Setari Cookie-uri

rugaciune

De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?

si toate lumanarile le aprinzi in aceeasi noapte?
size_back
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:13
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?


in loc sa fac altceva noaptea tu vrei sa stau in genunchi si sa spunTatal Nostru?
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:13
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:13:44
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?


in loc sa fac altceva noaptea tu vrei sa stau in genunchi si sa spunTatal Nostru?

ai timp si de prostii...ca trebe sa le spui inainte de 12 noaptea
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:15
De la: luchianramona, la data 2010-12-08 15:05:06Cu o simpla cautare pe goagel, am gasit asta >
Rugaciunea Lumanarilor Aprinse


40 de lumanari si de 160 de ori „Tatal Nostru”


„Doamne, asa precum arde lumanarea mea de repede, luata din sfanta biserica, tot asa sa-mi ajute Dumnezeu, Maica Precista si toti sfintii, ca sa piara tot atat de repede toate facaturile, spurcaciunile, toate relele si patimile, blestemele si lucrurile diavolesti, farmecele, descantecele, mestesugurile si uneltele diavolesti de la locul unde stau, de la casa mea, din familia mea, de la cei bantuiti de patimi (bautura, cafea, tutun, curvie, jocuri de noroc, neascultare si nesupunere, injuraturile de cele sfinte), din capul meu, din trupul meu, din sufletul meu, din familia mea. Doamne, ajuta-ma sa-mi recapat sanatatea, linistea, sporul si prosperitatea casei, a serviciului, a locului unde lucrez, sa fiu binevazut, sa am spor in casa, in vite, in pasari, sa fiu ferit de accidente si de relele intamplari, eu si casa mea, familia si colaboratorii de la munca. Doamne, sa se departeze vrajmasii si sa se imblanzeasca, sa am soarta buna de la Dumnezeu, sa mi se dezlege cununiile si facaturile, sa fiu ferit de argintul viu si lucrurile vrajitoresti sa nu aiba putere asupra mea. Doamne, fereste casa mea de ura si invidie, de certuri, de batai, de boli molipsitoare, de betii, de anturaj prost. Doamne, fereste familia mea si sufletele noastre de toate incercarile si rautatile si da-ne, Doamne, sanatate, impliniri, realizari si viata fara de primejdii. Doamne, intareste-ma si pastreaza-mi credinta stramosilor, credinta crestinilor. Doamne, ocroteste pe parintii mei, pe fratii mei, pe surorile mele (se spun numele lor) si dezleaga blestemele viilor si mortilor cazute asupra noastra. Si lumineaza mintea si soarta copiilor nostri, da-le spor la invatatura si reusita in viata. Doamne, vegheaza si intareste tineretul si copiii celor de-un neam si o credinta cu noi. Doamne, ai grija de toti copiii si intelepteste si pe copiii mei. (Toate numele pentru care se roaga respectivul.) Doamne, da-ne painea cea de toate zilele si linistea ta cea sfanta! Doamne, sa se implineasca toate rugaciunile noastre! Doamne, ajuta-ne! Doamne, iarta-ne! Doamne, miluieste-ne! Doamne, fie-Ti mila de noi! Doamne al puterilor, fii cu noi! Amin!”

Cum se procedeaza:

Mi-a dat cineva rugaciunea si, urmand indicatiile legate de ea, am avut surpriza sa vad ca bubele se usuca. Sunt, insa, cateva conditii de respectat, in care la loc de frunte se afla legatura cu un preot. Impreuna cu el, trebuie aleasa o zi in care se tine post, curatenie trupeasca si sufleteasca. Rugaciunea se face in genunchi. Se iau 40 de lumanari - dar numai de la biserica, nu din magazine, ca acelea nu au efect - pe care le aprinzi. Lumanarile trebuie sa arda complet. Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare. La sfarsit, cand ceara lumanarilor s-a topit, se spune Rugaciunea Lumanarilor Aprinse. Separat, si numai o singura data. Daca preotul e anuntat, face si el rugaciunea in biserica, pomeneste pomelnicul celui care se roaga si toate cererile si necazurile lui. Dupa aceasta noapte, se tin post si curatenie sapte zile. In fiecare zi se aprind cate sase lumanari si pentru fiecare lumanare aprinsa se spune de patru ori „Tatal Nostru”. La sfarsit, se citeste Rugaciunea Lumanarilor Aprinse. Tot o singura data. Preotul se roaga si el la biserica. Dupa cele sapte zile, timp de sase saptamani, miercurea si vinerea se aprinde cate o lumanare si se spune de patru ori „Tatal Nostru”. Apoi iarasi, o singura data, se spune Rugaciunea Lumanarilor Aprinse. Resturile lumanarilor arse in toata aceasta perioada se aduc la biserica, unde oficiaza preotul care da ajutor. Toti cei care fac asta trebuie sa aiba credinta si sa participe la cat mai multe Sfinte Masluri. Eu va spun ca Rugaciunea Lumanarilor Aprinse este cel mai bun medicament. Ritualul se poate face si fara preot, dar e mai bine sa faca si el rugaciuni, caci se indeplineste mai repede ceea ce-ti doresti.”
Valy90
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:17
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:13:44
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?


