Setari Cookie-uri

Sa faci cum iti dicteaza inima sau ratiunea?

De la: sara_sefora, la data 2010-10-24 17:12:42uitati cum sta treaba... fiecare din noi are parerea lui/ei si cred ca fiecare din noi percepe altfel acest tip de probleme. eu pot sa spun ca am trecut prin asa ceva si am o veste cu adevarat trista pentru cea care a inceput aceasta discutie: daca sentimentele au fost cat se poate de pure din partile ambelor parti, si cu toate aste viata a facut in asa fel incat v-a despartit, atunci veti ramane marcati pentru toata viata, indiferent daca incerci sau nu sa iti refaci viata( oricum asta o sa faceti amandoi mai devreme sau mai tarziu).
Cazul meu poate dovedi asta: am fost cu persoana iubita timp de 4 ani dupa care (dintr-o prostie) fiecare a luat-o pe alt drum. Totul a fost atat de perfect incat cand ne-am despartit, am stiut ca nu voi mai avea parte de asa ceva niciodata. Am avut dreptate.... Au trecut anii si m-am casatorit, am o viata frumoasa, o familie frumoasa,imi iubesc sotul dar cu altfel de dragoste.Unii numesc acest fel de dragoste, dragoste matura. Eu o numesc normala, banala, acea dragoste care o vezi zilnic. Sa nu credeti ca nu am incercat sa refac acel tip de dragoste dar nu s-a putut, nu din cauza mea(pentru ca eu am darut la fel de mult ca si in cazul anterior) dar el nu e acel gen de om care sa caute dragostea perfecta. Am decis sa raman cu el pentru ca il iubesc si merita iubit, e un om bun si are multe calitati, e mai bun ca majoritatea baietilor care ii intalnesc zilnic.Cu toate astea, au trecut 7 ani de cand m-am despartit de iubirea vietii mele si nu cred ca trece o zi fara sa imi vina in minte, sau daca totusi trece, il visez noaptea. Am ajuns sa cred ca e un blestem pentru mine. Nu vreau sa fie asa, nu vreau sa imi amintesc de el sau sa il visez, as fi vrut sa nu il fi cunoscut, sa nu imi fi aratat ce inseamna cum e sa fi iubit cu asa pasiune, cu asa devotament. Poate eram si eu Om astazi.
S-a mai intamplat ceva ciudat: cand ne-am despartit, stiam ca vom fi doua jumatati care vom bantui prin viata dar nu am avut puterea sa ne impacam. Ceva ne retinea! Plageam amandoi si nu stiam ce se intampla, de ce nu ne lasa mintea sa ne impacam ca un cuplu( spun ca un cuplu pt ca ne intalneam ca amici si povesteam). Cu timplul, el s-a schimbat in asa hal, incat nu-l mai recunoaste nici mama lui. nu mai e el... nu stiu cine e , e un strain cu chipul lui.Poate e doar o masca, poate chiar s-a schimbat. Nu l-am mai vazut de cativa ani dar cand l-am vazut ultima data am ramas cu un gust amar, voiam sa il intreb unde e cel care m-a iubit si pe care l-am iubit atat de mult, dar nu am putut...
Ca si concluzie, sentimentele adevarate raman o viata, timpul nu le vindeca ci timpul aduce intrebarea DE CE?.



