Setari Cookie-uri

Mai avem cateva luni pana la nunta si imi spune ca nu mai vrea

Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc
C_C_A
Postat pe 19 Decembrie 2010 08:33
NU vreau sa fiu in pielea ta.si eu ma gandesc cum ar fi sa imi zica aum ca stii, nu vreau sa ma mai insor;)) mi se face rau!... ce sa mai.. nasol rau! e clar femeia nu mai are gandusri serioase...imi pare rau pt tine
Hypocratee
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:07
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc






... gogule ... ai dat de naiba ... cine te-a pus sa o tamiiezi 5 ani de zile ... daca ceva prosteste mai mult o femeie atunci acel lucru este ''munca'' ... acolo pot sa se ''remarce'', au posibilitatea sa ''concureze'' cu alt femei, au de ce sa se imbrace, devin ''emancipate'' si ... independente ... li se pare ca li se deschide cutia cu bomboane (barbati) in jur ... basca scapa de ''cosmarul'' cliseului romanesc al femeii de la cratitza ... dar nici dupa ce se cocoseaza de munca, birfa si vise nu realizeaza ca au uitat cine sint ... asa ca ... ai o mare problema ... nu cred ca se rezolva ... parerea mea ...

marco918
Postat pe 22 Decembrie 2010 23:16
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc


Atunci cand iubesti pe cineva un loc de munca nu te face sa nu-l mai vrei,de aici intelegi tu ce vrei
Barbie30_
Postat pe 23 Decembrie 2010 07:50
Dragul meu pot zice ca stiu prin ce treci. Sunt mama unei fete care a trecut prin ce treci tu acum. Fiica mea a suferit enorm din pricina aceasta si nu numai ea. Poate eu ca mama am suferit mai mult vazand prin ce trece copilul meu.Pot sa-ti spun ca timpul le rezolva pe toate,Dragostea cu forta nu se poate.Iti doresc sa treci peste aceasta suferinta si cu timpul iti vei da seama ca nu te-a meritat. Poate peste un an vei zice ,,oare ce avea ea deosebit.Nimic!,, Fiica mea acum dupa mai bine de un an a tecut peste acest necaz,este bine si chiar se amuza cind se gandeste la ce a fost. Ai incredere in d-zeu si totul va fi bine.
2680403034990
Postat pe 4 Ianuarie 2011 20:15
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc


ce legatura are munca cu nunta, da, poate exista o legatura daca ea a cunoscut pe careva pe acolo sau daca a fost influentata cu faze de genul "ce te mariti cu ala , nu vezi ca castiga mai prost ca tine, de ce nu iti gasesti pe unul cu bani multi", ca am asistat si eu la asemenea discutii intre barfitoarele de la mine de la munca.In mod normal job-ul nu ar trebui sa iti altereze gandirea, mai ales cand este vorba despre iubire.Vorbeste cu ea si vezi care este adevaratul motiv al comportamentului ei, iar daca ea nu mai vrea sa faceti nunta, nu o presa, poate pana la urma nu sunteti potriviti unul pt celalalt, in plus dragoste cu sila nu se poate.
visan_georgiana
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:05
poate ca este o perioada mai proasta din relatia voastra,dar cu vointa se trece peste toate...nu trebuie sa ne alarmam intotdeauna,trebuie sa trecem cu capul sus peste orice...good luck
kudika348228
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:25
Marco a avut perfecta dreptate , nu sunt de acord cu stilul cum ti-a prezentat situatia dar are perfecta dreptate , mai mult ca sigur , ai fost bun ptr ea cat nu lucra , sunt sigur ca ai investit in ea destul de mult , acum ca lucreaza a cunoscut colegi alaturi de care crede ca poate sa duca o viata mai buna in viitor . In locul tau as fi atent la micile semnale desi anularea nunti e un semnal extrem de mare . Am un prieten care a patit la fel , cat prietena lui a fost la faculta , i-a platit faculta , o imbraca , o ajuta cu tot . fata s-a angajat si a venit chiar in vizita cu un coleg la ei acasa ... apoi a inceput sa fie mai distanta de el si in cele din urma ea e cu colegul si el cu portmoneul gol .
Alex_Bodea
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:41
[quote name='Alex_Bodea' date='2011-01-04 22:41:03'...Am un prieten care a patit la fel , cat prietena lui a fost la faculta , i-a platit faculta , o imbraca , o ajuta cu tot . fata s-a angajat si a venit chiar in vizita cu un coleg la ei acasa ... apoi a inceput sa fie mai distanta de el si in cele din urma ea e cu colegul si el cu portmoneul gol .[/quote]

