Setari Cookie-uri

Cred ca am luat-o razna de tot...

Dragele mele va rog mult sa nu radeti de mine dupa ce cititi povestea asta...e cam copilaresc dar e totusi o dilema care ma macina incet-incet...
O sa incerc sa povestesc pe scurt...acum 7-8 luni am terminat o relatie de 5 ani...m-am plans la voi, am primit multe sfaturi..si am incercat sa merg mai departe...imi gasisem alinarea la Biserica...ma simteam atat de linistita acolo...ma duceam aproape in fiecare zi...acolo ma intalneam mereu cu un baiat...si el era prezent mai mereu..la inceput nu i-am dat importanta...sufeream prea tare ca sa-mi dau seama ce se intampla in jurul meu...
Apoi cu timpul cand durerea nu mai era atat de profunda...ma uitam in jurul meu..si-l vedeam pe el...uneori uitandu-se fix la mine...alteori ma trezeam eu fixandu-l cu privirea..era ceva foarte ciudat pt mine sa vad un baiat de 23-24 de ani, atat de des la Biserica.
Pur si simpul..cu timpul am inceput sa simt ceva pt.el...nu stiu exact ce..stiu doar ca atunci cand st langa el, ma simt atat de linistita, fericita...da..am luat-o razna de tot..nici macar nu am schimbat un cuvant cu el...dar asta simt.As vrea atat de mult sa vb cu el, sa stiu macar cum se numeste, de ce vine atat de des la Biserica...sa ne imprietenim.
Dar acum vine partea grea..el nu-mi zice nimic...doar se uita cateodata la mine....adevarul este ca nici nu avem cum sa vb acolo...dar nu stiu ...poate dc era interesat cu adevarat ma astepta afara...gasea el o solutie...dar el nimic...
Asa ca mi-am facut curaj sa va cer voua un sfat...cum sa intru in vorba cu el..eu nu am nici o idee..toate mi se par idioate...asa ca va rog mult, ganditi-va..voi cum ati proceda in locul meu, cum ati intra in vorba cu el...
Scz ca am scris atat de mult si dc vi se pare prea copilaresc...dar...ma simt tare confuza...si cel mai rau...baiatul chiar a inceput sa-mi placa...mult de tot...datorita lui..am uitat si de suferinta provocata de fostul iubit..astept sfaturile voastre..:)
deea_elena
Postat pe 26 Mai 2008 23:48
Iti creezi in minte prea multe scenarii, n-ai nevoie de strategie, abordeaza-l pur si simplu.

Postat pe 27 Mai 2008 07:01
De acord cu Moira..curaj ..si voie buna..
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 08:34
abordeaza-l tu. daca e cu adevarat interesat de persoana ta va reactiona pozitiv. daca nu, vei crea o conexiune si in timp cine stie?

Postat pe 27 Mai 2008 09:35
draga deea, poate este un barbat timid. asa ca daca chiar iti doresti sa vorbesti cu el fao. nu mai astepta.decat sa-ti faci iluzii degeaba mai bine vorbesti cu el si vezi ce fel de om e.

Postat pe 27 Mai 2008 09:47
te chinui in loc sa faci ceva sa clarifici intr-un fel situatia. gaseste un motiv sa-l abordezi tu dc el nu o face si dupa vezi ce se-ntamla!bafta!!!

Postat pe 27 Mai 2008 10:03
eu cred ca d-zeu ti-a indreptat pasii spre biserica pentru ati gasii linistea...dar si poate o noua iubire...d-zeu stie ce face...asa ca fa-ti putintel curaj si intra in vorba cu el...nu este un lucru rau...asa vei scapa de indoiala si poate iti vei gasii un alt prieten..nu neaparat iubit...
ginetta
Postat pe 27 Mai 2008 13:02
NU cred ca "d-zeu ti-a indreptat pasii spre biserica pentru ati gasii linistea" in bratele acelui barbat!linistea o capeti tu cu tine,prin tine...nu pune toate sperantele in bratele oricarui nou venit ,sperand ca e salvarea ta...
lief
Postat pe 27 Mai 2008 14:55
e foarte simplu...il astepti la iesirea din Biserica si il abordezi...poate are o problema grava el , sau in familie , de asta vine si se roaga mereu...si poate din aceasta cauza este mai interiorizat.
Kittynelle
Postat pe 27 Mai 2008 15:15
si mie mi-a trecut prin cap asta ...
lief
Postat pe 27 Mai 2008 15:20
Va multumesc mult fetelor pt.sfaturi...aveti dreptate, trebuie sa sa-mi fac curaj si sa intru in vorba cu el, nu cred ca ar avea o reactie aiurea, pare baiat de treaba...si asa scap odata de incertitudinea asta...nu stiu ce m-a apucat cu rusinea asta, niciodata nu am trecut prin asa ceva, sa ma inrosesc toata doar cand vad ca ma priveste..e ceva ff ciudat pt. mine...oricum ms pt.sfaturi si sigur o sa tin cont de ele..si sper sa fie totul ok...:)
deea_elena
Postat pe 28 Mai 2008 15:06
Poate ca si el cere sfaturi pe un site pt barbati.:) Bafta!

