Setari Cookie-uri

fibrom uterin

daca operatia de fibrom este cea mai buna metoda de tratament in cazul in care i-mi doresc un copil si am 40 ani? am pierdut doua sarcini anul acesta. Va multumesc.
kudika329358
Postat pe 10 Noiembrie 2010 16:40
Eu am o prietena care de multi ani a incercat sa scape de un fibrom dar in final a reusit printr-o tehnica noua Ablatie Uterina daca am tradus bine. Ceea ce stiu e ca procedura se face histeroscopic, prin intermediul caruia medicul extrage fibrimul apoi arde zona in care a fost fibromul. Nu stiu prea multe doar cate mi-a explicat ea, principalul e ca nu e o operatie incisiva si totusi exista sperante ptr o eventuala sarcina. Si ea a avut o pierdere de sarcina din pricina acestui fibrom. Recent mi-a confirmat ca e fericita ptr ca fibromul s-a absorvit. Nu stiu daca aceasta procedura e in indemana medicilor romani dar am auzit ca multi romani prefera sa meraga in strainatate. Exista o gramada de clinici in Szeget, Ungaria care am inteles ca sunt foarte bune.

In legatura cu o alta alternativa de tratament eu nu stiu, dar posibil sa fie, dar doresc ca d-zeu sa iti indrepte pasii pe calea ce buna si mai sigura. Mult noroc!!!
Carmina0525
Postat pe 10 Noiembrie 2010 16:59
Carmina i-ti multumesc pt. sfaturi si incurajare, luni sunt programata la clinica stanca din cluj, pt. consultatie la profesorul Costin Nicolae, sper sa decida el cea mai buna metoda, deoarece eu vreau cu orice pret un bebe.Sper ca D-zeu sa-mi ajute, sa tec cu bine prin aceste greutati, chiar si operatie pt. ca la tratamente necesita timp mai indelungat iar eu am deja o varsta...
kudika329358
Postat pe 11 Noiembrie 2010 21:37
De la: kudika329358, la data 2010-11-10 16:40:54daca operatia de fibrom este cea mai buna metoda de tratament in cazul in care i-mi doresc un copil si am 40 ani? am pierdut doua sarcini anul acesta. Va multumesc.





... da pina acum ce ai facut ? ... nu trebuie sa imi raspunzi !!! ... fiecare cu crucea lui ...

marco918
Postat pe 11 Noiembrie 2010 21:41
Buna intrebare..Oricine si-ar pune intrebarea asta, eu totusi voi raspunde. M-am casatorit doar anul trecut, asa mi-a fost destinul,a trecut timpul cu munca si invatatura.Acum inteleg ca am pierdut cam mult, pt. ca realizarile pe plan profesional nu inlocuiesc pe cele familiare.Daca voi reusi sa am un bebe voi fi pe deplin fericita.
kudika329358
Postat pe 12 Noiembrie 2010 19:25
De la: kudika329358, la data 2010-11-11 21:37:06Carmina i-ti multumesc pt. sfaturi si incurajare, luni sunt programata la clinica stanca din cluj, pt. consultatie la profesorul Costin Nicolae, sper sa decida el cea mai buna metoda, deoarece eu vreau cu orice pret un bebe.Sper ca D-zeu sa-mi ajute, sa tec cu bine prin aceste greutati, chiar si operatie pt. ca la tratamente necesita timp mai indelungat iar eu am deja o varsta...


Si operatia necesita recuparare, mai ales daca fibromul este in uter......varsta e destul de inaintata ( ma scuzi) sansele de sindrom down destul de mari.
Eu sincer n-as avea curajul sa fac un copil la 40 de ani si sa mai am si probleme dinainte.
Medicii spun multe si promit, insa daca ceva nu e ok, e cel putin o viata chinuita.
Bine, nu te descurajez, doamne fereste, iti spun parerea mea.
Am o cunostinta, a facut copil la 38 de ani, l-a nascut la putin peste 6 luni......e tot cu probleme bietul copilas.
stem_29
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:55
Eu consider ca copilul trebuie sa vina cand femeia este pregatita. In Anglia spre exemplu sunt multe femei la o varsta de peste 40 de ani care au copii si e este cu totul normal.Eu am cunoscut o doamna care acum la 41 e insarcinata in luna 5 si e bine mersi. Multimita D-lui nu are nici o problema cu sarcina ptr ca este sub supraveghere medicala.. Asa cum dragostea nu are margini eu consider ca dragostea de mama nu tine de vasta. Atata timp cand ai ce sa ii daruiesti copilului , eu nu vad varsta sa fie un impediment. Mai bine o mama la 40 de ani si pregatita decat una la 20 si incostienta care nu are ce sa ii ofere copilului si il lasa pe drumuri iar mama isi traieste tineretea. Traim intr-o perioada cand medicina e mult mai avansata si se nasc mame care au o varsta cu mult mai inaintata si totusi au nascut copii sanatosi. Viz a viz de alte riscuri...si o mama de la 20 de ani poate avea o sarcina cu problema...sarcina e cum e data de la D-zeu....atata timp cand viitoarea mama e sub atentie medicala nu cred sa existe probleme. Sunt multe mame tinere care nici macar nu au avut ingrijire medicala in timpul sarcinii sau care nu au vazut cu regularitate un ginecolog si multe au dat nastere la copii cu probleme. Eu consider ca la fiecare varsta exista riscuri.

