Setari Cookie-uri

2012 inceputul unei ''lumii noi ''sau sfarsitul inceputului?

...si inca un lucru nu inteleg...multi il vad pe Dumnezeu ca pe un mos cu barba alba...pentru ca nu stiu sa-l perceapa...asa cum e El...un tot...care exista in toate si in toti...tocmai prin Duhul Sfant...poate pare sience-fiction ce zic...dar daca nu intelegeti Biblia...eu nu pot sa explic nici atat(offf.oricum e degeaba...uzez tastele gegeaba)....somn
kudika195501
Postat pe 28 Noiembrie 2010 02:34
De la: kudika195501, la data 2010-11-28 02:26:33
De la: bloodlover, la data 2010-11-27 23:59:46Ce interesant e ca "mesajele ascunse" din biblie sunt dezvaluite de catre credinciosi doar dupa ce s-au intamplat.

Iar ca sa nu deviem de la subiect... nu ii se pare nimanui stupid faptul ca in sec 21, al cunoasterii si dezvoltarii tehnologice , unii oameni inca mai cred in asemenea superstitii si povesti antice?

mesaje ascunse?....nu stiu daca e vb chiar de asta...e mai mult probabil de niste sensuri...sau...(chiar nu stiu cum sa le exprim)...si ce are cunoasterea si tehnologia de-a face cu asta?...nonsens...cunoasterea...e capacitatea oamenilor de a intelege cum se petrec unele lucruri(si mai avem mult de cunoscut)...iar tehnologia...e irelevanta...ajuta omul in anumuite scopuri...nici decum nu te inalta ca fiinta(doar sa-ti pui intrebarea:"ce as fi eu fara tehnologie?")...si...poate ai avea mai multa stima fata de valoarea umana.


HA HA HA, 501, vorbesti de lucruri suprainteligibile pt unii....oare crezi tu ca unul cu niknameul de "bloodlover"aka "iubitor de sange", va intelege notiunea de valoare umana si isi va putea raspunde la intrebari gen"ce as face eu fara tehnologie"????...be serious!!!!
Dar iti spun eu care ar fi raspunsul, care ar trebui sa il stie: "ar fi un HANDICAPAT". Vor afla ei/unii in momentul in care vom ajunge sa ramanem fara energie electrica/termica/nemaivorbind de Pc, telefoane, cuptoare cu microunde,televizoare, etc.....am uitat sa fim oameni, indoctrinati de atata tehnologie!
kudika330098
Postat pe 28 Noiembrie 2010 04:01
De la: kudika195501, la data 2010-11-28 02:34:05...si inca un lucru nu inteleg...multi il vad pe Dumnezeu ca pe un mos cu barba alba...pentru ca nu stiu sa-l perceapa...asa cum e El...un tot...care exista in toate si in toti...tocmai prin Duhul Sfant...poate pare sience-fiction ce zic...dar daca nu intelegeti Biblia...eu nu pot sa explic nici atat(offf.oricum e degeaba...uzez tastele gegeaba)....somn


501, multi, nu il vad deloc!....dar sa dam Cezarului ce el al cezarului! in rest tacere!...nb!
kudika330098
Postat pe 28 Noiembrie 2010 04:05
De la: kudika330098, la data 2010-11-28 00:44:29
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-27 23:13:42
De la: healthy011936, la data 2010-11-27 21:43:44ESTE UN SUBIECT F. INTERESANT DAR DIN PACATE PT. CEI MAI MULTI UN SUBIECT PE SEAMA CARUIA SE AMUZA SAU ISI BAT JOC NU ESTE BINE SA VA BATETI JOC SFARSITUL ACESTEI LUMI CARE SE DEPARTEAZA DIN CE IN CE MAI MULT DE DE ADEVAR SI DE CEEA CE ESTE NATURAL VA VENI OMUL INSUSI PRIN INTELIGENTA SA SI PRIN DESCOPERIRI CARE SANT IN FOLOSUL BANILOR DAR IN DEFAVOAREA NATURII EL VA DISTRUGE INCETUL CU INCETUL TOT CE ESTE PE PAMANTUL ACESTA SI PROBABIL VA RAMANE CE ESTE CURAT SI VOR INCEPE ACEASTA RAMASITA SA-SI CASTIGE EXISTENTA CA IN EPOCA PRIMITIVA .....si tot asa se vor inmulti si iarasi vor evolua pana la autodistrugere ... referitor la vise si indeosebi la blesteme nu e deloc de ras CUVINTELE PE CARE LE ROSTIM SI CEEA CE GANDIM NE POATE SALVA SAU CONDAMNA


de ce sfarsitul lumii in 2012 este legat de dumnezeu??
probabil ca o scriu in van , caci de raspuns sunt sigur ca nu vei mai raspunde. ai observat ca atunci cand apare cate un zvon legat de terminarea lumii, hop apar si credinciosi ce indeamna la haos? scuze, la credinta!