Focuseaza-te pe partea buna a lucrurilor, anume ca ai gasit totusi un om de valoare in persoana sotului tau, mai ales ca la ultima intalnire cu primul spui ca ai ramas cu un gust amar. In ceea ce ma priveste, de cand m-am despartit de respectiva persoana nu am mai avut de-a face cu femei adevarate ci doar cu niste..."glume proaste", ca sa zic asa.Mi-am dat seama prea tarziu cum stau lucrurile.Fiiind tanar si neexperimentat, am trait cu impresia ca voi avea parte de femei mult mai frumoase, inteligente, sensibile, devotate, etc...mare dobitoc...as fi putut face mai multe pentru relatia respectiva...De curand am ramas si eu cu un gust amar cand am auzit ca s-a recasatorit tot cu un sarantoc (ca si primul). . Poate o fi vreun baiat special,sufletist, nu zic nu, dar cat de special poate fi daca n-are macar o casa si o masina?
Mr_6pack
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:56
kudika227120, tind sa cred ca nu esti foarte in varsta, ca nu ai ajuns la finalul vietii si ai constat ca toata viata l-ai iubit pe acest barbat, ca ai ramas "sufleteste legata toata viata" de el. De trecut, vei trece peste aceasta perioada grea, si vei ajunge, intr-adevar, la capatul vietii si iti vei da seama ca nu a fost asa cum ai afirmat. Iti inteleg durerea, toti trec la un moment-dat prin asta, toti sunt furiosi, tuturor li se pare ca timpul s-a oprit. Timpul nu se opreste deloc, timpul fuge, dar sentimentele ramana aceleasi pentru ca te incapatanezi sa ramai intr-o poveste care nu mai este a ta, te incapatanezi sa te agati de amintiri si uiti de tine. Traiesti de pe o zi pe alta cu ideea ca nu exista durere mai mare ca a ta, ca niciodata nu vei scapa de ea. Tocmai asta e greseala noastra: vrem sa grabim timpul, sa alungam totul intr-o secunda. Nu se poate. Si inceteaza sa mai crezi ca drumurile viitoare sunt fara coordonate sau ca la capatul fiecarui drum se afla un esesc. Se spune ca trebuie sa saruti multe broaste ca sa il gasesti pe Fat-Frumos;) Inceteaza sa te mai raportezi la trecut...trecutul e trecut, prezentul e deja viitor! Tine minte: nimeni nu trebuie sa primeze mai mult in viata ta decat propria persoana. Trebuie sa stii ca tu esti cea mai importanta, trebuie sa ai grija de tine si de sufletul tau, pentru ca nimeni nu o face mai bine decat tu insuti. Cand nu mai primesti iubire, suferi. Ca sa te vindeci, tine numai si numai de tine!:) Nu te panica:), de trecut tot trece! Eu astazi zambesc gandindu-ma la zilele acelea, pentru ca ma simt ca o invingatoare!
kudika328377
Postat pe 3 Noiembrie 2010 02:35
Trebuie sa mai treaca zile,luni,ani...dar voi lupta ,in primul rind cu mine....
kudika227120
Postat pe 4 Noiembrie 2010 20:52
pt Mr_6pac: imi pare rau ca ai ajuns in aceasta situatie.speranta moare ultima, asa ca, cred ca daca aspiri la ceva deosebit, in cele din urma vei avea parte de ceea ce cauti. tin sa cred ca mesajul tau e raspunsul care mi l-ar fi dat si ex-ul. poate daca v-ati fi intalnit si voi la un moment potrivit...
cat despre faptul ca s-a casatorit cu un baiat sarac, pt mine ,cititorul, imi ararta ca ea chiar era o fata deosebita. nu prea mai gasesti fete nematerialiste. bravo ei!
sara_sefora
Postat pe 9 Noiembrie 2010 13:13
De la: AdrianaR, la data 2010-10-15 20:37:11
De la: kudika227120, la data 2010-10-15 20:31:03Cind 2 oameni se despart de ce o fac doar fizic si sufleteste ramin legati toata viata? poate ca unul din ei iubeste mai mult,poate celalalt nu si-a dorit finalul acesta,poate spera intr-o impacare....Semtimente mai sunt,de compromisuri nu poate fi vorba....nici unul nu mai e dispus sa faca....ce sa-i spui inimii care spera.... cind ratiunea iti spune ca totul s-a sfirsit si e bine sa pui punct ..... Sa o iei pe alt drum caruia nu-i cunosti coordonatele,nu stii unde duce,nu stii la cine duce,daca e drumul bun,daca va fi alt esec?Ce sa faci cu multele ore pe care altadata vroiai sa le transformi in zile ,sa fie mai multe,sa nu se mai termine....azi ai atita timp pe care trebuie sa-l umpli doar cu amintiri,unele frumoase,unele dureroase....Stai si te privesti si-ti spui ca nu esti nici urita,nici proasta,ca nu esti nici prima si nici ultima care trece printr-o despartire ,ca a fost o experienta a vietii,ca esti mult mai matura.....mult mai puternica sa o iei de la capat....Si daca nu poti?CE SA FACI ? Timpul trece .....al meu a stat in loc !

pai daca`l tii in loc,normal ca in loc sta....si...defapt tu esti cea care sta in loc,nu timpul.....pt ca te complaci!
du`te fata in oras...iesi...ocupa`ti timpul cu ceva.
toti am trecut prin despartiri...dar asta nu`nseamna ca se termina lumea...
P.S. timpul trece...fa bine si tine pasu cu el!
kudika341382
Postat pe 17 Decembrie 2010 14:24
Buna dragele mele,va rog dati-mi si mie un sfat am nevoe urgent,ce sa fac iubesc si sunt iubita peste asteptarile mele,eu in toata viata mea de pina acum nu am crezut ca se poate si asa dar e ceva ce doare ce nu poti spune prin cuvinte,numai ca mie mi se intimpla asta abia acum ,sunt casatorita si am copii,ce-i drept sunt mari pe picioarele lor,iar acel ce mi-a aratat ca se poate si altfel e tocmai seful meu,aceeasi virsta cu mine dar si el casatorit cu copii la fel de mari,acum dragele mele daca puteti ajutati-ma cu un sfat daca puteti ce sa fac,eu stiu ca ce fac e gresit,daca renunt ii rup inima e foarte sensibil,nu vorbesc de mine dar lui nu as vrea sa-i fac nici cel mai mic rau sincer nu merita,dar cum sa fac sa fie bine asta nu stiu.Va multumesc tare mult fie si numai pentru timpul pierdut citindu-mi mesajul.
kudika341382
Postat pe 17 Decembrie 2010 14:40
De la: kudika227120, la data 2010-10-15 20:31:03Cind 2 oameni se despart de ce o fac doar fizic si sufleteste ramin legati toata viata? poate ca unul din ei iubeste mai mult,poate celalalt nu si-a dorit finalul acesta,poate spera intr-o impacare....Semtimente mai sunt,de compromisuri nu poate fi vorba....nici unul nu mai e dispus sa faca....ce sa-i spui inimii care spera.... cind ratiunea iti spune ca totul s-a sfirsit si e bine sa pui punct ..... Sa o iei pe alt drum caruia nu-i cunosti coordonatele,nu stii unde duce,nu stii la cine duce,daca e drumul bun,daca va fi alt esec?Ce sa faci cu multele ore pe care altadata vroiai sa le transformi in zile ,sa fie mai multe,sa nu se mai termine....azi ai atita timp pe care trebuie sa-l umpli doar cu amintiri,unele frumoase,unele dureroase....Stai si te privesti si-ti spui ca nu esti nici urita,nici proasta,ca nu esti nici prima si nici ultima care trece printr-o despartire ,ca a fost o experienta a vietii,ca esti mult mai matura.....mult mai puternica sa o iei de la capat....Si daca nu poti?CE SA FACI ? Timpul trece .....al meu a stat in loc !

