Setari Cookie-uri

ajutati-ma cu un sfat pleaaaaaassssse!!!

am o problema mare si nu stiu ce sa mai fac.. acum 1 saptamana am primit o oferta de munca in italia de la o verisoara de-a mea plecata de mai mult timp..prietenul meu m-a sustinut sa plec, pana l-a urma m-a convins sa ma duc, m-am trezit saptamana asta ca mi-am dat demisia, maine e ultima zi si ca mai am 7 zile pana la plecare...problema e ca toti m-au incantat cu plecarea ca o sa fie mai bine, ca bla bla bla, insa pe cat trece timpul incep sa ma gandesc si la alte aspecte, de exemplu ce se va intampla cu relatia mea ?il iubesc foarte mult si m-am gandit ca o sa pot sa il iau si pe el dar simt ca nu o sa rezist atat fara el..suntem de 2 ani impreuna si am dormit doar 2 nopti separat, am fost obisnuiti sa fim mereu impreuna orice am fi facut, seara nici nu pot adormi daca nu ma ia in brate...incerc acum, pentru ca este tim[pul deja trecut pentru a schimba decizia, sa ma incurajez ca o sa fie bine. poate aveti si voi relatii la distanta sau aveti prieteni cu situatii asemanatoare ca sa imi dati o parere!
deya_22
Postat pe 29 Septembrie 2010 16:10
Bucura`te ca ti se ofera sansa s`o duci mai bine decat aici...cat despre relatia ta,plecarea asta v`a da verdictul si vei afla daca sunteti sau nu unul pt celalalt.
P.S. gandeste`te mareu la tine prima data...sin toate punctele de vedere,si`apoi la cei din jur!
Numai bine!
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 16:17
Daca aveti posibilitatea sa va vedeti ,o saptamana la 1 luna 2,3..de ce nu ar merge ?am trecut si eu prin asta (el era plecat ,eu in tara ...prima oara dupa ce a plecat ne`am vazut dupa 5 luni si totul a fost ok )totul depinde de voi ,de cat de mult tineti la voi si la relatia voastra ...

blaa
Postat pe 29 Septembrie 2010 16:17
De la: blaa, la data 2010-09-29 16:17:36Daca aveti posibilitatea sa va vedeti ,o saptamana la 1 luna 2,3..de ce nu ar merge ?am trecut si eu prin asta (el era plecat ,eu in tara ...prima oara dupa ce a plecat ne`am vazut dupa 5 luni si totul a fost ok )totul depinde de voi ,de cat de mult tineti la voi si la relatia voastra ...



e destul de greu daca v-ati obisnuit impreuna si s-ar putea sa se termine totul daca nu intretineti iubirea in mod agresiv,chiar daca uneori sunteti luati de alte treburi
pickard
Postat pe 29 Septembrie 2010 16:49
De la: pickard, la data 2010-09-29 16:49:39
De la: blaa, la data 2010-09-29 16:17:36Daca aveti posibilitatea sa va vedeti ,o saptamana la 1 luna 2,3..de ce nu ar merge ?am trecut si eu prin asta (el era plecat ,eu in tara ...prima oara dupa ce a plecat ne`am vazut dupa 5 luni si totul a fost ok )totul depinde de voi ,de cat de mult tineti la voi si la relatia voastra ...



e destul de greu daca v-ati obisnuit impreuna si s-ar putea sa se termine totul daca nu intretineti iubirea in mod agresiv,chiar daca uneori sunteti luati de alte treburi