Carmina0525
Postat pe 12 Noiembrie 2010 22:59
salutare!!!


eu vreau sa te incurajez!!!...am scapat de un fibrom uterin ...de fapt un mega fibrom!!!uhhh...si ce m-a chinuit ani de-a randul abia acum la 38 de ani!!..si desigur nu am avut inca pan la varsta asta un puradel!!!!...insa am sa ma straduiesc de acum in colo pentru ca asa a fost sa fie;am scapat de fibrom in urma operatiei la paroscop acum un an ,insa a trebuit sa astept sa se vindece rana bine!!!
nu fi dezamagita,eu zic ca daca trebuie opereaza-l si nu mai sta pe ganduri!!!mi-era clar dupa discutiile avute cu cei din echipa care m-a operat nici in vise nu as fi putut duce o sarcina cu asha magaoaie numita fibrom la purtator purtata!!!
stelya
Postat pe 13 Noiembrie 2010 00:27
De la: Carmina0525, la data 2010-11-12 22:59:19Eu consider ca copilul trebuie sa vina cand femeia este pregatita. In Anglia spre exemplu sunt multe femei la o varsta de peste 40 de ani care au copii si e este cu totul normal.Eu am cunoscut o doamna care acum la 41 e insarcinata in luna 5 si e bine mersi. Multimita D-lui nu are nici o problema cu sarcina ptr ca este sub supraveghere medicala.. Asa cum dragostea nu are margini eu consider ca dragostea de mama nu tine de vasta. Atata timp cand ai ce sa ii daruiesti copilului , eu nu vad varsta sa fie un impediment. Mai bine o mama la 40 de ani si pregatita decat una la 20 si incostienta care nu are ce sa ii ofere copilului si il lasa pe drumuri iar mama isi traieste tineretea. Traim intr-o perioada cand medicina e mult mai avansata si se nasc mame care au o varsta cu mult mai inaintata si totusi au nascut copii sanatosi. Viz a viz de alte riscuri...si o mama de la 20 de ani poate avea o sarcina cu problema...sarcina e cum e data de la D-zeu....atata timp cand viitoarea mama e sub atentie medicala nu cred sa existe probleme. Sunt multe mame tinere care nici macar nu au avut ingrijire medicala in timpul sarcinii sau care nu au vazut cu regularitate un ginecolog si multe au dat nastere la copii cu probleme. Eu consider ca la fiecare varsta exista riscuri.



Da, asa-i, insa curaj trebuie sa ai:)
In Ro e cam greu cu astfel de curaj la ce " sanatate" avem.....:(
stem_29
Postat pe 13 Noiembrie 2010 02:11
De la: kudika329358, la data 2010-11-10 16:40:54daca operatia de fibrom este cea mai buna metoda de tratament in cazul in care i-mi doresc un copil si am 40 ani? am pierdut doua sarcini anul acesta. Va multumesc.