Buna un Varsator, un visator si un filozof inascut.

Din punctul meu de vedere Ratiunea e cel mai bun lucru care l-a primit omenirea. Toti ar trebui sa incerce sa isi dezvolte ratiunea cat mai mult posibil. Acum vorbind despre "inima sau ratiune". O ratiune superioara ti-ar fi sugerat ca inima defapt face parte din ratiune. Sa analizam problema tu zici ca inima spera dar ratiunea spune ca totul s-a sfarsit si rezultatul ar fi sa alegi inima ca sa mai incerci sau ratiunea pentru un nou inceput. Daca te-ai uita la ratiune ca la un intreg in aceasta situatie ratiunea mi-ar fi dictat ce imi e mai eficient sau convenabil ? sa trec mai departe? pot trece mai departe cu o inima franta ? inima franta poate fi reparata ? pot sa il aduc inapoi? si multe alte intrebari, desi in mod normal la o ratiune superioara nu s-ar fi ajuns la acest lucru, de ce sunt probleme ? ca sunt neintelegeri ? de ce sunt neintelegeri ? ca lumea nu are o ratiune avansata sa opreasca aparitia acestora. Pana cand lumea va ajunge la pragul acela de ratiune intodeauna vor fi intrebari de genul inima sau ratiune.
hackers_best_cs
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:34
cel mai bine este sa fi impacat cu tine sufleteste!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:39
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 15:39:22cel mai bine este sa fi impacat cu tine sufleteste!






... asa e ... e putin cam generalizat si asta produce confuzii ... vezi si cei ce fura, ucid, ... sint la fel de impacati sufleteste ... prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...

marco918
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:49
De la: marco918, la data 2010-12-19 15:49:20
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 15:39:22cel mai bine este sa fi impacat cu tine sufleteste!






... asa e ... e putin cam generalizat si asta produce confuzii ... vezi si cei ce fura, ucid, ... sint la fel de impacati sufleteste ... prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...



prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...

Nimeni nu ar trebui sa renunte la drepturi doar ca sa aibe si celalalt nu ar trebui sa fie o singura axa sau bara cum vrei sa ii spui gen:
El-----------Drepturi-----------Ea si sa fie El ----x--------------Ea sau orice alt grafic. Fiecare ar trb sa aibe drepturi egale si fara restrictii gen:
El-----------------------
Ea----------------------
si fiecare isi aseaza singur limitele in drepturi dupa cum crede de cuvinta.
hackers_best_cs
Postat pe 19 Decembrie 2010 16:29
hmmm....asta e momentul in care viata ta s-a rupt in doua.asta pentru ca esti o persoana morala si stii ca nu e bine ce se intampla si tii seama de cei de langa tine. imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva. stiu ce inseamna, si mai stiu ca ai sa asculti pana la urma glasul ratiunii pentru ca asa esti obisnuita sa faci de cand te stii. te intrebi poate de unde stiu toate astea... ei bine, faptul ca esti casatorita si inca nu ai ajuns sa simti ca esti iubita cu adevarat decat acum, asta deduce faptul ca ti s-a parut normal sa te casatoresti cu sotul tau si ai luat decizia in urma sentimentelor care le aveai la momentul respectiv dar mai ales, in urma ratiunii.
sara_sefora
Postat pe 19 Decembrie 2010 20:56
DIn ratiune in mod evident.
bloodlover
Postat pe 20 Decembrie 2010 13:53
oameni buni!
ratiunea este definitia dreptatii si corectitudinii , sunt de acord cu ce spuneti voi ,stiu ca ratiunea
te face barbat s-au femeie in adevaratul sens al cuvintului dar din pacate in toate domeniile cu dreptatea si corectitudinea pici de fraier si de cele mai multe ori ti-o iei in bot ca lovitura de pe tirgul ocna,
totusi avem o viata de la dumnezeu mai mult s-au mai putin lunga ,consider ca totul este lasat aleatoriu
si fiecare dintre noi dormim asa cum ne facem asternutul, nu multi dintre noi au norocul sa-si gaseasca sufletul pereche in aceasta viata si cred ca si ei au dreptul de asi conduce inima spre aceste tarimuri,
nu-i judecati nici pe ei si nici pe ele ,din punctul meu de vedere a iubii cu adevarat pe cineva chiar daca nu iti este sot s-au soata nu este un pacat ,pacatul este doar acela cind el s-au ea inseala s-au pe sleau
face adulter la drumul mare asa fara cusur si cu oricine, ratiunea din cite stiu eu nu doare dar inima
este altceva inima te omoara incet ca o otrava in cantitati infime zilnic .nu invat pe nimeni ce sa faca
am trecut prin multe, si din ratiune si din inima ,si am simtit ca cel mai rau iti face inima bato dumnezeu s-o bata .tinind seama ca viata e asa cum e si mai e si scurta si ne mai gindim citeodata ca nu stii ce se intimpla cu tine dupa ce mori tiind sa cred ca ar trebuii sa dam inimii tot ce ne cere dao dracu da ratiune ca mori de foame cu ia in mina si mai pici si de prost s-au proasta pe deasupra .
LOPY_71
Postat pe 20 Decembrie 2010 23:04
si inca ceva....
asa o natie de oameni timpiti si distrusi ca romanii nu cred ca exista, degeaba avem medici ,matematicieni,
fizicieni si toti cei care amintesc celorlalti ca mai existam si noi ca natie , ca tot ca tiganul la mal ne inecam
tot in minutele de prelungiri luam gol si ne dam gol, si tot in gradina celuilalt ne vom uita mereu .
in occident nu e asa acolo cind nu mai exista dragoste intr-o casnicie se termina imediat indiferent de ce au pe linga ei ...copii averi etc. la noi este altfel si anume din cauza ca noi suntem neputinciosi alegem varianta
monotoniei si de a te complace asa de florile marului, de ce? pt ca ai copii pt ca ti-e frica sa o iei de la capat
si pentru ca suntem patria proverbelor adica nu da pasarea de acasa pe cea de pe gard si uite asa te trezesti la 45-50 de ani ca pt tine nu ai facut nimic in aceasta viata si injuri si blestemi pe cine nu trebuie ca nu ai avut tu s-au ea noroc in viata ...ROMANIA asta e ROMANIA
IN ACEST CAZ ,,RATIUNEA,, CE POATE FII?
LOPY_71
Postat pe 20 Decembrie 2010 23:18
De la: LOPY_71, la data 2010-12-20 23:18:52si inca ceva....
asa o natie de oameni timpiti si distrusi ca romanii nu cred ca exista, degeaba avem medici ,matematicieni,
fizicieni si toti cei care amintesc celorlalti ca mai existam si noi ca natie , ca tot ca tiganul la mal ne inecam
tot in minutele de prelungiri luam gol si ne dam gol, si tot in gradina celuilalt ne vom uita mereu .
in occident nu e asa acolo cind nu mai exista dragoste intr-o casnicie se termina imediat indiferent de ce au pe linga ei ...copii averi etc. la noi este altfel si anume din cauza ca noi suntem neputinciosi alegem varianta
monotoniei si de a te complace asa de florile marului, de ce? pt ca ai copii pt ca ti-e frica sa o iei de la capat
si pentru ca suntem patria proverbelor adica nu da pasarea de acasa pe cea de pe gard si uite asa te trezesti la 45-50 de ani ca pt tine nu ai facut nimic in aceasta viata si injuri si blestemi pe cine nu trebuie ca nu ai avut tu s-au ea noroc in viata ...ROMANIA asta e ROMANIA
IN ACEST CAZ ,,RATIUNEA,, CE POATE FII?


