casatoresc cu un barbat de varsta mea din mai multe cosiderente, am dorit langa mine un barbat care sa pot taia muntii in doua cu el si ma bucur de alegerea facuta este un barbat, un om si un sot deosebit, mereu ma surprinde cu gesturi romantice ex: dimineta cand ma trezesc gasesc o floare langa pat sau pe perna, imi da intalnire in diverse locuri dragi noua, imi face declaratii de dragoste ma alinta zi de zi, gateste extraordinar, nu ma gandesc absolut deloc cum va fi peste 10 ani la cat de imprevizibila e viata prefer prezentul. Ce isi mai poate dori o femeie mai mult de atat? Cunosc ennnnn cupluri de aceiasi varsta care mereu se cearta se impaca, traiesc vieti duble, unii au si copii din pacate ei sufera cel mai mult. Asa ca eu am o parere formata despre cupluri cu diferente de varsta important este sa gasesti cu adevarat perechea sufletului tau. Succes fetelor .


Peste nici 5 ani, iti va aduce probabil flori in pat, dar de tratament in pat o sa duci lipsa...
kudika226898
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:14
De la: rashela, la data 2010-09-18 23:50:49Eu as spune ca diferenta de varsta asa de mare, de la 15 ani in sus (desi si 10 ani sunt multi uneori) NU mai conteaza sa zicem, cand cel mai tanar dintre ei are vreo 40 de ani. Cand, cel putin in teorie, si-a trait tineretea cum a dorit, cu cine a vrut.
Daca ati observat se ridica mereu problema - generatii diferite, nevoi diferite. A fi tanar si a te indragosti de "tatal" tau e ok la inceput. Te fascineaza toata experienta celuilalt. Apoi apar propriile nevoi pe care nu ti le mai poate satisface.
Ori, zic eu, pe la 40 de ani, cand ai un trecut in spate cu bune si cu rele, cand de multe ori esti satul de balamuc si vrei doar linistea unui camin, atunci diferenta aceasta nu mai conteaza. DImpotriva, face ca lucrurile sa fie perfecte, relatia sa fie perfecta.

Sigur exista si cazuri exceptionale cand ea se casatoreste cu un el mult mai in varsta (invers, extrem de rar se inatmpla) si casnicia lor dureaza ani buni. Parerea mea este ca in asemenea situatii dragostea n-are niciun amestec. Doar mentalitatea, de multe ori lipsuri materiale imense in familia fetei si tot ce decurge de aici.


Exact..cu mentiunea ca limita de varsta la care poti sa iei un batranel e 50 de ani...atunci e menopauza in floare, deci ce mai conteaza...mergi cu el de mana la piata si atat...
kudika226898
Postat pe 20 Septembrie 2010 20:16

Recomandari