Setari Cookie-uri

Un sfat se poate? :(

'Neata! Nu stiu cum sa incep....am o problema si as vrea sa cer un sfat...Am mai scris pe aici acum jumate de an, cand m-am despartit de prietenul meu. Cauza despartirii a fost faptul ca atunci cand se enerva vorbea destul de urat cu mine, m-a si injurat de vreo 3 ori, iar mie mi-a fost teama sa nu se ajunga si la altceva,mai grav, asa ca am hotarat sa pun punct relatiei.Am mai avut pe parcursul relatiei inca doua tentative de despartire, tot din cauza limbajului pe care il folosea cand se enerva si din cauza irascibilitatii lui.Dar m-am intors de fiecare data pt ca imi promitea ca nu se va mai intampla, ca stie ca ma va pierde daca mai vorbeste si se comporta asa...dar nu s-a tinut de cuvant. In fine, ideea e ca in astea 6 luni m-a tot cautat, mi-a spus ca s-a schimbat si ca ar face orice sa fim impreuna.Intre timp, eu am mai iesit cu un baiat, dar nu am putut lega nimic serios, din cauza ca mintea imi statea inca la fostul meu prieten si ...dupa cum se vede, tot la el ma gandesc...La un moment dat chiar am crezut ca am trecut peste, dar se pare ca nu.Vineri ne-am intalnit...a zis ca ii e dor de mine si ca vrea sa ne int la un suc...sa mai vb...am stat impreuna vreo 7 ore, pana la 4 dimineata...iar cand ne-am despartit m-a luat si brate si m-a sarutat....de atunci..sunt iar varza...stiu, mi-am cautat-o cu lumanarea, dar acum ce sa mai fac. Ieri, iar ne-am intalnit sa stabilim cum ramane cu relatia,mi-a zis ca l-am derutat ca l-am lasat sa ma sarute... dar tot nu am putut sa o iau de la capat...nu mai pot avea incredere. Si vad ca ma iubeste si il cred, dar oare chiar se poate schimba in ceea ce priveste comportament, limbaj...lucruri care chiar tin de educatie si de cum a crescut el timp de 24 de ani..?Nu stiu ce sa mai cred..El e foarte hotarat, a zis ca ar face absolut orice sa mai fie cu mine, sa mai avem o sansa...ca vrea sa ne casatorim....Va rog, scrieti o parere, ca eu nu stiu ce sa cred, poate nu judec bine.Multumesc aniticipat..
pisukblonda
Postat pe 28 Septembrie 2010 09:57
De la: pisukblonda, la data 2010-09-28 09:57:12'Neata! Nu stiu cum sa incep....am o problema si as vrea sa cer un sfat...Am mai scris pe aici acum jumate de an, cand m-am despartit de prietenul meu. Cauza despartirii a fost faptul ca atunci cand se enerva vorbea destul de urat cu mine, m-a si injurat de vreo 3 ori, iar mie mi-a fost teama sa nu se ajunga si la altceva,mai grav, asa ca am hotarat sa pun punct relatiei.Am mai avut pe parcursul relatiei inca doua tentative de despartire, tot din cauza limbajului pe care il folosea cand se enerva si din cauza irascibilitatii lui.Dar m-am intors de fiecare data pt ca imi promitea ca nu se va mai intampla, ca stie ca ma va pierde daca mai vorbeste si se comporta asa...dar nu s-a tinut de cuvant. In fine, ideea e ca in astea 6 luni m-a tot cautat, mi-a spus ca s-a schimbat si ca ar face orice sa fim impreuna.Intre timp, eu am mai iesit cu un baiat, dar nu am putut lega nimic serios, din cauza ca mintea imi statea inca la fostul meu prieten si ...dupa cum se vede, tot la el ma gandesc...La un moment dat chiar am crezut ca am trecut peste, dar se pare ca nu.Vineri ne-am intalnit...a zis ca ii e dor de mine si ca vrea sa ne int la un suc...sa mai vb...am stat impreuna vreo 7 ore, pana la 4 dimineata...iar cand ne-am despartit m-a luat si brate si m-a sarutat....de atunci..sunt iar varza...stiu, mi-am cautat-o cu lumanarea, dar acum ce sa mai fac. Ieri, iar ne-am intalnit sa stabilim cum ramane cu relatia,mi-a zis ca l-am derutat ca l-am lasat sa ma sarute... dar tot nu am putut sa o iau de la capat...nu mai pot avea incredere. Si vad ca ma iubeste si il cred, dar oare chiar se poate schimba in ceea ce priveste comportament, limbaj...lucruri care chiar tin de educatie si de cum a crescut el timp de 24 de ani..?Nu stiu ce sa mai cred..El e foarte hotarat, a zis ca ar face absolut orice sa mai fie cu mine, sa mai avem o sansa...ca vrea sa ne casatorim....Va rog, scrieti o parere, ca eu nu stiu ce sa cred, poate nu judec bine.Multumesc aniticipat..