Daca alegi inima vei merge orbeste, dar daca vei alege ratiunea vei merge cu inima dar cu ochelari de vedere pusi (ochelarii de vedere semnificand ratiunea), ratiunea nu iti dicteaza ca daca o relatie sa terminat sa numai incerci sa recuceresti acea persoana, ratiunea ia toate variabilele in calcul si iti da un rezultat, cum am mai spus daca tu nu poti sa iti revi dupa o inima franta sau nu iti mai poti gasi alt prieten(a) si + altele care cu siguranta mai sunt, ratiunea nu iti va spune "s-a terminat" fiindca nu e eficient,confortabil sau sanatos pentru tine inloc ea iti va da solutii ca sa iti atingi obiectivul.
hackers_best_cs
Postat pe 21 Decembrie 2010 16:41
HAKERS, asa parca
inima si ratiunea nu merg niciodata impreuna ,
ceste doua artificii ale omului daca pot sa le spun asa
se schimba odata cu trecerea anilor, ce ai scris tu acolo ai perfecta dreptate
dar cred ca este doar la inceputuri, in viata numai o singura data cunosti dragoste adevarata, nu la toti se intimpla acest lucru ,si poti cunoaste acest fenomen fara ca celalalt partener sa nu aiba aceleasi sentimente,
mintea omului este complicata si deseori timpita si fara sens, provoaca razboaie mondiale,mor milioane de nevinovati si te mai intrebi unde este ratiunea omului de fapt atunci cind se intimpla fiecare dintre noi
suntem coplesiti de prezentul fenomen si cedam ,sunt si exceptii ok dar sunt putine se ramin din ce in ce mai putine, eu am 39 de ani,n-as putea sa spun ca am facuto de oaie pt ca sunt barbat pina la urma si
sint ok din toate punctele de vedere ,nu acelasi lucru pot spune despre tineretul nostru de miine ,sa
cintarim ratiunea de care vorbesti mai tirziu peste citiva ani.
LOPY_71
Postat pe 22 Decembrie 2010 00:08
De la: LOPY_71, la data 2010-12-22 00:08:34HAKERS, asa parca
inima si ratiunea nu merg niciodata impreuna ,
ceste doua artificii ale omului daca pot sa le spun asa
se schimba odata cu trecerea anilor, ce ai scris tu acolo ai perfecta dreptate
dar cred ca este doar la inceputuri, in viata numai o singura data cunosti dragoste adevarata, nu la toti se intimpla acest lucru ,si poti cunoaste acest fenomen fara ca celalalt partener sa nu aiba aceleasi sentimente,
mintea omului este complicata si deseori timpita si fara sens, provoaca razboaie mondiale,mor milioane de nevinovati si te mai intrebi unde este ratiunea omului de fapt atunci cind se intimpla fiecare dintre noi
suntem coplesiti de prezentul fenomen si cedam ,sunt si exceptii ok dar sunt putine se ramin din ce in ce mai putine, eu am 39 de ani,n-as putea sa spun ca am facuto de oaie pt ca sunt barbat pina la urma si
sint ok din toate punctele de vedere ,nu acelasi lucru pot spune despre tineretul nostru de miine ,sa
cintarim ratiunea de care vorbesti mai tirziu peste citiva ani.