hi hi hi


imi aduci aminte de un amic ... care dupa ce a avut o relatie de 6 ani, el castiga destul de bine, ea avea joburi mediocre cat sa nu zica ca nu munceste, insa dupa ce fufa a dat de bani la un job de la vodafone bine platit, a rupt relatia, el tantalau i-a lasat ei apartamentul pe care el l-a cumarat cu imprumut de la banca (bine, el nu a platit decat vreo 3 ani plus avansul ...in jur de 25.000 euro) ... iar acum sta cu chirie

se poate si mai rau

mie mi se pare normal sa se intample asa ceva cand exista relatii bazate pe orice altceva decat ceea ce e normal sa exista intr-o relatie .... bine, stiu ca e greu, stiu ca pe moment nu mai judeci, insa asa e viata, nedreapta
battleofwits
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:47
De ce nu incerci sa vorbesti cu ea sa iti dai seama care sunt motivele ptr care nu mai doreste nunta . Explicai ca unui barbat trebuie sa ii spuna in fata care reaba nu prin fraze evazive . Nu prin indicii ci prin discutii deshise . Poate va vet feri de o continuare trasa de par sau poate veti reusi sa gasit impreuna o solutie la posibilele ei temeri .
Alex_Bodea
Postat pe 4 Ianuarie 2011 22:53
Ai incercat sa discuti cu ea? Prietenii ei, ai vostrii ce reactie au? Dar parintii ei? E posibil ca ea dintr-un motiv sau altul sa aiba un moment de ratacire. Discuta cu ea si incearca sa o ajuti sa vada realitatea - ca tu o iubesti!!! Probabil e f influentata de persoane mai mult sau mai putin apropiate voua...
kudika094914
Postat pe 5 Ianuarie 2011 16:55

mie mi se pare normal sa se intample asa ceva cand exista relatii bazate pe orice altceva decat ceea ce e normal sa exista intr-o relatie .... bine, stiu ca e greu, stiu ca pe moment nu mai judeci, insa asa e viata, nedreapta [/quote]