hmmm......lupul isi schimba blana dar naravul.....BA ! pe de alta parte ...poate chiar s-a schimbat dar asta nu o poti crede doar asa a spune el, asta se demonstreaza in timp...la prima problema ivita intre voi ...... Daca te "tine" provoaca-l si vezi cum reactioneaza ! succes!
kcudika
Postat pe 28 Septembrie 2010 10:07
Cat timp a durat relatia?
Barbie30
Postat pe 28 Septembrie 2010 10:26
Salut,

Banuiesc ca esti o fata tanara si ca ai toata viata in fata. Nu te lasa pacalita de astfel de chestii si promisiuni. Oamenii se schimba foarte greu sau deloc si barbatii care au un astfel de temperament de obicei sunt asa toata viata.
Pe mine m-a ferit Dumnezeu sa ma indragostesc de cineva violent (verbal sau fizic), dar am rude si prietene care nu au fost asa de norocoase. Nu astepta sa intervina ceva mai serios si nu il lasa sa iti faca rau. Daca s-a repetat de atatea ori e clar ca nu ii pasa, iar faptul ca regreta dupa si ca isi cere scuze nu imbunatateste momentele in care te agreseaza.

Stiu persoane care au stat o viata intreaga alaturi de astfel de oameni. Mereu au crezut ca se vor schimba, ca nu va mai fi la fel, ca o sa fie mai bine. Dupa ce s-au casatorit si au aparut copii de obicei problemele s-au inrautatit, pentru ca sotii lor se considerau atunci stapani pe ele, stiau ca e mult mai greu sa plece din relatie si daca maii erau si copii la mijloc nici nu mai vorbesc...

Cunosc insa si cazuri in care femeile au avut curajul sa puna capat relatiei chiar si dupa casatorie si dupa aparitia copiilor. Au incercat sa reinnoade relatie, dar dupa o scurta perioada de impacare situatia a devenit mai urata decat inante. In ciuda a ce spunea "gura lumii" au plecat si nu regreta niciun moment. In ambele cazuri copii se bucura ca a fost asa si nu isi condamna mamele.

Tu nu esti inca prinsa intr-o casatorie, dar sfatul meu este: nici nu te lasa prinsa. Motivul pentru care ti-am povestit de cazurile celor 2 casnicii terminate este ca si ele aveau aceasi situatie la inceput, doar cuvinte mai dure. Dupa ce s-au casatorit totul a degenerat.

Decizia iti apartine in totalitate, dar e bine sa sti la ce sa te astepti. Poate omul s-a schimbat...unii oameni sa mai schimba, rar dar cica exista si din astia. Eu nu am vazut pana acum, dar nu sunt asa de in varsta cat sa stiu.

Tot ce pot sa iti urez este intelepciune pentru a lua cea mai buna decizie, si mult succes :)