de aceea am spus mai sus ,daca au posibilitatea sa se vada ...dupa un anumit timp,sa zicem 1 luna 2 ...pan` la urma...cum spunea cineva mai sus ..decat in saracia asta de romania ...mai bine acolo,are alta situatie si alte posibilitati....
blaa
Postat pe 29 Septembrie 2010 17:33
De la: deya_22, la data 2010-09-29 16:10:47am o problema mare si nu stiu ce sa mai fac.. acum 1 saptamana am primit o oferta de munca in italia de la o verisoara de-a mea plecata de mai mult timp..prietenul meu m-a sustinut sa plec, pana l-a urma m-a convins sa ma duc, m-am trezit saptamana asta ca mi-am dat demisia, maine e ultima zi si ca mai am 7 zile pana la plecare...problema e ca toti m-au incantat cu plecarea ca o sa fie mai bine, ca bla bla bla, insa pe cat trece timpul incep sa ma gandesc si la alte aspecte, de exemplu ce se va intampla cu relatia mea ?il iubesc foarte mult si m-am gandit ca o sa pot sa il iau si pe el dar simt ca nu o sa rezist atat fara el..suntem de 2 ani impreuna si am dormit doar 2 nopti separat, am fost obisnuiti sa fim mereu impreuna orice am fi facut, seara nici nu pot adormi daca nu ma ia in brate...incerc acum, pentru ca este tim[pul deja trecut pentru a schimba decizia, sa ma incurajez ca o sa fie bine. poate aveti si voi relatii la distanta sau aveti prieteni cu situatii asemanatoare ca sa imi dati o parere!

Am fost in situatia ta acum cativa ani, am plecat in Spania la munca, aveam un iubit pe care il iubeam foarte mult, si el pe mine, dar distanta ne-a despartit intr-un final. Pur si simplu nu am mai reusit. Eu te sfatuiesc sa nu faci greseala sa pleci daca il iubesti, sau daca vrei totusi sa pleci sa il chemi si pe el cat de repede posibil, daca nu se poate , revino tu in tara, vezi ca nu cumva sa ezite el pe urma sa mai vina chiar daca acum iti promite ca va veni, ochii care nu se avd se uita. Gandeste-te bine, strainatatea e foarte grea cand sufletul tau (iubitul tau) e departe de tine, pt ca inteleg ca il iubesti mult.
Si sa stii ca ochii care nu se vad se uita.
anutzzaa
Postat pe 29 Septembrie 2010 18:41
De la: anutzzaa, la data 2010-09-29 18:41:57
De la: deya_22, la data 2010-09-29 16:10:47am o problema mare si nu stiu ce sa mai fac.. acum 1 saptamana am primit o oferta de munca in italia de la o verisoara de-a mea plecata de mai mult timp..prietenul meu m-a sustinut sa plec, pana l-a urma m-a convins sa ma duc, m-am trezit saptamana asta ca mi-am dat demisia, maine e ultima zi si ca mai am 7 zile pana la plecare...problema e ca toti m-au incantat cu plecarea ca o sa fie mai bine, ca bla bla bla, insa pe cat trece timpul incep sa ma gandesc si la alte aspecte, de exemplu ce se va intampla cu relatia mea ?il iubesc foarte mult si m-am gandit ca o sa pot sa il iau si pe el dar simt ca nu o sa rezist atat fara el..suntem de 2 ani impreuna si am dormit doar 2 nopti separat, am fost obisnuiti sa fim mereu impreuna orice am fi facut, seara nici nu pot adormi daca nu ma ia in brate...incerc acum, pentru ca este tim[pul deja trecut pentru a schimba decizia, sa ma incurajez ca o sa fie bine. poate aveti si voi relatii la distanta sau aveti prieteni cu situatii asemanatoare ca sa imi dati o parere!

Am fost in situatia ta acum cativa ani, am plecat in Spania la munca, aveam un iubit pe care il iubeam foarte mult, si el pe mine, dar distanta ne-a despartit intr-un final. Pur si simplu nu am mai reusit. Eu te sfatuiesc sa nu faci greseala sa pleci daca il iubesti, sau daca vrei totusi sa pleci sa il chemi si pe el cat de repede posibil, daca nu se poate , revino tu in tara, vezi ca nu cumva sa ezite el pe urma sa mai vina chiar daca acum iti promite ca va veni. Gandeste-te bine, strainatatea e foarte grea cand sufletul tau (iubitul tau) e departe de tine, pt ca inteleg ca il iubesti mult.


