Setari Cookie-uri

Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii

Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii


"Sunt uimit de numarul studiilor care au dovedit ca femeia este mai buna decat barbatul la numeroase capitole. Mai jos am realizat o lista cu noua dintre calitatile femeilor, care par sa fie mai dezvoltate decat cele ale barbatilor.

Femeile conduc mai bine decat barbatii

Asta este contra conceptiei populare, care spune ca femeile sunt soferi prosti. Cercetatorii de la Carnegie Mellon University au descoperit, dupa ce au studiat informatii despre trafic din 2007, ca barbatii sunt cu 77% mai expusi riscului de a deceda intr-un accident de masina decat femeile.

Femeile coopereaza mai bine decat barbatii

Putem vedea asta peste tot, insa daca tot vreti sa vedeti ceva oficial, cititi urmatoarele. Un studiu realizat de Rolf Kuemmerli si alti cercetatori de la universitatile din Edinburgh si Lausanne indica faptul ca femeile coopereaza mai bine decat barbatii. In acest studiu, bazat pe jocuri practicate de 100 de studenti elvetieni, femeile au cooperat de doua ori mai mult decat barbatii.

Femeile mananca mai bine decat barbatii

Asta probabil nu este atat de evident. Un studiu realizat pe 14,000 de americani, de catre Universitatea din Minnesota, a aratat faptul ca in timp ce barbatii prefera sa manance pizza sau carne, femeile consuma mai multe fructe si legume.

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

Daca timpul este pretios, atunci o femeie se descurca mai bine decat un barbat. Cercetarea realizata de profesorii Universitatii Vanderbilt a scos la iveala faptul ca femeile obtin scoruri mai bune la teste de inteligenta cronometrate, fata de barbati. Acelasi studiu, publicat in revista Intelligence, nu a gasit diferente mari la testele fara un timp anume de finalizare, asadar o femeie gandeste mai repede decat un barbat.

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

Cand vorbesti despre o relatie, majoritatea barbatilor se incrunta. Acum stiti si de ce...stiu foarte putine lucruri despre relatia lor. Un Studiu realizat de Universitatea Hebrew din Ierusalim a demonstrat ca femeile au o mult mai mare acuratete in descrierea perceptiei partenerului. Studiul a fost publicat in ScienceDaily si a fost realizat pe 97 de cupluri din Statele Unite.

Femeile comunica mai bine decat barbatii

Asta este demonstrat stiintific. Louann Brizendine, doctor neuro-psihiatric la Universitatea California din San Francisco, a descoperit ca femeile pot spune in jur de 20,000 de cuvinte pe zi, pe langa cele doar 7,000 ale barbatilor. Dupa parerea lui Brizendine, aceasta diferenta este mai mult de natura biologica decat sociala.

Femeile invata mai bine decat barbatii

De aceea fetele obtin in medie note mai bune la scoala, fata de baieti. Doctorul Simone Kruger a publicat un studiu care spunea ca fetele invata mai bine pentru ca impartasesc idei si experiente una cu cealalta, pe cand baietii sunt mult mai rezervati si mai ineficienti.

Femeile investesc mai bine decat barbatii

Nu credeti nu? Stim cu totii ca exista mai putine femei investitoare decat barbati, insa acelea putine au mai mult succes decat barbatii. Un studiu NAIC a aratat faptul ca femeile castiga in medie cu 1,4% mai mult decat barbatii.

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

Studiul realizat de Universitatea din California si publicat in iulie 2000 in revista Psychological Review, a descoperit unele diferente biologice si de comportament, legate de felul in care femeile si barbatii indura stresul. Se pare ca o femeie cauta suport social pentru a scapa de stres, in timp ce barbatii il infrunta fata in fata.

Sursa Askmen


Ce spuneti dragilor? E adevarat ce spun studiile?
NU_MI SARITI IN CAP, DOMNILOR BARBATI?
Nu sunt parerile mele , este un aticol , o comparatie intre barbati si femei pe baza unor sondaje.

Postat pe 31 Octombrie 2010 19:41
Scorpiuto,sa te astepti la atacuri grele!
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:44
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:41:55
Femeile conduc mai bine decat barbatii


Femeile mananca mai bine decat barbatii

astea doua sunt criminale

..e clar ca testul a fost facut in "tari straine"
battleofwits
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:45
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:44:10 Scorpiuto,sa te astepti la atacuri grele!


He, He ! Mi-am pregatit armura si tunul cu laser!
De data asta sunt lucruri demonstrate, ce ar mai avea de zis?!?

Postat pe 31 Octombrie 2010 19:46
Daca excludem din start primele trei...hmmm...mai putem discuta.
kudika195501
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:47
De la: kudika195501, la data 2010-10-31 19:47:03Daca excludem din start primele trei...hmmm...mai putem discuta.


Exclude ce doresti dar te-as ruga sa incerci sa si argumentezi!