eu aproape in toate cazurile de genul asta , despre care am auzit, femeile erau cele vinovate, deci mare atentie dragilor, si nu mai cedati la orice lacrima si fluturat de gene, si eu sunt femeie, dar sunt cate unele de o falsitate si "perversitate" extraordinara, si mai bine sa aflii mai devreme decat dupa vreo 10-20 ani de casnicie.
visan_georgiana
Postat pe 5 Ianuarie 2011 17:00
DOI INGERI
Doi ingeri calatori s-au oprit sa-si petreaca noaptea in casa unei familii instarite. Familia a refuzat sa-i lase pe ingeri sa innopteze in camera de oaspeti. In schimb le-a oferit o camaruta la subsol.
In timp ce isi faceau paturile,ingerul cel batrin a vazut o gaura in perete si a reparat-o imediat.Cind ingerul cel tinar l-a intrebat de ce,celalalt inger i-a raspuns...”Lucrurile nu sunt ce par a fi”
Continuindu-si drumul in noaptea urmatoare ingerii au ajuns sa se odihneasca in casa unui om foarte sarac, dar foarte ospitalier.
Taranul locuia impreuna cu sotia lui.Dupa ce au impartit cu ei putina mincare ce o aveau i-au last pe ingeri sa doarma in patul lor,unde se puteau odihni in voie.Cind s-au trezit a doua zi ingerii i-au gasi pe taran si pe sotia lui plingind. Singura lor vaca al carui lapte era singurul lor venit murise pe cimp.
Ingerii l-au imbarbatat pe taran si au plecat mai departe.Pe drum cel tinar s-a infuriat si l-a intrebat pe cel batrin,cum se poate intimpla un asemenea lucru ?
« Primul avea tot si totusi l-ai ajutat » a spus el... « A doua familie avea atit de putin dar era in stare sa imparta totul si tu i-ai lasat vaca sa moara »
« Lucrurile nu sunt intotdeauna ce par a fi » i-a raspuns ingerul cel batrin...
« Cind am stat in subsol am observat ca in gaura din perete era depozitat aur.De vreme ce stapinul era obsedat de lacomie si era incapabil sa-si imparta bogatia cu altcineva,am astupat zidul ca sa nu o mai gaseasca...Noaptea trecuta, cind am dormit in patul familiei de tarani,ingerul mortii a venit dupa sotia lui.
I-am dat in schimb vaca...Lucrurile nu sunt totdeauna ce par a fi »
Uneori chiar asa se intimpla cind viata nu se desfasoara asa cum ar trebui.daca ai credinta “stii” ca orice intimplare este intotdeauna in avantajul tau.S-ar putea sa nu stii cum anume,(poate nu afli de ce anume te-a pazit Dumnezeu) dar “stii” ca e asa...
Unii oameni intra in viata noastra si pleaca repede...Unii devin prieteni si stau aproape de noi...lasindu-si minunatele amprente asupra inimii noasttre,iar noi nu mai suntem aceiasi pentru ca prietenia lor ne-a transformat !!!
Ieri a trecut.
Maine este un mister.
Astazi este un dar.De aceia se chiama prezent (engl. :present = dar)!
Cred ca viata este minunata...traieste si bucura-te de fiacare moment...Ingerul tau pazitor trimis sa vegheze asupra ta este un inger special.Ai grija si tu de el.
LA MULTI ANI !!!
BEL_AMY1
Postat pe 5 Ianuarie 2011 17:03
http://www.youtube.com/watch?v=kwZmzOWZzcs....
BEL_AMY1
Postat pe 5 Ianuarie 2011 17:22
BEL_AMI1 CRED CA ACESTA E CEL MAI BUN RASPUNS !
csillicsiucsi
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:15
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-05 17:22:17http://www.youtube.com/watch?v=kwZmzOWZzcs....
alfe intotdeauna esti cu ganduri bune
Valy90
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:18
Incerc sa cred ca nu este posibil asa cava, eu sincer l as termina. Asta e o mare nesimtire.
Dar nu ti pierde increderea inseamna ca el s a crezut mult mai prejos ca tine defapt oricare ar fi motivul pentru care a facut o el nu te merita. Multa bafta in continuare.
kudika347006
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:41
De la: kudika347006, la data 2011-01-05 19:41:50Incerc sa cred ca nu este posibil asa cava, eu sincer l as termina. ''





anastasia_m
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:42
..sal!! e greu, dar nu e tragedie!!..zi-i : "ok, draga mea, si eu ma gandeam la acelasi lucru" ..zambeste frumos, pup-o pe frunte, zi-i "te sun..vorbim..bafta la serv"..si bye-bye!! ..fii destept..5 ani..mare scofala.. ..doar nu aveti copii impreuna...mai bine acum, decat dupa ce v-ati fi casatorit...vrei sa fii insurat si nefericit sau liber si disponibil..? ...mai ales, ca esti barbat..esti puternic..fii dur..unele femei o merita, o cauta..eu am dat peste tot felul de cretini.. ...stii vorba aia..barbatii sunt ca locurile de parcare :cele bune sunt luate, iar cele libere sunt pt "handicap.."..scuzati cuv..asa e vorba ...fa cum ti-am zis yo si ai sa fii ok...
justytheone
Postat pe 5 Ianuarie 2011 20:21
fa-o sa iti spuna adevaratul motiv,pt ca trebuie sa aiba un motiv sau mai multe .....sa nu fie o persoana ca atunci e mai grav.La multi ani !
dalma
Postat pe 5 Ianuarie 2011 20:53
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc



Daca ea nu vrea sa faca nunta , de ce te grabesti tu ? erai cumva ultima persoana necasatorita pe pamant?
Ai rabdare, asculta ce -ti spune si intreaba clar ce motive are sa razgandeasca.