Daca iubesti,asat nu inseamna ca nu poti sa fii puternic!
Nu mai sfatuiti aiurea...mai bine dati exemple doar!
Fiecare relatie e diferita si toti iubim in moduri diferite...asta nu inseamna ca e neaparat sa pateasca si ea ca si tine!
Daca e pana acolo si eu am plecat in strainatate cu el si in final tot ne`am despartit...
In viata totu`i relativ...
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 18:47
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 16:17:31Bucura`te ca ti se ofera sansa s`o duci mai bine decat aici...cat despre relatia ta,plecarea asta v`a da verdictul si vei afla daca sunteti sau nu unul pt celalalt.
P.S. gandeste`te mareu la tine prima data...sin toate punctele de vedere,si`apoi la cei din jur!
Numai bine!

e bine sa ai o doza de egosim in vremurile astea...deci subscriu!
miss_darine
Postat pe 29 Septembrie 2010 19:02
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 18:47:36
De la: anutzzaa, la data 2010-09-29 18:41:57
De la: deya_22, la data 2010-09-29 16:10:47am o problema mare si nu stiu ce sa mai fac.. acum 1 saptamana am primit o oferta de munca in italia de la o verisoara de-a mea plecata de mai mult timp..prietenul meu m-a sustinut sa plec, pana l-a urma m-a convins sa ma duc, m-am trezit saptamana asta ca mi-am dat demisia, maine e ultima zi si ca mai am 7 zile pana la plecare...problema e ca toti m-au incantat cu plecarea ca o sa fie mai bine, ca bla bla bla, insa pe cat trece timpul incep sa ma gandesc si la alte aspecte, de exemplu ce se va intampla cu relatia mea ?il iubesc foarte mult si m-am gandit ca o sa pot sa il iau si pe el dar simt ca nu o sa rezist atat fara el..suntem de 2 ani impreuna si am dormit doar 2 nopti separat, am fost obisnuiti sa fim mereu impreuna orice am fi facut, seara nici nu pot adormi daca nu ma ia in brate...incerc acum, pentru ca este tim[pul deja trecut pentru a schimba decizia, sa ma incurajez ca o sa fie bine. poate aveti si voi relatii la distanta sau aveti prieteni cu situatii asemanatoare ca sa imi dati o parere!

Am fost in situatia ta acum cativa ani, am plecat in Spania la munca, aveam un iubit pe care il iubeam foarte mult, si el pe mine, dar distanta ne-a despartit intr-un final. Pur si simplu nu am mai reusit. Eu te sfatuiesc sa nu faci greseala sa pleci daca il iubesti, sau daca vrei totusi sa pleci sa il chemi si pe el cat de repede posibil, daca nu se poate , revino tu in tara, vezi ca nu cumva sa ezite el pe urma sa mai vina chiar daca acum iti promite ca va veni. Gandeste-te bine, strainatatea e foarte grea cand sufletul tau (iubitul tau) e departe de tine, pt ca inteleg ca il iubesti mult.


Daca iubesti,asat nu inseamna ca nu poti sa fii puternic!
Nu mai sfatuiti aiurea...mai bine dati exemple doar!
Fiecare relatie e diferita si toti iubim in moduri diferite...asta nu inseamna ca e neaparat sa pateasca si ea ca si tine!
Daca e pana acolo si eu am plecat in strainatate cu el si in final tot ne`am despartit...
In viata totu`i relativ...