Adevarul e ca de la varsta de 20 de ani mintea o ia in declin, numai ai aceeasi memorie sau capacitate de a prelua noi informatii, dar asta nu inseamna ca o sa iti pierzi ratiuna cat de curand, acum ca poti fi coplesit de anumite lucruri sau si chiar de niste nimicuri si iti ignori ratiunea asta doar inseamna ca nu ai o minte destul de disciplinata. Pana acum nu am avut problema asta si cred ca am devenit mai disciplinat in gandire atunci cand am incepul sa analizez lumea din jurul meu(fiecare situatei, fiecare om, fiecare lucru, oricie imi da informatii despre ceva), sa pun intrebari la orice si probabil si matematica si sahul care le-am facut cand eram copil + si zodia (28.01.88 13:15 varsator cu ascendent in gemeni) care cel putin 90% cam ce spune acolo e adevarat, frumoasa zodie btw :P. Numai zic fiind o fiinta care nu crede in religie, ci in stiinta, astrologia care nu e o stiinta dar le cam nimereste, trb sa mai analizez situatia sa vad cum este posibil lucrul acesta. Si solutii se gasesc, imediat dupa ce am pus intrebarea asta am ajuns la un raspuns plauzibil un raspuns beta si asta pentru cineva care nu are experienta in fizica. Daca iei Universul ca un intreg, iar tot in univers este guvernat de legi trebuie sa stim ca Luna influeteaza Pamantul, Soarele influenteaza planetele din sistemul solar, gaura neagra din centrul galaxiei noastre influenteaza toata galaxia iar expansiunea in care tot suntem dupa Big Bang si ea influenteaza tot Universul asa ca in urmare fiecare dintre aceste lucruri ne influenteaza la nivelul creierului, lafel cum si pasarile sunt afectate de campul electromagnetic al pamantului asa suntem si noi afectati de lucruri ca luna, pozitia in sistem solar, pozitie in galaxie si dc nu poate si pozitie in Univers. Scz ca am cam abatut de la subiect, ai si tu dreptate eu cand vorbesc, vorbesc din perspectiva logici mele si pot sa spun ca foarte rar chiar deloc gasesc persoane cu care pot tine o conversatie intelgenta asta fiind in grupuri sociale normale nu geeky sau de gen, si daca ar trebui sa generalizez ar trebui sa fac parte dintr-o minoritate. M-am uitat asa de curiozitate lucrand langa Universitatea Politehnica din Bucuresti, generatia asta are cel mai mare potential din ce am vazut acum, dar acum sa luam in calcul altceva, din ce am vazut cred ca doar 10% MAXIM si-ar pune aceast potential "for the common good" rest sunt ocupati cu petreceri peste petreceri cum sa se imbete pe fiecare zi cum sa agate 1-3 fete pe seara lucruri dastea si desi au potential sa ajunga undeva, eu unul recunosc daca stiam ca facultatea va fi atat de importanta pentru mine as fi invatat mai mult in liceu acum platim intr-un fel sau altul, ca facultatile din tara noastra nu sunt de mine, te invata totul dar defapt nimic, singura cu potential cred ca Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi dar nu am stat prea mult sa o analizez, asa ca mergem inainte fiecare dupa principiile lui, ori cu ratiunea ori cu inima sau ambele, totul tine de individ. Viata e scurta ar fi pacat ca in 50-100 de ani sa nu fi tinut minte nici macar de propria familie. Asa ca uni din noi incercam sa facem lucruri marete ca sa asiguram ca lumea ne va tine minte prin faptele noastre.
hackers_best_cs
Postat pe 22 Decembrie 2010 03:52
HACKERS 1
exact ce mi-am inchipuit, citesti prea mult si inveti prea putin despre viata,
si ti s-a urcat si la cap ..........niciodata sa nu spui niciodata ,poate la 50 de ani .....
LOPY_71
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:35
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-19 16:29:18
De la: marco918, la data 2010-12-19 15:49:20
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 15:39:22cel mai bine este sa fi impacat cu tine sufleteste!






... asa e ... e putin cam generalizat si asta produce confuzii ... vezi si cei ce fura, ucid, ... sint la fel de impacati sufleteste ... prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...



prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...

Nimeni nu ar trebui sa renunte la drepturi doar ca sa aibe si celalalt nu ar trebui sa fie o singura axa sau bara cum vrei sa ii spui gen:
El-----------Drepturi-----------Ea si sa fie El ----x--------------Ea sau orice alt grafic. Fiecare ar trb sa aibe drepturi egale si fara restrictii gen:
El-----------------------
Ea----------------------
si fiecare isi aseaza singur limitele in drepturi dupa cum crede de cuvinta.








... tare prost trebuie sa mai fii ... sau poate doar un alt papagal cu pretentii de ''filozof'' ... cind o sa iti dea un cocalar una peste bot sa nu uiti sa ii spui ... multumesc ...

marco918
Postat pe 23 Decembrie 2010 00:02
De la: marco918, la data 2010-12-23 00:02:48
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-19 16:29:18
De la: marco918, la data 2010-12-19 15:49:20
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 15:39:22cel mai bine este sa fi impacat cu tine sufleteste!