Si ce, e rau a avea credinta si a crede in D-zeu?
Fiecare traieste cum vre! TU, nu ai decat sa traiesti in haos!


io am intrebat altceva.
geo_resuscitat
Postat pe 28 Noiembrie 2010 08:46
De la: kudika195501, la data 2010-11-28 02:18:47
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-27 23:13:42
De la: healthy011936, la data 2010-11-27 21:43:44ESTE UN SUBIECT F. INTERESANT DAR DIN PACATE PT. CEI MAI MULTI UN SUBIECT PE SEAMA CARUIA SE AMUZA SAU ISI BAT JOC NU ESTE BINE SA VA BATETI JOC SFARSITUL ACESTEI LUMI CARE SE DEPARTEAZA DIN CE IN CE MAI MULT DE DE ADEVAR SI DE CEEA CE ESTE NATURAL VA VENI OMUL INSUSI PRIN INTELIGENTA SA SI PRIN DESCOPERIRI CARE SANT IN FOLOSUL BANILOR DAR IN DEFAVOAREA NATURII EL VA DISTRUGE INCETUL CU INCETUL TOT CE ESTE PE PAMANTUL ACESTA SI PROBABIL VA RAMANE CE ESTE CURAT SI VOR INCEPE ACEASTA RAMASITA SA-SI CASTIGE EXISTENTA CA IN EPOCA PRIMITIVA .....si tot asa se vor inmulti si iarasi vor evolua pana la autodistrugere ... referitor la vise si indeosebi la blesteme nu e deloc de ras CUVINTELE PE CARE LE ROSTIM SI CEEA CE GANDIM NE POATE SALVA SAU CONDAMNA


de ce sfarsitul lumii in 2012 este legat de dumnezeu??
probabil ca o scriu in van , caci de raspuns sunt sigur ca nu vei mai raspunde. ai observat ca atunci cand apare cate un zvon legat de terminarea lumii, hop apar si credinciosi ce indeamna la haos? scuze, la credinta!

...credinciosii sunt de cant e creeata speta umana(nu sunt "hop la zvon")...iar ce se va intampla in anul acela e incert,desi probabilitatile sunt mari...si inca ceva...de Dumnezeu e legat totul...chiar inainte de inceputul nostru ca specie...si moooolt(ca sa-l citez pe respectivul)...dupa existenta noastra(asa cum o cunoastem acum)


arata-mi in biblie sau in orice care religioasa, unde scrie de 2012 si-ti dau dreptate!
geo_resuscitat
Postat pe 28 Noiembrie 2010 08:47
sfarsitul nue bine spus li se implementeaza oamenilor in psihic si nu e bine ,nu e bun cuvantul
kudika183384
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:17
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-28 08:47:15
De la: kudika195501, la data 2010-11-28 02:18:47
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-27 23:13:42
De la: healthy011936, la data 2010-11-27 21:43:44ESTE UN SUBIECT F. INTERESANT DAR DIN PACATE PT. CEI MAI MULTI UN SUBIECT PE SEAMA CARUIA SE AMUZA SAU ISI BAT JOC NU ESTE BINE SA VA BATETI JOC SFARSITUL ACESTEI LUMI CARE SE DEPARTEAZA DIN CE IN CE MAI MULT DE DE ADEVAR SI DE CEEA CE ESTE NATURAL VA VENI OMUL INSUSI PRIN INTELIGENTA SA SI PRIN DESCOPERIRI CARE SANT IN FOLOSUL BANILOR DAR IN DEFAVOAREA NATURII EL VA DISTRUGE INCETUL CU INCETUL TOT CE ESTE PE PAMANTUL ACESTA SI PROBABIL VA RAMANE CE ESTE CURAT SI VOR INCEPE ACEASTA RAMASITA SA-SI CASTIGE EXISTENTA CA IN EPOCA PRIMITIVA .....si tot asa se vor inmulti si iarasi vor evolua pana la autodistrugere ... referitor la vise si indeosebi la blesteme nu e deloc de ras CUVINTELE PE CARE LE ROSTIM SI CEEA CE GANDIM NE POATE SALVA SAU CONDAMNA


de ce sfarsitul lumii in 2012 este legat de dumnezeu??
probabil ca o scriu in van , caci de raspuns sunt sigur ca nu vei mai raspunde. ai observat ca atunci cand apare cate un zvon legat de terminarea lumii, hop apar si credinciosi ce indeamna la haos? scuze, la credinta!

