Setari Cookie-uri

buna un sfat va rog

buna ma numesc andreea sunt intr-o relatie de doi ani, aparent totate sunt bune, relatia este frumoasa, singura problema insa este gelozia lui, sunt momente in care nu ma deranjeaza aceasta gelozie insa uneori ma scoate din minti. cate un exemplu ca sa ma intelegeti mai bine ; daca ma suna si nu raspund la telefon imediat si il sun eu inapoi ori raspund din al doilea telefon devine suspicios si ma intreaba ,,de ce nu ai raspuns??? astai a doua sau a treia oara cand te sun ...,, (nu si in cazul in care lucrez atunci stie ca nu pot raspunde) ori incearca sa le faca el pe toate sa ma protejeze ori sa nu ma expuna ma gandesc de exemplu intr-o zi trebuia sa mergem unul dintre noi la banca care e la 15 min de unde stam si ne-am hotarat ca merg eu iar dupa ce m-am imbracat si aranjat un pik cand ma privit i s-a parut ca sunt prea aranjata si mi-a spus ca mai bine mergem impreuna ...multe exemple de genul asta.
tin sa mentionez ca stiu ca ma iubeste mult este harnic, munceste mult gateste, face surprize neasteptate si placute mai mereu este un romantic incurabil dar totusi pe cat este totul de frumos pe atat de greu este cand intervine gelozia si provoaca o discutie sau adesea o cearta care se termina cu o tacere lunga si cu o impacare imediata ori din scuzele lui ori din scuzele mele cand incerc sa-l inteleg intr-o oarecare masura pt gelozia asta extrema.
ce parere aveti ?????cum se poate vindeca sau cel putin ameliora gelozia??
va multumesc astept raspunsuri o zi frumoasa va pup
bobocel_hd
Postat pe 29 Septembrie 2010 13:59
buna...putina gelozie nu strica,asta inseamna ca te iubeste..totusi trebuie sa ai grija ca lucrurile sa nu degenereze...nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme
kudika322026
Postat pe 29 Septembrie 2010 14:03
De la: kudika322026, la data 2010-09-29 14:03:05buna...putina gelozie nu strica,asta inseamna ca te iubeste..totusi trebuie sa ai grija ca lucrurile sa nu degenereze...nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme


Da`mi voie sa te contrazic....gelozia nu intotdeauna inseamna si iubire!Asta sa sti si sa nu uiti in veci!Un om e gelos si fara sa iubeasca,atunci cand vrea ca persoana de langa el sa fie numai pt el ca asa se simte el mai bine!Etc...
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 14:07
1.poti sa mergi pe ideea "cui pe cui se scoate" si sa-i aplici acelasi tratament o perioada ca sa vada cat de "bine" te simti cand face asta.Ai grija ca unele si-au intrat atat de bine in rol incat au luat "microbul" si nu au mai scapat de el.
2.poti sa incerci sa ii spui (cand e binedispus) cat de prost te face sa te simti prin comportamentul lui si sa-i dai si cateva exemple.Sa-i explici clar ca nu ai de gand sa iti gasesti altul pentru ca tu pe el il iubesti,dar ca prin comportamentul lui nu reuseste decat sa te indeparteze.Cine se simte bine cand este suspectat sau acuzat tot timpul aiurea?
3.sa astepti ca intr-o zi el sa realizeze ca greseste,ceea ce e putin probabil sa se intample,poate o sa faca asta dupa ce tu nu o sa mai fi langa el si chiar si asa nu stiu daca se poate schimba.
Gelozia excesiva se manifesta atunci cand stima de sine este scazuta,cand nu ai incredere in sentimentele celui de langa tine si cand iti este frica ca o sa te paraseasca.
Barbie30
Postat pe 29 Septembrie 2010 14:10
pare mai degraba egoism decat gelozie...
kudika322026
Postat pe 29 Septembrie 2010 14:10
De la: kudika322026, la data 2010-09-29 14:10:58pare mai degraba egoism decat gelozie...

Bine ai zis:).......asa este, nu pare.
stem_29
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:13
daca era opusul la tot ce ai enumerat mai sus...tot nu iti convenea...
blaa
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:14
Fetele,ia de cititi aci...ca mie mi`e lene sa va explic...poate asta va ajuta si nu veti mai confunda gelozia cu egoismul cand nu e cazul!

http://www.kudika.ro/articol/relatii~tips/4999/adevarul-despre-gelozie.html
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 15:18
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 15:18:40Fetele,ia de cititi aci...ca mie mi`e lene sa va explic...poate asta va ajuta si nu veti mai confunda gelozia cu egoismul cand nu e cazul!

http://www.kudika.ro/articol/relatii~tips/4999/adevarul-despre-gelozie.html

foarte tare linku asta cred ca si eu am toate tipurile de gelozie si de egoism si posesivitate la un loc
pickard
Postat pe 29 Septembrie 2010 16:06
kudika322371
Postat pe 1 Octombrie 2010 01:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BARBATUL RAC !! 4 De la: Ana_Roberta 4 Februarie 2010 00:19
casatorie esuata ? din cauza infidelitatii FEMEII ! 530 De la: maimai_no1 19 Octombrie 2011 17:18
eu gemeni,el berbec,oare ne potrivim? 10 De la: Didona 17 August 2009 13:19
Prinsa intre doua iubiri 36 De la: kudika320056 6 Septembrie 2010 17:18
hello 47 De la: pickard 3 Mai 2011 21:44