... asa e ... e putin cam generalizat si asta produce confuzii ... vezi si cei ce fura, ucid, ... sint la fel de impacati sufleteste ... prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...



prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...

Nimeni nu ar trebui sa renunte la drepturi doar ca sa aibe si celalalt nu ar trebui sa fie o singura axa sau bara cum vrei sa ii spui gen:
El-----------Drepturi-----------Ea si sa fie El ----x--------------Ea sau orice alt grafic. Fiecare ar trb sa aibe drepturi egale si fara restrictii gen:
El-----------------------
Ea----------------------
si fiecare isi aseaza singur limitele in drepturi dupa cum crede de cuvinta.








... tare prost trebuie sa mai fii ... sau poate doar un alt papagal cu pretentii de ''filozof'' ... cind o sa iti dea un cocalar una peste bot sa nu uiti sa ii spui ... multumesc ...



Deabia asteptam ca cineva ca tine sa dea un replay la comenturile mele. "prost" "papagal" "cocalar" "bot" oare cat de destept oi fi tu daca cuvintele astea le ai in vocabular ? 1. Sa imi dai si mie sistemul ala in care analizezi cat de prost e cineva sunt foarte interesat sa vad cum merge, btw eu nu masor prostia in om masor inteligenta eu am un IQ de 182, un iq la care nu cred ca o sa poti sa te apropii de mine cu un vocabular si cu o gandire ca a ta se vede clar ca nu ai o minte disciplinata. 2. Din cate stiu pe cineva il faceai papagal atunci cand acesta repeta spusele altei persoane iar cu pretentii de "filozof", daca ai putea sa dovedesti ceva din ce ai spus ar fi grozav. 3. Nu ma asociez cu asa zisi "gunoaie ale societatii" deci nu e niciun risc sa imi dea cineva peste bot si asta iti ti-o zice cineva care de 15 ani locuieste in Ferentari, din contra toti care ma cunosc ma respecta si pe langa asta sunt mai mult decat capabil sa ma pot apara singur. Asa ca atunci cand mai intri pe un forum si vrei sa spui ceva 1. Documenteazate, e pacat cand lasi la oameni portite sa iti contracareze postul, 2. Cand iti transmiti mesajul, fa-l clar nu lasa loc de interpretari gen "..." , iar 3. Incearca sa respecti mai mult oamenii niciodata nu sa fi apreciat de nimeni cu posturi ca ale tale, si atunci cand o sa ai ceva cu adevarat de valoare de spus, no sa mai ai credibilitate.
hackers_best_cs
Postat pe 23 Decembrie 2010 01:42
De la: LOPY_71, la data 2010-12-22 23:35:49HACKERS 1
exact ce mi-am inchipuit, citesti prea mult si inveti prea putin despre viata,
si ti s-a urcat si la cap ..........niciodata sa nu spui niciodata ,poate la 50 de ani .....


"Inveti prea putin despre viata". Defapt viata e exact asa cum vreau eu s-o fac niciodata nu am avut mai putin decat imi trebuia fiindca am stiut cum sa mi-o organizez. Felul cum isi traiesc altii viata si cum invata despre ea nu e de interes pentru mine decat ca reseach nimic altceva in functiile de greseliile lor ma asigur ca nu le voi face si eu la randul meu.
"Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself",
“You see things; and you say, 'Why?' But I dream things that never were, and I say, 'Why not?'”,
"The reasonable man adapts himself to the world, the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man " George Bernard Shaw

Imi pare rau sa iti zic dar faci parte din prima categorie.

Mi s-a urcat la cap? Probabil ca ai dreptate dar daca nu mi s-ar fi urcat ar fi fost posibil sa nu ma mai intereseze si as fi ramas lafel ca restul lumii(scz de generalizare sunt si exceptii) a "mindless drone".
hackers_best_cs
Postat pe 23 Decembrie 2010 02:00
ma regasesc intru totul in mesajul tau........sper ca macar tu sa fi depasit perioada aia naspa .... :),,,,,numai bine
GeorgianaDemis
Postat pe 5 Ianuarie 2011 00:46
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-23 01:42:05
De la: marco918, la data 2010-12-23 00:02:48
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-19 16:29:18
De la: marco918, la data 2010-12-19 15:49:20
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 15:39:22cel mai bine este sa fi impacat cu tine sufleteste!






... asa e ... e putin cam generalizat si asta produce confuzii ... vezi si cei ce fura, ucid, ... sint la fel de impacati sufleteste ... prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...



prea putina lume pare sa mai priceapa ca ''drepturile'' lui se termina unde incep ale celui de linga el ...

Nimeni nu ar trebui sa renunte la drepturi doar ca sa aibe si celalalt nu ar trebui sa fie o singura axa sau bara cum vrei sa ii spui gen:
El-----------Drepturi-----------Ea si sa fie El ----x--------------Ea sau orice alt grafic. Fiecare ar trb sa aibe drepturi egale si fara restrictii gen:
El-----------------------
Ea----------------------
si fiecare isi aseaza singur limitele in drepturi dupa cum crede de cuvinta.








... tare prost trebuie sa mai fii ... sau poate doar un alt papagal cu pretentii de ''filozof'' ... cind o sa iti dea un cocalar una peste bot sa nu uiti sa ii spui ... multumesc ...