O zi placuta
kudika321739
Postat pe 28 Septembrie 2010 10:47
Asta ai spus tu prin noiembrie 2009
"Chestia e ca in acesti 2 ani, cred k am avut mai multe certuri decat momente fericite..."
Daca vrei sa te intorci si sa incerci sa legi ceva ce nu a mers niciodata....e alegerea ta.Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se indeplineasca si sa nu mai vrei.
Barbie30
Postat pe 28 Septembrie 2010 10:54
Da , asa, am scris si prin noiembrie...:) 2 ani jumatate a durat relatia...prin noiembrie , cand am scris eram la a 2a tentativa de despartire din cauza limbajului, iar la sf lui februarie am facut-o de tot(cica)...Eu, cat m-am vazut zilele astea cu el, sincer, nu mi se pare ca s-a schimbat...bine, nu a vb urat cu mine acum ca nu avea de ce, dar am vazut cum sse aprindea cand ziceam ceva ce nu ii convine...incerca sa se abtina, dar il cunosc, zic eu..prin iunie m-a tot cautat, imi scria cat de dor ii e, ca ma va iubi mereu, iar cand eu ii raspundeam ca nu mai putem fi impreuna pt ca nu mai am incredere, schimba macazul....imi scria cat de insensibila sunt si ca nu-mi pasa de el si ce om rau sunt ..din astea... De aceea nu mai cred...Multumesc mult pentru raspunsuri...atat de mult sper sa fi luat decizia corecta si sa imi treaca sentimentele pt el, sa intalnesc pe altcineva care sa ma iubeasca si sa-l iubesc si sa pot fi fericita cu el...dar cine nu--si doreste asta?:(
pisukblonda
Postat pe 28 Septembrie 2010 11:21
Ai dreptate,toti ne dorim asta!Daca stai cu el nu prea ai cum sa-l gasesti pe cel care sa te iubeasca si sa te respecte.
Barbie30
Postat pe 28 Septembrie 2010 11:25
Anul asta in februarie am incheiat o relatie de multi ani (vreo 4 la numar). De aproape un an locuiam impreuna. Eu 26 de ani - el 28. Se presupunea ca suntem destul de maturi amandoi. Aveam planuri marete impreuna, paream a fi un cuplu solid. Cu toate astea in ultimele luni de relatie incepusem sa ne certam foarte tare de la diverse lucruri si incepuse sa ma injure, sa ma jigneasca si sa arunce cu lucruri prin casa la nervi. Dupa ce se calma isi cerea iertare si imi jura iubire vesnica. L-am iertat de nenumarate ori. Imi doream o familie cu el, imi doream copii si nu acceptam deloc ideea ca l-as putea pierde.
Insa..la ultima cearta m-a jignit atata de tare incat de la nervi si suparare mi s-a facut rau. N-am dormit toata noaptea iar a doua zi la lucru n-am fost buna de nimic. A doua zi mi-am cautat un apartament, mi-am facut bagajul si in 24 de ore l-am parasit. Asa simplu
Un om oricat de mult ti-ai dori tu si oricat de mult ti-ar promite nu se va schimba niciodata. Nu in ceea ce priveste violenta.
_Cryssa_
Postat pe 28 Septembrie 2010 12:46
De la: crysa_tm, la data 2010-09-28 12:46:30Anul asta in februarie am incheiat o relatie de multi ani (vreo 4 la numar). De aproape un an locuiam impreuna. Eu 26 de ani - el 28. Se presupunea ca suntem destul de maturi amandoi. Aveam planuri marete impreuna, paream a fi un cuplu solid. Cu toate astea in ultimele luni de relatie incepusem sa ne certam foarte tare de la diverse lucruri si incepuse sa ma injure, sa ma jigneasca si sa arunce cu lucruri prin casa la nervi. Dupa ce se calma isi cerea iertare si imi jura iubire vesnica. L-am iertat de nenumarate ori. Imi doream o familie cu el, imi doream copii si nu acceptam deloc ideea ca l-as putea pierde.
Insa..la ultima cearta m-a jignit atata de tare incat de la nervi si suparare mi s-a facut rau. N-am dormit toata noaptea iar a doua zi la lucru n-am fost buna de nimic. A doua zi mi-am cautat un apartament, mi-am facut bagajul si in 24 de ore l-am parasit. Asa simplu
Un om oricat de mult ti-ai dori tu si oricat de mult ti-ar promite nu se va schimba niciodata. Nu in ceea ce priveste violenta.
asta cred si eu e foarte greu sa poti sa schimbi comportamentul si agresivitatea ununi barbat..daca il iubesti il ierti si il accepti cu bune si cu rele depinde numai de tine...
kudika029282
Postat pe 28 Septembrie 2010 13:45
E greu si aproape imposibil, de cele mai multe ori nu ai nicio sansa sa-l schimbi. In plus, un rau facut nu se uita niciodata, mai ales cand e vb de agresivitate...poate ca se iarta dar inainte de a ierta, trebuie sa fii constienta pe cine ierti.
Daca il iubesti nu inseamna ca trebuie sa-i accepti agresivitatea, asta chiar nu! Din pacate, sunt multe femei care accepta lucrul asta si multe altele.
Mikichica
Postat pe 28 Septembrie 2010 17:26
Va multumesc pentru sfaturi...asa cred si eu ca nu se poate schimba, dar ma gandeam ca poate sunt prea dura...el asa spune, ca sunt insensibila, ca nu-mi pasa de cat sufera,ca nu-l vad cat de rau ii pare,, etc.Tocmai, vad si ma doare, pentru ca si eu tin muult de tot la el, dar pur si simplu nu pot scapa de gandul ca s-ar putea schimba pana la casatorie, eventual copii, cel mult, si sa ma trezesc apoi ca poate da si in mine...chiar nu vreau sa-mi ratez viata, ci vreau sa ma bucur de ea, langa un om care ma iubeste , respecta si in care pot avea incredere , bineinteles, si viceversa. Stiu ca nimic nu e sigur, langa nimeni, dar..
pisukblonda
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:04
De la: pisukblonda, la data 2010-09-28 22:04:27Va multumesc pentru sfaturi...asa cred si eu ca nu se poate schimba, dar ma gandeam ca poate sunt prea dura...el asa spune, ca sunt insensibila, ca nu-mi pasa de cat sufera,ca nu-l vad cat de rau ii pare,, etc.Tocmai, vad si ma doare, pentru ca si eu tin muult de tot la el, dar pur si simplu nu pot scapa de gandul ca s-ar putea schimba pana la casatorie, eventual copii, cel mult, si sa ma trezesc apoi ca poate da si in mine...chiar nu vreau sa-mi ratez viata, ci vreau sa ma bucur de ea, langa un om care ma iubeste , respecta si in care pot avea incredere , bineinteles, si viceversa. Stiu ca nimic nu e sigur, langa nimeni, dar..