Postat pe 31 Octombrie 2010 19:48
De la: kudika195501, la data 2010-10-31 19:47:03...mai putem discuta.


cu cine?
battleofwits
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:49
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:46:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:44:10 Scorpiuto,sa te astepti la atacuri grele!


He, He ! Mi-am pregatit armura si tunul cu laser!
De data asta sunt lucruri demonstrate, ce ar mai avea de zis?!?


Ai dreptate,femeile conduc mai bine decat barbatii daca ne referim strict la accidente.Asta se intampla pentru ca femeile sunt mult mai precaute atunci cand conduc dar totodata s-a demonstrat ca femeile stau foarte prost cu orientarea in spatiu(la care barbatii sunt foarte buni) si sunt pericol public daca e sa conduca noaptea.Nu dadea
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:51
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:51:57
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:46:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:44:10 Scorpiuto,sa te astepti la atacuri grele!


He, He ! Mi-am pregatit armura si tunul cu laser!
De data asta sunt lucruri demonstrate, ce ar mai avea de zis?!?


Ai dreptate,femeile conduc mai bine decat barbatii daca ne referim strict la accidente.Asta se intampla pentru ca femeile sunt mult mai precaute atunci cand conduc dar totodata s-a demonstrat ca femeile stau foarte prost cu orientarea in spatiu(la care barbatii sunt foarte buni) si sunt pericol public daca e sa conduca noaptea.Nu dadea


Eu de asta nu-mi iau permis pentru ca nu vad noaptea si nu ma orientez bine in spatiu.
si mai cred ca nu prea sunt bune soferite femeile pentru ca sunt prea panicoase.De cel putin 5-6 ori a fost cat pe ce sa-mi fie lovita masina pentru ca soferita s-a panicat si a apasat acceleratia in loc de frana.

Postat pe 31 Octombrie 2010 20:00

Femeile mananca mai bine decat barbatii

Asta probabil nu este atat de evident. Un studiu realizat pe 14,000 de americani, de catre Universitatea din Minnesota, a aratat faptul ca in timp ce barbatii prefera sa manance pizza sau carne, femeile consuma mai multe fructe si legume.


E foarte adevarat.s-a referit la faptul ca femeile mananca mai sanatos decat barbatii si destul de multe nu consuma atat de mult alcool.
Lamurit domnu' battle ?

Postat pe 31 Octombrie 2010 20:02
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:48:39
De la: kudika195501, la data 2010-10-31 19:47:03Daca excludem din start primele trei...hmmm...mai putem discuta.


Exclude ce doresti dar te-as ruga sa incerci sa si argumentezi!

...asta e realitatea...ce argumente mai puternice doresti.
Femeile sunt varza la volan, e drept varza preventiva(cu unele mici exceptii care intaresc regula)...sunt cu mult mai invidioase decat barbatii, nu stiu despre ce cooperare e vorba...faptul ca mananci salata pe varza nu inseamna sa mananci sanatos(iar carnea,proteinele de origine animala, sunt indispensabile omului)...hrana trebuie sa fie foarte diversificata, cel putin cu cat mai diversificata altfel vor interveni inevitabil unele carente.
kudika195501
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:03
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 20:00:07
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:51:57
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:46:28
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 19:44:10 Scorpiuto,sa te astepti la atacuri grele!


He, He ! Mi-am pregatit armura si tunul cu laser!
De data asta sunt lucruri demonstrate, ce ar mai avea de zis?!?


Ai dreptate,femeile conduc mai bine decat barbatii daca ne referim strict la accidente.Asta se intampla pentru ca femeile sunt mult mai precaute atunci cand conduc dar totodata s-a demonstrat ca femeile stau foarte prost cu orientarea in spatiu(la care barbatii sunt foarte buni) si sunt pericol public daca e sa conduca noaptea.Nu dadea


Eu de asta nu-mi iau permis pentru ca nu vad noaptea si nu ma orientez bine in spatiu.
si mai cred ca nu prea sunt bune soferite femeile pentru ca sunt prea panicoase.De cel putin 5-6 ori a fost cat pe ce sa-mi fie lovita masina pentru ca soferita s-a panicat si a apasat acceleratia in loc de frana.


Si asa ajungem la concluzia ca barbatii sunt cei mai buni la condus. Stii de ce intra in panica?Din cauza biologiei diferite a femeilor,care au niveluri mai inalte de estrogen decat barbatii,iar estrogenul joaca un rol important atunci cand femeile sunt supuse stresului.Prelungeste eliberarea hormonului de stres,care este cortizolul,ceea ce face ca femeia sa resimta un stres mai puternic intr-un anumit moment.
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:07
De la: kudika195501, la data 2010-10-31 20:03:29
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:48:39
De la: kudika195501, la data 2010-10-31 19:47:03Daca excludem din start primele trei...hmmm...mai putem discuta.