Sunt de acord ca in viata totul e relativ, si nu sunt 2 situatii identice pe acest pamant, se poate si sper ca situtia lor sa fie diferita, asta nu inseamna ca nu ii va fi foarte greu. Cat despre a nu da eu sfaturi aiurea, va rog sa va urmati exemplul si sa nu-mi dati nici dvs acest sfat! Eu am spus punctul meu de vedere, gandindu-ma doar la afectiunea de care va duce lipsa in strainatate, insasi autoarea topicului spune asta. Parerea mea este ca aceasta decizie a sa nu este 100% cu toata inima, este o persoana sensibila, se vede asta, iar eu incercam sa-i explic ca daca nu o intereseaza DOAR PARTEA MATERIALA ii va fi foarte greu.
anutzzaa
Postat pe 29 Septembrie 2010 21:58
Imi pare rau, nu pot spune "du-te si nu te uita prea mult in urma, gandeste-te in primul rand la tine", daca persoana respectiva nu e construita asa. Un om nu traieste numai cu bani, ca sa rezisti in strainatate ai nevoie de o vorba buna, afectiunea persoanei iubite (asta daca nu te gandesti "lasa poate gasesc vreunul cu mai multi bani acolo").
anutzzaa
Postat pe 29 Septembrie 2010 22:05
anutzzaa,normal ca nu este 100% cu toata inima,dar in ziua de azi cu toata afectiunea din lume mori de foame!Asa ca fata asta tre sa`si cunoasca prioritatile,este tanara are un viitor in fata!Mai bine sta aici,multumindu`se cu bani putini,fara sa avanseze deloc?Iubirea vine si la fel si pleaca daca e sa plece...dar satisfactia ca ai facut ceva in viata PT TINE, nu ti`o ia nimeni...mai tre sa fim si realisti nu doar sensibili!
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 22:07
De la: anutzzaa, la data 2010-09-29 22:05:16Imi pare rau, nu pot spune "du-te si nu te uita prea mult in urma, gandeste-te in primul rand la tine", daca persoana respectiva nu e construita asa. Un om nu traieste numai cu bani, ca sa rezisti in strainatate ai nevoie de o vorba buna, afectiunea persoanei iubite (asta daca nu te gandesti "lasa poate gasesc vreunul cu mai multi bani acolo").


Imi pare rau sa`ti spun ca esti total pe dinafara...
Stai tu si traieste numai cu sentimente sa te vad cat rezisti!Ca sa nu`ti mai spun ca atata timp cat traiesti in societate,depinzi si de ea oarecum...iar in ziua de azi daca n`ai un leu in jeb nu`s multi care sa te bage`n seama!
Eu vorbesc de REALITATE...u,vorbesti de telenovele!
AdrianaR
Postat pe 29 Septembrie 2010 22:11
Parerea mea este ca ai luat hotararea cea buna...daca e dragoste adevarata va rezista, pentru ca, presupun ca la un moment dat, tu il vei chema acolo, asa ca distanta va fi o problema doar pt o anumita perioada de timp...Colegul meu de servici are o prietenea(viitoare sotie) care lucreaza in Anglia de 2 ani...se vad o data cam la jumatate de an, sau ma rog..cateva luni...si sunt bine, la anul probabil ca se casatoresc. Daca e un baiat cu capul pe umeri si te iubeste cu adevarat si viceversa, veti trece si peste asta.Bafta!
pisukblonda
Postat pe 30 Septembrie 2010 09:47
De la: AdrianaR, la data 2010-09-29 22:11:47
De la: anutzzaa, la data 2010-09-29 22:05:16Imi pare rau, nu pot spune "du-te si nu te uita prea mult in urma, gandeste-te in primul rand la tine", daca persoana respectiva nu e construita asa. Un om nu traieste numai cu bani, ca sa rezisti in strainatate ai nevoie de o vorba buna, afectiunea persoanei iubite (asta daca nu te gandesti "lasa poate gasesc vreunul cu mai multi bani acolo").


Imi pare rau sa`ti spun ca esti total pe dinafara...
Stai tu si traieste numai cu sentimente sa te vad cat rezisti!Ca sa nu`ti mai spun ca atata timp cat traiesti in societate,depinzi si de ea oarecum...iar in ziua de azi daca n`ai un leu in jeb nu`s multi care sa te bage`n seama!
Eu vorbesc de REALITATE...u,vorbesti de telenovele!