Postat pe 28 Mai 2008 15:16
Da, Hania..cine stie, poate si el cere sfaturi..dar mai exista si o posibilitate...poate nu este interesat de persoana mea!
Daca se uita la mine, nu inseamna neaparat ca ma si place...poate am inceput sa fiu eu prea visatoare...dar nu conteaza, oricum eu stiu ce am de facut, adica:cunostinta cu el...cu prima ocazie cand il vad..:)
deea_elena
Postat pe 28 Mai 2008 16:34
Daca nu te place, trage-l afara din biserica, ii tragi una sub centura si gata! :) Eu una asa as face..

Postat pe 28 Mai 2008 17:13
bravo deea!! asa imi place de tine!indrazneste! bafta draga mea!

Postat pe 28 Mai 2008 18:19
deea,ca o parere ti-as spune ca acest baiat are un motiv pentru care vine aici,fie acelasi motiv ca si tine,fie din credinta,deci concluzia mea dovedeste ca este un baiat de calitate,si daca intradevar este asa ,nu trebuie decit sa il saluti si va veni singur sa vorbeasca cu tine,daca nu va fi asa inseamna ca se roaga pentru altcineva,sau are alte probleme si nu cauta o relatie,cred ca trebuie sa mai ai putina rabdare,meriti mult mai mult decit crezi tu

Postat pe 28 Mai 2008 20:42
Buna dragele mele...vroiam sa va spun ca in sfarsit mi-am facut curaj si l-am abordat eu...i-am spus ca ne intalnim destul de des si as dorii sa facem cunostinta...a fost foarte comunicativ..nimic de reprosat...am facut schimb de nr.de tel..si a ramas sa-l sun eu seara, sa vb, poate iesim la un suc..
Zis si facut..il sun seara...vb mai multe lucruri marunte..cand la un momant dat ma intreaba cati ani ii dau...dupa tonul vocii mi-am dat seama ca este ceva in neregula...si bomba:are 19 ani!!!
Deci este mai mic cu 3 ani decat mine..super tare...am innebunit nu alta.
Bine nu varsta ar fii neaparat problema cea mai mare, deoarece imi place felul lui de a gandii, chiar este mai matur decat baietii de varsta mea...si nu s-ar vedea diferenta nici la aspectul fizic...
Problema este ca a ramas sa mai vb la tel...si de vineri tot ast sa sune...si el nimic..cred ca am speriat copilul
Iar cand ne-am intalnit dum la bis...nici macar nu s-a obosit sa ma salute...bine ca nu am certitudinea ca m-a vazut..era full biserica...dar totusi putea sa de-a un semn de viata nu?
Asta este...mergem mai departe...acum macar st mai lnistita ca am vb cu el...va multumesc inca o data pt sfaturi, mi-au f de mare ajutor..:):)
deea_elena
Postat pe 2 Iulie 2008 16:54
Asta e tare de tot.. Bine ca ai vb cu el ca altfel mai stateai vreo juma de an asa "indragostita" fara sa stii ca are 19 ani!
ankris
Postat pe 6 Iulie 2008 10:46
eh..dar asta e problema? ca are 19 ani?
daca gandeste cum trebuie si are si niste planuri in viata asta care se pot concretiza,nu e nici o problema varsta,doar sa nu se poarte imatur
buburuza22
Postat pe 8 Iulie 2008 16:13
Nu neaparat faptul ca are 19 ani este problema...cum am spus pare mult mai matur decat multi baieti de varsta mea..chiar de vede ca are si altceva in cap decat fetitze, masini sau mai stiu eu ce...
Adevarata problema este ca nu ma suna, cu toate ca are nr.meu de tel..
Eu am fost cea care l-a sunat prima, am facut primul pas, iar dc el era interesat cu adevarat de persoana mea...probabil ma suna,imi trimitea un mesaj..nu stiu ce sa ma cred...rusine nu ar mai avea de ce sa-i fie, cu toate ca mi-a spus ca el nu este genul de persoana care sa faca primul pas, sau sa se bage in seama cu cineva...
Probabil am inteles eu gresit, poate baiatul chiar nu ma place...poate are o relatie stabila, cine stie?
Oricum eu ma simt mai linistita ca am vb cu el dupa atata timp...nu a fost sa fie ...mergem mai departe
deea_elena
Postat pe 9 Iulie 2008 09:58
deea,mai incearca odata si mai abordeaza omul si problema!unii tineri au o educatie foarte riguroasa din familie si poate se simte jenat....poate e speriat totusi de faptul ca esti mai mare decit el desi trei ani sint si intre mine si sotiul meu dar sint nesemnificativi!oricum un baiat care merge la biserica denota faptul ca are valori.....altii la virsta asta se drogheaza ,stau in circiumi si discoteci....etc. mai trebuie sa iei in calcul si faptul ca la virsta lui baietii sint mai mutalai si mai rusinosi......deci curaj ca nu pica cerul!