O amica de a mea era in situatia ta, si prietenul ei era ff ocupat la munca si entuziasmat de job si se pregatea sa munceasca mai mult ca sa fie promovat , asa ca nu avea chef sa discute despre fata de masa si dervetele pt nunta. Ea a interpretat gresit lipsa lui de interes, si a ascultat de toate prietenele care i au dat sfaturi ca poate are pe cienva la job , l-a urmarit, l-a spionat, l-a verificat, nu a gasit nimic concludent, el s-a enervat sa fie verificat si s-au despartit in termeni foarte urati, fiecare cu senzatia ca nu e inteles ..

dupa 6 luni el si a pierdut sansa sa fie promovat .. si a cautat -o si atunci au discutat clar si au inteles ca ei de fapt se iubeau, dar dorinta de nunta era a EI si el nu tinea neaparat, sau nu in momentul ala , cand avea sanse sa fie promovat .

sper sa te ajute cu ceva


kudika052198
Postat pe 6 Ianuarie 2011 06:39
De la: dalma, la data 2011-01-05 20:53:03fa-o sa iti spuna adevaratul motiv,pt ca trebuie sa aiba un motiv sau mai multe .....sa nu fie o persoana ca atunci e mai grav.La multi ani !


Si daca afla adevaratul motiv se schimba cu ceva situatia?
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 09:21
De la: kudika052198, la data 2011-01-06 06:39:54
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc



Daca ea nu vrea sa faca nunta , de ce te grabesti tu ? erai cumva ultima persoana necasatorita pe pamant?
Ai rabdare, asculta ce -ti spune si intreaba clar ce motive are sa razgandeasca.

O amica de a mea era in situatia ta, si prietenul ei era ff ocupat la munca si entuziasmat de job si se pregatea sa munceasca mai mult ca sa fie promovat , asa ca nu avea chef sa discute despre fata de masa si dervetele pt nunta. Ea a interpretat gresit lipsa lui de interes, si a ascultat de toate prietenele care i au dat sfaturi ca poate are pe cienva la job , l-a urmarit, l-a spionat, l-a verificat, nu a gasit nimic concludent, el s-a enervat sa fie verificat si s-au despartit in termeni foarte urati, fiecare cu senzatia ca nu e inteles ..

dupa 6 luni el si a pierdut sansa sa fie promovat .. si a cautat -o si atunci au discutat clar si au inteles ca ei de fapt se iubeau, dar dorinta de nunta era a EI si el nu tinea neaparat, sau nu in momentul ala , cand avea sanse sa fie promovat .

sper sa te ajute cu ceva




da ma sa nu se grabeasca.dar gandeste-te baiatul a stat 5 ani de zile .nu sunt cateva luni.dupa 5 ani iti dai seama sigur daca il vrei de sot sau il lasi de tot.nu umbli cu vorbe goale hai sa mai asteptam sa vedem ce se intampla.cred ca asta i-a spus fata ca nu e pregatita ca e prea stresata bla bla bla. sunt doar vorbe in vant si motive. a vazut ea ceva mai bun si nu mai e sigura.a vazut ca poate face si singura ceea ce pana acum i-a facut ala si ''s-a desteptat''.
apoi tu sa fii in locul lui daca o fata accepta pe o scena si apoi se razgandeste refuzandu-te tu ramai cu imaginea ta stricata in fata prietenilor rudelor etc. eu daca as fi in locul lui nu as mai vorbi deloc cu ea.pe mine sa ma refuze o fata dupa ce am cerut-o inseamna lipsa de respect pt ca in 5 ani de zile ai timp sa vezi daca il iubesti sau nu.daca nu il iubea putea veni despartirea.o fata se asteapta sa fie ceruta odata cu trecerea timpului si e constienta ca daca sta cu el mai mult timp nu trebuie sa zica nu.doar nu a stat cu el atata timp doar de dragul sexului sau altor beneficii. ar trebui sa renunte la ea de tot.sa aiba mandrie.si daca ea il iubeste sa vina ea apoi la ea sa il ceara ea. eu asta as face.iar daca ea s-ar fi dus la altul si s-ar fi reintors la mine as fi refuzat-o facand-o sa se simta ultima din lume. pentru ca nu e normal ca odata ce te-ai despartit mergi la altul ,faci de toate cu altul si apoi cica constientizezi ca il iubesti pe fostul. se mai face chestia asta,insa consider ca o fac oamenii slabi de minte sau fara caracter,iar cei care le primesc inapoi sunt baieti fara mandrie si e pacat de ei.
extravagant
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:33
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 09:21:46
De la: dalma, la data 2011-01-05 20:53:03fa-o sa iti spuna adevaratul motiv,pt ca trebuie sa aiba un motiv sau mai multe .....sa nu fie o persoana ca atunci e mai grav.La multi ani !