Exclude ce doresti dar te-as ruga sa incerci sa si argumentezi!

...asta e realitatea...ce argumente mai puternice doresti.
Femeile sunt varza la volan, e drept varza preventiva(cu unele mici exceptii care intaresc regula)...sunt cu mult mai invidioase decat barbatii, nu stiu despre ce cooperare e vorba...faptul ca mananci salata pe varza nu inseamna sa mananci sanatos(iar carnea,proteinele de origine animala, sunt indispensabile omului)...hrana trebuie sa fie foarte diversificata, cel putin cu cat mai diversificata altfel vor interveni inevitabil unele carente.


In privinta invidiei e perfect adevarat , dar in privinta mancarii tot unele studii arata ca vegetarienii traiesc mai mult.Soia are la fel de multe proteine de pilda si poate inlocui cu succes carnea , laptele, bransa, etc.
Am fost vegetariana vreo 8 ani, timp in care am fost mai sanatoasa ca oricand.

Postat pe 31 Octombrie 2010 20:09
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 20:02:31
Femeile mananca mai bine decat barbatii

Asta probabil nu este atat de evident. Un studiu realizat pe 14,000 de americani, de catre Universitatea din Minnesota, a aratat faptul ca in timp ce barbatii prefera sa manance pizza sau carne, femeile consuma mai multe fructe si legume.


E foarte adevarat.s-a referit la faptul ca femeile mananca mai sanatos decat barbatii si destul de multe nu consuma atat de mult alcool.
Lamurit domnu' battle ?


Cred ca asta pleaca de la faptul ca femeile sunt cu mult mai interesate sa arate cat mai bine (fara sunculite)decat sunt barbatii.
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:12
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 20:12:27
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 20:02:31
Femeile mananca mai bine decat barbatii

Asta probabil nu este atat de evident. Un studiu realizat pe 14,000 de americani, de catre Universitatea din Minnesota, a aratat faptul ca in timp ce barbatii prefera sa manance pizza sau carne, femeile consuma mai multe fructe si legume.


E foarte adevarat.s-a referit la faptul ca femeile mananca mai sanatos decat barbatii si destul de multe nu consuma atat de mult alcool.
Lamurit domnu' battle ?


Cred ca asta pleaca de la faptul ca femeile sunt cu mult mai interesate sa arate cat mai bine (fara sunculite)decat sunt barbatii.


In mod sigur, dar te asigur ca te si simti mullt mai bine!

Postat pe 31 Octombrie 2010 20:14
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 20:02:31
E foarte adevarat.s-a referit la faptul ca femeile mananca mai sanatos decat barbatii si destul de multe nu consuma atat de mult alcool.
Lamurit domnu' battle ?


pai si numai daca intreb aici care este alimentatia fiecaruia ...si ne lamurim de aspectul asta :D

cat despre condus, cum a mai spus si predecesaorea mea, intradevar femeile fac mai putine accidente, dar si cand le fac phuuaaaa,
cat despre tenacitate in a conduce, e demonstrat stiintifica ca femeia "normala" are privirea de asamblu pe cand barbatul "tinteste" - ceea ce il face mai bun la "task"-urile care presupun "concentrarea asupra unui punct", asa cum este cazul in sofat
battleofwits
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:16
De la: battleofwits, la data 2010-10-31 20:16:21
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 20:02:31
E foarte adevarat.s-a referit la faptul ca femeile mananca mai sanatos decat barbatii si destul de multe nu consuma atat de mult alcool.
Lamurit domnu' battle ?


pai si numai daca intreb aici care este alimentatia fiecaruia ...si ne lamurim de aspectul asta :D

cat despre condus, cum a mai spus si predecesaorea mea, intradevar femeile fac mai putine accidente, dar si cand le fac phuuaaaa,
cat despre tenacitate in a conduce, e demonstrat stiintifica ca femeia "normala" are privirea de asamblu pe cand barbatul "tinteste" - ceea ce il face mai bun la "task"-urile care presupun "concentrarea asupra unui punct", asa cum este cazul in sofat


Aici cred ca ai dreptate.Am intrat intr-o intersectie aglomerata din dreapta .Un individ care veanea pe drumul cu prioritate cu o duba mare a fortat semaforul si ne-a taiat fata.Al meu barbat a observat ca individul accelereaza si ca vorbeste la telefon eu nu am observat decat ca vine cu prea mare viteza si ca nu are degand sa opreasca la semafor.Iaca diferenta esentiala.

Postat pe 31 Octombrie 2010 20:20
Femeile comunica mai bine decat barbatii

Asta este demonstrat stiintific. Louann Brizendine, doctor neuro-psihiatric la Universitatea California din San Francisco, a descoperit ca femeile pot spune in jur de 20,000 de cuvinte pe zi, pe langa cele doar 7,000 ale barbatilor. Dupa parerea lui Brizendine, aceasta diferenta este mai mult de natura biologica decat sociala.

