Setari Cookie-uri

Schimbarea de sine pentru partener

De la: mia_14, la data 2010-09-18 13:15:21Buna, lume! Am 21 de ani si am o relatie de 4 luni. De o perioada am ajuns sa ma cert in fiecare zi cu baiatul pe care il iubesc. Acum ne certam pe o tema de care nu sunt convinsa ca ar trebui sa existe. El insista sa ma schimbe. Ma critica la vorbe, la modul meu de a ma purta, spune ca uneori sunt prea copilaroasa si ca ar trebui sa sa mai las unele chestii, pentru ca il supara, dar eu vad mai mult ca il enerveaza, desi el zice ca nu. Simt ca vrea sa ma schimbe prea mult. Si de aceea ma intreb, cat de mult te poti schimba pentru persoana pe care o iubesti. Sunt unele lucruri pe care nu vreau sa le schimbi, sunt deja formata cu calitati si defecte si la unele nu vreau sa renunt pentru ca simt ca m-as pierde pe mine. Parca incearca sa ma educe. Cand este prea multa schimbare?... Cand stii ca nu te pierzi pe tine!


Scuzati-mi limbajul va rog

Fiti-ar ala al dracului eu i-as da doua palme de nu s-ar vedea si l-am imbranci pe usa afara
Pai ce mai fato? De-aia te-au facut , te-au crescut si te-au educat parintii tai? Sa vina un neica nimeni sa-si bata joc de munca lor?
NEXT!! Ca esti tanara
_Cryssa_
Postat pe 27 Septembrie 2010 15:38
Nu e un neica nimeni. E baiatul pe care il iubesc si care ma iubeste. Nimeni nu e perfect si el doar vrea sa scot ce e mai bun de la mine. Sunt de acoord cu scorpio. Omul trebuie sa evolueze si asta trebuie sa cautam, sa fim persoane mai bune.
mia_14
Postat pe 28 Septembrie 2010 11:19
Este foarte adevarat ce spui...si eu m-am schimbat de dragul partenerului meu si a relatiei. Dar faci asta atunci cand simti tu si mai ales ce simti tu ca trebuie schimbat la tine. Insa..un om daca te place..te place asa cum esti. Modelarea in cuplu intervine oricum si fara sa vrei schimbi anumite obiceiuri, tabieturi...mod de gandire etc. Insa mie mi se pare ca vrea sa devii ceva ce el isi doreste ca tu sa fii nu ceea ce tu esti defapt.
_Cryssa_
Postat pe 28 Septembrie 2010 12:22
amandoi va purtati ca niste "copii rasfatati"! cred ca esti destul de matura pentru a mai face faze de genul:ii inchid telefonul in nas s.a.m.d in plus nu cred ca-ti face un rau atunci cand iti atrage atentia in privinta limbajului(asta luand in considerare la ce poate iesi din gura fetelor din ziua de azi- unele, nu generalizez)!
fante_de_dorobanti
Postat pe 28 Septembrie 2010 12:30
Si acum sa va instiintez si pe voi cum au ajuns lucrurile. Ne-am despartit. Nu am suportat sa fiu una din aia care tace si face dupa cum vrea el. Nu am mai vrut sa fiu cu el! Nu am mai suportat certurile! Si acum s-a impacat cu fosta de care imi zicea in repetate randuri ca nu ii pasa de ea si ca e in stare sa renunte la ea pt mine ca sa ma impac cu el. A facut publica relatia cu ea si pe facebook! Prin asta credea ca ma pune pe mine in genunchi si ca am sa ma intorc la el tarandu-ma ca sa fiu cu el. Dupa ce m-a facut de tot rasul ca abia dupa 3 zile de cand eram despartiti face publica relatia cu alta. Cat tupeu! Cat de corect se dadea fata de mine si cat ma taxa pt fiecare chestie oricat de mica era. Si mai are tupeul sa imi spuna ca nu merita sa il injur.
mia_14
Postat pe 12 Octombrie 2010 14:32
Schimba-l tu pe el !.....Cind te-a cunoscut nu te-a placut asa cum erai atunci?....ASTA esti si acum....asta denota o posibila boala psihica mai tirziu... nu vreau sa te sperii dar .....
kudika227120
Postat pe 12 Octombrie 2010 20:59
tu esti modelino,ca sa te modeleze el cum vrea???
roz5blue6lila7
Postat pe 12 Octombrie 2010 21:04
De la: mia_14, la data 2010-10-12 14:32:33Si acum sa va instiintez si pe voi cum au ajuns lucrurile. Ne-am despartit. Nu am suportat sa fiu una din aia care tace si face dupa cum vrea el. Nu am mai vrut sa fiu cu el! Nu am mai suportat certurile! Si acum s-a impacat cu fosta de care imi zicea in repetate randuri ca nu ii pasa de ea si ca e in stare sa renunte la ea pt mine ca sa ma impac cu el. A facut publica relatia cu ea si pe facebook! Prin asta credea ca ma pune pe mine in genunchi si ca am sa ma intorc la el tarandu-ma ca sa fiu cu el. Dupa ce m-a facut de tot rasul ca abia dupa 3 zile de cand eram despartiti face publica relatia cu alta. Cat tupeu! Cat de corect se dadea fata de mine si cat ma taxa pt fiecare chestie oricat de mica era. Si mai are tupeul sa imi spuna ca nu merita sa il injur.


