Setari Cookie-uri

ulei de palmier

de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?
m_nicole
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:03
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?


mie mi s-a parut ca da cartofilor prajiti gust de fast food...
_oktober_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:06
De la: _oktober_, la data 2010-11-29 16:06:26
mie mi s-a parut ca da cartofilor prajiti gust de fast food...


intradevar,
cartofii prajiti in ulei de palier nu mai ingrasa ...puteti manca oricat acum
battleofwits
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:49
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?
ti-e greu sa te informezi pe net despre uleiul de palmier?
Valy90
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:51
De la: battleofwits, la data 2010-11-29 16:49:30
De la: _oktober_, la data 2010-11-29 16:06:26
mie mi s-a parut ca da cartofilor prajiti gust de fast food...


intradevar,
cartofii prajiti in ulei de palier nu mai ingrasa ...puteti manca oricat acum


cine vb aici de ingrasat? ca eu nu
_oktober_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:52
este foarte bun doar folosit pentru prajeli...
BEL_AMY1
Postat pe 29 Noiembrie 2010 17:03
Poti sa-l refolosesti o luna si nu se vede ca e ars....pe asta mizeaza multi cu gogoserii si fast-food-uri...
kudika226898
Postat pe 29 Noiembrie 2010 21:32
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?


Nu este bun uleiul de palmieri, din punct de vedere al efectului asupra sanatatii ! Ah, ca e mai comod sa il folosesti la prajit, ca nu scoate fum, nu stropeste, e alta mancare de peste...dar contine o mare cantitae de grasimi saturate, adica nesanatoase pt organism, care cresc colesterolul...pe cand alte uleiuri, chiar si de floarea soarelui contin grasimi nesaturate, care mentin colesterolul undeva in limite normale, plus alte avantaje ( detalii ) pe care le gasesti in cartile de specialitate.
In general daca tii la silueta si la sanatate, trebuie sa eviti pe cat posibil prajelile, si asta nu e imposibil, trebuie doar sa iti rafinezi gusturile si sa alegi un stil de viata sanatos !
Summer_
Postat pe 29 Noiembrie 2010 23:26
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?



Tot ce e prajit ingrasa,( pe cei predispusi) si nu e sanatos, nu visati la cai verzi pe pereti.....
stem_29
Postat pe 29 Noiembrie 2010 23:35
De la: stem_29, la data 2010-11-29 23:35:28
Tot ce e prajit ingrasa,( pe cei predispusi) si nu e sanatos, nu visati la cai verzi pe pereti.....

ce rea esti ...
ai distrus visul celor care sperau ca au gasit "minunea" care le va permite sa manance 3 galeti cu cartofi prajiti pe zi
battleofwits
Postat pe 30 Noiembrie 2010 06:21
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?


Draga mea, uleiul ala nu are o prea mare revelanta..prajelile de obicei ingrasa , nu mai bine gatesti la abur ce vrei sa prajesti si uleiul ala sa-l folosesti intr=o salatica?
....asta daca tot te intereseaza daca ingrasa sau nu, asa ca idee, zic!
kudika330098
Postat pe 30 Noiembrie 2010 11:15
Uleiul de palmier e foarte bun, poate mai bun decat uleiul de masline. Fratele meu cumpara in cantitati foarte mari pt ca ii trebuie pt afacerea lui, pt ca are de prajit si chiar folosim si noi acasa. Sa sti ca el nu e lichid , este ca o miere zaharisita si se topeste in tigaie. Incearca-l si te vei convinge.
crisk
Postat pe 17 Decembrie 2010 18:52
are gust de fast-food
utad
Postat pe 17 Decembrie 2010 18:53
Sigur...de-aia il folosesc aia la greu...ca poate fi refolosit cat vrea muschii lor, fara sa dea impresia de ars...
kudika226898
Postat pe 17 Decembrie 2010 19:12
De la: battleofwits, la data 2010-11-30 06:21:52
De la: stem_29, la data 2010-11-29 23:35:28
Tot ce e prajit ingrasa,( pe cei predispusi) si nu e sanatos, nu visati la cai verzi pe pereti.....

ce rea esti ...
ai distrus visul celor care sperau ca au gasit "minunea" care le va permite sa manance 3 galeti cu cartofi prajiti pe zi


3 galeti? Doamne fereste, eu nu prajesc nimic!
Adevarul e ca nici cartofi prajiti nu mananc decat maxim de 5 ori / an, si dinaia de la KFS, aurii.
Am noroc ca nu-mi plac, prefer piure sau natur.
stem_29
Postat pe 17 Decembrie 2010 19:16
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?