Aici trebuie spus si de ce! Partea stanga a creierului femeii,unde se afla centrii limbajului,poseda mult mai multa materie cenusie decat aceeasi parte a creierului barbatului.Femeia utilizeaza ambele jumatati ale creierului atunci cand vorbeste,pe cand barbatul utilizeaza numai una.
Barbie30
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:21
De la: Barbie30, la data 2010-10-31 20:21:24Femeile comunica mai bine decat barbatii

Asta este demonstrat stiintific. Louann Brizendine, doctor neuro-psihiatric la Universitatea California din San Francisco, a descoperit ca femeile pot spune in jur de 20,000 de cuvinte pe zi, pe langa cele doar 7,000 ale barbatilor. Dupa parerea lui Brizendine, aceasta diferenta este mai mult de natura biologica decat sociala.

Aici trebuie spus si de ce! Partea stanga a creierului femeii,unde se afla centrii limbajului,poseda mult mai multa materie cenusie decat aceeasi parte a creierului barbatului.Femeia utilizeaza ambele jumatati ale creierului atunci cand vorbeste,pe cand barbatul utilizeaza numai una.


Un cercetator a mai demonstrat si faptul ca intre cele doua emisfere cerebrale la femei sunt mai multe conexiuni neuronale la femei decat la barbati.Ai dreptate, Barbie .

Postat pe 31 Octombrie 2010 20:25
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:41:55Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii


"Sunt uimit de numarul studiilor care au dovedit ca femeia este mai buna decat barbatul la numeroase capitole. Mai jos am realizat o lista cu noua dintre calitatile femeilor, care par sa fie mai dezvoltate decat cele ale barbatilor.

Femeile conduc mai bine decat barbatii

Asta este contra conceptiei populare, care spune ca femeile sunt soferi prosti. Cercetatorii de la Carnegie Mellon University au descoperit, dupa ce au studiat informatii despre trafic din 2007, ca barbatii sunt cu 77% mai expusi riscului de a deceda intr-un accident de masina decat femeile.

Femeile coopereaza mai bine decat barbatii

Putem vedea asta peste tot, insa daca tot vreti sa vedeti ceva oficial, cititi urmatoarele. Un studiu realizat de Rolf Kuemmerli si alti cercetatori de la universitatile din Edinburgh si Lausanne indica faptul ca femeile coopereaza mai bine decat barbatii. In acest studiu, bazat pe jocuri practicate de 100 de studenti elvetieni, femeile au cooperat de doua ori mai mult decat barbatii.

Femeile mananca mai bine decat barbatii

Asta probabil nu este atat de evident. Un studiu realizat pe 14,000 de americani, de catre Universitatea din Minnesota, a aratat faptul ca in timp ce barbatii prefera sa manance pizza sau carne, femeile consuma mai multe fructe si legume.

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

Daca timpul este pretios, atunci o femeie se descurca mai bine decat un barbat. Cercetarea realizata de profesorii Universitatii Vanderbilt a scos la iveala faptul ca femeile obtin scoruri mai bune la teste de inteligenta cronometrate, fata de barbati. Acelasi studiu, publicat in revista Intelligence, nu a gasit diferente mari la testele fara un timp anume de finalizare, asadar o femeie gandeste mai repede decat un barbat.

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

Cand vorbesti despre o relatie, majoritatea barbatilor se incrunta. Acum stiti si de ce...stiu foarte putine lucruri despre relatia lor. Un Studiu realizat de Universitatea Hebrew din Ierusalim a demonstrat ca femeile au o mult mai mare acuratete in descrierea perceptiei partenerului. Studiul a fost publicat in ScienceDaily si a fost realizat pe 97 de cupluri din Statele Unite.

Femeile comunica mai bine decat barbatii

Asta este demonstrat stiintific. Louann Brizendine, doctor neuro-psihiatric la Universitatea California din San Francisco, a descoperit ca femeile pot spune in jur de 20,000 de cuvinte pe zi, pe langa cele doar 7,000 ale barbatilor. Dupa parerea lui Brizendine, aceasta diferenta este mai mult de natura biologica decat sociala.

Femeile invata mai bine decat barbatii

De aceea fetele obtin in medie note mai bune la scoala, fata de baieti. Doctorul Simone Kruger a publicat un studiu care spunea ca fetele invata mai bine pentru ca impartasesc idei si experiente una cu cealalta, pe cand baietii sunt mult mai rezervati si mai ineficienti.

Femeile investesc mai bine decat barbatii

Nu credeti nu? Stim cu totii ca exista mai putine femei investitoare decat barbati, insa acelea putine au mai mult succes decat barbatii. Un studiu NAIC a aratat faptul ca femeile castiga in medie cu 1,4% mai mult decat barbatii.