...credinciosii sunt de cant e creeata speta umana(nu sunt "hop la zvon")...iar ce se va intampla in anul acela e incert,desi probabilitatile sunt mari...si inca ceva...de Dumnezeu e legat totul...chiar inainte de inceputul nostru ca specie...si moooolt(ca sa-l citez pe respectivul)...dupa existenta noastra(asa cum o cunoastem acum)


arata-mi in biblie sau in orice care religioasa, unde scrie de 2012 si-ti dau dreptate!

Nu am afirmat ca exista scris asa ceva, nici ca e "sfarsitul"...dar poate fi unul dintre semne(etape)
kudika195501
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:29
un sfarsit de lume creat de oameni, nu poate avea legatura cu dumnezeu.
iddea care am dat-o este ca in momentele de cumpana ale omenirii, multi farisei isi expun mintile profitand de situatie si de naivitatatea multora.
si de cele mai multe ori, isi abroga niste drept credinte, adacundu-l pe dumnezeu, acolo doar unde ei il vad.
pentru cei care incep sa proroce la credinta si pocainta ca se apropie sfarsitu' lumii, e bine de stiut ca nicaieri in biblie nu este trecut ceva legat de anul 2012
geo_resuscitat
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:34
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-28 09:34:42un sfarsit de lume creat de oameni, nu poate avea legatura cu dumnezeu.
iddea care am dat-o este ca in momentele de cumpana ale omenirii, multi farisei isi expun mintile profitand de situatie si de naivitatatea multora.
si de cele mai multe ori, isi abroga niste drept credinte, adacundu-l pe dumnezeu, acolo doar unde ei il vad.
pentru cei care incep sa proroce la credinta si pocainta ca se apropie sfarsitu' lumii, e bine de stiut ca nicaieri in biblie nu este trecut ceva legat de anul 2012

...asa e.
kudika195501
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:37
Oricum, cand cand vb de 2012, vorbesc de un colaps al unei mari parti din tehnologia actuala(si chipurile, sunt mari premize sa se intample asta...acuma nu stiu ce va fi)...colaps care ne-ar putea filtra si duce inapoi la radacinile noastre existentiale ca fiinte umane.(in fine...topicul se refera la faptul daca va fi o transformare ...ori o distrugere totala...cred)
kudika195501
Postat pe 28 Noiembrie 2010 09:59
sinziana27
Postat pe 28 Noiembrie 2010 10:20
De la: oana2usa, la data 2010-11-27 06:24:51hello..sfarsitul lumii va fii numai cand Dumnezeu va vrea lucrul asta,ptr ca el a facut totul ..cerurile si pamantul asa ca noi pamantenii nu avem cum sa spunem cand va fii ..poate sa fie chiar maine ...



sinziana27
Postat pe 28 Noiembrie 2010 10:25
Hm interesant... deci nick-ul unui om de pe un forum reflecta capacitatile sale de intelegere

Revenind la subiect, asta cu sfarsitul lumii e auzita prea des. Mai era un nene prin sec 19 care socotise el exact cand o sa vina Isus, a format chiar o secta si s-a urcat pe un deal sa il astepte. Evident ca nu a venit Isus si nici sfarsitul lumii.... apoi a fost chestia cand mai erau 666 de zile pana in 2000, apoi anul 2000... acum 2012.

In plus, in cartile "de specialitate" ale subiectul, se vorbeste de o schimbare pe plan spiritual a omenirii si nu are nici o legatura cu dumnezeul crestin, Allah, Budha, Thor, Isis. Mos Craciun sau oricare alt prieten imaginar pe care si-l fac unii.