Ai inteles doar ce ai vrut tu.
anutzzaa
Postat pe 30 Septembrie 2010 19:21
Multumesc mult de tot tuturor! ati fost toti foarte de treaba prin tot ce ati incercat sa imi spuneti...asa e, nu plec cu inima, am plecat numai cu capul... in ultima saptamana am incercat sa cautam pentru el sa putem pleca impreuna dar slabe sanse atat de repede...m-am gandit si eu daca ne iubim cu adevarat si e sa fie, o sa ne iubim si de acum incolo chiar daca e distanta, dar parca simt ca mi se rupe sufletul in doua.. m-am gandit ca o s-o ducem mai bine amandoi, pentru bani am luat decizia asta, desi in cei doi ani de cand suntem impreuna am facut ca sa zic asa cu schimbul, cand am avut eu servici, nu a avut el si invers, nu am dus-o foarte bine.m-am gandit ca daca o sa fac asta o sa fie perfect pentru ca intr-adevar numai banii ne-au lipsit..acum pe ultima suta imi dau seama ca daca ar fi sa mai aleg o data, as alege sa fiu saraca in continuare, dar sa fiu cu el, nu as mai lua aceeasi decizie, atat de nefericita sunt acum..si acum pot sa zic din toata inima ca mai bine mananc o paine uscata cu el, decat cu bani dar fara el
deya_22
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:06
De la: deya_22, la data 2010-09-30 22:06:55acum pe ultima suta imi dau seama ca daca ar fi sa mai aleg o data, as alege sa fiu saraca in continuare, dar sa fiu cu el, nu as mai lua aceeasi decizie, atat de nefericita sunt acum..si acum pot sa zic din toata inima ca mai bine mananc o paine uscata cu el, decat cu bani dar fara el

Te inteleg perfect. Banii nu aduc fericirea, multi vor spune acum "nu aduc fericirea dar o intretin". Nici chef de munca nu ai cand nu esti linistit sufleteste, te intrebi ce face el, ti se rupe sufletul ca nu mai poti vorbi atat de des la telefon sau ca nu mai dormiti impreuna. Nu vreau sa crezi ca te descurajez, dar vreau sa spun ca eu nu as pleca in strainatate sa muncesc ca o nebuna, adica foarte mult pt 800 euro, dar sa fiu printre straini, fara iubitul meu, pe care aici in tara fiind pot sa-l sun la orice ora din zi sau noapte atunci cand am nevoie de o vorba buna, si sa vorbim chiar si 2 ore daca asa simtim, cand ii spun "mi-e dor de tine" sa se urce in masina sa vina la mine, in fine nu as putea sa renunt la linistea mea sufleteasca pt mai multi bani, nu mor de foame acum, dar nici bine nu castig, sa ne dea Dumnezeu sanatate mie si familiei mele si celor dragi mie sa ne fie si de-acum incolo macar cum ne-a fost pana acum!
anutzzaa
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:24
Draga deya zici ca tie ti se rupe sufletul ca pleci, dar lui nu i se rupe sufletul ca pleci in strainatate si nu te va mai vedea si strange in brate zilnic? El cum de te lasa? Poate chiar ar trebui sa pleci, poate ca asta e piatra de incercare a iubirii voastre.
anutzzaa
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:36
De la: deya_22, la data 2010-09-30 22:06:55Multumesc mult de tot tuturor! ati fost toti foarte de treaba prin tot ce ati incercat sa imi spuneti...asa e, nu plec cu inima, am plecat numai cu capul... in ultima saptamana am incercat sa cautam pentru el sa putem pleca impreuna dar slabe sanse atat de repede...m-am gandit si eu daca ne iubim cu adevarat si e sa fie, o sa ne iubim si de acum incolo chiar daca e distanta, dar parca simt ca mi se rupe sufletul in doua.. m-am gandit ca o s-o ducem mai bine amandoi, pentru bani am luat decizia asta, desi in cei doi ani de cand suntem impreuna am facut ca sa zic asa cu schimbul, cand am avut eu servici, nu a avut el si invers, nu am dus-o foarte bine.m-am gandit ca daca o sa fac asta o sa fie perfect pentru ca intr-adevar numai banii ne-au lipsit..acum pe ultima suta imi dau seama ca daca ar fi sa mai aleg o data, as alege sa fiu saraca in continuare, dar sa fiu cu el, nu as mai lua aceeasi decizie, atat de nefericita sunt acum..si acum pot sa zic din toata inima ca mai bine mananc o paine uscata cu el, decat cu bani dar fara el