De la: mia_14, la data 2010-09-28 11:19:12Nu e un neica nimeni. E baiatul pe care il iubesc si care ma iubeste. Nimeni nu e perfect si el doar vrea sa scot ce e mai bun de la mine. Sunt de acoord cu scorpio. Omul trebuie sa evolueze si asta trebuie sa cautam, sa fim persoane mai bune.


Vezi ce spuneai aici? Intotdeauna e bine ca, atunci cand ceri un sfat, chiar de nu esti de acord cu el, sa multumesti si sa taci. Altfel cazi in ridicol. Ieri era baiatul care te iubea, azi nu mai e. Ca sa vezi!
rashela
Postat pe 12 Octombrie 2010 21:08
De la: rashela, la data 2010-10-12 21:08:01
De la: mia_14, la data 2010-10-12 14:32:33Si acum sa va instiintez si pe voi cum au ajuns lucrurile. Ne-am despartit. Nu am suportat sa fiu una din aia care tace si face dupa cum vrea el. Nu am mai vrut sa fiu cu el! Nu am mai suportat certurile! Si acum s-a impacat cu fosta de care imi zicea in repetate randuri ca nu ii pasa de ea si ca e in stare sa renunte la ea pt mine ca sa ma impac cu el. A facut publica relatia cu ea si pe facebook! Prin asta credea ca ma pune pe mine in genunchi si ca am sa ma intorc la el tarandu-ma ca sa fiu cu el. Dupa ce m-a facut de tot rasul ca abia dupa 3 zile de cand eram despartiti face publica relatia cu alta. Cat tupeu! Cat de corect se dadea fata de mine si cat ma taxa pt fiecare chestie oricat de mica era. Si mai are tupeul sa imi spuna ca nu merita sa il injur.


De la: mia_14, la data 2010-09-28 11:19:12Nu e un neica nimeni. E baiatul pe care il iubesc si care ma iubeste. Nimeni nu e perfect si el doar vrea sa scot ce e mai bun de la mine. Sunt de acoord cu scorpio. Omul trebuie sa evolueze si asta trebuie sa cautam, sa fim persoane mai bune.


Vezi ce spuneai aici? Intotdeauna e bine ca, atunci cand ceri un sfat, chiar de nu esti de acord cu el, sa multumesti si sa taci. Altfel cazi in ridicol. Ieri era baiatul care te iubea, azi nu mai e. Ca sa vezi!