pai daca vrei o viata linistita de ce nu faci nimik in sensul asta...primul pas este sa l lasi ....oamenii de obicei nu se schimba , mai ales daca au o varsta cand deja sunt formati , unii incearca dar la un moment dat rabufnesc ...asa ca ai grija ce faci cu viata ta , nu se termina lumea la un barbat, uneori dupa o relatie din asta stricata ne asteapta lucruri la care nici nu visam dar daca ne incapatzanam sa ramanem acolo in relatie....
bella28
Postat pe 29 Septembrie 2010 08:48
De lasat...l-am lasat, doar ca imi e greu si aveam unele indoieli...bine, stiu ca sunt multe fete in situatia asta, doar ca, atunci cand ti se intampla tie, ai impresia ca tu suferi mai mult decat toata lumea...desi sunt convinsa ca nu am trecut prin ce e mai rau...si nici nu vreau
pisukblonda
Postat pe 29 Septembrie 2010 09:45
De la: pisukblonda, la data 2010-09-28 22:04:27Va multumesc pentru sfaturi...asa cred si eu ca nu se poate schimba, dar ma gandeam ca poate sunt prea dura...el asa spune, ca sunt insensibila, ca nu-mi pasa de cat sufera,ca nu-l vad cat de rau ii pare,, etc.Tocmai, vad si ma doare, pentru ca si eu tin muult de tot la el, dar pur si simplu nu pot scapa de gandul ca s-ar putea schimba pana la casatorie, eventual copii, cel mult, si sa ma trezesc apoi ca poate da si in mine...chiar nu vreau sa-mi ratez viata, ci vreau sa ma bucur de ea, langa un om care ma iubeste , respecta si in care pot avea incredere , bineinteles, si viceversa. Stiu ca nimic nu e sigur, langa nimeni, dar..