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

Studiul realizat de Universitatea din California si publicat in iulie 2000 in revista Psychological Review, a descoperit unele diferente biologice si de comportament, legate de felul in care femeile si barbatii indura stresul. Se pare ca o femeie cauta suport social pentru a scapa de stres, in timp ce barbatii il infrunta fata in fata.

Sursa Askmen


Ce spuneti dragilor? E adevarat ce spun studiile?
NU_MI SARITI IN CAP, DOMNILOR BARBATI?
Nu sunt parerile mele , este un aticol , o comparatie intre barbati si femei pe baza unor sondaje.

Scorpiuta draga am si eu niste comentarii

Femeile conduc mai bine decat barbatii

Mai bine zi ca femeile,in general, nu se arunca ca bezmeticile la condus haiduceste, de aia barbatii mor mai multi in accidente.Uita-te la altceva , si o sa vezi exact contrariul, sunt mai multe femei care fac accidente usoare sau (mai ales ) in parcare

Femeile coopereaza mai bine decat barbatii

Foarte probabil, daca iei un grup de femei care nu se cunosc intre ele sigur vor coopera mai bine ca un grup de barbati care abia s-au cunoscut(exact testul tau).La noi intai tre sa vedem care-i mai macho , ne aratam unii altora ca eu sunt(eu chiar sunt ) alpha male.Si dupa ce ne-am harjonit un pic incep sa se vada rezultatele.Din propie experienta iti zic ca se ajunge intre noi barbatii sa nu mai fie nevoie de vorbe stim ce avem de facut, anticipam ce are nevoie altul inca inainte de a cere acea scula,stim ca vom primi scula de la colegul... (eu muncesc cu ei ... nu prea vezi femei pe mare lucrand mai ales in sala motoarelor)

Femeile mananca mai bine decat barbatii

Corect .

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

Buhuhu !!!! Test facut pe americani.Aia s-au puturosit si sa gandeasca pentru ca prea la aveau pe toate.Iar barbatii sunt mai puturosi decat femeile , deci e normal sa fie si mai inceti la minte(cei de acolo).

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

Corect

Femeile comunica mai bine decat barbatii

Creierul femeilor este mult mai specializat in materie de arta a conversatiei

Femeile invata mai bine decat barbatii

Fals,bre'!!! Imi aduc aminte din scoala.fetele invatau de le sareu ochii din cap pt un 9 , 10 iar eu si altii impuscam un 7 ,8 doar cu ce am prins din clasa.Cand era groasa si trebuia sa invatam invatam si noi.Imi aduc aminte la scoala , in liceu s-a dat un test national de fizica , s-a anuntat cu 2 saptamani inainte, le auzeam pe smiorcaitele alea de colege ca ele nu mai pot invata in continuu de 2 saptamani, eu si celalti baieti nu am invatat decat in ultimele 2 zile ; eu am luat cea mai mare nota din liceu 9,77 si oricum primii 10 pe liceu erau tot baieti.

Femeile investesc mai bine decat barbatii

Corect.Si inca ceva ...barbatii se pricep(in general) mai bine ca femeile sa-ti strice buna dispozitie

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

Buhuhu!!!Adica daca dai bir cu fugitii si te duci la "tati" sau la "surioara" sa te ajute inseamna ca suporti mai bine stresul decat daca infrunti problema.





The_Exile
Postat pe 31 Octombrie 2010 20:48
Tharr draga , ce sa zic? Fiecare are argumentele si experientele lui obtinute pe grupul in care se invarte si cu care a avut sau are contact frecvent.Uite de pilda, in facultate , in grupa mea de cateva sute de insi, cei mai multi baieeti si barbati invatau foarte slab fata de fete, dar la licenta cei din celelalte trei grupe au luat note mai mari decat fetele din grupa mea.

Postat pe 1 Noiembrie 2010 11:31
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:41:55Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii


"Sunt uimit de numarul studiilor care au dovedit ca femeia este mai buna decat barbatul la numeroase capitole. Mai jos am realizat o lista cu noua dintre calitatile femeilor, care par sa fie mai dezvoltate decat cele ale barbatilor.

Femeile conduc mai bine decat barbatii

Asta este contra conceptiei populare, care spune ca femeile sunt soferi prosti. Cercetatorii de la Carnegie Mellon University au descoperit, dupa ce au studiat informatii despre trafic din 2007, ca barbatii sunt cu 77% mai expusi riscului de a deceda intr-un accident de masina decat femeile.

Femeile coopereaza mai bine decat barbatii

Putem vedea asta peste tot, insa daca tot vreti sa vedeti ceva oficial, cititi urmatoarele. Un studiu realizat de Rolf Kuemmerli si alti cercetatori de la universitatile din Edinburgh si Lausanne indica faptul ca femeile coopereaza mai bine decat barbatii. In acest studiu, bazat pe jocuri practicate de 100 de studenti elvetieni, femeile au cooperat de doua ori mai mult decat barbatii.