Si daca afla adevaratul motiv se schimba cu ceva situatia?


Bineinteles ca se schimba ,in mai rau sau mai putin rau....tu crezi ca nu conteaza ce motiv are atata timp cat nu mai vrea inseamna ca nu mai trebuie sa continue relatia?
dalma
Postat pe 6 Ianuarie 2011 20:00
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc


imi pare rau pt tine ca treci prin asa ceva. la fel am patit si eu dupa 5 ani de relatie cand cautam localuri de nunta domnul mi-a spus ca el nu este genul de om care sa se insoare ( daca ati auzit o aberatie mai mare) eu cand l-am cunoscut avea un job mediocru. in cei 5 ani si-a facut facultatea si masterul si eu l-am ajutat si l-am sustinut foarte mult (eu cand l-am cunoscut eram in ultimul an la master si aveam un job super bun). aum si-a gasit el un job super si nu mai sunt de nasul lui. evident ne-am despartit.
oamenii de genul asta nu merita nimic din partea noastra. eu pe fostul l-am eliminat cu totul din viata mea. acum este un strain pe care nu-l mai salut pe strada.
eu iti doresc foarte multa bafta si sper din tot sufletul ca viitoarea ta sotie sa-si reconsidere comportamentul si sa fiti fericiti toata viata impreuna
alissa_roberta
Postat pe 6 Ianuarie 2011 20:48
De la: extravagant, la data 2011-01-06 10:33:23
De la: kudika052198, la data 2011-01-06 06:39:54
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37Buna la toti , am o relatie de aproximativ 5 ani cu o fata, a fost dragoste adevarata eu inca mai cred ca este, dar scartie....cu cateva luni inainte de nunta, eu am tot simtit-o ca nu se implica...asa cum ar fi trebuit...adica eu eram cel care se uita dupa localuri, invitatii samd si am discutat intr-o seara pe tema asta, plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta, asta dupa ce am dat avansul la restaurant, am stabilit nasii si ne-am anuntat toti prietenii. Ea de cateva luni a inceput sa lucreze stiam ca va fi diferit, ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca, dar in cele cateva luni...nu s-a schimbat in bine, a fost tot mai entuziasmata de locul ei de munca, discutiile noastre din fiecare seara se rezuma...la ce a facut ea la munca. Ma gandesc ca si asta ar putea fi un motiv, ea are un job mai bine platit, poate si asta o face sa gandeasca diferit...nu stiu ...am mai vorbit cu prieteni, toti se feresc sa-ti dea un sfat....adica...mai are rost sa mai stau in relatia asta ?...o iubesc foarte mult, dar ...daca acum mi-a spus ca nu vrea, dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert....credeti ca peste eu stiu...un an ....va fi altfel ?...adica peste un an...cum va fi...hai sa facem nunta acum?...si anuntam iarasi toata lumea...
va multumesc



Daca ea nu vrea sa faca nunta , de ce te grabesti tu ? erai cumva ultima persoana necasatorita pe pamant?
Ai rabdare, asculta ce -ti spune si intreaba clar ce motive are sa razgandeasca.