Nu merge doar cu cauterizarea vasului de sange care il alimenteaza?
Oricum, trebuie sa te grabesti....ca esti cam batranica....problema nu e doar sarcina, care e supusa unui risc mai mare la femeile peste 30 de ani, ci si starea ta generala de sanatate...cand faci un copil trebuie sa te gandesti ca el trebuie si crescut si ajutat sa se realizeze...nu e suficient sa-l faci si la 20 de ani sa-l lasi nimanui...
Oricum, iti doresc mult succes...si eu m-am luptat sa am un bebe....acum e scolar si e bucuria vietii mele...
kudika226898
Postat pe 13 Noiembrie 2010 07:02
Depinde mult de marimea fibromului uterin,
Si mai mult depinde de cum evolueaza in sarcina, poate sa creasca odata cu sarcina si sa o opreasca in evolutie pana in 3 luni, sau poate stagna si daca ai trecut de 3 luni e f ok
Am pierdut prima sarcina din aceasta cauza , s-a oprit inima si ...gata a trebuit chiuretat ca era prea mare pt a e elimina singur,
La fel am patit cu inca o sarcina, apoi a venit un baietel, apoi inca o sarcina pierduta si apoi o fetita
Daca se trece de pragul de 3 luni se pare ca nu mai sunt probleme, nu mai creste fibromul sa dea probleme.
Si n-as recomanda eliminarea fibromului decat daca e tare mare si nu se poate altfel. Chiar si atunci nu avem siguranta ca se scapa, uterul fibromatos desi operat poate face alte fibroame imediat, pana nu ajungem la menopauza procesul e contunuu.
Si tot destul de tarziu am obtinut minunile la 31, respectiv 34 ani, deci cred ca si la 40 e ok.
Important e ca se obtine o sarcina si apoi cautat un medic bun care sa cunoasca problema sa tina sub control sarcina si fibromul.
Fiecare sarcina pierduta e un chin, dar un bebe va sterge toate durerile.
Succes
mircealaura
Postat pe 13 Noiembrie 2010 08:56
Buna ziua la toate doamnele care citesc pe acest Forum...cum io trec printro perioada grea,cu fibroma uterina...sunt multe intrebari,mult raspunsuri.....care am cautat singura la diversi dr...am 44 de ani.am 3 copii,care,nu mai vreau sa mai am copii,depinde de un ginecolog bun,daca esti mai tanara,si nu ai mai avut copii.....si vrem sa avem....situatia se schimba....dr poate face in modu...care sa poti pastra uteru si sa poti avea copii.....dar in situatia mea..ca am copii...ar trebui sa dau uteru jos........si nu prea vreau....asa ca fac o dieta.....sa scada fibroma....si dupa 6 luni...am sa merg la dr ginecolog....sa imi zica daca dau jos sau mea trecut.....offff.ce urat sa fii femeie....cat trebuie sa suferim......Oare suntem multumite.......io imi fac intrebari............va salut frumoase doamne si fruntea sus......indiferent de pb pe care le avem.....noi reusim sa le dam la spate...medicina a facut pasi uriasi azi...o zi buna la toate..si mii de scuze....Arianna!
arys66
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:02
Pe 7 septembrie am facut o embolizare la Spitalul universitar Bucuresti...doctorul RARES NECHIFOR...am fibrom cu doi noduli, 7cm si 5 cm...am 40 ani si am doi copii...peste o luna voi face primul eco sa vedem daca a stagnat fibromul sau chiar a scazut...embolizare inseamna, pe intelesul nostru...sa intre cu un cateter prin vena de la mana sa ajunga in burta apoi sa "infunde " vasul de sange care alimenteaza fibromul...a durat vreo 30 minute, am stat o noapte in spital...doctorul acesta e de pe alta "planeta" ca sa zic asa...INCREDIBIL de omenos si comunicativ...eu am optat pentru embolizare pentru ca ginecologii mi-au recomandat toti histerectomie radicala, ca "doar am 2 copii, nu?"..cred ca o femeie e mult mai sanatoasa cu uter si ovare decat fara...daca se pot salva, evident...pe acest site exista subiectul embolizare fibrom uterin, cauta-l si gasesti multe informatii, inclusiv femei cu fibrom, care dupa embolizare au acum bebelus...eu din suflet iti doresc sa reusesti si daca gandesti pozitiv si te rogi...o vei face, iti vei strange puiul in brate...
nicolrd
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:13
ati spus mai sus ca ati avut fibrom uterin, cum se manifesta el?.....ce va durea, aveati sangerari mari?......cheaguri din abundenta?......astept raspunsul vostru, pe curand!
fatavesela
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:24
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
buna seara......daca imi dai voie vin si eu cu o parere.....de ce nu inceci si un tratament naturist.....e o sansa....uite eu am fost diagnosticata anul trecut cu uter fibromatos si deja in fibrom de 2.5 cm isi facuse aparitia.Asta a fost pe 12 iunie....am urmat un tratament cu ,,Ganoderma"(le gasesti la distribuitorii produselor de la Gano Excel) si pot sa iti spun ca pe 20 octombrie cind am repetat ecografia endovaginala nu ma i era nimic format...de atunci continui cu consumul ceaiului de la Gano.......Ti-as recomanda o prima doza de Ganoderma +ceaiul bineinteles care nu trebuie sa lipseasca apoi urmat de un flacon macar de Sakano + Excelium + ceai ......incearca....vei scapa de cutit si consumul de Sakano iti va aduce garantat o sarcina....Dumnezeu sa iti ajute si sa iti aduca in viata linistea interioara...te pup