iar pe cei care zic ca stiinta nu are nici o legatura, data viitoare cand sunteti bolnavi va rog sa nu mai mergeti la spital si sa profitati de STIINTA care va vindeca, da cunostinte doctorilor, da medicamente etc ci sa incepeti sa va rugati cui vreti. Poate va trece mai repede...
bloodlover
Postat pe 28 Noiembrie 2010 10:51
De la: kudika195501, la data 2010-11-28 09:59:33Oricum, cand cand vb de 2012, vorbesc de un colaps al unei mari parti din tehnologia actuala(si chipurile, sunt mari premize sa se intample asta...acuma nu stiu ce va fi)...colaps care ne-ar putea filtra si duce inapoi la radacinile noastre existentiale ca fiinte umane.(in fine...topicul se refera la faptul daca va fi o transformare ...ori o distrugere totala...cred)

e clar ca in curand n-o sa mai beneficiem de tehnologia asta si va scapa cine se descurca fara nimic
pickard
Postat pe 28 Noiembrie 2010 10:55
De la: bloodlover, la data 2010-11-28 10:51:52Hm interesant... deci nick-ul unui om de pe un forum reflecta capacitatile sale de intelegere

Revenind la subiect, asta cu sfarsitul lumii e auzita prea des. Mai era un nene prin sec 19 care socotise el exact cand o sa vina Isus, a format chiar o secta si s-a urcat pe un deal sa il astepte. Evident ca nu a venit Isus si nici sfarsitul lumii.... apoi a fost chestia cand mai erau 666 de zile pana in 2000, apoi anul 2000... acum 2012.

In plus, in cartile "de specialitate" ale subiectul, se vorbeste de o schimbare pe plan spiritual a omenirii si nu are nici o legatura cu dumnezeul crestin, Allah, Budha, Thor, Isis. Mos Craciun sau oricare alt prieten imaginar pe care si-l fac unii.

iar pe cei care zic ca stiinta nu are nici o legatura, data viitoare cand sunteti bolnavi va rog sa nu mai mergeti la spital si sa profitati de STIINTA care va vindeca, da cunostinte doctorilor, da medicamente etc ci sa incepeti sa va rugati cui vreti. Poate va trece mai repede...

Poate vrei sa citesti inca odata ce am scris despre stiinta si tehnologie, chiar nu cred ca are nici o relevanta raspunsul tau cu doctorii(medicii)...desi sunt cazuri,chiar nu foarte putine, in care medicii au dat "faliment" cu toata cunoasterea si tehnologia...si surpriza...altceva mult mai puternic a functionat.
kudika195501
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:25
si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?
pickard
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:31
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:31:22 si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?

tu ca tu, dar eu
ipahebirowtnod
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:33
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-28 11:33:01
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:31:22 si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?

tu ca tu, dar eu

suntem niste ciudati ce ne facem?!
dar poate tocmai pasaricile din cap ne va salva si vom trece de anul 2012 cu succes!
pickard
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:35
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:35:55
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-28 11:33:01
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:31:22 si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?

tu ca tu, dar eu

suntem niste ciudati ce ne facem?!
dar poate tocmai pasaricile din cap ne va salva si vom trece de anul 2012 cu succes!

e da ciudati noi
ipahebirowtnod
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:38
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:35:55
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-28 11:33:01
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:31:22 si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?

tu ca tu, dar eu

suntem niste ciudati ce ne facem?!
dar poate tocmai pasaricile din cap ne va salva si vom trece de anul 2012 cu succes!
Da ...pasaricile,va vor salva ,asa ca stati cu mana la si pe pasarica s'aveti noroc...
cristinxxx
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:39
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-28 11:33:01
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:31:22 si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?

tu ca tu, dar eu


eu ce vina am ..?? mi l-au pus nasii ..
stef80
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:39
De la: stef80, la data 2010-11-28 11:39:39
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-28 11:33:01
De la: pickard, la data 2010-11-28 11:31:22 si eu daca mi-am pus numele pickard? cum stau cu capacitatea de intelegere?

tu ca tu, dar eu


eu ce vina am ..?? mi l-au pus nasii ..

si nasii au pasarele
ipahebirowtnod
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:41
De la: kudika195501, la data 2010-11-27 19:55:30
De la: scorpio67, la data 2010-11-27 14:17:51
De la: kudika041502, la data 2010-11-27 14:13:30cartile sfinte spun ca este pacat sa crezi in vise..am fost de mica dusa la biserica si nu cred in asa ceva


Cartile sfinte spun o gramada de tampenii ( in afara de cele 10 porunci) menite sa manipuleze pe cei multi in ideea sa creada prosteste in ce li se spune si sa nu gandeasca ceea ce le este bine.Tot oamenii au facut si cartile alea "sfinte".

da, oamenii le-au scris(ai ceva impotriva oamenilor?)...iar ce e scris acolo, nu tuturor le este dat sa inteleaga...dar oricine poate sa le citeasca.