Ai facut cea mai buna alegere.
Azi maine tinerii in ro, care se iau, daca-i doar cate unul in servici, nu mai mananca nici o paine uscata.
Painea uscata o mananci asa...vreo 5 ani, dupa care din neajunsuri se ajunge la discutii urate.
Mergi sanatoasa.......tie o sa-ti fie bine, daca el o sa inteleaga ca o faci pt. voi, o sa-l mai ai, daca nu, inseamna ca nu distanta v-a despartit, atat te-a iubit.....adica deloc.

Eu am avut fratele in italia, acum 10 ani ( zic avut pt. ca acum e in ro, bine merci).....a avut un accident URAT rau de tot......cu recuperare multa ( nu detaliez pt. ca nu-mi face placerea sa-mi amintesc)......in acea vreme, se iesea din tara doar cu invitatie sau turist, am plecat acolo cu greu, la el sa vad ce si cum il pot aduce acasa.........
A trebuit sa stau langa el zi si noapte, sa sa ma rog sa-l pot pune in fund pt. a-l transporta cu avion ( zic asta pt. ca altfel nu mi-l exterma de acolo, decat daca era cat de cat recuperat)......am stat timp bun acolo:)...fetita mea acum are 17 ani- 10, iti dai seama ca avea 7 anisori, era de scoala......si era doar cu sotul meu, aici......
Totul a trecut cu bine, sotul meu a inteles ca e fratele meu ( putea sa zica....mai fata, ai mama sa mearga ea, sau ai tata......sa se descurce, tu ai sot si copil, nu te las insa dimpotriva, m-a incurajat si a zis nici sa nu-i spunem mamei ce s-a intamplat..pana nu o sa fie totul bine, si asa am si facut).....si totul a fost OK, nu s-a intamplat nimic acasa, vorbeam zilnic la telefon.....
Asa ca.....daca e o relatie solida, dureaza si daca pleci pe front:))))
Succes, si nu-ti para rau , o sa-ti fie bine!
stem_29
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:39
De la: stem_29, la data 2010-09-30 22:39:12
Ai facut cea mai buna alegere.
Azi maine tinerii in ro, care se iau, daca-i doar cate unul in servici, nu mai mananca nici o paine uscata.
Painea uscata o mananci asa...vreo 5 ani, dupa care din neajunsuri se ajunge la discutii urate.
Mergi sanatoasa.......tie o sa-ti fie bine, daca el o sa inteleaga ca o faci pt. voi, o sa-l mai ai, daca nu, inseamna ca nu distanta v-a despartit, atat te-a iubit.....adica deloc.