dorintza72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:49
7 posturi
miss_darine
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:51
ori esti bilbiita...ori esti beata mai rau ca mine...
BEL_AMY1
Postat pe 13 Noiembrie 2010 20:51
ALFREDO te intreb si eu un lucru - pe forum: il cunosti f. bine pe COSMIN GUSA? Si denumirea ta ce inseamna de fapt?
healthy005533
Postat pe 13 Noiembrie 2010 21:41
Buna seara.Doamna ,va recomand sa faceti histerectomie.La varsta de 40 de ani daca dumneavoastra credeti ca uterul va suporta si fibromul si copilul, ganditi-va inca o data.Puteti adopta copii, asa oferiti o sansa de a aduce lumina in viata unui inger.Nu cred ca doriti sa va mai chinuiti cu sangerari abundente , cu dureri si tot ceea ce implica fibromul uterin.Asa ca ganditi-va bine si luati decizia corecta.Operatia se face laparoscopic, iar recuperarea este ffff rapida.Va garantez ca o sa va simtiti mult mai bine.Succes!
kudika127323
Postat pe 13 Noiembrie 2010 22:29
buna seara operatia de fibrom uterin nu este o operatie grea dar risi ca dupa el sa numai poti avea copilul depinde si cat este de mare fibromul acesta
eu de exemplu nu am fost in tinerete de frica la nici un contol ginecolog si prin urmareca sa aflu ca am un fibrom f mare de nu stiu cati centimetri.asta de fapt am aflat doar ca am ramas insarcinata si m-am dus la dr ginecolog.intradevar dr mi-o zis ca e riscant ca nu se stie daca ramane copilasul in viata.Eu m-am rugat la D-zeu si asa la varsta de 42 de ani am nascut dar binenteles prematur la 6 luni si jumatate din cauza fibromului.In timpul sarcinii acest fibrom a tot crescut si nu o dat voie la copilas sa se dezvolte.Dar multumesc in ziua de azi lui D-zeu ca mi-a salvat fetita si am nascut-o.Dar intradevar a fost micuta la nastere de 960 de gr.Asa ca am stat cu ea aproape 2 luni jumate la maternitate pana a ajuns la kg necesare.Dupa aceea mi-o scos si fibromul care a fost de 10 cm.Am scapat cu bine datorita tot la D-zeu.Intradevar copii prematuri sant niste copii cu diverse probleme dar ori ce ar fi merita riscul va spun din suflet.Mie nu mi-o fost teama nici ca sant in varsta cand ti-l da D-zeu e bine primit.Pentru nimic in lume nu as fi facut chiuretaj.Multa lume m-a indemnat dar degeaba eu sant o fire foarte hotarata si nu ascult de nimeni doar de D-zeu.E si un pacat foarte mare sa faci chiuretaj adica omori un sufletel nevinovat.Si am trecut prin multe cu ea dar o meritat.Am o fetita acuma de 5 ani vioaie zburdalnica doar atata ca inca nu si-a dat drumul sa vb perfect si bine.Mergem la logoped cu ea si tot cu ajutorul lui D-zeu va veni si ziua cand va vb bine sant ferm comvinsa.Dar trebuie sa si crezi in D-zeu el e singurul care ajuta oamenii in tot feluri de probleme si nu trebuie sa ne pierdem speranta.E si slabuta ca nu prea manaca ea numai stiu se sa ii dau pentru pofta de mancare.Va rog de stiti ceva sa imi spuneti.I-am dat si vitamine de tot felul dar nu prea au ajutat-o.ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU AICI
kudika329237
Postat pe 14 Noiembrie 2010 00:05
De Tiberiu Molnar ai auzit? Cred ca te-ar putea ajuta, fara cutit.
kudika180694
Postat pe 14 Noiembrie 2010 10:18
Am citit cat de usor se recomanda histerectomie...de un domn, sau o doamna...e si medic cumva? ar fi interesant de stiut...e atat de radical ca oarecum chiar m-a indignat...
...cunosc femei care au ramas fara uter si ovare si acum regreta ca nu au incercat o alta varianta....daca este....si este! eu am incercat-o...EMBOLIZARE.....altcineva zicea de tratament naturist...ok....rau nu poate fi....dar fibromul nu scade din cate stiu eu...cu naturiste...incercati dragele mele, apoi mergeti la CUTIT! Repet...toti ginecologii recomanda operatie, ei atat stiu sa faca, dar asta sa ne fie ultima solutie...eu cel putin asa gandesc....sanatate sa aveti, din plin!
nicolrd
Postat pe 14 Noiembrie 2010 22:00
mergi si te ipereaza, si eu am avut un fibrom de 9/7cm am fost operata acum 3 luni , la ora actuala sunt bine si mi-am pastrat si uterul
kudika336306
Postat pe 5 Decembrie 2010 11:04
scuze opereazate
kudika336306
Postat pe 5 Decembrie 2010 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rana pe col 1 De la: healthy006677 22 Septembrie 2009 11:30
la a cata intalnire se face sex? 43 De la: kukla 17 Noiembrie 2009 19:38
help plsssss 4 De la: Titanika 19 Februarie 2012 18:23
ajutati-ma sa imi gasesc un ginecolog bun 9 De la: andel1984 29 Aprilie 2014 09:38
Ce parere aveti despre sexul la prima intalnire? 73 De la: healthy008659al 20 Ianuarie 2010 23:00