in loc sa fac altceva noaptea tu vrei sa stau in genunchi si sa spunTatal Nostru?
Valy90
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:18
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:15:53
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:13:44
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?


in loc sa fac altceva noaptea tu vrei sa stau in genunchi si sa spunTatal Nostru?

ai timp si de prostii...ca trebe sa le spui inainte de 12 noaptea


tot nu-mi iese la calcul! si de dormit cand mai dorm?!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:18
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:18:51

tot nu-mi iese la calcul! si de dormit cand mai dorm?!

nu stiu d'astea...da' ai innebunit acu' la batranete sa te apuci de vraji?...samanto
miss_darine
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:21
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:21:13
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:18:51

tot nu-mi iese la calcul! si de dormit cand mai dorm?!

nu stiu d'astea...da' ai innebunit acu' la batranete sa te apuci de vraji?...samanto


eu vraji? doar misc "nasucul"!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:22
De la: valy90, la data 2010-12-08 15:18:10
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:13:44
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?


in loc sa fac altceva noaptea tu vrei sa stau in genunchi si sa spunTatal Nostru?


nggggggg! buhuhuuuuuu!
vitamina_c
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:24
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:08:57 ramo ai innebunit fata vrea sa stie daca a facut cineva faza asta cu lumanarile...si daca i-a iesit

Ete fas, adica sa-i dea si mura-n gura ? Sa puie mana sa ceteasca din tot sufletelul ei si sa-i fie de ajutor. Acum depinde si de credinta fiecaruia, si de planurile "Celui de Sus" cu noi. Ce-ar fi sa cer io acum sa devin nu-stiu-ce vipa, ca-mi da "Barbosul" o palma de nu am vad si-mi spune sa stau cuminte in banca mea. Iar pentru efortul depus la rugaciune, sa-mi dea o sanatate de fier, ceea ce doresc tuturor, inclusiv mie Pup Miss
luchianramona
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:35
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:24:20
De la: valy90, la data 2010-12-08 15:18:10
De la: vitamina_c, la data 2010-12-08 15:13:44
De la: miss_darine, la data 2010-12-08 15:11:11" Pentru fiecare lumanare, se zice de patru ori „Tatal nostru”. Deci, pentru 40 de lumanari se zice „Tatal Nostru” de 160 de ori. Credinciosul trebuie sa se apuce de operatie inainte de miezul noptii, in asa fel incat sa nu treaca cu rugaciunile in ziua urmatoare."
adica mai traiesti dupa ce ai recitat de 160 de ori?


in loc sa fac altceva noaptea tu vrei sa stau in genunchi si sa spunTatal Nostru?


nggggggg! buhuhuuuuuu!
Valy90
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:50
hai pacatoaselor nu mai ...huliti ...treceti in genunchi incepeti in cor...pin la Craciun terminati ruga....si asa vine si Mosul...
BEL_AMY1
Postat pe 8 Decembrie 2010 15:57
De la: brun3ta2010, la data 2010-12-08 14:28:34in loc sa spuneti prostii mai bn mi'ati raspunde serios iar daca nu aveti habar despre ce vorbesc dc va mai bagati in seama..in fine..poate va raspunde cineva serios..


Tie frica ca spui Tatal nostru de 160 de ori degeaba? Crezi ca iti ofera cineva garantia ca rugaciunea o sa-ti fie ascultata si dorintele indeplinite?Trebuie sa te rogi din suflet si nu sa repeti ca papagalul o rugaciune inventata de altii.Probabil ca tu o sa alegi sa aprinzi alea 40 de lumanari la 12 noaptea....daca te rogi la misto si Dzeu o sa te ia la misto si o sa astepti mult si bine.
Barbie30_
Postat pe 8 Decembrie 2010 16:02
De la: brun3ta2010, la data 2010-12-08 14:11:26a facut cineva rugaciunea lumanarilor aprinse?cum a decurs?si va ajutat cumva?vreau raspunsuri de la cei care au incercato sau stiu pe cineva care a incercato multumesc [/quote

Eu nu fac decat voo-doo
visan_georgiana
Postat pe 8 Decembrie 2010 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu capricorn,el gemeni 2 De la: tupeista 26 Ianuarie 2009 15:44
Carti on-line pentru mamici 7 De la: eeuu 14 Ianuarie 2011 09:46
buna 3 De la: Barbie30 3 Septembrie 2010 17:36
ma poate ajuta si pe mine cineva? 6 De la: doi_ochi_caprui 14 Septembrie 2011 17:06
cine e fumator si vrea sa castige 50 ron raspunde-ti 21 De la: _oktober_ 26 Iulie 2009 00:06