Eu am avut fratele in italia, acum 10 ani ( zic avut pt. ca acum e in ro, bine merci).....a avut un accident URAT rau de tot......cu recuperare multa ( nu detaliez pt. ca nu-mi face placerea sa-mi amintesc)......in acea vreme, se iesea din tara doar cu invitatie sau turist, am plecat acolo cu greu, la el sa vad ce si cum il pot aduce acasa.........
A trebuit sa stau langa el zi si noapte, sa sa ma rog sa-l pot pune in fund pt. a-l transporta cu avion ( zic asta pt. ca altfel nu mi-l exterma de acolo, decat daca era cat de cat recuperat)......am stat timp bun acolo:)...fetita mea acum are 17 ani- 10, iti dai seama ca avea 7 anisori, era de scoala......si era doar cu sotul meu, aici......
Totul a trecut cu bine, sotul meu a inteles ca e fratele meu ( putea sa zica....mai fata, ai mama sa mearga ea, sau ai tata......sa se descurce, tu ai sot si copil, nu te las insa dimpotriva, m-a incurajat si a zis nici sa nu-i spunem mamei ce s-a intamplat..pana nu o sa fie totul bine, si asa am si facut).....si totul a fost OK, nu s-a intamplat nimic acasa, vorbeam zilnic la telefon.....
Asa ca.....daca e o relatie solida, dureaza si daca pleci pe front:))))
Succes, si nu-ti para rau , o sa-ti fie bine!

De ce crezi ca o sa fie atat de bine in strainatate? Nu implic pe autoarea topicului, dar atunci cand era plecat fratele dvs in italia, erau alte vremuri, acum e criza peste tot, si acolo bugetarii de exemplu fac protets ca si la noi, mai ales in grecia si spania, sunt si acolo cazuri cand patronii amana mult timp plata salariilor pt ca nu au bani, poate sunteti in urma cu stirile dar multi care au fost plecati in strainatate inainte de inceperea crizei mondiale, acum se intorc, sunt fosrte multi, si acolo e greu, am o prietena care e jumatate nemtoaica si cand a fost la rudele ei in germania acum in septembrie a vazut mamici care negociau cu vanzatorii pretul la rechizitele pt scoala... deci...
anutzzaa
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:07
Vai.... ...
Dar ce iti lipseste aici in Romania?....Fie ca muncesti aici, fie ca muncesti peste hotare zilele si noptile tot asa trec...timpul nu sta in loc .
Mie mi se pare foarte dureros sa ajungi in asemenea situatie... . Trateaza si tu situatia cu o pijama mai groasa si prin lipsa de sentimentalism si sa vezi ca ai sa te obisnuiesti sa dormi singura....