Nu vreau sa tac! Aici e un forum in care iti spui parerea! Si nu am facut asta ca cineva sa il jigneasca! Am vrut pt mine un sfat! Asta ca sa fie clar! Nu e niciunul implicat cu el incat sa fie permise jignirile din partea voastra pt el!
mia_14
Postat pe 12 Octombrie 2010 22:05
De la: mia_14, la data 2010-09-20 10:43:02Nu l-am mai cautat pe fostu la nervi, pentru ca desi uneori sunt curioasa si ma plictisesc incat nu stiu ce sa mai fac pe net, pentru ca e vacanta, m-am gandit ca nu merita sa fie un alt subiect de cearta cu prietenul meu.
Am inceput si eu sa fiu foarte rea cu el in ultima vreme pentru ca uneori simteam ca vrea sa ma modeleze sa fiu dupa placul lui, si faceam multe fara sa ma gandesc de dinainte... vorbeam urat cu el (dar nu il jignesc), ii inchideam telefonul in nas... Si el sufera, chiar vad asta. Si am inceput sa ma gandesc daca nu am devenit eu cumva acea persoana rea intr-o relatie de care tot vorbesc fetele pe aici.
nina1975
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:27
fetelor,nu mai puneti atat la suflet,ptca ei spun dar nu prea gandesc.trebuie sa va ganditi la voi,nu mai puneti la suflet,eliberati gandurile rele si dati drumul amintirilor frumoase si placute din viata voastra,bucurativa din plin de ceea ce aveti,daca nu ,o sa va para rau ca nu ati trait clipa si nu va-ti bucurat de ele. amalia_iulia1984@yahoo.com Ocupativa mai mult timp pt voi sau macar o jumatate de ora,faceti ceea ce va place,trebuie sa simtiti placere in ceea ce faceti.PUTEM COMUNICA SA VEDEM CE LE PLACE < CE ZIC CA LE PLACE < CE LE_AR PLACEA.O FEMEIE STIE CE VREA DAR UN BARBAT ,NU. Certurile nu sunt o solutie,o sa-l pierdeti.
nina1975
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:38
MIA 14 ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''tocmai asta vrea, sa te vada ca suferi,nu-i mai da importanta,gaseste-ti o ocupatie ,discuta cu alcineva problemele tale ,nu cu el.daca s-a despartit odata cred ca se va desparti din nou ,sau poate nu sa impacat cu ea,daca ai probleme si suferi , amalia_iulia1984@yahoo.com,nu trebuie sa-ti fie rusine,gandeste-te ca vreau sa te ajut,si eu am trecut prin multe si as fi vrut sa discut cu cineva necunoscut sa ma descarc sufleteste,dar nu am avut acel sprijin care til ofer eu,si suferinta a trecut tare greu.Incearca sa te eliberezi de ea ,sa nu-ti ocupe mintea. ccccc amalia_iulia1984@yahoo.com
nina1975
Postat pe 17 Octombrie 2010 17:50
De la: mia_14, la data 2010-09-18 13:15:21Buna, lume! Am 21 de ani si am o relatie de 4 luni. De o perioada am ajuns sa ma cert in fiecare zi cu baiatul pe care il iubesc. Acum ne certam pe o tema de care nu sunt convinsa ca ar trebui sa existe. El insista sa ma schimbe. Ma critica la vorbe, la modul meu de a ma purta, spune ca uneori sunt prea copilaroasa si ca ar trebui sa sa mai las unele chestii, pentru ca il supara, dar eu vad mai mult ca il enerveaza, desi el zice ca nu. Simt ca vrea sa ma schimbe prea mult. Si de aceea ma intreb, cat de mult te poti schimba pentru persoana pe care o iubesti. Sunt unele lucruri pe care nu vreau sa le schimbi, sunt deja formata cu calitati si defecte si la unele nu vreau sa renunt pentru ca simt ca m-as pierde pe mine. Parca incearca sa ma educe. Cand este prea multa schimbare?... Cand stii ca nu te pierzi pe tine!


Salut!prima data pune-ti intrebarea "ce vreu eu sa schimb la mine?"Apoi in functie de raspunsuri ..incepe sa modifici,dar niciodata sa nu uiti sa fi tu insuti ,nu trebuie sa te schimbi pentru ca asa vor cei de langa tine,e ok sa asculti un sfat dar schimbarea o faci doar daca tu consideri ca vrei sa fi altceva ..E vorba si de acceptare...tu chiar il iubesti?Sa te educe?e parintele tau ?hmmm,nu-mi placeeee
kmykmy_grace
Postat pe 20 Octombrie 2010 13:43
De la: mia_14, la data 2010-09-18 13:15:21Buna, lume! Am 21 de ani si am o relatie de 4 luni. De o perioada am ajuns sa ma cert in fiecare zi cu baiatul pe care il iubesc. Acum ne certam pe o tema de care nu sunt convinsa ca ar trebui sa existe. El insista sa ma schimbe. Ma critica la vorbe, la modul meu de a ma purta, spune ca uneori sunt prea copilaroasa si ca ar trebui sa sa mai las unele chestii, pentru ca il supara, dar eu vad mai mult ca il enerveaza, desi el zice ca nu. Simt ca vrea sa ma schimbe prea mult. Si de aceea ma intreb, cat de mult te poti schimba pentru persoana pe care o iubesti. Sunt unele lucruri pe care nu vreau sa le schimbi, sunt deja formata cu calitati si defecte si la unele nu vreau sa renunt pentru ca simt ca m-as pierde pe mine. Parca incearca sa ma educe. Cand este prea multa schimbare?... Cand stii ca nu te pierzi pe tine!