O amica de a mea era in situatia ta, si prietenul ei era ff ocupat la munca si entuziasmat de job si se pregatea sa munceasca mai mult ca sa fie promovat , asa ca nu avea chef sa discute despre fata de masa si dervetele pt nunta. Ea a interpretat gresit lipsa lui de interes, si a ascultat de toate prietenele care i au dat sfaturi ca poate are pe cienva la job , l-a urmarit, l-a spionat, l-a verificat, nu a gasit nimic concludent, el s-a enervat sa fie verificat si s-au despartit in termeni foarte urati, fiecare cu senzatia ca nu e inteles ..

dupa 6 luni el si a pierdut sansa sa fie promovat .. si a cautat -o si atunci au discutat clar si au inteles ca ei de fapt se iubeau, dar dorinta de nunta era a EI si el nu tinea neaparat, sau nu in momentul ala , cand avea sanse sa fie promovat .

sper sa te ajute cu ceva




da ma sa nu se grabeasca.dar gandeste-te baiatul a stat 5 ani de zile .nu sunt cateva luni.dupa 5 ani iti dai seama sigur daca il vrei de sot sau il lasi de tot.nu umbli cu vorbe goale hai sa mai asteptam sa vedem ce se intampla.cred ca asta i-a spus fata ca nu e pregatita ca e prea stresata bla bla bla. sunt doar vorbe in vant si motive. a vazut ea ceva mai bun si nu mai e sigura.a vazut ca poate face si singura ceea ce pana acum i-a facut ala si ''s-a desteptat''.
apoi tu sa fii in locul lui daca o fata accepta pe o scena si apoi se razgandeste refuzandu-te tu ramai cu imaginea ta stricata in fata prietenilor rudelor etc. eu daca as fi in locul lui nu as mai vorbi deloc cu ea.pe mine sa ma refuze o fata dupa ce am cerut-o inseamna lipsa de respect pt ca in 5 ani de zile ai timp sa vezi daca il iubesti sau nu.daca nu il iubea putea veni despartirea.o fata se asteapta sa fie ceruta odata cu trecerea timpului si e constienta ca daca sta cu el mai mult timp nu trebuie sa zica nu.doar nu a stat cu el atata timp doar de dragul sexului sau altor beneficii. ar trebui sa renunte la ea de tot.sa aiba mandrie.si daca ea il iubeste sa vina ea apoi la ea sa il ceara ea. eu asta as face.iar daca ea s-ar fi dus la altul si s-ar fi reintors la mine as fi refuzat-o facand-o sa se simta ultima din lume. pentru ca nu e normal ca odata ce te-ai despartit mergi la altul ,faci de toate cu altul si apoi cica constientizezi ca il iubesti pe fostul. se mai face chestia asta,insa consider ca o fac oamenii slabi de minte sau fara caracter,iar cei care le primesc inapoi sunt baieti fara mandrie si e pacat de ei.


man, oare era mai bine daca il refuza pe scena?

initiatorului: oricum gestul ei de a renunta acum n'o sa ramana fara urmari. ori va impacati dar tu ramai cu o frica, ori va despartiti de tot. pastreaza'ti demnitatea, nu e capat de tara. trebuie sa inveti ceva din ce s'a intamplat. eu in locul tau as fi eliminat'o cpmplet din viata, nu merita. esti tanar, profita de asta!

o seara faina
sycorax
Postat pe 6 Ianuarie 2011 21:25
probabil ti-e tare ranit orgoliul...
mai exista si varianta pe care am patit-o eu: am stat 9 ani langa iubitul meu, tot cu vorba ca o sa ne luam si etc..cand e vreme, cand se poate , cand vrea mama-sa. Am si lucrat , am si facut faculta in timpul asta, am si spalat cratitele, normal ca a existat si un ajutor oarecare si din partea lui, caci, fiind barbat, tinea neaparat sa-si arate "superioritatea" si se considera jignit daca spuneam ca ma descurc singura.....
La un capat de rabdare, cu toate ca-l iubeam, mi-am dorit sa plec, nu mai suportam ca viata de "cuplu" sa fie tot in viitor, pt ca e real, casatoriti sau nu, intre cei doi tot apare o rutina. Si nu am plecat pt ninemi, doar sa fiu singura!!! sa analizez ce am gresit, de ce trec atatia ani si tot nu-si legalizeaza relatia, de ce nu facem copii, de ce nu discuta?!
Ei, raspunsurile a inceput sa le caute si sa doreasca discutii dupa ce am plecat, cica ca abia isi da seama cat ma iubeste, ca dragostea mare a vietii lui, etc, ....si totusi numai vorbe....si plecata am ramas.
Binevenita povestea cu ingerii, la mine cam asa e , dupa durerea de atunci, acum e bine, mai bine decat am visat.
Cineva a comentat de "cosmarul" femeii din Ro de stat la cratita, dar e barbat, nu are cum intelege. Nu toate femeile se duc la munca ca sa barfeasca, sa uite ce si cine sunt.
Frumusel las diploma si titlul la usa cand ajung acasa si am grija de fiul meu sau pregatesc cina pt sot. Dar si el face asta. Acasa suntem doar noi, nu ne spunem"Dl. Sot Inginer Icsulescu" sau ...:D. La urma urmei, cu sau fara diploma sau job super-platit, el tot arunca sosetele in baie si diploma ta sigur nu le ridica...si sunt sigura ca se intampla si in "octzident"...