http://alimentara.libertatea.ro/username18
joy_18
Postat pe 30 Septembrie 2010 23:14
Pleaca, si ia-l si pe el. Veti rezista daca va iubiti. Am trecut prin asta, am plecat dinainte si vreo 3 luni am stat nedespartiti in sit. in care 4 ani am fost tot timpul impreuna. Totul a fost bine, a venit si el in Anglia si acum suntem impreuna fericiti. Despartirea fizica nu ne-a indepartat, ne-a intarit relatia, ne-a maturizat, ne-a facut sa ne apreciem unul pe altul. Eu nu voi regreta niciodata ca am luat decizia sa plec, mi-a fost greu dar am descoperit o alta lume, o lume in care demnitatea si bunul simt predomina. O lume in care nu te gandesti daca iti ajung banii de mancare si pentru datorii. o lume civilizata care mi-a deschis ochii. Acum dupa ce am termen de comparatie nu m-as mai intoarce niciodata in jegul din Romania. Nu am ce face ca ii am pe ai mei si trebuie sa ii vad, dar cand vin in vacanta la ei si aterizez la baneasa imi vine sa vomit. Se mai intampla cuiva asta???
Maddy_moo
Postat pe 3 Octombrie 2010 03:12
Daca tu crezi ca este mai bine pentru tine sa mergi sa lucrezi in Italia,parerea mea este sa iti asumi riscul si sa faci pasul acesta.Distanta dintre voi nu va face decat sa va intareasca relatia daca intradevar va iubiti asa mult...Vorba aceea "Ochii care nu se vad se uita",este adevarata,dar daca incercati sa tineti legatura in fiecare zi ,nu fa fi nici o problema,ve-ti trece si peste asta,iar cand ai ocazia si te-ai familiarizat cu situatia acolo neaparat trebuie sa il chemi la tine...
Melek88_88
Postat pe 3 Octombrie 2010 05:37
fii sigura ca relatia dintre voi se va modifica.
santiagoculebras
Postat pe 3 Octombrie 2010 07:52
sunt sigura k daca te duce putin capul poti face bani frumosi si aici....ooffff e doar parerea mea...nici eu nu sunt f multumita de salariul meu momentan dar m-am apucat de niste cursuri (nu dau amanunte).... oricum tre s te gandesti cam din ce se poate face bani in tara asta ..ce ai mai auzit si pe la prieteni , ce stii tu, ce-ti place.......se poate si la noi ...sigur ca da ..numai k tre s fii destept si sa-ti cunosti interesul....eu nu as pleca singura .....de ce s fiu eu nefericita acolo si sa sufar??...pentru ce .....pentru niste bani?!!..care sunt sigura k ii voi face si aici, pentru k am incredere in capacitatile mele....... ..e decizia ta ....eu sunt sigura k dc exista iubire sigur va veni la un mom dat dupa tine sau te vei intoarce tu cu niste banisori.....dar e greu....bafta
kagome_kudika
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:17
daca va este dat sa fiti impreuna o sa fiti,intr-o relatie mai trebuie sa mai facem si sacrificii,si daca el te sustine pleaca,aveti sansa ptr. o viata mai buna,nu va fii usor,dar orice lucru care se capata usor,usor se duce,iar ce este greu de obtinut,va aduce multe satisfactii,mult noroc
antoneta79
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:27
eu spun sa profiti de sansa ce ti se ofera.ai spus ca sunteti impreuna de 2 ani...asta ar trebui sa insemne ceva.sunt convinsa ca daca exista iubire o sa treceti si peste asta.am o prietena care a trebuit sa plece in italia acum 5 ani pt un tratament ce nu-l putea face in romania.avea si ea o relatie de 2-3 ani atunci.a plecat si abea dupa un an a putut sa mearga si si iubitul ei...si uite ca relatia a rezistat,,,acum sunt casatoriti de aproape un an si au si un copilas.intr-o relatie e nevoie de sacrificiu...dar din partea amandurora.tu lupti pentru o viatza mai buna....el va trebui sa lupte alaturi de tine daca te iubeste
merfu
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:36
draga mea iti spun din experienta daca te iubeste te va astepta daca nu inseamna ca nu a existat niciodata
kudika104523
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:40
Sfatul meu este sa pleci sa-ti vezi de sansa ta.Iti spun din experienta(am fost plecata 2 ani).cu banii castigati am deschis un SRL impreuna,totul merge mult mai bine, viata ni s-a shimbat.Doar de sustinere, intelegere si incredere ai nevoie, restul stii ce ai de facut. BAFTA si drum bun.
LumiTaf
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:55
stim bine ca relatiile de cuplu se destrama si din lipsa banilor, de ce sa ne ascundem dupa deget??? in rom noastra toate s scumpe si salariile mici. joaca ti sansa. apoi o sa regreti ca nu ai facut o. poate veni si el dupa tine daca ii pasa asa mult. mult noroc:*
sofia_maria
Postat pe 3 Octombrie 2010 11:25
daca va veti desparti in cele din urma nu va fi din cauza distantei....daca el va folosi distanta ca si motiv va fi bulshit. daca te iubeste si el asa cum il iubesti tu te va sustine si veti trece peste toate.....IMPREUNA....daca nu bucurate ca se intampla acum si nu dupa o viata petrecuta impreuna
kudika_bibi
Postat pe 3 Octombrie 2010 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un IDIOT! 70 De la: cristiana_cris 13 Noiembrie 2009 12:24
il iubesc dar vreau sa l parsesc 76 De la: alexandra0788 18 Decembrie 2012 10:18
dezamagie.... 18 De la: kudika023770 15 Iulie 2009 15:47
Nu mai inteleg nimic. 52 De la: Mister-D 20 Mai 2013 13:53
vreau sfaturi 11 De la: the_O 2 Noiembrie 2010 16:08