Femeile mananca mai bine decat barbatii

Asta probabil nu este atat de evident. Un studiu realizat pe 14,000 de americani, de catre Universitatea din Minnesota, a aratat faptul ca in timp ce barbatii prefera sa manance pizza sau carne, femeile consuma mai multe fructe si legume.

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

Daca timpul este pretios, atunci o femeie se descurca mai bine decat un barbat. Cercetarea realizata de profesorii Universitatii Vanderbilt a scos la iveala faptul ca femeile obtin scoruri mai bune la teste de inteligenta cronometrate, fata de barbati. Acelasi studiu, publicat in revista Intelligence, nu a gasit diferente mari la testele fara un timp anume de finalizare, asadar o femeie gandeste mai repede decat un barbat.

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

Cand vorbesti despre o relatie, majoritatea barbatilor se incrunta. Acum stiti si de ce...stiu foarte putine lucruri despre relatia lor. Un Studiu realizat de Universitatea Hebrew din Ierusalim a demonstrat ca femeile au o mult mai mare acuratete in descrierea perceptiei partenerului. Studiul a fost publicat in ScienceDaily si a fost realizat pe 97 de cupluri din Statele Unite.

Femeile comunica mai bine decat barbatii

Asta este demonstrat stiintific. Louann Brizendine, doctor neuro-psihiatric la Universitatea California din San Francisco, a descoperit ca femeile pot spune in jur de 20,000 de cuvinte pe zi, pe langa cele doar 7,000 ale barbatilor. Dupa parerea lui Brizendine, aceasta diferenta este mai mult de natura biologica decat sociala.

Femeile invata mai bine decat barbatii

De aceea fetele obtin in medie note mai bune la scoala, fata de baieti. Doctorul Simone Kruger a publicat un studiu care spunea ca fetele invata mai bine pentru ca impartasesc idei si experiente una cu cealalta, pe cand baietii sunt mult mai rezervati si mai ineficienti.

Femeile investesc mai bine decat barbatii

Nu credeti nu? Stim cu totii ca exista mai putine femei investitoare decat barbati, insa acelea putine au mai mult succes decat barbatii. Un studiu NAIC a aratat faptul ca femeile castiga in medie cu 1,4% mai mult decat barbatii.

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

Studiul realizat de Universitatea din California si publicat in iulie 2000 in revista Psychological Review, a descoperit unele diferente biologice si de comportament, legate de felul in care femeile si barbatii indura stresul. Se pare ca o femeie cauta suport social pentru a scapa de stres, in timp ce barbatii il infrunta fata in fata.

Sursa Askmen


Ce spuneti dragilor? E adevarat ce spun studiile?
NU_MI SARITI IN CAP, DOMNILOR BARBATI?
Nu sunt parerile mele , este un aticol , o comparatie intre barbati si femei pe baza unor sondaje.


sunt de acord si acum sa viu si eu cu ceva argumente " femeile conduc mai bine ca barbatii"- in urma studiilor efectuate de o renumita companie de asigurari s-a stabilit ca cele mai grave accidente, in care au decedat multe persoane, au fost produse de barbati, cu adevarat la daune minore femeile sunt fruntase, dar la accidente mortale si daune totale fruntasi sunt barbatii. Femeile sunt mai cooperante pt ca sunt mai maleabile, in multe cazuri barbatii sunt destul de rigizi; femeile investesc mai bine- depinde acum ca poti investii in active a caror valoare poate creste in ani, sau in pantofi- deci aici este discutabil. Cu restul sunt de acord, pai fratilor femeia a inventat imprimanta laser, vesta antiglont, etc Pup fetelor
visan_georgiana
Postat pe 1 Noiembrie 2010 11:45
De la: TIGRA, la data 2010-11-01 11:45:05
sunt de acord si acum sa viu si eu cu ceva argumente " femeile conduc mai bine ca barbatii"- in urma studiilor efectuate de o renumita companie de asigurari s-a stabilit ca cele mai grave accidente, in care au decedat multe persoane, au fost produse de barbati, cu adevarat la daune minore femeile sunt fruntase, dar la accidente mortale si daune totale fruntasi sunt barbatii.


asta e cea mai tare duma, cum ca femeia e mai buna "soferita" decat un barbat



battleofwits
Postat pe 1 Noiembrie 2010 12:00
De la: battleofwits, la data 2010-11-01 12:00:23
De la: TIGRA, la data 2010-11-01 11:45:05
sunt de acord si acum sa viu si eu cu ceva argumente " femeile conduc mai bine ca barbatii"- in urma studiilor efectuate de o renumita companie de asigurari s-a stabilit ca cele mai grave accidente, in care au decedat multe persoane, au fost produse de barbati, cu adevarat la daune minore femeile sunt fruntase, dar la accidente mortale si daune totale fruntasi sunt barbatii.