Deabia asteptam ca cineva ca tine sa dea un replay la comenturile mele. "prost" "papagal" "cocalar" "bot" oare cat de destept oi fi tu daca cuvintele astea le ai in vocabular ? 1. Sa imi dai si mie sistemul ala in care analizezi cat de prost e cineva sunt foarte interesat sa vad cum merge, btw eu nu masor prostia in om masor inteligenta eu am un IQ de 182, un iq la care nu cred ca o sa poti sa te apropii de mine cu un vocabular si cu o gandire ca a ta se vede clar ca nu ai o minte disciplinata. 2. Din cate stiu pe cineva il faceai papagal atunci cand acesta repeta spusele altei persoane iar cu pretentii de "filozof", daca ai putea sa dovedesti ceva din ce ai spus ar fi grozav. 3. Nu ma asociez cu asa zisi "gunoaie ale societatii" deci nu e niciun risc sa imi dea cineva peste bot si asta iti ti-o zice cineva care de 15 ani locuieste in Ferentari, din contra toti care ma cunosc ma respecta si pe langa asta sunt mai mult decat capabil sa ma pot apara singur. Asa ca atunci cand mai intri pe un forum si vrei sa spui ceva 1. Documenteazate, e pacat cand lasi la oameni portite sa iti contracareze postul, 2. Cand iti transmiti mesajul, fa-l clar nu lasa loc de interpretari gen "..." , iar 3. Incearca sa respecti mai mult oamenii niciodata nu sa fi apreciat de nimeni cu posturi ca ale tale, si atunci cand o sa ai ceva cu adevarat de valoare de spus, no sa mai ai credibilitate.

...domnule IQ si minte organizata, nu o sa(voi) refuz(a) sa accept ca ai o inteligenta si cultura peste medie, dar de unde scoti tu chestiile acele idealiste cu egalitatea intre persoane?...ia rascoleste tu printre "memoriile tale preluate" si vezi daca gasesti asa ceva intr-o societate ori intr-o relatie, oricat de idealista ar fi aceea...bafta!...iar pentru cei care sunt inca in stadiul acesta de a se pretinde genii(chiar daca uneori chiar sunt, dar mai au mult pana sa se coaca)...as dori sa-l citez pe celebrul nostru Brancus, doar ca as vrea sa fac referire la viata si nu la arta:"Simplitatea nu este un þel în artã, dar ajungi fãrã voie la ea pe mãsurã ce te apropii de sensul real al lucrurilor"

PS
nici mie nu-mi place cum arata in text"..."si totusi le folosesc foarte mult.(ca as-mi vine)
kudika195501
Postat pe 5 Ianuarie 2011 05:04
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-23 02:00:20
De la: LOPY_71, la data 2010-12-22 23:35:49HACKERS 1
exact ce mi-am inchipuit, citesti prea mult si inveti prea putin despre viata,
si ti s-a urcat si la cap ..........niciodata sa nu spui niciodata ,poate la 50 de ani .....


"Inveti prea putin despre viata". Defapt viata e exact asa cum vreau eu s-o fac niciodata nu am avut mai putin decat imi trebuia fiindca am stiut cum sa mi-o organizez. Felul cum isi traiesc altii viata si cum invata despre ea nu e de interes pentru mine decat ca reseach nimic altceva in functiile de greseliile lor ma asigur ca nu le voi face si eu la randul meu.
"Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself",

...voi incepe cu sfarsitul, nu esti tu creeatorul tau, ai fost creeat odata, trebuie doar sa te regasesti din ce ai fost plamadit...fara suparare chiar cunosti prea putina practica in legatura cu viata(dar pentru varsta ta mai ai timp de experimente)....viata nu se invata din citit si din experientele altora, ci din propriile tale experiente, iar daca nu le-ai trait, habar nu vei avea ce inseamna, ceea ce citesti tu in cuvinte sunt doar o palida descriere a sentimentelor, senzatiilor prin care trec acesti oameni "mediocrii" cum ii numesti tu.
Iar despre greseli, poti sa fi toba de cunostinte...acest fapt nu va fi niciodata o garantie ca nu vei gresi la randul tau...toata aceasta viata e o provocare, iar cand aluneci, nici macar nu-ti dai seama...indiferent de IQ-ul de care dispui...iar antevorbitorul pe care l-ai citat stie ce spune...iar daca ne percepi ca pe niste carti rele...'ti zic" Din orice carte rea ai ceva de invatat"
kudika195501
Postat pe 5 Ianuarie 2011 05:22
De la: kudika195501, la data 2011-01-05 05:22:25
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-23 02:00:20
De la: LOPY_71, la data 2010-12-22 23:35:49HACKERS 1
exact ce mi-am inchipuit, citesti prea mult si inveti prea putin despre viata,
si ti s-a urcat si la cap ..........niciodata sa nu spui niciodata ,poate la 50 de ani .....


"Inveti prea putin despre viata". Defapt viata e exact asa cum vreau eu s-o fac niciodata nu am avut mai putin decat imi trebuia fiindca am stiut cum sa mi-o organizez. Felul cum isi traiesc altii viata si cum invata despre ea nu e de interes pentru mine decat ca reseach nimic altceva in functiile de greseliile lor ma asigur ca nu le voi face si eu la randul meu.
"Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself",