Deci, d-lui cu nunta anulata, cred ca trebuie sa fii sigur ce doresti, cum doresti, cand si de la cine. Durerea, ca si frica dealtfel, e greu de dus, dar utila.
dack
Postat pe 7 Ianuarie 2011 08:21
De la: csillicsiucsi, la data 2011-01-05 18:15:18BEL_AMI1 CRED CA ACESTA E CEL MAI BUN RASPUNS !



subscriu
daniella_s
Postat pe 7 Ianuarie 2011 08:27
Amice imi pare rau sa v-o spun, dar relatia voastra tocmai a luat sfarsit. Intrucat, toata chestia asta oricum e un cutit in spate, ca sa zic asa, sa-i raspunzi cu aceeasi moneda. Asta chiar daca nu e corect. Cauta urgent o alta tipa si spune-i asteia ca ai pe altcineva si relatia voastra s-a sfarsit. Daca incepe cu miorlaieli ca ai inselat-o/parasit-o, explica-i sec ca vrei sa-ti intemeiezi o familie si nu ai vreme de relatii efemere si ca trebuia sa-ti revii dupa tradarea ei. Arunc-o ca pe masele stricate, o lectie merita!
Insa in niciun caz nu ii spune ceva de despartire, inainte de-a avea pe alta. Nu-s adepta inselatoriei, dar de data asta chiar merita! Fireste ca nu e corect, dar da-o in masa, daca era sa se reazgandeasca de ce nu a facut-o mai devreme, cat nu incepuseti tot circul, invitatii, pregatiri, etc...?
Joac-o in foi de vitza, ca e chiar zdreanta!
cristinarudi
Postat pe 7 Ianuarie 2011 09:13
De la: C_C_A, la data 2010-12-19 08:33:37....... dupa ce am cerut-o frumos pe o scena la un concert..........

avantaje si dezavantaje.... o cerere de genul acesta este spectaculoasa, o amintire care sa-ti bucure sufletul tot restul vietii.... daca acesta casatorie reprezinta o dorinta ferma si foarte acerba din partea ambilor!
Dar daca este facuta pe neasteptate iar fata nu este comvinsa ca asta este ceea ce doreste.... iti imaginezi in ce situatie o pui?
"plangand mi-a spus ca nu mai vrea sa facem nunta" - evident ca a dus o lupta foarte apriga cu gandurile ei, cu sentimentele ei.... eu as zice ca inca nu ai reusit inca sa ajungi la sufletul ei devreme ce nu intelegi ce se petrece acolo!
E un aspect pe care l-am sustinut si-l tot sustin in continuare:
nimeni nu ar trebui sa faca pasi spre casatorie (presiuni, cereri in casatorie,...) pana nu sunt convinsi ca cunosc cu adevarat sufletul celuilalt.... iar asta implica deschidere sufleteasca si sinceritate din partea ambilor!
marceltuky
Postat pe 7 Ianuarie 2011 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
conteaza oare inaltimea partenerului?! 48 De la: kudika421339 4 Decembrie 2011 15:25
Cat costa o nunta in Bucuresti? 4 De la: kudika357713 24 Ianuarie 2011 12:18
Extensii clip on pentru mirese -livrare personala in Bucuresti 1 De la: Charmmy 15 Septembrie 2010 15:40
Poezia asezata in rama 1 De la: eunescu09 27 Octombrie 2009 04:32
MAI IUBESC?DACA DA,PE CINE? CUM IMI DAU SEAMA? Am nevoie de un sfat...? 6 De la: ioana_n20 25 Septembrie 2009 18:23