Eu chiar nu va inteleg, sa mor daca va pot intelege!
Mai, toti ne nastem cu un " bagaj" de gene, pe care le mostenim.........pana la 7 ani, acasa parintii ne mai pun sa zic asa peste acest " bagaj" cu care ne nastem inca alte multe " chestii" cum ar fi......cum sa ne comportam, cum sa-i respectam pe cei mai mari.....etc( asta numim cei 7 ani d'acasa).......dupa care pana la 18-20 de ani ne formam caracterul.( care evident ni-l formam din anturaje, casa parintilor...)
Acesta odata format e pa si pusi, pricepeti?!
Aia suntem, nu ne mai schimba " naravul" nici Papa de la Roma!
Deci, d'aia exista cupluri care se inteleg O VIATA, pt. ca se competeaza, nu schimba NIMIC unul la celelalt.
Cand va aud ca vreti sa schimbati caractere la o ea sau la un el....ma si gandesc la proverbul ala:" calul batran nu-l mai poti inhama la caruta" .......dar voi vreti si sperati o viata sa -l puteti " inhama"...vise dragelor/ dragilor...VISE!
Va pierdeti anii tineretii incercand sa faceti ceva ce e demult facut de natura:)
Va compaceti ( barbatii) in cicaleli de gaita, ( femeile) in injuraturi ale unor badarani crestuti/ crescute in familii de 2 lei.
Tata meu mi-a zis candva o vorba........si mi-a zis-o bine.
"Tu fatuca, daca vrei o familie solida, vezi familia aluia la care tii, daca-s batausi, betivi si oameni de 2 lei, asa o sa fie si el, ca nu a avut de la cine invata un lucru bun, daca crezi ca o sa-l indrepti, iti faci iluzii, te bagi intr-o troaca de porci din care doar cu tarie si multa " raceala" o sa mai poti sa iesi.".......
Acum cu anii, vazand si citind multe, realizez ca avea perfecta dreptate.
stem_29
Postat pe 29 Septembrie 2010 09:46
De la: sandav, la data 2010-09-28 10:07:26
De la: pisukblonda, la data 2010-09-28 09:57:12'Neata! Nu stiu cum sa incep....am o problema si as vrea sa cer un sfat...Am mai scris pe aici acum jumate de an, cand m-am despartit de prietenul meu. Cauza despartirii a fost faptul ca atunci cand se enerva vorbea destul de urat cu mine, m-a si injurat de vreo 3 ori, iar mie mi-a fost teama sa nu se ajunga si la altceva,mai grav, asa ca am hotarat sa pun punct relatiei.Am mai avut pe parcursul relatiei inca doua tentative de despartire, tot din cauza limbajului pe care il folosea cand se enerva si din cauza irascibilitatii lui.Dar m-am intors de fiecare data pt ca imi promitea ca nu se va mai intampla, ca stie ca ma va pierde daca mai vorbeste si se comporta asa...dar nu s-a tinut de cuvant. In fine, ideea e ca in astea 6 luni m-a tot cautat, mi-a spus ca s-a schimbat si ca ar face orice sa fim impreuna.Intre timp, eu am mai iesit cu un baiat, dar nu am putut lega nimic serios, din cauza ca mintea imi statea inca la fostul meu prieten si ...dupa cum se vede, tot la el ma gandesc...La un moment dat chiar am crezut ca am trecut peste, dar se pare ca nu.Vineri ne-am intalnit...a zis ca ii e dor de mine si ca vrea sa ne int la un suc...sa mai vb...am stat impreuna vreo 7 ore, pana la 4 dimineata...iar cand ne-am despartit m-a luat si brate si m-a sarutat....de atunci..sunt iar varza...stiu, mi-am cautat-o cu lumanarea, dar acum ce sa mai fac. Ieri, iar ne-am intalnit sa stabilim cum ramane cu relatia,mi-a zis ca l-am derutat ca l-am lasat sa ma sarute... dar tot nu am putut sa o iau de la capat...nu mai pot avea incredere. Si vad ca ma iubeste si il cred, dar oare chiar se poate schimba in ceea ce priveste comportament, limbaj...lucruri care chiar tin de educatie si de cum a crescut el timp de 24 de ani..?Nu stiu ce sa mai cred..El e foarte hotarat, a zis ca ar face absolut orice sa mai fie cu mine, sa mai avem o sansa...ca vrea sa ne casatorim....Va rog, scrieti o parere, ca eu nu stiu ce sa cred, poate nu judec bine.Multumesc aniticipat..


hmmm......lupul isi schimba blana dar naravul.....BA ! pe de alta parte ...poate chiar s-a schimbat dar asta nu o poti crede doar asa a spune el, asta se demonstreaza in timp...la prima problema ivita intre voi ...... Daca te "tine" provoaca-l si vezi cum reactioneaza ! succes!




Se vede treaba ca inca mai tii la el :) eu zic sa ca se poate schimba asa ca ai putea sa ii mai dai o sansa...multa bafta!
criss84
Postat pe 29 Septembrie 2010 10:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt confuza, in ce parte sa merg, unde sa privesc....?! 5 De la: Alexandra_Ella 3 Aprilie 2015 23:36
Nu gasesc puterea de a lua o decizie 43 De la: just_me_ank89 28 Aprilie 2009 23:12
Prima iubire! 8 De la: kudika_954168 16 Februarie 2014 14:05
Cand amandoi incep de la virginitate 35 De la: kudika017596 18 August 2009 12:57
Test de sarcina 9 De la: kudika_9924 24 Iunie 2012 17:19