...voi incepe cu sfarsitul, nu esti tu creeatorul tau, ai fost creeat odata, trebuie doar sa te regasesti din ce ai fost plamadit...fara suparare chiar cunosti prea putina practica in legatura cu viata(dar pentru varsta ta mai ai timp de experimente)....viata nu se invata din citit si din experientele altora, ci din propriile tale experiente, iar daca nu le-ai trait, habar nu vei avea ce inseamna, ceea ce citesti tu in cuvinte sunt doar o palida descriere a sentimentelor, senzatiilor prin care trec acesti oameni "mediocrii" cum ii numesti tu.
Iar despre greseli, poti sa fi toba de cunostinte...acest fapt nu va fi niciodata o garantie ca nu vei gresi la randul tau...toata aceasta viata e o provocare, iar cand aluneci, nici macar nu-ti dai seama...indiferent de IQ-ul de care dispui...iar antevorbitorul pe care l-ai citat stie ce spune...iar daca ne percepi ca pe niste carti rele...'ti zic" Din orice carte rea ai ceva de invatat"



foarte tare!mare dreptate ai maestre tibetan!
pickard
Postat pe 5 Ianuarie 2011 06:14
De la: kudika195501, la data 2011-01-05 05:22:25
De la: hackers_best_cs, la data 2010-12-23 02:00:20
De la: LOPY_71, la data 2010-12-22 23:35:49HACKERS 1
exact ce mi-am inchipuit, citesti prea mult si inveti prea putin despre viata,
si ti s-a urcat si la cap ..........niciodata sa nu spui niciodata ,poate la 50 de ani .....


"Inveti prea putin despre viata". Defapt viata e exact asa cum vreau eu s-o fac niciodata nu am avut mai putin decat imi trebuia fiindca am stiut cum sa mi-o organizez. Felul cum isi traiesc altii viata si cum invata despre ea nu e de interes pentru mine decat ca reseach nimic altceva in functiile de greseliile lor ma asigur ca nu le voi face si eu la randul meu.
"Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself",

...voi incepe cu sfarsitul, nu esti tu creeatorul tau, ai fost creeat odata, trebuie doar sa te regasesti din ce ai fost plamadit...fara suparare chiar cunosti prea putina practica in legatura cu viata(dar pentru varsta ta mai ai timp de experimente)....viata nu se invata din citit si din experientele altora, ci din propriile tale experiente, iar daca nu le-ai trait, habar nu vei avea ce inseamna, ceea ce citesti tu in cuvinte sunt doar o palida descriere a sentimentelor, senzatiilor prin care trec acesti oameni "mediocrii" cum ii numesti tu.
Iar despre greseli, poti sa fi toba de cunostinte...acest fapt nu va fi niciodata o garantie ca nu vei gresi la randul tau...toata aceasta viata e o provocare, iar cand aluneci, nici macar nu-ti dai seama...indiferent de IQ-ul de care dispui...iar antevorbitorul pe care l-ai citat stie ce spune...iar daca ne percepi ca pe niste carti rele...'ti zic" Din orice carte rea ai ceva de invatat"


"..voi incepe cu sfarsitul, nu esti tu creeatorul tau, ai fost creeat odata, trebuie doar sa te regasesti din ce ai fost plamadit" da am fost creat odata sunt deacord cu tine, dar eu nu trb sa ma regasesc(gen destin sau scop care ti-l la dat D-zeu sau alte aberatii de gen), eu imi creez singur viata eu imi aleg singur drumurile pe care vreau sa le urmez.

"fara suparare chiar cunosti prea putina practica in legatura cu viata(dar pentru varsta ta mai ai timp de experimente)....viata nu se invata din citit si din experientele altora, ci din propriile tale experiente, iar daca nu le-ai trait, habar nu vei avea ce inseamna, ceea ce citesti tu in cuvinte sunt doar o palida descriere a sentimentelor, senzatiilor prin care trec acesti oameni "mediocrii" cum ii numesti tu.Iar despre greseli, poti sa fi toba de cunostinte...acest fapt nu va fi niciodata o garantie ca nu vei gresi la randul tau...toata aceasta viata e o provocare, iar cand aluneci, nici macar nu-ti dai seama...indiferent de IQ-ul de care dispui...iar antevorbitorul pe care l-ai citat stie ce spune...iar daca ne percepi ca pe niste carti rele...'ti zic" Din orice carte rea ai ceva de invatat" nu am nevoie nici de practica nici de experienta, viata e prea scurta si fragila sa ma mai intereseze lucrurile astea, cum am mai spus viata mea e buna, si este exact cum vreau sa fie, niciun regret, iar greselile cu timpul iti dai seama ca defapt nu conteaza. Iar de oamenii mediocrii nu imi aduc aminte sa fi facut pe cineva asa, dar daca am facut imi cer scuze fata de cine a fost jignit prin postul meu.Iar viata cel putin pt mine nu e o provocare ci un SANDBOX. Iar "Din orice carte rea ai ceva de invatat" sunt deacord doar la faptul ca dintr-o carte rea pot invata doar despre autor.

In fine fiecare are dreptul sa isi traiasca viata dupa cum crede de cuvinta, iar eu am ales un mod mai neconventional(frumos pusa), iar nimeni nu are dreptul sa imi spuna altfel.

"The reasonable man adapts himself to the world, the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. " George Bernard Shaw
hackers_best_cs
Postat pe 20 Februarie 2011 23:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia LEU - orgoliu, placere, sau dorinta? 55 De la: lover_woman 14 Martie 2011 21:48
eu taur el fecioara 18 De la: doi_ochi_caprui 20 Decembrie 2011 17:59
parintii mei sau tatal copilului 74 De la: gogu1938 11 Noiembrie 2011 12:08
Nascuti in aceeasi zi 12 De la: mariuca1 1 Februarie 2013 11:36
tarot 3 De la: tarot 14 Aprilie 2012 13:05