daca te iubeste te accepta asa cum esti, si totusi dupa 4 luni are cam multe pretentii
visan_georgiana
Postat pe 20 Octombrie 2010 13:46
De la: kudika161928, la data 2010-09-20 01:50:24buna !! Am raspuns sincer pentru tine Acest baiat nu te place !!
Dupa patru lunii de relatie tu spui ca il iubesti ??!!
El vrea sa te schimbi ?? Uneori educatia care o aducem de acasa poate avea greseli ...departe de radacinile noastre le putem intelege!!! dar atatea incat sa te schimbi ...cum la-i atras ??
Si tu mai si dechizi un subiect de discutii ...sincer eu cred ca ar fi trebuit sa nici sa il consideri prieten ...poate cunoscut !!

fato, ce amaraciune porti in tine...de unde stii tu ca nu o place? si de ce te miri ca il iubeste dupa 4 luni? dar dupa cati ani vrei tu sa iubesti? repede mai cataloghezi pe cineva. fata vrea un sfat, nu sa se simta ,,ciufulita,,
delicacy
Postat pe 20 Octombrie 2010 18:49
eu cred ca nu trebuie sa renunti la relatie, dar nici sa te schimbi. sunt convinsa ca el te iubeste pt ce esti, dar este el cred mai critic, atat. bafta si mult calm
delicacy
Postat pe 20 Octombrie 2010 18:53
Poate ar trebui sa schimbi ceva la tine dar nu atat de mult si de radical cum iti cere el.Probabil el este mai matur mai serios si vrea sa fi si tu la fel.. incercati sa nu faceti din asta o tragedie,cu timpul o sa va schimbati amandoi.
Creata24
Postat pe 21 Octombrie 2010 02:22
De la: witcher, la data 2010-09-18 17:49:59cand un fost prieten de-al meu mi-a spus ca sunt prea copilaroasa si ca ar fi cazul sa ma imbrac mai elegant (eu fiind genul sport,casual) i-am raspus ca daca nu ii convine este liber sa isi gaseasca pe altcineva care se incadreaza in dorintele lui.
scumpa mea nu te schimba pentru nimeni niciodata daca vrei sa fi iubita pentru ce esti tu cu adevarat si sa te simti tu bine in pielea ta...altfel te vei chinui sa devi cineva care tu nu esti, poate ca el va fi multumit si poate te va iubi insa tu sigur nu vei fi multumita cu tine si lucru asta conteaza cel mai mult ,tu sa ai incredere in tine si tu sa te simti bine in pielea ta.
Dar ce te faci cand in contact cu femei ce stau doar la coaforsi spa, sotul iti cere sa te schimbi ... ca sotie m-am simtit f naspa.. in fapt el a vrut (si inca mai vrea.. )sa imi abata gandurile de la realitatea in care ne-am pironit cu lucruri bune si rele dar a ales un subiect f f naspa.. schimbarea look-ului meu ..Si eu i-am spus ca "este liber sa isi gaseasca pe altcineva care se incadreaza in dorintele lui." dar el se incapataneaza sa obtina schimarea mea are aliati prietena mea de suflet Pesonal cred ca o astfel de dorinta este una super altii au dorinte si mai si.. in fine e OK oricand e buna o schimbare..
bbbbbb
Postat pe 21 Octombrie 2010 17:21
Schimbarea de caracter e cam imposibil de facut, mai ales cand sta partenerul si te critica cam in orice faci. E mai greu sa ai dorinta aia sa faci ceea ce e bine daca tu gresesti. Acum tot despartiti suntem. A renuntat la tipa aia pt ca a realizat ca nu a facut ceea ce bine dar eu nu pot trece pestesi sa ma impac cu el. Amandoi suntem incapatanati si avem cerinte unul de la altul si ne dam ca doi berbeci cap in cap. Mereu va fi asa. Stim si greselile celuilalt, pt ca si eu am gresit fata de el, si cu asta adaugata pe lista am foarte putina incredere ca relatia va merge mai departe pe o cale buna in cazul in care ajungem sa ne impacam. Desi ne iubim, sunt prea multe la mijloc.
mia_14
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:36
De la: mia_14, la data 2010-10-22 16:36:06Schimbarea de caracter e cam imposibil de facut

nu m-ai cunoscut pe mine
te schimbam atat de mult
incat si parinti iti cereau buletinul sa te identifice