asta e cea mai tare duma, cum ca femeia e mai buna "soferita" decat un barbat





eu conduc de 10 ani, fara evenimente din vina mea, nu am nici casco, si vreau sa zic ca toti cei ce m-au lovit au fost barbati, acum cativa ani eram singura la intersectia Charles de Gaulle stateam la stop a venit un nene si s-a oprit direct in masina mea, noroc ca a fost doar spoilerul crapat; respect regulile de circulatie, fata de multi barbati care aplica "prioritatea de smeker", trecut pe rosu ca de abia s-a schimbat sau care merg cu 90 pe autostrada pe banda 2 (de obicei pe astia ii depasesc si ii tin sa maerga cu 50 km/ora, asta daca nu se dau la o parte cand vad flash-urile). Cunosc femei care nu au o treaba cu condusul, dar si barbati care nu sunt in stare sa faca o parcare laterala cu o chichineata de masina, deci este discutabil, cert este ca de obicei femeile conduc mai prudent, mai incet si nu sunt impulsive ca barbatii la volan
visan_georgiana
Postat pe 1 Noiembrie 2010 12:10
De la: TIGRA, la data 2010-11-01 12:10:50
eu conduc de 10 ani, fara evenimente din vina mea, nu am nici casco, si vreau sa zic ca toti cei ce m-au lovit au fost barbati, acum cativa ani eram singura la intersectia Charles de Gaulle stateam la stop a venit un nene si s-a oprit direct in masina mea, noroc ca a fost doar spoilerul crapat; respect regulile de circulatie, fata de multi barbati care aplica "prioritatea de smeker", trecut pe rosu ca de abia s-a schimbat sau care merg cu 90 pe autostrada pe banda 2 (de obicei pe astia ii depasesc si ii tin sa maerga cu 50 km/ora, asta daca nu se dau la o parte cand vad flash-urile). Cunosc femei care nu au o treaba cu condusul, dar si barbati care nu sunt in stare sa faca o parcare laterala cu o chichineata de masina, deci este discutabil, cert este ca de obicei femeile conduc mai prudent, mai incet si nu sunt impulsive ca barbatii la volan


sunt de acord ca o femeie conduce mai preventiv, insa asta nu o face o soferita mai buna

aveti voi multe calitati mult mai bune decat ale unui barbat, insa soferia
battleofwits
Postat pe 1 Noiembrie 2010 12:16
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:41:55Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii




Femeile conduc mai bine decat barbatii

da, mai ales cand parcheaza intre 20 si 60 de minute, si chiar si atunci pe 2 locuri....



Femeile coopereaza mai bine decat barbatii


suna stupid. au cooperat la ce? la concurs de make-up? la gradinarit? aiurea...



Femeile mananca mai bine decat barbatii


chiar ca e evident. mai ales dupa ce se marita si se transforma intr-un munte.

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

hai sa fim seriosi. majoritatea femeilor in situatii de criza se panicheaza, se sperie, sau pur si simplu le e teama sa ia o decizie si si suna prietenele chiar si cand e vorba sa si aleaga un pantof.

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

oh da! inca o stupiditate fara sens si pur subiectiv. Cum sa "intelegi" o relatie. O relatie o poti percepe doar din punctul tau de vedere si atat.

Femeile comunica mai bine decat barbatii

oh da! pune 3 femei intr-o camera timp de 2 zile, vezi ce se ntampla. banuiesc ca nimeni n a auzit de invidia innascuta intre femei...

Femeile invata mai bine decat barbatii

De aceea fetele obtin in medie note mai bune la scoala, fata de baieti.

Obtin note mai bune la scoala pentru ca ele stau in casa si nvata , pe cand barbatii invata sa traiasca sa cunoasca lumea. De asta majoritatea sunt si batute peste cap si viseaza la fat frumos la 60 de ani inconjurate de 9 pisici, negre daca se poate sau o dau in emo-isme de 2 bani.

Femeile investesc mai bine decat barbatii


posibil, pentru ca o femeie n are curajul sa riste.

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

da sigur, mai ales in alea 3 zile in fiecare luna.... de fapt si inainte, lol.

Sursa ROCKK




probabil un articol din Cosmopigeon.

femeile se pricep la un singur lucru mult mai bine ca barbatii: sa strice tot.
rockk
Postat pe 8 Noiembrie 2010 20:47
De la: rockk, la data 2010-11-08 20:47:43
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:41:55Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii




Femeile conduc mai bine decat barbatii

da, mai ales cand parcheaza intre 20 si 60 de minute, si chiar si atunci pe 2 locuri....



Femeile coopereaza mai bine decat barbatii


suna stupid. au cooperat la ce? la concurs de make-up? la gradinarit? aiurea...



Femeile mananca mai bine decat barbatii


chiar ca e evident. mai ales dupa ce se marita si se transforma intr-un munte.