Eu zic sa faci proba in primul rand pentru a vedea daca, schimba sau nu gustul. Apoi fiind ulei vegetal nu ingrasa mai mult ca uleiul de floarea soarelui. Dar e mai bine pe cat posibil sa renunti la prajeli, poti consuma cartofii natur, apoi un pic de ulei de masline deasupra, e mult mai sanatos si gustos,
ynuskayna
Postat pe 18 Decembrie 2010 08:38
poti sa-l refolosesti.daca na-i stiutdupa ceai prejit ceva de mai multe ori!
kudika228362
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:46
Buna!
Eu folosesc de ceva timp acest ulei si este bun pentru prajeli in sensul ca nu mai sare uleiul cand prajesti un peste..sau cartofi,sau pane-uri,etc.Nu da nici un gust prajelilor..eu fac cartofi de max 2 ori in el...abia apoi il schimb.Cat despre pane-uri si peste xcare il dau prin faina uleiul ramasa il arunc.Pentru ca ramane faina arsa.E bun pentru prajeli...ca nu sare si nu te stropesti ca la cel de floarea soarelui.Nu miroase,nu are nici un alt gust,etc.Ti-l recomand.Dar doar pt prajeli.

Ciao
paulista21
Postat pe 19 Decembrie 2010 01:28
noi folosim in gateli de 5 ani ulei de palmier. nu are o tinuta frumoasa, onctuoasa ca uleiul de floare, e mai solid, cel putin iarna, dar e free colesterol.
kudika_garbo
Postat pe 19 Decembrie 2010 09:15
tot ce este prajit ingrasa...
roz5blue6lila7
Postat pe 19 Decembrie 2010 12:31
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-19 12:31:57tot ce este prajit ingrasa...


dute-te ma de-aici ...
si eu care tocmai mi-am cumparat 5 galeti cu ulei de palmier
battleofwits
Postat pe 19 Decembrie 2010 12:35
De la: battleofwits, la data 2010-12-19 12:35:16
si eu care tocmai mi-am cumparat 5 galeti cu ulei de palmier

tu ai auzit ca uleiu' asta,mareste bustu'
miss_darine
Postat pe 19 Decembrie 2010 12:39
De la: valy90, la data 2010-11-29 16:51:39
De la: m_nicole, la data 2010-11-29 16:03:17de curand mi-a fost recomandat uleiul de palmier pentru prajeli, are cineva idee daca ingrasa sau nu, daca e sanatos etc, schimba gustul alimentelor prajite!?
ti-e greu sa te informezi pe net despre uleiul de palmier?


madutzN
Postat pe 19 Decembrie 2010 12:39
uleiul de palmier si cel de porumb sunt cele mai sanatoase pt prajit dar si cele mai scumpe. uleiul de floarea soarelui, ca si cel de masline , este foarte bun consumat ca atare pt salate de ex.prajit, el isi schimba de proprietati,nu mai zicem de ardere ca se comporta mult mai urat ca altele.nu ingrasa cele doua cum nici uleiul de masline nu ingrasa.uleiul in sine nu are efect d eingrasare, ci ceea ce gatesti ingrasa.cartofii ingrasa daca sunt prajiti, fierti nu. prajeala nu e asa buna pt sanatate in general.mai bine evita.gateste la cuptor, cu unt sau apa. dar cele doua uleiuri, de palmier si de porumb sunt de preferat pt prajit
ankarita
Postat pe 19 Decembrie 2010 12:43
Originar din Africa, unde si acum exista plantatii salbatice de palmieri, si utilizat de peste 5000 de ani pentru scopuri alimentare, uleiul de palmier ocupa locul trei in consumul mondial de uleiuri si grasimi, dupa grasimile animale si uleiul din soia.

Uleiul de palmier se obtine din partea carnoasa care inconjoara samburele, prin zdrobire si presare. Samburii sunt separati, si dupa ce sunt sparti si decojiti, pot fi procesati la randul lor, rezultand uleiul din sambure de palmier, care reprezinta circa 10% din totalul productiei de ulei obtinuta din palmier. Uleiul din sambure este prelucrat separat deoarece compozitia si utilizarile sunt diferite.

Uleiul de palmier si fractiunea sa lichida – oleina, se utilizeaza pe plan mondial ca ulei de gatit si margarina.
De asemenea, grasimile din palmier se incorporeaza in amestecuri utilizate pentru fabricarea diverselor produse alimentare ca si in prepararea produselor casnice.

Beneficiile consumului de ulei de palmier:
Uleiul de palmier este usor absorbit, digerat si utilizat in procesele metabolice normale, constituind un suport pentru dezvoltarea sanatoasa a organismului uman. Grasimile si uleiurile reprezinta 95% din lipide.
Uleiul de palmier contine un amestec de acizi grasi in urmatoarele proportii: 44% acid oleic, 10% acid linoleic, 40% acid palmitic, 5% acid stearic. Aceasta compozitie este similara cu cea a tesutului adipos al persoanelor ce au o dieta obisnuita.