battleofwits
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:40
De la: battleofwits, la data 2010-10-22 16:40:15
De la: mia_14, la data 2010-10-22 16:36:06Schimbarea de caracter e cam imposibil de facut

nu m-ai cunoscut pe mine
te schimbam atat de mult
incat si parinti iti cereau buletinul sa te identifice



ma indoiesc....sincer
mia_14
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:42
De la: mia_14, la data 2010-09-18 13:15:21Buna, lume! Am 21 de ani si am o relatie de 4 luni. De o perioada am ajuns sa ma cert in fiecare zi cu baiatul pe care il iubesc. Acum ne certam pe o tema de care nu sunt convinsa ca ar trebui sa existe. El insista sa ma schimbe. Ma critica la vorbe, la modul meu de a ma purta, spune ca uneori sunt prea copilaroasa si ca ar trebui sa sa mai las unele chestii, pentru ca il supara, dar eu vad mai mult ca il enerveaza, desi el zice ca nu. Simt ca vrea sa ma schimbe prea mult. Si de aceea ma intreb, cat de mult te poti schimba pentru persoana pe care o iubesti. Sunt unele lucruri pe care nu vreau sa le schimbi, sunt deja formata cu calitati si defecte si la unele nu vreau sa renunt pentru ca simt ca m-as pierde pe mine. Parca incearca sa ma educe. Cand este prea multa schimbare?... Cand stii ca nu te pierzi pe tine!


Asta-mi aminteste de o reclama la bere (cred)... vezi poate te trezesti si tu ca protagonistul ca-ti spune 'nu mai esti femeia de care m-am indragostit'! XD
Da' cand i-ai picat cu tronc nu erai tot cea de azi?
SfDuminica
Postat pe 22 Octombrie 2010 17:56
De la: mia_14, la data 2010-10-22 17:42:00
ma indoiesc....

exact dupa vointa mea
battleofwits
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:56
De la: SfDuminica, la data 2010-10-22 17:56:22
De la: mia_14, la data 2010-09-18 13:15:21Buna, lume! Am 21 de ani si am o relatie de 4 luni. De o perioada am ajuns sa ma cert in fiecare zi cu baiatul pe care il iubesc. Acum ne certam pe o tema de care nu sunt convinsa ca ar trebui sa existe. El insista sa ma schimbe. Ma critica la vorbe, la modul meu de a ma purta, spune ca uneori sunt prea copilaroasa si ca ar trebui sa sa mai las unele chestii, pentru ca il supara, dar eu vad mai mult ca il enerveaza, desi el zice ca nu. Simt ca vrea sa ma schimbe prea mult. Si de aceea ma intreb, cat de mult te poti schimba pentru persoana pe care o iubesti. Sunt unele lucruri pe care nu vreau sa le schimbi, sunt deja formata cu calitati si defecte si la unele nu vreau sa renunt pentru ca simt ca m-as pierde pe mine. Parca incearca sa ma educe. Cand este prea multa schimbare?... Cand stii ca nu te pierzi pe tine!


Asta-mi aminteste de o reclama la bere (cred)... vezi poate te trezesti si tu ca protagonistul ca-ti spune 'nu mai esti femeia de care m-am indragostit'! XD
Da' cand i-ai picat cu tronc nu erai tot cea de azi?

acum e in stare sa ma accepte asa cum sunt eu dar stiu ca asta e doar de moment si ca mai tarziu in relatie vor reveni iar aceleasi probleme cand ma va critica si va incerca sa ma faca sa actionez dupa cum gandeste el.Acum nu vrea sa ma piarda si e in stare sa faca orice. Dar cand va castiga nu vor mai conta promisiunile lui, pt ca a mai facut asa o data... mi-a promis ca ma va asculta si pe mine si ca va incerca sa se abtina sa imi zica ce anume sa fac. In final, nici el nu se va schimba cum nici eu nu voi face asta. Suntem ceea ce suntem si asta nu putem nega!
mia_14
Postat pe 23 Octombrie 2010 01:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietena iubitului meu 16 De la: oana84onutza 22 Februarie 2010 18:22
nu stiu daca il mai iubesc...dar totusi sunt cu el 9 De la: magdonek 6 Februarie 2009 16:03
am fost super inselata ajutor!!!!!!!!! 50 De la: _dulcik_ 16 Martie 2009 21:46
OARE SE POATE? 11 De la: simonycik 15 Septembrie 2009 11:16
de ce depinde relatia noastra 15 De la: steffy91 21 Septembrie 2011 13:11