Postat pe 9 Iulie 2008 10:19
Fetelor, nu-mi vine sa cred ce am patit...m-am dus azi pana la facultate sa-mi i-au diploma..mergeam eu pe strada, nu aveam nici un stres...cand aud ca ma striga cineva...ma uit in spate...era baiatul despre care v-am vorbit...vine la mine, ma pupa pe obraz...eu numai stiam pe ce lume traiesc..chiar nu ma asteptam sa ma intalnesc cu el..am vb fff putin, mai era cu un amic..nu am apucat sa-l intreb de ce nu a dat nici un semn de viatza..nimic...dar poate ne intalnim diseara la biserica..Doamne...ce mica e lumea asta..
deea_elena
Postat pe 9 Iulie 2008 16:22
Nah, Deea, uite, acum am citi si eu povestea ta.. Pana la urma cum a ramas? Vati intl la biserica? sau poate esti prea fericta sa mai itnri pe kudika sa ne povestesti ?
Miss_Stardust
Postat pe 10 Iulie 2008 23:21
Din pacate nu ne-am mai intalnit...probabil nu ne-am sincronizat...
Nu inteleg...indiferenta sunt sigura ca nu-i sunt...dar de ce nu ma suna, doar are nr meu de tel...poate i-o fii rusine cine stie.
Oricum intalnirea asta cu el m-a dat peste cap total...acum ma gandesc numai la el...chiar imi place baiatul,nici diferentza de varsta nu mai ma deranjeaza atat de tare, deoarece nu se observa...
Acum astept...sa vedem ce se intampla.:):)
deea_elena
Postat pe 11 Iulie 2008 14:12
esti mortala !!!!!!!
HABIBA_CHANDRAMUCKI
Postat pe 13 Iulie 2008 11:48
Deea de ce nu-l suni ink odata?Poate asa scapi si de indoieli...Ce te costa sa-l mai suni odata(in afara de centi :D)?Fa-ti curaj si suna-l oricum dak te refuza sau ceva de genu makr stii ce-i in kpul lui...si poti lua o decizie.bafta ;) !
seicaru_alice
Postat pe 13 Iulie 2008 12:03
Eu sincer l-as suna..dar din pacate i-am sters nr. de tel...m-a enervat atat de tare in duminica aia cand nu m-a bagat in seama..dar saracul cred ca nu m-a vazut..daca nu vroia sa ma bage in seama nu cred ca mai alerga dupa mine si ma striga cand ne-am intalnit zilele trecute...eu chiar nu-l vazusem..feteleor nu va imaginati ce fatza am facut cand l-am vazut si cand m-a sarutat pe obraz
Din cauza lui am incurcat si strada spre facultate, m-am plimbat vreo juma' de ora ca idioata pana am gasit-o..
Sincer nu stiu ce este in capul lui..si azi ne-am int la bis si a plecat, nu m-a asteptat, nu stiu poate se simte aiurea sa se bage in seama cu mine la biserica..cine stie?
Eu tot ce pot face acum este sa astept..numai ca deja imi pierd rabdarea, de atatea luni m-am cam saturat
Sa vedem ce v-a fii..nu stiu de ce dar chiar imi place mult de el..simt ca este diferit fata de alti baieti..si cum vorbeste si cum se poarta..sper sa fie ok pana la urma...daca nu..m-ai ma duc o data la el si il intreb direct de ce nu da nici un semn de viatza...ca asa astept eu dupa el mult si bine..
deea_elena
Postat pe 13 Iulie 2008 14:22
Felicitari ca ai reusit sa intrati in vorba! Poate e timid, poate nici el nu mai are nr tau de tel. Oricum ar trebui sa te salute la biserica, nimic deochiat, doar "salut". Daca se face ca nu te vede.. are o mica problema, nu? Oricum felicitari si mergi mai departe!

Postat pe 15 Iulie 2008 15:12
Super tare! Sper sa iasa ceva in final, si mai mult curaj ca doar n-ai sa-l omori Mult succes~!
alexmary1987
Postat pe 18 Iulie 2008 12:03
Va multumesc fetelor pt.incurajari...astazi daca ma vad cu el...iar ma duc la el...fac tot eu primul pas...daca astept dupa el,probabil astept mult si bine...sper numai sa nu par prea insistenta, ca as fii prea inebunita dupa el(nu ca nu as fi)...dar eu risc, m-am saturat sa stau asa...ori e alba ori de neagra...nu fetelor?
Va pup si ms inca o data
deea_elena
Postat pe 18 Iulie 2008 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buuna ;;).` as vrea sh` eu sa`i pun capac la un baaiaath? 5 De la: kudika066423 16 Septembrie 2009 20:32
Situatie jenanta 69 De la: kudika_954610 26 Februarie 2014 11:06
Am facut o greseala, cum o repar?sfaturi va rog 38 De la: geanina1309 27 Septembrie 2009 10:51
Un sfat care merita ascultat! 8 De la: touch_me 8 Iunie 2010 15:00
de la o palma unde se ajunge???........... 114 De la: tkm 26 Mai 2010 16:35