Uleiul de palmier nu contine colesterol. Rezultatele unor studii privind hrana umana au aratat ca o dieta bazata pe uleiul de palmier nu duce la cresterea colesterolului, ci conduce chiar la scaderea nivelului de colesterol.

Sursa bogata in vitaminele A si E. Uleiul de palmier contine foarte mult beta-caroten, care are rol important in adaptarea ochiului la intuneric, sanatatea mucoaselor, membranelor si a pielii, cresterea oaselor. Rolul principal al vitaminei E este acela de antioxidant. Ea previne oxidarea acizilor grasi nesaturati si a fosfolipidelor si a vitaminei A.

De asemenea, ajuta la mentinerea stabilitatii membranei celulare si este esentiala pentru mentinerea in limite normale a functiilor neurologice.

Uleiul rosu de palmier (bogat in vitamina A) este folosit ca supliment nutritiv in alimentatia copiilor. Combinat cu cel de peste micsoreaza riscul afectiunilor cardiovasculare. Vitamina E este prezenta in toate tesuturile. Datorita rolului sau antioxidant cercetatorii au investigat posibilele legaturi cu prevenirea cancerului, artritelor, aterosclerozei si bolii Alzheimer.
DorinaPreda
Postat pe 19 Decembrie 2010 14:22
Si tra-la-la!
Uleiul de palmier e cel mai ieftin ulei vegetal, de aceea McDonald's (si restu' restaurantelor fast-food) il folosesc cu predilectie.
In plus, nu conteaza cum e in stare cruda, ci ce devine odata incins... Sau si mai rau - e incins in repetate randuri.
Daca insa te intereseaza ca ulei de salata, atunci e apoape la fel de bun, dar mai ieftin, decat uleiul de canola, cel de masline, floarea soarelui sau soia...
Dor_a
Postat pe 19 Decembrie 2010 14:33
Acum cateva luni am aflat si eu de acest ulei si mi-am zis sa incerc.In primul rand am descoperit ca este mult mai gras decat cel de floarea soarelui si schimba gustul alimentelor.De exemplu la peste.Am prajit hamsii in ulei de palmier dar mai mult a inmuiat pestii decat sa-i prajeasca,plus ca erau foarte grasi.Am renuntat la el,pentru ca mie mi se pare ca este exact unsoare,trebuie incalzit inainte de folosire sau depinde ....altii il topesc in tigaie.Eu il puneam in cuptorul cu microunde.Deci este clar ca se poate refolosi din moment ce dupa folosire el se intareste la loc.
DomnisoaraC
Postat pe 19 Decembrie 2010 14:53
De la: DomnisoaraC, la data 2010-12-19 14:53:23Acum cateva luni am aflat si eu de acest ulei si mi-am zis sa incerc.In primul rand am descoperit ca este mult mai gras decat cel de floarea soarelui si schimba gustul alimentelor.De exemplu la peste.Am prajit hamsii in ulei de palmier dar mai mult a inmuiat pestii decat sa-i prajeasca,plus ca erau foarte grasi.Am renuntat la el,pentru ca mie mi se pare ca este exact unsoare,trebuie incalzit inainte de folosire sau depinde ....altii il topesc in tigaie.Eu il puneam in cuptorul cu microunde.Deci este clar ca se poate refolosi din moment ce dupa folosire el se intareste la loc.


Din ceea ce stiu eu, e cel mai de evitat ulei vegetal.
Cel mai bun oentru gatit - canola si floarea soarelui.
Pentru salate - de masline, prima presare la rece. Daca nu, cel de floarea soarelui e la fel de bun.
Dor_a
Postat pe 19 Decembrie 2010 14:56
cel mai prost ulei pe care l-am consumat , e greu de digerat ... nu se compara cu 'cel de floarea soarelui sau masline.pe de alta parte e o prostie sa importam ulei de toate felurile descurajand productia interna.
ludwig
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:00
De la: ludwig, la data 2010-12-19 15:00:07cel mai prost ulei pe care l-am consumat , e greu de digerat ... nu se compara cu 'cel de floarea soarelui sau masline.pe de alta parte e o prostie sa importam ulei de toate felurile descurajand productia interna.


Uite un punct de vedere la care subscriu neconditionat!!
Dor_a
Postat pe 19 Decembrie 2010 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
formatie live pt. evenimentele dumneavoastra 6 De la: Barbie30 14 Septembrie 2010 18:03
slabeste sanatos cu herbalife 16 De la: gabriel_lva 2 Octombrie 2018 00:27
Ati auzit de bruno vassari?Tratamente anticelulitice? 77 De la: simply_me_bia 28 Mai 2010 10:11
Stie cineva o cofetareasa buna in Bucuresti ? 6 De la: Ronnie_Coleman 10 Decembrie 2010 09:48
DIETEEEE 53 De la: merycam 12 Mai 2010 17:41