Prea sfantule, n-ai decat sa-ti traiesti tu viata dupa preceptele extrase din experientele altora , eu mi-o traiesc pe a mea asa cum vreau dupa propriile mele experiente .N-o sa vreau nicoidata sa le inteleg .Oamenii tai au devenit niste zombi , marionete care se agata de orice in loc sa-si traiasca vietile asa cum isi doresc de fapt.

Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:51
sa ramanem fara tehnologie...intr-o era in care suntem dependenti de ea....sa numai dam noi sms-uri sau mailuri si sa ne intoarcem la scrisori....sa lucram de manutza pe foi A4, sau papirusuri...sa folosim caruta cu boi sau cai in loc de automobil...sa ne caram apa de la putz si sa ne spalam la ligheane nu-mi place cum suna...dar pe undeva am merita o incetinire a ritmului trepidant in care dansam de cand ne-am nascut
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2010 11:56
De la: miss_darine, la data 2010-11-28 11:56:38 sa ramanem fara tehnologie...intr-o era in care suntem dependenti de ea....sa numai dam noi sms-uri sau mailuri si sa ne intoarcem la scrisori....sa lucram de manutza pe foi A4, sau papirusuri...sa folosim caruta cu boi sau cai in loc de automobil...sa ne caram apa de la putz si sa ne spalam la ligheane nu-mi place cum suna...dar pe undeva am merita o incetinire a ritmului trepidant in care dansam de cand ne-am nascut


cica pana si aia de la Amish si-au facut pagina de web, pentru prezentarea recoltelor culese manual.
geo_resuscitat
Postat pe 28 Noiembrie 2010 12:04
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-28 12:04:02 />

cica pana si aia de la Amish si-au facut pagina de web, pentru prezentarea recoltelor culese manual.

astia or avea un satelit numai al lor, prins de-un balon
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2010 12:12
Am citit foarte bine ce s-a scris. Raspundeam doar la aroganta si superioritatea afisata de catre unele personaje de aici. Eu mi-am exprimat punctul de vedere din prisma unui om rational si critic, care nu ia de-a gata tot ce aude pe internet. Nimeni nu zicea nimic de anul 2012 acum 10-15 ani (poate chiar cei interesati de acest subiect) iar acum orice om are o opinie formata peste noapte...E plin internetul de experti in domeniu si indivizi religiosi care abia asteapta sa se agate de ceva ca sa isi dovedeasca teoriile fantastice.

In final, chiar daca se duce pe rapa omenirea nu ar fi nici o pierdere. Suntem doar inca o specie care a populant Terra in existenta sa de miliarde de ani...
bloodlover
Postat pe 28 Noiembrie 2010 12:13
De la: miss_darine, la data 2010-11-28 12:12:35
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-28 12:04:02 />

cica pana si aia de la Amish si-au facut pagina de web, pentru prezentarea recoltelor culese manual.

astia or avea un satelit numai al lor, prins de-un balon



ce ne trazneste mintile de demeneata
tzuc dulce doamna darine
geo_resuscitat
Postat pe 28 Noiembrie 2010 12:13
De la: bloodlover, la data 2010-11-28 12:13:51E plin internetul de experti in domeniu si indivizi religiosi care abia asteapta sa se agate de ceva ca sa isi dovedeasca teoriile fantastice.

In final, chiar daca se duce pe rapa omenirea nu ar fi nici o pierdere. Suntem doar inca o specie care a populant Terra in existenta sa de miliarde de ani...

apropos am vazut un documentar in care era prezentata o secta, care astepta de zor....venirea extraterestrilor si au asteptat ei vreo cativa ani dijaba...iar in 86, cand a aparut cometa Halley...ce s-au gandit ei...asta e semnul...hai sa ne sinucidem, pt ca sufletele noastre sigur,se vor intalni cu extraterestrii...pe comeata ...rasu' plansu'
miss_darine
Postat pe 28 Noiembrie 2010 12:20
Mai are marfa la spitalul 9 ???
kudika167561
Postat pe 28 Noiembrie 2010 12:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare e o relatie.......? 6 De la: darksukkubus69 29 Noiembrie 2009 21:46
frustrati/e aveti cuvantul 38 De la: bestdevilinside 31 Decembrie 2008 14:22
pentru cei care iubesc 58 De la: Bambi89 23 Octombrie 2009 15:46
De ce unii baieti cred ca corpul este pe primul loc la o fata? 20 De la: cherrydreamm 24 Martie 2010 23:36
Ce intelegeti prin dovezi de iubire?? 6 De la: casey_cat 21 Februarie 2010 19:57