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

hai sa fim seriosi. majoritatea femeilor in situatii de criza se panicheaza, se sperie, sau pur si simplu le e teama sa ia o decizie si si suna prietenele chiar si cand e vorba sa si aleaga un pantof.

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

oh da! inca o stupiditate fara sens si pur subiectiv. Cum sa "intelegi" o relatie. O relatie o poti percepe doar din punctul tau de vedere si atat.

Femeile comunica mai bine decat barbatii

oh da! pune 3 femei intr-o camera timp de 2 zile, vezi ce se ntampla. banuiesc ca nimeni n a auzit de invidia innascuta intre femei...

Femeile invata mai bine decat barbatii

De aceea fetele obtin in medie note mai bune la scoala, fata de baieti.

Obtin note mai bune la scoala pentru ca ele stau in casa si nvata , pe cand barbatii invata sa traiasca sa cunoasca lumea. De asta majoritatea sunt si batute peste cap si viseaza la fat frumos la 60 de ani inconjurate de 9 pisici, negre daca se poate sau o dau in emo-isme de 2 bani.

Femeile investesc mai bine decat barbatii


posibil, pentru ca o femeie n are curajul sa riste.

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

da sigur, mai ales in alea 3 zile in fiecare luna.... de fapt si inainte, lol.

Sursa ROCKK




probabil un articol din Cosmopigeon.

femeile se pricep la un singur lucru mult mai bine ca barbatii: sa strice tot.


esti frate cu battleofwits?
Ame_ly
Postat pe 8 Noiembrie 2010 20:55
De la: rockk, la data 2010-11-08 20:47:43...





battleofwits
Postat pe 8 Noiembrie 2010 20:57
De la: rockk, la data 2010-11-08 20:47:43
De la: scorpio67, la data 2010-10-31 19:41:55Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii




Femeile conduc mai bine decat barbatii

da, mai ales cand parcheaza intre 20 si 60 de minute, si chiar si atunci pe 2 locuri....



Femeile coopereaza mai bine decat barbatii


suna stupid. au cooperat la ce? la concurs de make-up? la gradinarit? aiurea...



Femeile mananca mai bine decat barbatii


chiar ca e evident. mai ales dupa ce se marita si se transforma intr-un munte.

Femeile au rezultate mai bune la testele contra-cronometru

hai sa fim seriosi. majoritatea femeilor in situatii de criza se panicheaza, se sperie, sau pur si simplu le e teama sa ia o decizie si si suna prietenele chiar si cand e vorba sa si aleaga un pantof.

O femeie intelege mai bine o relatie decat un barbat

oh da! inca o stupiditate fara sens si pur subiectiv. Cum sa "intelegi" o relatie. O relatie o poti percepe doar din punctul tau de vedere si atat.

Femeile comunica mai bine decat barbatii

oh da! pune 3 femei intr-o camera timp de 2 zile, vezi ce se ntampla. banuiesc ca nimeni n a auzit de invidia innascuta intre femei...

Femeile invata mai bine decat barbatii

De aceea fetele obtin in medie note mai bune la scoala, fata de baieti.

Obtin note mai bune la scoala pentru ca ele stau in casa si nvata , pe cand barbatii invata sa traiasca sa cunoasca lumea. De asta majoritatea sunt si batute peste cap si viseaza la fat frumos la 60 de ani inconjurate de 9 pisici, negre daca se poate sau o dau in emo-isme de 2 bani.

Femeile investesc mai bine decat barbatii


posibil, pentru ca o femeie n are curajul sa riste.

Femeile indura stresul mai bine decat barbatii

da sigur, mai ales in alea 3 zile in fiecare luna.... de fapt si inainte, lol.

Sursa ROCKK




probabil un articol din Cosmopigeon.

femeile se pricep la un singur lucru mult mai bine ca barbatii: sa strice tot.




Mai stupid ca tine n-a reusit sa fie nimeni, nici macar battleofshit.

Postat pe 10 Noiembrie 2010 15:09
rokk asta e un alt frustrat , refuzat aproape de fiecare data de catre femei, de asta are conceptiile astea de pus la fund, dar deh unii ar trebui sa mai citeasca o carte sa mai citeasca un ziar de calitate , nu numai Libertatea ca se tampesc , ca si baiatul nostru
visan_georgiana
Postat pe 10 Noiembrie 2010 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ma numesc alin si sunt virgin 2 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:54
Va rog sa o ajutati pe sora mea sa castige!! 1 De la: MillaXo 5 Septembrie 2010 15:40
Intalnirea mea cu un Iranian 51 De la: kudika_981982 25 Aprilie 2015 20:00
caut iubit virgin 970 De la: SCufita_rosie_rosie 14 Ianuarie 2021 13:12
Iubirea mea patimasa pentru un iranian 249 De la: c807 4 Ianuarie 2012 04:57